Skocz do zawartości

Na koniec świata i jeszcze dalej! AAR Rosją (Kaiserreich)


Gandzia

Recommended Posts

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Czyli AAR Rosją

 

Część I

Prolog

 

Ostatnio na forum zrobiło się trochę AARów, co zawdzięczamy userowi MaciejKamilowi. Aby zrobić dla nich miejsce, po długich (moich) namowach Irwin z Verlaxem w ramach przerabiania działu RD na dział dla graczy utworzyli dział, który niniejszym rozdziewiczam!

 

Na tapetę poszedł Kaiserreich, jeden z najlepszych modów do Darkest Hour. Grać będę Rosją…

 

… co oznacza, że w starciu z Niemcami przetrwam tydzień, bom noob.

 

Od razu zaznaczam, że dograłem do grudnia ‘45. Ten odcinek będzie pełnił rolę informacyjno-zapoznawczą i będzie pozbawiony opisów fabularnych.

Technikalia: wersja 1.03, mod w wersji bodajże 1.06, poziom trudności normal/normal, pełne przejęcie TT i przemysłu.

 

***

 

Zacznijmy od tego, że w Kaiserreichu Niemcy wygrały Wielką Wojnę, w wyniku czego świat wygląda nieco inaczej. W Wielkiej Brytanii i Francji doszło do rewolucji, w wyniku której rządy tych państw zwiały do Kanady/Afryki, a władzę przejęli źli i niedobrzy syndykaliści. Z kolei w Rosji wygrali biali (głównie dzięki pomocy ze strony Niemiec), dzięki czemu ustanowiono tam republikę z Kiereńskim na czele.

Mój kraj przedstawia się następująco.

Część europejska:

626a7fa2e4.png

 

Widać tu niektórych moich sąsiadów: Finlandię, Wielkie Księstwo Bałtyckie, Białoruś, Ukrainę, Unię Dońsko-Kubańską i Ałasz-Ordę. Z wyjątkiem Finlandii, Unii i Ordy, wszystkie te kraje są marionetkami Niemiec, a jeśli będę grozić Finom lub Kozakom, to i oni mogą wciągnąć mnie w wojnę z Kaiserem.

 

Część dalekowschodnia:

5ad26dd6bb.png

Od zachodu graniczą z nami: Mongolia, w której władzę przejął baron Roman Nicolaus Maksymilian von Ungern-Sternberg (zwany Szalonym Baronem. Nie dziwię się. Z takim nazwiskiem...), to pomarańczowe to Japońska Marionetka, Której Nazwy Nie Pamiętam, Więc Będę Nazywał Ją Mandżurią, a na biało zaznaczono Transamur, rządzony przez admirała Kołczaka i Japońców.

 

– Gandzię, Gandzię, a jak wygląda reszta świata?

 

4e7558515c.png

Europa. W zasadzie nic ciekawego. Z ciekawszych rzeczy widać Włochy podzielone między syndykalistów i papistów, neutralną Polskę, zmarionetkowaną przez Austrię Galicję-Lodomerię. Stambuł pozostaje stolicą Imperium Osmańskiego.

 
c11cf7c984.png
Afryka, raj dla miłośników niebuntujących się, biednych prowincji z zerową infrastrukturą. Nie zmieściła się Południowa Afryka i kawałek Madagaskaru, gdzie żyją lemury, pingwiny i niemieccy drwale. Na biało resztki Republiki Francuskiej, Libia zmarionetkowana przez rząd w Stambule, ale za to Egipt wolny. Doskonale widać Mittelafrikę, czyli niemiecką kolonię zarządzaną przez grubasa.
 
Goering-1935-a.jpg 
– Kto, JA? GRUBY? Mam grube kości!
 
e6d0272e31.png
Bliski Wschód. Nic ciekawego poza ogromniastym Imperium Osmańskim.
 
8f24bd613f.png
 
Upadek Wielkiej Brytanii sprawił, że perła w koronie brytyjskiej pękła. Głównymi graczami na subkontynencie są: rząd w Delhi (demokratyczni proententowcy), lokalne komuchy z Kalkuty i Federacja Książęca na południu. Widać też kolonię niemiecką w Wietnamie i na Sri Lance.
 
363e29e059.png
 
Pozmieniało się w Chinach (które też nie załapały się całe na screena). Głównymi graczami w rejonie są Japonia, Cesarstwo Qing (ciemnoniebiescy) i Niemiecka Kompania Wschodnioazjatycka (to-to na południu). Nie liczę, oczywiście, kilku chińskich państewek o językołamiących nazwach. Te kilka niebieskich prowów na wybrzeżu to wolne miasta – kilka państw czerpie z nich całkiem spore profity.
 
9c0de03b64.png
Australia. Czy trzeba coś wyjaśniać?
 
 
b62473e103.png
 
Ameryka Południowa. Brazylia to socjaliści, La Plata (niebiescy) to prawaki, reszta jest milczeniem.
 
a6ef02921a.png
Ameryka Północna. Znów nic ciekawego.
 
Koniec tej wycieczki, wracamy do Rosji, gdzie panuje koalicja w składzie: smród, bród i ubóstwo. Armia może śmiało toczyć wyrównaną wojnę z takimi potęgami jak Liberia czy Tybet, hajsów mało, a problemów tyle, że mogę je eksportować. Zmierzy się z nimi moja cudowna ekipa rządząca:
584b239674.png
Siedmiu Dziesięciu wspaniałych.
 
Na szczęście mam najlepszą głowę państwa w grze! Niepokonany w walce, bożyszcze tłumów, ukochany przez wszystkich Aleksander Kiereński, posiadacz najlepszych statów w Kaiserreichu!
370564cf30.png
Z takimi statami cała Ziemia nasza!
 
Od razu daję się namówić lobby jaszczombów na przesunięcie suwaka w ich stronę.
 
Armia? Heh...
e5c0ac19a4.png
c737d994fd.png113bd4c4fd.png
Mam cztery grupy myśliwców, z czego jedna dwupułkowa; z bombowców formuję oddzielną grupę. Wszystkie samoloty są przestarzałe. Flota na papierze jest spora, jednak w rzeczywistości są to okręty przestarzałe i tylko nieliczne okręty lekkie nadają się do czegokolwiek; pogrupowana jest na trzy floty (Bałtycka, Północna, Syberyjska), z których wydzieliłem trzy flotylle okrętów podwodnych. Armia niby spora, jednak musi pilnować ogromnej granicy, a jej dywizje są nie tylko przestarzałe (a to ci niespodzianka!), ale i zdekompletowane; wiele, zwłaszcza na Syberii, ma ledwo 20% siły. Na domiar złego...
 
826a8fdced.png
Nie mogę badać nowych doktryn, bo bajzel w armii i generałowie nie mogą się zdecydować, czy lepiej dać jeden karabin na dwóch, czy dwa karabiny na jednego żołnierza (bez obaw: karabinów starczy tylko dla co piątego żołnierza). Mała liczba PP pozwala mi na zatrudnienie pięciu zespołów badawczych – na tej wersji Kaiserreicha można mieć ich siedem.
 

Ale dość marudzenia, zabieram się do roboty. Fabryka Putiłowska zajmie się badaniem nowych metod produkcji, inżynierowie z Carycyńskich Zakładów Maszynowych wymyślą, jak szybciej budować fabryki i takie tam, Moskiewskie Zakłady Samochodowe opracują traktory, coby nasi rolnicy mieli czym popylać po polach i do cerkwi, generał Fiodorow zajmie się opracowaniem nowego uzbrojenia dla piechoty, a Diegtariow pojedzie do Polski i sprowadzi stamtąd Goździkową i jej niezawodne tabletki na wszystko.

 

d603cf3886.png
Nie, serio, nie mam TT odpowiedniego dla badań z tej dziedziny i muszę improwizować.
 
8be678bfca.png
 
Jak widać, w stoczniach budują mi się dwie flotylle okrętów podwodnych i jedna niszczycieli. Zostawiam je w spokoju, bo w sumie czemu nie? Jest to jednak jedyna rzecz, jaką teraz produkuję. Wszystkie wolne PP idą na dobra konsumpcyjne. Powód? Ten oto wskaźnik:
9d071da386.png
To niezadowolenie społeczne. NIE MOŻE przekroczyć pewnego poziomu (bodajże 45% dla dyktatur i ponad 55% dla demokracji). Jak zbiorę więcej, to stanie się BARDZO ZŁA RZECZ. George R.R. Martin oleje sagę o Westeros i zacznie pisać lektury dla dzieci. KingofHills dostanie herbatnika. Opowiadanie Verlaxa dostanie tag [epic]. Zacznie się REWOLUCJA! Dlatego też lepiej od razu zabrać się za zwalczanie niezadowolenia, tym bardziej że początek to istna lawina złych eventów. Zarobione hajsy będą szły na różne fajne rzeczy pokroju dofinansowania badań naukowych (minimum -0,5% dissenta i darmowe plany techa!).
 
f1f126cfc1.png
 
Kilka dni i eventów powitalnych, których nawet nie screenowałem, bo po co, później, czytaj 3 I, do biura Kiereńskiego przyszli smutni panowie z Niemiec i zażądali natychmiastowej spłaty haraczu reparacji wojennych. W celu zebrania funduszy, Kiereński ogłasza ściepę narodową, która wywołała ogromne niezadowolenie społeczne.
 
6 stycznia miało miejsce tragiczne wydarzenie. Słońce narodu, ukochany przywódca i umiłowany wódz, najgenialniejszy prezydent Rosji w historii Aleksander Kiereński został zastrzelony przez nieznanego sprawcę.
c4fbea1e63.png
 
kierenski.jpg
Pamiętamy jego piękne staty [*]
 
Jak widać, do wyboru mam kilka opcji co do wyboru następcy Kiereńskiego. Kto przejmie władzę? Czy przetrwam najbliższe kilka miesięcy? Czy Niemcy dostaną haracz i czy Kingu dostanie herbatnika? O tym w następnym odcinku.
 
 
 
Lista odcinków
Część I
Prolog - tu jesteś
Edytowano przez Gandzia
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 1

 

W poprzednim odcinku (prologu, wstępie, pilocie, wprowadzeniu) jakiś #*$^@(!& zamordował mi Najlepszego Prezydenta. W stolicy rozgorzała zażarta walka o władzę...

 

Wielki książę Dymitr Romanow szybkim, pewnym krokiem przemierzał korytarze Pałacu Zimowego, siedziby martwego już prezydenta Kiereńskiego. Towarzyszyła mu grupka jego zwolenników, poważanych senatorów i arystokratów. Zdążali do gabinetu prezydenta - zasiadając w nim i obejmując ten urząd, książę chciał symbolicznie przejąć władzę w imieniu Senatu. Wiedział, że generał Denikin, który w Moskwie wyprowadził wojska na ulice, podporządkuje się rozkazowi wydanemu przez osobę, która zasiądzie w gabinecie; ten wojskowy nie miał zbyt wielkich ambicji politycznych. Gorzej było ze zdominowaną przez lewicę Dumą, jednak kontrolując Denikina, kontrolowałby całą armię, a z nią mógłby łatwo uspokoić eserowców i mienszewików. Nikt i nic nie mogło przeszkodzić mu w sięgnięciu po władzę i przemienieniu Rosji w arystokratyczną republikę.

Nawet nie zauważył, gdy znalazł się przed drzwiami do najważniejszego pokoju w państwie. Nie ociągając się, z pewnym namaszczeniem nacisnął klamkę i pchnął wrota... po czym stanął jak wryty.

– Dobry wieczór, Dymitrze Pawłowiczu – w oświetlanej słabym światłem lampy pokoju rozległ się głos siedzącego za biurkiem prezydenta mężczyzny, ubranego w kozacki mundur. Osobnik delikatnie i niepokojąco uśmiechał się pod nosem. – Pracowita noc, nieprawdaż? Pawle Nikołajewiczu, zaparzcie herbaty naszym gościom. Pewnie zmarzli, gdy szli tutaj, chcąc mi pogratulować sukcesu.

Z cienia wyłonił się generał Szatiłow, weteran wojny domowej i jeden z najwierniejszych ludzi Czarnego Barona marszałka Piotra Wrangla. Okazało się, że oprócz nich w gabinecie jest kilku innych oficerów, którzy brak nazwiska nadrabiali posiadaniem karabinów. Dymitr Pawłowicz z wrażenia usiadł na najbliższym krześle, naprzeciwko barona.

– Miałem dzwonić do sztabu Piotrogrodzkiego Okręgu Wojskowego, żeby mi pana dostarczono, wielki książę – ciągnął Wrangel – jednak skoro już pan tu jest... Proszę. – Podał oszołomionemu księciu zapisaną kartkę papieru. – To decyzja o przekazaniu mi pełni władzy w państwie. 

 

101.jpg

Nowy Wódz Rosji. Czy te oczy mogą kłamać?

 

Tak więc wieczorem 6 stycznia każący nazywać się Wodzem Wrangel, awansowany na marszałka po zwycięstwie nad bolszewikami, przejął władzę. Jego wierni oficerowie przejęli kontrolę nad najważniejszymi obiektami w kraju, takimi jak gorzelnie, centra dowodzenia, gorzelnie, budynki Dumy i Senatu, gorzelnie i gorzelnie. Przy okazji zabezpieczyli też kilka gorzelni. Kontrolując te obiekty, zdobyli władzę nad umysłami Rosjan (z wyjątkiem centrów dowodzenia, budynków Dumy i Senatu; do tej pory nie wiadomo, po co je zdobyto). Przy okazji zmieniono flagę państwa na fajniejszą. Niestety, niektórzy (głównie eserowcy, mienszewicy i senatorowie) chodzili niezadowoleni i trzeźwi, co zwiększyło niezadowolenie aż o 15%. Stan niezadowolonych na chwilę obecną: 22,64%.

 

951775dd6d.png

Nowy rząd, nowa flaga. Nie regulujcie monitorów – Wrangel jest tak zajebisty, że może zajmować dwa stanowiska jednocześnie.

 

b89be44201.png

W formie głowy państwa Wrangel ma fajne staty. Niestety, to wciąż nie Kiereński T_T

 

Pamiętacie zasadę "nie buduj nic, póki masz wysoki dissent"? Ta zasada właśnie została olana. Rozpoczęto budowę nowych fabryk. Gdy zostaną ukończone, budowlańcy zbudują kolejne. I kolejne. ... Tak, ja chcę siedem slotów na techteamy.

 

e3710004f0.png

– Gandzia, a po co ci to?

Dunno.

 

 

8 stycznia, na wieść o tym, że Kiereński zginął, a Rosja ma takiego fajnego Wodza, Borys Stürmer zmarł na zawał serca. Słowo daję, tajne służby nie miały z tym nic wspólnego. Nie-e. Wcale a wcale. ... A nad Morze Białe chcesz?

0ef0ccb5ad.png

Wziął się i umarł.

 

12 stycznia Bucharin zrobił coś, czego robić nie powinien, czyli pomyślał. Myślał, myślał, aż wymyślił totalizm. To bardzo, BARDZO zły ustrój jest, przyspieszający rewolucję i przełączający Francję w tryb Bojowego Błękitnego Bloba.

