Skocz do zawartości

Dyskusja o dziale RPG


Niklas

Recommended Posts

Dobrze zatem, moi mili...

 

Ankieta dla MG zakończyła się, a sześciu Mistrzów

wyraziło chęć kontynuowania swojej pracy. Cieszę się

niezmiernie i bardzo mi z tego powodu szampańsko.

 

Uznałem, iż niegłosujący są już znudzeni zabawą i raczej

nie planują kontynuacji przygody jako Mistrzowie Gier,

dlatego też stracą swoje grube kolorki, a ich gry

trafiły do archiwum.

 

Niemniej jednak, czekam jeszcze na odpowiedź

od dwóch osób, które tymczasowo trafiają "do próżni",

gdy będę oczekiwał ich odpowiedzi.

 

Ponadto przeniosłem do archiwum gry ewidentnie

porzucone (tj. mające ponad pół roku przerwy).

Jeśli się pomyliłem z oceną, przepraszam. W takim

wypadku proszę o kontakt, grę przywrócę.

 

No i teraz dochodzimy do sedna sprawy...

Co robimy dalej z naszym fajnym działem?

Bo nie ma co ukrywać i co wyszło w poprzednim

temacie dyskusyjnym, dział wybitnie przegrywa

w starciu z Luźnymi sesjami z różnych powodów.

Dlatego też zwracam się z zapytaniem do wszystkich,

co możemy w tej sprawie zrobić, by poprawić byt

działu RPG? Czy macie jakieś sugestie na ten temat?

 

Poza tym, myślę, że to dobra okazja, by przejrzeć

kilka rzeczy, czyli temat Naboru oraz Regulamin.

Zajrzyjcie w poniższe linki:

 

Czy widzicie potrzebę zmian w regulaminie sesji,

tudzież w zapisach na nowych Mistrzów?

Czy też raczej powinienem pozostawić te tematy

bez zmian?

 

Piszcie, a wspólnie z pewnością dojdziemy

do satysfakcjonujących nas wszystkich

wniosków.

 

Pozdrawiam serdecznie, wunsz Niklas

Edytowano przez Niklas
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż największym problemem naszego działu jest niewątpliwie stereotyp, że nasze sesje nie są luźne i zbyt mocno spięte zasadami. To problem, z którym ciężko się będzie zmierzyć, ponieważ trzeba przekonać graczy, że ich punkt widzenia nie jest do końca taki trafny.

 

Z drugiej strony, wiele osób uważa, że dział LGR jest dobrym miejscem treningowym, ale zauważyłem, że jest wiele sesji o tym samym schemacie/tematyce lub sesja jest często zbiorem odpisów jednolinijkowych, które nabijają dziesiątki powiadomień. Dodatkowo MG traci co jakiś czas nad takimi sesjami kontrolę, a gdy gracze przejmują inicjatywę, zdarzają się pomyłki z ich strony, a potem wyzwiska i warny za obrazy i wulgarny język.

Nie mówię oczywiście, że każda sesja jest taka, ale umiejętności odgrywania postaci nie zwiększa się szybko w tym dziale.

 

Sądzę, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie działu poradni u MG, gdzie forumowi MG, będą mogli dyskutować na temat różnych stylów, taktyk i rozwiązań używanych w sesji oraz gdzie mistrzowie z LGR mogliby zadawać pytania. Dobrym wyjściem też byłoby zrobienie oprócz tematów "Zapisy do..." tematu zamkniętego "Tablica MG", gdzie byłby spis forumowych MG oraz ich stylów, światów oraz klimatów, na których się znają. Będzie to taki skrót, by gracze nie musieli latać po tematach z zapisami, by znaleźć odpowiedniego MG.

 

Na poprzedniej dyskusji padł pomysł super-sesji między MG o ile dobrze pamiętam. (A pamięć mnie do tego tematu zawodzi.) według mnie jest to pewien pomysł, ale ma jeden minus. Nie wszyscy MG mają te same klimaty i czują się w nich dobrze. Dlatego jeśli coś takiego miałoby się odbyć, to powinno powstać kilka takich sesji, by większość klimatów została przedstawiona.

 

Pozdrawiam serdecznie, Cień Serox ;)

Edytowano przez Serox Vonxatian
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Net mi się zawiesił i wysłałem post z opóźnieniem :crazy:

 

W każdym razie nie dyskwalifikowałbym nikogo ze względu na wiek. Można dać notkę, że preferowane by było +16, ale to jako informację ogólną, bo i tak najbardziej liczą się umiejętności. 

 

Natomiast popieram, aby żadna osoba poniżej 18 roku życia nie mogła prowadzić sesji +18 (w prawdzie nie znam specyfiki takich sesji pod względem gore, bo nie wiem co dokładnie kwalifikuje czy sesja jest krwawa, czy już +18, więc chętnie bym się od Was dowiedział), ale jednakowoż clopy itd. powinny być ograniczone takimi obwarowaniami.

