Skocz do zawartości

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Dayan

Powrót do normalności [Oneshot][Derpy Hooves][Crossover][Tragicomedy][Medical fiction]

Recommended Posts

Powrót do normalności

Tagi: [Oneshot][Derpy Hooves][Crossover][Tragicomedy][Medical fiction].

Temat konkursu wakacyjnego w dziale Seluny: "Alternatywnie”.

Krótki opis: Historia zagadki medycznej Derpy Hooves w klimatach znanego amerykańskiego serialu "Doktor House". 

Od autora: Któregoś dnia zobaczyłem pięknego ptaka. Srokę zwyczajną. Obserwowałem rozbiórkę starego gmachu PZU na estakadzie. Zacząłem fotografować te piękne zwierzęta, a także ten budynek, choć wiedziałem, że jest to bezsensu. W tamtym czasie głęboko kontemplowałem nad sensem życia i tematyką przemijania. To co mamy dzisiaj jutro może tego nie być. Wpadłem na pomysł bańki mydlanej jako doskonałego symbolu egzystencji. Podzieliłem się tymi refleksjami na forum MLP Polska, lecz nie do końca mnie zrozumiano. Bardzo mi zależało, aby coś konstruktywnego zrobić dla fandomu. Pracowałem nad wektorami, szkicami, wysyłałem prace na konkursy, choć nie zawsze odnosiłem oczekiwany przeze mnie wynik, jednym z wyników tych prac jest właśnie ten fanfik, który wydaje mi się już stary. Jestem szczęśliwy mogąc go opublikować, choć zginie w gąszczu tysięcy innych fanfików. Dla mnie jednak jest wyjątkowy, nie dlatego, że to "mój wymarzony debiut", czy że "mnie pochwalą", ale dlatego, że los dał mi taką szansę. Jest to dla mnie zaszczyt móc wam opowiedzieć swoją historię i podzielić się "własnym światem". Jesteście wspaniałymi ludźmi, takimi jakimi jesteście. Dzięki wam stałem się lepszym człowiekiem, dobrym chrześcijaninem, moje życie się odmieniło, nie doszedłbym tak daleko. Teraz nadszedł mój czas powrotu do "normalnego" życia. Dziękuje.     

Szczególne podziękowania dla:

Tempest Gale - Twoja pomoc nad korektą jest dla mnie nieoceniona.

Triste Cordis - Za wsparcie moralne, rady i motywacje.

SPIDIvonMARDER - Za cenne wskazówki i nasze lekcje nad moim warsztatem literackim.

Seluna - Za prowadzenie konkursu i ogłoszeniu wyników.

Każdej osobie, którego OC wystąpiło w tym fanfiku: Mariuszowi, Mirage, Tempest Gale, Cahan, BronySWAG i innym. 

A także:

Kredke - Za "Napisz fanfika".  

Link: Powrót do normalności [Oneshot][Derpy Hooves][Crossover][Tragicomedy][Medical fiction]

Edytowano przez Dayan
  • +1 4

Moją opinię już znasz ;) . Jak już mówiłam wcześniej - POPRAW TE OPISY! Naprawdę, opowiadanie miałoby ode mnie dużo wyższą ocenę, gdyby nie one. A scena z Rarity jest bardzo inspirująca,  chętnie zobaczyłabym jakiegoś fanfika traktującego o niej i o jej astmie. A sam pomysł na fanfika jest zaiste, bardzo dobry.

Generalnie opowiadanie ma dużo wad, które trzeba poprawić, ale czytało mi się je nnaprawdę przyjemnie

• +1 1

BronySWAG

:spike:

To chyba będzie pierwszy przeczytany przeze mnie fanfick od wielu miesięcy

Edytowano przez BronySWAG
  • +1 1

Jak już mówiłam wcześniej - POPRAW TE OPISY! Naprawdę, opowiadanie miałoby ode mnie dużo wyższą ocenę, gdyby nie one.

Jestem tego świadomy, że opisy są bardzo skromne, wręcz do przesady jak na moje możliwości. Jeśli ktokolwiek czytał inne moje prace, czy chociaż magiczne pojedynki czy opisy zaklęć, chyba wie o czym mówię ;) Zauważyłem, że dialogów jest niestety za dużo w stosunku do opisów. Kłopot u mnie polega na pisarskiej blokadzie, a jak już się w to wciągnę strasznie się rozpisuje, aż tracę główny wątek, wbrew pozorom limit słów trochę mi pomógł, lecz niestety ucierpiały na tym opisy i ogólna jakość. Na przyszłość postaram się to poprawić.

