Skocz do zawartości

[Konkurs] Konkurs Literacki "Pod gradobiciem fików" Edycja druga.


Dolar84

Recommended Posts

Może i masz łopatę tutaj, ale pamiętaj kiedyś możemy się spotkać, więc ja ci mówię, powściągnij konie swojego umysłu...bo ekskomunikę nałożę. Nikt ci nie gwarantuję bezpieczeństwa po słowie.

(Czy grożenie Dolarowi jest zakazane?)

 

Grożenie mi ekskomuniką? Osobie zoologicznie antyklerykalnej? Dwa razy i na wynos poproszę.

 

PS: Koniec offtopu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czekali, czekali i się doczekali.

 

Tym razem poziom konkursu był zróżnicowany - trafiło się sporo perełek, trafiły się również teksty o których lepiej zapomnieć. Dwa zostały zdyskwalifikowane - jedno za przekroczenie limitu słów, drugie za niezgodność z tematem. Ogólnie jednak było dobrze a frekwencja okazał się naprawdę wysoka - druga w historii organizowanych konkursów (wszystkich edycji).

 

No ale dosyć wstępu pora ogłosić wyniki - ustalenie pierwszego miejsca nie było łatwe, bo matematyka wskazała nam na remis. Jednak ostatecznie udało się po krótkiej, ożywionej debacie ustalić werdykt.

 

I miejsce zajmuje Sun

II miejsce zajmuje Malvagio

III miejsce zajmuje Mordecz

 

Serdecznie gratuluję zdobywcom trzech pierwszych miejsc, jak również wszystkim pozostałym uczestnikom - większość pokazał się z jak najlepszej strony.

 

Naturalnie jak zwykle dostępne są mini-recenzje i lista ocen łączonych. Znajdziecie je tutaj. Recenzje póki co są tylko moje, gdyż Spidi musiał wybyć z domostwa - jednak później na pewno napisze posta w którym ujawni swoje przemyślenia a także pewną niespodziankę, którą dla Was przygotował.

 

Ze swojej strony dodam jeszcze, iż dwa najlepsze opowiadania w tym konkursie (nie potrafię się zdecydować na jedno...) to "Uśmiechnij się! Marzenia się spełniają..." autorstwa OneTwo i "Panienka" autorstwa Niki. Prawdziwe perełki, Epic Instant, 10/10, Bezwzględnie polecam!

 

Raz jeszcze serdecznie gratuluję - kolejna edycja objawi się w bliżej nieokreślonej przyszłości.

  • +1 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spidi musiał wybyć z domostwa - jednak później na pewno napisze posta w którym ujawni swoje przemyślenia a także pewną niespodziankę, którą dla Was przygotował.

 

Rzuciłbym coś złośliwego, ale może lepiej zachowam tym razem pozory kultury :P

 

Standardowo pogratulowałbym zwycięzcom i całej reszcie uczestników, ale tym razem takie 20% większe gratulacje ode mnie idą do zwycięzcy. Napisać pięć fanfików, wszystkie na bardzo wysokim poziomie? Well, I'm impressed :rarity4:

 

A co do mnie... Może powinienem poczekać na oceny Spidiego, ale już teraz mogę stwierdzić, że nie poszło mi tak źle... Poszło jeszcze gorzej. Co prawda nie fatalnie, tylko...  Hm...Jak nazwać gorzej niż fatalnie?

640px-Crying_Rainbow_Dash_S2E07.png

 

Nie no, dobra, może bez przesady... Ten obrazek bardziej pasuje:

an_upset_rainbow_dash__by_lilcinnamon-d4

 

PS: Dzięki Dolcze, za to, że nieświadomie wymyśliłeś mi, co mogę wpisać w polu "Tytuł użytkownika" :D

Edytowano przez Foley
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wait?! Wat?! Jak?! :pinkieo: . Nie tylko jestem na podium, ale jeszcze na pierwszym miejscu, nie mówiąc, że zaspokoiłem gusta literackie Dolara. Wreszcie mogę umrzeć spełniony (nie żeby mi się spieszyło). Dziękuję za takie uznanie. 

Co do tekstów, to ciekawym jest, że od początku uważałem swoje pomysły za coś prostego i niepowalającego. a tu proszę, miłe zaskoczenie. Przyznam się też, że jedyne co czytałem z TCB, to Orzeł biały, więc nawet nie miałem zbyt dużego pojęcia o czym piszę. Jak widać to mi i tak wystarczyło. 