 

Jestem również za pomysłami listy MG i tematu, w którym gracze zgłaszali by swoje kandydatury, a MG ich przyjmowali ( mam wielką nadzieję ,że nie pozabijamy się o graczy :crazy: )

 

Co do kącika porad, to wiem, że Serox bardzo lubisz radzić, ale świetnie to wychodzi przez PW i zgadzam się z Zegarmistrzem, że dla różnych MG inne rady są pomocne. Natomiast samo założenie tematu nie zaszkodzi. Jak któremuś MG zachce się napisać coś do całego świata, to niech pisze :pinkie3:

 

Multisesję popieram całym sercem, bo takie sprawy najbardziej ożywiają. Można by spróbować zaangażować dodatkowo graczy poprzez konfrontację dwóch, lub więcej grup (tak jak to ma miejsce już w kilku sesjach). Fakt pozostaje faktem, że należałoby dobrać takich MG, którzy nie wchodzili by sobie w drogę. Alternatywą byłoby powołanie drużyn w różnych wszechświatach i uniwersach (w miarę zbieżnych możliwościami) i zrobić między nimi bitwę. Wtedy każdy MG prowadziłby jedno z uniwersów i tam pokazywał swój styl. Tak więc obok świata post apo byłoby szczęśliwe królestwo babeczek, a zaraz obok dark fantazy itd.

 

Powiem Wam wszystkim szczerze, że bardzo się cieszę mogąc z Wami wymieniać zdania, bo czuję się szczęśliwy, iż próbujemy podtrzymać coś naprawdę wartościowego na tym forum, bo luźne gry są wspaniałe, ale jednak one czerpią z normalnych sesji i te najlepsze z nich są podobne do tych tutaj ( nie chcę ubliżyć jakiemukolwiek MG z luźnych, bo cenię ich pracę, ale bardzo jestem dumny z tego co my tu tworzymy) 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co do kącika porad, to wiem, że Serox bardzo lubisz radzić, ale świetnie to wychodzi przez PW i zgadzam się z Zegarmistrzem, że dla różnych MG inne rady są pomocne. Natomiast samo założenie tematu nie zaszkodzi. Jak któremuś MG zachce się napisać coś do całego świata, to niech pisze :pinkie3:

 

Dlatego napisałem, że chodzi mi o temat z dyskusją, a nie zwykła poradnią. Wielu MG, ma różne sposoby na rozwiązywanie danego problemu i można by na ten temat kulturalnie rozprawiać. Nie zawsze jest jedno takie wyjście, ale dobrze jest znać czyiś inny punkt widzenia i pomysł. W dodatku takie coś pomogłoby pewnie mistrzom z LGR, którzy widzieliby rozwiązania i mogli je zastosować u siebie lub stworzyć coś własnego w oparciu o to. Nie musieliby eksperymentować sami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie, że coś powiem.

 

Do tego, co już zostało napisane:

- Uważam, że MG tylko od 16 roku życia są złym pomysłem, bo nie zawsze wiek równa się zdolnościom.

- Ale +18 do sesji/postów typu gore(Ale naprawdę mocne. Nie przesadzajmy, sami wiemy jak to w erze gier i internetu) i clop jak najbardziej pasuje. Wydaje mi się, że odpowiednie jest choć nałożyć takie ograniczenie, ale wiek i tak nie zawsze można ustalić.(Chociaż byłam pewna, że do wszystkiego związanego z gore i clop jest ograniczenie wiekowe na tym forum. Czyżbym się myliła?)

- spis jak najbardziej, łatwiej będzie ogarnąć dział, bo graczom czasem się nie chce go przetrząsać. 

- choć sama nie wiem, czy korzystałabym z takich porad, bo jestem indywidualistom, to myślę, że się przyda. Ale trudno stwierdzić jak taki temat działałby w praktyce.

- o multisesjach nie wiem, czy się wypowiedzieć, bo mnie to w sumie nie dotyczy, ale byłoby to ciekawe. Ważne jednak, żeby tacy MG się zgrali, żeby nie wyszła z tego jedna wielka zupa w której nie wiadomo co się właściwie dzieje.

- otwarty temat zapisów. Tu jestem całkowicie na tak, takie rozwiązanie może zadziałać z rozruszaniem działu

 

Od siebie mogę dodać, że przyda wam się większy rozgłos. Jakieś reklamy, jeśli macie jakąś super sesję, to warto ją pokazać. W sumie ogłoszenia od tego działu są tylko, wtedy, gdy jest nabór. A przynajmniej ja tak zauważyłam. Wzbudźcie w ludziach ciekawość, bo dział jest jak na razie na pierwszy rzut oka szary i nijaki.

 

Nie wiem w sumie co napisać więcej. 

 

Może jakieś urozmaicenie swoich sesji.

Sesja nie musi polegać tylko na postach i takim typowo fanficowym stylu. Jakieś obrazy, (mini)książki, losowania, misje, mapy. Coś dodać więcej, pozmieniać.

Sesja, która będzie inna niż wszystkie( i nie mówię tylko o temacie sesji ) będzie przyciągać więcej ludzi.

 

( Nie wiem dokładnie, co właściwie jest źle, ale wchodząc teraz w ten dział nie potrafiłam się odnaleźć. A już szczególnie w zapisach do sesji. Może to kwestia mojego długiego siedzenia w luźnych. Wydaje mi się, że warto by dodać działowi przejrzystości, ale nie wiem, jak wy to możecie obecnie zrobić. Wiem tylko, że nie jestem w stanie się znaleźć w tym dziale.)

Edytowano przez Elizabeth Eden
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
2. Zrobić z Luźnych Gier Akademię RPG - każda osoba chcąca dostać się na MG będzie musiała poprowadzić tam co najmniej jedną grę w uniwersum które sama sobie zaproponuje. W ten sposób będę miał wgląd na umiejętności danej osoby w praktyce a nie tylko w podaniu.

