Skocz do zawartości

Najlepsze cytaty z książek.


Gray Picture

Recommended Posts

Nie znalazłam takiego tematu, a on się aż prosi o napisanie!

 

Ale przechodząc do rzeczy. Na pewno macie jakieś teksty z książek, które rozbawiły was/ zapadły w pamięć.

Zamieszczajcie je tu!

 

To może ja zacznę.

Najpierw kilka z jednej z moich ulubionych książek "Pierwszy grób po prawej" D.Jones

"W życiu nie chodzi o to, by odnaleźć siebie. Głównie chodzi w nim o czekoladę."

 

"Geniusz ma granice.

Obłęd - nie aż tak."

 

"Dobrze wychowane kobiety rzadko przechodzą do historii."

 

Oraz jeszcze jeden z drugiej części tej serii, "Drugi grób po lewej":

"Wielkie piersi to wielka odpowiedzialność."

No, a teraz wasza kolej.

 

P.S.:

Jeśli nie pamiętacie dosłownie cytatów, to ta strona może pomóc: http://lubimyczytac.pl/

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Doprawdy, znam takie, które ładniej odmawiają, niż ona daje" ~Wiedźmin

"-Pozdrowienia od Dijkstry. Idziemy.

–Nawzajem. Idźcie." ~Wiedźmin

"Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich" ~Sapkowski

"Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją" ~Boska Komedia, Dante Alighieri.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam tylko jeden ale może coś sobie przypomnę: Wiedźmin (nie pamiętam który tom)

 

"O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słod­ka i ma kształt. Spróbuj zde­finiować kształt gruszki"

 

Autorem cytatu jest Mistrz Jaskier (nie Sapkowski tylko Jaskier!)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę sporo z wiedźmina, ale to nie jedyne dzieło warte uwiecznienia w tym temacie:

- ,,Mieć milion i nie mieć miliona, to razem dwa miliony" (Wiedźmin)

- ,,Nie bądź więc tak pochopny w ferworowaniu wyroków śmierci, nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie" (Władca pierścieni)

- ,,Szczęście dla wszystkich za darmo! I niech nikt nie odejdzie skrzywdzony" (Piknik na skraju drogi)

- ,,Melduje posłusznie, że jestem" (Przygody dobrego wojaka Szwejka)

- ,,Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła" (Metro 2033) 

-  ,,Umarłem. Mnie już nie ma" (Metro 2033) (głównie chodzi o całą scenę, kończącą się tymi słowami)

 

Tyle na razie wystarczy, jak coś se jeszcze przypomnę, to nie omieszkam wrzucić.

Edytowano przez Nightmare Sun
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja. Tym razem cytaty z "Miasta Kości" Cassandry Clare.

 

-Nie zakochałeś się jeszcze we właściwiej osobie?
-Niestety, moją jedyną miłością pozostaję ja sam.
-Przynajmniej nie martwisz się odrzuceniem, chłopcze.
-Niekoniecznie. Od czasu do czasu się odtrącam, żeby było ciekawiej.

 

 

Kochać to niszczyć, a być kochanym, to zostać zniszczonym.

 

 

Wiesz jakie jest najgorsze uczucie, jakie mogę sobie wyobrazić? Nie ufać osobie, którą się kocha najbardziej na świecie.

 

 

– Tamte dziewczyny po drugiej stronie wagonu gapią się na ciebie.

Jace przybrał dość zadowoloną minę.
– Oczywiście, że tak. Jestem oszałamiająco atrakcyjny.
– Nie słyszałeś, że skromność to atrakcyjna cecha?
– Tylko u brzydkich ludzi. Potulni może kiedyś odziedziczą Ziemię, ale w tej chwili należy ona do zarozumiałych, takich jak ja.

 

 

Większość psychologów uważa, że wrogość to wysublimowany pociąg seksualny.

 

 

W tym momencie drzwi się otworzyły, a Jocelyn wydała cichy okrzyk.