Pozdrawiam też pozostałych uczestników i życzę im powodzenia w przyszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyfikacja w kolejności ,,podiumowej":

 

     I (18) - Sun

    II (18) - Malwagio

   III (17) - Mordecz

 

   IV (16) - Sakitta, Geralt of Poland, Bodzio

    V (15) - Nika

   VI (14) - Zodiak, StyxD

  VII (11) - OneTwo, Cahan, Testar

 VIII (10) - Foley, TW Solu

    IX (8) - Triste Cordis

     X (7) - Nyxgrim, Kacpi01_PL

    XI (3) - White Hood

 

Jeżeli gdzieś się pomyliłem, mówić, zedytuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Zostałam wapniem :D

 

Kromlech - zawaliłam formę, przyznaję (wstyd, srom i hańba). Limit mi trochę ciążył, bo wisiał nad głową i nie pozwolił wielu rzeczy zrobić tak jakbym zrobić chciała. Ale poprawię to. Mam za to parę słów do Spidiego: to nie jest, nie był i nie miał być fanfik o Celtach ani o archeologii. Podobnie jak Przekleństwo Lasair należy do uniwersum autorskiego zwanego Pogańskie Kuce, które jest zlepkiem różnych motywów i niczego nie odwzorowuje. Miało być nastawione na klimat i na myśl przewodnią. Inspirowane raczej neopogaństwem.

 

Otchłań - cóż, to nie miało być odkrywcze, ani nowatorskie. Ot, potrzebowałam czegoś, a ostatnio nie mam chęci na cokolwiek poza graniem. W sumie nie wyszło najgorzej, więc i tak jestem całkiem zadowolona.

 

Przekleństwo Lasair - to nie średniowiecze. To kucyki osadzone w autorskich realiach. Ja wiem że stosy to głównie renesans i jeszcze później i w sumie mnie to mało obchodzi, kiedy piszę o pastelowych taboretach. Nie miało tu być też dramatyzmu. Ot, klimacik i problemik moralny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje zarówno dla zajmujących podium (no cóż, zabrakło mi kilka tych punkcików :P  ) jak i wszystkich pozostałych uczestników, którzy wzięli udział w tej edycji. Od siebie powiem, że w tej edycji tematy podeszły mi jakoś słabiej, niż w poprzedniej, a może po prostu zabrakło weny. Ale przynajmniej tym razem udało mi się w większym stopniu zdobyć Dolarowe uznanie :crazytwi: Nie było zarzutów o "syndrom" wstępu do dłuższej opowieści, co w porównaniu do 1 edycji jest już chyba dla mnie pewnym postępem jeśli chodzi o pisanie krótkometrażowych fików.

Dostrzegam też parę nawiązań do mojej twórczości.

W jednym opowiadaniu z poprzedniej edycji - owszem, o czym Ci wspomniałem. Tym razem - sorry, ale pudło. :P

 

Pozdrawiam wszystkich i wyczekuję kolejnej edycji w bliżej nieokreślonej przyszłości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panienka
1499 słów
Kilka uwag: Przyznam szczerze, mi samej nie podoba się zbytnio to opowiadanie. No ale skoro jest i nie mam pomysłu (i czasu) na inne, to wrzucam.


Ze swojej strony dodam jeszcze, iż dwa najlepsze opowiadania w tym konkursie (nie potrafię się zdecydować na jedno...) to "Uśmiechnij się! Marzenia się spełniają..." autorstwa OneTwo i "Panienka" autorstwa Niki. Prawdziwe perełki, Epic Instant, 10/10, Bezwzględnie polecam!


Panienka – wielkie zaskoczenie! Bardzo dobry tekst, wzruszający i wstrząsający! Miażdżąca końcówka! 7 pkt.



Szczerze? Brakuje mi słów, aby to opisać  :derp3: 


W każdym bądź razie, wielkie gratulacje dla zwycięzców, ale i wszystkich pozostałych :)
Chociaż nie czytałam jeszcze wszystkich opowiadań, to z tych, które już mam za sobą bardzo polecam "Uśmiechnij się! Marzenia się spełniają!" (bardzo się cieszę, że zostało docenione, jest przepiękne), "Przybysz" i "Czarne skrzydła, czarne słowa" od Soliego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celtach ani o archeologii.

Nigdzie nie sugeruję, że miał być. Jedynie, że jeśli dotykamy klimatów inspirowanych takimi rzeczami (a chyba ciężko pisac o pogaństwie/neopogaństwie nie myślac o kilku filarach anszego wyobrażenia), to warto coś dodać. Zresztą, nie policzyłem tego jako wadę, a jedynie brak, który po wypełnieniu mógłby dać więcej punktów.

