Skocz do zawartości

[Dyskusja] Ile istnieje wymiarów?


Salto

Recommended Posts


Właściwie to myślałem o ciałach bez elektronów, pojedynczych jądrach wodoru. Nie wiem jak chciałbyś trzymać nieruchome elektrony na orbitach. Jednak z elektronami czy nie, bez pędu dziwne rzeczy działy by się z nieoznaczonością. Wyobrażam sobie tunelowanie na drugą stronę wszechświata :).

 

Ależ w 0K elektrony mogą nadal się poruszać. Tylko jak mówiłem. Spełniają obsadzenie Fermiego.

 

Teorii Strun nie lubię, bo ufam rozumowaniu Feynmana. Teoria strun nie zakłada stałości wymiarów.

 

Wygląda to mniej więcej tak:  Jest to spełnione dla wszystkich Fermionów o spinie połówkowym(elektrony pasują)

 

6f936e0eb300ee38f071b52f1e9fec4c.png gdzie B=1/(kb*T), e - stała matematyczna, E - Energia stanu, u- potencjał chemiczny, T - temperatura bezwzględna w skali Kelvina

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Teorii Strun nie lubię, bo ufam rozumowaniu Feynmana. Teoria strun nie zakłada stałości wymiarów.

Co na ten temat mówi Feynman? Bo ja na "chłopski rozum" mogę powiedzieć, że zakładanie stałości wymiarów jest trochę dla mnie jak zakładanie za czasów Newtona, że czas jest bezwzględny. Chociaż, co ja tam wiem o wymiarach.

 

A co do elektronów przyznaję rację. Przy okazji się czegoś nauczyłem :fluttershy5: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

To tak samo jak z funkcją dzeta Rienmanna. Ktoś definiuje ją wyłącznie na zbiory zespolone, a tu nagle znajdują się ludzie, którzy "hurr hurr" na bezczela stosują wszystkie rzeczywiste/naturalne i dziwią się, że im coś nie wychodzi. 

 

 

Btw. Ścisły dowód można by tutaj wrzucić, przynajmniej link :v 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Wymiary w sensie wymiary czy wymiary w sensie przestrzeni równoległe... To dwie różne rzeczy.

Wymiary... żyjemy w trójwymiarowym świecie i tylko 3 wymiary jesteśmy w stanie 'doznać' (na upartego 4 wymiar to czas, ale przyjmijmy że nie). Matematyka potrafi zrozumieć zjawiska w R^n (dla uproszczenia, żyjemy w R^3).

Jeśli chodzi o światy równoległe to nie wiadomo. Jeżeli istnieje chociaż jeden i będziemy w stanie to udowodnić, to indukcją matematyczną zapewne będzie się dało udowodnić istnienie n innych światów. Jednak trzeba najpierw udowodnić istnienie jednego. Do tego czasu możemy gdybać, albo samemu próbować to udowodnić.

Dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to spam i popsci( a nawet nie do końca!) . Dowód na takie coś musi być ścisły, albo przynajmniej eksperymentalny(po odpowiedniej interpretacji) 

Zmienianie tematu dyskusji nie jest dobrym sposobem i raczej wiele nie wyjaśnia.

 

Kurczę, potem ludzie się dziwią czemu psioczę na popularyzowanie nauki. 

Edytowano przez KochamChemie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile wymiarów istnieje i raczej nikt z nas się tego nie dowie. 

Wierzę jednak w równoległe światy, które są bardzo pewne, i naprawdę fascynujące. Z tego co czytałem ich istnienie jest udowodnione, albo chociaż bardzo prawdopodobne, więc..nie zostaje nam nic tylko je odkrywać :P 

 

Ja tam jestem ciekawy, czy kiedyś będziemy w stanie zobaczyć inne wymiary. Fajnie by było. Ale to raczej czcze marzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile wymiarów istnieje i raczej nikt z nas się tego nie dowie. 

Wierzę jednak w równoległe światy, które są bardzo pewne, i naprawdę fascynujące. Z tego co czytałem ich istnienie jest udowodnione, albo chociaż bardzo prawdopodobne, więc..nie zostaje nam nic tylko je odkrywać :P

 

Do światów równoległych jakoś nie jestem przekonany, dla mnie te wszystkie teorie się nie trzymają kupy.

 

Ja tam jestem ciekawy, czy kiedyś będziemy w stanie zobaczyć inne wymiary. Fajnie by było. Ale to raczej czcze marzenia. 

 

Nie, ponieważ nasze wyobrażenie czwartego wymiaru ograniczałoby się do trzech, czyli nie mogło by oddać jego wyglądu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do światów równoległych jakoś nie jestem przekonany, dla mnie te wszystkie teorie się nie trzymają kupy.

One są potwierdzone, przynajmniej o tyle, o ile może być potwierdzona teoria naukowa. Więc..radze zacząć się przekonywać. Jak dla mnie coś w tym jest i to dużego. Jest tego sporo w necie. Radzę zobaczyć, a może się przekonasz. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gkQPT3OCFOc

Edytowano przez Sttark
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo ta teoria "tłumaczy" nieoznaczoność. Jednak ponieważ połączenie z innymi światami równoległymi jest niemożliwe (zasady zachowania), to użyłbym tutaj brzytwy Ockhama. Nie ma po jakie licho mnożyć całych światów ponad potrzebę, w szczególności że jest to raczej nieudowadnialne?

 

Ogółem w filmie widziałem trochę rażących uproszczeń. Niestety nie mam czasu całego oglądać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mordo
Wątpię by tutaj brzytwa była potrzebna, i stosowanie jej ma jakikolwiek powód. Ale racja, że na razie jest to gdybanie. Ja tam wierzę, że wszechświaty mogą na siebie oddziaływać, nie mam pojęcia tylko przez co to się objawia. Jeśli w ogóle się objawia i to dostrzegamy. 

Edytowano przez Sttark
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mordo

Wątpię by tutaj brzytwa była potrzebna, i stosowanie jej ma jakikolwiek powód. Ale racja, że na razie jest to gdybanie. Ja tam wierzę, że wszechświaty mogą na siebie oddziaływać, nie mam pojęcia tylko przez co to się objawia. Jeśli w ogóle się objawia i to dostrzegamy. 

 

Jeśli istnieje kilka wszechświatów, to myślę, że na siebie nie oddziałują, tylko istnieją niezależnie. Czemu? Bo to wszechświaty, powinny zawierać w sobie wszystko, co ma w nich znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
26.04.2015 at 21:45 Mordoklapow napisał:

Chociaż możemy sobie powyobrażać że tych wymiarów jest alef 0 (nieskończoność).

Wydaje mi się, że wprowadzenie w tym przypadku pojęcia alefów było lekkim przemądrzalstwem...

Bo po co? To tylko namiesza nie wtajemniczonym. :twilight7:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.04.2015 at 22:46 Mordoklapow napisał:

W szczególności można sobie wizualizować przestrzenie nieskończenie wymiarowe, nawet takie w których pomiędzy każdymi dwoma wymiarami jest nieskończenie wiele innych wymiarów.

A w tym przypadku nie wspomnienie o alefach jest naganne.

Edytowano przez Pixelator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...