 

 

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego akurat miałoby to tak wyglądać. Pomysł Akademii RPG jest jak najbardziej w porządku, ale dlaczego po prostu nie stworzysz takiego poddziału w dziale RPG. Byłby to poddział w którym osoby, które chcą złożyć podanie na MG musiałaby najpierw poprowadzić jakąś sesję albo chociaż pokazać swoje zdolności. 

 

Takie rozwiązanie będzie bardziej przejrzyste i nie pomiesza wszystkiego.

 

Dział luźnych gier to zupełnie co innego, nie każdy kto tam pisze chce zostać MG i nie ma potrzeby łączyć tych dwóch tematów.

Edytowano przez Elizabeth Eden
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, by zbliżyć do siebie dwa działy, które mają ten sam cel istnienia i tematykę. Ponadto Akademia sama z siebie zakłada rozwój, który sprawia, że gry stają się lepsze, a gracze doświadczeni.

 

Rozumiem, ale nadal problem jest ten sam - nie każdy w luźnej chce zostać MG albo się kształcić. Przynajmniej połowa wchodzi tam po to, żeby się bawić, w końcu luźne gry to jakiś tam pomiot od gier i zabaw. Jest też oczywiście część graczy, którzy starają się bardziej i rzeczywiście kształcą swój pisarski kunszt, ale nie koniecznie po to, by tym MG zostać.

 

Jak uważam, że Akademia RPG w dziale RPG to bardzo dobry pomysł, to nie potrafię zrozumieć po co łączyć naukę i "akademię" z poddziałem w którym ludzie się bawią i fajnie spędzają czas.

 

Moglibyście zrobić sobie taki poddział. Mogłoby to działać nie tylko jako tester przyszłych MG, ale także jako temat w którym ci "wykształceni" MG mogliby uczyć i kształcić tych którzy chcą. :). Takie próbne sesje z radami i pomocą od was i w ogóle. :)

Ale nadal uważam, że te dwa tematy, które chcecie "zbliżyć" to dwie zupełnie inne bajki.

 

Dajcie ludziom miejsce do zabawy, a dla tych, co chcą się kształcić zróbcie osobny poddział(który być może rzeczywiście się przyda) :)

Edytowano przez Elizabeth Eden
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co mam tworzyć kolejny dodatkowy poddział jak mogę wykorzystać już istniejący? Nie wiem czemu wbili sobie niektórzy do głowy, że w chwili kiedy dział wyląduje, a wyląduje, w sekcji RPG to nagle zrobi się "sztywniacki i nudny".

Mam przez to rozumieć, iż wszyscy autorzy wszystkich gier tam zawartych nagle spoważnieją i lobotomicznie usuną sobie część umysłu odpowiedzialną za wyobraźnie czy jak?

Zamiana tego działu w Akademię będzie praktycznie kosmetyczna - nikt nikomu nie będzie tam wchodził w paradę a potencjalny kandydat na MG będzie mógł rzucić - popatrz, to moje sesje, co myślisz.

I nie zamierzam tworzyć w tym celu działu, który być może i tak by stał pusty, bo istnieje ryzyko braku chętnych na stanowisko MG, braku rekrutacji i co najważniejsze, braku graczy gdyby nawet taka sesja startowała z myślą o MG-rekrucie.

 

Dział Luźnych i tak będzie czekać przebudowa w zakresie regulaminu na pewnym etapie, więc to tylko jedna z wielu zmian jakie planuję.

Zbyt długo nikt się niczym nie przejmował, zbyt długo pewne rzeczy rdzewiały pod przykrywką obojętności. ktoś musi to posprzątać, a skoro już tu jestem, to ja to zrobię.

 

Na chwilę obecną Luźne są tylko kolejnym tematem offtopowym. Gracze mogą robić tam gry-sesje, które nie wymagają ani wysiłku ani nawet fabuły jak się okazuje(i nie, to że 2-3 osoby zrobią naprawdę dobrą sesję na 30 beznadziejnych umierających po tygodniu nie poprawia tego stanu). Nie żeby mi to przeszkadzało jakoś - niektórzy uczą się tam grać od zera, inni próbują rozwijać umiejętności jako MG a jeszcze inni zwyczajnie się bawią. Ale spora część osób wytwarza gry typu "to i tamto jest popularne, przez tydzień podniosę sobie atencję dzięki temu" i co robią tydzień później? "No, już nikogo to nie interesuje, atencja mi spada to tworzymy kolejne, co tu jest popularne dzisiaj...". Takim maszkarom mówię stanowczo nie.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akademii nikt nie będzie ci narzucał rad i technik.

Czyli mówiąc, że LGR jest do zabawy, chcesz powiedzieć, że RPG/PBF nie jest od tego? Ja tam lubię sobie zagrać w sesję, nieważne gdzie, bo w sumie nie ma prawie żadnej różnicy. Dlatego je próbujemy połączyć, ale nie stworzyć z nich jednego.

Dobrze wiemy, że nie wszyscy chcą się rozwijać, stąd sesję o tej samej tematyce, przez tych samych mg i grają tam ci sami gracze, z tymi samymi postaciami co zawsze. Te sesję się nie trzymają długo i wracają zaraz po upadku i nikt nie wyciąga wniosków.

Chcemy, by RP było widoczne i uporządkowane, ale nie wiąże się to z cenzurami, czy jakimiś chorymi kontrolami.