Nie miało tu być też dramatyzmu.

Pisanie o egzekucji bez dramatyzmu jest dość trudne. Nawet rozkazy czy meldunki mają w sobie pewien dramatyzm np. w jego udawanym braku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ci Spidi za ocenę i przeczytanie tego. Widzę, że podchodzisz do oceny inaczej niż dolar (wszakże dolarem nie jesteś). Zgodzę się, że teksty wybitne nie są, ani też wolne od niedoróbek. Bywa.

Wypada mi oczywiście odnieść się do tego co mi wytknąłeś, a więc:

 

Słowa króla- Tu nie zakładałem, że wymyślę coś czego jeszcze nikt nie napisał (jak z resztą przy każdym tekście). Jednak jeśli chodzi o zarzuty:

- Czemu kryształowe kucyki miały go za tyrana- na to niestety nie starczyło miejsca, ale docelowo miały zapomnieć czas jego rządów. Tak całkowicie. W pewnym momencie serialu, jedna postać wspomina coś w stylu: ,,ż kego rządów nie chciałabym nic pamiętać", dla mnie wygodniej było to zamienić na: ,,Z jego rządów nic nie pamiętam" (może angielska wersja umożliwiłaby takie tłumaczenie). Niemniej chyba wspominałem, że nie trzymam się w 100% serialu (patrz 2 poprzednie fanfiki)

- Sombra tego nie wyjaśnił po swoim pierwszym powrocie. Tu akurat są 2 kwestie. Po pierwsze, czy władca pertraktuje ze zbujami, którzy napadli jego królestwo czy zbiera armię i walczy? Po drugie, czy Sombra też mówi całą prawdę? Nie gwarantuję. Może i Mane6 miałyby wątpliwości, a może nie. Pamiętaj, ze one ufają Twilight, a Twilight wieży Celestii.

 

Gwiazda cyrku. Cóż, filmu, o którym wspominasz nie znam wiec nie mogłem się nim inspirować, ale przez pomyłkę widać trafiłem. Niemniej, jak mówisz puenty zabrakło, Otóż to proste, bo być jej nie miało. Miała być jedna rzecz, którą uważny czytelnik miał zauważyć, pod warunkiem, że by na to wpadł)

Połącz napar z Szyszłaka (czy jak to nazwałem), oraz atlas roślin od R do Z. Dodaj jeszcze list włożony miedzy kartki książki.


Z tego wynika coś, co się już nie zmiesciło i co by zepsuło konwencję. Mianowicie napar z Szyszłaka to kompletna bzdura. Placebo. Nie było żadnej trucizny, tylko czysty blef. Ogier miał się o tym dowiedzieć a całość mogłaby być kolejną historią polityczną z ,,wybrańcem" w roli głównej. |Ale nie była, bo po co.

 

W słusznej sprawie. Limit. Tyle w temacie. Zwyczajnie nie było miejsca na dłuższy opis jak znaleźli poniemiecki bunkier z całym wyposażeniem, wiec czytelnik musi się zadowolić tylko wzmianką. Myślę jednak, ze na potrzeby konkursu to wystarczy. Zdradzić mogę za to, że nie wiem czy akcja by im się udała i jak by przebiegła. Jak ktoś chce poznać dalsze losy tej ekipy, niech je napisze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej chyba wspominałem, że nie trzymam się w 100% serialu

W tej kwestii kluczowy dla mnie jest tekst, a nie jego otoczka :) Zresztą moje cyferki to nie ocena, a punkty. Punktów dałem mniej, ale ocenę wysoką, o czym świadczyło twoje miejsce na podium :)

o pierwsze, czy władca pertraktuje ze zbujami, którzy napadli jego królestwo czy zbiera armię i walczy?

Na pewno petraktacje nie zaszkodzą, można uniknąć wielu pochopnych błędów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza z tym, że zająłem trzecie miejsce... od końca. A coś mi mówiło - "nie bierz udziału". Co prawda dawno chciałem napisać taką "parodię?", ale powinienem zrezygnować widząc, że z takim limitem nie da się napisać chociażby dobrego wstępu. Aha, nie czytałem "najbardziej..." :) A na widok tego kolosalnego błędu, mam ochotę popełnić wirtualne:

 

1050.gif

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ciesze się, że mój pomysł na opowiadania się przyjął, nawet jeśli oparte zostały na podobnym schemacie. Historie pewnego pięknego dnia scalę i przedstawię w formie większego opowiadania pt. "Spotkanie na szczycie", ale przyjdzie jeszcze na to czas. Póki co przeniosę je do właściwego tematu. aby wyczekiwały lepszych czasów.