71afbd9234.png

 

16 stycznia Wódz Wrangel ugruntował swoją władzę na tyle, że w całym kraju słychać ludzi skandujących jego ulubione powiedzenie ("Jeden naród, jedno Imperium, jeden Wódz". Ciekawe, kim inspirowali się twórcy moda, gdy to pisali...). Skandującym pomagali w skandowaniu inni ludzie, uzbrojeni w karabiny. Obywatele byli na tyle szczęśliwi, że jak Wrangel wstał z krzesła, to wyskoczył mi event.

13a62bd1ed.png

Wstał!

 

– Em... Wodzu? – spytał nieśmiało Szatiłow.

– Tak, mój wierny minionie?

– Tak sobie myślę... Zdobyliśmy kontrolę nad najważniejszymi miejscami w kraju, więc wierni nam Rosjanie teraz widzą podwójnie. Tak sobie pomyślałem, że skoro teraz widzą podwójnie, to będą trochę skołowani, jak spojrzą na nasz rząd i zobaczą czterech Wodzów, a skołowani Rosjanie to źli Rosjanie.

– Masz rację, ze stanowiska premiera mogę zrezygnować. Ale muszę tam mieć kogoś zaufanego... Pawle Nikołajewiczu, wy się nadacie.

– Jupi!

40bbb2baf6.png

f430e33881.png

Iwent i nowy rząd. Przy okazji widać też efekty moich inwestycji w dobra podstawowe – liczba niezadowolonych spadła do 14,52%! Teraz nienawidzi mnie tylko czternastu i pół Rosjanina na stu!

 

Nagle, gdy zbiłem dissent do 13,74%...

 

f8f9a6994e.png

 

No tak, człowiek żyły sobie wypruwa, przejmuje władzę i gorzelnie, ciężko pracuje nad zbijaniem niezadowolonych niezadowolenia, a tu nagle przychodzą źli Niemcy i w zamian za ciężko zaoszczędzone hajsy dają nam 8% dissenta. Jak żyć, Wodzu?

 

547fe1eea0.png

 

– Kończąc budowę flotylli okrętów podwodnych i przerzucając wszystkie wolne środki na produkcję zaopatrzenia i supli dla armii – odparł Wódz.

2 lutego, gdy pierwsze okręty podwodne opuściły stocznie, zacząłem masowo produkować suple. Chwilowo olałem nawet produkcję dóbr podstawowych. Czemu? Bo potrzebuję dużo zaopatrzenia. Po co?

 

He. Hehe. Hehehe.

 

5 lutego 1936 dekretem Wodza odtworzono Ochranę. Szczęśliwi z przywrócenia do służby agenci na dzień dobry pozbyli się 2% niezadowolonych (oczywiście nikt nie wie, gdzie się podziali), uruchomili dwie fabryki (gdzieś są, lecz nie wiadomo gdzie...) i poprawili wydajność naszych brygad żandarmerii.

2d1de8a852.png

Jak najlepiej zlikwidować niezadowolenie? Zlikwidować niezadowolonych!

 

Wieści ze świata.

 

20 stycznia w Kanadzie umiera Jerzy V. Nowym monarchą zostaje Edward VIII.

4435521815_8f6652ab61_b.jpg

Widzicie tę smutną twarz? On już wie, że za kilka dekad jego imiennikiem zostanie pokryty brokatem pseudowampir!

 

Źle się dzieje w Cesarstwie Niemieckim. 3 lutego przechodzi do historii jako Czarny Poniedziałek. W wyniku załamania się ichniego systemu bankowego setki ludzi bankrutuje. Niezadowoleni obywatele wychodzą na ulice. I dobrze wam tak, hajsokrady! Niestety, fala kryzysowych eventów szybko przemieszcza się na wschód i tylko koniec odcinka ratuje mnie przed katastrofą.

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 2

 

W ostatnim odcinku powołałem Ochranę, co kosztowało mnie 2000 jednostek zaopatrzenia - a to b. dużo jest. Dlatego nie zmieniłem od razu ustawień produkcji, tylko przez resztę 5 II produkowałem kolejne suple. Sytuacja zmieniła się 6 II.

0c07c7b533.png

 

Jak widać, wróciłem do masowego produkowania dóbr podstawowych.

 

7 lutego Wódz wybrał się na spacer ulicami Piotrogrodu. Na ulicach miasta roiło się od biednych sierot, które nie miały co ze sobą zrobić. Postanowił dać im zajęcie poprzez utworzenie Junarmii.

 

fb965b262a.png

 

26 lutego nasi jajogłowi z Moskiewskich Zakładów Samochodowych opracowali nowe ciągniki. Nowe maszyny szybko spodobały się chłopom, którzy mieli teraz czym szpanować przed sąsiadami.

01.jpg

Dokładnie takimi ciągnikami jeździ teraz rosyjski chłop.

 

Ponieważ "badania must go on!", jak to śpiewał starożytny artysta, studenci Nikołajewskiej Szkoły Kawalerii wymyślą nowy sprzęt dla naszych kawalerzystów.

29f855cb98.jpg

 

28 lutego Iwan Pawłow uznał, że Kiereński go potrzebuje, i umarł. Gdy Rosjanie dowiedzieli się, że umierając, mogą raz jeszcze zobaczyć swojego Ukochanego Prezydenta, zaczęli chodzić smutni, co zwiększyło dissent o 1%.

 

13ba0ec746.png

 

28 lutego, po długich miesiącach obliczeń, robole z Zakładów Putiłowskich odkryli, że jak robotnik produkuje dużo rzeczy, to dostaje podwyżkę, którą może przeznaczyć na wódkę artykuły pierwszej potrzeby. Tym samym wydajność roboli w całym kraju zwiększyła się! Robole natychmiast zabrali się za dalsze obliczenia.

 

66c16ce5a1.png

 

Spokojnie zbijałem sobie dissent, produkowałem hajsy, kiedy nagle!

 

a93dc5fd64.png

 

ARGH!

 

29 lutego fala kryzysu doszła i do Rosji! Ludzie bankrutują, pieniądze tracą na wartości, zza drzewa wychyla się Rewolucja i uśmiecha się drwiąco!

 

Ajajajajajaj!

 

Żeby było zabawniej, 1 marca lokalne lewaki przypomniały sobie, że są lewakami i powinni coś zaagitować. Ruszyli więc w świat, chodząc od domu do domu i zadając różne pytania...

 

- Czy chciałby pan porozmawiać o Bogu?

- Proszę popatrzeć na te piękne garnki z karbowanej stali nierdzewnej!

- Przeczytasz GWW?

 

Zwłaszcza to ostatnie pytanie rozsierdziło Rosjan. Aby uspokoić sytuację, Ochrana popełniła na agitatorach samobójstwo.

bddeb7ea03.png

 

Tego samego dnia ukończona zostaje druga flotylla okrętów podwodnych. Jako że to najnowocześniejsze okręty w mojej flocie, nie warto mieszać ich z gorszymi okrętami generacji II i III. Utworzyłem z nich oddzielną flotyllę. Wolne PP idą na zwalczanie niezadowolenia.

 

6723b52d31.png

 

8 marca do biura Wodza przyszła pewna kobieta...

 

- Wodzu, Wodzu! - krzyknął rozradowany Szatiłow. - Jakaś pani do ciebie!

- Nie zamawiałem... - zaczął Wódz.

- Petentka - wyjaśnił szybko premier.

- A, zatem wpuścić.

Do gabinetu weszła ubrana w eleganckie futro kobieta. W dłoni trzymała lufkę z zapalonym papierosem, która dodawała jej tajemniczości. Nie pytając o pozwolenie, siadła na najbliższym krześle i założyła nogę na nogę.

- Witam, Piotrze Nikołajewiczu - powiedziała. - Nazywam się Laura Pienstowna. Przychodzę do Wodza z propozycją...

- Chętnie - odparł bez namysłu Wódz.

- Dziękuję - odpowiedziała pani Pienstowna i wyszła bez słowa. Dopiero po chwili Wrangel zamrugał oczami.

- Wat? - spytał.

 

W ten sposób w Rosji pojawiły się kina objazdowe, w których puszczano propagandowe filmy i seriale autorstwa Laury Pienstowny, takie jak Atomowny czy My Little Vozhd: Autocracy is Magic

large.jpeg

Kadr z serialu My little Vozhd: Autocracy is Magic.

 

Puszczane w kinach seriale spotkały się z ciepłym przyjęciem. Teraz Rosjanie mogli z dumą powiedzieć w twarz Amerykanom: "A u nas robią tak dobre seriale, że puszczają je w kinach!".

4ae601f1f0.png

2% niezadowolonych poszło do kina!

 

Wieści ze świata

 

11 lutego wybuchła wojna! Straszna, straszna wojna.

 

... Afganistan zaatakował Delhi

c41888d738.png

 

Aby w pełni zrozumieć konsekwencje tego genialnego posunięcia, należy przypomnieć, że Delhi jest członkiem ententy. Afganistan toczy teraz wojnę z Delhi, Kanadą, Nacjonalistyczną Francją i paroma mniejszymi krajami.

A mogli siedzieć cicho...

 

Kryzys na Bałkanach! Rumuńska Żelazna Gwardia odmówiła sprzedaży ropy Niemcom po korzystnych dla Niemiec cenach. Niezadowoleni Kaiserowcy zdecydowali się na przeprowadzenie zamachu. No cóż - nie udał się. Wkurzeni Rumuni szukają winnych, jednak ich kontrwywiad jest do bani i podejrzewa Illuminatów.

146a74bb3a.png

Jakby ktoś nie wiedział, gdzie leży Rumunia.

 

3 marca w Warszawie miała miejsce bombowa impreza. Dziesiątki ludzi rozerwało się na ulicy. Grali: DJ Terror Ism i Ukrainian Bombing Band.

0e59078a90.png

DJ Terror Ism u nas gra!

 

12 marca miał miejsce kryzys irlandzki. Wbrew opiniom historyków kanadyjskich, irlandzkich i brytyjskich, którzy ględzą o bliskich kontaktach Irlandii z Kanadą, chęci podbicia sąsiedniej wyspy przez unionistów i innych takich, poszło o zakaz wywożenia irlandzkiego piwa do Unii Brytyjskiej. Niezadowoleni cywile porwali kilka okrętów Union Navy i popłynęli wpierniczyć Irlandczykom. Ci przestraszyli się i cofnęli zakaz, przy okazji ogłaszając swoją neutralność.

 

493215fe8f.png

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 3

 

21 marca dostałem propozycję przeniesienia stolycy mojego imperium do Moskwy. Ponieważ było mi to obojętne, a nie miałem pomysłu na zabawne opisanie tego wydarzenia, postanowiłem rzucić monetą. W efekcie rząd zostaje w Pietrze.

5992685376.png

 

22 marca robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych pozazdrościli kolegom z Moskiewskich Zakładów Samochodowych ich dobrych pomysłów (i premii) i wymyślili, że jak sami wpadną na jakiś pomysł, to też będą fajni (i bogatsi). Więc wymyślili, że jak robol będzie układał cegły, zamiast wynosić je z placu budowy, to fabryki będą powstawały szybciej. Nazwali to uczciwą pracą. W nagrodę za wprowadzenie tej rewolucyjnej metody, Wódz podarował im kilka ciężarówek. Teraz ci robole w wolnych chwilach urządzają nielegalne wyścigi uliczne prowadzą teoretyczne prace nad piechotą zmotoryzowaną.

 

824ee3354e.png

 

Dwa dni później generał Diegtariow wrócił z Polski. Co prawda nie udało mu się nakłonić Goździkowej do przyjazdu, ale kupił licencję na produkcję rutinoscorbinu. Niestety, próbkę leku przypadkowo zażyła jego teściowa, przez co zaczęła wyglądać dużo wyraźniej. Przerażony wyglądem mamusi swojej żony generał poprosił o urlop zdrowotny. Aby nie przemęczać biedaka, zacząłem przygotowania do budowy przyszłej floty rosyjskiej.

 

c508400102.jpg

Właśnie zaspoilowałem wam, jaki wybór podejmę w przyszłości.

 

26 marca w całej Rosji zaczęły się wystąpienia niezadowolonych chłopów, spowodowane tym, że podrożało paliwo do ich wspaniałych ciągników. Zagrozili, że jak nie spełnię ich żądań, to smutną wielce, generując kilka procent dissenta. Niewiele myśląc, zgodziłem się - w ten sposób dostałem -1% niezadowolenia, tracąc jakieś marne grosze.

 

ddb4b5aea2.png

 

27 marca generał Fiodorow wymyślił nowe karabiny i takie tam dla armii. Dzięki temu będę mógł śmiało walczyć z Kazachami albo Persją... znaczy pod warunkiem że wezmę się za modernizację armii. Jak na razie Fiodorow zabrał się za reformowanie kulejącego kwatermistrzostwa rosyjskiej armii, bo chłopaki potrafią źle odczytać zamówienie i zamiast 200 karabinów do Irkucka wysłać 200 par skarpet do Rostowa.

cf7b147b94.jpg

 

1 kwietnia do dowództwa rosyjskiej Floty Bałtyckiej przyszedł dowcip, jakoby marynarka wojenna dostała nowe niszczyciele. Aby zawstydzić dowcipnisia i zrobić admiralicji jeszcze lepszy dowcip, pracujący w stoczniach jajcarze ukończyli prawdziwe okręty i oddali je do użytku.

 

d1d4b20a3e.png

Suprise, motherbucker!

 

40b19b97f8.png

Bez niespodzianki - wolne pepeki idą na budowę nowych dywizji masła i brygad pieniędzy.

 

7 kwietnia nastał kolejny nieciekawy ewent, którego nie da się opisać w sposób zabawny. Bo co można powiedzieć o reformie administracyjnej? Z dwóch dostępnych opcji wybrałem tę, która daje mniej dissenta.

c2a295cbe6.jpg

 

Stan niezadowolonych w głównych krajach świata na dzień 7 IV 1936: w Rosji 22,37%, przybyło 7 procent.

 

11 kwietnia miał miejsce zamach na gubernatora jednej z guberni. Widać nie wszystkim spodobała się reforma. Efektem jest zwiększenie dissenta o 2%.

c6062e4d54.jpg

 

23 kwietnia robole z Zakładów Putiłowskich wymyśliły sposób na poprawę wydajności fabryk. Ponieważ proces myślenia bardzo im się spodobał, za zgrzewkę wódki na łebka zgodzili się opracować jeszcze lepsze metody produkcji.

3fe32f991a.png

 

Wieści ze świata!

 

19 marca czerwoni Francuzi, na mapie oznaczani kolorem niebieskim, postanowili zaprosić kilku ziomków z innych krajów z drużyny Międzynarodówkowej na bibę do Paryża. Będzie wódka, dzi... kobiety wyzwolone i lasery. Niemcy są z tego powodu niezadowoleni, bo ich dzi... kobiety wyzwolone są brzydkimi Niemkami o imieniu Brunhilda, więc nie mogą zorganizować takiej zabawy. Dżamprezka zacznie się 8 maja.

