Skocz do zawartości

Dzieciństwo takie zapomniane, czyli szukam bajki


Cahan

Recommended Posts

Hej! Ostatnio sobie przypomniałam o czymś o czym zapomniałam. Ot, taki przebłysk. Myślę że takich poszukujących na forum, którym wzięło się na wspominki jest nieco więcej. Dlatego potraktujcie to jako temat zbiorczy.

 

 

Szukam bajki z której niewiele pamiętam. Była tam na pewno dziewczynka (bodajże blondi w niebieskich ogrodniczkach), która miała zwierzęcych kumpli (trochę antro, bo chodzili na 2 łapach i takie tam), które były tak jakby jej drużyną harcerską. Pamiętam że były tam jakieś psy, lamparcica i 2 kocury - czarny i biały. Wie ktoś może co to za tytuł?

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie  :fluttershy4:

 

Szukam, bo mam wrażenie, że coś straciłam... Wspomnienia, które chciałabym odzyskać. Krótko mówiąc - mało pamiętam z dzieciństwa, na sentymenty mnie jakoś na starość wzięło. No i pamiętam że lubiłam tą bajkę, więc chciałam sobie przypomnieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajki jakie ja miałem zaszczyt oglądać były inne, lepsze niż te z jakimi zderzamy się dzisiaj. Kiedyś bajki miały przyjemny humor, miały jakieś tam przesłanie (np. Taki "klnan na drzewie" to w oczach dzieci działo się naprawdę, ten cały sprzęt itp. To tylko wyobraźnia, ale problemy typu "co to stanik" czy "rodzice nie pozwalają mi zjeść lodów" były realne, swoją drogą po latach widać jak fajnie jest tam przedstawiony ten konflikt pokoleń.

Kiedyś humor polegał na humorze a nie ba tym że ktoś żyga, pierdzi, czy jest obdzierany ze skóry (spongebob żeby daleko nie szukać) dzieci to oglądają, a taki typowy dorosły mówi że to obrzydliwe i rację... Nie bijcie mnie! Mówię o ogólnej tendencji a nie o wszystkim co leci w TV.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam motywu z gwizdkiem, ale jestem na 99% pewien, że to nie bliźniacy, ale bliźniaki (bo chłopczyk i dziewczynka) i miały na imię Mishka i Mashka  :hBB25:

Nigdy nie oglądałem w całości, ale z jakiegoś powodu fragmenty tego filmu zapadły mi w pamięć  :NjdaT:

https://www.youtube.com/watch?v=GN3YvKnKDTk

 

Co do sprawy kreskówek dzisiaj. Weźcie nie narzekajcie, jakbyście mieli co najmniej po pięćdziesiątce na karku. Niby macie rację, sam widzę co leci w TV - mam 7-letniego brata (widzieliście co zrobili z "Pszczółki Mai"? To straszne!) - ale mi osbiście trochę się dziwnie robi jak osoby w naszym wieku używają fraz typu "a za moich czasów...".

 

I wiecie, co jeszcze jest złe? Że rodzice często mają w zwyczaju zwalać winę za niepowodzenia w wychowaniu na takie bajki... Przecież za "naszych czasów" (kurcze, sam to powiedziałem) też było w telewizji pełno nieambitnych produkcji z zerową wartością edukacyjną. No i co z tego? Do dziś pamiętam na przykład takie "Tajne akta psiej agencji" Uwielbiałem tą kreskówkę. Przez parę ładnych lata bawiliśmy się z bratem i kuzynką w psich agentów <3 tzn. kuzynka była kocim agentem, ale i tak ją lubiliśmy  :cheese:

 

Dzieckiem być... <3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wy pomożecie mi znaleźć bajkę, którą szukam ^^
Opowiadała ona o przygodach trzech krokodyli (być może aligatorów, kto wie?), którzy mieszkali razem w domku. W razie potrzeby (jakiś alarm mieli) spuszczali się rurami do piwnicy, w trakcie zjazdu przebierali w mundury/kostiumy (jedna z postaci była gruba, często się klinowała i musieli ją przeciskać), a na dole czekał na nich pojazd (zapewne samochód, ale nie pamiętam).
Za tytuł bajki byłbym bardzo wdzięczny :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ SOS Croco? albowiem zgodność z opisem całkiem wysoka ^^

 

Jakiś czas temu sam szukałem programów nadawanych niegdysiej na popularnych stacjach dla dzieci i muszę przyznać, iż Wikipedia posiada całkiem ładnie zgromadzone materiały odnośnie. Tak więc jeśli mielibyście zamiar poszukać czegoś, co emitowane było na niżej podanych kanałach, to proszę, pod tymi linkami to znajdziecie dane dla: MiniMaxFoxKids i Cartoon Network x]

 

