Skocz do zawartości

Europa Środkowa - czyli jak zasiać chaos na świecie


Recommended Posts

Jest 5 Luty 1935 1:00
 

Sytuacja Niemiec w walce z Aliantami jest bardzo zła, znaczne części Rzeszy wpadły w ręce Francuzów, Anglików i Kanadyjczyków. Niewiele lepiej wygląda sytuacja Włoch. Tu co prawda walki się toczą co najwyżej na ich przygranicznych terenach, ale znaczna część sił włoskich została rozbita, co otwiera drogę do Jugosławii czy Włoch Czechosłowakom.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_34_56_84.png

Czechosłowacka armia, po odcięciu Jugosławii od Włoch spokojnie przygotowuje się do ofensywy w kierunku południowym. Nie wygląda na to żeby Włosi byli w stanie rzucić zbyt wiele jednostek do walki. Dalej na południu jednak Włosi ruszyli się z miejsca i są już bezpośrednio pod Belgradem. Jak Jugosłowianie dalej się będą bronić jak robią to teraz, to upadek stolicy stanie się tylko kwestią czasu.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_37_38_29.png

Okazuje się, że od jakiegoś czasu Albania jest państwem satelickim Włoch, co może utrudnić trochę sytuację. Nie są jednak w stanie wojny z Jugosławią. Upadek Belgradu oznaczałby kapitulację całej Jugosławii, co także nie byłoby po mojej myśli. Z drugiej strony siły czechosłowackie nie są zdolne do ataku, katastrofalny stan infrastruktury na północy Jugosławii powoduje, że każdy ruch staje się dużym wysiłkiem dla żołnierzy. Odbudowa organizacji jednostek może jeszcze trwać dosyć długo.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_38_34_37.png

W końcu, bojąc się o los Jugosławii zdecydowałem się nie czekać dłużej i atakować, ale niestety już za późno. Jugosławia skapitulowała i została zaanektowana przez Włochów. Nieliczne jednostki Jugosłowiańskie na szczęście nie złożyły broni i kontynuują walkę z okupantem, na mapie jako buntownicy. Jeżeli nie uda mi się szybko odbić Bałkanów, Włosi wykorzystają wolną drogę do Węgier i Czechosłowacji, co by oznaczało koniec gry. Atakuję wzdłuż całego północnego frontu i dysponuję znaczną przewagą liczebną. PP postanowiłem przeznaczyć na dobra konsumpcyjne, jako że się znowu trochę nazbierało niezadowolenia.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_40_20_81.png

Atak na Zagrzeb w końcu się powiódł. Największe zgrupowanie włoskich oddziałów w okolicy zostało pokonane i zmuszone do odwrotu. Z drugiej strony jednostka atakująca Karlovac nagle została kontratakowana i pokonana, przez co Włosi zajmą Ljublanę. Jest ich tam jednak niewielu.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_40_47_29.png

Ów kontratak okazał się być kolejnym błędem strategicznym Włochów, przez co kolejne dwie dywizje mogą zostać okrążone i rozbite. Reszta jednostek czechosłowackich ruszyła na południe w celu wyzwolenia Jugosławii. 12 dywizji stacjonuje w Capodistria, by w razie czego móc odeprzeć posiłki nadchodzące z Włoch.
(Otóż teraz rozpoczęła się właściwa kampania wyzwolenia Jugosławii. Powoli moje powolne dywizje piechoty poruszały się na południe przy ciągłym, ale słabym oporze Włochów i wyzwalały kolejne prowincje. Nie wydaje mi się, żeby miało sens publikować kolejny screenshoot przy każdej zdobytej prowincji, dlatego będę pisał jedynie o najważniejszych wydarzeniach kampanii. W ten sposób minie kilka miesięcy gry.)

Darkest_Hour_2015_05_15_18_46_40_12.png

Tymczasem we Francji... Pojawiła się kolejna próba wzniecenia rewolucji. 3 Prowincje są już pod kontrolą buntowników. Jednocześnie Niemcom udało się odciąć zapewne dosyć spore siły aliantów na północnym wschodzie Rzeszy. Kanadyjczycy zostali doszczętnie pokonani i usunięci z Danii. Niemiecka ludność regularnie buntuje się i atakuje zdemoralizowanych francuskich żołnierzy, a nowoczesne i zmotywowane przez propagandę dywizje Wehrmachtu odbijają kolejne miasta. Szala zwycięstwa nagle znów się zaczęła przechylać w stronę Niemców.
W Jugosławii nadal się staram rozbić stawiające opór jednostki Włoskie. W badaniach nadal jest kładziony nacisk na lotnictwo i przemysł. Po wynalezieniu bombowca taktycznego 1932 rozpoczęto badania nad piechotą górską 1935.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_51_55_50.png

Otóż sytuacja w Jugosławii półtora miesiąca później. W wielu miejscach w włoskiej linii obrony powstały luki, opór słabnie. Jedna świeżo wyprodukowana dywizja kawalerii została wysłana do Węgier, a stamtąd ruszyła, nie spotykając oporu, na Belgrad. Albania otrzymała 2 prowincje dawnej Jugosławii od Włochów w prezencie, prawdopodobnie żeby pilnowali tam partyzantów. Albania nie jest ze mną w stanie wojny.


Czy Hitler da swoją Wunderwaffe Włochom, by ci mogli mnie rozerwać na strzępy? Czy Albańska armia imperialna ruszy do boju przeciwko mnie? Kiedy powstanie Czechosłowacka Marynarka Wojenna?
CDN jutro.

Tak bez wyraźnego powodu postanowiłem tu wkleić kilka czechosłowackich plakatów propagandowych.


CSR_Propaganda_1.PNG

XB1992.445_000.jpg

3g10339u-55.jpg?1307071023

cz_post2.jpg

Eee, poza nimi prawie same komunistyczne są, nie nadają się.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 18 Maj 1935 22:00

 

Wojna między Francją i Wielką Brytanią trwa w najlepsze, armia włoska w Jugosławii broni się już resztkami sił, a Bułgaria, Jugosławia i Węgry zostały wymazane z mapy. 19 Maja wojska czechosłowackie wyzwoliły Belgrad.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_52_58_57.png

Ofensywa w Jugosławii trwa w najlepsze, bez niespodzianek. Włosi trzymają duże, ale słabe zgrupowania swoich wojsk w prowincjach Osijek i Split, podczas kiedy znaczne części frontu są niebronione. Posiłków z macierzystych terenów Włoch ani widu ani słychu. Czechosłowacji brakuje ropy, więc od niedawna zaczęto ją kupować w zamian za zaopatrzenie od Związku Radzieckiego.