 

f65462faa6.png

 

28 marca potwierdzają się wszelkie moje przewidywania: Afganistan dostaje od ententy wpi**dol i musi oddać Delhi dwa prowy przygraniczne.

b9aa88e740.png

No i po co wam to było, ja się pytam? Po co?

 

5 kwietnia 1936, Pałac Zimowy, Piotrogród

- Wodzu, przyszedł nasz szef wywiadu na terytorium Transamuru - obwieścił generał Szatiłow. Wrangel kiwnął głową i do gabinetu wszedł generał Siemionow, oficjalnie dowodzący garnizonem Murmańska. Przybysz zasalutował i, uzyskawszy pozwolenie, usiadł na krześle.

- Czego się dowiedzieliście, Grigoriju Michajłowiczu? - spytał uprzejmie Wrangel.

- Jak zapewne wiesz, Wodzu - zaczął Siemionow - w Transamurze narasta niezadowolenie z rządów admirała Kołczaka. Niewielu jednak wie, że lokalni biznesmeni w prywatnych rozmowach nakłaniali go do udzielenia zgody na przeprowadzenie wyborów do parlamentu i przekształcenia kraju w republikę, jednak z silną władzą prezydenta, którym zostałby dożywotnio Kołczak. Za tydzień admirał oficjalnie odrzuci tę propozycję, jednak republikanie jeszcze o tym nie wiedzą.

903cb9147a.png

110563c913.png

Generał Siemionow oficjalnie jest tylko dowódcą 9 Korpusu.

 

Gdy tylko generał wyszedł, Wódz zaczął się głośno zastanawiać:

- Skubany ten Siemionow. Niby całymi dniami siedzi w Murmańsku, a jednak wie o sytuacji w Transamurze więcej niż nasz wywiad, ba, chyba nawet więcej niż Kołczak! Ciekawe jak on to robi?

f1d006ec8a.png

Też mnie to ciekawi...

 

6 kwietnia zawiązano sojusz Zjednoczonych Prowincji Ameryki (Nikaragua i Kostaryka) z Panamą.

631b1a93ba.png

 

12 kwietnia w Afganistanie miał miejsce zamach stanu! Niezadowoleni z przegranej wojny Talibowie i inni islamiści przejęli władzę.

c3128759de.png

 

Dzień później zmagający się z kryzysem finansowym Niemcy odkryli, że mogą w łatwy sposób zyskać trochę hajsów. Sprzedali swoją najważniejszą wyspę na Morzu Śródziemnym, czyli Kretę cierpiącym na nadmiar pieniędzy Grekom. Ironia losu...

fec2cc79d5.png

Nieco spóźniony dowcip primaaprilisowy.

 

19 kwietnia w Londynie zaczęły się przygotowania do Spartakiady, w której udział wezmą sportowcy krajów socjalistycznych.

b361b10309.png

 

Pamiętacie sojusz Panamy i Zjednoczonych Prowincji? Długo to on nie potrwał. 30 kwietnia prezydent Panamy dołącza do Kiereńskiego [*] i zostaje członkiem Klubu Prezydentów Zabitych w Zamachu (KPZwZ). Jego następca zrywa sojusz.

1c00096b88.png

 

2 maja w Egipcie arabscy naukowcy odkryli, że poza Egiptem żyją jeszcze jacyś inni Arabowie! Ba, zamieszkują całkiem spory obszar północnej Afryki i Bliskiego Wschodu! Natychmiast donieśli o tym swojemu królowi Abbasowi II, a ten kazał zorganizować Kongres Arabski. Jak widać, Francuzi zapoczątkowali nową modę. Co prawda kraje arabskie nie są tak bogate i nie stać ich na lasery, a wódki (i kobiet wyzwolonych) ma nie być z przyczyn religijno-kulturowych, ale i tak zabawa ma być bombowa! Zwłaszcza dla Francuzów, Niemców, Osmanów i Hiszpanów.

3e3447f8cc.png

Astronomowie ogłaszają miesiąc kongresów!

 

 

///No, trochę to zajęło, ale odcinek jest, w dodatku wydaje się być dłuższy niż poprzednie. Zachęcam do komentowania!

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 4

 

Wiecie, co jest najgorszą częścią pisania AARów? Wbrew pozorom, nie jest to walka z głupotą AI, błędami gry i buntowniczym puushem, a duża szansa na przypadkowe skasowanie pisanego rozdziału, spowodowane wykrzaczeniem się przeglądarki.

 

3 maja prywatni przedsiębiorcy zlitowali się nade mną i zafundowali mi +1% do wydajności przemysłu.

4bd6871ca9.jpg

 

4 maja uczniowie Mikołajewskiej Szkoły Kawalerii skończyli oglądać nowy sezon My Little Vozhd: Autocracy is Magic, w przerwach między odcinkami wymyślając nowe uzbrojenie dla kawalerii. Co prawda złote zbroje dla koni nie weszły do użytku, ale i tak nowe dywizje kawalerii wzór 1932 są całkiem niezłe. Studenci zaczęli teraz myśleć nad sposobem na zmuszenie koni do trzymania mieczy w pyskach.

fa313cadcc.jpg

 

7 maja wyskoczył event o... O NIE! MORDERSTWO! Wredni bolszewicy i trockiści zamordowali mi generała! Ja im dam! Na szczęście nie zginął nikt ważny.

a2c66c7237.jpg

 

Chyba czas najwyższy zacząć aktywniejsze zbijanie niezadowolenia. 8 maja dofinansowałem kilka uczelni i ufundowałem stypendia dla najlepszych studentów. W ten sposób szczęśliwi studenci będą szybciej wymyślać nowe wynalazki, a za 30 dni uzyskam plany jakiegoś fajnego czegoś (a tym czymś był myśliwiec z 1937).

e5b47e7368.jpg

Te -0,5% dissenta to zadowoleni ze wzrostu popytu właściciele browarów.

 

10 maja pułkownik Maria Boczkariowa zaproponowała, by z kilku istniejących żeńskich batalionów śmierci sformować dywizję kobiecą. Dywizja kosztuje mnie marne grosze i 2% niezadowolenia, ale jest w pełni sprawna i nowoczesna. Plus wyobraźcie sobie, że siedzicie w okopie, a tu wyskakuje na was całą dywizja bab z PMSem...

16fec10a4c.jpg

 

 

23 maja generał Fiodorow odkrył ciekawy paradoks fizykomatematyczny - po wywaleniu ze służb kwatermistrzowskich 10% pracowników, wydajność tychże służb wzrosła o 5%, a ilość skradzionego sprzętu spadła o 15%! Zaintrygowany tym odkryciem generał zaczął dalsze badania nad tym zjawiskiem.

d47bce265a.png

 

BIEGNIJ! BIEGNIJ, MÓWIĘ! PODAJ NO! Przepraszam, ale w Helsinkach zaczęły się igrzyska olimpijskie. Cały kraj z zapałem śledzi zmagania naszych sportowców. Najwięcej emocji wywołują zawody w piłce nożneNO I JAK PODAJESZ, SPIÓRWYSYNU! ZARAZ NAM GOLA STRZELĄ, TY...!

f5fb92dfdc.jpg

 

Aby pomóc naszym wioślarzom, 6 czerwca stoczniowcy z Centralnego Instytutu Badań Technologii Stoczniowych zbudowali nowy kajak. Niestety, coś poszło nie tak i z tego kajaka mogą śmiało operować samoloty... Stoczniowcy natychmiast wzięli się za próbę zminiaturyzowania kajaka.

ec9cee1215.png

Kajak...

 

2961758593.png

... i prace nad jego mniejszą wersją.

 

13 czerwca jeden z naszych naukowców poszedł na imieniny do szwagra. Obudził się dwa dni później, trzymając w ręku zapisaną jego pismem kartkę z planami rakiety. Doktorek nie pamięta, kiedy to pisał. Ochrana z ochotą wzięła się za próbę odtworzenia procesu powstawania tych planów, co prawda bez większych sukcesów, ale kilka barów i całodobowych odnotowało wzrost sprzedaży.

272c711bba.jpg

 

16 czerwca skończyły się igrzyska olimpijskie. Zdobyliśmy parę medali, między innymi złoto w szydełkowaniu stylem dowolnym mężczyzn czy w biegu po wódkę przez płotki oraz brąz w drużynowych skokach w bok.

5607947009.jpg

 

Aby nie było za wesoło, Maksym Gorki - znany sympatyk bolszewików - postanowił sabotować działania rządu. Jak? Umarł, zwiększając niezadowolenie o 1%.

4e6d8d7af6.jpg

A to podły zdrajca!

 

3 lipca znowu funduję studentom wódkę stypendia. Pijani Zadowoleni z życia studenci przez miesiąc myśleli, aż wymyślili plany czołgu wzór 1928. Zuch chłopaki!

9cdced8dac.jpg

 

Zacząłem zastanawiać się, skąd wziąć hajsy na dalsze plany i zbijanie niezadowolenia. I wymyśliłem, że w sumie nie potrzebuję na gwałt dużych ilości ropy, więc mogę sprzedać nadwyżki Kanadyjczykom.

34d53c179f.png

 

Wieści ze świata!

 

3 maja do Paryża zaczęli się schodzić zaproszeni na imprezę goście. Nie obyło się bez drobnego zgrzytu - grupa komunistów z Trockim na czele próbowała wbić się na krzywy ryj, ale zostali przepędzeni. Jak tłumaczył potem jeden z gospodarzy: Nie chcemy u siebie przegrywów, czym nawiązywał do rewolucji rosyjskiej, którą Trocki tak pięknie przerżnął.

W przerwach między wódką, dzi... kobietami wyzwolonymi i laserami podjęto kilka uchwał politycznych, głównie o skupieniu się na walce z burżuazją i udzieleniu wsparcia hiszpańskim anarchistom.

4da3034172.png0d206ad159.png

0111f8f823.png

 

10 maja Panama weszła w skład Zjednoczonych Prowincji. Nieco dopomógł w tym rząd USA, chcący zabezpieczyć swoje panowanie nad Kanałem Panamskim.

e462b542ac.png

 

Tymczasem w Krainie Brzydkich Kobiet...

201cd18c9e.png

14 maja Adolf Hitler opublikował swoje wspomnienia, w których opisał walki na frontach wojny domowej w Rosji. Książka została ciepło przyjęta przez Niemców; mówi się nawet o ekranizacji!

 

Maj to zły czas dla Kozaków. Astrologowie Unii Dońsko-Kubańskiej ogłosili miesiąc Czeczenów. Duża ilość górali zrespiła się w okolicach Groznego i podjęła próbę wyrzucenia Kozaków z miasta. Walki trwały do 20 maja, kiedy to kozackie siły generała Krasnowa odniosły zwycięstwo.

ac59f43d24.png

 

25 maja obradujący w Kairze Arabowie doszli do jako-takiego porozumienia. Egipt obiecał Arabii Haszemickiej pomoc w usunięciu Turków z ziem zamieszkanych przez Arabów, nastąpił też podział stref wpływów. Półwysep Synaj miał znaleźć się w granicach Egiptu, zaś Arabia miała zająć Ziemię Świętą, Syrię i Irak.

5941568e1e.png

1f1cd06a49.png

Na screenie widać ziemie, jakie należą i mają należeć do Haszemitów.

 

Nic ciekawego nie działo się do 21 czerwca, kiedy to we Francji (Nacjonalistycznej) przywrócono konstytucję. Stary Petain zachował stołek prezydenta.

0598b90a95.png

30ee0b7c3e.png

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 5

 

Ostatni odcinek skończył się na początku lipca, kiedy to wymieniłem się surowcami z Kanadyjczykami. Przez cały lipiec nic się nie działo poza ambitnymi wydarzeniami w innych krajach w rodzaju ufundowania kopalni na jakiejś pipidówie, a których to wydarzeń nawet nie screenowałem, bo szkoda miejsca na dysku.

 

Dopiero 5 sierpnia do Wodza przyszło żądanie rozwiązania nieregulowanych kwestii religijnych. Sekularyzacja mi się nie uśmiecha, bo prawosławna Rosja dostaje fajne eventy -1% dissenta, a przekazanie stanowiska premiera patriarsze to proszenie się o rewolucję, więc ograniczam się do ustanowienia prawosławia religią państwową. Jako bonus dostaję -5% do niezadowolenia.

be039f3c8b.jpg

 

Niezadowolenie - 10,76%!

 

9 sierpnia 1936 robole z Zakładów Putiłowskich doszli do wniosku, że jak w pracy będą trzymać się jakichś standardów, to zwiększy się popyt na ich towary, ergo zarobią więcej hajsów na wódkę. Ponieważ myślenie już im się znudziło, wrócili do roboty w fabrykach. Na ich miejsce wchodzi Biuro Konstrukcyjne Tupolewa, które opracuje mi samoloty zdolne startować i lądować na kajakach, które zbudowali stoczniowcy.

75eb706438.png

 

Rychło w czas. 12 sierpnia admiralicja oficjalnie zakończyła manewry floty. Okazało się, że doktryna wojenna Róbta co chceta (oficjalna doktryna wojenna Rosyjskiej Marynarki Wojennej) nie sprawdza się w praktyce. W sztabie rozgorzała długa dyskusja. Admirał von Wiren chciał zaszpanować przed niemieckimi dowódcami i zwodować masę pancerników, admirał Bosrem proponował masówkę okrętów podwodnych i krążowników, a admirałowi Berensowi spodobały się kajaki naszych sportowców i chciał na nich oprzeć przyszłą flotę rosyjską. Gdy admirałowie skończyli wyzywać się od zwolenników Kołczaka i przestali rzucać ciekawymi sugestiami co do prowadzenia się matek ich kolegów, postanowili wybrać trzy najciekawsze opcje i rzucić monetą. Jak wypadnie reszka, propsują pancerniki, jak orzeł, idą w okręty podwodne, jak stanie na kancie - budują lotniskowce.

W ten sposób admirał Berens został nowym dowódcą Marynarki Wojennej i specem od doktryn lotniskowcowych.

87bc644a82.jpg

 

17 sierpnia do gabinetu Wodza przybyli kolejni petenci...

 

Wrangel przyglądał się, jak na ustawionych za biurkiem krzesłach rozsiada się grupa ubranych w garnitury Azjatów.

- Jesteśmy przedstawicielami koreańskiego rządu na emigracji - przedstawił się jeden z nich. - Przybyliśmy prosić o pomoc. Źli Japończycy okupują nasz kraj...

- Zjadają nasz ryż - dodał jego kolega.

- I nie pozwalają zbudować pomnika Ukochanego Prezydenta - potwierdził drugi.

- I co z tego? - spytał Wrangel.

- Ale to jeszcze nic! - przywódca delegacji podniósł głos. - Oni... oni... zmuszają nas do oglądania hentaiów!

- O nie! - krzyknął Wódz. - Musimy wam pomóc! Macie naszą pomoc!

