Skocz do zawartości

[AAR] Sny o Potędze (Europa Universalis IV)


Napięcie w Rzeszy rośnie. Co powinniśmy zrobić?  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak zareagować na Wojnę Domową w Chinach?

    • Interweniować!
      3
    • Nie, to zbyt ryzykowne.
      1
  2. 2. Jeśli interweniować, to jaką politykę wobec Chin prowadzić?

    • Przejąć kontrolę nad kluczowymi portami (Kantonem, Hongkongiem) oraz niewielką okolicą i czerpać z tego zyski
      1
    • Podporządkować sobie całe połacie Chin i wykorzystywać potencjał gospodarczy tych terenów.
      1


Recommended Posts

Ostatnio dzięki łasce Lorda Gabena były masowe przeceny na różne rzeczy, tak więc zakupiłem dwa dodatkowe DLC do Europy Universalis - Art of War oraz El Dorado. Z tego też powodu postanowiłem, że jeszcze raz poprowadzę tego AARa. Nie będę tworzył osobnego wątku (bo po co?). Ponownie dam listę do wyboru państw, którymi mogę rozegrać. Tym razem jednak - właśnie z powodu faktu DLC Art of War - będą to dwa  państwa w Rzeszy, natomiast żadne z nich nie będzie miało statusu mocarstwa. Te państwa to:

 

Holandia

b1b91e10b2.jpg

 

W patchu z Common Sense można wreszcie grać Holandią od 1444 roku. To dwu-prowincjowe państwo zaczyna w Unii Personalnej z Burgundią. Pierwszym zadaniem będzie odzyskanie niepodległości oraz uformowanie Republiki Zjednoczonych Prowincji. Właściwie do końca gry będą duże wyzwania - czy to rywalizacja kolonialno-morska z Anglią, czy też Wojna Trzydziestoletnia i niepokoje w Rzeszy. Prawdopodobnie będzie dużo roboty dyplomatycznej, będzie graniczenie z Big Blue Blobem oraz generalnie - fun przez większą część gry.

 

Liga Hanzeatycka

835623693d.jpg
 

W najnowszym patchu to bardzo silne państwo wreszcie zostało znerfione. Mimo wszystko - to nadal będzie dosyć ciekawa rozrywka, głównie z powodu bliskiej granicy z silną Brandenburgią. Jeszcze więcej gry handlowej niż zwykle, ale przynajmniej nie trzeba będzie się "wyzwalać". 

 

---------------

 

Generalnie, wybrałem dwa państwa, którymi będzie relatywnie duże wyzwanie i które są naprawdę blisko jakiś znacznie silniejszych państw by było to ciekawsze.

 

Natomiast poza tym AARem, który będzie teraz dotyczył Holandii albo Ligi zależnie od waszego wyboru, jest wysoce prawdopodobne, że wystartuje jeszcze jeden AAR. Dzięki DLC z El Dorado do gry mogę dołączyć (używając Nation Designera) własnoręcznie stworzone nacje. Ten drugi AAR wystartuje jednak dopiero jak dobrze sobie to obmyślę. Można go użyć albo do zrobienia specyficznych scenariuszy (np. Serbia wygrywa bitwę na Kosowym Polu) albo do zrobienia jakiegoś randomowego śmieszka w postaci ZSRR w 1444 roku. Jeśli macie jakieś pomysły na ten drugi AAR - piszcie!

 

Ponownie zostawiam ankietę, tym razem tylko dwa wybory. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bc69c68d63.png

 

Z tego co widzę, znacząca większość chciałaby AARa z Holandią. W takim razie zaczynamy! Najpierw krótko "Achievmenty":

 

1. Republika Zjednoczonych Prowincji

 

Uformuj państwo Niderlandów.

 

2. Holandia Rules the Waves!

 

Kompletnie zniszcz flotę Anglii (Wielkiej Brytanii) oraz jeśli są, to ich kolonii.

 

3. Holenderska Kompania Handlowa

 

Miej kolonie w Indiach, Ameryce, Azji i Afryce.

 

4. Ranny Smok

 

Przejmij kontrolę nad kluczowymi portami w Chinach.

 

-------

 

Jak macie więcej pomysłów to dawać. Pamiętajcie tylko, że Holandia to nie Polska, będzie znacznie trudniej to zrobić!

 

 

Prolog : Sytuacja w 1444

 

fa37f18fe0.jpg

 

Holandia leży w północnych Niderlandach oraz podobnie jak pozostałe kraje tego rejonu są w unii personalnej pod Burgundią. Te kraje to Flandria oraz Księstwo Brabant. Dodatkowo Burgundia jeszcze ma francuskiego wasala - Nethers. Łącznie siły lojalistów mogą dysponować około 30 tys. armią, podczas gdy biedna próbująca się wyzwolić Holandia ma 2 tys. Jak widzicie, szanse są niewielkie.

 

75135d2b14.jpg

 

Obecnym królem Burgundii jest Filip III, który ma świetne statystyki. Z tego też powodu szybkie wybicie się na niepodległość nie jest za specjalnie wskazane, gdyż przy takim królu będzie można szybko rozwinąć kraj. 

 

By uformować Niderlandy trzeba kontrolować 6 prowincji -> Friesland, Breda, Holland, Zeeland, Gelre i Utrecht. Posiadamy obecnie dwie z nich, natomiast Breda jest pod kontrolą jednego z wasalów Burgundii. Jest to o tyle istotne, że trzeba tę prowincję zdobyć zanim odpali event "Burgundzka Sukcesja" który całkowicie wywali scenę polityczną w Niderlandach do góry nogami. 

 

b82a5523e0.jpg

 

Niestety kontrolujemy znikomą porcję handlu w Niderlandach czego rezultatem jest dosyć słaby dochód. Wielkiej armii z czegoś takiego się nie zrobi.

 

 

3dd90fbb49.jpg

 

W tym patchu Francja nie zaczyna w wojnie z Anglią. Z naszej perspektywy to bardzo dobrze, bo jest szansa, że będziemy w stanie przekonać Francuzów do wsparcia naszej niepodległości.

 

To tyle jeśli chodzi o sytuację na start. Teraz nie pozostaje nic innego jak zacząć tę grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział I - Independence Day

 

b4ffaa1fe4.jpg

 

Na początku gry nie dzieje się nic konkretnego. Rozpocząłem fabrykowanie claim'ów na Bredę oraz Antwerpię. Rzesza powoli zaczyna tracić kontrolę nad Italią.

 

NAGLE

 

840a696202.jpg

 

Francja wypowiada wojnę Burgundii! Wiecie co to oznacza? Tak jest, wyłączamy wszystkie forty i jednostki wojskowe! Wprawdzie utrata tak dobrego króla na tronie będzie bolesna, ale wczesna niepodległość da gigantyczne możliwości. Zakładając oczywiście, że Burgundia to przegra.

 

2a1b08d7b1.jpg

 

Niestety, Francuzi przegrywają pierwszą bitwę w księstwie Burgundii. To nie wygląda dobrze dla naszych starań.

 

aba9b6cec2.jpg89fe7372b8.jpg

 

Francuzi wprawdzie przegrywają, ale wygląda na to, że Kaiser się zainteresował burdelem w zachodniej Rzeszy. Oh, i nie tylko Kaiser Rzeszy...

 

50bbabd0b7.jpg

 

"And today is the Independence Day!"

 

a5d3ffb139.jpg

 

Oto mój nowy król. Jest znacznie gorszy od burgundzkiego, ale też nie jest to tragedia. Bardziej boli 20 Legitymizacji...

 

a17bb40a3f.jpg

 

Oh, jacy ci Anglicy mili... darmowa mamona!

 

428825820e.jpg

 

Do Niderlandów przybyli Austriacy oraz Anglicy. Po krótkim oblężeniu pada Breda. Siły holenderskie oblegają Antwerpię.

 

699dc3e31e.jpg

 

Tymczasem w bitwie pod Picardie siły burgundzkie zostają zaskoczone przez gigantyczne zgrupowanie Francuzów. To się kończy fatalnie dla Burgundii.

 

b225a54c05.jpg

 

Po roku oblężenia pada wreszcie twierdza w Antwerpii. Siły koalicji anty-burgundzkiej właściwie przejęły kontrolę nad Niderlandami.

 

82059f024a.jpg

 

Wreszcie wojna się kończy. By nie zrobić zbyt agresywnej ekspansji przejmuję kontrolę tylko nad Antwerpią. Holandia jest już niepodległym państwem. W międzyczasie Francja wciąż kontynuuje działania wojenne przeciwko Burgundii.

 

b5a04dcd66.jpg

 

Dostałem również nowego następce tronu. Jest nim Albert Lancaster z Anglii. Póki co wpływy angielskie mi się podobają. Zapewnią dosyć bezpieczną ekspansję w Rzeszy.

 

489398d92d.jpg

 

I słownie chwilę później okazuję się, że nie ma to żadnego znaczenia, bo wybucha Wojna Dwóch Róż, w której za prawowitych władców uważa się Yorków. Tyle było z fajnych relacji z Anglią.

 

a614d38f03.jpg

 

Staliśmy się również sojusznikiem Palatynatu Reńskiego. Zawsze dobrze mieć kogoś kto będzie chciał się poświęcać w moim imieniu.

 

b4542e5d6c.jpg

 

Francja wreszcie zakończyła tę wojnę z Burgundią. Państwo to zostało poważnie okrojone, jednakże nadal zachowało swoje Unie Personalne. Nie znaczy to jednak oczywiście, że one nie zostaną zerwane w przyszłości.

 

07fe44a254.jpg

 

No i stało się. Flandria oraz Brabant również się wyzwoliły.

 

38d529915a.jpg

 

Wybrano papieża. Nic z tego nie wynika.

 

dae9ad74cf.jpg

 

Zaatakowałem Utrecht. Udało mi się rozbić armię tego miasta, jednak nie byłem w stanie przebić się za mury, dlatego ruszyłem na jego sojusznika - Flandrię. Zmęczona armia holenderska została jednak zmuszona do odwrotu.

 

a2451d615b.jpg

 

W bitwie pod Antwerpią ledwo udało mi się pokonać armię Flandrii. Jednak to wystarcza by móc wreszcie pchnąć front do przodu.

 

23347a8d04.jpg

 

Po zdobyciu ich stolicy, podpisuje pokój z Flandrią. Nie zyskuje terytoriów jednak księstwo to zobowiązuje się mi płacić spory trybut. 

 

aa78a4fbce.jpg

 

Wreszcie kończy się Wojna Dwóch Róż. Wygrywają Yorkowie.

 

b1641c49f1.jpg

 

30 Września 1457 udaje się wreszcie podbić Utrecht. Oto obecne granice Holandii. W 11 lat wyzwoliliśmy się z unii personalnej, zdobyliśmy dwie prowincje i narobiiśmy sobie kupę wrogów. Brabant oraz Flandria bardzo chętnie chciałyby dokonać zemsty a Austria i Agnlia, którzy wcześniej chętnie by mi pomogli teraz są znacznie mniej skorzy do podania pomocnej dłoni. 

Edytowano przez Verlax
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział II - Blob Kontratakuje

 

 

Na dobry początek, Francja atakuje Anglię. Król Holandii decyduje się wesprzeć Wyspiarzy, bojąc się wzrostu w siłę wielkiego niebieskiego bloba. Po stronie koalicji anty-francuskiej stoi również Kastylia, Saubadia oraz Wenecja. 

 

a24f5374f5.jpg

 

Wojna początkowo idzie fatalnie, bo Anglicy nie są w stanie zdesantować porządnie swej bardzo dużej armii na kontynencie. Dzięki temu Francuzi uzyskali inicjatywę w wojnie.

 

f5bf3b7104.jpg

 

24 kwietnia 1458 roku odbywa się wielka bitwa pod Labourd. Połączone siły francuskie atakują zgrupowanie Kastylii broniące angielskiej fortecy. Bitwa tą wygrywają Francuzi dzięki kompletniej niekompetencji dowódców kastylijskich, którzy nie wysłali atakowanym siłom wsparcia.

 

edad35f526.jpg

57815f4118.jpg

 

Tymczasem Karol VI Walezjusz prowadzi swą armię i atakuje armię Kastylii oblegającą Bearn. Filip de Goni stawia zaciekły opór, ale zwyczajnie nie jest w stanie zrównoważyć gigantycznej przewagi liczebnej przeciwnika.

