Skocz do zawartości

Krysztalowe Oblezenie [Z][Crossover][WWII][Violence][Adventure][Romans][Sad][Slice of life][Grimdark][Dark][Crystal siege]


Recommended Posts

Współczuję Ci tej niemiłej sytuacji. Tylko, że ja jak zawsze spóźniony. Ech, jak zawsze.

Spidi, poza tym, to jak bardzo stara jest nacja Polkonów? Bo coś mi się wydaje, że ma więcej, aniżeli dwieście lat ('... a to jeden z niewielu zachowanych w ciągu dwustu lat egzemplarzy.' - Twilight do Applejack)
'Mareryja' - serio? Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać, ale trudno, przetrawię. (Wcześniej jakoś nie było potrzeby, aby tykać temat, ale skoro już o Polkonach mowa, to musiałem się zapytać.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu Świeży rekrut napisał:

'Mareryja' - serio? Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać, ale trudno, przetrawię. (Wcześniej jakoś nie było potrzeby, aby tykać temat, ale skoro już o Polkonach mowa, to musiałem się zapytać.)

Tez to SPIDIEMU mówiłem XD Że niektórzy mogą mieć nietęgie odczucia... RADIO MARYJA "Słoń ma trąbę, a radio ma RYJA"... Stare "dewotki" zabite dechami po tym płoną z wściekłości... Ale jak wiem, "Mareryja" to ponifikacja Maryi i Orła Bielika. Autor nie miał na myśli obrażania uczuć religijnych :) Ale ja tez podobnie zareagowałem. Tyle, że smiechem, bom ateista... Ale rozumiem ździwko i szok...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu Świeży rekrut napisał:

Jam wierzący. Rozumiem o co chodzi, ale ... pewna rzecz pozostaje na języku, niesmak pewien.

Tylko, że na razie mało kto komentuje, a jak dla mnie szkoda.

No cóż, SPIDI tworząc Polkonie, wiadomo co chciał pokazać. Polaków, którzy w pewnym momencie, na pewno się zwrócą przeciw ciemiężycielom. Gdy ci zaczną przegrywać w końcu. Na co mam nadzieję. A Polska bez jej symboli? Mareryja według mnie dobrze pasuje. Maryja to w końcu kobieta była. A Orzeł Bielik... Stąd Biały kolor klaczy i jej imię :)

 

No i te wielkie szarże... Aż dziw, że kucyki się trzymały, jak "Husaria" na nich leciała z kopiami. Jak ta pod Wiedniem, na pogańskich Turków...

Edytowano przez Accurate Accu Memory
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 lat, to chodziło o egzemplarz książki.

 

Nacja/gatunek ma kilkadziesiąt tysięcy lat, jak kucyki.

 

 

Zgadza się, Mareryja to właśnie Matka Boska i Orzeł Biały w jednym. Polkonie to pewna aleogria stereotypowych Polaków, stąd to nawiązanie. Równocześnie byłbym nieco zdumiony, jakby ktoś to odebrał negatywnie, gdyż owa postać (Mareryja) nie jest absolutnie ukazana negatywnie. To legandarna, anielska, nieskalana postać o wielkiej mocy, dobrym sercu i niezmierzonej piękności. Gdzie tutaj powód do czucia urazy? :) 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu Poulsen napisał:

"Mareryja"...

 

Nie wiem, jak to skomentować. I śmieszno, i straszno, że ktoś może na poważnie umieścić takiego potworka w podobno poważnym opowiadaniu. I nie mówię tu o dosyć wątpliwej wartości nawiązaniu do ważnego dla wielu osób symbolu religijnego. To słowo zwyczajnie nie powinno istnieć. Przekracza wszelkie dopuszczalne granicę tzw. ponifikacji, w dodatku koślawo miksując język polski z angielskim. W pewien sposób nawet zachęca mnie do zajrzenia do KO - kto wie, może jest tam więcej takich kwiatków.

 

Aż przypomina się "Bagoszno" i "krzatowe kalosze"...

 

 

Cóż :) Każdego bulwersuje coś innego... Ciebie bulwersuje jedyny, logiczny i sponyfikowany symbol narodowy... A mojego kolegę z poza fandomu, zbulwersował opis w Antropologi... " Ludzie. Prawda czy Mit?  Starożytna cywilizacja. Czy tylko STARA KUCYKOWA BAJKA?. Tak, wykapslowane stwierdzenie, go najbardziej poruszyło. Że ktoś śmiał Ludzi za opowiadaną bajkę, jeszcze pastelowym kucykom... Napisać.

 

Po przeczytaniu pierwszy raz słowa "Mareryja"... Śmiechem! Naprawdę. Ale potem napisałem autorowi, że to może być źle odebrane. Jak przewidziałem, zaczęło się :D Ale boże! Poulsen! To sponyfikowane imię, a wątpię by SPIDI. Który zakładam, jest Katolikiem, celowo chciał obrazić tym ludzi... Bez przesady.