– Jezu!
– To tylko ja – odezwał się Simon. – Choć już mi mówiono, że podobieństwo jest uderzające.

 

 

Chciałbym cię nienawidzić. Chcę cię nienwidzić. Próbuję cie nienawidzić. Byłoby o wiele łatwiej, gdybym cię nienawidził. Czasami myślę, że cię nie nawidzę, a potem cie spotykam i...

 

 
-Jasne. Ale od lat nie mamy Kielicha, a ponieważ wielu z nas ginie młodo, nasz szeregi się kurczą.
- Czy wy nie... eee... - Clary szukała odpowiedniego słowa. - Nie rozmarzacie się?
Jace parsknął śmiechem. (...)
- Oczywiście, że się rozmnażamy - powiedział spokojnie. - To jedno z naszych ulubionych zajęć.

 

 

Tam, gdzie jest nieodwzajemnione uczucie, występuje nierównowaga sił. Można ją łatwo wykorzystać, ale nie jest to mądre postępowanie. Miłości często towarzyszy nienawiść. One mogą istnieć obok siebie.

I to na dziś tyle od mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiertelnie chore dziecko. Kartka leżąca na szafce obok łóżka:

"Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić"

Inny:

"Na każdy dzień, patrz tak, jakby był twoim pierwszym"

Opowiadanie interaktywne (ot elektroniczna książka :P ) Dziewczyna do chłopaka:

"Może i jestem ślepa, ale widzę to, czego się boisz - niepełnosprawności - boisz się mnie"

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne rzeczy tak naprawdę nie są takie jak na filmie. Nie są fascynujące. Tylko przerażające i brudne. Przede wszystkim nie można ich wyłączyć.

 

W obliczu śmierci wszyscy jesteśmy samotni.

 

The good die young,

All the evil seems to live forever.

 

Powyższe cytaty są z książki "Krąg", a te niżej z drugiej części tej serii "Ogień".

 

W życiu każdego człowieka jest tyle spraw, o których nie mówi się innym. Linnéa nie pojmowała, ile ich jest, zanim nie nauczyła się czytać w myślach. Odkąd ma wgląd w cudzy ból i cudze mroczne tajemnice, czuje się dużo mniej dziwna.

 

Wpuszczenie innych do swojego życia może być trudne, pozwolenie im na to, by się naprawdę zbliżyć. Czasami samotność wydaje się bezpieczniejsza.

 

Dlatego teraz wie, że przypominać sobie o jasnych stronach życia to jedno, a udawać, że te ciemne nie istnieją, to całkiem co innego.

 

Nie o takiej samotności, kiedy potrzebujesz pogadać, a wszyscy są zajęci albo kiedy żona jest na konferencji, ale o samotności, gdy wszystko cię boli, gdy czujesz, że atomy twojego ciała odczepiają się od siebie, a ty rozpuszczasz się w jednej wielkiej Nicości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zarzucę czymś trochę mniej znanym.

Paradoksy Młodszego Patriarchy

"Jeśli nie potrafisz wykorzystać swego dowolnego stanu dla swojej korzyści 0 nie jesteś wojownikiem" - wielki mistrz Dajr Toari

"Nasze rzemiosło nazywają "sztuką pustej ręki". A przecież w tej ręce trzymamy też miecz, czy kastet. Lecz jeśli przyjdzie się obejść bez broni, nie ma niczego straszniejszego od pustej ręki." - Kintar

"I wreszcie najostatniejsze, co powinienem był...Nie, co jestem absolutnie zobowiązany powiedzieć.

Jesteście pewni że ja tak na poważnie? Jesteście absolutnie pewni?

To się odprężcie i zmieńcie pozycję. Ta wam już nie będzie potrzebna"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Żaden rozumny człowiek nie uznaje rzeczy za prawdziwe tylko dlatego, ze tak twierdzi osoba stojąca u władzy. Nie przyjmuj za prawdę nic, w czym sam się nie utwierdziłeś."