4f5bbcf737.jpg

 

18 sierpnia nasi stoczniowcy ukończyli miniaturyzację kajaka. Teraz zbudują mi lepsze lotniskowce.

755515557f.png

 

Nic nie działo się do 13 września, kiedy to robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych rozbiły swoje ciężarówki. W czasie wypadku jeden z nich dostał olśnienia i wymyślił piechotę zmotoryzowaną wzór 1935. Teraz zajmą się pracami nad nowym czołgiem.

dcaa19ecbc.png

 

Dwa dni później, po długich miesiącach prób i błędów, uczniowie Mikołajewskiej Szkoły Kawalerii nakłonili konia do trzymania miecza w zębach! Zadowoleni z sukcesu "badacze" dorzucili jeszcze nowy model karabinka i nazwali to kawalerią wzór '36. Ponieważ Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami zabroniło im dalszych badań nad sprzętem kawaleryjskim w najbliższym czasie, uczniowie wzięli się za modernizowanie stojącej przed uczelnią armaty.

851f2a30b1.png

 

Ponieważ wrzesień staje się niniejszym miesiącem nauki, 26 tegoż miesiąca dofinansowuję browary stypendia studenckie. Potem dostanę za to wczesną artylerię przeciwpancerną.

5f723ba942.jpg

 

Tego samego dnia wysłałem niejakiego Greyjoyowicza, by w Kanadzie kupił pieniądze. Skubany, zapłacił żelazem (i ropą, ale to szczegół).

bf387341cb.png

 

1 października członkowie Junarmii zasilają mój manpower.

bac7361219.jpg

 

... a 3 X lokalne ziomki Palikota zaczynają jojczyć, że kler jeździ lepszymi samochodami niż oni. Jak dałem im trochę drobnych na nowe wozy, przestali marudzić i stwierdzili, że kler jest super. Tak zbija się niezadowolenie o 1%.

8632da61ec.jpg

 

Liczba niezadowolonych Rosjan spadła już poniżej startowych 8,5% i wynosi 7,41%. Oznacza to, że mogę zacząć inwestować w rozbudowę armii. Do produkcji idą dywizje piechoty (3 serie po 3 dywizje) i jedna seria dywizji zmotoryzowanych. Wraz z postępami w grze będę przedłużał te serie - rosnący bonus za produkcję seryjną pozwoli mi wypuszczać je szybciej.

654b3b13b8.png

Produkowany stuff...

 

3d01f15c11.png

... i rozdział PPków.

 

- Gandzię, Gandzię, a czemu nie możesz w modernizację i uzupełnienia?

Otóż, moi drodzy, wraz z uzupełnianiem i modernizowaniem dywizji rośnie zapotrzebowanie na zaopatrzenie. Teraz nie potrzebuję go niemal wcale, ale po uzupełnieniu będę musiał poświęcić jakieś 20-30 PP na produkcję suppliesów dla armii. Jak będę wybierał się na wojnę, zacznę się w to bawić.

 

Tymczasem zabawy w badania naukowe ciąg dalszy. 4 października generał Fiodorow odkrył, że wprowadzenie kary wieloletniego więzienia za kradzież wojskowego zaopatrzenia zmniejszyło ilość zaginionego sprzętu o 10% (a ilość pracowników kwatermistrzostwa o 3%). Za zasługi na polu naukowym Fiodorow dostał urlop. Biuro Konstrukcyjne Iłuszyna zaprojektuje mi za to lekki bombowiec. Ocalali kwatermistrzowie odetchnęli z ulgą.

8ccef1357d.png

 

18 października jeden z roboli Carycyńskich Zakładów Maszynowych miał wypadek: przypadkiem wjechał ciężarówką w inny samochód. Nikt nie zginął, ale oba auta poszły do kasacji. Wtedy to nasz robol wpadł na pomysł zbudowania czołgu i zorganizowania destruction derby. Niestety, nowe maszyny okazały się zbyt wolne jak na potrzeby rosyjskich roboli. Ktoś wpadł jednak na pomysł połączenia szybkości i pancerza w samochodzie pancernym...

25c3ea1cb7.jpg

 

A 21 października Tupolew skończył prace nad samolotami pokładowymi wzór 1922. Dla admirała Berensa to jednak za mało: brać się za badania nad CAGiem z 1930, nieroby!

24afea6fb3.png

 

Techowy multikill skończył się 27 października, kiedy uczniowie Mikołajewskiej Szkoły Kawalerii przypadkiem wystrzelili ze zbudowanej przez siebie armaty. Przypadkiem trafili w samochód nielubianego wykładowcy. Okazało się przy tym, że ich działo ma lepsze statystyki niż te używane do tej pory, więc zostało skierowane do produkcji. Ale potrzebne mi są lepsze armaty! Uczniaki, do robo... A, dyrektor zabronił wam prowadzenia dalszych badań. Dobra, nowe działa opracuje generał Fiodorow, który w międzyczasie wrócił z urlopu.

94dd3d7a31.jpg

 

Wieści ze świata!

 

2 sierpnia w Rzymie umarł papież Pius XI. Zebrane w Watykanie konklawe na nowego przywódcę Kościoła Katolickiego i Federacji Włoskiej wybrało Teodora Innitzera z Austrii.

cb727ae036.png

 

12 sierpnia w wyniku kryzysu agrarnego i wzrostu wpływów socjalistów Pawło Skoropadski został usunięty ze stanowiska premiera Ukrainy przez króla Wasyla I. Jego miejsce zajął Nikita Chruszczow - rząd Ukrainy chce w ten sposób uspokoić nastroje społeczne. Aby nie doszło do eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy, trzy dni później rosyjski został drugim językiem urzędowym. 

c3b4088a4b.png

 

17 września w Polsce powstał rząd pułkowników. Oficerowie armii na zaproszenie Rady Regencyjnej obsadzili kilka ważnych stanowisk państwowych.

20e3bb97f0.png

b9ec5784ff.png

Polski dream team ministrów. Jak widać, Sikorski postanowił być większym koksem niż Wrangel i zajął aż trzy stanowiska w rządzie (ale i tak jest gorszy niż Siemionow). No i z takim ministrem spraw zagranicznych mogą śmiało występować do Niemiec i Austrii o zwrot polskich ziem przedrozbiorowych!

 

 

Hm, taki dość naukowy odcinek. Na szczęście zbliża się rok 1937, w którym oj będzie się działo!

Edytowano przez Gandzia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem trafiłem na ten temat (i dział) i z godzinę spędziłem czytając. Niezła gra i świetne opisy, aż samemu sobie zainstalowałem darkest hour i spróbowałem swego szczęścia... Meksykiem. A konkretnie Villistami. No mniejsza z tym.

Ja bym próbował przywrócić stare granice Rosji, najpierw tam gdzie nie ma Niemiaszków. No to powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 6

 

Zaczyna się listopad 1936. Sytuacja w Rosji powoli się poprawia. Ludzie wiwatują na widok Wodza bez delikatnej zachęty kaliber 7,62. Wrangel zaczyna powoli myśleć o wykorzystaniu tego całego poparcia...

 

Jednak do tego daleka droga. Tymczasem 10 listopada palikociarzom skończyło się paliwo, więc zaczęli antykościelną agitację. Dałem im nieco drobnych i zaczęli prokościelną agitację.

8c96e0bae5.jpg

 

Tego samego dnia minister finansów chciał wsadzić pieniądze z podatku dochodowego do państwowego skarbca, jednak odkrył, że skarbiec jest przepełniony. Niecodzienna to sytuacja... Aby hajsy się nie zmarnowały, trzeba było je wydać. Niestety, zamiast kupić za granicą jakiś czołg albo coś, wsadził pieniądze do czarnej dziury, tj. dał Ministerstwu Zdrowia...

8ff56d62dd.jpg

Tak było!

 

Szczęśliwi lekarze raźniej wzięli się za leczenie ludków, co zaowocowało zbiciem niezadowolenia aż o 4%.

 

16 listopada Wrangel znów miał gości...

 

Drzwi otworzyły się z łoskotem i do gabinetu Wodza wpadło trzech okładających się pięściami mężczyzn. Wrangel znał ich: minister rolnictwa Rolnikow, minister gospodarki i przemysłu Maklakow i szef sztabu Denikin.

- Zbrojenia! - krzyczał Denikin, uderzając ministra gospodarki.

- Fabryki! - wrzeszczał Maklakow, wyprowadzając prawy sierpowy w Rolnikowa.

- Rolnictwo! - dodał minister wiadomo czego, zadając cios w szczękę Denikina.

- Spokój! - powiedział Wódz. Przybysze momentalnie się uspokoili. - O co chodzi?

- Wodzu - zaczął Maklakow - mamy coraz więcej pieniędzy, które trzeba zainwestować w fabryki, jednak ci debile chcą zamiast tego kupić więcej wódki dla żołnierzy i rolników.

- Nieprawda! - odparł Denikin. - Ci frajerzy chcą kupić wódkę chłopom i robolom, zamiast zainwestować w rozbudowę armii, którą podbilibyśmy Tybet!

- Wcale że nie! - stwierdził Rolnikow. - Ci kretyni nie słuchają mnie, jak mówię, że trzeba zainwestować w rolnictwo! Chcą wydać pieniądze na wódkę dla żołnierzy i roboli!

I wszyscy trzej wrócili do bójki.

- Cisza! - wrzasnął wyraźnie zdenerwowany Wrangel. - Zamknąć się, wszyscy! Powiem wam, co myślę o waszych kłótniach i jak któryś się odezwie, wypada z pokoju. Jak skończę mówić, powiem, w co zainwestujemy.

- Ale... - zaczął Denikin. Momentalnie zjawił się przy nim Szatiłow, wierny minion Wrangla, i delikatnie wykopał szefa sztabu z pokoju.

- Ha! A dobrze mu tak - powiedział Rolnikow, po czym spojrzał na Szatiłowa i dodał: - Dobra, sam wyjdę.

W gabinecie został tylko uśmiechnięty Maklakow...

4dab8ba1f9.jpg

Przemysłu nigdy za wiele.

 

18 listopada minister gospodarki przypomniał sobie, że Rosja nie ma polityki ekonomicznej. Trzeba było to szybko naprawić! Od razu zaczęły się polityczne gierki: kuce Korwina nakłaniały Wodza do wprowadzenia wolnego rynku, a socjaliści i inni tacy lobbowali za centralnym planowaniem. Wrangel zawstydził oba stronnictwa i postawił na miks obu opcji. Nową politykę ekonomiczną nazwał Centralnym Rynkiem Wolnego Planowania.

140eed4040.png

 

Przy okazji niezadowolenie spadło do poziomu 0,39%! Hurra!

 

Tego samego dnia moi stoczniowcy skończyli prace nad lepszym lotniskowcem i zabrali się za jeszcze lepsze lotniskowce.

edb4f4d4d3.jpg

 

4 grudnia z Unii Dońsko-Kubańskiej przybył posłaniec z żądaniem ŻE CO PIÓRWA?!

62f492ce9a.png

 

Mojego prowa chcą? Za darmo? Po*$@ało ich?

 

Chyba nie muszę pisać, że posłańca wywaliłem z kraju na zbity pysk?

 

6 grudnia w sztabie wojsk lądowych Armii Rosyjskiej miała miejsce burzliwa narada...

 

- Gdzie Markow? - spytał stary generał Korniłow, rozglądając się po sali.

- Poszedł do monopolowego - wyjaśnił Aleksiejew. - Mają promocję na Smirnoffa, ale tylko do wyczerpania zapasów. Zaraz wróci z kilkoma siatkami zapasów.

- Zatem zaczynamy bez niego. - Korniłow przybrał poważny wyraz twarzy. - Nasza armia znajduje się w opłakanym stanie i walczy według doktryny Róbta co chceta. We flocie już z niej zrezygnowali, my nie możemy być gorsi. Pytanie tylko, jak ma wyglądać wojsko?

- To proste - odezwał się Denikin. - Damy każdemu Rosjaninowi karabin z bagnetem i zalejemy Niemców, Francuzów i innych takich. Cała reszta to sprawa drugorzędna.

- Znaczy będziemy zalewać, dopóki przeciwnik nie sprowadzi na front żołnierzy - stwierdził Wrangel. - Uważam, że armia powinna być nowoczesna i scentralizowana, tak by sztab wiedział, gdzie znajduje się pojedynczy żołnierz i mógł nim odpowiednio pokierować.

- A może niech oficerowie na froncie sami decydują? - zasugerował Szatiłow. - W końcu lepiej niż odległy sztab generalny wiedzą, w jakiej są sytuacji i czy mogą atakować.

- Cicho, mój minionie. Tu się dorośli kłócą.

- Okay...

W tym samym momencie do pokoju wpadł zziajany generał Markow. Oficerowie przerwali dyskusję i spojrzeli na przybysza.

- Tragiedia! - powiedział w końcu Markow. - W drodze do monopolowego wyprzedziła mnie ciężarówka z robolami z Carycyńskich Zakładów Maszynowych. Gdy przybyłem do sklepu, robole wykupili już wszystko i odjechali.

Wśród zgromadzonych rozległ się jęk zawodu.

- Przy okazji wymyśliłem, jak będzie wyglądać nasza armia! - kontynuował Markow. - Szybka piechota na ciężarówkach, wsparta czołgami i samochodami pancernymi, będzie omijać wroga i zajmować ważne cele, podczas gdy zwykła piechota będzie wiązać nieprzyjaciela walką!

Propozycja spodobała się wszystkim, więc Markow został szefem sztabu generalnego. Dostał odpowiedzialne zadanie: upewnić się, że już nigdy żaden rosyjski oficer nie zostanie wyprzedzony przez zmotoryzowanych roboli z Carycyńskich Zakładów Maszynowych w drodze do monopolowego. Przy okazji zmodernizuje Armię Rosyjską.

ac7f4b647e.jpg

 

Grudnia dnia 9 ukończona została pierwsza z planowanych fabryk.

548c5dc9e1.png

 

24 grudnia robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych skończyli budować nowy samochód pancerny i pojechali na testy. Wynik testów: 7 samochodów i 3 ciężarówki zniszczone lub uszkodzone, 24 osoby ranne, 2 gorzelnie i 3 monopolowe splądrowane. Robole przez jakiś czas nie powinni pokazywać się na mieście; aby dać im jakieś zajęcie, generał Markow zatrudnił ich do testowania nowej doktryny na syberyjskich poligonach.

cae88606ad.png

 

Wieści ze świata!

 

2 listopada król Wasyl I zauważył, że jego były premier Skoropadski chodzi smutny. Aby go pocieszyć, uczynił go następcą tronu Ukrainy.

f36351a323.png

 

12 listopada Republika Madrasu przystaje na żądania Federacji Książęcej i staje się marionetką tejże Federacji.