 

Dziękuję za komentarze i gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w gradobiciu. Czasem i napisanie krótkiego opowiadania jest sukcesem samym w sobie. A teraz wybaczcie, ale powinienem wziąć się za pisanie na kolejną edycję.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zwycięzcom jak i uczestnikom którzy nie stanęli na podium bo wiele opowiadań było naprawdę dobrych (Ot chociażby intrygująca "Enklawa"). Sam z kolei żałuję tego, że tak niekorzystny był dla mnie termin, bo przez to moje prace w paru miejscach kulały. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zwycięzcą oraz reszcie stawki. Ja jestem zadowolony z tej edycji, gdyż mój cel, a mianowicie zajęcie miejsca wyższego od ostatniego został zrealizowany :yay:

Co do mojego nieszczęsnego opowiadania o kotlecie... jest mi za to opowiadanie głupio i strasznie wstyd. Pozostałe dwa były gotowe dużo wcześniej i szkoda mi było tak je zostawić, więc z braku alternatywy postanowiłem w ostatni dzień coś na szybko napisać i dodać. W krótkim czasie, na kilka minut przed upływem terminu składania prac "kotlet raz" był skończony, więc stres związany z uciekającym czasem sprawił, że wygląda tak jak wygląda. Nie miałem czasu sprawdzić treści, ani poprawić błędów. Spodziewałem się, że to będzie katastrofa, no i była, jednak pozwoliło mi to wejść do konkursu i dowiedzieć się jak moje pozostałe teksty się prezentują. Pozostaje mi jedynie przeprosić za to opowiadanie, no ale mogę być zły tylko na siebie, bo nie musiałem nic pisać na siłę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, pora więc na trochę subiektywnej oceny z mojej strony. Jeżeli miałbym zrobić swoją prywatną kolejność autorów to wyszłoby to tak:

 

1. Mordecz

2. Sun

3. Bodzio

(Tu mała przerwa - zarówno Bodzio jak i Sun to dla mnie gigantyczne zaskoczenie. Znaczy - spodziewałem się po nich dobrego występu, ale tylko dobrego. Tymczasem wyszło im absolutnie rewelacyjnie - przeskoczyli swój dotychczasowy poziom o klasę lub kilka. Takich akcji wiecej proszę - dużo więcej)

4.Geralt

5. Malvagio <- tu opowiadania były dobre jak zwykle. No właśnie - jak zwykle. Nie było czegoś więcej, nie było magii (oprócz jednego w którym aż od niej iskrzyło)

6. Sakitta

7. StyxD

8. Nika

9. Zodiak

10. OneTwo

11. Testar

12. Foley

13. Cahan

14. TW Soli

15. Triste Cordis

16. Nyxgrim

17. Kacpi01_PL

18. White Hood

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba przestane pisać jakiekolwiek opowiadania, po prostu mi to nie wychodzi i wrócę do tego co opanowałem troszkę lepiej.

 

Byłoby szkoda bo pomysły masz. Musisz po prostu mocno przysiedzieć nad formą - ona jest co najmniej tak samo ważna jak treść. To nie przyjdzie od razu, ale w końcu się wyrobisz.

 

 

Co do mojego nieszczęsnego opowiadania o kotlecie... jest mi za to opowiadanie głupio i strasznie wstyd. Pozostałe dwa były gotowe dużo wcześniej i szkoda mi było tak je zostawić, więc z braku alternatywy postanowiłem w ostatni dzień coś na szybko napisać i dodać. W krótkim czasie, na kilka minut przed upływem terminu składania prac "kotlet raz" był skończony, więc stres związany z uciekającym czasem sprawił, że wygląda tak jak wygląda. Nie miałem czasu sprawdzić treści, ani poprawić błędów. Spodziewałem się, że to będzie katastrofa, no i była, jednak pozwoliło mi to wejść do konkursu i dowiedzieć się jak moje pozostałe teksty się prezentują. Pozostaje mi jedynie przeprosić za to opowiadanie, no ale mogę być zły tylko na siebie, bo nie musiałem nic pisać na siłę. 

 

Zamysł opowiadania był świetny - dosłowne potraktowanie tematu uważam za wielki plus. Ode mnie baty zebrałeś za formę, która była tragiczna. Gdyby nie ten fakt, to sądzę, że ocena oscylowałaby w okolicach 7. Może nawet 8.

 

przedstawiony tu Discord bardzo mi przypomina Sagitariusa (by Martini/Magnat).

 

ARGH. To jest straszliwa obelga... :crazytwi:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...