już nie wchodzę

Krótkie fiki od Seluny [Seria][Slice of Life][Crossover][Contest]

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Jako, że ostatnio wzięłam udział w dwóch konkursach literackich na forum, stwierdziłam, że zamieszczę tutaj moje wypociny. Jestem początkująca, więc proszę o ostrą krytykę.

Fanfiki zawarte w środku:

Chwila [Oneshot][Slice of Life]

Opowiadanie na konkurs literacki u Cadence. Nijakie takie.
Podróż [Oneshot][Comedy?][Crossover]

Opowiadanie na konkurs literacki u Whooves'a. Same herezje w środku.
Kreda [Oneshot][Comedy][Slice of Life]

Pewna mała klaczka idzie po kredę.

W tym temacie będą publikowane tylko fanfiki nie przekraczające tysiąca słów. Dłuższe będą publikowane oddzielnie.

MLPFiction

Edytowano przez Seluna
  • +1 2

Jeżeli dajesz tag seria w tytule, to w poście przy każdym opowiadaniu powinny pojawić się dokładne, przypisane mu tagi. Proszę poprawić. Czas - 2 dni.

Piszesz bardzo Ciekawie, bez błędów gramatycznych i stylistycznych. Potrafisz też ładnie rozbudować zdanie tak żeby przyjemnie się czytało a jednocześnie nie było za długie i skomplikowane. Tak się zastanawiam, czy będzie jakiś ciąg dalszy "Chwili"? A 2 opowiadanie przyznam rozbawiło mnie :)

• +1 1

Miałem akurat chwilę, więc zerknąłem sobie na "Chwilę" :rd6: (Wow, Foley przeczytał coś, co jest na mlpfiction, a nie google docs... Niemożliwe, ale jednak cuda się zdarzają).

Do rzeczy: opowiadanko krótkie, proste, lekkie i przyjemne. Oceniając umiejętności pisarskie, to prezentowany poziom jest między "dobry" a "bardzo dobry", chociaż ciężko to dokładnie stwierdzić na podstawie tak małej ilości słów. Faktem jest, że opisy, które są główną częścią tego tekstu, są naprawdę dobre - złożone, rzeczowe... A pomyśleć, że ja ostatnio mam doła i opisy mi zupełnie nie idą :rd4:

Trafiło się kilka literówek, parę zdań może bym też inaczej napisał, ale to naprawdę drobnostki. Dobre opowiadanie, jak najbardziej na plus.

Pozdrawiam,

Foley :lazyrainbow:

• +1 1

#1 Dziękuję za opinie :) . Opowiadania będą w najbliższym czasie wrzucone na google docs.

#2 Dodałam w temacie informacje, że tu będę wrzucać tylko fiki poniżej tysiąca słów, żeby później nie było, że opowiadanie na konkurs dostaje osobny temat.

A mogą dostawać osobny temat - to nie jest nawet najmniejszy problem. Plus pamiętaj proszę, że między kolejnymi postami w temacie (o ile nie jest to dodanie nowego rozdziału/opowiadania) powinno upłynąć co najmniej 24 godziny. Ostrzeżenie słowne. Posty powyżej scalam.

Przeczytałam oba.

Podróż. Fajny pomysł. Derpy podróżująca razem z córeczką i doktorem po różnych uniwersach... Naprawdę miłe i takie świąteczne. Niestety, przez lakoniczność (oba teksty mają trochę ponad 1000 słów...) wyszła kicha - każde uniwersum otrzymało scenkę złożoną z jednego lub dwóch akapitów, które niewiele wnoszą. Najbardziej boli mnie chyba zmarnowany potencjał świata Tolkiena... tam mogła być taka piękna masakra! Chociaż w retrospekcji, chociaż w rozmowie... Wiem, że coś takiego właśnie było, ale już bez przesady - jedna kwestia na temat tego, co się działo i od razu "Lecimy gdzie indziej"? (Swoją drogą, był fragment, kiedy ta właśnie kwestia pojawiła się chyba ze trzy razy z rzędu.)

A potem Hogwart... kurczę, przecież ten zamek na Boże Narodzenie przemienia się w raj i można to było tak pięknie opisać... A ty skupiłaś się na choince i tym, że jakiś uczeń dostał konika z bajki. Nie, nie, nie. To nie tak powinno wyglądać.

Podobała mi się za to niezmiernie scena z Minecraftem. Ta lokalizacja była opisana najlepiej i uśmiechnęłam się na widok "kwadratów, wszędzie kwadratów" :D. Urocze i na czasie (chociaż moda na ten szajs chyba powoli przemija). No i jeszcze nick gracza... cudo!

Podsumowując: za krótkie, żeby się sensownie wypowiedzieć. Za krótkie, że by wczuć się w klimat. Za krótkie, za krótkie, za krótkie!

