Skocz do zawartości

"Pamięci Pułaskiego" II Fandomowy Event Niepodległościowy


Verlax

Recommended Posts

Wstęp


Rok temu miałem przyjemność ogłosić pierwszą edycję Fandomowego Eventu Niepodległościowego, który powstał nagle w mojej głowie i którego organizacja była wyjątkowo spontaniczna. Gdy więc ta edycja zakończyła się sukcesem w postaci bardzo pięknych opowiadań oraz kunsztownie wykonanych artów, nie pozostaje mi nic innego, jak ogłosić drugą edycję Fandomowego Eventu Niepodległościowego.

11 października jako dzień publikacji tego ogłoszenia wybrałem nieprzypadkowo. Dzisiaj mija kolejna rocznica śmierci Kazimierza Pułaskiego, najważniejszego dowódcy konferederacji barskiej oraz później – bohatera Stanów Zjednoczonych, który wsławił się jako ojciec amerykańskiej kawalerii. Pozwolę sobie krótko o nim opowiedzieć.
 
 

---

 
 
 

250px-Kazimierz_Pu%C5%82aski_pod_Cz%C4%9


Kazimierz Pułaski (urodzony prawdopodobnie 6 marca 1745 roku) herbu Ślepowron miał nieprzyjemność żyć w czasach rozbiorowych. Niewiele wiemy o jego życiu przed jego wojenną tułaczką, w bardzo młodym wieku zaangażował się w działalność patriotyczną. W wieku 23 lat wziął udział w konfederacji barskiej, zaś rok później był już głównym dowódcą tego powstania.

Biorąc pod uwagę jak wielką przewagę posiadali Rosjanie, Kazimierz Pułaski osiągał sukcesy militarne. Natomiast znacznie gorzej szła mu polityka, zorganizował porwanie Stanisława Augusta Poniatowskiego, a gdy mu się to nie udało, cała wina spadła na niego. Po konferederacji został więc skazany na śmierć za próbę królobóstwa, musiał w rezultacie emigrować z Polski. Błąkał się po Turcji i Francji, w tym ostatnim kraju otrzymał zaproszenie od władz USA, by jako dowódca wspomógł ich w wojnie o niepodległość z Wielką Brytanią.

W trakcie wojny o niepodległość w latach 1777-1779 wsławił się jako dowódca kawalerii. W bitwie pod Brandywine uratował życie Jerzego Waszyngtona, a w bitwie pod Charleston rozgromił wojska brytyjskie.

Kazimierz Pułaski zginął 11 października 1779 roku w trakcie oblężenia Savannah w wyniku odniesionych ran. Po bitwie jednak jego ciało pochowano w nieznanym miejscu i dopiero w 2005 roku dzięki odkryciom archeologów odprawiono uroczysty pogrzeb.

Kazimierz Pułaski, co paradoksalne, obecnie jest znacznie bardziej znany w Ameryce, niż w Polsce. Jest jedną z siedmiu postaci posiadających Honorowe Obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, ma własne święto narodowe, paradę, dzieła muzyczne, a nawet hrabstwa, mosty i okręty marynarki wojennej nazwane jego imieniem. Właśnie 11 października w Nowym Jorku odbywa się parada ku czci Pułaskiego. Był on przykładem bohatera, który zasłynął ze względu na swą waleczność w dwóch krajach.
 
 
 
---
 
 
 
Dlatego pewnie nie zadziwię Was decyzją, że tą edycją chciałbym uhonorować tak znakomitą postać. Zapraszam więc was już po raz kolejny na “Pamięci Pułaskiego” II Fandomowy Event Niepodległościowy.
 
 




Założenia :


Zasady pozostają w gruncie rzeczy takie same. Event polegać ma na zwykłym tworzeniu opowiadań czy pony-artów. To, co ma wiązać wszystkie prace to jeden z dwóch motywów: Patriotyzmu lub/i Polskości.
 

_9_by_zryu-d6tg5ie.jpg


Przez “Patriotyzm” definiujemy postawę szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili. Patriotyzm ma jednak bardzo dużą liczbę odmian, od wielkiego i jakże gloryfikowanego “narodowego” do sielskiego i równie pięknego “lokalnego”. Chcecie np. napisać opowiadanie [slice of Life] o tym jak ważna jest rodzina i dom ojczysty? Tak, to podchodzi pod tę kategorię. Może jednak tradycyjnie, o jakiejś walce i wojnie w obronie ojczyzny? Tak, to również pasuje.
 

finally_by_iguana14-d6tvtfl.jpg


Druga kategoria, Polskość, jest już trochę szersza. Pod tę kategorię podchodzą wszystkie prace, które posiadają typowe dla naszego kraju elementy, jednak można to interpretować różnie. Można namalować interpretację Celestii jako królowej Polski (a.k.a Queen Poland), ale można np. stworzyć pony-arty z Wiedźminem, czy też napisać opowiadanie będące reinterpretacją bitwy pod Orszą czy może Kircholmem. Bo w końcu czemu nie?

Generalnie jednak, nie próbujcie się ograniczać, tym bardziej że jestem chyba ostatnią osobą, która by próbowała zdobyć nagrodę za kreatywność.
 

