Skocz do zawartości

[Archiwa Forum] This War of Mine


Zucharski

Recommended Posts

Gra polskiej produkcji która ukazuje losy ludzi z innej strony niż większość gier wojennych. Zamiast żołnierzami kierujemy cywilami którzy starają się przeżyć wśród ruin miasta wykorzystując to co uda się znaleźć lub ukraść.

 

Zaczynamy jako grupka ocalałych cywilów którzy schronili się w opuszczonym domu. Rozgrywka dzieli się na dwa etapy: działanie w dzień i w nocy. W dzień zaspokajamy głód, dbamy o ogrzewanie, wytwarzamy konstrukcje i ulepszamy je z zebranych materiałów (warsztaty, piecyki grzewcze, kuchenki itp.). Niekiedy odwiedzają nas inni ocaleli oferując handel wymienny, prosząc o pomoc lub jej udzielając w postaci kilku podarków.

W nocy zaś decydujemy czy dana postać ma spać, trzymać wartę czy też wyruszyć na poszukiwania pożywienia i przedmiotów. Należy pamiętać, by zostawić w domu coś co może służyć do obrony by zmniejszyć ryzyko ograbienia nas. Udać się na poszukiwanie może tylko jedna osoba i to nią sterujemy podczas poszukiwań. Wybieramy jedną z dostępnych lokalizacji mając przybliżony obraz tego co może nas tam czekać.

 

Obiekty które plądrujemy mogą być kompletnie opuszczone, mogą się tam błąkać ludzie potrzebujący pomocy, szukający przedmiotów dla siebie, stałych mieszkańców, wrogo nastawionych rabusiów lub żołnierzy zajmujących dany obiekt

Moment nocnego plądrowania jest najbardziej ekscytujący i polega głównie na skradaniu się lub walce jeżeli zostaniemy zauważeni, choć bezpośrednia konfrontacja nie jest dobrym pomysłem (możliwe są także skrytobójstwa).

 

W trakcie gry poznajemy ocalałych, ich wspomnienia oraz moralne rozterki (np po obrabowaniu domu starszych ludzi  którzy nie byli w stanie się przeciwstawić lub szpitala który udziela pomocy rannym zastanawiają się czy postąpili słusznie nawet jeżeli sami potrzebowali pomocy). Stan emocjonalny także może ulec pogorszeniu. Z tego co zauważyłem pomóc może alkohol, pocieszenie przez innych ocalałych lub pomoc innym potrzebującym.

 

Poszczególni ocaleli mają swoje szczególne umiejętności np osoba potrafiąca dobrze gotować potrzebuje mniej składników by zrobić posiłek, inna osoba jest dobra w targowaniu się i korzystniej prowadzi handel.

 

Nie wiem do końca kiedy kończy się gra (zakładając oczywiście że się przeżyje) Ja wytrwałem 32 dni przy czym w 29 dniu zostałem sam(jeden z pozostałych w domu zamarzł a drugi go opuścił, zapewne przez kiepski stan psychofizyczny). W czasie gry zmieniają się warunki pogodowe jak i nastroje ludności (są okresy o częstszych napadach na nasz dom, albo chłodniejszej pogodzie).

 

Polecam grę ludziom którzy lubią nieczęsto spotykane sposoby rozgrywki, oraz chcącym choć w małym stopniu poczuć to co czują cywile dotknięci przez okropieństwa wojny.

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, grałem. I grałbym dalej, ale coś pochłonęło mi zawartość dysku D. Naprawdę świetna i klimatyczna produkcja, na samym początku w oko wpada grafika, nie powalająca na kolana, ale fajna. Taka jakaś kojarząca się bardziej z rysunkiem, ale właśnie takim szaroburym. Niestety muzyka, choć na poziomie, dopasowana do nastroju gry, to ma jedną wadę. Powtarza się, chyba, że masz radio, bo tam są dwie stacje, jedna z muzyką klasyczną [w pierwszej wersji też cokolwiek powtarzalną, ale radio to radio] a druga z rockiem czy czymś takim [doszła w którejś łatce]. Radio to też smaczek sam w sobie, ale nie będę za dużo zdradzał. Oczywiście wybory moralne są jak najbardziej realistyczne i nieraz nachodzi człowieka pytanie "co ja bym zrobił w danej sytuacji" [nieważne jaka jest odpowiedź :|]. Dodatkowo jako urozmaicenie rozrywki po przeżyciu pierwszy raz możesz dobierać własne dreamteamy z tych ocaleńców, których udało ci się zachować przy życiu do końca wojny. Ogólnie świat jest całkiem losowy.

 

EmSki wyjaśnił już w sumie prawie wszystko. Ja dodam od siebie, że dzień zakończenia działań zbrojnych jest także losowy, choć przy pierwszym podejściu zdarza się najczęściej między trzydziestym a trzydziestym ósmym dniem.

 

Gorąco polecam, mistrz szabru/10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...