Skocz do zawartości

Dział z artami - urozmaicenie.


Spring Apricot

Recommended Posts

*Z góry przepraszam za wszelkie literówki, powtórzenia i inne błędy językowe. O 2 w nocy elokwencja niestety nie ma się najlepiej.*

 

Myślałam nad tym już od pewnego czasu ale jakoś nie miałam motywacji żeby o tym napisać. Dziś zajrzałam do działu z fanficami i motywację ową znalazłam.

Jedyne, co można znaleźć w dziale z artami to galerie poszczególnych artystów i "samopomoc" (+ dwa działy gdzie pojawiają się informacje o czystkach, ale to raczej mało wnosi). Pomyślałam, że całkiem przyjemnie byłoby jakoś, że tak to ujmę, rozruszać społecznie ten dział.

W fanficach wdziałam różne tematy typu fanficowe oscary, spis prereaderów etc. Czemu nie spróbować zrobić podobnych rzeczy dla artów?

 

Konkretniejsze pomysły jakie przyszły mi do głowy:

1) Baza konkursowa. W tym miejscu mogłyby pojawiać się informacje o wszelkich konkursach plastycznych jakie są organizowane na forum. Można by tu też (albo w oddzielnym temacie) po zakończeniu konkursu wrzucać zwycięskie prace. Byłaby ładna galeria ^^ Do tego można by ew. organizować też oddzielne konkursy (z rzadka, głównie okazjonalne - ale tak, żeby nie musieć ograniczać się do konkretnych kucy, jak to jest w przypadku konkursów z działów poświęconym konkretnym kucom).

2) Jakaś inicjatywa dotycząca recenzentów, typu przechodnia nagroda dla najlepszego/najaktywniejszego recenzenta miesiąca/kwartału/okresu miedzy odwiedzinami kosmitów. Coś, co zachęciłoby ludzi do pisania większej bogatych, konstruktywnych recenzji i do częstszego przeglądania galerii.

3) "Artysta miesiąca", "Obrazek miesiąca" lub podobna inicjatywa - z góry ustalony zespół wybierałby jednego/dwóch/iluś/kosmos artystów, którzy według nich zasługują na tytuł artysty miesiąca/kwartału/do ustalenia z kosmitami. Nie musi być to konkretnie taki tytuł czy taki sposób (inna opcja: nominacje i głosowanie publiczności, kierowane jedynie przez wyznaczonego organizatora), chodzi głównie o to, żeby była tego typu instytucja wyróżnika, bardzo popularna na dA czy innych stronach poświęconych twórczości fanowskiej/ludzkiej/kosmitów.

4) Ewentualnie myślałam też nad instytucją "oficjalnych recenzentów" - ludzi, którzy chcieliby regularnie pisać konstruktywne opinie o artach wstawianych do działu. Powinni oni przejść jakiegoś rodzaju test - coby udowodnić, że znają podstawowe zasady poprawnej polszczyzny, potrafią być w jak największym stopniu obiektywni i będą aktywni w swym zadaniu (dziwna konstrukcja zdania :/) - czyli artysta publikujący swoje działo będzie wiedział, że może liczyć na ich opinię.

 

To chyba na razie tyle. Zostawiam tutaj ten, skromny jak na moje możliwości wall of text licząc, że publikę moje pomysły zainteresują i że chociaż części przypadną one do gustu.

Dobranoc, niechaj Luna ma was w opiece.

  • +1 9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakaś inicjatywa dotycząca recenzentów, typu przechodnia nagroda dla najlepszego/najaktywniejszego recenzenta miesiąca/kwartału/okresu miedzy odwiedzinami kosmitów. Coś, co zachęciłoby ludzi do pisania większej bogatych, konstruktywnych recenzji i do częstszego przeglądania galerii.

W jaki sposób byłoby to oceniane- jakoś przyznawane by były za to punkty czy zwyczajnie na oko? I przede wszystkim- kto by to oceniał? Z góry mówię, że raczej wątpię by dla takiej osoby znalazło się dodatkowe miejsce w ekipie.

 


"Artysta miesiąca", "Obrazek miesiąca" lub podobna inicjatywa - z góry ustalony zespół wybierałby jednego/dwóch/iluś/kosmos artystów, którzy według nich zasługują na tytuł artysty miesiąca/kwartału/do ustalenia z kosmitami.

Zmieniłabym na kwartał, miesiąc to za mało, żeby to ogarnąć, poza tym w ciągu miesiąca od jednego artysty nie wychodzi zbyt duża ilość prac.

 


Ewentualnie myślałam też nad instytucją "oficjalnych recenzentów" - ludzi, którzy chcieliby regularnie pisać konstruktywne opinie o artach wstawianych do działu. Powinni oni przejść jakiegoś rodzaju test - coby udowodnić, że znają podstawowe zasady poprawnej polszczyzny, potrafią być w jak największym stopniu obiektywni i będą aktywni w swym zadaniu (dziwna konstrukcja zdania :/) - czyli artysta publikujący swoje działo będzie wiedział, że może liczyć na ich opinię.

Czy ja wiem, czy oficjalni recenzenci są aż tak potrzebni. Dział z artami przeglądam często i naprawdę całkiem sporo osób wyraża swoją opinie na temat danego rysunku czy całej twórczości.