Chwila. O, to jest nieco lepsze, ale tylko nieco. Przede wszystkim, żeby całość nabrała sensu, pierwsza część, ze snem Sweetie, powinna być o wiele bardzie rozbudowana. Czytelnik powinien mieć wrażenie, że ten sen naprawdę był przerażającym koszmarem... a tak nie było. Przemknęłam przez ten fragment z obojętnością, a potem doszłam do momentu, w którym okazało się, że to był tylko straszny koszmar i wzruszyłam ramionami. Brak emocji.

Potem, gdy klaczka już się obudziła, był jeden moment, kiedy narrator się odzywa: mówi coś o tym, że jak wiadomo, dla takiej małej klaczki długie schody mogą ciągnąć się w nieskończoność... no nie wiem, nie pamiętam dokładnie, a nie chce mi się sprawdzać. W każdym razie - zgrzytnęło i to mocno. Takich wstawek nie powinno być. Po pierwsze, jeżeli już je chcesz w swoim dziele, to wrzuć przynajmniej kilka takich, żeby nie sprawiać wrażenia, że to się tam znalazło przypadkiem. Po drugie, jakoś bardziej mi ten zabieg pasuje do komedii, w tekście, który miał być obyczajowy, ciepły i rodzinny, to zwyczajnie zawadza. (Ale pewnie da się to zrobić tak, żeby było dobrze.)

Ogólnie podobał mi się pomysł i ostatni akapit jest naprawdę przyjemny. Myślę, że Sweetie i w serialu mogłaby dojść do podobnego wniosku na temat Rarity, chociaż ja bym dodała tam kilka opisów o tym, jak bardzo Rare jest zmęczona, jak bardzo nie chce jej się niańczyć siostrzyczki, ale widząc jej strach, ulega i zaprasza ją do siebie pod kołdrę... Za to bardzo podobała mi się wzmianka o makijażu, chociaż można to było nieco pociągnąć (Jej oczu nie okalał wachlarz kruczoczarnych rzęs, a usta nie błyszczały, pomalowane jakimś drogim błyszczykiem. Bez makijażu siostra wydawała się trochę mniej widoczna, zwyczajniejsza, mniej barwna... i taka się właśnie Sweetie Belle podobała. Wolała się przytulać do takiej Rarity niż do tej wypachnionej i eleganckiej. Tamtej mogłaby przypadkiem rozmazać podkład... no i buziaki nie są przyjemne, kiedy całuje cię ktoś, kto pachnie jak drogeria.

Sweetie Belle najbardziej kochała swoją siostrę po zmroku, kiedy była najfajniejszą, najnormalniejszą klaczą pod słońcem.)

Ogólnie nie jest źle, ale robisz sporo literówek, co zauważyłam i tutaj, i w poprzednim opowiadaniu. Pisz uważniej albo czytaj fik po napisaniu. (Nie, nie ALBO, w sumie czytanie fika po napisaniu jest obowiązkiem każdego szanującego się autora!)

Podsumowując: Patrz wyżej.

Pozdrawiam serdecznie. Nie jest źle, ale dobrze też nie.

Madeleine

• +1 1

To może ja się wypowiem krótko.

"Chwila" - Stanowczo za krótkie, a przez to jakieś takie... ja wiem. Można było zrobić z tego w miarę fajne opowiadanie (jak na SoL, za którymi ja nie przepadam), ale tak to jest takie... nijakie. Tak jak napisałaś. Może jakiś bardziej mroczny akcent by pomógł?

"Podróż" - Fajny pomysł, ale znowu, stanowczo za krótkie. Więcej opisów, trochę więcej czasu i miejsca poświęcić wszystkim tym światom, a ponadto jakoś brakowało mi zakończenia. Zdawało mi się takie urwane. Spodziewałem się, że wrócą do domu, gdzie wszyscy odetchnął z ulgą (Doktor z podwójną, bo więcej o podróż nie będą go prosić :) ).

"Kreda" - Tu mamy chyba najlepsze z tych trzech opowiadań. Czytałem je już w dziale z konkursem, na który zostało napisane i nie dziwię się, iż wygrało; aczkolwiek nie czytałem wszystkich. Krótkie, treściwe i przyjemne. Poza tym nauczycielka kojarzy mi się z kimś... Nie napisze z kim, bo nie mogę sobie przypomnieć, ale to jakaś postać z jakiegoś filmu była... No mniejsza. To opowiadanie mogę polecić :)

W pierwszych dwóch opowiadaniach było kilka błędów (w drugim całkiem sporo), więc proponuję je poprawić (i kto to mówi :MJTQO:), w trzecim chyba obyło się bez nich.

W każdym razie, opowiadania całkiem fajne. Liczę jednak na jakieś dłuższe, bo tak krótkie, to człowiek ledwo zacznie czytać, a już koniec...

Edytowano przez Arkane Whisper

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się