 

d558ced549.jpg

bb79cb2083.jpg

 

Francuzi robią się bezczelni i pod Logrono atakują armię Kastylii. Wykorzystyjąc swą przewagę liczebną ponownie Francuzi odnoszą zwycięstwo.

 

1537aac565.jpg

 

Zaraz, chwileczkę. A gdzie niby jest holenderska armia? Well...

 

f270754c25.jpg

 

Pierdzimy w stołek, ot co. Lubię być pożytecznym sojusznikiem.

 

4764823f4c.jpg

 

Anglicy nie umieją pływać ani zdesantować się w swoich własnych portach, no to teraz płaczą. Padła kluczowa twierdza w Labourd, a Gaskonia znajduję się już pod całkowitą kontrolą Francuzów.

 

31f3faec5d.jpg

 

Węgrzy weszli do Kastylii i sieją śmierć i pożogę. Na północy Francuzi oblegają twierdzę w Normandii.

 

31f3faec5d.jpg

 

Tymczasem Anglia jest atakowana przez osłabioną Burgundię. Sytuacja Wyspiarzy jest tak beznadziejna, że tym razem decydujemy się złamać sojusz. Tym bardziej, że Burgundczycy mają całą potęgę Unii Kalmarskiej po swojej stronie.

 

5506409d32.jpg

 

Francja zmusza Saubadię do płacenia reparacji wojennych. Liczba sojuszników Anglii drastycznie spada.

 

fa393b5b66.jpg

 

Sukcesy Wenecjan w Węgrzech spowodowały, że Francuzi stracili jednego z dwóch sojuszników. W praktyce jednak niewiele to zmienia.

 

432e5dfd11.jpg

 

Anglia straciła swego najważniejszego sojusznika. Finis Britannie.

 

60f1c73b02.jpg

 

Wojna zakończona. Francja przyłącza do macierzy Gaskonię. Burgundia wciąż kontynuuje działania wojenne przeciwko Anglii próbując podbić Normandię.

 

1bbde07717.jpg

 

Tymczasem udało nam się odblokować Ideę Narodowe. Król Holandii decyduje się na spróbowanie wczesnej kolonizacji. Z Portugalii i Kastylii dochodzą słuchy o nieznanych, a pełnych bogactw terenach.

 

b81e4c981d.jpg

 

Koniec wojny burgundzko-angielskiej. Burgundia uzyskuje Calais, ale nie przejmuje kontroli nad Normandią.

 

701f5d3094.jpg

 

Wtem! Król mi umarł! Na tron wstępuje Albert I Lancaster. Jego syn - Albert II Lancaster już szykuje się z tyłu. Wreszcie Legitymizacja skoczyła mi prawie do 100 przez co mój kraj wreszcie stał się jako tako stabilny.

 

083c89145f.jpg

 

Tymczasem wspaniałe wieści u sąsiadów! We Flandrii dochodzi do przewrotu. Król pozbawiony silnej legitymacji dostał silnego rywala. Gdy tylko wiadomość ta dotarła do króla Holandii armia kraju została przesunięta do Antwerpi.

 

86f6b9f5a6.jpg

 

Będąc szczerym, we Flandrii idzie im całkiem fatalnie. Ale nic nie szkodzi. Prawda?

 

b692efac81.jpg

 

357d59269f.jpg

 

W bitwie pod Bredą wojska dowodzone przez Kaspera Veedmana pokonują bitwą i dobrze przygotowaną do wojny armię Fryzji. Dzięki dobremu wykorzystaniu tereny udaje się pokonać wrogów z łatwością. 

 

dcb9b965a1.jpg

 

W bitwie pod Brabantem armia holenderska zostaje pokonana (głównie przez zastosowanie lepszych arkebuzerów po drugiej stronie, niestety screena nie wziąłem). Natomiast szczęśliwie dla mnie mój sojusznik - Kaiser - wreszcie się obudził i wysłał jedną ze swych armii. To było aż nadto.

 

77afcf3bd7.jpg

 

W międzyczasie - Francja wypowiedziała wojnę Burgundii! Aj, aj, aj!

 

7cab36cc9a.jpg'

Burgundia ma wsparcie Unii Kalmarskiej, ale nic z tego nie wynika. Francuzi z łatwością pokonują ich na polu bitwy.

 

710c46712f.jpg

 

Podbiliśmy już zarówno Fryzję jak i Flandrię. Z Flandrii nic nie zabieram, aczkolwiek zmuszam ich do płacenia upokorzającego trybutu, który zasili mój mocno nadszarpnięty skarbiec. Flandria zaś została całkowicie zaanektowana.

 

1847441da5.jpg

 

Wybrano Kaisera. Gott erhalte! Austria utrzymuje cesarski stołek.

 

d3202dfadb.jpg

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=06643umEJZg

 

 

--------------------------------------------------------

 

I na tym przerwiemy ten rozdział, bo zrobił się niespodziewanie długi. Robi się nieciekawie. Anektując całkowicie Flandrię narażam się na ryzyko, że za kilka lat będę graniczył na południu z wielkim blobem zagłady zwanym też jako Francja. Wreszcie, nie jestem pewien czy był to taki dobry ruch, gdyż nie potrzebuję prowincji z Flandrii do uformowania Niderlandów.

 

Technologicznie jestem bardzo do tyłu militarnie i gdyby nie pomoc Kaisera nie miałbym szans tej wojny wygrać. Szczęśliwie dla mnie jednak, będę prawdopodobnie pierwszą nacją, która rozpocznie kolonizacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział III - Burgundzka Sukcesja i Holdenderska Konkwista

 

No i stało się. Tym razem odpalił się event "Burgundzka Sukcesja", który dużo pozmieniał.

 

Czym właściwie jest ten event? A no Paradox sobie pomyślało, że od tej chwili Burgundia jeśli będzie przegrywało (jakąkolwiek wojnę) ma szansę odpalić event, który automatycznie zabija rodzinę królewską i powoduje błyskawiczny rozbiór pomiędzy Francją a obecnym Kaiserem Rzeszy (Austrią). Event ten ma to próba odwzorowania jednej z najważniejszych bitew w historii Europy, to jest: bitwy pod Nancy (1477). Jak wiadomo z historii powszechnej śmierć króla bez dziedzica spowodowała, że zachodnia część została przejęta przez Francję, zaś wschodnia przez Austrię. Tak też dzieje się w grze.

 

2251dbc5a1.jpg

 

Tak wygląda obecnie sytuacja wokół Niderlandów. Austriacy przejęli kontrolę nad Calais, Cambray, Luksemburgiem i innymi całkiem bogatymi ziemiami. Rzeczywiście, Francja po nowych nabytkach terytorialnych graniczy z Holandią. Tymczasem, wróćmy na moment do kraju.

 

518da37eab.jpg

 

Jest końcówka roku 1472. Holandia rozciąga się teraz od Flandrii po miasto Utrecht. W wyniku wojen fatalnie wygląda kwestia militarna. Rezerwy ludzke są bardzo niskie (nieco ponad 2 tysiące), podczas gdy nasze państwo wystawia tylko dziesięciotysięczną armię. Kiepsko również ze skarbcem, po spłacie pożyczek nie starcza na odbudowę fortyfikacji.

 

Skoro już robimy przegląd, zajrzyjmy na Półwysep Iberyjski. Coś się działo w międzyczasie? A no działo. Portugalczycy naprawdę na poważnie wzięli Konkwistę i ruszyli wgłąb Maroka. Kastylijczycy również ruszyli im na pomoc, ale w międzyczasie wybuchła u nich wojna domowa. Doszło więc do małego absurdu - póki co Granada jest w stanie wojny z Kastylią i ta wygrywa!

 

2c83288734.jpg

 

Tymczasem, do zabawnej sytuacji doszło w Calais...

 

Calais, początek roku 1473:

 

- I mówię wam, jam jest prawowity król Burgundii! - zakrzyknął uzurpator. - Po zdobyciu tego oto zamczyska cała ziemia będzie nasza!

 

- Eee..., ale Burgundia już nie istnieje? - jakiś minion się odważył zapytać.

 

- Czepiasz się!

 

- I w ogóle to trochę kiepskie miejsce wybrałeś, bo tutaj nawet nie ma kultury burgundzkiej.

 

- Szczegóły!

 

103a04394d.jpg

 

Ciekawie rzeczy się układają na wschodzie. Moskwa podbiła Nowogród Wielki, to się zdarza. Ale co jest generalnie niespotykane - Polska nie jest w unii personalnej z Litwą! Może nawet da to chwilę odetchnienia biednym Krzyżakom.

 

3be1aed168.jpg

 

O nie! Ponieważ podbiłem dwie prowincje jacyś wielce postępowi myśliciele uznali, że mój kraj nie jest już wystarczająco postępowy i nie może być centrum renesansu. Z tego też powodu papież nagle zaczął mnie lubić bardziej. Nie wnikajcie.

 

db81d99152.jpg

 

Tymczasem bardzo ważny dzień dla Holandii. 10 maja 1473 roku wyrusza ekspedycja siedmiu okrętów pod dowództwem Barthouta Limburga w kierunku tajemniczych terenów na południowy zachód od Iberii.

 

7fdba393d4.jpg

 

A niech mnie, i rzeczywiście coś znaleźli! Dotarliśmy do Brazylii! W latach siedemdziesiątych czternastego stulecia! Ziemię te od tej chwili będą zwać Brazylią. 

 

068c99a53a.jpg

 

...

 

hue hue hue hue

 

f80e1789dc.jpg

 

Tymczasem, Austriacy mają dość tego wrednego burgundzkiego uzurpatora w Calais. Pozbywają się go wraz z głową.

 

35bbc0bb65.jpg

 

Wreszcie udało nam się wprowadzić do armii Arkebuz. Dzięki temu możemy więcej wystawiać wojska do pojedyńczej bitwy i możemy robić takie fajne baraki... w sumie to nie pytajcie mnie o logikę tego. Jak widać arkebuz ma wiele funkcji.

 

e4f907ea76.jpg

 

Wreszcie zakończyła się wojna domowa w Kastylii. Zupełnie przez przypadek któraś armia rebeliantów zaatakowała muzułmanów z Granady myląc ich z rojalistami. W rezultacie Granada utraciła kolejną prowincję i został im tylko mały azyl w Giblartarze. 

 

Rojalista =/= Muzułmanin

 

98efa2e003.jpg

 

Doszło do dosyć ciekawej sytuacji w Rzeszy. Księstwo Oldenburga zaczęło dramatycznie się rozszerzać. Wkrótce przez to doszło do konfliktu między księstwem a Ligą Hanzeatycką, która dla odmiany zjadło jakieś niewiele znaczące księstwo Laurenburga. Może z mojej perspektywy nie byłoby to takie ważne, gdyby nie fakt, że Brabancja zdecydowała się wesprzeć Oldenburg. W rezultacie nie zostawili praktycznie żadnej armii w domu...

 

f098612d88.jpg

 

Albert I Lancaster postanowił jednak nieco poczekać z atakiem na Brabancję. W zupełnej ciszy rozpadła się Unia Kalmarska. Pokojowo kraje nordyckie przestały być rządzone przez jednego króla z Kopenhagi. 

 

5bdf89ee79.jpg

 

W międzyczasie Palatynat wzywa mnie do pomocy z małym rozbiorem arcybiskupstwa Trewiru. Ponieważ i tak nie mam wiele do roboty, a wciąż nie jestem pewien czy atak na Brabancję mi się opłaci - decyduję się wysłać małą pomoc.

 

76f93abcd9.jpg

 

Niestety, AI ma inteligencję ameby, i gdy ja walczę z głównym zgrupowaniem sił Trewiru w Liege to "sojusznicy" próbują szturmować twierdzę w Alzacji. Absolutnie bezskutecznie.

 

9115ba9dec.jpg

 

Tym razem to ja łaskawy Albert I Lancaster przybywa z odsieczą. Siły alzacko-trewirskie próbują rozbić siły Palatynatu. Przybywam dosłownie w ostatniej chwili by uchronić Palatyna przed klęską.

 

 

67d61df3e6.jpg

 

Siły Holandii pod dowództwem Christiaana Amelanda zdołały dogonić uciekające siły wroga pod Trewirem gdzie dochodzi do kolejnej bitwy.

 

2b0364bac5.jpg

 

O cholera... niestety próba "ugłaskania" Francji nie idzie zbyt dobrze.