Darkest_Hour_2015_05_15_18_57_56_48.png

Na początku czerwca, próbując ratować odcięte siły francuskie, które zostały okrążone głównie w zagłębiu Ruhry, Kanadyjczycy ponownie wylądowali na północy Niemiec. Daleko jak na razie nie zaszli. We Francji buntownicy zajęli przez chwilę Lyon, jednak zostali po krótkim czasie z miasta wyparci. W pozostałych częściach kraju powstania są z powodzeniem tłumione przez siły rządowe. Włochom chwilowo udało się odbić Belgrad, jako że broniące go jednostki Czechosłowackie były wyczerpane. Powodem dla tego jest katastrofalny stan infrastruktury.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_08_27_32.png

Aktualny raport z badań. Nic szczególnego. Rozpoczęto badania nad piechotą zmotoryzowaną 1935.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_11_37_50.png

 

Siły francuskie w Rzeszy zostały już praktycznie zlikwidowane. W Wilhelmshaven ponadto wybuchł bunt prawdopodobnie komunistów, który jest skierowany zarówno przeciwko nazistom, jak i Francuzom. Prawdopodobnie niedługo zostanie stłumiony przez Wehrmacht. Kanadyjczycy wyzwolili już prawie całą Danię.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_28_25_89.png

W KOŃCU! Armia Czechosłowacka rozbiła ostatnie niedobitki armii Włoskiej w Jugosławii, dzięki czemu działania wojenne w tym kraju się skończyły. Rząd Czechosłowacki ma nadzieję, że marsz na Rzym nie jest konieczny, by wynegocjować pokój z Włochami. Naród czechosłowacki chce zakończyć tą krwawą wojnę.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_30_50_37.png

1. Października, za zgodą rządu Czechosłowackiego, powstała Słowenia. Dzięki temu ważna dla obrony prowincja Capodistria pozostanie po naszej stronie, a w razie przyszłej wojny Włosi by byli zmuszeni się przeciskać przez ową jedną prowincję, co ułatwi obronę. Słowenia to monarchia parlamentarna, w której wybory odbywają się co 6 lat, podobnie jak w Czechosłowacji.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_32_23_65.png

Zaledwie jeden dzień później odrodziła się reszta Jugosławii. Bez Słowenii i dwóch prowincji na południu, które teraz należą do Albanii. Ale lepiej to niż wcale. Jugosławia także stała się demokracją, jednak już bez króla, który się w czasie wojny się skompromitował ucieczką do Grecji i rozmowami z Włochami, tak że już nie wrócił do kraju.
Oczywiście oba państwa stały się moimi satelitami i sojusznikami.
W międzyczasie wyprodukowałem 3 garnizony, które teraz stacjonują na dawnej granicy Węgiersko - Austryjackiej, dwie dywizje kawalerii i dwie dywizje mojej absolutnie ulubionej jednostki - milicji. Te pilnują porządku w Budapeszcie. Teraz koncentruję się na modernizacjach.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_36_53_60.png

15 Listopada 1935 miały miejsce dwa wydarzenia. Po dwóch latach wojny został podpisany pokój między Czechosłowacją, Jugosławią i Słowenią, a Włochami. Włosi utracili jedynie prowincje Capodistria i Pola. Pierwsza stała się częścią Słowenii, druga wchodzi w skład Czechosłowacji, dzięki czemu kraj uzyskał dostęp do morza wraz z portem. Włochom jednak nie starczy wojny i natychmiast wypowiedzieli wojnę Etiopii, z nieznanych przyczyn. W końcu następuje czas odetchnienia i pokoju dla mnie i Czechosłowacji. Włochy jednak nadal mogą być dużym zagrożeniem, a wojna między Niemcami i Francją nadal trwa.


Być może się dziwicie, czemu nie wykorzystałem przewagi i nie ruszyłem na Rzym. Otóż staram się grać w miarę, powiedzmy, realistycznie. Moim celem nie jest stworzenie imperium.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milicja? Masz na myśli ten tani i w zasadzie bezużyteczny zamiennik piechoty? ... Po wuj ci? Według mnie lepiej robić piechotę (która coś potrafi zrobić) z ewentualnymi dodatkami, a do zwalczania partyzantki - w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" - garnizony z brygadami żandarmerii, ewentualnie z dodatkiem jednej dywizji kawalerii (a jeśli brakuje ci jednostek szybkich na froncie - piechoty). IMO milicję opłaca się robić chyba tylko ZSRR i komunistycznymi Chinami - dla innych krajów zwykle się jej nie tworzy, a już istniejące dywizje albo wykorzystuje się do łatania frontu w sytuacjach kryzysowych i obrony mniej ważnych prowów (głównie państwa kolonialne typu Włochy), albo modernizuje do... w zasadzie to do czegokolwiek.

 

... Przynajmniej ja tak robię.

 

PS. Jakie masz techy przemysłowe? O ile pamiętam, tam jest niepozorne drzewko wpływające na wydajność rafinacji ropy naftowej (energia na ropę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Milicja? Masz na myśli ten tani i w zasadzie bezużyteczny zamiennik piechoty? ... Po wuj ci? Według mnie lepiej robić piechotę (która coś potrafi zrobić) z ewentualnymi dodatkami, a do zwalczania partyzantki - w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" - garnizony z brygadami żandarmerii, ewentualnie z dodatkiem jednej dywizji kawalerii (a jeśli brakuje ci jednostek szybkich na froncie - piechoty). IMO milicję opłaca się robić chyba tylko ZSRR i komunistycznymi Chinami - dla innych krajów zwykle się jej nie tworzy, a już istniejące dywizje albo wykorzystuje się do łatania frontu w sytuacjach kryzysowych i obrony mniej ważnych prowów (głównie państwa kolonialne typu Włochy), albo modernizuje do... w zasadzie to do czegokolwiek.

... Przynajmniej ja tak robię.

PS. Jakie masz techy przemysłowe? O ile pamiętam, tam jest niepozorne drzewko wpływające na wydajność rafinacji ropy naftowej (energia na ropę).

Dobra dobra, już nie będę. Jak mi zabraknie manpowera to ją rozwiążę, a na razie nie szkodzi. Nie zamierzałem budować armii milicji. Ale mam takie przyzwyczajenia, do walki z partyzanktą zawsze używałem milicji...

A co do technologii, sprawdzę, ale chyba je mam.

W sumie mogłeś już powyzwalać Bośnię, Chorwację i Czarnogórę.

Na początku nawet miałem taki zamiar, ale doszedłem do wniosku, że bardziej mi się przyda zjednoczona Jugosławia z dajmy na to 20 dywizjami, niż pięć różnych kraików z trzema każdy. Edytowano przez izy97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 15 Listopada 1935 19:00

 

W Czechosłowacji dopiero co zapanował pokój, Włosi musieli podpisać upokarzający ich pokój, a Jugosławia i Słowenia odzyskały niepodległość jako państwa satelitarne Czechosłowacji.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_37_51_29.png


Oto aktualna sytuacja w Czechosłowackiej dyplomacji. Bliskie stosunki są utrzymywane z Rumunią i ZSRR. Rząd
, żeby zagwarantować sobie pokój na dłuższy okres, postanowił zawiązać sojusz z Rumunią i ewentualnie Polską. Oba państwa jak na razie jednak nie są do tego chętne. Węgry na razie pozostaną częścią Czechosłowacji...

