Skocz do zawartości

MLPFiction - pomoc użytkowników. Pomysły na usprawnienia.


Skysplit

Recommended Posts

Witam wszystkich. W końcu mam masę wolnego czasu i mogę wrócić do tworzenia MLPFiction.

Uczymy się na błędach, a nawet w tej nie do końca skończonej wersji serwisu jest ich sporo. Zdałem sobie sprawę, że nie mogę sam zaprojektować funkcjonalności serwisu, gdyż może być ona dla wielu nieprzyjazna i trudna do zrozumienia, a jako twórca niestety nie jestem obiektywny.

Tutaj pojawia się moja prośba - jeśli macie pomysł na jakieś zmiany - dodanie, usunięcie jakiejś funkcjonalności, zmodyfikowanie czegoś, czy nawet sugestie co do układu strony - piszcie śmiało.

Wszystkie wasze pomysły, które na pewno zostaną wprowadzone wypunktuję poniżej, w tym poście.

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! Pozdrawiam!



Dodanie funkcjonalności:

  • połączenie konta MLPFiction z kontem forumowym
  • grupowanie postaci
  • grafiki dla postaci
  • dodanie opcji importu rozdziałów przy dodawaniu fanfika
  • odpowiadanie na komentarze
  • powiadomienia o komentarzach
  • nowa -> w razie błędu zapisu rozdziału do bazy(np. błąd serwera, zerwanie połączenia z internetem) skrypt zapisze treść rozdziału do pamięci przeglądarki i pozwoli później przywrócić i zapisać ją w bazie.

Usunięte funkcjonalności:

  • Status rozdziału "do usunięcia". Po opublikowaniu będzie możliwe tylko permanentne usunięcie rozdziału.

Zmiany graficzne

Postępy możecie śledzić poniżej:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem, czego mi brakuje:

 

1. Liczba komentarzy w dolnej belce danego FF:

 

8N5QE.png

 

2. Proponuję pogrupować postacie.

 

Przykład: Postacie główne i wymienienie wszystkich z M6, księżniczek. Postacie poboczne: czyli np. Shining Armor, Pani Burmistrz, ew. kryterium mogłoby być, że postaci te odezwały się w którymkolwiek odcinku serialu. Postacie tła: czyli Viny, Octvia itp.

Obecnie jest tam mały chaos:

8N5TH.png

 

3. Samo dodawanie opowiadań.

 

Teraz najpierw tworzy się jakby kartę tego FF a dopiero potem dodaje rozdziały. Wydaje mi się, że wygodniej by było dodać ten moduł importu rozdziału od razu przy tworzeniu karty dla FF.

 

4. Powiadomienia o otrzymam komentarzu.

 

Przydałoby się wiedzieć do którego FF dostało się komentarz.

 

5. System odpowiedzi na komentarze:

 

Czyli mała opcja "odpowiedz" przy konkretnym komentarzu. Odpowiedź wtedy mogłaby być dodawana po małym wcięciu pod właściwą opinią.

 

6. Inna favikonka dla przeglądarki.

 

Serwis ma taką samą jak forum i myli mi się xD

 

8N6jm.png

 

Na chwilę obecną tyle. Być może dodam coś jeszcze od siebie.

Edytowano przez Draques
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, od czego zacząć... Może od góry?

8N60e.png

To jest taki leniwy design. Zrób panel użytkownika, edycję i podgląd profilu pod jednym, osobnym przyciskiem w pasku na górze strony. Drugi przycisk dla własnych opowiadań. Dla powiadomień i komunikatora też osobne przyciski. Teraz wygląda paskudnie i odcina się od tytułowego bannera. Dalej, przesuń wyszukiwarkę na lewo i złącz ją z tymi nowymi przyciskami, a przycisk logowania przesuń na prawo, tam gdzie jego miejsce. Filtr zostaw po lewej, oczywiście. Efekt będzie podobny jak na FiMFiction, a co jak co, ale akurat ten górny pasek u nich wygląda naprawdę dobrze i jest funkcjonalny.

Dalej, trochę mi się nie podoba, że okienko każdego nowego dodanego/zaktualizowanego fica jest takie duże. Może przenieś nick autora na samą górę, koło tytułu? Te gwiazdki IMO też nie są zbytnio potrzebne, wystarczyłaby raczej średnia ocena i ilość głosów. W ten sposób całe okienko się zmniejszy i nie będzie trzeba byle scrollować.