5182b54f0c.png

 

13 grudnia Japończycy zauważyli, że Koreańczycy nie lubią oglądać hentai z mackami i grożą buntem. Aby uspokoić sytuację, zaproponowali im rozmowy przy okrągłym stole. Niestety, coś poszło nie tak - widać Koreańczykom nie spodobała się propozycja zastąpienia hentai z mackami prawdziwym porno z mackami - i 16 grudnia rozmowy dobiegły końca.

c5e354890b.png880f6c0c76.png

 

25 listopada negocjacji próbuje też Afganistan - przywódcy tamtejszych islamistów zdobyli gdzieś altas geograficzny i odkryli, że na północ od nich istnieje islamistyczny Turkiestan, z którym mogliby się sprzymierzyć. Niestety dla nich, wódz Turkiestanu kazał im spie... oddalić się pospiesznie.

4c36736fbf.png64b96b6785.png

 

 

11 grudnia Chruszczow, niepocieszony tym, że to Skoropadski został dziedzicem króla Wasyla, a nie on, zdecydował się przejąć władzę. Poszło mu całkiem nieźle i co prawda król zachował stołek, jednak Ukraina wyszła z Mitteleuropy i przyłączyła się do syndykalistycznej Francji. Łapiecie? Monarchia rządzona przez syndykalistów! Skołowani Niemcy nie wiedzą, czy interweniować, czy nie.

6d53e64762.png

 

Gdy już wydawało się, że w tym roku nic ciekawego się nie wydarzy, 30 grudnia w Austrii zmarł arcyksiążę Fryderyk. W zejściu ze świata nikt mu nie pomógł. Serio. Absolutnie nikt. A już na pewno nie ja.

1400608daf.png

 

Minął pierwszy rok gry, więc pora na małe podsumowanie. Udało się zrobić całkiem sporo. Mam w miarę dobrą gospodarkę, opracowałem nieco techów, a armia powoli zaczyna się modernizować (co prawda poprzez doktryny, ale mam dobrą podstawę do ulepszenia sprzętu w dywizjach). Jak widać, syndykaliści przejmują inicjatywę w Europie (co jest średnio dobrą perspektywą), a w Azji zapowiada się mała zadyma w Japonii (co już jest nieco lepszą możliwością). No i najważniejsze: udało się uniknąć rewolucji!

Edytowano przez Gandzia
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Napisano (edytowany)

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 7

 

Zaczął się nowy rok. Sytuacja w Rosji uległa znacznej poprawie, od kiedy głową państwa nie jest Najlepszy Prezydent w Grze. Rosjanie hucznie witali Nowy Rok...

 

... Tak hucznie, że aż 4 I generał Fiodorow wymyślił działo polowe strzelające korkami od szampana. Teraz zajmie się badaniami nad agrochemią.

3166af53b3.jpg

 

12 stycznia Biuro Konstrukcyjne Tupolewa kończy prace nad CAGiem z 1930 i łapie się za CAG '34.

f814b1016b.png

 

19 stycznia kupuję od Amerykańców nieco zaopatrzenia...

7ff1f38f92.png

 

... Którego potrzebuję pilnie, bo generał Markow przyszedł do Wrangla. Nie sam - z kolegą.

 

19 stycznia 1937, Piotrogród

- Ale czemu nie chcesz? - spytał generał Markow, zwracając się w stronę siedzącego obok przemysłowca, Aleksandra Morozowa. - Zobaczysz, będzie fajnie.

- Nie stać mnie na to - odparł Morozow. - Ciebie zresztą też nie.

- Ale o co chodzi? - spytał zdezorientowany Wrangel.

- Wodzu - zaczął przemysłowiec - generał Markow chce, żebym zaczął mu masowo produkować czołgi. Problem polega na tym, że taki czołg jest strasznie drogi. Trzeba kupić metal, zrobić silnik i kadłub, zmontować to wszystko do kupy, a i jeszcze wypadałoby opłacić roboli... A przecież mamy kryzys...

- Kryzys-sryzys - odparł Wrangel. - Zacznij budować te czołgi, a rachunek... Rachunek wyślij do mienszewików. Ucieszą się, że mogą się na coś przydać.

 

I tak oto mienszewicy sfinansowali utworzenie nowego zespołu badawczego i dwóch nowych dywizji pancernych.

4120c54362.png

 

Nowe dywizje zostają włączone w skład 1 Armii Pancernej. Dowództwo nad zgrupowaniem objął generał Drozdowski.

350ff6b45d.png

W nazwie armii, tam za jedynką, nie ma kropki. Nie-e. Kto twierdzi inaczej, ten znika w niejasnych okolicznościach.

 

Jednocześnie opracowano plan dalszej rozbudowy sił pancernych. Przyszła armia rosyjska składać się będzie z samodzielnych dywizji piechoty (głównie na granicach w Azji i jednostkach obrony wybrzeża), korpusów piechoty (liczących, w zależności od potrzeb, od 3 do 6 dywizji), korpusów pancernych (1 dywizja pancerna i 2 zmotoryzowane), armii pancernych (3 dywizje pancerne i 6 zmotoryzowanych) i zmechanizowanych (3 pancerne i 6 zmechanizowanych) oraz dywizji, korpusów i armii konnych. Jednostki specjalistyczne (morskie, powietrznodesantowe, garnizonowe, sztabowe i górskie) będę omawiał, gdy będę jakieś tworzył.

 

- Gandzię, Gandzię, a skąd podział na korpusy i armie pancerne?

- Armie pancerne będą moją główną siłą przełamującą na wczesnym i średnim etapie gry - takiej masy sprzętu nie da się zatrzymać, chyba że sami macie masę czołgów. Z kolei korpusy tworzę, gdyż czasem lepiej jest mieć trzy małe grupy pancerne w trzech miejscach, niż jedną ogromną w jednym. Doświadczenia wykazały, że cały system się sprawdził, ale o tym ciii...

- Gandzię, a dużo tej kawalerii i czemu tyle?

- Planuję minimum dwie pełne konarmie (18 dywizji). Na późniejszych etapach gry kawaleria staje się najmobilniejszą formacją lądową, ponadto idealnie nadaje się do walk w prowincjach z małą infrastrukturą i nie żre tyle zaopatrzenia, co dywizje pancerne.

 

26 stycznia grupa świrów, radykalnych mienszewików i takich tam utworzyła na Facebooku grupę Nowych Bolszewików. Chłopaki chcą nawet startować w przyszłych wyborach do Dumy! Całe szczęście że żadnych nie organizuję...

5038b9551e.png

 

1 lutego generał Markow przy pomocy roboli z Carycyńskich Zakładów Maszynowych odkrył, że jak położy się nacisk na mobilność, to samochody jeżdżą szybciej. Zadowoleni z efektów badań robole skoczyli po wódkę, ale zatrzymała ich blokada drogowa, zorganizowana przez Nowych Bolszewików. Ponieważ sama mobilność nie wystarczyła, by przełamać się przez blokadę, generał Markow zaczął pracować nad doktryną ataku jednostek przednich.

56b777a120.jpg

 

10 lutego Biuro Konstrukcyjne Iłuszyna kończy prace nad nowym samolotem szturmowym wzór '34. Konstruktorzy idą odpocząć, a pracę wznawiają dawno niewidziani robole z Zakładów Putiłowskich, którym znudziło się ciągłe tyranie w fabrykach, więc postanowili wrócić do myślenia. Wymyślą mi nową maszynę liczącą.

e782f86fff.png

 

11 lutego 1937, Piotrogród

 

- Szatiłow! - krzyknął Wrangel. - Co to za tłumy na ulicach?

Do okna Pałacu Zimowego natychmiast podszedł wierny minion Wodza.

- Ludzie się zbierają, by uczcić Puszkina.

- Nie wolno im tak się zbierać przed pałacem, jeśli nie niosą moich portretów. Powiedz chłopakom z Ochrany, żeby zajęli się tym całym Puszkinem.

- Wodzu, Puszkin już nie żyje.

- Skubani, szybcy są... Od dawna?

- Od jakichś stu lat.

28666db6d9.jpg

 

16 lutego moi stoczniowcy opracowali plany lotniskowca. Teraz opracują jeszcze lepszy lotniskowiec, ale migiem, albo znikną jak Puszkin!

f527fc4224.jpg

 

Pamiętacie Junarmię? Tę organizację, która miała zajmować się sierotami? Jej pierwsi wychowankowie osiągnęli gotowość do działania. Wódz postanowił, że sypnie nieco kasą, żeby chłopaki byli jeszcze bardziej gotowi do pracy w fabrykach.

12f8a1741f.jpg

 

Wieści ze świata!

 

6 stycznia rząd Unii Brytyjskiej uznał, że w sumie pokój nie jest taki zabawny i postanowił postraszyć jakiś kraj. Padło na Irlandię. Irlandczycy okazali się ludźmi pozbawionymi poczucia humoru i dzień później odpowiedzieli ogniem. Rząd w Londynie wypowiedział wojnę Irlandii.

31a257a943.png38a8c9702e.png

720c9e7146.png

 

28 stycznia we Władywostoku miały miejsce pewne wydarzenia. Aby w pełni zrozumieć ich genezę, musimy cofnąć się nieco w czasie...

 

2 stycznia 1937, Piotrogród

 

Maria Boczkariowa była umówiona na herbatkę z Sofią Kołczak, żoną znanego admirała, jednak gdy przyszła do domu pani Kołczak, zastała gospodynię całą we łzach.

- Popatrz na to, Mario! - krzyknęła Sofia K., podając koleżance wczorajszy egzemplarz Dziennika Władywostockiego. Podpis pod zdjęciem na pierwszej stronie głosił: Admirał Kołczak wraz z żoną Anną. - Mój mąż puszcza się z jakąś [cenzura], a mnie zostawił!

- Nie martw się, Sofio! - odparła Maria B. - Obiecuję ci, że dni tego kretyna są policzone!

Jeszcze tego samego dnia obie panie, wraz z całą 1 Żeńską Dywizją Śmierci, wsiadły do jadącego na Daleki Wschód pociągu...

 

28 stycznia 1937, Władywostok

Nad ranem całym miastem wstrząsnęła seria eksplozji; słychać było narastające odgłosy ciężkich walk ulicznych. Wojska Republiki Transamurskiej cofały się, wypychane ze stolicy przez zgraję wściekłych, uzbrojonych po zęby kobiet z PMSem.

Admirał Kołczak, mając u boku swą wierną żonę Annę, wyszedł z domu i skierował się do samochodu, którym miał zamiar uciec z oblężonego miasta. W tym samym momencie zza rogu wyjechał czołg, najprawdziwszy czołg, kierowany przez wyszkolone przez roboli z Carycyńskich Zakładów maszynowych kobiety. Maszyna staranowała samochód Kołczaka i zatrzymała się przed admirałem. Jeden ze znajdujących się na wieży włazów podniósł się i ze środka wyłoniła się głowa Sofii Kołczak.

- Aleksander! Do domu! - krzyknęła.

- Mężu, kim ona jest? - spytała Anna Kołczak.

- Zaraz to wyjaśnię... - mruknął admirał, po czym zwrócił się do Sofii. - Moja kochana żono...

- Żono? - raczej krzyknęła, niż spytała Anna. - Alek, kim ona jest i co tu robi!?

- Chcę go spytać o to samo, lafiryndo! - odparła Sofia.

Obie panie zaczęły się kłócić. Trwało to dość długo, aż wreszcie postanowiły spytać swojego męża o to, kto jest jego żoną. Przerażony admirał popełnił samobójstwo.

 

Po śmierci Kołczaka Maria Boczkariowa zabrała swoje podwładne (i Sofię Kołczakową) z powrotem do Rosji. Tym samym w Transamurze wytworzyła się pustka polityczna, którą próbowały wykorzystać lokalne środowiska demokratyczne i prorosyjskie, jednak wieczorem do miasta wkroczyli Japończycy i przywrócili dyktaturę wojskową.

7dccb6f24e.png273e879e9c.png

cedc73a5fa.png

 

Coraz weselej robi się na Bliskim Wschodzie. 2 lutego powstaje oś Kair-Mekka, sojusz Egiptu i Arabii, do których 18 lutego dołącza Persja. Sojusz ten jest wymierzony w Imperium Osmańskie.

 

9 lutego książę Aleksander zostaje królem Serbii i wprowadza absolutyzm. W przemówieniu z 14 lutego określa cele serbskiej polityki zagranicznej, którą określić można krótko: Remove Kebab, Austria, Hungary, Bulgaria.

541e637c6d.png7ee3a3964e.png

0689289798.png

 

16 lutego zakończony został proces federalizacji imperium habsburskiego. Kraje powstałe na gruzach Austro-Węgier uznały zwierzchność polityczną Wiednia i zgodziły się na sojusz wojskowy i gospodarczy z Austrią.

a40469c62b.png

 

Ponadto 26 lutego Austriacy zażądali od Serbów zastąpienia króla Aleksandra lojalniejszym wobec Austriaków Daniłem. Obawiając się powtórki z Weltkriegu, Serbowie przystali na tę prośbę i dołączyli do grona marionetek Austrii.

883c5dca93.pngb70bb01e47.png

84ca86c094.png

 

No i mamy marzec, a w marcu... Oj, zadzieje się. Ale o tym w następnym odcinku naszej forumnoweli.

Edytowano przez Gandzia
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 8

 

 

Do tej pory każdy odcinek zaczynał się od wieści z kraju, a wydarzenia ze świata lądowały na końcu. Tym razem jednak wydarzyło się coś, co zmusza mnie do zaburzenia tej kolejności. Oto bowiem 4 marca...

 

d532232bfb.png

 

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się wojna domowa! W ostatnich latach popularność zdobyły tam dwie partie - prawicowa America First Union Party na południu i skrajnie lewicowa Combined Syndicates of America na północy. Po klęsce tych dwóch partii w wyborach prezydenckich z 1936, wykorzystując niezadowolenie społeczne i wysokie poparcie dla swojej partii, przywódca AFUP Huey Long ogłosił niepodległość i szykuje się do wojny z rządem federalnym. Na szczęście, jak widać, jego terytorium jest niewielkie, więc wojna nie powinna potrwać długo i zakończy się zwycięstwem rządu.

 

... Prawda?

 

A_Few_Moments_Later.jpg

 

99707b175a.png

No cóż...

 

7 marca kilka kolejnych stanów południowych dołączyło do AUS...

 

1e2825c58b.png

 

10 marca syndykaliści amerykańscy uznali, że nie mogą być gorsi od prawaków z południa i w Chicago ogłosili niepodległość.

09fde53f91.png

 

12 marca Kanada zajęła Kanał Panamski, bo w sumie czemu nie...

 

257f92e591.png

 

Aby jeszcze bardziej upupić tych 'Murricanów, Kanadyjczycy tego samego dnia wpierniczyli się wojskiem do Nowej Anglii.

200ed80a8c.png

 

12 marca ktoś uznał, że na zachodnim wybrzeżu jest trochę nudno i ogłosił niepodległość Pacyficznych Stanów Ameryki.

 

32b8ce7e3e.png

 

Dzień później do PSA dołączyły kolejne stany, a rząd federalny wypowiedział im wojnę.

2167a57f86.png

 

14 marca niepodległość ogłosiły Hawaje. W ciągu następnych kilku dni na spółkę z Japonią pozajmowali amerykańskie wyspy na Pacyfiku. O ile pamiętam, w marcu Filipiny uniezależniły się od USA, ale zapomniałem zrobić screena.