 

Pomysły te są do dopracowania, na razie to luźne pomysły rzucone- ot tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pomysł jest genialny! Jak najbardziej popieram :D

Poza tym takie inicjatywy zachęciłyby osoby do twórczości ^^

Dziękuję c:

 

Doggy in the Fog:

W jaki sposób byłoby to oceniane- jakoś przyznawane by były za to punkty czy zwyczajnie na oko? I przede wszystkim- kto by to oceniał? Z góry mówię, że raczej wątpię by dla takiej osoby znalazło się dodatkowe miejsce w ekipie.

Myślałam nad np. kimś w stylu opiekuna działu artystycznego (jeżeli chodzi o formalności to zanadto się na tym nie znam - mógłby być jakimś moderatorem czy kimś takim, to już nie mi wymyślać). Jeśli chodzi o ten konkretny aspekt mogłaby powstać jakaś komisja - na przykład z najbardziej "cenionych" artystów czy po prostu z chętnych osób z kolorowych. To już jest bardzo do ustalenia i dogadania gdyby ktoś podjął decyzję o wcielaniu pomysłu w życie, ja tu tylko wykazałam nutkę inwencji twórczej (acz gdyby przypadkiem ktoś chciał to realizować z chęcią pomogę).

 

Zmieniłabym na kwartał, miesiąc to za mało, żeby to ogarnąć

Rzeczywiście, trafna uwaga.

 

poza tym w ciągu miesiąca od jednego artysty nie wychodzi zbyt duża ilość prac.

Stąd moja propozycja by zamiast wyróżniać artystę wyróżniać jeden lub kilka najlepszych obrazków (jeśli kilka - nawet od różnych artystów).

 

Czy ja wiem, czy oficjalni recenzenci są aż tak potrzebni. Dział z artami przeglądam często i naprawdę całkiem sporo osób wyraża swoją opinie na temat danego rysunku czy całej twórczości.

Właśnie też nie byłam co do tego pewna, ale tak czy siak rzuciłam pomysłem - a nóż komuś by się jednak spodobało.

 

Irwin:

Oficjalny recenzent to niestety tylko zachęta do spamu

Dlatego właśnie należałoby zadbać by był to ktoś, kto nie robiłby tego bo "omg jest oficjalnym kimś, omg" tylko dlatego, że lubi i ma na to ochotę.

 

można spokojnie wyznaczyć Opiekuna Działu Sztuki

Coś takiego byłoby zapewne najwygodniejsze.

 

contesty (brak polskiego odpowiednika)

Contest to po tłumaczeniu na polski ni mniej ni więcej niż konkurs.

 

odciążałby moderatorów udając, że pilnuje porządku\poziomu.

Pomysł generalnie dobry - z wyjątkiem słowa udając. Osobiście uważam że taka osoba powinna chcieć to robić - w końcu nikt jej do niczego nie zmusza, to tylko forum, nic jej się nie stanie jeśli powie "Sorry, jednak się do tego nie nadaję, odchodzę" - jeśli ma udawać po co w ogóle ma mieć tę funkcję.

 

Osobiście wolę niestety oglądać "Bronies radosną twórczość" na facebooku.

Dlatego właśnie warto by było pchnąć dział z artami do przodu - coby ludzi o takiej opinii było coraz mniej c;

 

w sumie ja mógłbym się tym zająć, tylko jutro zaczynam robotę i nie wiem ile mojego czasu pożre

Jak już wspominałam - dobrze by było, żeby takie stanowisko pełnił ktoś, komu na prawdę przypadnie taka aktywność do gustu a nie ktoś, kto na wstępie stwierdza, że "pomysł [...] do dupy".

 

Wiem, że napisane teraz kiepsko to zabrzmi, ale huk - sama mogłabym pełnić funkcję opiekuna tego działu. Tak czy siak spędzam w nim mnóstwo czasu - czy to wstawiając swoje arty, czy przeglądając i recenzując inne. Zaglądam do każdego nowo powstałego działu, regularnie przeglądam nowe arty, co jakiś czas piszę opinie. Generalnie bardzo lubię ten dział i chciałabym jakoś go ożywić - należy dbać o sztukę. Poza tym właśnie zaczynają się wakacje a potem czeka mnie druga liceum - raczej znalazłby się czas :P

 

To tyle ode mnie na ten moment.

(Jeśli cokolwiek w tym poście zabrzmiało ofensywnie lub kogoś uraziło - przepraszam, nie taki był mój zamysł :c)

Edytowano przez Spring Apricot
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś temat do szybkich, humorystycznych maziajów?

Bardzo fajny pomysł! Jedna polska rysowniczka bierze udział w czymś takim - organizator co jakiś czas zarzuca jakimś randomowym tematem, chętni artyści przysyłają swoje szkice. Gdyby znalazło się kilku chętnych rysowników mogłaby z tego wyjść bardzo fajna "zabawa" działowa ^^

Trzeba to tylko najpierw wszystko zebrać do kupy i ubrać w konkrety - za co się zapewne zaraz zabiorę.

Edytowano przez Spring Apricot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...