Tyle na temat strony głównej. W przyszłości może warto by było wprowadzić taki toolbar, jak jest na FiMFiction, dla obserwowanych ficów i tych, które chcemy przeczytać. Na razie ficów za dużo nie ma, więc taki toolbar nie jest zbyt potrzebny, ale zakładam, że zajmiesz się w końcu reklamowaniem tej strony. :rainderp:

Co do wstawiania nowych opowiadań - proponowałbym zrobić to a'la FiMFiction - http://puu.sh/8N6Xf.jpg - wygląda naprawdę ładnie, a u ciebie tak surowo, jest ściana postaci bez rozróżnienia.

Hm... Na razie tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co do wstawiania nowych opowiadań - proponowałbym zrobić to a'la FiMFiction - http://puu.sh/8N6Xf.jpg - wygląda naprawdę ładnie, a u ciebie tak surowo, jest ściana postaci bez rozróżnienia.

 

Toż ci dawno mówiłem, Skaj, potrzebujesz wzorców, czerp z FimFiction, bo to naprawdę dobrze zrobiona strona xd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnej rzeczy mi brakuje - wyświetlania liczby słów dla opowiadań na jakiejś dłuższej ich liście. (np. "Ostatnio zaktualizowane") Chciałbym czasem coś krótkiego podczas podróży poczytać na telefonie, a muszę wchodzić w każde opowiadanie, by sprawdzić liczbę słów. :derp2:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie nie mam zbyt wielu uwag. 

 

1. Nie dawać zbyt wielu bajerów w nowych wersjach

2. Możliwość pobrania tekstu w formacie .pdf

3. Więcej postaci z tła, ewentualnie pole "inne", w którym użytkownik sam wpisałby imię

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

1. Nie dawać zbyt wielu bajerów w nowych wersjach

Staram się aby wersja była bardziej kompaktowa i przyjazna dla użytkownika(mniej świecących się bajerów)

 

2. Możliwość pobrania tekstu w formacie .pdf

Generowanie PDF jest bardzo zasobożerne. Albo musiałbym znaleźć zewnętrzny serwis, który by wykonywał tę czynność, albo pozwolić użytkownikowi na generowanie jednego PDF z jego fanfika na dzień, który byłby dostępny, aż do następnego wygenerowania, lub jakąś podobną do tego metodę

 

3. Więcej postaci z tła, ewentualnie pole "inne", w którym użytkownik sam wpisałby imię

Myślę, że samo zaznaczenie "Inne" byłoby w porządku. Nie ma sensu wpisywać miliona postaci :D

 

 

@EDIT

Co sądzicie o wprowadzeniu możliwości przeprowadzania konkursów w serwisie?

Edytowano przez Skysplit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Możliwość pobrania tekstu w formacie .pdf

 

Generowanie PDF jest bardzo zasobożerne. Albo musiałbym znaleźć zewnętrzny serwis, który by wykonywał tę czynność, albo pozwolić użytkownikowi na generowanie jednego PDF z jego fanfika na dzień, który byłby dostępny, aż do następnego wygenerowania, lub jakąś podobną do tego metodę

 

A składowanie PDF? Przecież każdy edytor ma możliwość zapisania danego tekstu do pdf. Czy to MS Word, Libre Office czy Open Office. Zatem niech użytkownik zapisze swój FF w pdf i umieści w serwisie. Nawet edytor google umożliwia pobranie tekstu jako pdf.

 

Co sądzicie o wprowadzeniu możliwości przeprowadzania konkursów w serwisie?

 

Są już konkursy na forum, nie wiem czy ta idea ma jakiś sens. Chciałoby Ci się tymi konkursami zajmować? Czy ktoś inny by je organizował i zajmował się nimi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A składowanie PDF? Przecież każdy edytor ma możliwość zapisania danego tekstu do pdf. Czy to MS Word, Libre Office czy Open Office. Zatem niech użytkownik zapisze swój FF w pdf i umieści w serwisie. Nawet edytor google umożliwia pobranie tekstu jako pdf.

Problem w tym, że później ktoś może chcieć edytować swój fanfik, a wtedy trzeba generować pdf na nowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to trochę mało jest do oceny. Tylko czemu taki dość jasny pasek tam jest?

 

I mam jednak pytanie: czy docelowo zmiany tapet na stronie będą płynniejsze? Bo na razie się tak rwą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za double posta.

Chciałbym poinformować, że postępy trwają. Poniżej, jak i w głównym poście, zamieszczam link do kolejnej podstrony - formularza dodawania/edycji fanfików

 

Ponadto zachęcam do przeglądnięcia strony głównej, której wygląd również został zaktualizowany.

