Skocz do zawartości

Zupy! - Które są najlepsze?


Arjen

Najpopularniejsza zupa na forum  

13 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Trójka finalistów wyłoniona, która z tych potraw zasługuje na miano ulubionej forumowej zupy?

    • Rosół (w tym ramen).
    • Pomidorowa
    • Barszcz


Recommended Posts

Cześć wszystkim. Pomyślałem, że założę taki skromny temacik o jakże popularnych potrawach, często lądujących na naszym stole jako "pierwsze danie". Niby zasada działania ta sama, jednak każdy z nas ma zupy które mógłby jeść na okrągło, a są takie które wywołują u nas wstręt lub wręcz odruchy wymiotne :rainderp: Rzucam przykładową listą zup. Co prawda ilu kucharzy tyle odmian każdej zupy, ale myślę że główne składniki i zasady pozostają te same.

 

Cytuj

 

Zawsze interesowało mnie, która zupa dzierży palmę tej ulubionej na polskich stołach. Pomyślałem, że można by przeprowadzić głosowanie na forum. Nie będę jednak od razu robił ankiety - lepiej jeśli temat pożyje z miesiąc i później zrobię ankietę TOP10 najczęściej wymienianych potraw w postach. Co wy na to?

 

No to chyba ja zacznę. Nie ukrywam że moją naj naj jest zdecydowanie... Pomidorowa! I to w wielu odmianach. Moja babcia robiła ją gęstą z kluskami (taki oldschool, czy raczej tradycja), mama robiła rzadszą i z klasycznym makaronem w nitki, a dziewczyna robiła coś pomiędzy tylko, że zawsze dodawała dużo pietruszki i marchewki (zupa była trochę bardziej "marchewkowa").

 

Zapraszam do wypowiedzenia się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ulubione:

- pomidorowa

- barszcz czerwony z uszkami

- barszcz czerwony z kapustą (mniej pikantny ale wyrazisty w smaku)

- charczo (ale takie prawdziwe)

- czernina (jak nie wyjdzie za słona)

- zupa mleczna (z ryżem)

- japoński ramen (najlepiej na kurczaku lub wieprzowinie i koniecznie ze szczypiorkiem) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- japoński ramen (najlepiej na kurczaku lub wieprzowinie i koniecznie ze szczypiorkiem)

Ramen to praktycznie nasz rosół pod bardziej kosmopolityczną nazwą. :ming: No, oczywiście występuje w różnych wersjach, z których część rosołu już nie przypomina, ale większość odmian to rosół właśnie.

Moją ulubioną zupą jest pomidorówka, dobra, gęsta pomidorówka z ryżem to pokarm bogów. :derp6:

Dalej na podium stoją zupy-kremy - z groszku i porowa...

Ale zjem prawie każdą, o ile nie zawierają buraka, brokuła albo kalafiora. :eww:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię:

- barszcz z uszkami (najlepszy jest taki co robi moja babcia)

- zupę ogórkową (najlepsza jest taka, którą robi mój dziadek)

- zupę pomidorową (i znów, najlepsza jest mojej babci)

- chłodnik litewski

- rosół

 

Ja tam w zasadzie jem prawie wszystko, tylko zupy owocowej nie lubię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramen to praktycznie nasz rosół pod bardziej kosmopolityczną nazwą.

 

Rosół jest tylko z kurczaka i ewetualnie z makaronikiem czy czym tam. Prawie nic się do niego nie daje i jakoś nie szaleję za tym.

Natomiast ramen zwykle przyrządza się na wieprzowinie z makaronem przennym lub na kurczaku lub rybie i dodaje, wedle uznania:

- biała rzodkiew

- pędy bambusa

- jajko

- szczypior

- por

- sezam lub pastę z nasion sezamu

- kapusta pekińska

- krewetki

- grzyby shitake

- sprasowane glony

- czosnek i pieprz czarny

 

Pewnie o czymś zapomniałam.... różne przyprawy, sporo ostrości. ^^ Tym potrafię się smacznie najeść! Polecam. :)

Dobrze, że moich koleżanek z japonistyki nie ma na tym forum bo chyba by cie zabiły za mówienie, że "ramen to w sumie taki rosół". XD I słusznie, oba kompletnie inaczej smakują i ramen ma o wiele bogatszy skład i wartość odżywczą. Tylko baza jest wspólna... i to nie zawsze, bo rosół jest z kury, a baza do ramenu zwykle powstaje na wieprzowinie.

Edytowano przez Burning Question
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosół jest tylko z kurczaka i ewetualnie z makaronikiem czy czym tam. Prawie nic się do niego nie daje i jakoś nie szaleję za tym.

