Skocz do zawartości

Queen Poland - od nowa?


SPIDIvonMARDER

Recommended Posts

Czy znasz aktualną maskotkę naszego kraju? Starsi broniacze pewnie kojarzą, czy młodsi chyba mniej... no... coś tam jest w zdjęciu w tle na niektórych grupach bronies Polska... ale w ogóle to wolę Rainbow Dash.

No właśnie. Moim zdaniem to pewien problem.

Duński fandom jest bardzo słaby, ma minimalną ilość meetów, ludzie nie są zorganizowani, mało się znają i raczej skupiają na indywidualnym oglądaniu kucyków. Nie przeszkodziło im to posiadać kapitalnie zaprojektowanej maskotki, Ksieżniczki Valkyrii, robić z nią mnóstwa fajnych grafik i bawić się koncepcją.

Byłoby super, jakby i w Polsce powstała taka sympatyczna sytuacja. W tym celu wymyśliłem, aby albo stworzyć nową postać, albo zrewitalizowac Queen Poland. Oczywiście w grę wchodzi pozostawienie wszystkiego po staremu.

Zapraszam do dyskusji!

Na Vistulianie chcielibyśmy dokonać wyboru tej postaci.

Chcielibyśmy, aby nowa postać, która powstanie na meetcie, była dla Polaków powodem do dumy, pozwalała się z nią identyfikować i stała bardziej rozpoznawalna.

Niestety, nie każdy będzie miał okazję tam przybyć, więc chcemy dać możliwość każdemu polskiemu broniaczowi lub pegasis wypowiedzenia się w kwestii własnej maskotki. Opiszmy tutaj wszystkie nasze pomysły i na samym meetcie będziemy już mieli jakiś materiał wyjściowy.

Oryginalna Queen Poland:

http://flerfarvet.deviantart.com/art/Character-Sheet-Queen-Poland-297629434

PS: to oczywiste, ale przypomnę:

1. Cały projekt jest uzgodniony z autorką oryginalnej Queen Poland, posiadająca prawa autorskie

2. Ani aktualna maskotka, ani potencjalnie wybrana nowa, w żaden sposób nie jest obowiązująca prawnie. Identyfikowac się z nią będzie mógł ten, kto chce. Wolny kraj. Dlatego proszę tutaj nie wylewać swoich żalów typu "Vistulian zagarnia maskotkę".

Edytowano przez SPIDIvonMARDER
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwny jakimkolwiek zmianom, chociaż dyskutować zawsze można, więc zabiorę swój głos.

Powołujesz się na duński fandom, że mają fajną maskotkę, być może jest im to potrzebne. Nasz fandom jest zupełnie inny, w żaden sposób nie da przenieść rozwiązań z innego gruntu na drugi. Przykładem może być to, że Dania jest mniejszym krajem od Polski i łatwiej jest im stworzyć kucyka, dla mniejszej społeczności. U nas ludzie z tego co zauważyłem bardziej skupiają się w konkretnych miastach i tam mają swoje symbole, nie potrzebują czegoś wspólnego dla całego kraju, by czuć się częścią społeczności.

Queen Poland jest ładna i nie widzę jakichkolwiek zmian, jeśli jest mało popularna to oznacza, że nie ma zapotrzebowania na maskotkę. Nie wiem co chciałbyś jej dodać, aby stała się bardziej popularna? To dosyć karkołomne zadanie. Dlaczego nowa postać po konsultacjach miała być bardziej popularna. Pamiętaj, że nowy OC startuje od jeszcze mniejszego pułapu rozpoznawalności od Queen Poland i nawet z najpiękniejszym wyglądem będzie miał ogromne problemy z przebiciem. Jak chcesz rozpromować nową postać? Rozumiem, że mamy ci pomóc, ale sam nie dajesz w temacie nic w zamian, po za rzuconym hasłem.

Problem fandomu, jak tak patrze z boku są wewnętrzne konflikty i to one rozsadzają społeczność od środka. Rozumiem, że chcesz dobrze i planujesz stworzyć coś co połączy ludzi, ale tworzenie takiego panelu na jakimś meecie, tylko pogłębi te różnice. Doceniam to, że robisz konsultacje na różnych grupach i tu na forum, ale ostateczna decyzja i tak zostanie podjęta w Warszawie. Nie każdy będzie mógł tam przyjechać, nie każdy zaakceptuje wasz wybór, będą dwie maskotki, które razem będą miały mniejszą wartość od jednej. Dołożysz w ten sposób nieświadomie kolejną cegiełkę do skłócenia fandomu.