 

a053df33a2.jpg

 

Doszło do całkiem zabawnej sytuacji. Po raz kolejny durnie z Palatynatu zostali rozbici pod zamkiem w Alzacji, a moje siły dla odmiany tym razem spóźniły się o kilka dni. W rezultacie cały rok oblężenia poszedł w @#$%#$%. 

 

Dlaczego ja w ogóle pomagam AI?

 

Na pocieszenie, wzrosły ceny brązu bo Ottomanie produkują na potęgę działa artyleryjskie. Yay.

 

e0bc3016fe.jpg

 

Widzicie tę moją armię na mapie? To jest właśnie armia holenderska, która z postanowieniem "Pierdolę, nie robię!" zawraca do Holandii. Niech ten durny Palatyn walczy sam.

 

d90dec1556.jpg

 

Wreszcie Palatyn po jeszcze kilku próbach pomyślał, że celem wojny jest Trewir a nie Alzacja. W rezultacie udało mu się jakoś skończyć tę wojnę. <klap> <klap>

 

40eeeb86a5.jpg

 

Rośnie napięcie pomiędzy szlachtą a duchowieństwem co ma nieco związku z postępującym paskiem śmierci i zagłady zwanym też jako "Chęć Reformacji". Decyduję się wkurzyć nieco papieża, bo nie stać mnie na bronienie się przed armią wkurzonych i przede wszystkim - uzbrojonych - szlachciców.

 

7e8ee0d92f.jpg

 

Wybucha wojna angielsko-szkocka. Ci drudzy nie mają jednak żadnych szans, gdyż już w pierwszej bitwie większość szlachty Szkocji padła. Anglicy kontynuują natarcie w głąb kraju.

 

06f5515c3a.jpg

 

Umarł król, niech żyje król! Albert II Lancaster od 14 lutego 1481 roku włada Królestwem Holandii. Jego nauczyciel zdradził, że dysponuje on niebawyłymi umiejętnościami, a wręcz przewyższa dawnego króla. Przekonamy się.

 

d66a18464e.jpg

 

Anglicy zaś zdobywają na Szkotach Edynburg oraz Adeerben. Można jednak założyć, że Szkocja jako państwo już nie będzie się zbytnio liczyło. Upadek Szkocji godzi też w pozycje Francuzów, którzy byli zobowiązani ich chronić.

 

9acf25f1ed.jpg

 

Kaiser Rzeszy - Franciszek I von Habsburg widząc w jak fatalnym stanie jest Święte Cesarstwo Rzymskie podwziął przygotowania do rozpoczęcia generalnej reformy tego latającego burdelu na kółkach. Przybiera to nazwę - "Reichreform". Państweka Rzeszy póki co są bardzo zadowolone z przebiegu wydarzeń. 

 

fd0b5fd800.jpg

 

Tymczasem wieści o nowym lądzie na zachodzie potwierdziły się po raz kolejny. Kolejna ekspedycja dociera do wybrzeży Kanady. Niestety jak się okazuję, główny dowódca ekspedycji był w trakcie niej notorycznie pijany. Plotka się przedostała i teraz prestiż królestwa od tego cierpi. 

 

Pojawiają się również plotki, że on dotarł tam tylko dlatego, że był pijany. Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy konkwistadorów, to może być prawdopodobne.

 

eb19d8a8ec.jpg

 

Wreszcie, prawdziwie historyczny moment. Armia konkwistadorów pod dowództwem Christiaana Amelanda desantuje się na Bermudach. Niestety, ta prowincja również okazuje się być za daleko i nie możemy skolonizować żadnej z nich co jest idiotyczne.

 

 

-------------

 

- Mój panie, dopłynęliśmy do Ameryki! - zakrzyknął marynarz.

 

Kapitan okrętu odjął lunetę od oczu i podkręcił wąsa. 

 

- Rzeczywiście, piękne to to! Możemy tam założyć kolonię! - pomyślał.

 

- NIE TAK SZYBKO!

 

Nagle znikąd pojawiła się tajemnicza figura noszące szwedzką koszulkę oraz z grubym brzuchem od pizzy.

 

- O nie, to Kapitan Paradox! - zakrzyknęli przerażeni marynarze.

 

- Nie możecie założyć tu kolonii bo nie macie zasięgu - powiedział naczelny developer gry. - Rzekłem. 

 

Po czym rozpłynął się w powietrzu.

 

- Ale my tu już dopłynęliśmy... - kapitan powiedział przez łzy. - TO NIE MA SENSU!

 

----------------

 

08522e6c30.jpg

 

----------------

 

I na tym zakończymy ten Rozdział. Zauważyłem, że w ostatnim mocno brakowało opisów i generalnie był dosyć biedny, tutaj spróbowałem nieco wykrzesać. Niestety, przygody holenderskich konkwistadorów muszą poczekać jeszcze kilka lat bo jak widać - brak zasięgu. Cokolwiek to w ogóle znaczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział IV - Wojna Pierwszej Koalicji

 

9f3e080418.jpg

 

Francja Walezjuszy po odbiciu z rąk Anglików Gaskonii oraz podporządkowania sobie Bretonii ruszyła na wschód. Celem Francuzów jest oparcie swych granic na Renie oraz kontrola nad kluczowymi twierdzami w Alzacji. Na agresję na ten kraj natychmiast odpowiedział Kaiser Rzeszy - Franciszek I von Habsburg z Austrii. Wojnę Pierwszej Koalicji póki co wygrywają Austriacy, aczkolwiek to nie jest ostatnie słowo. Wielkie zamieszanie na tyłach Austriaków czyni nagła rewolta ruchu husyckiego w Walonii pod wodzą Joachima Adenberga. Posiada póki co przeszło 23 tysiączną armię i może być dla Habsburgów wyjątkowo bolesny.

 

W międzyczasie Holandia zachowała neutralność pomimo faktu, że jest póki co sojusznikiem Austrii. Złośliwcy twierdzą, że stało się tak dlatego, że Albert II Lancaster był tak pochłonięty próbą skolonizowania przeklętych Bermud, że nawet nie zauważył wojny na swoich granicach. 

 

Niestety, szybko się okazało, że słabość Francuzów była tylko chwilowa. Armia francuska oblega Alktrich, kluczowe miasto którego zdobycie umożliwia Francji atak na Alzację. W międzyczasie wojska cesarskie przeżywają bardzo trudne chwile.

 

d87d2cbb2e.jpg

 

Wreszcie doszło do wielkiej bitwy pod Alktrich - najkrwawszego starcia Wojny Pierwszej Koalicji. Na początku wydawało się, że siły alzackie zdołają odeprzeć Francuzów na wzgórzach otaczających miasto, jednak szybko stało się jasne, że Francuzi nie dość, że są niesamowicie liczni, to jeszcze mają otrzymać wielkie posiłki z północy. W rezultacie szybko bitwa zamieniła się w rzeź cesarskich. Bitwa była szczególnie bolesna dla sojuszników Kaisera, przykładowo Wolne Miasto Ravensburg straciło w tej bitwie przeszło 90% swej armii. Jednym z powodów klęski była drastyczna przewaga Francuzów w artylerii, siły cesarskie posiadały zaledwie jedną baterię.

 

550f2b812e.jpg

 

ee6626156a.jpg

 

Tymczasem doszło do zabawnej sytuacji. Franciszek I von Habsburg wycofując się z walk we Francji postanowił się schronić w swoich posiadłościach w austriackiej Walonii. Nie wiedział jednak, że cała Walonia jest już pod kontrolą Husytów...

 

a5dc1d0042.jpg

 

Rzeczywiście, ci husyci poczynili straszliwe spustoszenie. Armia Kaiserska ruszyła na zbuntowaną Walonię. Połowa armii husyckiej zostaje rozbita, jednak druga wciąż walczy - atakując twierdze w Calais. Austriacy i tak nadwyrężają swoje możliwości.

 

92e676990a.jpg

 

 

W międzyczasie ciekawie dzieje się w Skandynawii. Szwecja wypowiedziała wojnę Danii i póki co radzi sobie doskonale. Pomimo sojuszu Moskwy z Danią, Rosjanie okazali się być bardzo słabymi przeciwnika dla Szwedów i ci póki co triumfują. W wojnę zaangażowane jest też księstwo Pomorza, Meklemburgia, Hanza oraz inne państewka nad Bałtykiem.

 

3a5ed28806.jpg

 

Ostatnia walka dzielnych husytów pod Calais. Ich bohaterstwo zostanie zapamiętane na wieki.

 

30483e993b.jpg

 

Francuzi zdobyli twierdzę w Altkirch co otworzyło im drogę na Alzację. Zdobycie jednak tego zamku spowodowało nagłe dołączenie się kolejnych państw do Koalicji. Z południa dołączyła Aragonia oraz Prowansja, zaś ze wschodu doborowa kantorska armia ze Szwajcarii stawiła się na wezwanie. Francja pomimo początkowych sukcesów utraciła inicjatywę w wojnie. Kaiser Rzeszy kontratakuje z północy - nacierając z Walonii.

 

73349b9ec5.jpg

 

Tymczasem w tle Wojny Pierwszej Koalicji - Królestwo Holandii atakuje Fryzję. Albert II Lancaster marzy o zdobyciu długiego pasa wybrzeża tylko dla swojej domeny. Cel ten jest już prawie w zasięgu ręki.

 

55482f058d.jpg

 

Koniec wojny szwedzko-duńskiej. Gustaw Adolf staje się królem zarówno Szwecji jak i Danii. Lew Północy powstaje!

 

749eb7324b.jpg

 

W obronie Fryzji staje Księstwo Pomorza, które w reakcji na wkroczenie do Fryzji wysłało armię do Utrechtu. Oblężenia tego miasta idzie im jednak fatalnie z powodu braku artylerii. Palatynat Renu natomiast przeprowadza rajd na drugiego sojusznika Fryzji - Verdun.

 

6dd35d1493.jpg

 

Dużo reform. Po pierwsze - założony został Amsterdamski Bank, którego praca bardzo pomogła w zwalczaniu finansowych trudności. W rezultacie bardzo spadł poziom inflacji. Dzięki reformom militarnym oraz wprowadzeniem większej dyscypliny udało się polepszyć ogólne morale w wojskach Holandii. Klasa kupiecka w Niderlandach prężnie się rozwija i w rezultacie zyskaliśmy więcej opcji do inwestycji w najbliższych krajach.

 

By wzmocnić naszą siłę militarną powołano również komisje oficerskie, których zadanie będzie odnalezienie odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska w armii.

 

854dda38d7.jpg

 

Po prawie roku oblężenie stolica Fryzji - Groningen - została zdobyta. Anglicy w międzyczasie zdesantowali się na Pomorzu i zwycięstwo w tej wojnie jest niemal pewne. Jeśli chodzi o Wojnę Pierwszej Koalicji - Francuzi dostają ostro po dupie.

 

a7e469a486.jpg

 

Pomysł na stworzenie komisji oficerskich już okazał się całkiem niezły. Nowy generał z dużym doświadczeniem dołącza do sztabu.

 

14f842ad6e.jpg

 

Nie dość, że wojna Pierwszej Koalicji, to jeszcze Ottomanie oraz chanat krymski łakoszą się na posiadłości w Genui. Przyjmuję wezwanie do stawienia się do wojny, aczkolwiek i tak nie zamierzam wysyłać żadnych wojsk.

 

cba7cd9069.jpg

 

Tymczasem Francuzi ponoszą spektakularną porażkę. Walezjusze mają już tylko jedną armię a połączone siły koalicji zdobyły wszystkie ważniejsze forty na granicach. Armia cesarska zaczyna oblężenie Paryża.

 

d9482a7a7f.jpg

 

Podbój Fryzji został zakończony. Holandia kontroluje już niemalże całe wybrzeże Niderlandów.

 

405f513b5b.jpg

 

Paryż został zdobyty. Francja jest w kompletnej rozsypce. Szwajcarzy podbili twierdze na wschodzie, Gaskonia jest już pod kontrolą Aragonii, Szampania póki co cesarska... klęska jest całkowita.

 

b7a8ffb0f5.jpg

 

Umarł Kaiser, niech żyje Kaiser. Karol I von Habsburg zostaje cesarzem. Na pocieszenie dla mieszkańców Rzeszy - tak teraz wygląda Francja.