 

"Samotność jest wspaniała, (...), i to w dwójnasób. Po pierwsze, pozwala człowiekowi przebywać sam na sam ze sobą, po drugie, chroni go od towarzystwa innych."

 

"Traktuj innych tak, jak przypuszczasz, że oni będą traktować Ciebie."

 

"Pożądać miłości (...) to chcieć aby Cię przykuto łańcuchami do szaleńca."

 

"Siła nie zna litości dla tego, kto nią włada, tak samo jak dla jego ofiar: tych drugich niszczy, tych pierwszych zaślepia."

 

"Pamiętaj: najlepszą zemstą jest zemsta."

 

"Żaden człowiek nie może być pewien, że nie jest jedyną myślącą i czującą istotą, a wszyscy inni zaledwie maszynami udającymi uczucia i rozum."

 

"Ludzie chcą szerzyć dobro tak usilnie, że w końcu postanawiają je wcielać w życie ostrzem miecza."

 

"(...) każdy filozof potrafi znieść ból zęba poza tym, który go boli."

 

"Ludzkie serce jest małe, lecz pożąda wielkich rzeczy. Nie nakrami się nim nawet psa, lecz cały świat nie wystarcza, aby je nasycić. Człowiek nie oszczędza żadnej żywej istoty, zabija, żeby jeść, zabija, żeby się ubrać, żeby się przyozdobić, zabija, aby się bronić i żeby zaatakować, dla nauki i dla zabawy. Aż w końcu zabija dla samego zabijania. Wydziera jagniętom jelita, aby nadać piękne brzmienie swym harfom. Wyrywa wilkom ich śmiercionośne zęby, aby polerować swoje dzieła sztuki. Odrąbuje słoniom kły, aby robić zabawki dla swoich dzieci."

 

"Miłość między kobietą a mężczyzną jest najlepszym przykładem faktu, że wszystkie nadzieje tego świata są absurdalnym urojeniem, a to z tego powodu, że obiecuje krocie, a daje ledwie krztynę."

 

"Ludzie traktują chwilę obecną jak punkt w drodze do wielkiego celu, który się wydarzy w przyszłości, a potem dziwią się, że długi dzień się kończy; oglądają się wstecz na swoje życie i widzą, że sprawy, którym pozwolili tak niepostrzeżenie przeminąć, drobne przyjemności, które tak lekko odtrącali, miały w ich życiu największe znaczenie - były największym i najwspanialszym zwycięstwem i treścią ich istnienia."

 

"Łzy kobiety działają jak rozpuszczalnik na duszę mężczyzny [...] Przebiegła dz**ka może przyćmić zdrowy rozsądek swoim płaczliwymi manipulacjami."

 

"Ci ludzie stoją u progu śmierci i wiecznego piekła, gdzie diabły wyprują im łopatą flaki, pożrą je, a potem wysrają i tak przez całą wieczność." ;Ten to chyba o mnie...

 

"Jeżeli sądzić z jej zewnętrznych przejawów, to miłość bardziej przypomina nienawiść niż przyjaźń."

 

"Wszystkie utopie są dziełem głupców, a ludzie, którzy rzekomo w dobrej wierze pracują nad podwalinami świetlanej przyszłości, to zwykli durnie. Wyobraź sobie raj na ziemi, gdzie w powietrzu latają upieczone indyki, idealni kochankowie znajdują po krótkich i podniecających poszukiwaniach idealną miłość i żyją odtąd długo i szczęśliwie. W takim miejscu mężczyźni i kobiety pomarliby z nudów lub powiesili się z rozpaczy, a najbardziej dobroduszni skakaliby sobie do gardeł, żeby uwolnić się od koszmaru ciągłego zadowolenia. W takiej utopii rychło zrodziłoby się więcej cierpienia, niż dostarcza nam natura."

 

"W tej parszywej i wypełnionej cierpieniem egzystencji jesteśmy zarazem duszami dręczonymi w piekle i diabłami, które zadają katusze."