Nie chce być mg? To czemu prowadzi sesję, skoro nie chce ich prowadzić? Bo nie rozumiem tej niechęci do bycia MG. Co jest takie straszne w tej nazwie, że są osoby, które robią przed tym w gacie ze strachu? MG, to osoba, która prowadzi sesję i robi to dobrze, bądź amatorsko. Coś więcej?

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną Luźne są tylko kolejnym tematem offtopowym. Gracze mogą robić tam gry-sesje, które nie wymagają ani wysiłku ani nawet fabuły jak się okazuje(i nie, to że 2-3 osoby zrobią naprawdę dobrą sesję na 30 beznadziejnych umierających po tygodniu nie poprawia tego stanu). Nie żeby mi to przeszkadzało jakoś - niektórzy uczą się tam grać od zera, inni próbują rozwijać umiejętności jako MG a jeszcze inni zwyczajnie się bawią. Ale spora część osób wytwarza gry typu "to i tamto jest popularne, przez tydzień podniosę sobie atencję dzięki temu" i co robią tydzień później? "No, już nikogo to nie interesuje, atencja mi spada to tworzymy kolejne, co tu jest popularne dzisiaj...". Takim maszkarom mówię stanowczo nie.

 

Zegar, nabierz dystansu, to, że sesje się nie udają, to nie znaczy, że tych ludzi trzeba miażdżyć. To nie jest dział RPG, gdzie każdy mus robić coś dobrze. Dział luźnych po to jest w off-topie, żeby nie miał nie wiadomo jakich zasad, tylko, żeby ludzie się bawili. I nawet jak daje im to radochę na tydzień to i tyle dobrze, bo to nie jest profesjonalna gra. A potem tematy można usuwać, nie widzę problemu, niech próbują tworzyć coraz to nowsze sesje, a nuż im się uda. Tak było ze mną.

Podniesie sobie "atencję?"

Jaką atencję? Ludzie się bawią, nikt nikogo nie otacza atencją, tylko grupka ludzi sobie robi frajdę choćby i na ten tydzień. To właśnie różni RPG i luźne gry.

 

 

 

Dział Luźnych i tak będzie czekać przebudowa w zakresie regulaminu na pewnym etapie, więc to tylko jedna z wielu zmian jakie planuję.

 

Będziesz wprowadzał zmiany w regulaminie w poddziale, który wyrósł z gier i zabaw? Co ci przeszkadza w tym, że ludzie się bawią?

 

 

 

wyląduje, a wyląduje, w sekcji RPG

A to jeszcze lepsze...

 

Zegar, to naprawdę wygląda jak próba sztucznego podniesienia popularności działu RPG i nie za bardzo możesz uznać nas histerykami, bo to bardzo prosto widać.

 

Dlaczego chcesz mieszać w dziale, w którym ludzie się bawią? To dział do ZABAWY niezależnie od tego, czy sesja upadnie po dwóch dniach i niezależnie od tego czy będą w niej te same postaci co zawsze czy niezależnie od tego, czy takich sesji było już kilka, dział, który jest nie bez powodu w OFF-TOPIE.

 

Zrazisz do siebie ludzi, kiedy będziesz robił im wyrzuty, za "sesje trwające tydzień" albo jeśli będziesz utwardzał regulamin.

 

Ja jestem na nie, ale swoje sesje będą robić gdziekolwiek, bo to moje hobby.

Po prostu spadnie mi szacunek jaki do ciebie mam, bo to zachowanie naprawdę aż za bardzo wygląda na tą wspomnianą próbę podniesienia popularności działu.

Dziękuję,

Eliza.

 

 

PS: Serox - nie chce być MG, bo jednak tytuł wiąże się z obowiązkami, a nie każdy może ich chcieć. Bo na przykład wie, że w najbliższym okresie nie będzie miał czasu czy coś w tym rodzaju. Albo z jakiegoś powodu nie podoba mu się dział i jego sposób działania, różnie to bywa. Może też wiedzieć, że się nie nadaje, ale chcieć się pobawić.

PS2: 

Na chwilę obecną Luźne są tylko kolejnym tematem offtopowym.

 

I tym właśnie mają być, Zegar. Taki jest ich cel i główna różnica, jeśli porównać go do działu RPG.

 

PS3:

mógł rzucić - popatrz, to moje sesje, co myślisz.

 

Tak samo działa to przy luźnych teraz, jeśli kogoś naszłaby ochota na przeniesienie się do działu oficjalnego.

Edytowano przez Elizabeth Eden
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązki:

- napisać temat ze światami. W których prowadzisz.

- Mieć ogłoszenia, gdzie informujesz o swoich nieobecnościach, to nawet na LGR powinno się pojawić ze zwykłej uprzejmości, by gracze się nie martwili.

- pilnować ortografii.

- Odpowiednio tagować

- Sesję 18+ w dziale do tego.

To tyle. Nie ma nic poważnego. Co niby tam siedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Skoro nic się nie zmieni to po co to robić? Jak dla mnie to jest po prostu sposób by sztucznie ożywić dział RPG nic więcej.

No, musiałem trochę poczekać na te słowa ale warto było. Żeby nie powiedzieć - w końcu.

Magus - nie stworzyłeś ani jednej gry, niezależnie od działu a udział bierzesz w 2 jeśli się nie mylę, obie u Elizabeth - osoby trzymającej najwyższy poziom w dziale Luźnych.

I teraz powiedz mi co dalej? W chwili kiedy Luźne wylądują w dziale RPG zrezygnujesz z gry? A Elizabeth? Zrezygnuje z prowadzenia? Bo na górze, w adresie wątku zmieni się plus minus 12 znaków?