 

 

Poza tym wciąż czekam na Wasze sugestie co do funkcjonowania i wyglądu strony! :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już trzeci post z rzędu! :v

Kolejny fragment strony jest zrobiony. Jednakże wymaga on dodania paru szczegółów, takich jak system oceny gwiazdkowej(muszę napisać od nowa, bo używany przeze mnie framework w najnowszej wersji już go nie dostarcza) oraz dostosować edytor tekstowy do komentarzy

Wygląd fanfika

P.S wciąż czekam na Wasze sugestie :P

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy wygląd strony podoba mi się o wiele bardziej, a to przede wszystkim chyba przez to, że jest tam kilka komentarzy. Podoba mi się połączenie systemu gwiazdek z komentarzem. Reszta to chyba kosmetyka.

Przyznam się szczerze, że nie korzystam z MLPFiction. Może byłoby inaczej gdybym sam pisał, to wtedy siłą rzeczy coś bym tam zamieszczał. Są tam pewnie gorsze i lepsze teksty. Baza wygląda na sporą, można łatwo wyszukać po tagach interesujące nas opowiadanie, przynajmniej jeśli wiemy, czego szukamy.

Można więc powiedzieć, że pod względem technicznym wypada to lepiej niż dział opowiadań na forum, na który jednak często zaglądam. Przeglądam, patrzę, co kto sądzi o danym opowiadaniu. Oceniam na podstawie komentarzy, co warto przeczytać. Na koniec zdarza mi się zostawić jakiś komentarz i w większości przypadków otrzymuję odpowiedź. Widzę często jak zawiązują się dyskusje między czytelnikami a twórcami i takie tam sprawy. Słowem, dział żyje.

Nie wiem ile jest takich osób jak ja, ale to są właśnie główne powody, dla których to wolę przejrzeć najnowsze tematy na forum, niż wejść na MLPFiction. Jak to rozwiązać? Zaproponowane już funkcjonalności: połączenie konta MLPFiction z kontem forumowym i odpowiadanie na komentarze mogą pomóc, ale może się to okazać trochę za mało. Wydaje mi się, że głownie trzeba się zastanowić, jak zachęcić ludzi do aktywności pod zamieszczonymi opowiadaniami (na forum nie jest kolorowo, ale i tak zdaje mi się, że jest o wiele lepiej niż na MLPFiction).

Nie wiem, być może to szalony pomysł, ale skoro ma być synchronizacja z kontem forumowym, to można by pomyśleć o pójściu krok dalej? Na przykład z synchronizacją z działem opowiadań? Pewnie coś takiego byłoby bardzo czasochłonne, tym bardziej, że sam do końca nie wiem, jakby to można było dobrze rozwiązać. Może utworzenie opowiadania na MLPFiction zostawiałoby na forum temat będący przekierowaniem do niego na MLPFiction? Naprawdę nie wiem, czy to dobry pomysł i jak ludzie by to przyjęli. Rzucam tylko pomysłem, może ktoś inny wpadnie na coś lepszego.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, być może to szalony pomysł, ale skoro ma być synchronizacja z kontem forumowym, to można by pomyśleć o pójściu krok dalej? Na przykład z synchronizacją z działem opowiadań? Pewnie coś takiego byłoby bardzo czasochłonne, tym bardziej, że sam do końca nie wiem, jakby to można było dobrze rozwiązać. Może utworzenie opowiadania na MLPFiction zostawiałoby na forum temat będący przekierowaniem do niego na MLPFiction? Naprawdę nie wiem, czy to dobry pomysł i jak ludzie by to przyjęli. Rzucam tylko pomysłem, może ktoś inny wpadnie na coś lepszego.

W teorii to wszystko brzmi jak dobre pomysły, tylko pytanie, czy byłoby to możliwe. No, ale w tej kwestii musi się wypowiedzieć po pierwsze Skaj, a po drugie Dolar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi brakuje tagów. Mało ich coś. Nie ma chociażby takich jak: human. Proponuję spisać wszystkie tagi jakie są w dziale z FF na forum, jak również dodanie czegoś takiego jak "własne tagi". Zamieszczający byłby zobowiązany zaznaczyć przynajmniej dwa tagi które są w bazie serwisu, ale mógłby też dodać kilka swoich, a te były by zaznaczone innym kolorem przy FF, innym niż tagi serwisu.

 

Ponadto, jeszcze chodził mi po głowie taki pomysł: podział tekstów danego użytkownika na: "własne" i "tłumaczenia". Pojawiałby się on po dodaniu pierwszego przełożonego tekstu. A, i przydałby się tag [tłumaczenie].

