Skocz do zawartości

Gry "z jajem", czyli wirtualna kupa śmiechu


Cipher 618

Recommended Posts

South Park: The Fractured but Whole (PS4) ukończone. Co tu dużo mówić, ta gra jest genialna. A czy lepsza od Kijka Prawdy? I tak, i nie. Tym razem postawiono na tą absurdalną stronę South Parku. Co w takim razie dostaniemy? Może po kolei:

 

Skrót fabuły.

- Można ją podsumować jednym słowem - absurd (na plus). Netflix jest zdesperowany i kupi dosłownie wszystko. Cartman wpada na pomysł stworzenia własnej marki, Szop i Przyjaciele. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w mieście zaczynają ginąć koty. Nagroda za jednego z nich, Mruczka to aż 100$. Problem w tym, że konkurencja też go szuka (Kumple Wolności pod "dowództwem" Mysteriona). Zaczyna się "Wojna Bohaterów". Tak jak w Kijku Prawdy pojawi się jednak większe zagrożenie. Nie powiem jakie :) 

 

Niestety fabuła jako całość jest gorsza, mniej spójna. Rozkręca się wolniej, a twórcy nie do końca wiedzieli na czym się skupić. W Kijku Prawdy mieliśmy dwa wątki. Tutaj jest ich kilka. Nie znaczy to jednak, że jest słaba. Wręcz przeciwnie. Finał to mistrzostwo świata, który bije na głowę końcówkę poprzednika.  Największą zaletą jest tona absurdu. Sam wątek super bohaterów to nabijanie się z "polityki" Marvela. Z kolei największą wadą jest słabe wprowadzenie. Nie wiadomo dlaczego mamy dwie ekipy bohaterów, nie pojawia się też info o Netflixie. Właśnie dlatego warto obejrzeć odcinki poświęcone super bohaterom. Fabuła w wielu miejscach nawiązuje do Kijka Prawdy, ale to nie problem. Jeśli ktoś nie ma tej gry będzie mógł pobrać ją z internetu (kod w pudełku). 

 

Plusy i minusy gry:

 

+ Nowy system walki - pojedynki są bardziej taktyczne. Tym razem możemy poruszać się po polu walki, co zmusza do kombinowania. Tym bardziej, że część ciosów nie dosięga wrogów (trzeba podejść), a przeciwnicy często stosują silne ataki ładujące się jedną turę. Pojedynki są wolniejsze i dłuższe, co nie każdemu przypadnie do gustu. Dla mnie to ogromna zaleta. 

+ Lepszy system ciosów specjalnych (dostępne po naładowaniu paska).

+ Humor - jak już wspomniałem tym razem jest mniej toaletowo, a bardziej absurdalnie. Płeć, pochodzenie, a nawet kolor skóry możemy zmieniać w dowolnej chwili. Mój, a raczej moja bohaterka była: białą cispłciową lesbijką, Słowaczką, neutralną Żydówką. Później zmieniłem ją w:  czarnego, transseksualnego, "wielopłciowego", Azjatę, neutralnego Żyda (chciałem zmienić religię, ale nie wiem czy się da). Takich udziwnień jest masa. 

+ Muzyka

+ Grafika (wiadomo)

+ System rozwoju - początkowo jedna klasa, później dochodzą kolejne. Jest w czym wybierać

+ Mniej QTE 

+ Moce pierdnięć pozwalające zatrzymać czas, cofnąć go, a nawet przywołać kopię samego siebie. W finale:

Spoiler

Super bohaterowie cofają się w przeszłość i walczą z ekipą króla Dekla z Kijka Prawdy. Innymi słowy na polu walki było trzech "Nowych". 

+ Komentarze w trakcie walk - co ciekawe są inne w zależności od składu ekipy (maks 4 wliczając w to Nowego/Nową). Przykładowo Stan komplementuje Wendy.

+ Tłumaczenie - po raz kolejny nie ma tu żadnej cenzury. 

+ Więcej rzeczy do zmiany wyglądu - same stroje mogą być na poważnie lub dla jaj. 

 

- Interfejs - brakowało mi pasków zdrowia wyświetlanych nad "ikonkami" bohaterów. Całość jest też mniej intuicyjna.

- Słabsze wprowadzenie - na płycie powinny znaleźć się odcinki o super bohaterach (wyjaśniają kilka rzeczy)

- Minimapa - fajnie, że jest, ale zbyt często wprowadza w błąd

- Słabe zadania poboczne

- Bezużyteczne zbieranie znajomych na SZOPstagramie. W Kijku Prawdy po zebraniu X znajomych można było wykupić bonus (np. większe obrażenia zadawane krwawiącym celom).

- Narzekanie w trakcie walk - po raz kolejny jesteśmy ponaglani. Trochę to irytuje.

- Słabszy system przywoływania sojuszników. Jest też ich mniej. 

- Momentami muzyka ucicha

- Minigierka toaletowa - na klawiaturze w zasadzie niegrywalna. 

- W pewnym momencie dźwięk się "zaciął" (patrz niżej)

 

Podsumowując - dostaliśmy drugi, świetny interaktywny odcinek South Parku. Tym razem jest dłuższy, ale wolniej się rozkręca. W trakcie tych 22 godzin nieźle się uśmiałem (bardziej niż przy Kijku Prawdy). Ma swoje wady, ale nie wpływają one zbytnio na odbiór gry (przyzwyczaimy się do interfejsu). Polecam:

 

Ocena: 8+/10

 

Gameplay - uwaga, materiał 16+ (to w końcu South Park). Poza tym, spoilery. 

Spoiler

 

 

Spis odcinków, które warto obejrzeć przed rozpoczęciem gry. Znajdziecie je tutaj (oficjalna strona)

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Co prawda pisałem o tej grze, ale na chwilę do niej wrócę. Blood & Bacon to dynamiczny FPS, w którym naszym zadaniem jest zabijanie setek dzików. Brzmi co najmniej dziwnie, ale gwarantuję, że wciąga jak diabli. Ta gra sprawdza się idealnie jako coś, w co można zagrać po ciężkim dniu w szkole/pracy :) Tutaj gameplay z trybu współpracy (Rojo i Izak)

 

Spoiler

 

 

Link do strony na Steam. Cena - niecałe 4zł 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...