Darkest_Hour_2015_05_15_19_42_06_21.png

Kilka dni po zakończeniu wojny rozpoczęto stopniową demobilizację wojsk. 6 dywizji piechoty pozostaje na granicy z Włochami, kolejne 3 dywizje kawalerii na granicy z Albanią, reszta ruszyła w kierunku granicy Niemieckiej, jako że z stamtąd trzeba się spodziewać największego zagrożenia. 14 Grudnia odbyły się wybory, lecz niewiele się zmieniło, dotychczas rządząca partia wygrała. Ministrów ponownie wybrałem tak, żeby mi dawali jak największy bonus do PP.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_46_19_50.png

Jako że po demobilizacji brakuje manpowera, postanowiłem wzmocnić już istniejące dywizje nowymi brygadami. Jak widać suwaki mam poustawiane dość niedbale, jak będę grał dalej, przekażę kontrolę nad nimi komputerowi.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_47_27_32.png

Któregoś Stycznia świat obiegła szokująca wieść. Niemcy zaatakowali Benelux, by w ten sposób obejść linię Maginota. 13 Stycznia padł Luksemburg, Holendrzy jednak zajęli Kolonię. Na północy Brytyjczycy próbują ich wspomóc i zajęli Wilhelmshaven, Dania jest pod kontrolą Kanady. We Francji buntownicy nieźle imprezują. Wydawało się że dzięki traktatowi wersalskiemu Rzesza jest za słaba, by stawić czoło Aliantom, a tu proszę, po trzech latach wojny szala zwycięstwa zaczyna się przechylać ku Hitlerowcom.
W Etiopii mimo wojny z Włochami nic się nie dzieje.

Darkest_Hour_2015_05_15_19_49_22_54.png

Europa 8 lutego 1936. Niemcom udało się zająć prawie całą Belgię... W Wielkiej Brytanii nowym premierem został Churchill.
Teoretycznie mógłbym wstąpić do Aliantów, mam 100% prawdopodobieństwa sukcesu, jednak na razie nie zamierzam to zrobić.



I znów doszedłem do momentu, w którym nie wiem, co mnie czeka. Najpewniej jutro będę grać dalej, więc następny post zobaczycie w najbliższych dniach. Jeżeli macie jakieś wskazówki czy propozycje co do gry lub AARa, to piszcie śmiało.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sugestia - Niemcy nie mają na granicy z tobą żadnych dywizji, już teraz muszą walczyć na de facto trzech frontach (Dania, północne Niemcy i Holandia, Francja), a dołączenie do aliantów nawet na okres jednej wojny pozwoliłoby ci uniknąć zbytniego przyrostu niezadowolenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Hmm, czyli według ciebie powinienem pójść na całość i tłuc faszystów póki mogę. Szczerze mówiąc chciałem jako neutralne państwo popatrzeć kto wygra - Alianci czy Niemcy.
Nie wiem kiedy będę grał dalej, może dziś, może nie... a co tam, zrobię ankietę.


EDIT: Zwyciężyło stronnictwo prowojenne.

Edytowano przez izy97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 8 Luty 1936 18:00
 

Wojna między Niemcami a Aliantami nadal trwa. Ponadto Rzesza jest też w stanie wojny z ZSRR. Mimo to Hitlerowcy zdają się mieć przewagę w tej wojnie.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_13_31_21.png

 

8 Lutego do rządu Czechosłowackiego przybyła trójka nieznanych osobników. Podawali, że są przedstawicielami organizacji zwanej FOL , że przybyli z przyszłości i argumentowali za wypowiedzeniem wojny Niemcom. Obiecywali przy tym że dobro, czyli zapewne Czechosłowacja i Alianci, zwycięży. Najważniejsi przedstawiciele rządu zdecydowali tak też postąpić i rozpoczęto przemieszczanie wszystkich sił zbrojnych na granicę z Niemcami. Jedynie 6 dywizji piechoty zostanie, na wszelki wypadek, na granicy z Włochami.
Przekazałem też kontrolę nad suwakami PP komputerowi.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_14_19_35.png

Bliska współpraca z nowymi sojusznikami przynosi pierwsze owoce. Otrzymaliśmy plany działa ppanc od Jugosławii. Na granicy z Albanią zostawiłem też 3 dywizje kawalerii. W razie czego będą jako rezerwy.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_15_40_42.png

 

Wojna od niedawna toczy się też między Włochami i Etiopią, zwaną też Abisynią. Jak widać Etiopczycy właśnie uzyskali dostęp do morza i prawdopodobnie nie zamierzają odpuścić agresorom. Włosi przynoszą wstyd wszystkim wojskom kolonialnym tego świata, jednak jest to mi i prawdopodobnie wszystkim Aliantom, jak najbardziej na rękę.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_15_53_62.png

25 Lutego świat obiegła wiadomość tak zadziwiająca i absurdalna, że na początku wychodziło się z założenia, że to jedynie dziwaczny produkt niemieckiego wywiadu i propagandy. Belgia została zaanektowana przez... Wielką Brytanię? Szybko się okazało że europejska Belgia jest w komplecie pod kontrolą Rzeszy. Jednak belgijskie kolonie, a konkretnie Kongo, rzeczywiście stało się częścią brytyjskiego imperium. Jeżeli ci w przyszłości nie oddadzą koloni swemu dawnemu posiadaczowi, Belgowie zapamiętają to jako rozbiory i wepchnięcie noża w plecy. (Być może to jakiś ewent w Darkest Hour, jednak w HoI 2 czy 3 czegoś takiego nie widziałem...)

Darkest_Hour_2015_05_26_23_18_11_40.png

27 Marca do sztabu przyszła ważna wiadomość, wojsko wróciło do formy i ponownie jest gotowe do podjęcia działań wojennych.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_21_19_68.png

Oto sytuacja Niemiec na arenie międzynarodowej. Są też w stanie wojny z Rumunią, Turcją i Grecją, jako że ci wypowiedzieli wojnę dawnemu sojusznikowi Rzeszy, Bułgarii.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_21_31_23.png

Na froncie Niemcom udało się dokonać coś, co uważano za rzecz niewykonalną. Niemcy przejęli Linię Maginota i mają przed sobą wolną drogę w głąb Francji. Jeżeli natychmiast się im nie pomoże, Francja padnie, co by Niemcom dało możliwość przeniesienia swoich wojsk na wschód. Jednostki czechosłowackie dotarły już na granicę, jednak czekają, aż uzyskają 100% zorganizowania. Postanowiono to zignorować i rozpocząć inwazję.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_21_58_90.png

Czy Niemcy zdobędą Paryż? Czy nieznani przybysze z przyszłości mówili prawdę? Czy wujaszek Stalin postanowi dojść do imprezy?
CDN jutro.


(I takie drobne pytanie - czy wolicie jak opisy do screenshootów daję nad obrazkami, czy pod nimi, czyli jak dotychczas?)