 

79a78ee741.png

Dnia 15 miesiąca marca Kuba zajęła amerykańską bazę morską w Zatoce Guantanamo.

a6c891a26d.png

 

22 marca Kanadyjczycy stwierdzili, że do szczęścia potrzebują Alaski.

 

56c9660b29.png

 

30 marca Kanadyjczycy na zajętych przez siebie terenach od Buffalo do Bangoru utworzyli marionetkowy rząd Nowej Anglii.

 

cb6d8e7cf5.png

 

1 kwietnia Meksykanie zrobili USA dowcip i wypowiedzieli im wojnę.

 

959035906c.png

 

Tego samego dnia rząd federalny oficjalnie porzucił doktrynę Monroe.

 

be3454d3e6.png

 

Jak widać, w Ameryce Północnej "się dzieje". Wódz Wrangel z zainteresowaniem przygląda się całej sytuacji - może uda się coś zająć...?

 

(Co bardziej spostrzegawczy czytelnicy pewnie dostrzegą na jednym ze screenów mały spoiler).

 

Wracamy do wydarzeń krajowych. 7 marca moi naukowcy odkryli, że panslawizm jest super i cieszy się popularnością w społeczeństwie.

b65cfca5b2.jpg

 

9 marca dwie grupy jajogłowych poprosiły o dofinansowanie ich badań. Jedna ekipa reprezentowała fizyków i matematyków, druga - chemików i ekspertów od rakiet. Ponieważ nie mogli się zdecydować, kto z nich bardziej potrzebuje pieniędzy, obie grupy dostały zastrzyk hajsów. Niestety, zwiększyło to niezadowolenie o całe 5%, ale co tam.

 

d798d470ee.jpg

 

Tymczasem, 15 marca...

 

Wrangel nudził się niemiłosiernie. Całe to rządzenie i patrzenie, jak niezadowolenie zmienia się o 0,07 % dziennie było nudnym zajęciem. Zdecydowanie wolał, gdy coś się działo - gdy trwała wojna i mógł poprzesuwać armie po mapie, albo gdy mógł przejąć władzę i utrzeć nosa grupie senatorów i eserowców.

- Jak żyć, Wodzu? - spytał sam siebie. - Przydałoby się trochę akcji, albo coś...

Na szczęście jego prośby zostały wysłuchane, bo do gabinetu wpadł Szatiłow.

- Wodzu, Wodzu! - krzyknął. - Wyskoczył nam event!

- O? - zainteresował się Wódz. - Co tym razem? Reforma lotnictwa?

- Nie! Okazało się, że dwóch kolesi chce, żeby Wódz uczynił ich carem! Jeden to Cyryl Romanow, który twierdzi, że ma największe prawa do tronu. Drugi to Dymitr Pawłowicz. Wprawdzie ma mniejsze prawa niż Cyryl, ale wielki książę obiecuje, że będzie twoim najlojalniejszym minionem. Ale to niemożliwe, bo stanowisko miniona #1 zajmuję ja. Więc proszę, Wodzu, niech Wódz zostanie Wodzem!

Wrangel przez chwilę się zastanowił, po czym uśmiechnął się szeroko.

- Wiesz co, mam lepszy pomysł. Rosja będzie miała cara, ale nie będzie to żaden z tych frajerów. Szykuj ceremonię!

- Tak, Wodz... Wasze Carskie Wieliczestwo!

 

0ea2a19134.png

 

19 marca miały miejsce jakieś uroczystości patriotyczne.

 

10700ac753.jpg

 

Tego samego dnia Wódz car stwierdził, że USAńczycy potrzebują pomocy w walce z syndykalistami, bo jak CSA wygra i sprzymierzy się z Francją, to i bomba atomowa nie pomoże.

 

9699c13505.jpg

 

20 marca ktoś uznał, że skoro nie ma Wodza, a jest car, to trzeba wybrać nowego szefa rządu. Wódz Car uznał, że Szatiłow jest dobrym minionem i zachowa swoje stanowisko.

 

7d45763d16.png

 

19 marca - tak, teraz zaburzam nie tylko kolejność wieści z kraju-ze świata, ale i porządek chronologiczny - w Korei wybuchło powstanie. Zgodnie ze wcześniejszymi obietnicami, wysłałem chłopakom wsparcie.

 

c7caea62a6.png

4e2efe6823.jpg

 

27 marca generał Markow wynalazł atak jednostek przednich, dzięki czemu robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych mogły zacząć atakować ustawioną przez Nowych Bolszewików blokadę drogową. Niestety, komuchy nadal trzymają się dzielnie, a robolom kończy się wódka paliwo. Teraz generał zaczął myśleć nad tym, gdzie tę blokadę zaatakować, by odnieść sukces.

 

f4960c0257.jpg

 

Tego samego dnia generał Fiodorow opracował agrochemię i wyjechał na zasłużony urlop. Teraz robole z Zakładów Maszynowych w Niżnym Nowogrodzie (ci od Morozowa) zbudują lepsze czołgi.

 

d54a428fcc.jpg

 

5 kwietnia Junarmia zwiększa swoją liczebność i zaczyna dostarczać więcej rekrutów.

ba49930a4b.jpg

 

10 kwietnia w kręgach rządowych doszło do gorącej dyskusji na temat rosyjskiej polityki zagranicznej. Część polityków, głównie związanych z wielkim księciem Dymitrem Pawłowiczem, opowiadała się za prowadzeniem działań na wzór bismarckowski i wykorzystywania każdej nadarzającej się okazji, podczas gdy inni, głównie reakcjoniści powiązani z Władimirem Puryszkiewiczem, woleli nie czekać na okazje i skupić się na przywróceniu przedrewolucyjnych granic Rosji (przy czym nie powiedzieli, o którą rewolucję im chodzi).

 

...

 

Dawne granice Rosji, nadchodzę!

 

14be41855a.jpg

 

Wieści ze świata z Japonii!

 

2 marca w Tokio zadecydowano o dalszej polityce zagranicznej Japonii. Ponieważ Japończycy od dawna nie organizowali zawodów w swoim ulubionym sporcie narodowym - atakowaniu państw znacznie większych od siebie - zdecydowali się na mały trening. Jako swój cel wybrali Cesarstwo Niemieckie.

 

8a2c97ec91.pngc113be0bbc.png

 

3 kwietnia Chińczycy postanowili pójść za najnowszą modą i ogłosili niepodległość Formozy. Tamtejszy garnizon japoński pokazał im środkowy palec i rozpoczął działania zbrojne.

 

52333e4cd9.png

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część I

Odcinek 9

 

W poprzednim odcinku rząd zdecydował się podjąć kroki w celu odzyskania dawnych granic Rosji. Pozostawało jednak pytanie - które ziemie odzyskać najpierw? Zarówno na zachodzie, jak i na Dalekim Wschodzie utrzymuje się dominacja Niemiec i Japonii, więc o tych dwóch kierunkach póki co nie ma co marzyć. Dlatego też zdecydowałem - ruszamy do Azji Środkowej!

 

eefa2bd5c2.png7e140f2256.jpg

 

Ale nie tak szybko. 15 kwietnia Tupolew kończy prace nad samolotami pokładowymi wzór 1934 i rozpoczyna badania samolotów z 1937. Gdy te wejdą do produkcji, będę mógł produkować najnowocześniejsze dostępne CAGi. Era rosyjskiej floty panującej na morzach i oceanach zbliża się wielkimi krokami...

 

ebdb1bdf68.png

 

21 kwietnia Mikołaj Trubecki opublikował Podstawy Geopolityki, pracę opisującą drogę, którą powinno obrać nowe Imperium Rosyjskie.

 

2f40092474.jpg

 

Nikolai_Trubetzkoy.jpg

To ten pan, nieuki!

 

Z wielkim problemem zmagał się admirał Berens, który od sierpnia 1936 pełnił funkcję dowódcy marynarki wojennej. Jego ukochane lotniskowce były dopiero w planach, a poza tym nie miałby czym ich eskortować - flota rosyjska była przestarzała i składała się z pięciu kajaków torpedowych, trzech tratw i kilku pływających źródeł złomu, nazywanych potocznie pancernikami i krążownikami. Jedynie niszczyciele i okręty podwodne prezentowały sobą jako-taki poziom, ale nie oszukujmy się - co za szpan, pływać niszczycielami? Dlatego też 24 kwietnia rozkazał rozpoczęcie wielkiej reorganizacji floty wojennej. Niemal cała flota krążowników i pancerników została odesłana do stoczni, gdzie okręty te zostaną poddane gruntownej modernizacji.

 

4f0aada37d.jpg

 

W maju moja gospodarka zaczyna powoli podnosić się z kryzysu. Dzięki hojnie rozdawanym stypendiom i nagradzaniu roboli za ich badania naukowe ludzie kupują coraz więcej wódki towarów, napędzając przy tym ekonomię. Z tego szczęścia zaczynam powoli uzupełniać zdemobilizowane dywizje, głównie na granicy z Ordą Ałaską i niektóre duże jednostki z innych obszarów, które wezmą udział w rekonkwiście Azji Środkowej.

 

6fad043624.jpg

 

11 maja, Piotrogród

 

- Wasze Carskie Wieliczestwo. - Wierny minion Wrangla Szatiłow wyłonił się zza drzwi. - Przyszli posłowie kozaccy, mówią, że chcą porozmawiać o przyłączeniu jakichś ziem...

- Znowu? Niech spier...

- Nie, nie! - Kozacki poseł popchnął Szatiłowa i wlazł do gabinetu, po czym ukłonił się. - Zaszło drobne nieporozumienie. Wraz z resztą Kozaków uznaliśmy, że powrót cara jest super i tak dalej, ale wciąż chcemy mieć miasto Wołżski w swoich granicach. No i generał Krasnow uznał, że skoro nie możemy przenieść tego miasta do naszego kraju, to nasz kraj przeniesie się do Wołżski. I ten... Możemy stać się częścią Rosji?

 

a5d6fe5fdd.jpg

 

Przyłączenie Unii Dońsko-Kubańskiej przyniosło wiele dobrego. Po pierwsze, powiększyło się terytorium Rosji, a jej granice sięgały już Gruzji i Azerbejdżanu. Po drugie, zniknął groźny potencjalny sojusznik Niemiec. Po trzecie, z ochotników sformowano 1 Korpus Kozacki (1, 2 i 3 Dywizje Kawalerii) pod dowództwem generała Poliagina, który znacznie wzmocnił potencjał militarny armii rosyjskiej. W przyszłości na bazie korpusu powstanie druga z planowanych armii konnych. Po czwarte, senpai mnie zauważył! Obawiając się agresji francuskiej, Niemcy postanowiły zabezpieczyć się od wschodu i zagwarantowały Rosji niepodległość w zamian za wsparcie w ewentualnym konflikcie.

 

c031863085.png

50c3b5c133.jpg

 

12 maja, Piotrogród

 

Była zimna, deszczowa noc. W carskim pałacu wszyscy kładli się spać, gdy rozległo się pukanie do drzwi frontowych. Pierwszy dobiegł do nich Wrangel. Powoli otworzył drzwi i rozejrzał się. Nikogo nie zobaczył. Dopiero po chwili zorientował się, że na wycieraczce leży niewielkie zawiniątko z doczepionym kawałkiem papieru. Słychać było płaczące niemowlę. Wrangel ostrożnie podniósł znalezisko i podał je Szatiłowowi, po czym przeczytał napisany na papierze tekst:

 

"Zaopiekujcie się szóstym slotem badawczym".

 

Szóstemu slotowi badawczemu zapewniono już stałe zatrudnienie na garnuszku państwa. Teraz opiekuje się nim admirał Berens, badając przy okazji nowe taktyki użycia lotniskowców.

 

144ae77338.jpg

 

26 maja Nowi Bolszewicy znowu uderzyli! Na Facebooku powstało wydarzenie "Strajk robotniczy", gdzie nakłaniali roboli do protestów w celu zwiększenia ilości slotów badawczych przeznaczonych dla roboli. Dzięki temu robole dostawaliby więcej wódki, samochodów i premii. Car obiecał spełnienie tych postulatów. Agenci Ochrany już dają wszystkim postom Nowych Bolszewików łapki w dół.

 

20bcc7714a.jpg

 

Wieści ze świata!

 

20 kwietnia USA podpisuje traktat w Sacramento - uznaje istnienie PSA i podpisuje z nimi pokój.

cc09d96213.png

 

Rychło w czas. Sytuacja na wschodnim wybrzeżu USA pogarsza się coraz bardziej. Waszyngton został okrążony, AUS okrążyła jakieś ich oddziały i przebija się na zachód, a syndykaliści i longowcy mogą spokojnie tłuc się między sobą. Jedynie front meksykański jakoś się trzyma, chwilami siły rządowe przechodzą nawet do kontrataku.

 

e4455a22ef.png

 

Nieco gorzej idzie Koreańczykom. Mimo początkowych sukcesów, Japończycy szybko opanowali centralną część półwyspu z Seulem. Na Formozie Japończycy niemal uporali się z powstańcami; w rękach Chińczyków znajduje się jedynie Tajpei.

0ded3c00ab.png

1507085c90.png

 

Tymczasem w krainie herbaty i kiepskiej kuchni, tj. w Unii Brytyjskiej, pojawił się problem: czy warto wydać kilka miliardów funtów na tajemniczy Projekt Damokles? Rząd nie mógł dojść do porozumienia, więc ministrowie postanowili wyjść i spytać o zdanie losowych przechodniów:

 

- Przepraszam panie - zaczął szef rządu Unii, podchodząc do dwóch starszych kobiet. - Chcemy zadać paniom jedno pytanie. Czy warto sfinansować Projekt Damokles?

- Sinafizować Projekt Dakomeles? W żadnym wypadku.

- A komu to potrzebne?

- A komu to potrzebne? Właśnie?

- A dlaczego?

- A dlaczego?

 

bb6f725a4bf0.jpg

17aac61a78.png

 

17 maja wybuchła kolejna wojna domowa. To już się nudne robi. Tym razem w Hiszpanii. Wykorzystując wsparcie udzielone im przez Francuzów i Brytoli oraz niezadowolonych z działań rządu Katalończyków, lokalni anarchiści opanowali Katalonię i ogłosili niepodległość. 20 maja Karliści postanowili sięgnąć po władzę i opanowali północną część kraju. Rojaliści i kontrrewolucjoniści skupieni wokół króla Alfonsa XIII mają teraz nie lada problem - z jednej strony anarchiści, z drugiej fanatycy.

 

439e2c3f15.png

 

No i wreszcie 18 maja Gruzja wypowiedziała wojnę Azerbejdżanowi, próbując zdobyć tamtejsze złoża ropy naftowej.

 

cb4f45bd4f.png

 

I tak sobie Rosja żyła aż do 4 czerwca...

 

- Wodzu! Wodzu! - Do carskiego gabinetu wpadł zdyszany Szatiłow.

