Skocz do zawartości

Odpowiadamy na pytania dot. kanonu! THING


Recommended Posts

Nie znalazłem takiego tematu. Były podobne, ale... prawie oznacza wielką różnicę

 

THING

Zapraszam wszystkich na kucykowy THING! Czym jest Thing? W dawnych społeczeństwach germańskich oznaczał radę starców, ich sądy i zebrania, gdzie obradowali nad ważnymi sprawami i każdy mógł zapytać o coś.

Może niektórzy wiedzą, że jestem w fandomie kimś w rodzaju analizatora, badacza kanonu. Poświeciłem dużo czasu oglądając serial po 20 razy, wspak i po fińsku, a także przy różnych fazach księżyca.

Postaram się odpowiadać na wasze pytania dotyczące ogółu kanonu. Wiem, że poszczególne postacie mają swoje tematy rozkminkowe, ale:
-to jest temat na konkretne pytania i konkretne odpowiedzi;
-żadnych teorii spiskowych, "bo mi się tak wydaje" albo "bo w moim fanfiku...". Postaram się czerpać wiedzę tylko ze zwartego kanonu.

ZEbranie tego w jednym temacie pozwoli z czasem stworzyć coś w rodzaju kucowego FAQ, to jest ostateczny argument, aby założyć jeden temat. Będzie po prostu łatwiej.

UWAGA!

Przechodzimy do konkretów. Zdaję sobie sprawę, że niemożliwym jest odpowiedzieć na wszystkie pytania, więc będę starał się zrobić co w mojej mocy. Jeśli nie wiem lub nie wiadomo, powiem szczerze, zamiast Was zarzucac swoimi poglądami "bo w moim fanfiku". Wiem, zę mój fanfik nikogo nie obchodzi ;)


Czym jest kanon? Oto krótkie wytyczne, które niegdyś opisałem i którymi będe się kierował w tym temacie:
TWARDY KANON - wszystko to, co w serialu i tylko w nim. Należy jednak uważąc na dowcipy, piosenki i braki konsekwencji. Przykład: Rainbow Dash pochodzi z Cloudsdale.
PÓŁKANON - wypowiedzi twórców, szkice Lauren Faust & co, rzeczy z pogranicza serialu i domysłów, które są cholernie prawdopodobne, skrypty zza kulis. Przykład: imię Chrysalis, rodzice AJ nie żyją,
NIEKANON - oficjalne materiały promocyjne, zabawki, komiksy, książki, inne licencjonowane przez Hasbro materiały. Dlaczego tak nisko umieściłem komiksy? Mają przecież znaczek jakości od Ha$bro. Otóż te rzeczy bardzo, ale to bardzo gryzą się z serialem. Traktuję je jedynie jako ostatnią deskę ratunku.

W OGÓLE NIE KANON - wszystko, co wymyślił sobie fandom. UWAGA! DOTYCZY TO TEŻ WIKI! TAM SĄ OKROPNE BZDURY!


Oczywiście kanoniczna jest wyłącznie wersja angielska serialu.


ZAPRASZAM DO PYTANIA!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jedno mnie ostatnio zastanawia. Scootaloo nie umie latać (prawdopodobnie) z powodu niepełnosprawności w postaci niedorozwiniętych skrzydeł. ale czy któryś z autorów wspominał coś na temat "magicznego upośledzenia" u Sweetie Belle? Niby w odcinku Twilight Time w końcu udało jej się sprawić, by miotła poleciała, ale brak jej umiejętności magicznych wciąż jest dość istotnym elementem CMC. Czy wiadomo coś więcej o tej postaci od twórców (chodzi oczywiście o półkanon)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie nie mogę odpowiedzieć konkretami sortu "odcinek s3e1, 14'13", ale mamy sporo poszlak:

 

Z tymi skrzydłami byłbym ostrożny, gdyż na argument o niedorozwoju skrzydeł fandom znalazł od razu kilka kontrargumentów w postaci Snowflake'a (który na poziomie sezonu III latał całkiem nieźle), Zippoorwhill czy Pound Cake'a, choć ten ostatni ogólnie łamie kanon.

 

Co do Sweetie Belle, to nie przypominam sobie takiego komentarza.

 

Tutaj warto zwrócić uwagę, że jej rozwój jest bardzo dynamiczny. Po raz pierwszy kolor magii widzimy w odcinku One Bad Apple, gdzie podskakuje na stacji i tryska z rogu szmaragdowymi iskrami. Potem, w Twilight Time, siłuje się ze swoją mocą, aby pod koniec poprawnie wykonać jedno zadanie. Chwilę potem, w For Whom the Sweetie Belle Toils, używa już tej mocy z pełną swobodą, choć w małym zakresie. Jak dla mnie to dowód na to, że dziewczynka bardzo szybko się rozwija. 

 

Kolejne dwa argumenty, ze ona nie jest niedorozwinięta:

-mało który dorosły jednorożec używa magii w jakimś poważnym zakresie (licząc na szybkiego jest takich postaci 10)

-chyba jedyny źrebak, który w ogóle używa magii, to Snails. Tutaj mogę się mylić, gdyż na to nigdy uwagi nie zwracałem, lecz nawet jeśli się mylę, to góra o 1-2 kucyki.

 

Wychodzi na to, że nie tylko Sweetie długo nie czaruje.

 

Co więcej, ona w swej wizji w Twilight Time widzi zwykłe czarowanie jako rzecz mającą zrobić wrażenie na klasie. Skoro tak, to znaczy, że to jest faktycznie coś wyjątkowego.

 

Co więcej, każda z CMC ma w serialu rolę edukacyjną, że na każde dziecko przyjdzie czas, że dorośnie i rozkwitnie. Nie mają znaczkó, Scootaloo nie lata, Sweetie (do pewnego momentu) nie czaruje, a wszystkie trzy mają wiele problemów z codziennymi czynnościami, które dorośli teoretycznie wykonują z łatwością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...