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jest 7 Maja 1936 7:00

 

Czechosłowacja właśnie wstąpiła do sojuszu Aliantów i z tym znalazła się w stanie wojny z Niemcami. Jugosławia oraz Słowenia, jako czechosłowackie marionetki, postąpiły tak samo.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_22_08_54.png

Aktualna sytuacja na froncie. Niemcy wjechali w głąb terytorium Francji. Ci dysponują co prawda kilkoma silnymi zgrupowaniami, ale te znajdują się jedynie na północy i prawdopodobnie nie są chętne i gotowe do nawiązania walki. Niemcy ponadto właśnie atakują Paryż, jak na razie udało im się wyprzeć Francuzów z stolicy.
Brytyjczycy nękają Hitlerowców w kilku miejscach jednocześnie. Ponadto bronią słabą Holandię. Na granicy z Czechosłowacją Niemcy rzeczywiście nie trzymają żadnych jednostek.
Natychmiast ogłoszono, na początek, częściową mobilizację wojsk.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_24_14_45.png

 

Wojska czechosłowackie atakują we wszystkich kierunkach. Nie spotkano oporu. Jednym z głównych celów jest zajęcie Berlina. Niemcy dysponują znaczną ilością szybkich dywizji pancernych. Jest to czymś dotychczas niespotykanym i najwyraźniej skutecznym. Ponadto Niemcy mieli zaledwie 3 lata na budowę tych czołgów.
Niemcy zajęli Paryż, jednak zostali okrążeni.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_25_55_18.png

 

19 Maja Czechosłowacka Armia zajęła Berlin. Po drodze pojawili się Niemcy, jednak jedynie słabe i nieliczne jednostki, nie będące w stanie stawić skutecznego oporu. Niemcy kontratakują w stolicy, lecz owa operacja jest skazana na porażkę. Oprócz Berlina zajęte zostało też Monachium. Ponadto (na dole w okienku wiadomości) Francuzi... rozpoczęli negocjacje na temat pokoju. Na razie jednak nadal walczą.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_30_00_09.png
 

22 Maja sytuacja zaczęła się sypać. FRANCJA SKAPITULOWAŁA. Dotychczas uważane za najpotężniejszą armię świata, siły zbrojne Francji, poddały się przed Wehrmachtem, który jeszcze 3 lata temu nie dysponował ciężkim sprzętem i liczył zaledwie 100000 żołnierzy. Na razie północ i zachód Francji zostały przekazane Niemcom, reszta formalnie nadal jest niepodległa, jednak opuściła sojusz Aliantów. (co ciekawe jest jako zwykła Francja. Nigdzie nic nie ma o Francji Vichy.) Rządy w kraju objął Philippe Pettain, a są to rządy dyktatorskie.
3 dywizje czechosłowackie zostały okrążone w Berlinie i na razie nie mogą mieć nadziei na odsiecz. Front generalnie został ekstremalnie rozciągnięty, stosunkowo nieliczna armia Czechosłowacka jedynie z trudem jest w stanie w całości go bronić. Opór ze strony Niemiec coraz bardziej rośnie, miejscami ruszyli do kontrataków, z którymi moje zmęczone dywizje coraz częściej sobie nie radzą. Niemcy dysponują od teraz też dość sporym zapleczem w dawnej Francji, która na razie jest dla Aliantów nieosiągalna.
W sztabie Czechosłowackim gdzieniegdzie już po cicho wspominano o negocjacjach pokojowych.

 

 

Czy Wehrmacht rzeczywiście jest niezwyciężony i pokona resztę Aliantów? Czy nieznani wysłańcy z przyszłości kłamali (i z tym za absolutnie wszystko ponoszą winę)? Czy Hitlerowcy rzeczywiście mają Wunderwaffe?
Dziś trochę krótszy odcinek, ale za to ciąg dalszy już jutro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 28 Maja 1936 16:00

 

Mimo zajęcia dwóch trzecich Rzeszy przez Aliantów sytuacja na froncie się pogarsza. Francja skapitulowała, żołnierze są zmęczeni wojną a niemieckie dywizje coraz częściej wychodzą zwycięsko z kolejnych starć.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_33_33_62.png

Jednak nawet Niemcy nie mogą walczyć wiecznie. Okrążonym w Berlinie dywizjom zdołano przyjść z pomocą, jako że Niemcy niezbyt konsekwentnie nacierali na dawną stolicę. Sztab zdecydował się też ściągnąć 3 dywizje kawalerii z granicy z Albanią na front. W kierunku Niemiec wymaszerowały też jednostki jugosłowiańskie i słoweńskie.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_35_16_70.png

 

2 Czerwca w końcu wprowadzono generalną mobilizację, przez co niezadowolenie w kraju wzrosło o 5%. Walki z Niemcami trwają, Niemcy po kilku sukcesach jednak utknęli i Aliantom udaje się utrzymać linię. Jednak pod Berlinem zebrało się bardzo groźne ugrupowanie Wehrmachtu, mające zapewne wyzwolić stolicę. W trakcie walk zniszczona została cała dywizja piechoty, po tym jak jej generał popełnił błąd wycofując się do krótko przedtem zajętej przez Niemców prowincji Bayreuth.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_38_06_96.png

Jednak kilka dni później Berlin został ponownie okrążony. Wysiłki utrzymania Berlina za wszelką cenę okazały się błędem, ponieważ tym razem nie ma nawet komu iść z odsieczą. Odcięte od zaopatrzenia zostały też 6 dywizje w centralnych Niemczech. Te jednak prawdopodobnie wyjdą cało. Przy granicy z Szwajcarią moje siły lada chwila dotrą do dawnej granicy francusko-niemieckiej. Na froncie pojawiły się pierwsze jednostki czechosłowackich sojuszników. Postanowiono przejąć nad nimi kontrolę. Nie są to jednak duże siły.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_39_58_07.png

 

Oto aktualnie badane technologie. Jak widać nie zauważyłem, jak skończyli poprzednie badania, tak że trzy z czterech teamów dopiero zaczyna nowe. Postanowiłem zbadać chociaż jakiś rodzaj okrętu, skoro Czechosłowacja ma teraz jakiś dostęp do morza. Reszta badań tyczy się wojsk lądowych.
W produkcji większość PP jest przeznaczone dla produkcji dóbr konsumpcyjnych i uzupełnień.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_41_43_70.png

 

W Abisynii Włosi nadal obrywają, ale jeszcze się trzymają. Włosi jednak nie dysponują zbyt poważnymi siłami, więc wygląda na to, że słaba Etiopia wyjdzie zwycięsko z tej wojny.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_42_13_76.png

 

16 Czerwca padł Berlin, tak że Hitler może wrócić do swojego bunkra. Kolejne 3 dywizje piechoty zostały zniszczone. Z drugiej strony w pozostałych częściach Niemiec kontrataki Wehrmachtu ustały. Rzesza została też prawie że podzielone na dwie części, na dawną Francję i resztki Niemiec. Zajęcie ostatnich prowincji korytarza łączącego te części powinno odciąć Wehrmacht od jego nowego zaplecza, co może przypieczętować los Hitlerowców. Organizacja niemieckich jednostek jest już z reguły na bardzo niskim poziomie.
Zwycięstwo jednak wydaje się być absolutnie możliwe i prawie że na wyciągnięcie ręki. Ale wojna zdecydowanie jeszcze nie jest rozstrzygnięta.