:spike:

To chyba będzie pierwszy przeczytany przeze mnie fanfick od wielu miesięcy

Ciesze się :)

Edytowano przez Dayan

Najbardziej przeszkadzała mi ta scena z Rarity. Wiem, w serialu wyglądało to bardzo zabawnie i w ogóle, ale takich scen nigdy nie powinno się kopiować w sposób dosłowny, szczególnie, że zrobiłeś w ten sposób krzywdę Rarity, do której takie zachowanie raczej nie pasuje. Może wyszłoby lepiej gdybyś "użył" do tego jakiegoś przypadkowego kucyka?

Najbardziej przeszkadzała mi ta scena z Rarity. Wiem, w serialu wyglądało to bardzo zabawnie i w ogóle, ale takich scen nigdy nie powinno się kopiować w sposób dosłowny, szczególnie, że zrobiłeś w ten sposób krzywdę Rarity, do której takie zachowanie raczej nie pasuje. Może wyszłoby lepiej gdybyś "użył" do tego jakiegoś przypadkowego kucyka?

Dobrze, rozumiem. Postaram się twoją opinię wziąć pod uwagę w trakcie pisania innych scen z postaciami z kanonu.

Śmiem jeszcze zwrócić uwagę, że fanfik jest owszem Crossoverem dr House, ale wydaje mi się, że wiele rzeczy i tak jest poprzestawianych jak w fanfikach z tagiem Alternative, w końcu tematyką konkursu było "Alternatywnie". Moja ponysona nie jest lekarzem, a nauczycielem matematyki, Derpy w realiach życia już by dawno zmarła, nie miałbym o czym pisać, dialogi są nawiązaniem z serialu o doktorze House, lecz są mocno przerobione i nie traktowałbym tego jak plagiat. Jako pisarz amator pozwoliłem sobie na więcej swobody. W wielu fanfikach występują niemalże te same postacie. Chciałem spróbować czegoś nowego.

Myślę też, że jeszcze większą krzywdę wyrządziłem Derpy. Ja sam jako dziecko ciężko chorowałem. Pobyt w szpitalu to nic przyjemnego. Dużej części rzeczy już nie pamiętam. 

A czy jest coś co ci się podobało?

Edytowano przez Dayan

Przeczytane

Cóż, nie ukrywam, iż podchodziłem do opowiadania z obawą. Nawet nie jeżeli chodzi o treść a o formę - na wszelki wypadek wynająłem brygadę torreadorów do ganiania byków. Na szczęście nie okazali się zbytnio potrzebni. Jasne, znalazło się kilka niedociągnięć, jak na przykład powtórzenia, połknięte słowa, czy zachwiania stylistyczne, które wypadałoby poprawić, ale na pewno nie jest najgorzej.

Co do treści... cóż, crossover z House MD jest widoczny tak że bardziej nie można - niektóre sceny są żywcem wyjęte z odcinków (szczególnie ta z amputacją). Cóż, crossover ma swoje prawa, ale czy nie dałoby się nieco tej sceny zmienić lub rozbudować? To naturalnie wskazówka na przyszłość. Poprzednicy już zwrócili uwagę na dosyć ważną kwesti - opisy. Zdecydowanie za mało. Największy problem w tym, że bez nich nawet diagnozowanie w gronie lekarzy wypadało dosyć... sztucznie. Fakt - szybka wymiana zdań dobrze utrzymywała klimat crossoveru, ale gdyby została uzupełniona jednym czy drugim soczystym opisem (na przykład zamykającym lub wrzuconym w środek) to cała scena zyskałaby zdecydowanie wyższą jakość. Ale rozumiem - konkurs to konkurs, limity są bezlitosne i z czegoś trzeba zrezygnować. To też taka wskazówka na przyszłość - czasami warto się rozpisać (vide Johnny).

To co napisałem powyżej o opisach miało niestety wpływ na fabułę - jest bardzo chaotyczna, czasami wydaje się, że poszczególne sceny nie są niemal w żaden sposób połączone. Jeżeli chodzi o pomysł na opowiadanie to stanowi całkiem dobry scenariusz na odcinek MLP gdzie parodiowaliby House'a - no może trzeba by było niektóre propozycje lekarzy złagodzić, ale minimalnie.

Jedna ze scen, które mnie porządnie rozbawiły to spotkanie z Rarity w klinice - motyw inhalatora był przezabawny i chyba nie dało się lepiej dobrać postaci do zrobienia z niej patentowanej kretynki. Bardzo duży plus (a żeby nie było Rarę lubię najbardziej z M6 :D)

Było też kilka mniej udanych/nieudanych rzeczy. Trzy, które najbardziej rzucały się w oczy to: wysłanie Dayna do kliniki - to wyszło po prostu źle. Scena była sztuczna, nieprzemyślana i byłem naprawdę wdzięczny losowi za to, że nie jest nazbyt długa. Odwzorowanie konfliktu na linii House - Cuddy zdecydowanie nie wyszło. Jednak nie ma tragedii, na pewno można to poprawić.