 

23d7746709.jpg

 

Tymczasem, cesarscy są tak zajęci gnębieniem Francji dalej w Wojnie Pierwszej Koalicji, że Ottomanie wleźli do Austrii, a turecka flota niszczy flotę Genui na morzu ligurskim. <klap> <klap>

 

ecdeee3625.jpg

 

Ciekawa sprawa. Francja została właściwie całkowicie rozbita, została im tylko jedna ostatnia twierdza w Bretoni. W tym właśnie momencie następuje powstanie bretońskich nacjonalistów, którzy... atakują cesarskich.

 

...

 

Świetna logika.

 

5351b1949f.jpg

 

Nie daleko od Wiednia wojska koalicji chrześcijańskiej przegrywają bitwę z Ottomanami. Głównie dlatego, że dodatkowa rezerwa 20.000 landsknechtów z Austrii zapomniała dołączyć do bitwy.

 

be960a0061.jpg

 

Jeszcze na dobre Wojna Pierwszej Koalicji nie została zakończona, a Anglicy już chcą dobić Francuzów jeszcze bardziej. Zamarzyła im się dawna Gaskonia, którą teraz chcą odbić.

 

5efe8029e9.jpg

 

Oto koniec Wojny Pierwszej Koalicji. Francja utraciła Szampanię, Tuluzę oraz kupę innych księstewek, które stały się niepodległymi państwami. Jakby było tego mało, Francja dalej jest w stanie wojny z Anglią, przez co najprawdopodobniej utraci jeszcze Gaskonię na rzecz Wyspiarzy. Biorąc pod uwagę jak wielkie jest zmęczenie wojenne oraz jak drastycznie przebiegły rozbiory erę wielkiego blue bloba można uznać za zakończoną.

 

830218693b.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział V - Nowy, Wspaniały Świat

 

 

 

Zanim przejdę do właściwej gry, pozwolę sobie nieco opowiedzieć o sytuacji. Królestwo Holandii kontroluje większą część Niderlandów. Ostatnim innym państwem o podobnej kulturze jest Brabancja, która w ostatniej wojnie udało się dotrzeć do wybrzeża zdobywająć Arnhem. Brabancja jest sprzymierzona z wielkim księstwem Oldenburga, które póki co jest całkiem stabilnym i silnym państwem w Rzeszy. W rezultacie nie mam póki co zbytnich możliwości kontynuacji jednoczenia Niderlandów.

 

608a0932a1.jpg

 

Pomimo licznych wydatków na kolonizacje nie udało się jeszcze podporządkować Holandii żadnej prowincji zamorskiej. Najbliżej miałem do Afryki, ale tam również mnie uprzedzili Iberyjczycy. 

 

51a6b5a75f.jpg

 

Możemy kontynuować. Póki co królestwo Holandii jest cały czas na wojnie z Francją, jednak w praktyce nie uczestniczy w działaniach militarnych zrzucając wszystko na Anglików. Mniej więcej w tym samym momencie przybywają uciekinierzy z Konstantynopola. Przyjmujemy ich z szacunkiem, gdyż przynoszą starą antyczną wiedzę. Trochę robi to burdla w administracji, jednak przyśpieszony postęp technologiczny jest tego wart.

 

0c67380439.jpg

 

 

W trakcie odkrywania wysp karaibskich udało się odkryć wyjątkowo miłych tubylców. Jak się okazuje, ziemie Nowego Świata są zaprawdę bogate.

 

2bec722dbb.jpg

 

Oto co zostało z Francji po kolejnej wojnie. Wojna Pierwszej Koalicji właściwie całkowicie zniszczyła Francuzów pozostawiając ich w kraj w stanie pernamentnego rozbicia dzielnicowego. Anglicy uzyskali całą Gaskonię, wzmocniła się pozycja Prowansji, zaś Kastylia uzyskała graniczne prowincje na południu.

 

79aaba5fc8.jpg

 

Nasi odkrywcy na wybrzeżu Brazylii odkryli jakieś dziwne "humanoidalne" bestie. Pamiętając o wyprawie Hanno spróbowano się z nimi "porozumieć". 

 

86347d9d0f.jpg

 

Niedługo po wojnie francusko-angielskiej Holandia zaatakowała wyzwolone we wcześniejszej wojnie Księstwo Pikardii wraz ze wsparciem Cesarza oraz Palatyna Renu. Wojna kończy się bardzo szybko.

 

a2e9a698db.jpg

 

Zdobywamy graniczne miasto Arras i przyłączamy je do Królestwa Holandii. Ostatecznie nie podbijam całych Pikardii by nie zagrozić się dostaniem na twarz koalicji.

 

1d3816e063.jpg

 

W międzyczasie wybuchła Wojna o Niepodległość Danii. Duńczycy nie zgadzają się na rządy Gustawa I Adolfa i detronizują go ze swego tronu. W wojnie tej Danię wspiera Moskwa oraz Norwegia. Póki co Szwedzi nie są w stanie osiągnąć większych sukcesów.

 

 

fe47220223.jpg

 

Newsy ze wschodu! Polska, która dotychczas radziła sobie naprawdę nieźle między innymi podbijając prawie cały Zakon Krzyżacki z wyjątkiem Gdańska teraz musi zmierzyć się z największą zarazą - bandą wściekłego chłopstwa. Masowe rebelie wybuchają w całej Koronie. Zobaczymy w przyszłości jak Lachom pójdzie.

 

61e6f7f44c.jpg

 

Wreszcie nastąpiła historyczna chwila. 30 Czerwca 1502 roku powstaje pierwsza kolonia holenderska na Dominikanie. Wyprawa konkwistadorów pod dowództwem Lamoraala Appingedama osiedliła się na jednej z wysepek Morza Karaibskiego. Na miejscu okazało się, że znajdują się spore grupy tubylców. Póki co podjęto decyzje o tym by wykorzystać to do handlu - mieszkańcom wyspy zaproponowano towary z Europy w zamian za żywność, świecidełka oraz różne inne dobra.

 

81288aa847.jpg

 

Jakiś lokalny kaznodzieja zaczął głosić poglądy, że nie istnieje coś takiego jak czyściec, przez co modlitwy za dusze zmarłych nie mają żadnego sensu. Albert II Lancaster nie chciał zajmować stanowiska w tej sprawie, jednak środowisko kościelne zmusiło go do postawienia sprawy jasno. Zdecydował się więc potępić takie wierzenia i uznał go za heretyka. Pomimo tego - w całej Europie żądania reform w Kościele ciągle rosną na siłę i osiągnęły już pułap 90%.

 

6deb85f00d.jpg

 

Wykorzystując zaangażowanie Szwecji w wojnie z Danią, Albert II Lancaster decyduje się zaatakować Wielkie Księstwo Oldenburga. W praktyce jednak rzeczywistym celem jest sojusznik Oldenburga - Brabancja. Do wojny po stronie Holandii przyłącza się Anglia oraz Palatynat Reński

 

4a7d7dba13.jpg

 

Wojna niestety jest dosyć kosztowna i długa, ponieważ sam nie mam wystarczającej siły, a posiłki z Anglii bardzo długo docierają. Udaje się dosyć szybko oblec sam Oldenburg, jednak armia Brabancji zadaje spore straty. Niestety, w samej Brabancji znajdują się dosyć silne fortyfikacje i będzie ciężko wyprzeć Flamandów stąd.

 

ce34cb7e64.jpg

 

WTEM!

 

09b3583de7.jpg

 

Reformacja! Cała Europa drży przed straszliwymi mnichami przybijającymi makulaturę do drzwi. Nadchodzą ciężkie czasy dla Europy.

 

W międzyczasie Brabancja kontratakuje na froncie północnym i próbują odbić Oldenburg. Póki co niezbyt im to wychodzi.

 

56ab2f06a0.jpg

 

Połączone siły Hanzy, Oldenburga oraz Brabancji atakują zgrupowanie holenderskie pod Kleves. Pomysł okazał się fatalny. Armia Holandii pod dowództwem syna króla - Johana Lancastera nawet ze znacznie mniejszymi wojskami zadaje bardzo duże straty atakującym. Co gorsza dla nich - w pobliżu już były posiłki ze strony króla Anglii. Bitwa ta zamienia się w masakrę, a Holandia triumfuje.

 

db02686904.jpg

b33899ced5.jpg

 

Odsiecz Oldenburgska ostatecznie przekreśliła szansę wrogiego sojuszu na odbicie kluczowego miasta. Od tej chwili inicjatywę w wojnie ma Holandia z Anglią.

 

911d7a20bc.jpg

 

Po tym zwycięstwie wrogowie Holandii już nie są w stanie w jakikolwiek sposób powołać nowe armie. Po roku oblegania twierdz w Niderlandach wreszcie udaje się podpisać traktat pokojowy. W jego wyniku miasto Breda zostaje przyłączone do królestwa Holandii efektownie przecinając państwo Brabancji na trzy osobne fragmenty. Do Holandii została również przyłączona Wschodnia Fryzja wraz z ujściem rzeki Ems. Oldenburg został dodatkowo zobowiązany do zerwania traktatów z Brabancją oraz obydwa te kraje zostały zmuszone do zapłacenia upokarzającego trybutu.

 

Stan na 23 Stycznia 1506 roku.

 

799884bc70.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi, ale teraz zauważyłem - wojna ta działa się zanim Francja odblokowała Tradycję - "Elan!" dającą jej 20% do morale. Gdyby ją mieli byłaby spora szansa, że Francuzi by jednak może nie wygrali, ale na pewno mniej przegrali te wojny. 

 

Francją się zresztą specjalnie nie martwiłem. Co mnie znacznie bardziej przeraża to fakt, że w tej grze jest bardzo silna Kastylia (posiadająca unię personalną nad Aragonią i Neapolem) oraz bardzo silna Portugalia (która zdobyła prawie całe Maroko). Iberyjczycy mogą stanowić gigantyczne wyzwanie do pokonania, gdyż będą wystawiać znacznie większe floty.

 

A skoro tak ładnie idzie to dziś spróbuję dać jeszcze jeden rozdział.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział VI - Wesołe Przygody Holenderskich Konkwistadorów (Odcinek 1)

 

Niestety przeglądarka crashnęła, więc część tego rozdziału będzie gołym tekstem.

 

 

Protestantyzm pojawił się w Alzacji, ale na dobre zadomowił się dopiero w Saksonii, gdzie panujący Elektor przyjął go jako religię państwową. W międzyczasie nowe wyznanie podbiło w szybkim tempie Skandynawię, gdzie zarówno Norwegia jak i Szwecja szybko przyjęły nowy obrządek. O ile w samej Holandii nie ma póki co żadnych problemów religijnych to pojawiły się problemy dynastyczne. Syn króla - Jonah Lancaster zwany też Klevejczykiem od swego sławnego zwycięstwa nad siłami Brabancji i Oldenburga zginął. Następny w sukcesji jest jego brat - Willem Lancaster, którego jednak obwinia się o to, że mógł nieco "pomóc" bratowi zejść z tego świata. Niedługo po śmierci Jonaha ginie również Albert II Lancaster i z tego też powodu Willem VII Lancaster zostaje królem Holandii. W proteście przeciwko wejściu na tron królobójcy pod Bredą mobilizuje się szlachta.

 

5f47d50cc4.jpg

 

Austria zaatakowała arcybiskupstwo w Liege. Holandia zdecydowała się wesprzeć sojusznika licząc, że w traktacie uzyskają flamandzkie miasto Loon. Niska legitymizacja króla powoduje dramatyczny spadek zadowolenia w całym królestwie oraz rosnące niepokoje społeczne.

 

670f378e27.jpg

 

Umarł Kaiser, znowu żyje Kaiser. Nawet to samo imię. Nuda. Póki co Austriacy trzymają swój cesarski stołek.

 

667c4da47a.jpg

 

Po długich latach osiedle na Dominice stało się pełnoprawnym miastem. Droga do dalszej kolonizacji została otwarta!

 

8831bec501.jpg

 

Ostatecznie Austria nic nie zyskuje na tej wojnie ponieważ to ja zdobywam zamki arcybiskupstwa przed nimi. W rezultacie kończy się tylko na daninach.

 

f1cdedd9ff.jpg

 

Jakiś wykształcony człowiek z Amsterdamu przetłumaczył Biblię na język holenderski. Biorąc pod uwagę fakt, że Holandię otaczają same katolickie kraje, w tym Austria ze swym Kaiserem postanowiłem dla bezpieczeństwa spalić drania. 