 

 

 

Czy Wunderwaffe Hitlera w końcu zadziała? Czy Etiopczycy podbiją Rzym? A może Austria czy Francja Vichy rozstrzygną tę wojnę wstępując do państw osi? Zobaczycie następnym razem (sam nie wiem kiedy).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak długo musieliście czekać na kolejny odcinek, jednak przez dłuższy czas nie miałem dostępu do swojego komputera, a na nim mam zapisane screenshooty. Jednak w końcu mogę się zabrać za pisanie.


Jest 15 Czerwiec 1936 0:00

 

Wojna między Aliantami, czyli także Czechosłowacją, a Niemcami nadal trwa. Francja i Belgia już skapitulowały, jednak 2/3 Niemiec jest pod kontrolą Czechosłowacji. Niemcy właśnie zdołali odbić swoją stolicę.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_46_04_67.png

 

24 Czerwca Brytyjczycy, atakując ze strony Holandii, wyzwolili znaczną część Belgii oraz 3 prowincje dawnej Francji. Natychmiast powstało więc, z inicjatywy Anglików, państwo Wolna Francja pod rządami generała De Gaulle. Jaki będzie los Belgii na razie nie wiadomo.
Ponadto pojawiła się możliwość rozbicia terenów Rzeszy na dwie części, co by znacznie pogorszyło sytuację Wehrmachtu. Ten aktualnie już jest wyczerpany walkami i już praktycznie nie przystępuje do ataków.

Darkest_Hour_2015_05_26_23_49_33_82.png

Oto sytuacja w Afryce. Znaczna część francuskich kolonii stanęła po stronie wolnej Francji. Francja Pettaina jednak oficjalnie nie jest z nikim w stanie wojny. W Abisynii Włosi nadal się bronią, jednak posiadają już zaledwie 3 prowincje.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_51_28_62.png

 

17 Lipca w Europie wybuchła kolejna wojna - wojna domowa w Hiszpanii między stronnictwem profaszystowskim a stronnictwem prodemokratycznym. Jednak ze względu na walki w Europie Środkowej, żadna ze stron raczej nie może liczyć na większą pomoc z zagranicy, co najwyżej Włosi i ZSRR mogą wesprzeć walczące armie.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_54_16_57.png

 

Kilka dni później Czechosłowakom ponownie udało się zaatakować Berlin, i prawdopodobnie atak się powiedzie. Brytyjczykom udało się zająć Saarbrücken, dzięki czemu Wehrmacht jest odcięty od zaplecza we Francji. Niemcy jednak przeprowadzili kontratak i prawdopodobnie odzyskają ów ważny dla nich korytarz. Niemcom, dzięki znacznej przewadze liczebnej udało się przełamać front w Lipsku. Pytanie czy mają dość sił, by to wykorzystać.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_56_14_85.png

 

Brytyjczycy przeprowadzili inwazję w niebronionej Normandii, dzięki czemu mogą wyzwolić Francję, co by było dla Niemców katastrofalne w skutkach. Berlin padł ponownie i tym razem Czechosłowacy nie zamierzają go już oddać. Korytarz między Francją a Rzeszą został odtworzony.

 

Darkest_Hour_2015_05_26_23_59_46_65.png

 

Wehrmacht słabnie coraz bardziej. Czechosłowakom udało się okrążyć 2 dywizje pancerne wroga pod Dreznem, Brytyjczycy lada chwila mogą okrążyć kilka dywizji niemieckich w dawnej Belgii a korytarz ponownie został, prawdopodobnie jednak tymczasowo, zerwany.

 

Darkest_Hour_2015_05_27_00_02_09_68.png

 

20 Sierpnia marionetkowy rząd południowej Francji bez walki się poddał, przekazując kontrolowane przez nich prowincje Wolnej Francji. W Belgii nadal trwają zacięte walki które mogą ostatecznie przypieczętować los Rzeszy. Ostatnie silne i groźne dla Czechosłowaków zgrupowanie wojsk Wehrmachtu znajduje się w Szczecinie. Sztab zdecydował, że głównym celem dla armii to likwidacja dywizji niemieckich okrążonych w Dreźnie, zajęcie Szczecina i obrona dotychczasowej linii frontu, szczególnie Berlina.


Czy Niemcy stworzą zaplecze gospodarcze na Księżycu? Czy Stalin w końcu postanowi się wmieszać? Czy Etiopia zbuduje tratwy, by podbić i spalić Rzym? Zobaczycie we Wtorek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 22 Sierpnia 1936 4:00
 

III Rzesza wydaje się chylić ku upadkowi, opór Wehrmachtu słabnie, Berlin ponownie jest pod okupacją czechosłowacką.

Darkest_Hour_2015_05_27_00_03_29_00.png

 

Oto aktualna sytuacja z frontu. Niemcy nadal posiadają sześć kluczowych prowincji (te czerwone). Żeby Rzesza skapitulowała, należy zająć wszystkie. Chociaż każda z nich znajduje się w zasięgu ręki, to wymaga to zdecydowanego działania głównie ze strony Wielkiej Brytanii. A tego ciężko się spodziewać. Ponadto prowincje Essen i Hamburg wydają się być ciężko dostępne przez linię obrony Wehrmachtu.

 

Darkest_Hour_2015_05_27_00_07_59_67.png

 

Brytyjczycy w końcu prawdopodobnie ostatecznie odcięli Niemców od północnej Francji, a Paryż został wyzwolony. Z drugiej strony Niemcom udało się przerwać okrążenie kilku dywizji Wehrmachtu w Dreźnie. Jeżeli dobrze to wykorzystają, może się to stać... bardzo problematyczne. Jednak Wehrmacht jest już wyczerpany wojną i rzadko atakuje na większą skalę. Wśród Czechosłowaków nie wygląda to jednak wiele lepiej. Linia frontu, jak na możliwości armii czechosłowackiej już jest ekstremalnie rozciągnięta.

 

Darkest_Hour_2015_05_27_00_12_07_01.png

 

7 Września wojskom Czechosłowackim udało się dołączyć do Brytyjczyków pod Hannoverem, konkretnie na rzece Weser. Dzięki temu Rzesza jest już rozbita na trzy części, co prawdopodobnie uniemożliwia skuteczne działania Wehrmachtu. Jednak nadal pięć z sześciu wyżej wymienionych kluczowych prowincji znajduje się pod kontrolą Rzeszy, a ci zapewne nie zamierzają ich oddać bez walki.
Hiszpania podzieliła się dość wyraźnie na dwie mniej więcej równe połowy - północny zachód jest w pełni pod kontrolą nacjonalistów, a południowy wschód to tereny republikanów.

 

Darkest_Hour_2015_05_27_00_15_36_92.png

 

Oto aktualny raport z produkcji. Większość potencjału jest przeznaczone dla modernizacji wojsk, staram się też produkować pewien nadmiar zaopatrzenia. W sumie, nic szczególnego.

