Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
już nie wchodzę

Poczta tradycyjna, a elektroniczna

Recommended Posts

derpy_post_irl_by_aoshistark-d41tegz.jpg

Poczta elektroniczna to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj poczty na świecie. Jest poręczna, szybko można dostarczyć wiadomość, prosta w obsłudze. Ciężko znaleźć osobę, które nie posiadałaby e-maila.

Z drugiej strony mamy pocztę tradycyjną - pocztę,  która już powoli odchodzi w zapomnienie, a i listy papierowe wysyła się czasami tylko po to, by po prostu wysłać list tradycyjny.

Wolicie pocztę tradycyjną, czy elektroniczną? Czy w dzisiejszych czasach jest sens w wysyłaniu listów papierowych? Zapraszam do dyskusji!

E-maile używam jedynie by potwierdzić, że chcę się zaresjestreować do danej strony i takie tam. Trudno to nazwać pocztą.

Prawdziwa poczta to ta papierowa, klasyczna. Żadko wysyłam listy, ale darzę je bardzo dużym szacunkiem i uważam, że nie powinniśmy zapomnieć o tej pięknej tradycji.

E-mail jest wygodny, tańszy (??? ) , szybszy...

Ale paczki tak nie wyślesz, miło jest dostać na święta odręczną kartkę z życzeniami, wg. Mnie lepiej niż pisać życzenia na facebooku. Skopiowane bez zastanowienia z losowej strony

Wysłałem kiedyś list do Ameryki, ale autografu od Harrisona Forda nie dostałem:'( same reprinty i kartka z tego co zrozumiałem (w skrócie) "Dziękujemy, ale Harrison Ford już nie wysyła swoim fanom autografów, bo tego jest za dużo i go szlag trafia" :lyraaxe: (ale to w dużym eufemistycznym skrócie). No chociaż tyle, że mi zwrócili bilet kinowy i gazetkę :rdwild: 

Czy lepsza jest poczta tradycyjna? 

Wszystko ulega ciągłym zmianą, poczta elektroniczna wyparła tą tradycyjną, ponieważ jest po prostu szybsza, a ludzie są z natury "wygodni" i nie chce im się czekać kilka tygodni na odpowiedź, mail natomiast może dotrzeć do adresata natychmiast, a papierowy list owszem też zawiera informacje, ale jest też obiektem fizycznym i musi być jakoś "przetransportowany" do adresata, to też jest pewna forma "przesyłki", która musi gdzieś tam zostać dostarczona. Nie wydaje mi się by papier miał być szybko wyparty przez elektronikę czy inne tablety, powód? Elektronika może paść, może nastąpić burza słoneczna, mogą być zakłócenia łączności, może zabraknąć prądu, może wybuchnąć wojna nuklearna, a cała nasza elektronika padnie, padną komputery, padną serwery, a my nie przetrwalibyśmy dnia bez tego co nas otacza i wydaje nam się oczywiste (woda, prąd, gaz, ocieplenie itd.), wyszlibyśmy na ulice, zaczęli polować w lasach na zwierzynę, albo jeść kamienie (:crazytwi3:). Nie byłoby maile, komputerów itd. System łączności cofnąłby się do epoki z sprzed drugiej wojny, a może nawet do epoki średniowiecza i bylibyśmy zmuszeni korzystać ze starych metod łączności jak poczta tradycyjna i ponownie ją docenić. 

Póki co nie zanosi się na scenariusz apokaliptyczny. A ja mam brzydkie pismo :OTE2F:

Edited by Dayan
  • Upvote 2

W dzisiejszych czasch poczta elektroniczna ma znaczącą przewage nad pocztą tradycyjną. Aby wysłać list trzeba zorganizować znaczek, koperte - to kosztuje a poczta elektroniczna jest za darmo. Wysłanie emaila zajmuje znacznie mniej czasu niż pójście na pocztę. Oczywiście czas po jakim adresat dostanie wiadomość jest dość długi (ah ta polska poczta). Email jest szybszy i lepszy ale znacznie przyjemniej dostać list napisany własnokopytnie i sama świadomość że ktoś musiał się natrudzić aby go napisać cieszy. Email jest jest dobry ale taki... zwykły. Do komunikacji na codzień ma miażdżącą przewagę ale napisanie listu dla kogoś to bardzo miły gest. Osoba która otworzy skrzynkę pocztową i zobaczy tam coś innego niż rachunki i ulotki na pewno się ucieszy i pomyśli o nas. Kiedyś listy były podstawową formą komunikacji ale żyjemy w XXI wieku i trzeba korzystać z udogodnień technologicznych ale nie powinniśmy zapominać o korzeniach komunikacji międzyludzkiej. 

• Upvote 1

POCZTA TRADYCYJNA.

Regularnie w okresie przedświątecznym czy urodzin wysyłamy sobie ze znajomymi z fandomu (NH) przesyłki z obrazkami i drobnymi upominkami. 

W ten oto sposób nagromadziłam ponad 300 fan artów :D.

• Upvote 1

Swego czasu brałem udział w czymś co nazywa się PonyPoczta. Dostawałeś losową osobę w podobnym wieku (żeby 25 latek nie pisał do 10 latki xD ) i musiałeś napisać list. Niby nic, a frajda, że ho ho. Tym bardziej, że można było dodać coś od siebie (razem z adresem dostawałeś krótkie info o osobie). Ja dostałem figurkę Fluttershy (do czesania.Ku mojemu zdziwieniu matula zrobiła jej warkocze gdy ucinałem komara. Wygląda rewelacyjnie). 

Wracając do tematu. E-mail? Fajne, szybciej dostaniesz odpowiedź, błędy poprawisz "Backspace" etc. List tradycyjny? Jesteś na łasce "niezawodnej" Poczty,czekasz kilka dni, ale samo czytanie czy pisanie ma w sobie "to coś". Coś jakby bardziej "osobistego". Sam nie wiem jak to nazwać, ale to "coś", czego e-mail nigdy mieć nie będzie. Zgadzam się z hasłem PonyPoczty: "pisanie listów to magia". 

No i to uczucie gdy spoglądając do skrzynki widzisz kopertę :pinkieawesome: 

Póki co nie zanosi się na scenariusz apokaliptyczny. A ja mam brzydkie pismo :OTE2F:

Ja również. I nie jest to wina komputerów oraz wypierania pisania na rzecz wciskania klawiszy, a dysgrafii. Żeby było "śmieszniej" dowiedziałem się o tym dopiero na praktykach na studiach. W podstawówce (wówczas 8 klas) oraz LO żyłem w błogiej nieświadomości, dostając odpowiednie oceny za "lekarski" stylu pisma :P 

Edited by Triste Cordis