Skocz do zawartości

[zabawa] Złoty podział i ciągi Fibonaciego. [zabawa]


KochamChemie

Recommended Posts

Trochę o naturze, matmie i matmie... 

fluttershy_in__one_with_nature__by_dm29-

 

 

W średniowieczu pewien włoski matematyk, zwany Fibonacci (prawdziwe imię to Leonard z Pizy) opracował pewną fajną zależność, mianowicie jeden z najbardziej przykładowych ciągów rekurencyjnych. Powstaje on mianowicie w taki sposób :

 

 

 

      { 0 dla n=0

Fn={ 1 dla n=1

      { Fn-1 + Fn-2 dla n>1

 

Można sobie policzyć, że kolejne wyrazy będą wynosiły 1,1,2,3,5,8,13... i tak dalej, ale to nie jest najważniejsze. Nasz włoski matematyk zaobserwował, że można na podstawie tego ciągu skonstruować geometrycznie pewne konstrukcje, których schematy obserwujemy w naturze!

Chciał on zbadać "Boską proporcję".

 

Złota proporcja, albo złota liczba lub też Boska proporcja. 

Jest to dokładnie granica ciągu Fibonacciego

37c7ceee4847bcd932e87a1d8c43dc53.png - jest dowód na to, że istnieje. 

A sama liczba wynosi. 

1c2f9dc4afe7af00acefd6a0179c56ef.png

 

Przypomina mi to przekrój poprzeczny muszli...

spirala400.jpg

 

 

Gdyby poobserwować przyrodę, to można zauważyć, że złotą proporcję oraz wyrazy ciągu Fibonacciego można zaobserwować wszędzie. 

W takim słoneczniku na przykład, można zaobserwować, że gdyby liczyć obwodowo, linia po linii pestki słonecznika, to istnieje duża szansa, że dla statystycznego słonecznika, będzie można ułożyć ciąg Fibonacciego. Pierwsza pestka, na środku: 1, kolejna 1(bo nie jest ściśle określony środek), kolejna 2(tu też dodefiniowanie jest potrzebne), ale w następnej jest 3(też takie naciągane), potem 5, potem 8, potem 13, potem 21, potem 34... i w sumie ten osobliwy i nieszczęsny środek nie zaburzył nam reszty liczenia.  

 

khBBOLh.jpg

 

Ale pomijając to. temat nie na darmo powstaje w dziale gier, prawda?  

Toteż mam dla was bardzo kreatywną zabawę. 

 

 

Daję wam słowa kluczowe. Na przykład "okoń", "łuski". Wy jedyne co robicie, to szukacie jakiegoś obrazka, dajecie w spoiler i piszecie coś o tym. Możecie dać opis ławicy, możecie dać opis rybich łusek, możecie znaleźć coś innego co będzie łuską i będzie spełniało wymagania... albo po prostu będzie dobrze i kreatywnie opisane. Im więcej słów kluczowych na raz spełnicie, tym lepiej. W jaki sposób obrazek(przedmiot, zwierzak) odnosi się do złotej proporcji, ciągu Fibonacciego albo nawet jak wam się chce, to modyfikacji ciągu Fibonacciego! Szukajcie matmy w przyrodzie, uruchomcie kreatywność. 

 

Najlepszy opis wygrywa. 

 

"Ptaki", "dziób". - słowa klucze. 

Czas, start! 

 Maklak: 

Sabina: 1

Edytowano przez KochamChemie
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nikt?

 

Ptasie dzioby są wyspecjalizowane i kształt dzioba odpoiwiada temu, co ptak je. Wszystkożercy, jak wróbel czy gołąb, mają krótkie dzioby. Mięsożercy, jak sokół, mają dzioby w kształcie haczyka, do rozrywania mięsa. Kolibry mają długi i cienki dziób jak motyle, bo jedzenie biorą sobie z wnętrza kwiatów. I tak dalej.

 

http://www.lakesidenaturecenter.org/AOM%20-%20General%20-%20Bird%20Beaks.pdf

 

"Owad" "otwór gębowy" "specjalizacja" "oko"? -znaczy się, dobrze, mało związanego ze złotymi proporcjami, ale tłumaczenie naukowe jest, ale ja narzucam "keywordy" ~KochamChemie

Edytowano przez KochamChemie
Mała uwaga.
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No to teraz ja podzielę się swoimi przemyśleniami :fluttershy5:

 

Skoro słowa klucze to "ptak" i "dziób" to pomyślałam po prostu o głowie ptaka. W swoich rozważaniach wykorzystałam głowę tej papużki:

 

wkUjViO.png

 

W moich oczach głowa razem z dziobem przypominają właśnie ciąg Fibonacciego. Dla porównania:

 

UzZYJvg.png

 

I jeszcze na zakończenie:

 

 

GU4b19D.png

 

Bardzo łatwo jest na bazie ciągu Fibonacciego zrobić głowę ptaka. W moim przypadku, papugi. 

 

No to tyle :fluttershy5:

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, brawa dla Sabiny i Maklaka, zrozumieli zabawę i trochę ją rozkręcili, aby inni mogli też bez problemów ją teraz kminić. 

 

Sabina dostaje punkt.

 

Maklaku, też ładnie, jednakże Sabina napisała najwięcej od siebie, jednakże oba słowa kluczowe w obydwu wypowiedziach były poruszone, posty czytało się dobrze i tworzyły one sensowne wypowiedzi. 

 

Spokojnie dam szansę na wyrównanie później. 

Tymczasem dam wam coś trudniejszego. 

 

[bakteria] [fraktal] [grupa] 

 

Po krótkim namyśle stwierdzam, że da się użyć wszystkich kluczy na raz, jest to jednakże kłopotliwe, ale... 

 

CZAS! START! 

Edytowano przez KochamChemie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...