Skocz do zawartości

Bubbles [PL][Oneshot][Sad]


Wonsz

Recommended Posts

Capture.PNG

 

Oryginał

Tytuł: Bubbles

Autor: anonimowy

Link: https://docs.google.com/document/d/1RgkrBTryVCfmAARA5ZCMTY4nTa2ta2-mhmdpxvipEoA/edit?hl=en&pli=1#%20

 

Alternatywne zakończenie

Tytuł: Bubbles - Raindrops and Cloudbubbles

Autor: bowtar

Link: http://bowtar.deviantart.com/art/Raindrops-and-Cloudbubbles-226034921?q=gallery%253Abowtar&qo=0

 

Przekład na język polski

Autor: El Martinez

Linki:

Bańki

Bańki - Raindrops and Cloudbubbles

 

Kilka słów od autora tłumaczenia:

Hej!
Ostatnio poszukiwałem smutnych, niezbyt długich fanficów utrzymanych w uniwersum MLP:FiM. Niemal od razu natknąłem się na wyżej wymienione opowiadanie. Z ciekawości przeczytałem i... muszę przyznać, że łatwo o nim nie zapomnę. Fanfic opowiada o smutnej historii Cutie Marka naszej poczciwej, kochanej, małej Derpy. Jej dzieciństwie, chwilach przykrych i tych bardziej radosnych.
Jednak coś jeszcze wyróżnia to opowiadanie.
Jest to styl. Prosty, dziecinny. Wiele powtórzeń, długie zdania, kontrowersyjna interpunkcja. Tyle tylko, że o to w tym chodzi. Ten fanfic ma być taki. Jakby pisała go Derpy.
Nie jestem pewien, jak wyszło mi przełożenie tego stylu na język polski. Mam nadzieję, że jakoś sobie z tym poradziłem i klimat pozostał mniej więcej ten sam. Krytyka jest wskazana ;)

 

Jakiś czas temu dokument z tłumaczeniem został skasowany przez autora, dlatego też postanowiłem go przywrócić. Chciałbym z tego miejsca podziękować użytkownikowi @Lanoklak, który wysłał mi zarówno oryginalne opowiadanie, jak i alternatywne zakończenie.

 

Oryginalny post: http://mlppolska.pl/topic/470-bubbles-ploneshotsad/

Edytowano przez Wonsz
  • +1 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego, Bańki wracają do zbioru opowiadań. Bardzo dobrze, bo tak świetnego w swojej kategorii fanfika dawno nie czytałem. Aż mi się przypomina 1 raz, kiedy się z nimi spotkałem... Co ciekawe - za drugim razem to opowiadanie wywarło na mnie lepsze wrażenie. Tak czy siak - dobra robota, Wonszu, wincy ludzi powinno to czytać! 

 

Nic tak nie wprowadza w depresyjny nastrój. 

 

Pozdrawiam

Słowo i Poezja

Edytowano przez Zodiak
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, ale mnie feelsy teraz wzięły. Jeden z pierwszych przeczytanych przeze mnie fanfików :x

 

Cóż mogę powiedzieć - język Derpy to chyba najmocniejsza strona tego opowiadania. Typowy właśnie dla dziecka, podobnie jej sposób myślenia. Tak samo poczułem się zasmucony, jak przed laty, gdy po raz pierwszy przeczytałem Bubbles. Nie nazwałbym tego arcydziełem, lecz te 5 stron ma w sobie moc. Dzięki SWAG, że odkopałeś to zacne dzieło :giggle:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza internetowa przyjaciółka podesłała mi to opowiadanie kiedy jeszcze nie byłam Pegasis. Wzruszyłam się autentycznie, chociaż była to dla mnie tylko nic nie znacząca postać. Teraz wracam do tego opowiadania i wzruszam się dalej, ponieważ jestem już w stanie to opowiadanie zrozumieć. Perspektywa Derpy zawsze sprawia, że autentyczność tego tekstu mnie uderza. Zupełnie, jakby pisała to sama Derpy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Witam!

 

Dobre to było, chociaż alternatywne zakończenie upatruje tu jako obowiązek. Ale nie dlatego, że jest szczęśliwe, a dlatego, że bardziej trzyma się tego co wiemy o serialu.

 

Technicznie jest dziwnie. Czasem jest angielski zapis dialogowy, czasem polski, czasem nawet z myślnikami. Czasami brakuje akapitu. No nie jest najlepiej. Styl jest dziecinny, prosty. Kreuje on taką fajną atmosferę.

 

Którą mógłbym przyrównać jedynie do pozytywnych wspomnień ze szkoły/przedszkola, jeśli jakieś macie. Poza tym jest mocno SoLowo.

 

Historyjka jest o Derpy, a konkretnie o tym, jak jej minęło dzieciństwo. Nie było to złe dzieciństwo, ale do najlepszych sporo mu brakuje. Zważając na niektóre wydarzenia… nie zazdroszczę. Jest dość mocno. Nie każdemu się ta opowieść spodoba.

 

Sama Derpy nadal jest nieporadnie urocza. Radzi sobie bardzo dobrze jako postać, co jest ogromnym plusem. Idzie ją lubić w tym fanfiku.

 

Nieźle, serio nieźle. Polecam to czytać z alternatywnym zakończeniem, nawet jeśli nie do każdego trafiają happy endingi. Także tego… No przyjemne, mimo tematyki, to było!

 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...