 

~Paul Hoffman

 

_________________________________________________________________

 

"Nadzieja to kłamstwa, które sobie wmawiamy na temat przyszłości."

 

"No i proszę. Boska ekonomia - żeby ktoś żył, ktoś musi umrzeć"

 

"Związki to sznury. Miłość to pętla."

 

"Lepiej dwa razy się zastanów, zanim posłużysz się przeciwko komuś jego sumieniem. Bo może się okazać, że go wcale nie ma."

 

"Całe dobro przemija i całe zło przemija, a my nie możemy nic zrobić, żeby zmienić cokolwiek albo kogokolwiek. A już w najmniejszym stopniu samych siebie."

 

~Brent Weeks

 

_________________________________________________________________

 

"Nie ma ludzi bardziej odrażających niż fanatycy tolerancji."

 

"Bo jeśli zadasz pytanie, uważaj: możesz usłyszeć odpowiedź. Szkoda, że niewielu ludzi pamięta o tej prostej prawdzie, naiwnie sądząc, że wiedza jest dobrem samym w sobie."

 

"Sodomitą to może być byle żak, mnich, żebrak, chłop czy inny łazęga. O książętach i dostojnikach Kościoła mówimy natomiast, że w sprawach miłości cielesnej wznoszą się ponad zwyczajowe standardy kultywowane przez większość społeczności."

 

"Nigdy nie upokarzaj tych, co są niżej od ciebie, bo nie wiadomo czy nie spotkasz ich, kiedy będziesz spadał."

 

"Czas ma to do siebie, przyjacielu, że kłamstwa zamienia w niejasności, niejasności w półprawdy, aż wreszcie półprawdy w szczerą prawdę."

 

"Łajdaczą się kobiety. Mężczyzna co najwyżej daje konieczny upust zgromadzonej w nim chuci, by oczyścić w ten sposób z żądzy ciało oraz umysł."

 

"Odważni nie żyją wiecznie, ale tchórze nie żyją wcale."

 

"Na pytanie brzmiące, czy napiłbyś się piwa, czy wina, należy zawsze odpowiadać: i gorzałki. Właśnie tak ! Racjonalny punkt widzenia..."

 

"Każde nasze działanie powoduje konsekwencje.Czasem niezwykle rozciągnięte w czasie .Ale zawsze."

 

"W oczach Boga wszyscy jesteśmy winni... pytaniem jest jedynie czas oraz wymiar kary(...)"

 

~Jacek Piekara

Edytowano przez Jaenr Linnre
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

– Co robisz? – zapytał Alec, klękając przy migotliwej ścianie więzienia.
(...)
– A tak, przyszło mi do głowy, że poleżę sobie na podłodze i trochę powije się z bólu – odburknął. – To mnie relaksuje.
– Naprawdę? A... jesteś sarkastyczny

 

Skoro nie możesz powiedzieć prawdy ludziom, na których najbardziej ci zależy, w rezultacie samego siebie też oszukujesz.

 

Z drugiej strony to był Jace. Wszcząłby bójkę z ciężarówką, gdyby naszła go taka ochota.

 

– Nie chcę być mężczyzną – oświadczył Jace. – Chcę być gniewnym nastolatkiem, który nie umie poradzić sobie z wewnętrznymi demonami i dlatego wyżywa się werbalnie na innych.

 

-Przyszliśmy do Jace'a – powiedziała Clary. – Dobrze się czuje?

– Nie wiem. Normalnie też tylko leży na podłodze i się nie rusza?

 

– Czy on cały czas tak stoi przy oknie i mamrocze coś o krwi?

– Nie. Czasami robi to siedząc na kanapie.

 

– Twojemu ojcu. Zamierzam przehandlować ciebie za Dary Anioła.(...)

– Nie zna pani mojego ojca. Roześmieje się wam w twarz i zaproponuje pieniądze, żebyście odesłali moje ciało do Idrisu.
– Nie mów bzdur...
– Ma pani rację – przyznał Jace. – Prawdopodobnie każde wam zapłacić za przesyłkę.