 


Będziesz wprowadzał zmiany w regulaminie w poddziale, który wyrósł z gier i zabaw? Co ci przeszkadza w tym, że ludzie się bawią?

Pokaż fragment w którym mówię bądź piszę iż przeszkadza mi że cytuję "ludzie się bawią". A jeśli takowego nie znajdziesz, nie wciskaj go na siłę w moje usta. Bo nie przystoi.

 

Tak samo podejście od offtopu.  Offtop to dział dla rzeczy, które nie są tematycznie powiązane z innymi obecnymi na forum. Więc teraz pytanie - dlaczego temat z grami RPG - bo tym są luźne gry, grami RPG, ma leżeć poza działem z grami RPG? Bo w dziale RPG ktoś zakazuje się ludziom bawić? Bo w dziale RPG masz -100 do rzutów na zajefajność?

 

Jestem opiekunem obu działów - Luźnych od dawna, RPG od niedawna. I widzę to samo - i tu i tam ludzie tworzą gry bo chcą się dobrze bawić. Tylko z bliżej nieznanego powodu, gry tworzone w dziale RPG nie są popularne, choć nawet mają tą samą tematykę i zasady. Wniosek - umieścić działu o TYM SAMYM koło siebie, niech ludzie choćby z ciekawości rzucą okiem, a nuż ktoś zechce pograć z czymś większym. Nie żeby w Luźnych to nie miało możliwości, bo ma.

 

Prowadzisz największe sesje jakie miały miejsce w luźnych, dla ciebie to akurat nie powinien być problem.

Ja z kolei co tydzień(opcjonalnie dwa) sprzątam dział z rzeczy, które ktoś wymyślił pod wpływem chwili a potem zostawił w cholerę, bo po co. Nie zabraniam ludziom tworzyć i grać, nie, ale pomyśl teraz o drugiej stronie. Taki twórca robi sobie gry jak popadnie, ludzie chcą grać, nie prowadzić ale grać, a on ich zostawia po jakimś czasie bo mu się znudziło, a jutro mu się odnudzi i założy kolejny, olewając poprzednią ekipę. Pomyśl, jak by cię czuli twoi gracze, z którymi chcesz się dobrze bawić, gdybyś z dnia na dzień uznała, najlepiej w chwili kiedy akcja się rozkręca "słuchajcie, znudziło mi się, cześć". I to nie brak czasu lub nic ważniejszego, ale zwyczajnie znudził ci się dana akcja albo dany fragment opowieści.

MG który chce mieć swój kącik w dziale RPG musi szanować swoich graczy w tym zakresie. Ale nikt nie mówi że ma wszystko robić pod linijkę i stoper.

"Hej, mam teraz mało czasu, być może będę mógł pisać dopiero w przyszłym miesiącu, wypadło mi to i tamto" - nikt złego słowa nie powie. A jeśli powie, to będzie musiał to powiedzieć prosto u mnie.

Bo właśnie to, prócz dobrej zabawy kształtuje RPG - wzajemny szacunek do osób, którym poświęcamy najważniejszą rzecz w naszym życiu. Nasz Czas. Coś, czego nie można komuś oddać kiedy się znudzisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązki:

- napisać temat ze światami. W których prowadzisz.

- Mieć ogłoszenia, gdzie informujesz o swoich nieobecnościach, to nawet na LGR powinno się pojawić ze zwykłej uprzejmości, by gracze się nie martwili.

- pilnować ortografii.

- Odpowiednio tagować

- Sesję 18+ w dziale do tego.

To tyle. Nie ma nic poważnego. Co niby tam siedzi.

 

Serox :) ja wiem, że dla chcącego ranga MG to nic trudnego, ale to nie zmieni faktu, że nie każdy chce nim być.

 

To tak samo jakby wytłumaczyć dlaczego nie każdy zgłasza podanie na regenta, chociaż udziela się w dziale jakiegoś kuca :). Nie każdy chce i co zrobisz, są ludzie którzy wolą bawić się na luźnej.

 

Co do drugiego to uwierz mi, że ludzie na luźnej zwykle informują o swojej nieobecności na privie, przynajmniej jeśli chodzi o moje własne doświadczenia :)

 

 

No, musiałem trochę poczekać na te słowa ale warto było. Żeby nie powiedzieć - w końcu.

Magus - nie stworzyłeś ani jednej gry, niezależnie od działu a udział bierzesz w 2 jeśli się nie mylę, obie u Elizabeth - osoby trzymającej najwyższy poziom w dziale Luźnych.

I teraz powiedz mi co dalej? W chwili kiedy Luźne wylądują w dziale RPG zrezygnujesz z gry? A Elizabeth? Zrezygnuje z prowadzenia? Bo na górze, w adresie wątku zmieni się plus minus 12 znaków?

 

 

 

Pokaż fragment w którym mówię bądź piszę iż przeszkadza mi że cytuję "ludzie się bawią". A jeśli takowego nie znajdziesz, nie wciskaj go na siłę w moje usta. Bo nie przystoi.

 

Tak samo podejście od offtopu.  Offtop to dział dla rzeczy, które nie są tematycznie powiązane z innymi obecnymi na forum. Więc teraz pytanie - dlaczego temat z grami RPG - bo tym są luźne gry, grami RPG, ma leżeć poza działem z grami RPG? Bo w dziale RPG ktoś zakazuje się ludziom bawić? Bo w dziale RPG masz -100 do rzutów na zajefajność?

