Skocz do zawartości

[Dyskusja] Gdy kłamca twierdzi, że mówi prawdę, to kłamie, czy nie?


Linds

Recommended Posts

Gość ChrisEggII

Nie istnieją stuprocentowi kłamcy, tak więc nie widzę tutaj żadnego paradoksu.

Odpowiedź jest więc prosta - nie wiadomo. Mam za mało informacji, aby wygłosić opinię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uhuhu....łatwizna.

 

Zacznijmy od tego że kłamstwo jest prawdą zależną od punktu widzenia, to raz, dwa. Rozróżnijmy "kłamstwo" od "fałszu", fałsz jest brakiem obiektywnej prawdy, natomiast kłamstwo to zdanie niezgodne z przekonaniami wypowiadającej je osoby...ale czym w takim układzie jest prawda?(część logiki) no i tutaj jest ciekawie bo mamy, formalizm matematyczny jak i platomizm...formalizm mówi że prawda to jedynie nic nie znaczący symbol, platonizm że prawda posiada swój wewnętrzny sens. Ale wyrażenie zawsze prawdziwe z powodu swej konstrukcji podpada pod "Tautologie" itp idt... w ten sposób można to rozkładać na czynniki niemal bez końca.

 

Wracając do samego paradoksu,  próbując go rozwiązać dojdziemy do sprzeczności jak w przypadku paradoksu kartki papieru (min dla tego gdyż kłamca usiłuje wypowiedzieć zdanie na temat języka w którym się wypowiada)ale można ten paradoks rozwiązać tyle że matematycznie (jeśli dobrze pamiętam).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie czemu jak macie paradoks to stawiacie go w konkretnej sytuacji i stawiacie tezę.  Równie dobrze mógłbym dać totalnie przeciwieństwo waszej sytuacji i wnioski były by inne. 

 

Urok paradoksu jest taki że bez konkretnych informacji nie da się tego stwierdzić i tyle, więc nie stawiajcie jakieś konkretnej SWOEJ ponieważ zmienia ona cały sens. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Jeśli kłamca twierdzi że mówi prawdę to nie ma w tym żadnego paradoksu, po prostu kłamie że jest szczery.

 

Dopiero jeśli powie:"ja kłamie" to będzie paradoks, pewnie najwięcej ludzi próbuję rozwiązać to w ten sposób:"skoro kłamca mówi że kłamie, to znaczy że mówi prawdę, ale nie może powiedzieć prawdy ponieważ jest kłamcą...". Jednak można na to spojrzeć z innej strony:"A co jeśli kłamca okłamuje nas co do swojej tożsamości, jeśli mówi prawdę a jest kłamcą to okłamuję nas że jest prawdomówcą, czyli nadal jest kłamcą bo nie jest tym za kogo się podaje", i tak skłamał więc paradoks rozwiązany(chyba, mogę się mylić, jeśli tak to dziękowałbym za poinformowanie mnie o tym i ewentualne wskazanie błędów).

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...