Skocz do zawartości

Wiedza [NZ][Grimdark][Sad][Mystery]


Recommended Posts

Czas płynie i kolejne rozdziały się pojawiają. Wprawdzie trwa to dłużej niż zakładałem, ale mimo wszystko... pomalutku i do przodu :D

Jeśli znajdę czas, to postaram się w najbliższym czasie dołączyć jakąś muzykę do poszczególnych rozdziałów.

W opowiadaniu występują nawiązania do lubianych przeze mnie gier, książek i opowiadań, jak choćby oczywiste nawiązanie do "Planescape: Torment" czy "Silent Ponyville" :)

Jak zwykle, liczę na Wasze komentarze i życzę wszystkim miłego czytania.

 

Wiedza - prolog[Grimdark][sad][Mystery][NZ]

Wiedza - upadek

Wiedza - gildia

Wiedza - plan

 

Opowiadania powiązane (stanowiące coś w rodzaju wątków pobocznych czy też dopełnień historii):

Wieczność

Mur

Na razie jedno, ale jak coś więcej napiszę, a jest w planach, to dorzucę. Muffin dla osoby, która wie czego dotyczy :derp6:

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie :NjdaT:

I z góry przepraszam, za ewentualne błędy :twiblush:

Edytowano przez Arkane Whisper
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego wszystkie bez wyjątku fiki oznaczone tym tagiem trafiły do MLN i dlaczego zdarzały się dyskwalifikacje fików [Grimdark] na Konkursach Literackich?

Nie chcę się kłócić, ale bardzo często [Grimdark] kwalifikuje fika do przeniesienia poza główny dział, choćby ze względu na bardzo ciężką atmosferę kreowaną w tak otagowanych utworach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dark] / [Grimdark]

Opowiadanie, w którym występuje ciężki i mroczny klimat. Czytelnik znajduje się w stanie ciągłej niepewności. Nie musi zawierać przemocy. Analogicznie do Sad/Tragedy, Grimdark to po prostu mocniejszy Dark. Dozwolone w dziale ogólnym, o ile nie zawierają elementów gore.

 

Czyli po prostu większość fików z tym tagiem ma elementy gore i dlatego nie występują w dziale ogólnym :D. A dyskwalifikacje to po prostu pewnie jak na "Nightmare Night" - [Grimdark] zamiast [Dark] :) .

Edytowano przez Elanora
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie lubię gore. Po prostu nie widzę sensu w szczegółowym opisywaniu czegoś, co moim zdaniem powinno zostać subtelnie zarysowane. W końcu czytelnicy mają wyobraźnie od tego, by dopowiadać sobie te fragmenty, które nie zostały opisane wprost :)

Ale, to tylko moja opinia na ten temat :fluttershy5:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dobra, wrzuciłem pierwszy rozdział. Tagi te same co w prologu. Zajęło mi to więcej czasu niż zakładałem, ale ciągle nie jestem z niego do końca zadowolony. Czy to jest rzeczywiste? Brzmi prawdziwie, czy raczej wyssane z palca? :grumpytwi:

Cóż, zostawię to Wam do oceny, natomiast sam uważam, że jest jakiś taki... niezbyt. Przynajmniej w porównaniu do prologu.

 

Muzyka do posłuchania na koniec rozdziału (stanowiąca między innymi inspirację przy pisaniu tegoż):

:)

 

Drugi rozdział będzie nie wcześniej jak w przyszłym roku, jeśli będę miał czas pisać...

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec czego, cierpliwie poczekam na pełną Twoją ocenę, i jak skończę kolejne opowiadanie konkursowe, biorę się za drugi rozdział.

Parafrazując dość znany chyba fragment:

 

"- Czy jeśli jeden przeczyta. Będziesz pisał przez wzgląd na niego?

- Będę pisał dalej, przez wzgląd na tego jednego."

 

Oczywiście, nie brzmiało to dokładnie tak :D

Edytowano przez Arkane Whisper
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas na moją oficjalną ocenę.

 

Na początek chwalę Ciebie za bardzo ciekawą, wręcz wciągająca fabułę, która nie nudzi, a nawet zaskakuje, to jest plus.

Nie zapominasz o ważnych opisach, kolejny plus.

Jest bardzo wiele ciekawych wątków które dałoby się rozwinąć i uważam, że polepszyłyby one historię, np. strasznie ciekawa jest ta zjadająca książka( ale o niej później), albo te ruiny/ wykopaliska, jakbyś to rozwinął byłoby super.