 

04d7125c8b.jpg

 

Tymczasem na wybrzeżach Ameryki Łacińskiej wylądowała specjalna ekspedycja pod dowództwem konkwistadora Lamoraala Appingedama. Odkrywcy portugalscy i kastilijscy plotkują o legendarnych siedmiu miastach lokalnych Indian, które jakoby były zbudowane z czystego złota. Choć Appingedam nie jest gotów uwierzyć w to "ot, tak", o tyle chciał sprawdzić jak potężne są państwa wewnątrz kontynentu. Król Willhem VII Lancaster sfinansował więc wyprawę przeszło dwóch tysięcy ludzi, którzy mają za zadanie odkryć nowe tereny ku chwale Królestwa Holandii.

 

c2d48c68e0.jpg

 

Co do...

 

Moi konkwistadorzy i odkrywcy naprawdę mają problem z alkoholem! W trakcie poważnej wyprawy dwójka żołnierzy ukradła cenną whisky dowódcy i wychlali wszystko od razu. O ile umięjętność kradnięcia alkoholu jest godna podziwu, o tyle fakt, że chleją to w trakcie chwalebnej Konkwisty już nie!

 

d21be85eec.jpg

 

Nasi wspaniali odkrywcy znaleźli potem "rzekome" diamenty. Wysłali masę tego z powrotem do Europy na jednym ze statków. Jak się okazało później - był to zwykły kwarc. 

 

...

 

Durnie!

 

cf3126afe0.jpg

 

A potem typowo - klęska, klęska, klęska, prawie cała wyprawa umarła. A to huragan, a to nagły konwent Tribrony, a to nowa książka Meyer... Szczęśliwie jednak znaleźliśmy jakiegoś faceta w dżungli co nawet wygląda na bystrego i od tej chwili to on będzie przewodził.

 

bb2054fa75.jpg

 

W Ecap na terenach już należących do zorganizowanych państw Indian wyprawa spotkała się z ostrym oporem ze strony tubylców. Konkwistadorzy dokonali taktycznego natarcia w odwrotnym kierunku.

 

017f202897.jpg

 

Jak się okazuje, ten nowy czarnoskóry przywódca konkwistadorów zupełnie nie ma poczucia kierunku. W rezultacie ciągle się gubi. Dosyć mocno spowalnia to całą ekspedycję.

 

d2d4f488a0.jpg

 

Mój naczelny konkwistador został ocalony przez księżniczkę lokalnych Indian! Jakie to słooodkieeee...

 

6659974752.jpg

 

Caan youu feeeeel... a nie, to nie ta bajka.

 

63e9fecea7.jpg

 

Ehm, ehm... wracając. Wyprawa dotarła do Tenochtitlan, stolicy Azteków. Jak się okazuje jednak, Aztekowie są wasalami jednego ze swoich wcześniejszych wasali. Konkwistadorzy są zdumieni - piękne i wielkie piramidy z kamienia zdają się dotykać nieba. Są jednak też świadkami wielu wojen pomiędzy poszczególnymi kraikami w których chodzi tylko o jeńców. Przerażeni Holenderczycy byli świadkami jak jeńcom wyrywano serca. Przywódca konkwistadorów miał okazję spotkać się w twarzą w twarz z przywódcą Azteków, nie jakim...

 

...

 

Pieprzyć, nazwiemy go Aztek 1#.

 

bd4d8e111b.jpg

 

fb2141074d.jpg

 

W międzyczasie konkwistadorzy spotykają plemię Amazonek. Indianki te żyją w osobnym obozowisku i mężczyźni z plemienia mogą wejść do niego tylko w określone pory roku - inaczej one bronią się łukami. Holendrzy dostali zaproszenie od mężczyzn z plemienia by razem udać się na tę okazję do nich. Zbereźny przywódca wyprawy domyślając się co będzie dalej chętnie przyjął zaproszenie.

 

4d41cf7a27.jpg

 

I po raz kolejny spotkali podobne plemię. Nie mieli wystarczająco dużo za pierwszym razem, to przyjęli zaproszenie drugi raz. 

 

b04a47779b.jpg

 

Tymczasem szok, okazuję się, że jeden z członków Konkwisty jest kobietą! Nie jaka Jeanne Banet dołączyła do wyprawy po tajemnemu i wyszło to nieco przez przypadek. Okazała się jednak cennym dodatkiem do ekspedycji przez co zdecydowano się by nie odsyłać jej do domu.

 

adf7abf4b2.jpg

 

I nasz czarny konkwistador umarł po tym jak w dosyć idiotyczny sposób Indianie wytłukli część ekspedycji. Jak widać bycie konkwistadorem to kupa zabawy. 

 

8b3e04b7bc.jpg

Edytowano przez Verlax
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział VII - Kolonizacja

 

Jak pewnie niektórzy z was zauważyli, ochrona przez Cloudfire na forum w akurat felernym momencie wyrzuciła mi cały post. Oznacza to niestety, że cały i to dosyć długi odcinek będzie gołym tekstem + kilka obrazków, które wyciągnąłem z otchłani.

 

W każdym razie, na początku XVI wieku wraz z pojawieniem się reformacji doszło do okresu zwanego Wojną Saksońską. Wraz z kolejnymi państwami przyjmującymi wyznanie protestanckie większość dawnych sojuszy się rozleciała. W rezultacie poszczególne księstwa skoczyły sobie do gardeł. Wojna Saksońska trwała łącznie około 50 lat z licznymi przerwami i toczyła się pomiędzy różnymi państwami. Na początku protestancka Saksonia ruszyła na zachód i południe podporządkowując sobie między innymi arcybiskupstwo Wurzburga oraz górną Bawarię. Oldenburg przez większość czasu toczył wojny z sąsiadami i na kilka lat ponownie urósł potęgę tylko po to by ostatecznie koalicja Holandii, Brunszwiku i Palatynatu rozbiła go ostatecznie w pył. 

 

Saksonia ostatecznie się jednak rozpadła. Głównym powodem była zadziwiająca słabość religii protestanckiej. Jak się okazało, wyznanie kalwinistyczne zaczęło dominować wśród szlachty tego państwa czego rezultatem była wojna domowa. Zwycięzcy w niej nie było, poza oczywiście ościennymi państwami. Skorzystały na tym trzy księstwa: Hesja, Brunszwik oraz Bawaria. Dokonały one rozbioru Saksonii i wkrótce zaczęły dyktować politykę innym sąsiadom. Co zdumiewające - wszystkie te trzy państwa wyznawały ewangelicyzm reformowany.

 

47334a964c.jpg

 

O ile w Skandynawii protestatyzm jest bardzo silny i stabilny, o tyle w Rzeszy wyznawcy luteranizmu zostali przyćmieni przez potęgę rodzącego się kościoła ewangelickiego. Większość obecnie najsilniejszych państw Rzeszy to właśnie państewka kalwinistyczne, to jest - Szwajcaria, Holandia, Brunszwik, Hesja i Bawaria. Siły protestanckie zostały dodatkowo podniszczone z powodu inwazji Wielkiego Księstwa Moskiewskiego na Szwecję. W tej wojnie Szwedzi utracili większą część Finlandii oraz kawałek swego ojczystego kraju. Rosjanie prowadzą bardzo represyjną politykę wobec innowierców, car oczekuje, że niedługo większość Skandynawii będzie prawosławna.

 

56aeb276a1.jpg

 

Sytuacja w Francji jest bardzo interesująca. Rozbicie dzielnicowe państwa Walezjuszy spowodowało wzrost potęgi Kastylii. Państwo to przejęło kontrolę nad Lazurowym Wybrzeżem i weszło też w głąb kraju. Rodowite tereny Prowansji i Saubadii kontroluje póki co Państwo Papieskie, zaś Gaskonia oraz Normandia dostała się pod panowanie angielskie. Państewka francuskie zdołały zdobyć już odpowiednie sojusze co powoduje, że rekonkwista Walezjuszy może być bardzo utrudniona. Co gorsza, niektóre z tych księstewek przyjęły inne wyznanie niż katolicyzm co tym bardziej utrudni integrację. Hugenoci we Francji póki co mają bardzo korzystną sytuację. Pomimo tych kryzysów Walezjuszom udało się utrzymać władzę w Bretonii. Największym rywalem zaś Francuzów z nad Paryża jest niezależnie Księstwo Szampanii.

 

d8b5443e5e.jpg

 

Na początku XVI wieku bardzo rozwinęła się kolonizacja. Holenderscy odkrywcy dotarli do obydwu Ameryk gdzie założyli swe nowe posiadłości. W Ameryce Północnej na południe od Massachusets założono Nova Hollandia z ważnym ośrodkiem handlowym w Nowym Amsterdamie. Osiedle Holendrów powstało też i ujścia rzeki świętego Wawrzyńca na północy.

 

584998d3df.jpg

 

W Ameryce Łacińskiej dosyć ciekawa sytuacja. Holendrzy jako pierwsi dotarli do Karaibów gdzie szybko powstały bogate plantacje, których towary szybko poszły za wielką cenę na rynkach europejskich. Dopiero po kilkudziesięciu latach do Holandii dołączyła Kastylia, która również założyła swe posiadłości tutaj. Anglicy kompletnie zignorowali bogate wyspy Karaib, a zamiast tego osiedlili się w Kolumbii.

 

Poniżej - Gandzialand, kolonia holenderska na Karaibach.

 

ecbdd63e19.jpg

 

W Ameryce Południowej sytuacja jest bardzo napięta. Holendrzy weszli w konflikt z Portugalczykami. Tutaj wyjątkowo Portugalczycy dotarli przed Holendrami zakładając kolonię w Rio de Jainero. Lancasterowie zdecydowali więc założyć własną tuż obok bardziej na północ, a by szybciej ją rozwinąć podbito i wcielono plemiona Indian. Portugalczycy zdecydowali się więc założyć osiedla w drugim miejscu - na północ od obecnej lokalizacji Holandii. W rezultacie portugalska kolonia w Brazylii otacza holenderską. Nie ma żadnej wątpliwości, że w tej sytuacji kolonia Holandii jest znacznie słabsza. Obecnie trwa wyścig kolonizacyjny kto ukradnie więcej tego kontynentu.

 

Poniżej - Droseria, kolonia holenderska w Brazylii.

 

a73ad00fc4.jpg

 

W Afryce Portugalczycy zdobyli całe Maroko, które obecnie stanowi ich domenę. Kastylijczycy po długiej i kosztownej wojnie zdobyli część wybrzeżną Afryki sub-saharyjskiej. Holendrzy również postanowili dołączyć i założyli dwa osiedla - Fort Elmina oraz Fort Hollandia - na wybrzeżu. Holenderska kompania handlowa liczy na wielkie zyski z kontrolowania tych posiadłości.

 

f2f43dc0c5.jpg

 

Prawdopodobnie największy sukces Holendrów jeśli chodzi o kolonizację - odkrywcy z Niderlandów dopłynęli do Przylądka Dobrej Nadziei i założyli tam kolonię. W rezultacie uzyskaliśmy kontrolę nad handlem między Europą a Indiami. W południowej Afryce powstała też największa baza póki co holenderskiej kompanii handlowej. 

 

cb1e9645eb.jpg

 

Z takich ostatnich ciekawostek - uformowała się Wielka Brytania która jest krajem 100% katolickim, Szwecja została zredukowana do dwóch prowincji, zaś w międzyczasie Holandia zdobyła Kolonię oraz Cleve. Jest obecnie rok 1552 i teraz dopiero się zacznie.

 

2f18f186fe.jpg

 

--------------------------------------------

 

Jest szansa, że kolejny rozdział będzie jeszcze dzisiaj, ale teraz propozycja dla wszystkich czytających AAR. Holandia jeszcze ma kilka możliwości na założenie kolonii i jeśli chcecie, wasza nazwa może zostać do tego użyta. Została jeszcze do założenia w pełni kolonia w Kanadzie, Luizjanie, dolinie rzeki Missisipi i pewnie jeszcze gdzieś. Możecie również wymyśleć nazwę stolicy waszej kolonii. 