 

Jestem opiekunem obu działów - Luźnych od dawna, RPG od niedawna. I widzę to samo - i tu i tam ludzie tworzą gry bo chcą się dobrze bawić. Tylko z bliżej nieznanego powodu, gry tworzone w dziale RPG nie są popularne, choć nawet mają tą samą tematykę i zasady. Wniosek - umieścić działu o TYM SAMYM koło siebie, niech ludzie choćby z ciekawości rzucą okiem, a nuż ktoś zechce pograć z czymś większym. Nie żeby w Luźnych to nie miało możliwości, bo ma.

 

Prowadzisz największe sesje jakie miały miejsce w luźnych, dla ciebie to akurat nie powinien być problem.

Ja z kolei co tydzień(opcjonalnie dwa) sprzątam dział z rzeczy, które ktoś wymyślił pod wpływem chwili a potem zostawił w cholerę, bo po co. Nie zabraniam ludziom tworzyć i grać, nie, ale pomyśl teraz o drugiej stronie. Taki twórca robi sobie gry jak popadnie, ludzie chcą grać, nie prowadzić ale grać, a on ich zostawia po jakimś czasie bo mu się znudziło, a jutro mu się odnudzi i założy kolejny, olewając poprzednią ekipę. Pomyśl, jak by cię czuli twoi gracze, z którymi chcesz się dobrze bawić, gdybyś z dnia na dzień uznała, najlepiej w chwili kiedy akcja się rozkręca "słuchajcie, znudziło mi się, cześć". I to nie brak czasu lub nic ważniejszego, ale zwyczajnie znudził ci się dana akcja albo dany fragment opowieści.

MG który chce mieć swój kącik w dziale RPG musi szanować swoich graczy w tym zakresie. Ale nikt nie mówi że ma wszystko robić pod linijkę i stoper.

"Hej, mam teraz mało czasu, być może będę mógł pisać dopiero w przyszłym miesiącu, wypadło mi to i tamto" - nikt złego słowa nie powie. A jeśli powie, to będzie musiał to powiedzieć prosto u mnie.

Bo właśnie to, prócz dobrej zabawy kształtuje RPG - wzajemny szacunek do osób, którym poświęcamy najważniejszą rzecz w naszym życiu. Nasz Czas. Coś, czego nie można komuś oddać kiedy się znudzisz.

 

Poza tym, że nadal w głębi duszy przeszkadza mi wybijanie się na naszych grach, to mnie przekonałeś.

Mimo wszystko nadal nie zmienia to faktu, że trzeba też dać miejsce do gry, dla ludzi co robią te sesje pod wpływem chwili. Jeśli ktoś takie robi, to ci gracze, którzy chcą grać więcej i lepiej już się nauczą by w jego sesjach się nie zapisywać.

Jeśli tych sesji tyle było, to wytłumacz mi jedno: dlaczego ludzie ciągle się na nie zapisują? Być może im to nie przeszkadza, być może mają inne zdanie co do sesji niż ty - i trzeba to zaakceptować i dać im się bawić.

Dopóki takie sesje będą miały graczy, dopóty trzeba dać im pole do zabawy.

 

Ja będę tworzyć swoje sesje, ale nadal nie uważam, by konieczne było mieszanie dwóch działów. Jak dla mnie luźna funkcjonowała długo z tymi wszystkimi "krótkimi i urywanymi" sesjami, a jeśli tak jest, to znaczy, że ludziom się chce i nie wolno im zabraniać.

 

PS: Z tego co wiem dział luźnych gier powstał z gier i zabaw. Jeśli powstał, to dlaczego teraz wysyłać go nagle gdzie indziej, jeśli przez tyle czasu nikomu nie przeszkadzał?

Edytowano przez Elizabeth Eden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, musiałem trochę poczekać na te słowa ale warto było. Żeby nie powiedzieć - w końcu.

Magus - nie stworzyłeś ani jednej gry, niezależnie od działu a udział bierzesz w 2 jeśli się nie mylę, obie u Elizabeth - osoby trzymającej najwyższy poziom w dziale Luźnych.

I teraz powiedz mi co dalej? W chwili kiedy Luźne wylądują w dziale RPG zrezygnujesz z gry? A Elizabeth? Zrezygnuje z prowadzenia? Bo na górze, w adresie wątku zmieni się plus minus 12 znaków?

To prawda nie tworzyłem ani jednej gry. Nie uważam się również za jakiegoś wybitnego gracza. Jednak czy byłby to powód dla mnie by odejść? Uwierz mi, że ja łatwo potrafię znaleźć takie powody. Nie raz chciałem albo zabić postać, którą kieruje, bo wszystko nie szło tak jak chciałem lub zrzędziłem z innego powodu. Nie raz nawet zdarzało mi się pomyśleć a nawet mieć realne chęci odejścia z sesji i to całkiem błahych powodów. Ostatecznie przekonany zawsze zostawałem dalej. Jak więc skończyłoby się takie przeniesienie? Nie jestem tego w stanie stwierdzić po sobie. Negatywnie podchodzę do wszelkich zmian, więc wcale się nie zdziwię, gdy ostatecznie jednak zrezygnuje, bo zabawa w nowym dziale już mi się nie będzie tak podobać. Pomimo że to jest niby tylko zmiana kosmetyczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz. Więc to nie jest takie straszne. Nie mówimy też, że będziemy odławiać MG z akademii i wciskać im tytułu na siłę.