Darkest_Hour_2015_05_27_00_18_04_90.png

15 Września Włosi z niewiadomych przyczyn, być może w nadziei, że Hitler im pomoże w wojnie z Etiopią, wypowiedzieli wojnę ZSRR.
III Rzesza, choć jeszcze się trzyma, lada chwila powinna paść, a znaczna część Niemiec aktualnie się znajduje pod okupacją Czechosłowacji

I z tym ponownie dochodzę do momentu, w którym wreszcie mogę rozegrać dalszy ciąg rozgrywki. Nie wiem czy będzie jakiś ewent co do kapitulacji Niemiec, jednak w razie gdyby takowego nie było... Los Niemiec jest w waszych rękach. Zrobiłem co do tego ankietę.
CDN w weekend.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przyznaję że kolejny odcinek miałem dać tydzień temu i nie zrobiłem to przez brak motywacji, jednak w międzyczasie zepsuł się komputer, tak że może to jeszcze potrwać bliżej nieokreślony czas. Zapis gry mam na szczęście na USB, ale ostatnie screenshoty mogą okazać się stracone. Przepraszam za komplikacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Jest 2 Września 1936  0:00

Widząc bliski koniec III Rzeszy przywódcy państw alianckich spotkali się na konferencji w Marsylii i omówili przyszły wygląd Europy środkowej. Dwa główne państwa frakcji Aliantów, Wielka Brytania i Czechosłowacja, nie zamierzają restaurować porządku sprzed wojny. Wśród Brytyjczyków szerzą się zapędy imperialistyczne i coraz częściej mówi się powrocie imperium na kontynent i odbiciu ziem wokół Hanoweru utraconych 100 lat temu. Francja może zostać zepchnięta na drugi plan na rzecz Anglii. Niejasny jest też dalszy los Belgii, Luksemburgu i Danii. W wyniku wojny profitować mogą też w mniejszym stopniu Holendrzy, którzy nigdy w całości nie zostali podbici przez Niemców. Czechosłowacja widzi w tej wojnie jedyną okazję do stworzenia potęgi na arenie ogólnoświatowej i zamierza ją wykorzystać. Kapitulacja Wehrmachtu wydaje się być kwestią czasu.
 

Darkest_Hour_2015_06_16_15_23_04_14.png

Wojskom Czechosłowackim udało się okrążyć w sumie 4 dywizje Wehrmachtu w okolicach Lipska i Drezna. Ponadto z pozoru silne zgrupowania Wehrmachtu w Lüneburgu i Bielefeld okazały się skrajnie wyczerpane i niezdolne do skutecznej walki. Z drugiej strony jednak także wojska Czechosłowackie nie są już zdolne do dalszej ofensywy. Linia frontu jest rozciągnięta do maksimum.


Darkest_Hour_2015_06_16_15_26_46_96.png

Niemcom udało się wyzwolić Cottbus oraz Erfurt, jednak próba odbicia tych miast już trwa. Bitwa o Hannower wciąż trwa i jej wynik, mimo zdecydowanej przewagi Niemców, jest niejasny. Ponadto Wehrmacht wystartował próbę wyzwolenia Berlina i lada chwila niemieckie czołgi znajdą się na obrzeżach miasta.
 

Darkest_Hour_2015_06_16_15_33_32_10.png

Na początku października padł Hannower, jednak natychmiast podjęto próbę kontrataku, która wydaje się być dość obiecująca. Trwa też próba odrzucenia Niemców od Berlina. Brytyjczycy atakują we Francji oraz na północy Niemiec, nie napotykając na większy opór.

Darkest_Hour_2015_06_16_15_40_03_60.png

Kontratak na Hanower jednak się nie udał, jednak dzięki niemu odwrócono uwagę Wehrmachtu, przez co Brytyjczycy zajęli Bielefeld i atakują Luneburg. Niemcy w dalszym ciągu są zaledwie kilka kilometrów od Berlina, jednak walki ustały.
W Hiszpanii trwa wojna domowa, w której siły są dość wyrównane. Republikanie w dalszym ciągu kontrolują Madryt. W Tunezji i innych koloniach francuskich dochodzi do powstań na tle narodowym, które mają duże szanse na powodzenie, jako że Francja jest niezdolna do jakichkolwiek działań.

Darkest_Hour_2015_06_16_15_50_55_85.png

Essen i Kolonia to ostatnie dwie kluczowe prowincje Niemiec. Zajęcie ich oznaczałoby kapitulację Niemiec. Hamburg został zajęty przez Brytyjczyków, jednak siły tam się znajdujące zostały okrążone, więc trzeba się spieszyć. Wojska Czechosłowackie robią co mogą, zwycięstwo może przyjść lada chwila.

 

Pierwszy odcinek od kilku miesięcy. Nie było proste zmotywować się do kontynuacji, więc nie wiem kiedy będzie ciąg dalszy. Spróbuję pisać kolejne posty co kilka dni.

  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 27 Grudnia 1936 22:00

 

Wehrmacht w dalszym ciągu stawia miejscami nawet dość silny opór, chociaż porażka Rzeszy wydaje się być nieunikniona. Mimo to walki niepotrzebnie przedłużają wojnę i kosztują coraz więcej ludzi i surowców, czemu mała gospodarka Czechosłowacji może nie podołać.

Darkest_Hour_2015_06_16_16_01_11_14.png

Przez kompletny brak oporu ze strony Francji i brak wystarczającego zaangażowania ze strony Wielkiej Brytanii w mniejszych państwach sojuszniczych, czyli w Danii i Belgii, Niemcy zdołali jeszcze raz wyjść z prawie matowej sytuacji, zajmując kluczowe prowincje Lille i Vichy we Francji oraz Arhus w Danii. Lada chwila może też paść Kopenhaga. Wojskom Czechosłowacko-Jugosłowiańsko-Greckim udało się odrzucić przeciwnika od Berlina. Nowa ofensywa Wehrmachtu w tym rejonie wydaje się być niemożliwa. Lada chwila powinien paść Szczecin. Brytyjczycy zdołali ustabilizować front w okolicy Hamburga, tak że utrata tego miasta także wydaje się być mało prawdopodobna.

Darkest_Hour_2015_06_16_16_06_15_53.png

Terytorium Niemiec zostało rozbite na cztery części. Wschodnie pomorze Niemiec, czyli rejony Słupska, Kołobrzegu i Koszalina nie są bronione przez żadne regularne jednostki i padną niedługo łupem Czechosłowaków. Niewielki kawałek Francji wokół miast Lyon i Vichy jest broniony przez mniej więcej 3 dywizje wroga. Główne skupisko wojsk Wehrmachtu znajduje się w Belgii i części zagłębia Ruhry. Rejon jest atakowany od wschodu i północy, bombardowany przez Brytyjczyków, a potężna flota brytyjska blokuje dostępu od strony morza. Ostatnią częścią jest Dania. Nie jest jasne jak silny opór może się tam pojawić. Strategicznie kluczowa prowincja, blokująca przejście z morza Bałtyckiego na resztę oceanów, Kopenhaga, jest pod kontrolą Niemiec. Prawdopodobnie jednak padnie łupem Brytyjczyków, co nie podoba się ani mnie, ani ZSRR, ani reszcie państw nad Bałtykiem. Niepodległa Dania jest kwestią bardzo ważną.