Tyle...

  • +1 7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie będzie krótko i treściwie, bo nie chce mi się zbytnio angażować.

 

Uważam, że sam pomysł stworzenia czegoś mniej lub bardziej "oficjalnego" jest naprawdę dobry (w zasadzie nie jest to niczym nowym, wszak Queen Poland już nie jest źrebakiem :P). Oczywiście wiadomo, że nie "zjednoczy" to w jakiś sposób polskiego fandomu, ale fajnie byłoby czym się "podpisywać" zagranicą czy być z tym OCkiem kojarzonym :D Przede wszystkim, żeby trochę rozpromować, że jest coś takiego, jak Queen Poland.  Mówiąc najzwięźlej jak się da: krajowy OC to good idea.

Co do samego wizerunku Queen Poland, jest moim zdaniem naprawdę dobry, by nie rzec idealny. A przynajmniej do mnie trafia. Prosty, idealnie ukazujący Polskę, bez zbędnych bajerów. Czego chcieć więcej? Jeśli byłoby jakieś referendum, to ja jestem zdecydowanie za tą wersją, ewentualnie coś opierającego się na niej czy wręcz zrewitalizowaną kopię.

 

Foley out :salut:

Edytowano przez Foley
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea godna pochwały, ale w polskich warunkach niewykonalna w obecnej formie.

 

Fandom się dzieli, nie ma co z tym walczyć bo kijem Wisły nie zawrócimy. Już sobie wyobrażam reakcje ludzi, gdyby "rada" na Vistulianie obwołała nowe OC maskotką polskiego fandomu. Zaraz pojawiłyby się zarzuty, że Warszawa do spółki z Tribrony ustanawiają samozwańcze maskotki. Momentalnie nowemu OC przypięto by łatkę maskotki Gdańska i Warszawy. Można się pobawić w tworzenie OC, ale tylko do tego stopnia, że udało się stworzyć alternatywę dla Queen Poland, i poddać to głosowaniu internetowemu. To jedyne co przychodzi mi do głowy jeśli chodzi o pomysły mające choć odrobinę sensu. Ale i to jest słabym pomysłem. Raz ustanowionej maskotki lepiej nie zmieniać. To trochę tak jakby o zmianie godła Polski miała decydować Rada miasta Warszawy. Raz, że ludzie nie utożsamiają się z obecną Królową, zwyczajnie nie uznają jej jako maskotki Polski, to tym bardziej nie zmienią zdania przy nowej. Dwa - są ludzie, którzy mają to zupełnie gdzieś, ale mimo to wiedzą o QP, gdyby pojawiła się nowa maskotka to mogłoby minąć wiele czasu zanim ogarnęliby, że jest coś nowego.

 

Jeśli chce się to robić "na żywo" to na Vistulianie musieliby się pojawić przedstawiciele wszystkich fandomów aby mówić o jakiejś "ogólnopolskości" tego przedsięwzięcia.

 

Teoretycznie można zrobić wielkie głosowanie w internecie, jest jedno ale. Jeśli wygrałby inny OC niż QP to momentalnie znajdzie się grupa, której się to nie spodoba i z dużym prawdopodobieństwem walną focha, polecą hejty, i już będziemy mieli kolejny konflikt w fandomie, a to wszystko przez maskotkę, która mało kogo obchodzi.

 

Ja jestem za tym aby Queen Poland została. Niech to będzie stała rzecz w tym fandomie. Nie warto jej zmieniać. Została ustanowiona raz, nie wiem przy jakim poziomie akceptacji, ale jak już jest to niech sobie jest. Przy następnym razie ludzie mogą nie być tak nastawieni. Ludzie już i tak dzielą/grupują się więc niech chociaż to będzie jedną z niewielu rzeczy która łączy nas w jakimś stopniu, nawet jeśli to nieprawda i stwarza się takie fikcyjne i iluzoryczne wrażenie, że tak jest.. Na tym polu nic się nie dzieje, i niech tak zostanie. Bo zaraz rozpęta się wojna i dwa obozy będą się wzajemnie zwalczać bo maskotka im nie pasuje. Nie ma sensu robić problemów tam gdzie ich nie ma.

 

Dobrym, bez konfliktowym wyjściem byłoby odświeżenie jej wizerunku, choć bardziej w detalach niż kompleksowo.