Robiłem oględziny, wywiad. Okazało się, że często ludzie siedzą w tych urwanych sesjach, bo nie wiedzą o naszym dziale albo są tacy co siedzą, bo chcą grać z danymi dwoma userami i tyle. RPG jest słabo widoczne i te zmiany, to przestawienie drogowskazu, a nie drogi.

Z regentem jest inna sprawa, tam już jest stoper i linijka, a także miotła i gumka. Tam są wymagania.

Jeszcze raz powtórzę. Pytałem te stojące osoby i wychodzi na to, że RPG stoi, bo mało osób tym zainteresowanych wie o tym dziale i sądzi, że LGR, to jedyne takie miejsce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


PS: Z tego co wiem dział luźnych gier powstał z gier i zabaw. Jeśli powstał, to dlaczego teraz wysyłać go nagle gdzie indziej, jeśli przez tyle czasu nikomu nie przeszkadzał?

 

Nie, nie powstał. Tutaj trzeba się trochę bardziej zagłębić w ciąg przyczynowo skutkowy asiekierki. Człowiek nie umiejący prowadzić RPG tworzy sobie dział żeby tam sobie prowadzić takie podobne gry. Tak, dział Luźnych powstał tylko po to, żeby jedna osoba mogła sobie prowadzić tam gry, niezależnie od działu RPG. To nie miało być pole dla nas, userów, do tworzenia gier, tylko prawie że zamknięty dział. Ale mniejsza, grunt że teraz jest czymś kompletnie innym niż zakładano w chwili jego tworzenia.

 

Poza tym, nie mówię też, że w dziale RPG zabronione będzie tworzenie gier na tej samej zasadzie co obecnie. Masz pomysł na sesję? Szukasz graczy? Wchodzisz do działu i sobie taką tworzysz - trzymając się regulaminu tak, jak obecnie się go trzymasz. Tyle tylko, że zamiast pomijać po drodze 7 Wielkich Działów mijasz ich 5(8 i 6 jeśli jesteś w Ekipie). Nic więcej.

 

Nie wiem skąd wzięła się idea że chcę zabrać dział, zmielić go na jakieś spinacze biurowe itp.

Ja go widzę jak takiego Herkulesa - robi swoje pomiędzy śmiertelnikami( :] ) ale jego miejsce koniec końców jest między Panteonie. Gdzie nikt nie mówi że jak już tam wejdzie, to ma się magicznie zmienić osobowością z kimś "sztywnym i poważnym".

 

I, co śmieszniejsze, ty panienko Eden jesteś tego żywym przykładem. W dziale gdzie umieralność gier wynosi ponad 90% prowadzisz dwie największe w historii działu gry, dwie kolejne są już w Galerii Chwały. Udowadniasz prostą rzecz, rzecz której wielu zdaje się nie rozumieć - nie ważne w którym dziale robisz grę, może być ona ambitna i wielka, może łączyć graczy dobrą zabawą i wzajemnym poczuciem szacunku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego "słabo widoczny dział RPG" XD

Przecież jest o wiele większy i bardziej widoczny na stronie głównej niż ten mały poddział luźnej.
Może trzeba zmienić nazwę na bardziej kuszącą albo zaznaczyć go jaskrawym kolorem? (Tak sobie żartuję  :))

 

Czyli wstawienie luźnej do RPG to rzeczywiście próba wypromowania waszego działu naszym kosztem? Tak wynika.

Eh

 

Z tego co kojarzę, Zegar, to sesje najpierw pojawiały się w dziale gier i zabaw, ale mogę się mylić, więc cóż.

 

Zegar, nie lubię zmian, tak jak Magus. Jeśli zmiany nie będą duże, jeśli nie namieszasz w regulaminie, jeśli nie zniszczysz zabawy tym najmniejszym spośród nas... to ja nie mam się po co kłócić.

 

I, co śmieszniejsze, ty panienko Eden jesteś tego żywym przykładem. W dziale gdzie umieralność gier wynosi ponad 90% prowadzisz dwie największe w historii działu gry, dwie kolejne są już w Galerii Chwały. Udowadniasz prostą rzecz, rzecz której wielu zdaje się nie rozumieć - nie ważne w którym dziale robisz grę, może być ona ambitna i wielka, może łączyć graczy dobrą zabawą i wzajemnym poczuciem szacunku.

 

 
Dziękuję, ale w dużej mierze nie jest to moja zasługa, ale wspaniałych graczy, którzy prowadzą te światy razem ze mną. Nigdy nawet nie marzyłam o tak zgranej i dobrej ekipie.
 
Teraz muszę lecieć, wrócę po południu i poczytam co tu nowego :)
Miłego dnia tak w ogóle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Tak, dział Luźnych powstał tylko po to, żeby jedna osoba mogła sobie prowadzić tam gry, niezależnie od działu RPG.

 

Co ciekawe, przez moment nawet się zgodził, by dział podlegał mnie (były plany wrzucenia go w dział RPG), a potem nagle stwierdził "A walić to, nie!" i powędrował do offtopu ;p

 

W sumie, ja tu widzę tylko jedną zmianę - Luźne gry będą w dziale RPG, a nie w Offtopie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ja nie rozumiem tego, że ludzie nie lubią z jakiegoś powodu tych zmian.