Druga rzecz to zdrobnienia. Jest ich zdecydowanie za dużo - czasami czuło się wzrastający klimat powagi, kiedy lekarze przerzucali się teoriami co do chorób dręczących ich pacjentkę, a tu nagle wpadały pyszczki, kopytka, noski czy inne nóżki i rzeczony klimat trafiał szlag - całkowicie i nieodwołalnie. Sugerowałbym na przyszłość nieco... twardsze podejście - przynajmniej miejscami.

Trzecia rzecz - scena przed zakończeniem, gdzie Derpy żali się, iż nigdy się nie całowała. W tym momencie poczułem się jak podczas oglądania kiepskiej amerykańskiej komedii romantycznej - uważam że wyrzucenie lub przynajmniej znaczne skrócenie tej sceny wyszłoby opowiadaniu na dobre.

No i na koniec zastrzeżenie tyczące się przypisów. O ile do części nie mam zastrzeżeń, ponieważ wyjaśniały rzeczy, których wiele osób mogłoby po prostu nie wiedzieć to niektóre były zupełnie niepotrzebne, czy wręcz szkodliwe. No bo żeby przy "amputacji"? W tym momencie potraktowałeś czytelników jak idiotów - owszem, mogłoby się to sprawdzić gdyby było pisane dla amerykanów, bo im wszystko trzeba łopatologicznie wyjaśniać, ale u nas? Jeżeli ktoś czegoś nie rozumie to często sobie to po prostu sprawdzi - i wyniesie z takiego sprawdzenia dodatkowy pożytek. Pamiętaj o tym na przyszłość i tłumacz tam gdzie to naprawdę niezbędne.

Podsumowując - jest sporo wad, ale podczas lektury bawiłem się zaskakująco dobrze (pomijając niektóre momenty). Lekkie opowiadanie, niezbyt długie i łatwo przyswajalne. Dobre do popołudniowej kawy.

No ale nic. Przeczytałem co chciałem, teraz wracam do czytania tego co muszę przeczytać. Do zobaczenia w kolejnych komentarzach.

• +1 2

Uważam, że jest spory postęp od tych tekstów, nad którymi zaczynaliśmy. Pojawiła się płynność zdań, pewna harmonia... choć fakt, jest też sporo chaosu, o czym rozmawialiśmy. Były momenty bardzo śmieszne, jak i bardzo wzruszające (jak chociażby końcówka!).

Ten chaos najbardziej rzuca się w oczy. Też się trochę zgodzę, że crossover w kilku miejscach był (dla mnie) nieco za dosłowny, ale uważam, że to bardzo wyraźny i dobry postęp ku lepszemu jutru  :crazytwi:

• +1 2

Dziękuje za obszerne, konstruktywne komentarze, pełne ciepłych i życzliwych słów. W nowszych fanfikach wezmę wasze cenne rady pod uwagę. 

Podsumowując - jest sporo wad, ale podczas lektury bawiłem się zaskakująco dobrze (pomijając niektóre momenty). Lekkie opowiadanie, niezbyt długie i łatwo przyswajalne. Dobre do popołudniowej kawy.

Osobiście preferuje oczyszczającą herbatę ziołową. :pinkie4:

Do zobaczenia w kolejnej konwersacji.

Pozdrawiam.

Cóż, ktoś napisał fanfika w którym występuję, więc musiałam to przeczytać. Na wstępie:

Empalement.jpg

Dayan, pomyliłeś moje OC. To jest Cahan: http://cahandariella.deviantart.com/art/TCB-Cahan-486119278?q=gallery%3ACahandariella%2F55528769&qo=14

A to http://cahandariella.deviantart.com/art/Nacht-Schatten-Night-Shadow-514647176?q=gallery%3ACahandariella%2F55528769&qo=24 Night Shadow, bohaterka fanfika Cień Nocy.

Dalej: braki w opisach, formatowanie (szczególnie przy dialogach) jest słabe, trochę rzeczowych głupot oraz błędów (zainwestuj w porządnych prereaderów i korektorów), ale treść jest nawet przyjemna. Choć gdybyś nie wrzucał ludzi z forum ani nie robił Derpyana, to wyszłoby o wiele lepiej. Myślę że po paru poprawkach wyszłoby z tego całkiem niezłe opowiadanie.

Plus za podejście Cahan do przysięgi Hipokratesa i za scenę z flamastrami - to było zabawne. Ale, ale... Czemu ja nie jestem wredna, złośliwa i nie używam bluzgów? To okropne niedopatrzenie.

Ale, ale... Czemu ja nie jestem wredna, złośliwa i nie używam bluzgów? To okropne niedopatrzenie.

Magia pastelowych osiołków :wow: 

• +1 1

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się