Teraz przejdźmy do zjadającej kuce książki, która jest genialnym pomysłem, dodaje mroku do tej historii i jeszcze bardziej wciąga. Samo jej pojawienie się jest plusem. Moje skojarzenia z nią to Apogryfy z The Elder Scrolls V: Skyrim dodatek Dragonborn, sam Szeptaczu miałeś kiedyś na tym forum awatara z cossoverem( Twi z książką, a za nią Herma( skrót od Hermeus; skrót używany przez Nordów na tej wyspie z dodatku)  Mora). Bardzo prosiłbym o rozwinięcie wątku z nią.

Utrzymujesz opowiadanie na bardzo dobrym poziomie, chwała Ci za to.

Co dalej? Zaciekawiłeś mnie jednym faktem? Tak chyba należy to ująć, mniejsza z tym, siostra(Light Gleam) głównego opowiadacza (Falling Star) przeżyła jakąś masakrę, to mnie zaciekawiło, ponieważ Star przecież znalazł jej trupa, więc jak niby przeżyła? To mnie ciekawi i liczę na wyjaśnienie, najlepiej w następnym rozdziale.

Ogólna ocena: Super opowiadanie, nie znalazłem żadnych( oprócz tego co napisałem na górze) wpadek. Polecam wszystkim :)

I jeszcze jedno moje pytanie brzmi, kiedy następny rozdział?

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie bardzo, iż Ci się podoba. Ja sam podchodzę bardziej krytycznie do tego opowiadania, ale to u mnie normalne. Wiele opowiadań porzucam, ponieważ uważam, że są do niczego, i nigdy ich nie kończę :grumpytwi:

Co do poruszonych wątków, to one będą jeszcze powracać. Do części będą jedynie nawiązania lub krótkie rozszerzenia ich, natomiast inne będą istotne dla fabuły, więc zostaną odpowiednio rozwinięte. Wszystko w swoim czasie. W miarę rozwijania się opowieści, ma się robić coraz mroczniej i bardziej tajemniczo, ale jednocześnie ma być wyjaśnione sporo wątków. Oczywiście nie wszystkie, ponieważ jak to było w grze "Alan Wake", podobno najbardziej w pamięć zapadają opowieści, które nie wyjaśniają wszystkiego.

Co do samej książki, to pomysł jest częściowo oparty na Czarnych Księgach z Dragonborna, ale częściowo także na Księdze Zła z King's Bounty. To nie jest mój oryginalny pomysł, ale staram się tę koncepcję jakoś usprawnić, aby nie był to czysty plagiat. Poza tym Hermaeus Mora to najfajniejszy daedryczny książę :D

To z Light Gleam nie jest wpadką, tylko zamierzoną i przemyślaną koncepcją. W kolejnych rozdziałach będzie, jak i już w tych napisanych jest, kilka wskazówek wyjaśniających tę kwestię. Na dokładne wyjaśnienie jednakże, będziesz niestety musiał poczekać na koniec opowiadania :)

Zakładam, że opowieść będzie składać się jeszcze z 7 tudzież 8 rozdziałów, nie licząc pierwszego i epilogu. Natomiast drugi rozdział, mam nadzieję, napiszę jakoś w styczniu, a przynajmniej postaram się to zrobić wtedy, jednakże nic na siłę...

Edytowano przez Arkane Whisper
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Chciałem jedynie napisać; dla tych, co są zainteresowani; iż praca nad drugim rozdziałem ruszyła dnia dzisiejszego pełną parą i na razie idzie lepiej niż się spodziewałem. Być może wyrobię się do końca stycznia. Dopóki nie skończę go pisać, nie biorę się za nic innego... w sensie, iż nie piszę niczego innego :)

Już na tym etapie mogę jednak napisać, iż rozdział ten będzie zawierał garść informacji na temat historii Equestrii (a przynajmniej mojej wizji tejże), spiskowych teorii kucyków, a także szykujcie się na kolejną dawkę pytań bez odpowiedzi, wraz z tajemnicami, których nie zamierzam wyjaśniać (przynajmniej w tym rozdziale :D ).

To chyba na tyle. Coś czuję, iż będę musiał dorzucić nowy tag, kiedy opublikuję drugi rozdział.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Napisano (edytowany)

Po długim oczekiwaniu, wytężonej pracy, a także znaczącym poślizgu, udało mi się ukończyć drugi rozdział.

Trochę statystyki:

Liczba słów - 26 806;

Liczba stron - 71;

W Wordzie. Chyba trochę przesadziłem z tym rozdziałem, ale cóż...