Edytowano przez Verlax
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interludium - Kingsbook
 

Czas: Rok 1552
Miejsce: Pałac Hofburg, Wiedeń

 
 
Franciszek III von Habsburg, Kaiser Rzeszy i oficjalnie najpotężniejszy człowiek w Europie przeglądał Kingsbook'a. Ostoja katolicyzmu wybitnie nudziła się, poza adminowaniem kilku grup nie robił niczego konkretnego. Jego ukochana grupa "HRE" póki co liczyła sobie 35 członków. Wprawdzie szerzyły się tam ostre dewiacje, ktoś publikował tam zbereźne arty i co gorsza - protestancką propagandę ale póki co jakoś to się trzymało. Tylko raz odważono się opuścić grupę - pod koniec XV wieku HRE opuściły państwe Włoch. Jego pra-pradziadek w reakcji na to wkroczył z wojskami do Wenecji i tak połupił, że teraz każdy pamiętał.

 

Popatrzył czy ktoś z jego znajomych jest online. Niestety, królowa Kastylii Izabela I była zajęta. Sprawdził opis. "Podbijam Afrykę, nie przeszkadzać". No tak, nie miał pojęcia co ją ciągnęło do tej Afryki. Tam było tylko brud, syf i murzyny. Za pięćset lat pewnie będzie tak samo.
Myślał ciągle o niej, ale bał się do niej zagadać. Brakowało mu tekstów na podryw, nie mówiąc już o byciu przystojnym. Dosłownie cudem udało mu się znaleźć swoje zdjęcie na profil bez tej cholernej Habsburdziej wargi. A było nie chędożyć własną kuzynkę. 

 

Nagle do jego prywatnego gabinetu wparował posłaniec. 

 

- Wasza Cesarska Mość, mam bardzo ważne wieści!

 

Kaiser machnął ręką. - To może poczekać. - Natychmiast wrócił do przeglądania atrakcyjnych kandydatek do żenienia. Uuu... córka księcia Alzacji, lat 15... Niezła...

 

Goniec westchnął. - To chyba też jest na Kingsbooku. Może Wasza Cesarska Mość sprawdzi profil Danii?

 

Franciszek III mruknął pod nosem. Postanowił sprawdzić by chociaż ten goniec się od niego odczepił. Kliknął i sprawdził profil obecnie najsilniejszego państewka skandynawskiego. To co tam zobaczył wywołało u niego ciężki szok.

 

 

2ed8dbee65.jpg

 

 

Dania założyła grupę: "Unia Protestancka"!

 

 

- Że co!? - wydarł się nagle Kaiser Rzeszy.

 

Czytał w przerażeniu dalej. 

 

- To chyba ma związek z tym, że Wasza Cesarska Mość odrzuciła propozycję państw protestanckich w Rzeszy na to by oficjalnie usankcjonować ich władzę - dodał goniec.

 

Franciszek III spojrzał niżej. Na grupie pojawiło się już zapowiedź pierwszego wydarzenia o wiele mówiącym hashtagu - #removekaiser. Już dostał pierwsze "Lubię to!" od Przemysława I, króla Czech.

 

- Trzeba było nie podbijać mu Moraw - pomyślał cesarz.

 

Dobra, spokojnie. To jeszcze było do naprawienia. Akurat gdy o tym myślał dostał wiadomość od znajomego. Sprawdził - to był Klemens IX, obecny papież. 

 

- Franek, ratuj1 Ta protstacka zaraza jest w cały włoszech xd - napisał do niego niedbale.

 

- Wiesz, zawsze mogłeś przyłączyć się do HRE... - odbił pałeczkę.

 

- A ekskymunikę chcezz!!!1? 

 

No tak. Nigdy nie zasiadaj do Kingsbooka gdy jesteś pijany - pomyślał Franciszek III. - Nie dziwota, że protestantyzm nagle stał się taki modny. 
Wyłączył chat, decydując się, że napisze do niego gdy będzie trochę bardziej trzeźwy. Zamiast tego skupił się na prawdziwej pracy. Kliknął "Utwórz grupę". Wpisał dumnie w tytuł "Liga Katolicka". 

 

846cdd96f9.jpg

 

- Jak myślisz, co by pasowało dobrze na tło grupy? W sensie obrazek? - zapytał się gońca, który ciągle stał jak głupi nad jego komputerem.

 

- Stosy, Wasza Cesarska Mość, wydają się dosyć... stosowne. - goniec strzelił takich sucharem, że można byłoby nim wyżywić ludy Syberii.

 

- Stosy... w sumie rzeczywiście. - zgodził się zadowolony z siebie Franciszek. 

 

Ledwo co założył grupę, a arcybiskupstwa Kolonii i Trewiru dołączyły do Ligi Katolickiej. Chwile później doszło księstwo Szampanii. Franciszek westchnął, gdyż teraz musiał zaspamić znajomych zaproszeniami. Pierwsze zaproszenie wysłał do Wilhelma VIII Lancastera z Holandii. Franciszek III skrzyżował ręce w oczekiwaniu na odpowiedź.

 

09d0a75851.jpg

 

------------------------------------------------------

 

DUM DUM DUUUUUUM

 

Decyzja należy do was.

 

Zaczynają się wojny religijne w Rzeszy. Są trzy opcje: możemy dołączyć do Ligi Katolickiej, możemy dołączyć do Unii Protestanckiej, albo możemy pozostać neutralni. Przy czym pozostanie "neutralnym" nie powoduje, że nie możesz wypowiadać wojen. Po prostu w takim wypadku jesteśmy samotnymi wilkami i możemy sobie robić co nam się żywnie podoba.

 

Oczywiście, to jaka jest nasza religia nie ma absolutnie żadnego znaczenia, liczą się tylko interesy jakie możemy na tym zrobić. Jeszcze nie wiadomo jakie państwo dołączy do którego stronnictwa, ale przykładowo, jeśli Portugalia dołączy do Ligii Katolickiej da mi to szansę na wywołanie wojny kolonialnej z nimi gdy oni będą w Europie (czyli opcja Unia Protestancka albo neutralność). To jest największy kryzys w historii Rzeszy i Austria może wyjść z niego bardzo osłabiona, można pomyśleć czy nie ukraść nieco ziem Kaisera w Walonii. 

 

W każdym razie, możliwości jakie nam się teraz otwierają są gigantyczne. Jeśli nie jesteście pewni co wybrać mogę wam dostarczyć więcej danych, albo mogę jeszcze pozwolić grze toczyć się przez kilka miesięcy by zobaczyć, które państwo wejdzie do którego sojuszu.

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo. Poczekałem miesiąc czy półtora. Oto wynik:

 

377127eb14.jpg

 

Z państw bardziej znaczących, do Ligii Katolickiej dołączyło Państwo Papieskie (papież przyjął zaproszenie jak wytrzeźwiał), Szampania oraz Kastylia (wraz z Aragonią i Neapolem). Natomiast po stronie Unii Protestanckiej jeśli chodzi o państwa bardziej znaczące doszły Czechy, Portugalia (!!!), Francja, Palatynat Reński oraz... Ottomanie. Well. Poczekać jeszcze kilka miesięcy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jeśli to ja chciałbym wywołać I Wojnę Światową musiałbym należeć do którejś z nich, a następnie musiałbym zaatakować państwo przeciwnego sojuszu. Kiedy wojna się zacznie można jeszcze dołączać do stronnictw. Dodatkowo - jeśli wojna wybuchnie, jesteś neutralny, ale zaatakujesz państwo należące do sojuszu, to jest to uznawane za osobną wojnę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, trudna decyzja. Dołączenie do którejkolwiek ze stron nie wydaje mi się jednak mądre. Możesz zostać wciągnięty w wojnę w najmniej potrzebnym dla ciebie momencie. Lepiej zostać neutralnym i poczekać, aż Unia Protestancka wywoła wojnę. Wtedy ustrzelisz Portugalię w koloniach.

 

Edytowano przez MewTwo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział VIII - Hue, Hue, Hue

 

Zdania były podzielone. Ostatecznie więc Wilhem VIII Lancaster zdecydował się by póki co nie wspierać żadnego ze stronnictw. Król Holandii jednak nie wykluczył, że potem może zmienić zdanie.

 

234374cf6a.png

 

Niezależnie od tego jak się potoczy sytuacja w Rzeszy, elita Holandii już wiedziała, że konflikt z Królestwem Portugalii jest nieunikniony. Z tego też powodu specjalnym dekretem Wilhem VIII Lancaster powołał Flotę Królewską. Obecnie składa się ona z 20 Karak, jednak w przyszłości flota ta ma być rozszerzona zarówno o lżejsze jednostki jak i galeony. 

 

ee7b894e99.jpg

 

Rzesza zaczyna powoli zmierzać ku wojnie. Po stronie Ligii Katolickiej stanęła między innymi Polska, Genua, Brunszwik, Florencja oraz (wciąż żyjący!) ostatni bastion krzyżowców na wyspie Rodos (na pewno bardzo pomogą). Po stronie Unii Protestanckiej doszła Gruzja oraz Mediolan. Jeszcze tylko Litwa i Moskwa i będziemy mieli I Wojnę Światową w XVI wieku.

 

999d597211.jpg

 

Tymczasem Holendrzy nie zaniedbują ekspansji kolonialnej. Wyprawa Willema Aresfoorta wyrusza do Afryki Sub-saharyjskiej by podporządkować część terytoriów należących do tubylczych państewek i przyłączyć je do tutejszej holenderskiej kompanii handlowej.

 

e5f96df772.jpg

 

Holendrom udaje się pokonać tubylcze wojska, jednak i tak murzyni zadali naszym białym panom zdumiewająco wysokie straty. Stąd też król Holandii zdecydował się na wysłanie jeszcze większej ilości posiłków dla pewności, że cała operacja przejdzie bez zarzutów.

 

a641d4741b.jpg

 

Niestety, złe czarne szatany kiedy nie patrzyłem zaatakowały moich kolonizatorów i wybiły ich do nogi! Psiakrew!

 

6041aaabcb.jpg

 

W heroicznej bitwie pod Fortem Elminą holenderscy konkwistadorzy dali odpór zaskakująco dobrze uzbrojonym murzynom, którzy mieli nawet na swym wyposażeniu armaty. 

 

df2c3504f5.jpg

 

Do kolejnej wielkiej bitwy doszło pod Tingrelą. Tym razem jednak Holendrzy otrzymali kolejne posiłki z metropolii i tym razem dzidy nie miały szans przeciwko arkebuzerom.

 

c0fff50ffe.jpg

 

W Europie straszliwy burdel. Ciężko to ogarnąć. Hesja się rozpadła, powstały dwa niezależnie państwa - Thuringia oraz Saksonia. Thuringia dostała się w Unię Personalną pod Saksonię, co jednak zakwestionowała Austria, która wywołała wojnę o sukcesję i wezwali mnie jako sojusznika. Tymczasem Wielka Brytania zamierza przyłączyć do królestwa francuski Orlean i również wezwali mnie jako sprzymierzeńca. W rezultacie jestem uwikłany w dwie wojny w Europie, kiedy nie mam tam dosłownie żadnych wojsk. Szczęśliwie dla mnie, forty powinny wytrzymać...

 

4960b440f6.jpg

 

Wreszcie wojnę udało się zakończyć, przez co Holandia zdobyła kolejne posiadłości w Afryce.

 

480d1de6ac.jpg

 

Wykrakałem. Moskwa dołączyła do Unii Protestanckiej. I Wojna Światowa już się zbliża. Poza Moskwą, do Unii przyłączyły się również Węgry i Księstwo Pomorza. Z ważniejszych państw zaś, do Ligii Katolickiej przystąpiła Wielka Brytania. Dodatkowo, ponieważ Elektorzy Ligii Protestanckiej nie chcą już głosować na Habsburgów przerzucili wszystkie głosy na... Jagiellonów z Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

13d367fead.jpg

 

Wojownicze plemię Tupinamba żyjące u ujścia Amazonii zostało zaatakowane przez portugalskich konkwistadorów. Portugalczycy osiągneli tak wielkie sukcesy, że teraz cała ich kolonia w Amazonii jest pod kontrolą lokalnych Indian.

 

f09e633076.jpg

 

Tymczasem ze względu na brak męskiego następcy Alberta VII von Habsburga uchwalono Sankcje Pragmatynczną, dzięki czemu od tej chwili tron cesarski może być dziedziczony przez kobiety. Maria Teresa już się szykuje do wstąpienia na kaiserowski stołek.