 

Ale właśnie o to chodzi. Kiedy kochasz nie masz wyboru.

 

Malując coś, próbujesz to schwytać na zawsze (...) Jeśli naprawdę coś kochasz, nie starasz się zatrzymać tego na zawsze. Musisz temu czemuś pozwolić się zmieniać.

 

Alec się zawahał.

- Isabelle mówi, że królowa Jasnego Dworu zaprosiła nas na audiencję.
- Jasne - mruknął Bane. - A Madonna chce, żebym zatańczył w czasie jej następnego tournee.

 

 

"Miasto Popiołów" C.Clare

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serce ustał, pierś już lodowata,

Ścięły się usta i oczy zawarły;

Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata!

    Cóż to za człowiek? - Umarły.

~~~Upiór A.Mickiewicz

 

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,

Co to będzie, co to będzie?

 

Nie znałeś litości, panie!

Hej, sowy, puchacze, kruki,

I my nie znajmy litości:

Szarpajmy jadło na sztuki,

A kiedy jadła nie stanie,

Szarpajmy ciało na sztuki,

Niechaj nagie świecą kości,

 

Tak, muszę dręczyć się wiek wiekiem,

Sprawiedliwe zrządzenia boże!

Bo kto nie był ni razu człowiekiem,

Temu człowiek nie pomoże.

 

Józio dał wstążkę pasterce,

Antoś oddał swoje serce;

Lecz i z Józia i z Antosia

Śmieje się pierzchliwa Zosia.

La la la la.

~~Dziady II A.Mickiewicz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

- jesteś psychopatą 
- wolę określenie "człowiek z wyobraźnią"  
~ Becca Fitzpatrick Crescendo

Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj. ~ William Shakespeare

-Jesteś moim ptakiem. - mówię - Jesteś moim ptakiem i pomożesz mi odlecieć. ~ Tahareh Mafi Dotyk Julii

 

Edytowano przez Winter Eclipse
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„- Ale ja nie chcę iść do nikogo szalonego – oświadczyła Alicja. 
- Ale nic na to nie poradzisz - powiedział Kot – my tu wszyscy jesteśmy szaleni. Ja też jestem. I ty.
- Skąd wiesz, że jestem szalona? – zapytała Alicja.
 
- Musisz być – odparł Kot – bo inaczej by cię tu nie było.”
Alicja w Krainie czarów
 
Tove Jannson
Nigdy nie jest się zupełnie wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia.
 
 
Nie masz pojęcia... tu się tak niewiele dzieje... A my tak dużo marzymy...
 
 
 
 
Edytowano przez Efei
Na litośćeonów - kolor dla Ekipy, a formatowanie przynajmnniej szczątkowo poinno być czytelne... Oj zapomniałam... To kopiuj wklejka, a ja jestem informatycznym antygeniuszem.
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

– Słuchaj no, obwiesiu – Jaskier wstał i udał, że robi groźną minę. – Brzydzę się gwałtem i przemocą. Ale zaraz zawołam Mamę Lantieri, a ona wezwie niejakiego Gruziłę, który pełni w tym przybytku zaszczytną i odpowiedzialną funkcję wykidajły. To prawdziwy artysta w swoim fachu. On kopnie Cię w rzyć, a ty wówczas przelecisz nad dachami tego grodu, tak pięknie, że nielicznie o tej porze przechodnie wezmą Cię za pegaza.

  • Opis: Jaskier grozi Rience’owi.

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

-Ludzie - Geralt odwrócił głowę - lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa, lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chat o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć.

A. Sapkowski

,,wiedźmin, ostatnie życzenie"

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Nie można być do końca wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia"

„Ktoś, kto je naleśniki z dżemem ne może być tak strasznie niebezpieszny.”

„Para nieśmiałych oczu pod strzechą włosów; tak właśnie wyglądają ci, z którymi nikt się nie liczy”

Tove Jannson

 

Edytowano przez Efei
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...