Zaś Karolina i przyjaciele... pls, to przecież klasyka!! miło gdyby było więcej takich produkcji xP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Chciałabym znaleźć taką bajkę, niestety trochę mało z niej pamiętam i pewnie będzie ciężko ja znaleźć. ;_;

A więc tam była taka dziewczynka i ona miała przyjaciela misia. Było też jakieś drzewo czy coś. Przeżywali razem różne przygody i pamiętam taki odcinek, kiedy oni musieli coś znaleźć i wchodzili po kryształowych schodach/ kryształowej wieży. Pamiętam że bardzo lubiłam intro z tej bajki. W sumie to tylko to pamiętam, ale mam duży sentyment co do niej. :x

Edytowano przez Ryś Raindrops
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Po prawie dwóch latach muszę odkopać temat...pewnie ktoś oglądał tę bajkę:

Spoiler

 

Osobiście nie słyszałem o niej w dzieciństwie, lecz teraz trochę o niej trochę czytałem. Część ludzi mówi że ta bajka była urocza inni że dziwna a jeszcze inni niepokojąca.

Dużo się mówi o psychodeliczności muzyki z intra (wg mnie jest po prostu nie ciekawa i małego dziecka nie będzie zachwycać), o przewyższającej ilości złych postaci oraz ponurej oprawy graficznej, obejrzałem jeden odcinek i z mojego punktu widzenia ta bajka ma po prostu ponury klimat, animacja też nie najlepiej wyglądała. Była to podobno próba połączenia klasycznej animacji takiej jak w "Smerfach" i animacji 3D która w latach 90-tych była nowością, dobrze wychodziła amerykanom.

Zapewne ktoś z was oglądał tę bajkę, czekam na wasze opinie o niej :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem, lubiłem... nawet polecam.

 

To, że bajka może się wydawać dziwna niektórym, jest pewnie zasługą animacji, która była i właściwie do dzisiaj jest nietypowa, jakaś hybryda różnych technik. Dzisiaj wizualnie może się wydawać archaiczna, lecz na tamte czasy taka nie była, choć, jak wspomniałem wcześniej, nietypowości nie można było jej odmówić już wtedy.

 

Ale i tak ważniejsza jest historia, zaś ta już taka nietypowa nie jest, mamy do czynienia z prostym motywem podróży jak w przygodach Guliwera lub Odyseusza, podobnie nasi bohaterowie próbują dotrzeć do domu (znaczy się niedźwiedź), niemniej jak Odyseusz, skazani są na tułaczkę po morzu cyklonów, a większość interesujących akcji wynika z odwiedzania różnych ciekawych miejsc po drodze do ostatecznego celu (jak u Guliwera), no cóż dodać? Zawsze lubiłem takie klimaty, dla przykładu Kuba Guzik to jedna z moich ulubionych bajek w ten deseń, nuż niektórzy kojarzą ^^

 

Jak prezentuje się wykonanie? Muszę przyznać, że uniwersum bardzo się mi spodobało - wszędzie woda, nie ma tam krain, lecz są wyspy i archipelagi, zaś piecze nad nimi sprawują morscy władcy, tacy jak Ptak Gromu. Co ciekawe, transport odbywa się głównie drogą powietrzną, kojarzę przede wszystkim balon głównych bohaterów, sterowiec piratów i jeszcze pojawił się samolot z tego, co pamiętam. Chyba między innymi dzięki tej produkcji mam taką słabość do zeppelinów x)

 

Postacie też są interesujące, w większości bajek, dobrzy bohaterowie są słabsi od złoczyńców i muszą ich pokonać bardziej podstępem lub sprytem (vide: smerfy vs Gargamel albo z klasyków: Kot w Butach pokonał potężniejszego od siebie czarnoksiężnika, grając mu na ambicji i nakłaniając go na zakład, aby zamienił się w mysz) tutaj nie, sam niedźwiedź jest w stanie spuścić łomot całej bandzie piratów, a oni są głównie powracającymi antagonistami tej serii... ciekawa odmiana. Mamy jeszcze duszka i królika, gdzie jeden służy dobrą radą, a drugi jest przyjacielem niedźwiedzia z dzieciństwa, w zasadzie są jak bracia, wszak się u królików wychował.

 

Niepokojąca... taa... jak się za dużo creepypast naczytało, to faktycznie można to sobie wkręcić ;P albo to kwestia tego, że dzisiejsze kreskówki trzymają się i wyłącznie jaskrawych kolorów? Hmm, tak czy inaczej, wierzcie mi, dzieciaki są w stanie znieść bardziej niepokojące rzeczy od Wyspy Niedźwiedzi, zaś takie traumatyczne motywy jednak z czasem się dobrze wspomina, nie da się ukryć - zapadają w pamięć. Moja ulubiona kreskówka, "Muminki", jest źródłem jednego z popularniejszych dziecięcych kult horrorów - niesławnej Buki ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...