 

1aa8575f28.jpg

 

 

Wreszcie Wilhem VIII Lancaster musiał odpowiedzieć sobie na pytanie jak zareagować na Sankcję Pragmatyczną. Ostatecznie zdecydowano się poprzeć inicjatywę Habsburgów, licząc, że delikatnie przedłuży to Zimną Wojnę, która toczyła się teraz w Rzeszy. 

 

546f8fc6b5.jpg

 

Francja oficjalnie przestała się liczyć jako państwo. Po kolejnych rozbiorach Wielka Brytania zdobyła Orlean. Co jest jednak najbardziej upokarzające dla Francuzów, Paryż został zdobyty przez Księstwo Szampanii, które - co tu dużo mówić - ma obecnie silniejszą pozycję od państwa Walezjuszy. Z powodu utraty Paryża stolicę przeniesiono do Bretonii.

 

1ceedebaec.jpg

 

Wielkie Księstwo Moskiewskie przeformowało się w Carstwo Rosyjskie. Car Wasyl III Rurykowicz ogłosił się "Panem Wszechrusi". Państwo Wasyla ciągle rośnie w siłę, a ponieważ Litwa nie jest póki co skora by je powstrzymać dawne hordy mongolskie łatwo padają łupem Rosjan.

 

22fda1b3a3.jpg

 

I jakby tego było mało, we Francji rozgorzały Konflikty Wewnętrzne. Aż smutno patrzeć na tak słaby kraj.

 

e502cf61e6.jpg

 

Oż... 

 

Droseria, moja kolonia w Brazylii wypowiedziała wojnę kolonii portugalskiej.

 

...

 

9b5bb10446.jpg

 

Byłbym wpadł w panikę gdyby nie nagłe dziwne odkrycie... jedynym sojusznikiem Portugalii jest Państwo Papieskie!

 

2723284df9.jpg

 

Droseria i Portugalska Brazylia toczyła wojnę przez kilka miesięcy. Dało to Portugalczykom złudne poczucie bezpieczeństwa, gdyż sam nie brałem udziału w wojnie. Chwilę później jednak sam wypowiedziałem wojnę i zaatakowałem z zaskoczenia siły kolonialne Iberyjczyków na lądzie.

 

6de79ac083.jpg

 

Po mojej stronie stanęła również Wielka Brytania oraz Austria. Dlatego też gdy siły lądowe Portugalii wykorzystując akces przez Francje przemaszerowały do Niderlandów spotkały się z całkiem niemiłą niespodzianką.

 

ac9aca1920.jpg

 

Stało się. W następnej elekcji cesarskiej wielki książe Jonasz III Jagielończyk zostaje Kaiserem Rzeszy. Wywraca to do góry nogami sytuację, ponieważ jest to równoznaczne z przyłączeniem się Litwy do Ligi Katolickiej jako obrońcą prawdziwej wiary w HRE. 

 

5e7243a6dd.jpg

 

Szybko staje się oczywiste, że Portugalia nie ma żadnych szans. Ponieważ jednak moja gospodarka jest w kiepskawym stanie, to decyduję się na szybko pokój. Droseria anektowała północną Brazylię oraz okolice Rio de Jainero. Wprawdzie Droseria będzie miała przez kilkanaście lat problem z ogarnięciem mniejszości portugalskiej na swych terenach jednak z czasem powinno się to ustabilizować.

 

13c741cb3b.jpg

 

Wilhem VIII Lancaster, jeden z najlepszych władców jaka nosiła Holandia skonał. Śmierć ta jest opłakiwana w całych Niderlandach. Przeszło kilka miesięcy po zniszczeniu kolonialnej potęgi Portugalii król Holandii zasnął i już się nie obudził. Eberhard I Lancaster wstępuje na tron, grzejąc już stołek dla swego młodego brata Alberta Lancastera.

 

4c887bdc2b.jpg

 

 

 

----------------------

 

 

 

(Wiem, dzisiaj krócej ale jakoś nie miałem motywacji ani mi się opisy nie kleiły).

Edytowano przez Verlax
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział IX - Zjednoczone Niderlandy

 

Pomimo siły militarnej Holandii nadal nie udało się przejąć kontroli nad wszystkimi portami na wybrzeżu Niderlandów. Nowy król Eberhard I Lancaster zdecydował się ostatecznie więc rozwiązać tę kwestię atakując księstwo Brabancji. Kluczowe miało być przejęcie kontroli nad miastem Arnhem nad Renem. Brabancja miała dużo sojuszników, ale sami sojusznicy Brabancji już nie. Holandia wypowiedziała więc wojnie imperialnemu miastu Akwizgan, a to miasto wezwało na pomoc swego sojusznika Brabancję. Z dużą niechęcią przyjęli wezwanie do wojny, jednak nie byli już w stanie przekonać własnych sojuszników by wspierać ich w obronie takiego mało znaczącego już miasta. Do Holandii zaś przyłączyło się księstwo Brunszwiku, Wielka Brytania oraz Palatynat Reński. 

 

6812db9dcd.jpg

 

Armia brabancka zaatakowała niewielkie zgrupowanie księstwa Nassau (wasala Palatynatu) pod Kolonią. Brabancja jednak nie była w stanie wygrać bitwy wystarczająco szybko i wkrótce przybyły posiłki z Holandii, które przechyliły szalę zwycięstwa na swą stronę.

 

de3cf084ad.jpg

 

Ostatnia znacząca bitwa wojny odbyła się pod Brukselą. Sojusznik Brabancji - Prowansja wystawiła dosyć dużą armię i zaatakowała oblegających Brukselę Holendrów. Na początku wyglądało to bardzo źle, jednak potem szczęśliwie przybyły posiłki z Brunszwiku. Bitwa została wygrana.

 

9f7662028e.jpg

 

Niestety, ale Eberhard długo nie porządził. Wizytował on posiadłości holenderskie w Afryce Zachodniej i dostał paskudnej odmiany malarii. Jego syn - Albert III Lancaster wstępuje na tron.

 

07e6ebeabd.jpg

 

Wreszcie podpisano pokój. Brabancja utraciła Arnhem oraz dostęp do morza, Akwizgan został przyłączony do Holandii, zaś Prowansja została zmuszona do zapłacenia olbrzymiego trybutu. Albert III Lancaster dokończył dzieło swego poprzednika.

 

4f06c583a0.jpg

 

Tak btw. zapomniałem, że teraz to Litwa ma Cesarza, a nie Austria. W rezultacie te złe szatany zażądały bym zwrócił zagrabione prowincje. Dyplomatów Kaisera posyłam jednak na drzewo.

 

ca10caa228.jpg

 

Rozpoczynamy projekt kolonizacji Meksyku oraz Ameryki Łacińskiej. Holendrzy mają duże szczęście i udaje im się znaleźć kopalnie cennego kruszca. Na pewno pozwoli to odpowiednio zapełnić skarbiec korony.

 

69b674c378.jpg

 

Z bardziej interesujących kwiatków w Rzeszy - Elektorzy zupełnie teraz zmienili zdanie i chcą z powrotem Habsburgów na tronie. Po stronie Unii Protesnackiej opowiedziała się... Złota Orda. 

 

68b333867e.jpg

 

Kastylia i Aragonia połączyły się unią realną tworząc w rezultacie potężną Hiszpanię. Obecnie jest to definitywnie najpotężniejszy kraj w Europie, a pewnie i na świecie.

 

f457b6ee79.jpg

 

NAGLE!

 

Austria dołączyła do Unii Protestanckiej!

 

6b75fae659.jpg

 

Tymczasem w Meksyku wyprawa Roelanda van den Does atakuje plemię Kiche. Podbój Ameryki Łacińskiej został rozpoczęty.

 

7507923e75.jpg

 

Podbici Portugalczycy w Droserii nie są zadowoleni z tego stanu rzeczy. W kolonii holenderskiej wybucha wojna religijna. Póki co jednak siły Holandii nie są w stanie tam interweniować gdyż są zajęte podbojem Meksyku.

 

02308f1a26.jpg

 

Pierwsze państwo formatu azteckiego zostało zniszczone. Póki co weseli holenderscy konkwistadorzy odpoczywają i gotują siły na kolejną wyprawę.

 

df45262140.jpg

 

Maria Teresa została cesarzową Rzeszy. W rezultacie Austria ponownie wylądowała w Lidze Katolickiej... a już myślałem, że będzie zabawnie!

 

d710e6cab7.jpg

 

Kompania Handlowa w Zachodniej Afryce prosi mnie o zdobycie kolejnych terytoriów i posiadłości dla niej. Posyłam ich jednak na drzewo, ponieważ i tak mam za dużo innych terytoriów gdzie muszę ciągle trzymać wojska.

 

9587d294ca.jpg

 

Po kolejnym podboju państw Majów powołana została kolonia Thisland ze stolicą w dawnym mieście Here. To dopiero jednak początek podboju Meksyku gdyż legendarne złoto Azteków jest dopiero w głębi kontynentu.

 

e53f02cfe1.jpg

 

Po raz kolejny rozebrano Francję, tak szybko, że nawet nie nie zauważyłem. "Francja" to już właściwie tylko Bretonia oraz jedna posiadłość w Saubadii.

 

58547eb025.jpg

 

Holendrzy dotarli do Filipin gdzie założyli kolonię Manila. Ekspansja Iberyjczyków przy niderlandzkiej to zupełne nic.

 

e438ddc2ab.jpg

 

Inwazja zarówno Wołoszczyzny jak i Polski na Węgry pogrążyła cały kraj w chaosie. Prawdopodobnie będziemy mieli kolejny scenariusz rozbiorowy.

 

5abc912bba.jpg

 

Droserii WRESZCIE udało się skończyć ten konflikt religijny. Większość kolonii jest już tak jak powinno być - kalwinistyczna.

 

3587f5557d.jpg

 

NAGLE! 

 

Ponieważ Unia Protestancka nie wypowiedziała wojny i nie była w stanie przeforsować swych żądań, Parlament Rzeszy zdecydował o podpisaniu dokumentu na mocy którego ustanowiono, że cesarz może być wyłącznie wyznania katolickiego. Dodatkowo, wszyscy Elektorzy Rzeszy, którzy nie byli katolikami zostali pozbawieni swych praw. Dodatkowo Habsburgowie zyskali uprawnienia do przeforsowywania wyznania katolickiego w państewkach Rzeszy. Przeforsowanie dokumentu dramatycznie wzmocniło pozycję Habsburgów, aczkolwiek zachwiało autorytetem Świętego Cesarstwa, gdyż pozbawiona nie-katolickich Elektorów Rzesza nie spełniała już wymagań ze Złotej Bulli.

 

159428a5a9.jpg

 

W reakcji na to wydarzenie, Albert III Lancaster, król Holandii zdecydował o uformowaniu zjednoczonych Niderlandów i w rezultacie - opuszczenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Po raz pierwszy udało się w pełni zjednoczyć wszystkie holenderskie narodowo prowincje, które obecnie będą tworzyły podwaliny nowego imperium światowego.

 

920c0a2e4f.jpg

 

Oto nasz nowy kraj - Niderlandy.

 

232d3089aa.jpg

 

 

 

 

-------------------------------

 

 

Będąc szczerym, nie jestem pewien czy to była dobra decyzja z opuszczeniem HRE, ale ten dekret mnie nieco wkurzył. Przekonamy się w przyszłości.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Interludium - Wracamy do Gry

 

Dobry. Minęło trochę czasu od ostatniego odcinka, stąd też wypadałoby byśmy sobie przypomnieli jaki w ogóle jest status obecnej gry. 

 

232d3089aa.jpg

 

Niderlandy póki co są królestwem z Albertem III Lancasterem na czele w którego skład wchodzi całe wybrzeże holenderskie, posiadłości w Rzeszy takie jak Kolonia, Akwizgan, Cleve i wschodnia Fryzja oraz liczne kolonie zamorskie. Wśród nich obecnie znajdują się:

 

ecbdd63e19.jpg

 

- Gandzialand, holenderska kolonia na Karaibach.

 

3587f5557d.jpg

 

- Droseria, holenderska kolonia w Brazylii

 

584998d3df.jpg

 

- Nova Hollandia, holenderska kolonia na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej

 

e53f02cfe1.jpg

 

- Thisland, holenderska kolonia powstała na gruzach dawnych państw Indian w Meksyku. Obecnie dynamicznie rosnąca z powodu kolejnych podbojów.