 

I powiem, że fik i tematyka jest bardzo poważna. Tym bardziej zrozumiałbym ludzi spoza fandomu, gdyby stwierdzili, że kolorowy świat MLP nie jest godny tak poważnego crossu. Opisy NKWD np i ich metod, przemawiają do czytelnika... A nawet znalazłem wprost odniesienie do AK... Ukłon w stronę Dzikiej Armii, głęboki...

Edytowano przez Accurate Accu Memory
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu Poulsen napisał:

"Mareryja"...

 

Nie wiem, jak to skomentować. I śmieszno, i straszno, że ktoś może na poważnie umieścić takiego potworka w podobno poważnym opowiadaniu. I nie mówię tu o dosyć wątpliwej wartości nawiązaniu do ważnego dla wielu osób symbolu religijnego. To słowo zwyczajnie nie powinno istnieć. Przekracza wszelkie dopuszczalne granicę tzw. ponifikacji, w dodatku koślawo miksując język polski z angielskim. W pewien sposób nawet zachęca mnie do zajrzenia do KO - kto wie, może jest tam więcej takich kwiatków.

 

Aż przypomina się "Bagoszno" i "krzatowe kalosze"...

 

 

Świetnie, że nareszcie znalazł się ktoś na tyle odważny, aby ustalić, gdzie jest ta dopuszczalna granica, której szukali starożytni :D Doskonale! Prosiłbym o dokładne jej wyrysowanie, abym wiedział, jak pisać.

 

A co do czytania fanfika tylko po to, aby doszukiwać się w nich subiektywnie odczuwalnych zgrzytów językowych, to chyba też to śmierdzi jakimś masochizmem. To jakby słuchać na siłę rapu, jak go się nie lubi.

Aha.

 

To i śmieszno, i straszno świadczy o podobno poważnym tłumaczu :crazytwi: 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu Accurate Accu Memory napisał:

Po przeczytaniu pierwszy raz słowa "Mareryja"... Śmiechem! Naprawdę. Ale potem napisałem autorowi, że to może być źle odebrane. Jak przewidziałem, zaczęło się :D Ale boże! Poulsen! To sponyfikowane imię, a wątpię by SPIDI. Który zakładam, jest Katolikiem, celowo chciał obrazić tym ludzi... Bez przesady.

 

Również nie uważam, aby Spidi chciał celowo kogoś obrażać. Nie zmienia to faktu, że to słowo jest... złe. A ludzie mogą poczuć się urażeni niezależnie od intencji autora, jak to ludzie.

 

7 godzin temu Accurate Accu Memory napisał:

I powiem, że fik i tematyka jest bardzo poważna. Tym bardziej zrozumiałbym ludzi spoza fandomu, gdyby stwierdzili, że kolorowy świat MLP nie jest godny tak poważnego crossu. Opisy NKWD np i ich metod, przemawiają do czytelnika... A nawet znalazłem wprost odniesienie do AK... Ukłon w stronę Dzikiej Armii, głęboki...

 

W "Fallout: Equestria" i jego spinoffach poruszane są nie mniej poważne kwestie i tematy, nigdy bym jednak nie nazwał ich "poważnymi" - to nadal historie o kolorowych kucykach z obrazkami na tyłkach. Nieważne, z czym się je połączy, efekt nadal będzie, na najbardziej fundamentalnym poziomie, dość niepoważny.

 

6 godzin temu SPIDIvonMARDER napisał:

Świetnie, że nareszcie znalazł się ktoś na tyle odważny, aby ustalić, gdzie jest ta dopuszczalna granica, której szukali starożytni :D Doskonale! Prosiłbym o dokładne jej wyrysowanie, abym wiedział, jak pisać.

 

Proszę bardzo: nie wymyślaj więcej kiepskich zlepek polsko-angielskich w stylu "Mareryja" i będzie cacy.

 

6 godzin temu SPIDIvonMARDER napisał:

A co do czytania fanfika tylko po to, aby doszukiwać się w nich subiektywnie odczuwalnych zgrzytów językowych, to chyba też to śmierdzi jakimś masochizmem. To jakby słuchać na siłę rapu, jak go się nie lubi.

 

Masochizm to fetysz jak każdy inny, nie ma w nim nic złego. Czasem można też poczytać lub pooglądać coś kiepskiego dla beki, vide filmy w stylu "Sharknado" lub "Birdemic".

 

6 godzin temu SPIDIvonMARDER napisał:

To i śmieszno, i straszno świadczy o podobno poważnym tłumaczu :crazytwi: 

 

Mam rozumieć, że nie znasz tej frazy? Dosyć dziwne u "poety i prozaika".

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo wszystko czekam na dalszą część opowieści. Pomimo tego, że nie smakuje jak dawniej. Po prostu ten fik mi odpowiada ... Jest dobrze napisany, stosunkowo mało błędów, chociaż jak coś złapię, to razi oczy, że najchętniej, to tylko usunąć, ale oznacza to, że autor mocno się zastanawia nad tekstem, który pisze.
Pozostaje czekać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje mnie czy to tytuł tomu, opowiadania czy rozdziału. Nie mam pojęcia, czemu w 3 różnych językach. Najwyraźniej autor uznał, że tak będzie "fajnie" i bardziej "drugowojenno". 