 

Teraz muszę udowodnić moim przyjaciołom, że wciąż żyję i mam się dobrze, bo chyba niektórzy zaczęli już wątpić w moje istnienie :twiblush:

A następnie napisać dwa opowiadania konkursowe, których napisanie ogłosiłem; a ja nie rzucam słów na wiatr :)

 

Mam nadzieję, że się spodoba :giggle:

Edytowano przez Arkane Whisper
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymujesz wspaniały poziom tego fica, to zadziwiające( pozytywnie)!

A teraz pira na grubszą ocenę: Ten drugi rozdział jest masakrycznie długi, ciągnie się i ciągnie, ale od strony gramatycznej jest wspaniale( znalazłem tylko jedną literówkę). Nadal fic wciąga, nie jest nudny i zachęca do dalszego czytania. Choć mam kilka wątpliwości:

-Czy Fire i Falling nie powinni mieć shippa( tak by było naturalniej)?

-Czy "gildia" nie powinna się rozpaść po utracie legendarnego przywódcy i grupy z Manehatanu?

- Czym dokładnie jest Enigma( to stworzenie)?

Ale ogólnie jest bardzo dobrze, choć szkoda, że tak mało osób się tym interesuje( tym ficem).

Co mogę powiedzieć? Czekam na kontynuację!

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wyświetleń tematu jest wiele, więc może ktoś to czyta, ale nie komentuje. Ostatnio była dyskusja w dziale o komentowaniu (a raczej krótka wymiana zdań), która dała mi do myślenia, ale mniejsza z moim... myśleniem :crazytwi:

Cieszy mnie, że Ci się podoba, ale błędy były. SzymonL wskazywał je w komentarzach, i starałem się je na bieżąco poprawiać. Przy okazji, mości Szymonie, będę się upierał przy mojej wersji, czyli "będący", a nie "będąc", ale na ten temat możemy podyskutować, jeśli się z tym nie zgadzasz.

 

Co do długości rozdziału, to chciałem jakoś go podzielić, ale ani go tak, ani tak. To jest w sumie jedna całość, więc jakkolwiek bym nie próbował, zawsze głupio ten podział wychodził. Zwłaszcza, że rozdział miał dotyczyć wszystkiego, co wiązało się z przejęciem gildii. A nawet te fragmenty na bagnach, zawierały istotne informacje na jej temat i tego, co zamierzali zrobić.

Z Fire i Fallingiem to się zgodzę, ale ja nie potrafię pisać shippów. Aczkolwiek jest tam kilka sugestywnych sugestii :) iż są ze sobą bliżej niż dalej :D Przy końcu chociażby. Ile razy ja zmieniałem ten fragment, ostatecznie pozostawiając takim, jakim jest, to nawet nie zliczę. Może, ale to muszę dobrze przemyśleć, aby nie wyszło beznadziejnie... chyba jednak zostawię to w sferze subtelnych wskazówek, a nie pisania wprost. Nie wiem zresztą, jak taki ship wpłynąłby na klimat opowiadania.

Gildia, a raczej jej przemiany będą jeszcze częściowo wyjaśnione, aczkolwiek było pisane, że ona stała się już zupełnie inną organizacją, niż była początkowo. Założyciel ów tracił w organizacji znaczenie z czasem. Zresztą, przeszłość gildii, jej założyciel, także będą jeszcze istotne.

Enigma natomiast... jest tym, co oznacza jej imię :) A poza tym, to jedna z ważniejszych postaci w fabule. Pomimo faktu, że występuje raczej rzadko i bardziej w tle.

Edytowano przez Arkane Whisper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wyświetleń tematu jest wiele, więc może ktoś to czyta, ale nie komentuje.

To dobrze, że wyświetleń jest wiele, oj dobrze, choć szkoda, że nie komentują.

Z Fire i Fallingiem to się zgodzę, ale ja nie potrafię pisać shippów. Aczkolwiek jest tam kilka sugestywnych sugestii :) iż są ze sobą bliżej niż dalej :D Przy końcu chociażby.

Na tym forum jest kilka osób co shippy pisać umie( nie jestem jedną z tych osób) i sądzę, że mógłbyś udać się do nich po poradę.

A co to tego bliżej niż dalej, to moim zdaniem efektem zbliżania się dwóch kucy przeciwnej płci może być źrebię.

Gildia, a raczej jej przemiany będą jeszcze częściowo wyjaśnione, aczkolwiek było pisane, że ona stała się już zupełnie inną organizacją, niż była początkowo. Założyciel ów tracił w organizacji znaczenie z czasem. Zresztą, przeszłość gildii, jej założyciel, także będą jeszcze istotne.

Brzmi ciekawie.

Enigma natomiast... jest tym, co oznacza jej imię

Czyli jest Niemieckim szyfrem używanym podczas WW II? Nie żartuje, ale ok zrozumiane!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...