- Jaki, %&^$!, Wodzu! Carem jestem! - zdenerwował się Wrangel.

- Wasze Carskie Wieli... wdech, wydech... czestwo, MAMY WOJNĘ!

- W końcu!

 

Dla Rosjan skończył się czas pokoju. Imperium Rosyjskie wchodziło na długą ścieżkę wojen i podbojów. W najbliższych latach car Wrangel miał zmienić oblicze swego kraju i całego świata...

 

Koniec części I

 

 

///Ze względów różnych zdecydowałem się podzielić tego AARa na części. Część I obejmuje ogólnie okres pokoju i odbudowy kraju po prezydenturze Kiereńskiego Najlepszego Prezydenta. Część druga... He. Hehe. Hehehe.

 

Dodałem też spis treści w prologu części I (pierwszy post).

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część II

Odcinek 1

 

4 czerwca 1937 wybuchła długo wyczekiwana wojna!

 

... Z Gruzją.

 

Aby opis tego konfliktu był jeszcze lepszy, opowie o nim zaproszony do AARa ekspert.

 

Władysław Bołoszański, Sensacje XX wieku.

 

Przyczyn kampanii gruzińskiej było kilka. W kwietniu 1937 rząd rosyjski ogłosił nową politykę przywracania przedrewolucyjnych granic Rosji. Wprawdzie pierwszym celem miała być Centralna Azja, jednak do pierwszych zmian granic doszło na Kaukazie, gdzie Kozacy generała Krasnowa uznali się za poddanych cara Piotra IV Wrangla. Tym samym Rosja zyskała stosunkowo długą granicę z Gruzją.

 

Od zakończenia wojny domowej w Gruzji rządzili mienszewicy przy wsparciu grupy bolszewików. Na czele państwa stał I Sekretarz KC Komunistycznej Partii Gruzji, Ławrientij Beria. Dążył on do zwiększenia stanu posiadania Gruzji na Kaukazie, co doprowadziło do wojny z Azerbejdżanem. Rząd rosyjski obawiał się, że wzmocniona Gruzja dołączy do sojuszu syndykalistów zachodnioeuropejskich i pokusi się o zajęcie Kubania.

 

Czarę goryczy przelało aresztowanie przez gruzińską bezpiekę wielu Rosjan mieszkających w Gruzji. Beria planował wykorzystać ich jako zakładników, by zmusić ich mieszkających w Rosji krewnych do dostarczania mu cennych informacji wywiadowczych. Wywiad rosyjski szybko się o tym dowiedział, więc Wrangel stanął przed dylematem - czy w odpowiedzi wypowiedzieć wojnę Gruzji? Armia rosyjska nie była na to gotowa, gdyż w tym czasie jej główne siły stacjonowały na granicy z Ordą Ałaską, jednak sprawa wyciekła do prasy i brak reakcji mógł podkopać pozycję niedawno koronowanego cara. W efekcie 4 czerwca nastąpiło oficjalne wypowiedzenie wojny.

 

f6e5478a10.jpg

 

Armia gruzińska rozprawiła się już wówczas z oporem Azerów i maszerowała na Baku. Mając zabezpieczone skrzydło, mogła rozpocząć tzw. ofensywę kubańską. Dwie z siedmiu gruzińskich dywizji uderzyły na północ; ponadto z frontu azerskiego wycofano trzecią. Celem ofensywy było zajęcie jak największych obszarów dawnej Unii Dońsko-Kubańskiej przed przybyciem sił carskich.

 

W tym czasie Rosjanie dysponowali na Kaukazie licznymi, dobrze wyszkolonymi i wyposażonymi, lecz znajdującymi się z dala od frontu siłami: korpusem piechoty w Jekaterynodarze oraz korpusem piechoty i kawalerią kozacką w Eliście, na granicy z Ordą. Dywizje z Elisty natychmiast ruszyły na południe; do Machaczkały skierowano również dywizje pancerne generała Drozdowskiego.

 

Do 14 czerwca padły: Czerkiesk, Władykaukaz i Grozny; ponadto siły gruzińskie zajęły wreszcie Baku, w którym zainstalował się marionetkowy rząd Azerbejdżańskiej SRR. Tego samego dnia Kozacy generała Poliagina nawiązali kontakt bojowy z gruzińską piechotą w Grozny i po kilku dniach wyzwolili miasto, zmuszając siły gruzińskie do odwrotu do Naranu. Wielka ofensywa kaukaska trwała do 18 czerwca, w jej efekcie siły gruzińskie dotarły do Stawropola. Bronił się jeszcze Nalczyk, jednak i on w końcu został zdobyty. Był to jednak koniec sukcesów gruzińskich.

 

18 czerwca dowodzenie nad rosyjskim Frontem Zakaukaskim objął generał Drozdowski, a 1 Armia Pancerna dotarła do Machaczkały. Dzień później rozpoczęła się kontrofensywa armii rosyjskiej.

 

fd6d4750a8.png

Kontrofensywa Drozdowskiego.

 

W czasie gdy 19 Korpus miał odbić Stawropol, 1 Korpus Kozacki i 1 Armia Pancerna uderzyły na Tbilisi. Drozdowski liczył, że jednym, precyzyjnym ciosem zdobędzie stolicę i zmusi do kapitulacji wszystkie siły gruzińskie, pozostawiając Azerbejdżańską SRR bez obrony. Stolicy broniła jedna dywizja gruzińskiej piechoty, wspierana przez policję i cywili. Mimo bohaterstwa mieszkańców Tbilisi, czołgi Drozdowskiego z łatwością uporały się z wrogim oporem, udowadniając wyższość doktryny generała Markowa. Uderzenie na Tbilisi przebiegło na tyle sprawnie, że gdy 26 czerwca Beria podpisywał akt bezwarunkowej kapitulacji Gruzji, 19 Korpus wciąż nie dotarł do Stawropola! W nagrodę za odniesiony sukces, generał Drozdowski otrzymał Order Świętego Jerzego III stopnia. Jeszcze 26 czerwca jego dywizja pociągami ruszyła nad granicę z Ordą Ałaską. Podobnie stało się z innymi jednostkami rosyjskimi, które wróciły na pozycje sprzed wojny - jedynie 18 Korpus generała Erogina otrzymał rozkaz zdobycia Baku, do którego wkroczył 30 czerwca, kończąc istnienie Azerbejdżańskiej SSR i kampanię gruzińską.

 

72ce70fb02.png

Rosja europejska po zakończeniu kampanii gruzińskiej.

 

Dziękujemy panu, panie Bołoszański.

 

Jeszcze w czasie kampanii gruzińskiej ugruntowała się pozycja Rosji na Kubaniu. Jednocześnie 12 czerwca rząd postanowił zainwestować w strategiczne gałęzie przemysłu, zwiększając tym samym wydajność gorzelni. Zmniejszyło to niezadowolenie społeczne.

 

ba2041847a.jpg

 

22 czerwca generał Markow znalazł słaby punkt blokady, jaką ustawili Nowi Bolszewicy na drodze do monopolowego, dzięki czemu udało się przełamać ich opór i skoczyć po wódkę. Jednak generał uznał, że gdyby robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych atakowali nie jednym, a kilkoma czołgami, to wszystko poszłoby sprawniej. Tak, to dobry pomysł - atakować wroga masą czołgów. Taką masę będzie się nazywało dywizją pancerną. Trzeba jeszcze opracować metodę produkcji takich dywizji, bo czekanie na eventy dodające nowe nie ma sensu.

 

dd6ce9db60.jpg

 

Admirał Berens zrobił się zazdrosny o sukcesy badawcze naczelnego doktrynera wojsk lądowych i opracował zasady wykorzystania lotniskowców do walki na morzu. A gdyby tak użyć ich do zwiadu...?

 

3a53c36548.jpg

 

Po zdobyciu Gruzji rząd odkrył, że ma masę jeńców i bolszewików, z którymi nie bardzo jest co robić. Próba wysłania ich do pracy skończyła się tak, że wybuchnęli dwie fabryki. Na Sybir ich! Ale poza tym jest fajnie, naród się cieszy (bo Gruzini nie będą wybuchać kolejnych fabryk).

 

9da08f91ae.jpg

 

O, ale co to? Robole z Zakładów Motorowych w Niżnym Nowogrodzie zbudowali mi czołg! Super, dzięki, teraz zbudujcie mi jeszcze lepszy czołg.

 

529932599d.jpg

 

 

27 czerwca, Piotrogród...

 

- No ja nie mogę z nimi - powiedział Wrangel, odkładając gazetę. Widząc zdziwione spojrzenie swojego miniona, dodał: - Ci gruzińscy jeńcy i mienszewicy omal nie wysadzili lasu, w którym pracowali! ZUPĄ Z POKRZYW!

- Zdolni są - stwierdził Szatiłow.

- Tja. Jeszcze trochę i zbudują bombę atomową z powietrza. Co robić... O, wiem. Wyślę ich Hiszpanom, niech oni się martwią.

 

a69cef9c6c.jpg

Problem z głowy!

 

29 czerwca stoczniowcy z Centralnego Instytutu Badań zbudowali mi obiecany lepszy lotniskowiec. Teraz chcę lepsiejszy lotniskowiec!

 

6f6878b5fa.png

 

1 lipca uprzątnięto zniszczenia wojenne w Baku. Straty wynoszą dwie fabryki, ale wszystkie gorzelnie ocalały, więc wszyscy są szczęśliwi.

 

211fced845.jpg

 

Wieści ze świata!

 

12 czerwca kapituluje Formoza. Japończycy skazują chińskich powstańców na dziesięć lat występowania w hentai z mackami. Cały świat z przerażeniem ogląda transmisję z publicznego wykonania kary.

 

ff9e5b8f3c.png

 

CENZURA.jpg

Kadr z transmisji wykonywania kary. Jak zamiast obrazka widzisz napis "Censored", to znaczy, że nie wykupiłeś konta premium na tym AARze.

 

Pogarsza się sytuacja wojsk rządowych w Hiszpanii. Karliści zajęli Madryt, a anarchiści dotarli do Grenady. Od 28 czerwca ktoś wybucha rojalistom fabryki i magazyny amunicji. Rząd rosyjski zaprzecza, jakoby miało to związek z przybyciem rosyjskich ochotników, walczących po stronie rządu. Jak twierdzi rzecznik prasowy armii rosyjskiej:

- Takie mundury można kupić w każdym sklepie.

 

e22929a95d.png

 

Za to siły rządowe w USA radzą sobie nieco lepiej. Udało im się odciąć część sił AUS w dwóch kotłach na zachodzie (pewna w tym zasługa syndykalistów, którzy wciąż tłuką się z siłami Longa) i sprawnie bronią Waszyngtonu.

 

fc2ac94967.png

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część II

Odcinek 2

 

Jeszcze w trakcie kampanii gruzińskiej wszystkie ważniejsze jednostki (1 Armia Pancerna, wszystkie jednostki konne, dywizja sztabowa, Żeńska Dywizja Śmierci i kilka korpusów piechoty) przesunąłem na granicę z Ordą Ałaską, gdzie stacjonowały już samodzielne dywizje wojsk ochrony pogranicza. Ich dyslokacja i reorganizacja trwała do pierwszych dni lipca. W międzyczasie 1 Armia Pancerna została wzmocniona dywizją zmotoryzowaną.

 

Aż wreszcie nadszedł 4 lipca 1937. Dzień Podległości Ordy Ałaskiej. O godzinie 1:00 nastąpiło oficjalne wypowiedzenie wojny (za powód podano "Bo w sumie czemu nie"), a jednostki armii rosyjskiej nawiązały kontakt bojowy z dywizjami przeciwnika.

 

2caa98e720.png

Plan kampanii kazachskiej.

 

Głównym celem armii rosyjskiej było zdobycie ważniejszych ośrodków administracyjnych: Ałma-Aty i Astrachania, oraz odcięcie sił nieprzyjaciela przez uderzenie na centralnym odcinku frontu w kierunku na Morze Aralskie. Warto przy tym zauważyć, że w tej wojnie po raz pierwszy użyto w walce bombowców - skrzydło bombowe stacjonujące w Carycynie bombardowało nieprzyjacielskie jednostki w zachodnich prowincjach Ordy.

 

Jako pierwszy został zajęty Astrachań, do którego 13 lipca wkroczyły dywizje 23 Korpusu. Oddziały te od razu ruszyły na Uralsk.

5797881550.png

 

Dzień później generał Korniłow i jego dywizja sztabowa wyprzedziły resztę jednostek (w tym czołgistów generała Drozdowskiego) i zajęły Karagandę.

 

bebb81a58f.png

 

Następne dni to ciągłe pasmo zwycięskich walk armii rosyjskiej. 15 lipca 1 Korpus Kawaleryjski dotarł do brzegów Morza Aralskiego i rozpoczął natarcie na Kzył-Ordę, zaś dzień później 1 Korpus Kozacki wkroczył do Uralska i zaatakował odcięte od zaopatrzenia jednostki wroga w Forcie Aleksandrowskim. Następnie oddziały rosyjskie z centrum i prawego skrzydła rozpoczęły przejmowanie słabo bronionych prowincji przeciwnika, jednak nie miało to wpływu na przebieg wojny. 

 

20ad1278e6.png

Sytuacja na froncie zachodnim 16 VII 1937.

 

20 lipca generał Drozdowski wkroczył do Balkhashu, a 26 lipca zajął Dzambul. Stamtąd miał prostą drogę do Ałma-Aty. Jednocześnie 21 lipca padł Ust-Kamenogorsk na lewym skrzydle armii rosyjskiej. Stawka postanowiła pójść za ciosem i 4 sierpnia rosyjska piechota wkroczyła do Sar, okrążając Ałma-Atę od wschodu. Od 4 sierpnia 30 Korpus generała Sudeca toczył ciężkie walki z zaciekle broniącą drogi do stolicy dywizją piechoty nieprzyjaciela.

 

b9153aacbc.png

 

Szturm na Ałma-Atę okazał się ciężkim testem dla 1 Armii Pancernej. Walcząc w terenie ze słabą infrastrukturą, jej dywizje musiały się zmagać z fanatyczną wręcz obroną garnizonu stolicy, wzmocnionego żołnierzami z rozbitej w czasie wcześniejszych walk dywizji piechoty. Generał Drozdowski musiał się spieszyć - na pomoc stolicy szła już od południa dywizja ałaskiej kawalerii, a na północy wróg postanowił wycofać broniącą się w Taldy-Kurganie piechotę i za jej pomocą wzmocnić obronę Ałma-Aty. Ciężkie walki trwały do 17 sierpnia, kiedy to udało się złamać opór obrońców stolicy. Rząd Ordy Ałaskiej podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji.

 

eb0341c1ae.png

 

Nie oznaczało to jednak końca rekonkwisty Azji Centralnej. Użyte w walce z Ordą dywizje przebazowano na granicę z Turkiestanem, jednak nim jednostki osiągnęły pełną gotowość bojową, minęło trochę czasu.

 

W tak zwanym międzyczasie wiele działo się w samej Rosji. 21 lipca partie eserowców i mienszewików zmieniły swój status na Facebooku z "w koalicji" na "to skomplikowane".