Edytowano przez Zodiak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu Dark Shadow napisał:

hej SPIDI ile aktow planujesz na drugi tom?

O ile wiem z rozmowy z autorem, może być około dwudziestu... Ale sam nie wiem dokładnie... Pytałem się kiedyś, jak chciałem wiedzieć pi razy drzwi, jak długi będzie mój lektorat. Ale juz wiem, ze po 10 rozdziałach, tom jest dłuższy o ponad 2 godziny. A różnica to 4 rozdziały aż, na korzyść 1 tomu :D

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu Verlax napisał:

PS. Osobiście uważam, że konsekwencję można byłoby podciągnąć gdyby Equestria zakładała obozy koncentracyjne dla tych sombryjskich podkucy. W końcu niemiecki kanon, jak rżnąć to rżnąć! Also, gdzie jest fuhrer Hoofler? Myślałem, że skoro już czynimy Equestrię III Rzeszą ściągając wszystkie niemieckie projekty, nazwy, hierarchię i tak dalej to autor będzie w tym konsekwentny do końca.

 

Jakkolwiek miodem na moje serce jest widzieć, że Oblężenie dostaje w końcu odrobinę zasłużonej uwagi, w tej jednej kwestii mogę stanąć, ekhm, w obronie Oblężenia. W końcu Spidi pisał już kiedyś, że Equestria w tej, ekhm, powieści, nie jest wzorowana na nazizmie jako takim, a jedynie na pewnych aspektach armii Rzeszy. Wszystkich.

 

...no, chyba, że dla kogoś "bo autor tak powiedział" jest niewystarczające.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też stanę z kolegą wyżej, w obronie Oblężenia. Raz, że mi się spodobał. Dwa, że rozumiem wasze ... powody do narzekań. Są one słuszne, ale jako tako możecie się choć raz zgodzić, że Kryształowe to naprawdę kawał pierońskiego tekstu.
Equestria to nie III Rzesza, tylko ma zapożyczone rozwiązania od Niemiec.
Sombria ma raczej większość z ZSRR i tak dalej.

Także raczej będę próbował bronić tego fika.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu Świeży rekrut napisał:

Tutaj też stanę z kolegą wyżej, w obronie Oblężenia. Raz, że mi się spodobał.

Kolega Ci się spodobał? :P

 

A po drugie. jeżeli całość jest taka jak 1 rozdział, to "pieruńko wielki" rozmiar tekstu nie jest niczym dobrym. 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teraz Zodiak napisał:

Kolega Ci się spodobał? :P

 

A po drugie. jeżeli całość jest taka jak 1 rozdział, to "pieruńko wielki" rozmiar tekstu nie jest niczym dobrym. 

A może byś skończył z hejtem, stary przyjacielu? Mówię tak, bo przecież nieco się znamy, z innego dużego projektu. Choć pisaliśmy z jego, boku...

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, podszedłem już raz do pisania, co myślę o Oblężeniu i moja opinia na pewno się na lepsze nie zmieniła. Wciąż uwielbiam go nienawidzić i pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że jest tak złe, że aż dobre, jednak na pewno nie mam zamiaru szczerze go bronić. W komentarzach kolegów powyżej (skoro już się spoufalamy tutaj wszyscy) nie ma chyba ani słowa, za którym bym murem nie stanął, a pewnie jeszcze odrobinę amunicji bym z przyjemnością dodał.

 

No i z przykrością stwierdzam, że najwyraźniej za rzadko używam sarkazmu i stał się zbyt delikatny, by wyczuć go w tekście bez ostentacyjnego "/s".

  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echh ... tak to jest, jak ktoś się będzie czepiał dosłownego znaczenia napisanych słów. @Zodiak
Otóż spodobał mi się fik. A kolegę, to może z trzeci raz widzę na forum. Ciebie coś częściej, głównie przy 'Popiołach', które niegdyś poprawiałem.
No, to jest wielki kawał tekstu do przetrawienia, więc bez wspomagaczy się nie obejdzie. hehe! Żartuję przecież.
Poniekąd nieważne jaka fala krytyki przeleje się przez ten fik, ja go i tak przeczytam, a raczej większość.

Po sprawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście żartowałem z tym kolegą, Rekrucie, nie odbierz tego źle ; ) 

 

I ja nie hejtuję KO, ja udzielam potrzebnej temu opowiadaniu krytyki. A że wiem, co mniej więcej dzieje się później - to jestem zaniepokojony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu Zodiak napisał:

I ja nie hejtuję KO, ja udzielam potrzebnej temu opowiadaniu krytyki. A że wiem, co mniej więcej dzieje się później - to jestem zaniepokojony. 

A wiesz, jak bardzo hejtowano PB? Za robienie z siebie BOGÓW, ni z gruszki, ni z pietruszki. Robienie sobie Haremu z Mane6? Heh, to też było niepokojące, może nawet słusznie. Ale krytyka tez lała się strumieniami...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...