Edytowano przez BronyANTYSWAG
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie będzie mnie na Vistulianie, to się wypowiem: zróbcie klacz i/lub ogiera w tradycyjnych strojach łowickich. Skoro "My Słowianie" rozsławiło Polskę w Europie, to znaczy, że obywatelom innych krajów się to podoba i będzie dobrze akceptowane. A zresztą te ciuszki są doskonałą inspiracją do rysunków i piosenek :fabulous:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mamy ci pomóc, ale sam nie dajesz w temacie nic w zamian, po za rzuconym hasłem.

Nie chciałem w pierwszym poście zalewać wszystkich swoją wizją, bo taką mam. Jednak w tej chwili jest nieco po ptokach, ponieważ sytuacja się skomplikowała... politycznie.

Post napisałeś bardzo mądry, gratuluję. Obawiam się, że masz za dużo racji, czyli masz rację tam, gdzie jest to smutne :(

Edytowano przez SPIDIvonMARDER
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klacze i Ogiery!

 

Jako inicjator całej akcji z potencjalną transformacją Queen Poland chciałbym powiedzieć kilka wniosków, co dalej będzie z tym projektem.

 

Najpierw oświadczenie. Nigdy i nigdzie ani ja, ani Tribrony, ani Vistulian, ani nikt inny, z kim można mnie kojarzyć, nie chciał niczego zagarniać, narzucać, zmieniać na siłę. Jak ktoś nie wierzy, niech prześledzi mój stosunek do fandomu jako całości od początku mojej działalności. Z reguły składałem propozycję, co tu i ówdzie podkreślałem.

To oświadczenie wynika z nietrafionych zarzutów, ze to jakiś element wojny tribrońsko-krakowskiej. Pomijam fakt, że owa wojna jest żartem i co najwyżej osobistą animozją paru konkretnych osób. Jestem trochę za stary, aby bawić się w wojny w fandomie.

 

Cały projekt miał tylko i wyłącznie stworzyć nową postać, będącą Queen Poland 2.0, która mogłaby zostać uznana za maskotkę naszego kraju dla tych, którzy TEGO CHCĄ. Jak ktoś chciał zostać przy starej - nigdzie mu tego nie zakazałem. Wydaje mi się, że nigdzie nawet nie użyłem określenia, że chcę stworzyć nową "oficjalną" postać. Jeśli tak gdzieś powiedziałem, to przepraszam, źle się wyraziłem... ale chyba to nie padło.

 

Okej, idziemy dalej. Czyli... właśnie! Co dalej?

 

Całą akcję muszę uznać za pośredni, wielki sukces. Dlaczego? Bo:

a) postać, o której jeszcze miesiąc temu nikt nie mówił, nagle stała się tematem tygodnia dla fandomu. To jednoznacznie przyczyniło się wzrostu jej popularności i świadomości... wiedzy o niej. O TO CHODZIŁO! O to chodziło, aby ta postać (lub nowa) stała się znana. Zatem bardzo się cieszę, że to tak poszło.

b)jako osoba siedząca głęboko w fandomie odnoszę wrażenie, że naszą subkulturę ogarnął pewien marazm. mało się dyskutuje na różnych grupach, nawet bronies hejted to nie to samo, co przed wojną... a tutaj powstała tak gigantyczna gównoburza, jak po pierwszym utajnieniu bronies polska. Z jednej strony, to smutne. Z drugiej, to znaczy, że fandom żyje... wbrew pozorom, można ten fakt kiedyś przekuć na coś dobrego.

 

Bardzo mi smutno, że teoretycznie neutralny pomysł, który można było skwitować wzruszeniem ramion, stał się świetnym pretekstem dla dziesiątek osób, aby wylać swój wewnętrzny jad. Szkoda.

 

Równocześnie obok tego pojawiła się maaaaaasa fajnych projektów, pomysłów i concept artów. Zostaną one teraz zebrane do kupy i opublikowane w odpowiednim albumie na jakiejś platformie. Co lepsze projekty zaprezentujemy na Vistulianie i spośród nich być może uda się wybrać postać, którą ktoś zgodnie ze swoją wolą, będzie mógł uznać za nową maskotkę. Nikogo nie detronizujemy! To będzie propozycja, do której każdy broniacz ma prawo.

 

Ta grupa zostanie rychło przemianowana na zwykłą grupę typu "Bronies Twilight", a więc nazwa będzie "Bronies Queen Poland". Zostawię ją pod opiekę Patrycja Sowa​ (której dziękuję za współpracę). Sugeruję, aby stała się zwykłą grupą do wrzucania obrazków z nową, stara, średnią maskotką Polski. To będzie podtrzymywało pamięć o postaci, jednej czy drugiej, nieistotne.

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za dyskusję!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...