Skocz do zawartości

Rodzynek, czyli Pegasis wśród bronies.


Recommended Posts

Postanowiłam założyć taki temat ze względu na widoczną, rażącą przewagę płci nieurodziwej nad damską częścią fandomu. Większość kobiet w fandomie to raczej grupa wiekowa przeszkole/ wczesna podstawówka choć takie pewnie nie wiedzą o istnieniu męskich fanów. Skąd to się bierze? Nie jest to żaden feministyczny apel, no ale... jaki procent stanowią dziewczyny, 30% ?

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu Seleniumen napisał:

30% ?


Coś koło tego... ale to mało? Powiedziałbym, że w okolicach 40%- a może nawet pół na pół. Po prostu nie wszystkie tak bardzo udzielają się na forach albo innych serwisach- albo nie wiedzą o ich istnieniu, albo po prostu nie potrafią ich znaleźć lub z nich korzystać. Wystarczy pójść np na ponymeet. Sami przyznajcie, że jest tam dość sporo pegasis. Weźmy np pod lupę taki WKPI- widziałem tam więcej kobiet niż płci brzydkiej na początku meeta ( z czasem się rozchodziły do domów)... chodź może po prostu nie zwracałem uwagi na broniaczy? ;-; Tak czy inaczej było ich dość sporo. Albo np. lista moich "friendsów" na DeviantArt. Znajduje się tam może...kilkadziesiąt pegasis? Z czego bronies... może 3-5? O ile.

Edytowano przez Pierwszy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Spisu Powszechnego Polskich Bronies 2013 autorstwa Skradacza kobiety stanowią 28%, z kolei w tegorocznym spisie od Downdraughta jest to 37%, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w tym drugim wzięło udział prawie 3 razy mniej osób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pegasis jak najbardziej są. Czy mniej niż bronies? Ciężko to stwierdzić. Np taka ja. Przeglądam forum kilka razy dziennie, ale udzielam się ledwie kilka razy w miesiącu albo i rzadziej. Spis powszechny byłby miarodajny, gdyby wszyscy wzięli w nim udział, a na to nie ma szans.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu Pierwszy napisał:


Coś koło tego... ale to mało? Powiedziałbym, że w okolicach 40%- a może nawet pół na pół. Po prostu nie wszystkie tak bardzo udzielają się na forach albo innych serwisach- albo nie wiedzą o ich istnieniu, albo po prostu nie potrafią ich znaleźć lub z nich korzystać. Wystarczy pójść np na ponymeet. Sami przyznajcie, że jest tam dość sporo pegasis. Weźmy np pod lupę taki WKPI- widziałem tam więcej kobiet niż płci brzydkiej na początku meeta ( z czasem się rozchodziły do domów)... chodź może po prostu nie zwracałem uwagi na broniaczy? ;-; Tak czy inaczej było ich dość sporo. Albo np. lista moich "friendsów" na DeviantArt. Znajduje się tam może...kilkadziesiąt pegasis? Z czego bronies... może 3-5? O ile.

W sumie racja. Zresztą nigdy nie będzie się miało danych 100% zgodnych z prawdą, więc załóżmy ,że tak jest. Ja na ponymeety niestety nie jeżdżę, więc w sumie moją wiedzę o liczebności pegasisters czerpię tylko i wyłącznie z życia lub internetu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście najbardziej ufam badaniom "Brony Study" bo są prowadzone przez profesjonalnych naukowców i aktualnie nie ma drugiego tak dużego i rozległego badania na temat naszego fandomu. Na http://www.bronystudy.com/id1.html można zobaczyć, że około 86% broniaków to faceci.

 

Skąd się może brać ta rozbieżność między danymi przytoczonymi przeze mnie, a wielkościami wspomnianymi w niektórych postach powyżej? Mam parę pomysłów:

1. Tak jak ktoś wspomniał, płeć męska może być po prostu bardziej aktywną częścią fandomu i częściej odpowiadać na akcje typu ankiety i tym podobne.