Darkest_Hour_2015_06_16_16_09_17_45.png

Rozpoczęto operację błyskawicznego przejęcia Kopenhagi, zanim dotrą tam Anglicy. Dzięki dyplomacji Czechosłowacja tymczasowo przejęła kontrolę nad flotą transportową Kanady (przejąłem nad nimi kontrolę militarną), która stacjonowała w okolicy, tak że z początku 3 dywizje mogą atakować ze strony morza. Niemcy niestety stawiają dość zaciekły opór. Ponadto oficjalnie założono czechosłowacką marynarkę wojenną. Aktualnie składa się z jednego zdobycznego transportowca. Większość okrętów Kriegsmarine niestety zostały zatopione przez Niemców, by nie wpadły w ręce wroga. Transportowiec włączy się niedługo do walk o Kopenhagę.
Sowieci bombardują Słupsk.

Darkest_Hour_2015_06_16_16_14_30_65.png

Opór w pozostałych rejonach Niemiec nagle ustąpił, dzięki czemu III Rzesza praktycznie przestała istnieć. W dalszym ciągu Niemcy kontrolują miasta Lyon i Vichy, jednak nie stawiają już tam większego oporu. Belgia została prawie w całości wyzwolona. Do walk o Kopenhagę włączyli się sami Brytyjczycy. Niemiecka dywizja piechoty wraz z wsparciem brygady czołgów Pzkpfw I stawia zaciekły opór mimo kilkakrotnej przewagi liczebnej Aliantów. Ustalono też, że kilka statków pod flagą szwedzką kursuje między Kopenhagą a Goeteborgiem w Szwecji. Niedługo potem Adolf Hitler wraz z kilkoma innymi ważnymi politykami rządu III Rzeszy, jak Rudolf Hess i Heinrich Himmler pokazali się w Sztokholmie.

 

Po mniej więcej sześciu tygodniach walk o Kopenhagę o godzinie 13:00 26 Lutego 1937 w mocno zniszczonym mieście walki ustały. Nad pozycjami Niemców pojawiły się białe flagi. Niedługo potem niedaleko sztabu Czechosłowackiego pojawił się samochód, z którego wysiedli dowódca niemieckiego garnizonu w Kopenhadze Generał von Rundstedt oraz dowódca sił zbrojnych III Rzeszy Feldmarszałek Werner von Fritsch. Bezwarunkowa kapitulacja Wehrmachtu została podpisana kilka godzin później, po przybyciu przedstawicieli Grecji, Jugosławii, Holandii, Kanady oraz oczywiście Wielkiej Brytanii, z czym wszelkie ziemie III Rzeszy przechodzą pod okupację Aliantów. Zaledwie 3 godziny później w Lyonie ponownie została podpisana kapitulacja Wehrmachtu przez dowódców tamtejszych jednostek Niemców, tym razem przy obecności Francuzów, którzy mimo kompletnej porażki, także chcieli uchodzić za zwycięzców.

Darkest_Hour_2015_06_16_16_18_20_14.png

Darkest_Hour_2015_06_16_16_21_26_40.png

Kopenhaga, mimo mych starań, przeszła w strefę okupacyjną Wielkiej Brytanii. Okupacja Niemiec będzie też trwać zaledwie kilka dni. 
W sojuszniczej Słowenii istnieje bardzo wysokie zagrożenie buntu.
Już kilka dni później granice Europy środkowej wyglądały tak:

Darkest_Hour_2015_06_16_16_23_22_71.png

Powstała Republika Federalnych Niemiec, formalnie niepodległa, jednak rząd jest pod pełną kontrolą Czechosłowacji. Stolica RFN znajduje się w Kolonii, nie pytajcie czemu. Znaczna część Niemiec, w tym Prusy wschodnie Francja odzyskała wszystkie prowincje, podobnie jak Holandia. Jednak Belgia oraz Dania jak na razie pozostają pod kontrolą Wielkiej Brytanii. Czy tak to już pozostanie, zobaczę przy następnej sesji. W dalszym ciągu przy mojej granicy znajdują się dwa państwa faszystowskie, które są dużym zagrożeniem dla Czechosłowacji. Ponadto posiadam teraz prawdziwy dostęp do morza, jednak bez portu, który najpierw musi zostać zbudowany. Pytanie czy w Kołobrzegu (prowincja Stolp), czy Szczecinie. Kontroluję też sporą wyspę na północy Danii, oraz prowincję Arlon, dawnej Belgii, którą prawdopodobnie przekażę Luksemburgowi, kolejnej marionetce, która powstała obok Niemiec. Jak na razie demobilizuję swoją Armię.
ZSRR siedzi cicho.

 

 

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się nie mylę, prowincja musi być bezpośrednio połączona drogą lądową ze stolicą, żeby móc tam budować nowe jednostki, w tym przypadku statki. I nie może być pomiędzy innych państw. Tak w każdym razie było w Hearts of Iron 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 24 Kwiecień 1937 23:00

 

 

Tuż po zakończeniu Czechosłowacja wypowiedziała sojusz z Wielką Brytanią i Aliantami, co pogorszyło stosunki z nimi. Mimo to pozostają dosyć dobre. RFN, Słowenia, Jugosławia i Luksemburg czynią to samo, wchodząc w skład planowanego sojuszu środkowoeuropejskiego. Belgia i Dania w dalszym ciągu są pod okupacją Wielkiej Brytanii. Dla Czechosłowacji ma teraz nastąpić dłuższy okres pokoju.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_06_23_04.png

Wielka Brytania zagwarantowała nam niepodległość, wojska czechosłowackie wracają do kraju, w celu demobilizacji i przegrupowania. Ponadto zrezygnowała z terytoriów na północnym zachodzie Niemiec, przekazując owe RFN, czego szczerze mówiąc się nie spodziewałem. W sumie nie ma sensu się rozpisywać przy najbliższych screenshotach.

 

Darkest_Hour_2015_09_04_17_07_49_53.png

Sytuacja za granicą. Na początek Hiszpania. Wydaje się, że Republikanie mają lekką przewagę w tej wojnie, jednak nacjonaliści w dalszym ciągu są dość silni i panują nad całą północą.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_07_52_35.png

W Algerii powstania narodowe trwają. Rebelianci opanowali znaczne tereny dawnych kolonii. Niejasne jest, czy Francuzi, stawiają większy opór, lub zamierzają kontratakować.