Nie wiem gdzie tu jest wasz koszt. Nic nie tracicie. To naturalne, że coś kiełkuje z czegoś i jak jest za duże, to się to przesadza. Jak z kwiatami. Tyle, że ten kwiatek jest podzielony na dwie doniczki, mimo że ma tylko jedną łodygę. Chęć prowadzenia i grania w sesję. Nie chcemy nic wyrwać, tylko przesadzić.

Nie śmiej się z tej niewidzialności, gdyż zauważ, że niewiele osób tutaj rozmawia, a tyle gra na LGR. Teraz pytanie, czemu? Bo nie wiedzą, że jest tu takie coś, czy mają to gdzieś? Obie te odpowiedzi nie są za fajne. Nie chcę tutaj niewiadomo jakich burz, tylko rozmów na poziomie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przeniesienie Luźnych gier ról do działu RPG jest jak najbardziej ok, jednak bez zmiany nazwy na Akademia RPG czy coś podobnego. Niech Luźna gra ról pozostanie w Luźną grą ról. Kandydat zawsze może napisać do opiekuna działu: "Spójrz, tutaj jest sesja którą prowadzę, może ją ocenisz i dostanę MG? :D " Dlaczego jednak przenosić LGR do działu RPG? No bo w sumie LGR to JEST RPG :drurrp:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja zmieniłabym jeszcze jedną sprawę w Luźnej Grze - wprowadziłabym selekcję. Czasami w tym dziale znajdują się prawdziwe perełki, sesje z fabułą, ze starannymi postaciami i sensem, ale prawie co miesiąc pojawiają się sesje o magicznych szkołach, każdy gracz pisze tam po jednym zdaniu i w ten sposób sesja nabija dwadzieścia stron dziennie, po czym po trzech tygodniach umiera śmiercią naturalną. Nie ma w tym nic złego, ale sądzę że jedna sesja o danym temacie wystarczy. W ten sposób dział Luźnej Gry Ról zostałby uporządkowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesje o magicznych szkołach... Pojawiają się chyba tylko dlatego że ktoś się naoglądał anime... Anime jest dużo i każda szkoła jest inna, bo zawsze czymś się to różni, czego się nie da pogodzić. Zostawcie szkoły w spokoju jako oddzielny, mało znaczący temat. To ich urok że się pojawiają i znikają. Niech tak będzie... Niektórzy Otaku chcą znaleźć się w takiej rzeczywistości... Można ich zostawić samych sobie, a po miesiącu ciszy skasować... Tak jak stoi w regulaminie...

Ja bym zrobił coś innego. Uderzył z zupełnie innej strony, by to ograniczyć i niejako wymusić podniesienie poziomu tam ale nie jakoś drastycznie... Na przykład w regulaminie LGL napisał coś takiego: "Objętość postu 4 linijki, bo inaczej jest to spamem"... To nie jest dużo, raptem około 100 słów. ale jednak ich ilość rośnie, a z tym oczywiście przekaz. Ograniczy to nabijanie 20 stron dziennie i zmusi do odrobiny wysiłku w opisywaniu otoczenia, emocji i całej reszty potrzebnej sesji, by miała jakąś głębie, a co ważniejsze fabułę. Skończą się jednolinijkowcy. Nie wiem czy nawet nie rozwiążą się wszystkie zarzuty... Jakby się to udało.

Czy to dobry pomysł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nah. Panowie, panie, w pewnym stopniu nadmiernie, a w pewnym niedostatecznie dramujecie.

(Hej, zdaję sobie sprawę z tego, że wtrącam się w samym środku dyskusji, która właściwie mnie nie dotyczy... Ale nie będę was okłamywać - robię to, bo mam ochotę :rainderp:)

Cała zabawa z graczami lubującymi się w prowadzeniu swobodnych, pozbawionych większości zdrowych zasad sesji polega na tym, że dostają białej gorączki kiedy tylko widzą jakiekolwiek nowe zasady. Nienawidzą w sposób szczególny zaś zasad brzmiących matematycznie lub zbyt systematycznie. Coś jak "odpis równo co 3 dni" czy "odpis równo na 4 linijki" są abstrakcyjną próbą narzucenia im woli przez Mistrzów Gry, a nie tędy droga do dobrej zabawy. Cyferki wzbudzają agresję.

Cały problem z odpisami o których mówicie nie polega na ich długości ale raczej treściwości. Stąd znacznie bardziej zdroworozsądkowym nakazem umieszczonym w regulaminie byłby wpis w stylu "każda odpowiedź gracza musi wnosić cokolwiek do rozgrywki". I choć tego typu sformułowany punkt regulaminu może być różnorodnie interpretowany, to gracz dostaje do zrozumienia jedną rzecz - nie jest zmuszany do pisania esejów, ale też nie może rzucać jałowymi postami na prawo i lewo. Wszystko, co umieści w swoim odpisie musi w jakiś sposób wpływać na interakcje. To wystarczy, aby sesja miała ciągłość.

W większości przypadków...

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach zacznę przekuwać wasze propozycje i pomysły w istniejące projekty, te zaś w czyny dokonane.

Rzuciliście tutaj sporo ciekawych i trafnych sugestii - nie pozwolę żeby się od tak marnowały. Dziękuję.

Mam nadzieję iż zmiany które wejdą, dla jednych drobne dla innych być może kolosalne, pozwolą nam, jako graczom, jako prowadzącym, jako osobą, które lubią się bawić, wzbogacić nasze podejście do tego działu jako całości. Bo wbrew pozorom nie ma tu miejsca na Wy, Oni - jest tylko miejsce na MY WSZYSCY.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...