2. Dziewczyny, jako bardziej ekstrawertyczne z natury (patrz; post Ścierwisława), częściej uczestniczą w spotkaniach fandomowych (ponymeety, konwenty). Z drugiej strony moje osobiste doświadczenie jest całkiem odwrotne: na większości spotkań, na których byłem, płeć piękna stanowiła rodzynki w dość "zmaskulinizowanym" gronie. Wniosek - osobiste doświadczenia można (i należy) wsadzić sobie głęboko tam, gdzie słońce Celestii nie sięga, jeśli chcemy mówić o faktach, statystyce i tym podobnych rzeczach. Widziałem też gdzieś pracę (wprawdzie na temat fandomu futrzaków, ale myślę, że może odnosić się też do nas) pokazującą, że przeważająca większość artystów (chodzi mi tutaj o grafikę) to dziewczyny, więc znowu - doświadczenie Firsta wynikające z jego "friendsów" na Deviantarcie raczej nie będzie miarodajne w takie sytuacji.

3. Specyfika polskiego fandomu :) Europejczycy stanowili zaledwie 22% respondentów w Brony Study, więc całkiem możliwe, że bronies z USA mieli wpływ na ostateczny wynik.

 

Abstrachując od różnic między Brony Study, a owym spisem powszechnym polskich bronies, jeśli chodzi o przyczyny niezaprzeczelnej dominacji facetów w fandomie, myślę, że każdy ma trochę racji. Trudno powiedzieć, kto najwięcej (osobiście skłaniam się ku Ścierwisławowi).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że starsze "przedstawicielki płci pięknej", po prostu wolą siedzieć cicho, nie przyznawać się ("bo to nienormalne") etc. Odnoszę wrażenie, że tak samo jest z grami. Na pierwszy rzut oka dominują faceci, kobieta powie: "ja? Gry? Nie, nie, nie..." A w domowym zaciszu ganiają facetów w CSie :P  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to też nad tym ubolewam choć jestem bronym (płeć stiven magnet jest dla jaj). Mam swoją małą raczej bezsensowną i bledną teorię , wydaje mi się że to oczy kucyków z programu, one są takie piękne, morze to piękno tak wszystkich przyciąga i hipnotyzuje.Ale nawet gdyby ta teoria była prawdziwa ( a raczej nie jest) to i tak to nie wyjaśnia czemu tak mało przedstawicieli płci pięknej interesuje się tym co my, a szkoda. sumie morze to kwestia przypadku, choć z drugiej strony z lolem i csem jest ten sam problem, po prostu większość dziewczyn bardziej interesuje się np FP twiterem i modą. No ale co ja mogę wiedzieć, mam nadzieje że tym wpisem nie namieszałem ci bardziej w głowie.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest że kobiet w fandomie jest mniej, ale to nie są jakieś kolosalne różnice. Że tak powiem w realu znam więcej pegasis niz bronies. One po prostu się tym nie chwalą zwłaszcza ze występuje moda na hejty i FB.

W przypadków moich "kucykowych" znajomych około 60% to pegasis. Tylko ze są mało aktywne, dajmy przykład. Jest 10 pegasis z czego 3 udzielają się w życiu fandomu a jedna z trzech tylko na portalach rysunkowych. Większość moim znajomych które są pegasis nie mówi o tym nikomu. Mam wrażenie ze faceci maja w tym większą swobodę, a może dziewczyny się po prostu wstydzą reakcji koleżanek oraz nie udzielają się na forach bo nie są pewne akceptacji? Cóż...kobiety łatwo nie zrozumiesz.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu FriendJerzy napisał:

Mam swoją małą raczej bezsensowną i bledną teorię , wydaje mi się że to oczy kucyków z programu, one są takie piękne, morze to piękno tak wszystkich przyciąga i hipnotyzuje.

Tak, ich oczy są piękne i można powiedzieć, że mnie hipnotyzują :D. Nie wiem, jak płeć piękną :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...