 

Poza wymienionymi koloniami powyżej, które posiadają już autonomiczne władze w postaci gubernatorów, istnieją również inne posiadłości zamorskie. Należy do nich miasto Novigrad założone u ujścia rzeki św. Wawrzyńca w Kanadzie, Afrykańska Kompania Handlowa z siedzibą w Fort Elma, Połudnowo-Afrykańska Kompania Handlowa przy Przylądku Dobrej Nadziei, miasto Manila założone na Filipinach oraz jeszcze inne liczne terytoria wyspiarskie jak na przykład Bermudy.

 

Obecnie Królestwo Niderlandów jest według szacunków drugim najpotężniejszym krajem globu za Imperium Hiszpańskim. Przy pełnej mobilizacji i produkcji Niderlandy mogą wystawić do 50.000 tysięcy wojska, oraz flotę wojenną składającą się z dwustu jednostek. 

 

Imperium kolonialne Niderlandów rozwija się prężnie ale powstaje pytanie o kierunek ekspansji. Kwestia prezentuje się następująco - dzięki działaniom kompanii handlowych i kolonii możemy przesyłać z terytoriów zamorskich towary do metropolii. Zyski te jednak mogą być znacznie zwiększone o ile uda się założyć dodatkowe posiadłości w miejscach gdzie bogactwo i potencjał gospodarczy jest znacznie większy. Mamy dwa wybory.

 

17d1a84410.jpg

 

Wyspy Przypraw to ciekawy kierunek ekspansji. Zamieszkane póki co przez mało zorganizowane państwa islamskie wyspy są relatywnie łatwe do podbicia. Przyprawy są bardzo drogimi dobrami w Europie i Niderlandy będą mogły czerpać gigantyczne zyski z tego. Wreszcie, ekspansja na Wyspy Przypraw pozwoli później łatwiej dotrzeć na Tajwan, a z Tajwanu do w praktyce najbogatszego kraju świata - Chin. Kolejną zaletą jest fakt, że Holandia nie będzie musiała poświęcić na ekspansję w tym kierunku wielu środków.

 

54eb11f79a.jpg

 

Indie są niezmiernie bogate, pełne ludności i wielkich miast. Państwa je zamieszkujące choć wielkie, bogate i dysponujące liczną armią - są bardzo zacofane. Po zdobyciu ujścia Gangesu czy Ceylonu będzie bardzo łatwo importować towary stąd do Europy co przyniesie wielkie zyski. W porównaniu do Wysp Przypraw, zyski i potencjał do uzyskania są znacznie większe, ale ekspansja w tym rejonie będzie wymagała stałej obecności militarnej Niderlandów co przy konflikcie z Hiszpanią może nadstręczać kłopotów.

 

Wydaję mi się, że w szerszej perspektywnie Niderlandy nie będą w stanie rozwijać się w tych dwóch kierunkach naraz, stąd też trzeba wybrać. Gdzie holenderscy konkwistadorzy mają tym razem postawić swoje stopy?

 

 

------------------------------------

 

Ta jest, AAR wraca. Wyjaśniając: mam remont w mieszkaniu, stąd brak dostępu do mojego normalnego komputera (ten post piszę z laptopa). Za około dwa dni będę miał to skończone i wtedy od razu wrócimy do gry już w pełnej skali. Uprzedzając pytanie, tak, save z tą grą jest na tamtym komputerze, nie laptopie. Stąd też zrobiłem taki post "przypominajkowy" (co się działo ostatnio i by przypomnieć sobie co ja właściwie robiłem), a za dwa dni AAR będzie normalnie kontynuowany.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział X - Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi Słońce

 

917884d60a.jpg

 

Kolonializm mimo wszystko jest dosyć nudnawy. Do czasu oczywiście aż się nie znajdzie kolejnego złoża złota w północnym Meksyku. Skarbiec Niderlandów odetchnął z ulgą.

 

9f9e5e0393.jpg

 

a2aeb067d4.jpg

 

Złe portugalskie szatany znowu wciskają swoje brudne katolickie łapska do Brazylii. Albert III decyduje się na powtórkę z rozgrywki.

 

972d14c928.jpg

 

Wojna ta to obraz klęski i rozpaczy. Portugalii oczywiście. Nawet moje kolonie mają większe prywatne floty niż to państwo.

 

455c3b8b05.jpg

 

A w dniu wybuchu wojny dodatkowo nasi wspaniali górnicy trafili na wielką żyłę. W sam raz na małą wojenkę.

 

e7e7d2f22c.jpg

 

Niestety, panujące ostatnimi czasy upały chyba bardzo zaszkodziły następcy tronu Niderlandów. Jego życie jest na włosku. Czy konowa... znaczy się lekarz powstrzyma go przed przedwczesnym spotkaniem się ze Stwórcą?

 

7a2a9543c2.jpg

 

Lekarza zaszyto w worek i wrzucono do Renu.

 

77bb65444d.jpg

 

A skoro mowa, właśnie ponieważ między innymi brakowało dobrych lekarzy podjęto decyzje o założeniu Uniwersytetu Leiden. To kolejny dowód na rozkwitający w Niderlandach renesans.

 

4bb44522d0.jpg

 

Tymczasem do bardzo ważnego wydarzenia doszło daleko na wschodzie. Wyprawa Rodolfa Haaga dotarła do Kantonu, niezwykle ważnego chińskiego miasta. Na miejscu się jednak okazało, że nie rządzi już tam dynastia Ming, ale dynastia Yue. Spotkano również okręty chińskie gdzie holenderski admirał miał zaszczyt spotkać się z przedstawicielami dynastii Wu oraz Min. 

 

4619632bc6.jpg

 

 

Wiadomość opisująca sytuację w Państwie Środka została wysłana do Alberta III Lancastera i póki co, czeka na odpowiedź. W międzyczasie, Holendrzy stawiali bardzo mały opór w Brazylii, ale za to zdesantowali pokaźną armię w Afryce Zachodniej. Wprawdzie mój garnizon nie może tego obronić, ale prawda jest taka, że to Portugalczykom w ogóle nie pomoże. 

 

 

e75f71d0bd.jpg

 

Wojna z Portugalią dobiega końca. Droseria została powiększona o kolejne ziemie, a sami Portugalczycy zostali jeszcze zmuszeni do płacenia hańbiącego trybutu.

 

2d1298a0f5.jpg

 

Mam nowego następce tronu. Chociaż nie powiedział jeszcze ani słowa, już tajemnicze cyferki unoszące się mu nad głową mówią, że jest kompletnym debilem. Lekarz dalej gnije na dnie Renu.

 

1efb90468d.jpg

 

Tak jakoś mi się przypomniało, że dawno nie tłukłem zacofanych tubylców. Czas to nadrobić. Ekspedycja konkwistadorów wkracza na tereny ostatniego państwa Majów.

 

f1e1a7e1b0.jpg

 

Tymczasem, tradycyjny burdel w Rzeszy. Palatynat prosi mnie o pomoc bym mu pomógł bić jakieś księstwo. Zostali jednak wyraźnie ostrzeżeni przez Austrię i stąd też Kaiser zamierza ukrócić agresywne zachowanie Palatyna. Choć jestem jego sojusznikiem, taktycznie odmawiam przystąpienia do wojny.

 

16d8995f4c.jpg

 

Wraz z rozwojem kompanii handlowych pojawiła się kwestia czy należy zachęcać Amsterdamski Bank do udzielania pożyczek kapitalistom, czy też może jednak wprowadzić ścisłą kontrolę. Ze względu na stale rosnącą inflacje powodowaną przez złoto z Ameryki zdecydowano się na tę drugą opcję.

 

4cc10ecc82.jpg

 

Wojna z państwem Xiu jest tak krótka, że nawet nie mam co w niej opisywać. Thisland wciąż rośnie.

 

4b0b963738.jpg

 

Tymczasem Holendrzy zakładają pierwszą bazę na Wyspach Przypraw w Pontionak. Ekspansja w Indiach póki co została zarzucona.

 

545a0a524b.jpg

 

Połączone siły Polski oraz Litwy zniszczyły Rosję w wojnie. W traktacie pokojowym zażądano przywrócenia Rep. Nowogrodzkiej, która efektywnie podzieliła Rosję na pół. Choć Polska i Litwa nie są w unii, radzą sobie naprawdę dobrze.

 

7612fe2d3e.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=gAas_7qGXMc

 

W 1594 skomponowano najstarszy hymn narodowy świata - Wilhelmus van Nassouwe. Pieśń ta śpiewana w pierwszej osobie opowiada o motywacjach Wilhelma  w walce z Hiszpanami.

 

...ale przecież rządzą u nas Lancasterowie... Cicho!

 

9e484882f9.jpg

 

Na dalekim wschodzie konwistadorzy rozpoczynają podbój Wysp Przypraw. Przy optymistycznych szacunkach jest szansa na ich całkowite podporządkowanie w dziesięć lat.

 

92a44559f8.jpg

 

Tymczasem w Niderlandach powołano Stany Generalne. Albert III Lancaster zaczął zdawać sobie sprawę, że kraj może być rozbity wewnętrznie. W jego granicach znajdowali się zarówno Holendrzy, Belgowie, Flamandzi jak i Niemcy, dodatkowo dynamicznie rozwijająca się klasa średnia domagała się wpływu na rządy. Wreszcie był problem sukcesji - Albert III Lancaster po śmierci swego pierwszego syna nie był pewien czy sukcesja zostanie zapewniona. W rezultacie ostatecznie stanęło na czymś pomiędzy - na konfederacji z licznymi śladami monarchizmu. Od tej chwili można mówić o Republice Zjednoczonych Prowincji.

 

 

---------------------------------------------

 

 

Niedługo po obradach Stanów Generalnych Albert III Lancaster otrzymał list nadany z kolonii holenderskiej w Manilii. Władca Niderlandów gdy wczytał się głębiej odkrył, że otrzymał raport na temat sytuacji w Chinach. List ten wstrząsnął nim dogłębnie. 

 

 

"... ostatecznie po zebraniu informacji w Kantonie ruszyliśmy na północ, do Hongkongu. Rządziła tam dynastia Wu, bardzo silna w okolicznych stronach. Zostaliśmy ugoszczeni na dworze monarchy, który podzielił się z nami nie tylko cennymi darami, ale również informacjami. Otóż cesarz Chin z dynastii Ming nie całe czterdzieści lat temu cieszył się wyjątkową niesławą. Wszędzie gdzie przybywał coś złego się działo, a to trzęsienie ziemi, a to tajfun. Uwierzono, że stracił on tzw. "Mandat Niebios". Ludy Chin wierzą, że cesarz może rządzić tylko za przyzwoleniem ich bogów. W każdym razie, utracenie mandatu spowodowało katastrofę, lokalne dynastie zaczęły się zbroić i ruszyły na wojnę z lojalnymi wobec władcy wojskami. W wojnie domowej dynastia Ming została całkowicie pokonana i starta w proch, jednak zwycięzcy nie zamierzali się jakoś tym łupem dzielić czy mianować nowego cesarza, zamiast tego zaczęli walczyć między sobą nawzajem. Całe Chiny są pogrążone w permanentnej wojnie pomiędzy watażkami poszczególnych królestw. 

 

f70b8ac507.jpg

 

W międzyczasie na północy hordy mongolskie ruszyły na południe. Podbiły lokalne księstwa i myślą by atakować dalej. Nasza wyprawa dotarła również do archipelagu nieznanych wysp. Wygląda na to, że jest to legendarny Nippon i odkrywcy portugalscy nie kłamali na ten temat. Wyspami rządzą Japończycy, którzy po zjednoczeniu ruszyli do Korei. Daleko na południu zaś królestwo Dai Viet powoli prowadzi ekspansję w kierunku Kantonu.

 

Niestety nie możemy dostarczyć pełnej mapy, którą oferował nam "samozwańczy cesarz" z dynastii Wu, jednak jeden z naszych marynarzy był w stanie przerysować ją. Mam nadzieję, że informacje dostarczone przez tę ekspedycję są wyczerpujące i posłużą Waszej Królewskiej Mości.

 

- Jan Coehoorn

 

 

 

 

 

---------------

 

 

Król Albert III Lancaster usiadł ciężko na fotelu. Przed nim właśnie czekała wielka decyzja. Wysłał przecież niedawno do Indonezji cały kontyngent wojska, mógł je równie dobrze przerzucić dalej na północ. Wielkie bogactwa Chin stały u jego stóp. Czy mógł jednak sobie na to pozwolić?

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...