Darkest_Hour_2015_09_04_17_07_56_21.png

W Etiopii Włosi zostali już praktycznie wyparci i już niedługo ewakuacja morzem lub na terytorium brytyjskie stanie się konieczna. Uzbrojone w dzidy i łuki ludy tego kraju zwyciężyły nad zmotoryzowanymi wojskami kolonialnymi Włoch, korzystające z samolotów i gazu. Jednak Etiopia nadal może się stać potencjalnym celem dla pozostałych państw zachodu. Możliwe jest też, że Włosi przeprowadzą ponowną inwazję i jednak zwyciężą.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_08_04_34.png

W międzyczasie wybuchła też wojna między Chinami a Japonią. Na razie niewiele się dzieje. Co ciekawe Indochiny, przez porażkę Francji w Europie, ogłosiły niepodległość, jednak dość szybko wpadli pod panowanie Japonii i teraz biorą udział w wojnie z Chinami.


Darkest_Hour_2015_09_04_17_09_14_54.png

27 Maja Wielka Brytania zakończyła okupację Belgii. Rząd belgijski jednak jest zależny od Londynu i nie odzyskał kolonii. Prowincja Arlon niedługo potem została przekazana Luksemburgowi, co znacznie pogorszyło stosunki z Belgią. Wojsko po częściowej demobilizacji wróciło do formy. Teraz nastąpiła kompletna demobilizacja. Skończył się traktat pokojowy z Włochami.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_10_03_65.png

5 Czerwca to samo nastąpiło dla Danii. Frederikshavn jednak nadal pozostaje pod kontrolą Czechosłowacji jako jej baza na morzu północnym.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_11_01_75.png

Badania koncentrują się na marynarce wojennej i działaniach na morzu. Lądowe siły zbrojne są już moim zdaniem bardzo nowoczesne i mam za mało manpowera na produkcję nowych dywizji, czy też będę miał po demobilizacji, która nastąpi niedługo. Za to na okręty wojenne tego nie potrzeba.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_13_48_23.png

Co ciekawe Grenlandia także pozostała pod moim panowaniem, czego wcześniej nawet nie zauważyłem. Choć jest to wyspa bezwartościowa, jej położenie może się w dalszej przyszłości okazać ważne strategicznie.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_14_30_81.png

Niestety stosunki z Polską są dość chłodne, także sojusz jest na razie wykluczony. Rumunia mimo stosunków +200 nie jest nim zainteresowana. Ich strata. To może się na nich zemścić...

Darkest_Hour_2015_09_04_17_16_23_20.png

Produkcja koncentruje się na produkcji brygad i kilku dywizji piechoty. W siłach zbrojnych Czechosłowacji pojawią się później pierwsze czołgi średnie, znacznie zwiększające siłę ognia piechoty.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_18_56_56.png

Etiopia faktycznie zwyciężyła. Choć wojna formalnie nie jest skończona, zwycięstwo Włoch wydaje się być niemożliwe. Owa porażka jest wyjątkowo wstydliwa, jako że Etiopia nawet nie dysponowała cięższym sprzętem.

Jest 28 Września 1937

 

13 Miesięcy później!        Czyli 25 Października 1938

 

Darkest_Hour_2015_09_04_17_45_13_48.png

Republikanie zdecydowanie przegrywają wojnę z nacjonalistami, jednak wojna w dalszym ciągu trwa. Nadzieja umiera ostatnia! Rebelianci w Algerii opanowali kolejne prowincje, jednak rewolucja posuwa się jedynie powoli. Być może dzięki rosnącemu oporowi Francji. W Chinach trwa wojna pozycyjna, mniej więcej wzdłuż pierwotnej granicy, jednak znaczna część Indochin w wpadła w ręce państwa Junnan, sojusznika Chin. Wynik tej wojny jest niejasny

Darkest_Hour_2015_09_04_17_50_10_34.png

Czechosłowacja, mimo zwycięskiej wojny z Niemcami, nadal graniczy z państwami wrogo jej nastawionymi. Jest to rzeczą nie do przyjęcia, że w samym sercu Europy nadal się gnieżdżą państwa faszystowskie. Austria w takiej formie nie ma prawa bytu! Pretekstu do wojny oficjalnego nie było, jednak zachód jedynie machnięciem ręką przyjął nową wojnę, prawdopodobnie krótką. Włochy, nadal upokorzone porażką w Jugosławii i Etiopii nie włączają się do niej. Ich błąd...

Darkest_Hour_2015_09_04_17_51_07_01.png

Natychmiast po wypowiedzeniu wojny przeprowadzono częściową mobilizację wojsk, co wystarcza w zupełności. Zaskoczone siły austriackie nie mają szans w starciu z być może najnowocześniejszym wojskiem świata. Wojna trwa kilka dni i kończy się z zdobyciem Wiednia. Austria ma podzielić los Węgier, dzięki czemu powstaje kraj mniej więcej w granicach dawnych Austro-Węgier. Jednak nowa stolica to - Praga. Wojska nie zostają demobilizowane i ustawiają się na pozycjach wyjściowych do ataku na Włochy. Jest to działanie prewencyjne, by uniemożliwić możliwą wojnę wywołaną różnicami politycznymi wewnątrz Europy. Jakiegoś sensowniejszego pretekstu niestety nie ma. Rozpoczęto też produkcję kilku statków transportowych, dokładnie 11, oraz konwojów, by móc też prowadzić ewentualne działania wojenne w Afryce lub na Włoskich wyspach. Produkcja trochę trwa, jednak mamy czas. Włosi z trwogą czekają na atak, nie mając wiele, by temu przeciwdziałać. Włoski naród po ostatnich porażkach jest kompletnie zdemoralizowany.

Darkest_Hour_2015_09_04_17_52_20_79.png

Jest 7 Kwietnia... i dupa

 

 

 

 

Darkest_Hour_2015_09_04_18_02_33_67.png

Dosłownie cały świat zelektryzowała owa wiadomość. Zamieszki we Francji, chaos w Europie południowej, słabe Niemcy, wojna na dalekim wschodzie, w Polsce rządy pułkowników... Jest pewien kraj który może na tym skorzystać, niosąc przy tym sztandar rewolucji. 6 Kwietnia o 15:00 oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granicę polsko-sowiecką. Osamotniona Polska nie ma żadnych sojuszników i musi liczyć na siebie. Rumunia raczej nie przyjdzie z pomocą a Alianci są za daleko i nieprzygotowani, by walczyć z największą armią świata. Nie wygląda to dobrze. I czy się potem zatrzymają? Czy pójdą dalej na zachód? Jedyna droga dalej prowadzi przez... Czechosłowację.

 

Wojna między Czechosłowacją a Włochami jeszcze nie wybuchła. ZSRR nie wypowiedziało też wojnę nikomu innemu. Czechosłowacja może zareagować, ale nie musi. Decyzja należy do was!

 

(Opisy są trochę ubogie, jednak wynika to z tego, że próbowałem przeskoczyć ów nudny okres. Mimo to nie chciałem pomijać różnych wydarzeń, tak że dziś mamy wyjątkowo dużo obrazków. Ankieta trwa zaledwie do jutra wieczorem, chyba że jej wynik będzie niejasny. Jeszcze zobaczę...)

 

 

 

Edytowano przez izy97
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...