Natomiast ramen zwykle przyrządza się na wieprzowinie z makaronem pszennym lub na kurczaku lub rybie i dodaje, wedle uznania:

A najzwyklejszy polski makaron to z jakiej mąki jest? :derp6:

Do rosołu też można dodać masę różnych rzeczy... U nas zazwyczaj robi się najzwyklejszy rosół na kurczaku z włoszczyzną, bo tak jest najtaniej i najprościej, ale równie dobrze można go ugotować na wieprzowinie czy wołowinie (ale i na rybie, tylko w Polsze wtedy nazywamy to zupą rybną, a nie ramenem z rybą :kappa: ).

Baza jest identyczna, i jest to po prostu rosół. Różnica jest w nazewnictwie, my rosołem określamy właśnie tą bazę, a w Japonii pojęcie ramenu jest szersze - upraszczając, my rosół z przecierem nazwiemy pomidorówką, a Japończyk wepchnie do swojego ramenu np. miso i wciąż będzie nazywać to ramenem, mimo że zupełnie zmieniło smak/konsystencję.

Więc wciąż twierdzę, że ramen to po prostu rosół, i jeśli ktoś nieumiejący w Japonię spyta mnie, czym ów ramen jest, to tak właśnie mu odpowiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ChrisEggII

Nigdy za zupami nie przepadałem. Dobre dla smaku, ale nie do najedzenia się... Z drobnym wyjątkiem. Siostra potrafi robić genialną pomidorówkę. Dowala tyle ryżu, że zupie blisko do konsystencji błota, a dzięki masie ostrych przypraw, nabiera ona świetnego smaku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupy, pewna część naszej tradycji gdyż nie w każdym kraju na świecie zupy są tak popularne, jak u nas (pewnie jak zwykle się mylę :v ). Przekształcając Z na Ż i U na O - wyjdzie fajne słowo :rainderp: . Ale wracając do zup:

Jeśli miałbym podać moją fav, to zrobię to, gdyż bez problemu mam swoją ulubioną :D

Pewien polityk byłby ze mnie dumny gdyby zobaczył ten post. W końcu jak patrzę, to nikt jeszcze nie wymienił zupy szczawiowej wśród ulubionych ^  ^ . Dla mnie najlepsza jest gęsta, solidnie przyprawiona, obowiązkowo jajo i MNÓSTWO grzanek :lunaderp: 10/10, best soup, would eat.

Na drugim miejscu umiejscowiłbym jakąkolwiek zupę zrobioną jako zupa-krem. Przede wszystkim zupa dyniowa autorstwa mojej siostry z prażonymi pestkami dyni :yay: . Także pomidorowa jej autorstwa jest świetna :3 . Uwielbiam, kiedy zupa jest tak gęsta. Dzięki temu można nią się najeść a nie tylko zaspokoić potrzebę wody :v

Trzecie miejsce? Rosół! Lecz nie byle jaki rosół - autorstwa mojej babci :x . Niestety nie wiem jaki jest sekret tego, że jej zupa jest tak pyszna. Ogromna ilość pietruszki i marchewki zagotowana w rosole? Tego nie wie nikt. Jest przede wszystkim bardzo tłusta. Tak, że najbardziej skacowanego człowieka postawi do pionu. To niesamowite, że moja babcia, która ma już 83 lata na karku nigdy nie zapomniała jak zrobić ten rosół, bo za każdym razem jest taki sam - idealny <3

Dam jeszcze nagrodę pocieszenia dla barszczu czerwonego. A tak, żeby znalazł się chociaż jeden barszczyk na liście :D . Lubię, zwłaszcza pieprzny. Może być sama zupa, bez uszek. Wskazana jest tu dla mnie obecność krokietów :x . Najlepiej chrupiące z dużą ilością farszu :3

Tyle mi przyszło do głowy. Cieszę się, że właśnie zamieściłem swój pierwszy komentarz w dziale kulinarnym :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulubione zupy?

Kalafiorowa

Jarzynowa

Grochowa

Koperkowa

Żurek

Grochowa, ala wojskowa 

 

Omijając ostatni przykład, uwielbiam do wszystkich zup dodawać dodatek w formie gotowanego jaja na twardo. 

 

Nienawidzę z całego serca zup z dodatkiem makaronów, nigdy nie jadam rosołu, a jeżeli ktoś mnie poczęstuje taką zupa...zjadam ją tylko z uprzejmości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi faworyci:

-Żurek z białą kiełbasą i ziemniakami lub grzankami.

-Rosół (oczywiście z magii)

- Pomidorowa (ale z makaronem)

- I coś czego tu chyba nie ma. Kochklops (tak to się u mnie w domu nazywa). gotuje się wywar z włoszczyzny, dodaje klopsy z mielonego, gotuje, wyciąga warzywa i dodaje kwas cytrynowy, cukier, sól i pieprz, a na końcu śmietanę. Jak ktoś chce, to mogę dać przepis.

 

- Nie lubiane:

- Rybna

- Ogórkowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...