Edytowano przez Draques
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się da to zrobić, skoro da się zrobić logowanie przy pomocy forum.

Ja bym to widział tak, że użytkownik wybiera czy utworzyć temat, czy też połączyć z innym, istniejącym tematem, którego treść zostanie nadpisana.

Problem pojawia się jeśli chodzi o komentarze. Jeśli ktoś napisałby posta na forum pos tematem opowiadania, to nie ten post nie pojawiłby się pod komentarzami na mlpfiction, bo jestem w stanie zrobić tylko synchronizację fiction -> forum.

Jeśli o tagi chodzi to nie sądzę, żeby dobrym pomysłem było wpisywanie samemu :T

A tag tłumaczenie już chyba jest, jak dobrze pamiętam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz fajniej to wygląda i widać, co potrafisz zrobić, jak możesz się tym zająć na spokojnie. Brawo, Skaj :brohoof:

 

Póki co jednak, ocena mało się rzuca w oczy. Wygląda to tak: http://i.gyazo.com/f42fae6d066b58e88b488461ca97bb67.png Tymczasem na FIMFiction widać ją dużo wyraźniej: http://i.gyazo.com/0bf1f85bae70af66ac00d888bd4dc5b3.png - na razie to trochę jest tak, jakby sam autor w opisie sobie dodał :P

 

Druga sprawa... Ludzie lubią obrazki, dlatego tyle ich jest na FIMFiction. Jakoś fajniej byłoby widzieć zdjęcia postaci niż sam suchy link. Podobnie z tagami, które tam mają formę takich jakby buttonów. Proponowałbym zrobić takowe i jeśli jest możliwość, dać je tutaj: http://i.gyazo.com/02ec00f0f2f28111b5456b738b1b7a93.png

 

I dlaczego synchro komentarzy może być tylko takie, a nie dwustronne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że się zgubiłem:

Problem pojawia się jeśli chodzi o komentarze. Jeśli ktoś napisałby posta na forum pos tematem opowiadania, to nie ten post nie pojawiłby się pod komentarzami na mlpfiction, bo jestem w stanie zrobić tylko synchronizację fiction -> forum.

I „dlaczego synchronizacja tylko jednostronna?”

Bo musiałbym pisać specjalne wtyczki do forum, a nie chcę ingerować w jego kod. Dlatego wolałbym jednak nie dodawać tej opcji dot. dodawania tematu po dodaniu fanfika.

Problem dotyczy synchronizacji forum -> mlpfiction w sytuacjach:

• dla wszystkich tematów połączonych z mlpfiction,

• czy tylko dla istniejących tematów, które zostały połączone (temat istniał wcześniej, został połączony z nową pozycją na mlpfiction)?

I czy dobrze rozumiem, że problem dotyczy tego, że:

• brakuje danych do zdecydowania, czy post na forum jest podpięty pod temat czy jest odpowiedzią na inny post w temacie?

• czy chodzi o problem wykrycia dodania na forum komentarza w temacie podpiętym do mlpfiction bez grzebania w kodzie forum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak, że kiedy ktoś postuje komentarz na mlpfiction(baza danych mlpfiction) mogę go dodać na forum(baza danych mlppolska). W ten sposób post(komentarz)/temat(fanfik) istnieje w obu bazach.

Z poziomu MLPFiction mogę dodać post na forum, ale już z poziomu forum, nie mogę dać komentarza na mlpfiction(bo, jak napisałem, wymaga to ingerencji w kod forum). Dotyczy to też wszystkich innych akcji związanych postem(komentarzem) jak i tematem(fanfikiem) takich jak edycja i usuwanie. W grę wchodzi też dodawanie rozdziałów, co wiązałoby się z aktualizacją tematu.

Oczywiście to wszystko jest wykonalne, ale wymaga naprawdę ogromu pracy, by wszystko działało synchroniczne. Nie wspomnę już o użytkownikach zbanowanych na jednym, a niezbanowanych na drugim serwisie - oczywistym jest, że taki stan rzeczy powoduje masę trudności.
Dlatego też chciałbym, aby mimo zakładania i logowania się na mlpfiction za pomocą forum(w mojej koncepcji przy rejestracji/logowaniu za pośrednictwem forum będzie pobierało wszystkie potrzebne dane z bazy forum, acz niepowiązane ściśle, tj. zmiana na forum nie wywołuje zmiany na mlpfiction i na owdrót)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...