Organizacja, Fanfiction i Zasady


Czas trwania Eventu jest szacowany na od dzisiaj do 11 Listopada. Macie więc cały miesiąc, by móc wesprzeć tę inicjatywę jakże pięknymi pracami Waszego autorstwa. Wasze prace możecie publikować właśnie w tym wątku, wysyłając mi na PW, bądź jeśli nie jesteście zarejestrowani na MLPPolska, na tenże oto e-mail : [email protected]. Przyznaję jednak, że bardzo ułatwilibyście pracę, gdyby wszystkie dzieła były publikowane na samym forum. Ostatnio było z tym nieco bałaganu.

Tak samo jak podczas I Edycji, fanfikcją wszelaką będzie się zajmować wielce doświadczony Dolar84 w ramach Edycji Specjalnej Konkursu Literackiego. Z tego też powodu, to Dolar84 ustala wszystkie zasady w tej kwestii oraz wszelkie opowiadania należy wysyłać jemu, nie mi.

Link do Edycji Specjalnej Konkursu

Przypominam również jakie są restrykcje. Prace muszą się trzymać tematu (jednego z nich, albo obydwu), nie mogą zawierać elementów ciężkiego gore bądź clopu oraz nie mogą zawierać elementów szowinistycznych. Zastrzegam sobie prawo do zmiany zasad w wypadku pojawienia się problemów.


 

Nagrody


Jeśli chodzi o fanfikcję wszelaką, Dolar84 będzie na pewno rozdawał nagrody za to na forum MLPPolska w postaci odznaczeń. Administracja For Glorious Equestria pewnie będzie również na tyle miła, że opublikuje zarówno zwycięzców Konkursu Literackiego, jak i artystów.

 

Podsumowanie


Po sukcesie związanym z I Edycją, nie powiem, bardzo liczę, że i tym razem uda się stworzyć sporą ilość prac. Zdaje mi się, że idea tego eventu jest po prostu tego warta. To wspaniała okazja, by móc tworzyć dzieła w ramach pewnej bardzo pięknej idei, a jednocześnie doskonale się przy tym bawić. W wypadku jakichkolwiek pytań jestem cały czas dostępny.

Tymi słowami podsumowania żegnam was i życzę powodzenia.

 

– Verlax

Edytowano przez Verlax
  • +1 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No cóż, trochę po terminie...

 

Ale będąc szczerym, to tych prac... i tak nie jest za dużo. Dyplomatycznie rzecz ujmując. Gdyby ktoś się zastanawiał, nie publikuję jeszcze końca konkursu ponieważ czekam na wyniki konkursu literackiego. Chciałbym zrobić tym razem tylko jedno podsumowanie, bez podziału na część artystyczną i literacką. W każdym razie, bardzo miło z twojej strony za wykonanie tej pracy.

Edytowano przez Verlax
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie Eventu

 

Oto i kończy się druga już edycja Fandomowego Eventu Niepodległościowego. Cóż mogę powiedzieć, o ile nasi drodzy pisarze po raz kolejny miło mnie zaskoczyli dużą ilością bardzo dobrych opowiadań, o tyle doznałem lekkiego uczucia rozczarowania gdy popatrzyłem na ilość prac jakie przyszły od artystów. W sumie nie spodziewałem się, że przebijemy I Edycję (gdzieżbym śmiał!), ale jednak małe uczucie rozczarowania jest. Tym większe jednak należą się podziękowania tym artystom, którzy zechcieli poświęcić swój czas i coś przygotowali. Podziękowania kieruje również oczywiście do osób, które pozwoliły na zorganizowanie całego tego przedsięwzięcia, przede wszystkim administracji MLPPolska.

Dobra, dosyć mitrężenia. Zacznijmy od artów, oto galeria honoru :
 

 

2c5ddb12c0.jpg

 

 

"Bez tytułu." - autorstwa Pauliny Domagalskiej

 

ca60ce0ff7.jpg

 

"Królowa Polski" - autorstwa Konrada Marcisza

 

I właśnie tyle. Przyszła jeszcze jedna praca, ta jednak znacząco po terminie (15 listopada). Dura lex, sed lex, niestety muszę się trzymać zasad, które sam określiłem. Bardzo dziękuję tym trzem osobom za stworzenie dla nas tych dzieł. To bardzo miło z waszej strony.

A teraz, do fanfikcji wszelakiej! Zwycięzcami części literackiej tego konkursu prowadzonej przez Dolara zostali :

1 Miejsce - The Lord High Protector z opowiadaniem "Eagle White"
2 Miejsce - THEKOSZMAR77 z opowiadaniem "Ryk Burzy"
3 Miejsce - Foley z opowiadaniem "Nazwij porażkę zwycięstwem"

Recenzje tych opowiadań oraz ich pełną listę z linkami możecie znaleźć - "tutaj".


Tak więc to już było wszystko. Choć poszło nieznacznie gorzej niż w trakcie I Edycji, nadal utrzymano bardzo wysoki poziom (zwłaszcza w fanfikcji, miodzio!). Oby tak dalej, takie talenty w końcu nie mogą się zmarnować. Ostatecznie już podsumowując, chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom. W następnym roku III Edycja startuje tak samo.
 

 

- Pozdrawiam

 

Verlax

Edytowano przez Verlax
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...