 

678849b06c.jpg

 

26 lipca generał Markow odkrył, że jak zbierze się masę czołgów, samochodów pancernych i innych takich w dużą grupę, to ta duża grupa wzbudza większy rispekt u zagranicznych obserwatorów. Nazwał to dywizją pancerną. Zaraz potem zrobił facepalma, gdy przypomniał sobie, że przecież ma już dwie takie. Niestety, w młodości generał Markow dużo pakował na pakerni i ten facepalm mocno go zabolał. Obrażenia były na tyle poważne, że Akademia Sztabu Generalnego dostała rozkaz wymyślenia szpitali.

 

90196ff997.png

 

26 lipca organizacje młodzieżowe... hm... Dobra, nie mam pojęcia na opisanie tego wydarzenia. Dostałem +1% do przyrostu zasobów ludzkich.

 

bb8388af09.jpg

 

2 sierpnia admirał Berens wpadł na pomysł użycia lotniskowców do zwiadu. Teraz zaczął myśleć nad doktryną panowania w powietrzu.

 

872f70700d.jpg

 

21 sierpnia robole Zakładów Putiłowskich wymyślili maszynę liczącą, po czym wróci do roboty. Na ich miejsce weszli robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych, którzy zagrozili, że jeśli nadal nie będą mogli sami badać nowych technologii, to zorganizują rajd Piotrogród-Carycyn. Dostali rozkaz stworzenia maszyny deszyfrującej.

 

dfd5f82be8.png

 

liczyd%C5%82o_2967355.jpg

Maszyna licząca Putiłow Pu-37, wymyślona przez roboli z Zakładów Putiłowskich.

 

W tak zwanym międzyczasie trwał proces reintegracji byłego terytorium Ordy Ałaskiej.

 

53d635fd05.jpg1fcf50c9b0.jpg

 

 

 

 

Wieści ze świata!

 

W Londynie chyba zapomniano, że Unia Brytyjska toczy wojnę z Irlandią - jedynie brytyjskie lotnictwo co jakiś czas wysyła nad Irlandię eskadry świętych Mikołajów. Wiecie, zrzucają bombowe prezenty.

 

253f4b69ef1e92b469d8dc2e50ae4db4.jpg

 

W USA walki trwają. Siły syndykalistów, AUS i meksykańskie przypadkiem zamknęły w kotle część sił rządowych, ale Meksykanie uznali, że mają to wszystko gdzieś, bo przez wojnę nie mają czasu na sjestę i oglądanie "Desperado", więc najwyraźniej podpisali pokój. Na wschodnim wybrzeżu siły rządowe próbują kontratakować, a na zachodzie syndykaliści wolą tłuc się z AUS niż z siłami rządowymi.

 

37787f9247.pngb452e71c38.png

 

Szala zwycięstwa w Hiszpanii przechyla się na korzyść anarchistów - udało im się odepchnąć karlistów od wybrzeża, likwidując groźbę odcięcia ich sił na południu, sami zaś zagrażają Sewilli (ale grozi im odcięcie przez rojalistów).

 

3b22171e0a.png

 

W Birmie miała miejsce rewolucja! Władzę przejęła partia o-Jezu-czemu-te-nazwy-muszą-być-takie-trudne-nazwijmy-ich-socjalistami.

 

4f25267cae.png

 

A w Serbii ogłoszono prawosławie religią państwową.

 

447c00e6dc.png

Edytowano przez Gandzia
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część II

Odcinek 3

 

 

Odcinek zaczyna się 5 września, kiedy to admirał Berens wynalazł zwiad lotniczy. Od razu zabrał się za udoskonalanie technik użycia lotniskowców.

 

b4391d3f9b.jpg

 

7 września zakończono liczenie strat spowodowanych przez wojnę w Ałma-Acie i wschodnim Kazachstanie. Bez screena, bo mi się diablo nie chce. Po prostu wróćcie się do odcinka poprzedniego, znajdźcie eventy o odbiciu Astrachania i rejonu Morza Aralskiego i zmieńcie nazwy geograficzne.

 

Nic się nie działo do 7 października, kiedy to Akademia Sztabu Generalnego wymyśliła wczesny szpital, w którym generał Markow mógł zacząć kurację. Na wszelki wypadek rozpoczęto prace nad jeszcze lepszymi szpitalami wojskowymi.

 

07e7697e5d.png

 

Aż wreszcie 10 października...

 

396afdc485.png

 

Oficjalnym powodem wypowiedzenia Turkiestanowi wojny było "Bo tak".

 

Plan operacji podbicia Turkiestanu był niezbyt skomplikowany. Łącznie 34 dywizje, w większości samodzielne dywizje piechoty, o godzinie 20:00 rozpoczęły natarcie na całej długości frontu. Wydzielone do tego zadania siły armii rosyjskiej były niewielkie, ale i wróg nie miał jakiejś ogromnej armii. Problemem była natomiast... turkiestańska infrastruktura, z powodu której znacznie zmalało tempo natarcia. Generał Drozdowski z początku chciał wziąć na czas wojny urlop, twierdząc, że "nie będzie brał udziału w najżałośniejszym konflikcie w historii Rosji", ale wizyta smutnych panów z Ochrany sprawiła, że zmienił zdanie.

 

b9c590898b.png

Operacja Żałość-1

 

Społeczeństwo rosyjskie z niezadowoleniem przyjęło fakt, że ich potężna armia musi walczyć z jakimś trololowojskiem. Niezadowolenie sięgnęło 11,71%! Aby je ograniczyć, rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę akcję propagandową.

 

743684052c.jpg

 

18 października Tupolew skończył prace nad lotnictwem pokładowym wzór '37 i zabrał się za samoloty bezpośredniego wsparcia.

 

ff4c90cf32.png

 

Najżałośniejsza wojna w tym AARze toczy się w takim tempie, że muszę zapychać odcinek na wszelkie sposoby. Poniżej macie więc okienko produkcji. A tam dzieje się więcej niż na froncie, o tak! Po pierwsze, wszystkie dywizje armii rosyjskiej osiągnęły 100% stanów i są gotowe wpiórdolić każdemu, kogo zobaczą. Teraz zbędne PP idą na modernizację - chwilowo mogę zlekceważyć produkcję dóbr konsumpcyjnych, bo rewolucja już mi raczej nie grozi.

 

Po drugie - do produkcji trafiły dwa pierwsze lotniskowce! Co prawda są to okręty generacji III, podczas gdy badania nad IV przebiegają sprawnie i chyba jeszcze w 1937 nowy typ lotniskowców trafi do produkcji, ale co tam. Mikołaj Żukowski i Aleksander Możajski osiągną gotowość w lecie 1940.

 

8522143859.png

 

Swoją drogą, koleś, który w prawackiej wranglocarskiej Rosji nazwał lotniskowiec na cześć rewolucjonisty-anarchisty musi mieć mocne nerwy i lubić sporty ekstremalne.

 

Żodyn nawet nie zauważył, jak 26 października padła Samarkanda. Do szczęścia (i zakończenia tej parodii wojny) potrzeba już tylko Taszkentu.

 

cd6443e4a9.png

 

Lolwojnę przerywają jeszcze dwa wydarzenia - 2 listopada rodzi się nowy slot badawczy. Studenci Tbiliskiej Akademii Wojskowej aż się palą, by opracować doktrynę zniszczenia operacyjnego.

 

d6378d6477.png

... Co poradzę, że nie mam dobrych TT do badania doktryn lotniczych?

 

A 4 listopada admirał Berens opracował to coś, co zaczął badać na początku odcinka i zabrał się za kolejne doktryny morskie.

 

c340a0d838.jpg

 

Tego samego dnia generał Drozdowski wreszcie łaskawie zajął Taszkient i zakończył zarówno istnienie Turkiestanu, jak i najżałośniejszą wojnę w historii.

 

6d660f216b.png

 

 

Wieści ze świata!

 

2 września wojsko przejmuje władzę w Turcji.

 

b97a034d26.png

 

O, to jest dobre. 5 września w Polsce miała miejsce koronacja Fryderyka Krystiana Saskiego. Nowy król zdecydował się zerwać z polityką neutralności i podpisał sojusz z Niemcami.

 

184bf3be12.png

Nowy-stary rząd polski.

 

Dużo dzieje się w Ameryce. Los AUS jest nie do pozazdroszczenia - Atlanta zostaje przejściowo opanowana przez syndykalistów, którzy organizują wielki rajd na południe i pod koniec października docierają do Zatoki Meksykańskiej. Jednocześnie siły federalne rozpoczynają szereg ofensyw, odpychają wszystkich od Waszyngtonu i pod koniec października są o krok od odcięcia południowej grupy syndykalistów od reszty czerwonego kraju.

 

a5319790a0.pngff5967e775.png

 

Natomiast na Haiti rozpoczyna się druga najnudniejsza wojna w historii. Dominikana kontra Haiti. Trudno nawet powiedzieć, o co poszło...

 

37fc232cc1.png

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec świata i jeszcze dalej!

Część II

Odcinek 4

 

Koniec "wojny" z Turkiestanem został przyjęty z zadowoleniem. No, prawie. Dzień po evencie o przejęciu kontroli nad Centralną Azją chłopi zaczęli strajk.

 

2ba11a2ad4.jpg8cdde0b47d.jpg

 

 

Ósmego listopada zakończono reintegrację Turkiestanu. Dobra wiadomość: ich prowincje są teraz uznawane za rosyjskie prowincje narodowe, co znacznie zmniejszyło ryzyko buntu w tamtym rejonie, dzięki czemu nie muszę trzymać tam miliona garnizonów. Zła wiadomość - niezadowolenie wzrosło o 5% i sięga 13%.

 

87e3441c26.jpg\

 

Na szczęście 13 listopada miały miejsce jakieś uroczystości patriotyczne.

 

27654ff205.jpg

 

16 listopada trzeba było wybrać kolejny kierunek ekspansji. Duży wybór, nie ma co...

 

20dab82468.jpg49c29cf695.jpg

 

A wszystko przez to, że wcześniej Rosja zajęła niemal całe Zakaukazie. Jedynie Armienia jako-tako się trzyma, ale nie oszukujmy się - co to jest?

 

21 listopada robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych wynaleźli maszynę do deszyfracji, po czym wrócili do fabryk. Teraz biuro konstrukcyjne Jakowlew zajmie się opracowaniem myśliwca z 1937.

 

c9908da2be.png

 

A następnego dnia Diektariew opracował nowe działo przeciwpancerne i zabrał się za działa przeciwlotnicze.

 

bd60c6dff3.jpg

 

23 znów uaktywnili się lokalni palikociarze, rozpoczynając ataki na cerkiew. Jak można się domyślić - za trochę hajsów wrócili do swojej kanciapy.

 

b56c3aca95.jpg

 

2 grudnia zakończono pierwszy etap industrializacji. Dodatkowa fabryka się przyda, podobnie jak zwiększenie produkcji metalu i energii elektrycznej. Po nowych drogach będą rozbijać się robole z Carycyńskich Zakładów Maszynowych.

 

64ddbd64f0.png

 

Grudnia dnia 8 nowa moda na wojny domowe dotarła do Rumunii. Rządząca krajem Żelazna Gwardia utraciła kontrolę na rzecz zwolenników obalonej monarchii. Natychmiast wysyłam Żelaźniakom wsparcie.

 

8558ef9128.png

 

16 grudnia to kolejne ceremonie patriotyczne. Takich eventów będzie dużo, oj dużo...

 

7c832f1cd4.jpg

 

18 grudnia minister finansów odkrył, że znowu mam nadwyżki w budżecie, które trzeba pilnie rozdysponować. Wybrana opcja sprawia, że za 40 pieniądzów niezadowolenie spada o 3%, powstają nowe drogi na jakiejś pipidówie, a wojsko dostaje 100 jednostek zaopatrzenia.

 

7d93cb026b.jpg

 

19 grudnia ukończone zostają badania nad lotniskowcami IV generacji! Oznacza to, że flota rosyjska zacznie jakoś wyglądać, pora więc zadbać o inne ważne rzeczy, takie jak zasoby ludzkie. Aby je zwiększyć, studenci Uniwersytetu Państwowego w Tbilisi opracują lepsze środki na ból głowy. Dzięki temu rosyjskie kobiety będą miały mniej powodów, by odmawiać swym mężom... hm... może jednak przejdźmy dalej.

 

2da8125d2c.png

 

Na przykład do zakładki produkcji, gdzie nakazałem budowę trzech nowych lotniskowców. Starych "trójek" nie usuwam, bo nie ma sensu - główną siłą lotniskowca są jego samoloty, więc jedna generacja różnicy nie będzie problemem.

 

ac302bec50.png

 

22 grudnia Diektariew opracował nowe działo plot, zwiększając siłę statycznej obrony przeciwlotniczej. Teraz generał Markow zajmie się opracowaniem zasad współdziałania sił lądowych i powietrznych, coby moje bombowce nurkujące nie atakowały rosyjskich czołgów. Tak przy okazji, produkcja bombowców nurkujących rusza 27 grudnia.

 

1c9b870e85.jpg

24b0096a58.png

 

29 grudnia miała miejsce premiera programu "Rolnik szuka żony". Niezadowoleni z faktu ośmieszania ich rolnicy wychodzą na ulice.

 

ad29f3f475.jpg

 

I tym optymistycznym akcentem kończy się rok 1937 w Rosji. Przejdźmy do wydarzeń ze świata.

 

 

Wieści ze świata!

 

10 listopada zaczyna się kolejna ambitna motzno wojna. Tym razem Delhi kontra Nepal. Cyrk kończy się 30 listopada. Wynik może być tylko jeden.

 

0034ae2a26.png

fec5e9d5d9.png1e5c0adbf1.png

 

W Hiszpanii rojaliści kontynuowali swoją ofensywę na północ i odbili Madryt. Niestety, olali inne fronty i gdy zajmowali Segovię, utracili Caceres i Tarancon, przez co grozi im odcięcie w Madrycie - otwarta pozostaje kwestia tego, który z ich przeciwników zamknie pierścień okrążenia. Najbardziej zyskali na tym anarchiści, którzy utracili wprawdzie Guadalajarę na rzecz karlistów, ale sami wypchnęli ich z Teruelu i rozpoczęli ofensywę przeciwko rojalistom.

 

604f73fe3e.png

 

W USA siły syndykalistów zajęły spory kawał ziemi i uniknęły przecięcia ich terytorium na pół przez siły rządowe, ale ofensywa rządowych od strony Nowego Jorku postępuje sprawnie. Wojska AUS nieśmiało próbują kontratakować, odnosząc przy tym pewne sukcesy.

 

dfc64ef171.png

 

Nieco zapomniane powstanie w Korei zbliża się do końca. Rebelianci zostali wypchnięci z północy kraju i kontrolują już tylko południową część półwyspu. Koreańczycy masowo uciekają do Chin i Niemiec w obawie przed Japończykami i ich hentai z mackami.

 

09019e2abe.png

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...