Skocz do zawartości

[Konkurs] Konkurs Literacki edycja XVI


Dolar84

Recommended Posts

Sprytne.

 

Niestety nie udało mi się zdążyć na wczoraj z opowiadaniami, ale zostało mi jedno do oceny - Hoffman swoje już dostarczył, więc to tylko kwestia matematyki i ewentualnego omówienia remisów jeżeli takie się trafią (a nie wiem bo nie czytałem jeszcze tego co napisał, żeby się nie sugerować). Myślę, że jeżeli do omówienia nie będzie za dużo to około 18-19 opublikuję (w końcu!) ostateczny werdykt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ten, który kiedyś (kiedyś :rainbowcry:) prowadził dział, wiem jak to jest sprawdzać konkursowe opowiadania. Co prawda miałem ich trzy, w porywach do sześciu, ale mimo to, nie chodzi tu tylko o zwykłe przeczytanie. Dolar ma kilkanaście tekstów. Trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy, także cierpliwości :) 

 

Spoiler

Niby oczywiste, ale jednak... Zbyt wiele osób o tym nie pomyśli :/ 

 

Edytowano przez Triste Cordis
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to czekaliście – oceny, recenzje oraz wyniki XVI Edycji Konkursu Literackiego. Po drodze przytrafiło się kilka potknięć oraz opóźnień, ale po pierwsze, nikt nie mówił że będzie łatwo, a po drugie, na pewno wiecie doskonale jak cynicznym draniem potrafi niekiedy być los. Z drugiej jednak strony, jak można mu się zdziwić, skoro powiadają, że biedak jest totalnie ślepy?

 

W każdym razie, są oceny, są punkty, są recenzje, więc bez zbędnych ceregieli przedstawiamy Wam ostateczny werdykt. Oto on:

 

 

I miejsce zdobywa Kingofhills, za opowiadanie „Sunriser”

II miejsce zdobywają ex aequo zdobywają Sun oraz Foley, kolejno za opowiadania „Gorączka artefaktów” i „D&D”

III miejsce zdobywa Niklas, za opowiadanie „Do samego piekła”

 

 

Gdzie znajdziecie oceny oraz recenzje? Niedaleko! Tędy do recenzji autorstwa Dolara, a tędy do moich.

 

A poniżej szybkie podsumowanie w liczbach.

 

 

Sunriser [Adventure] [Violence] [Crossover] – Kingofhills

10/10; 9/10 => 19/20

 

Gorączka artefaktów [Adventure] [Violence] [Crossover] – Sun

9/10; 9/10 => 18/20

 

D&D [Adventure] [Violence] – Foley

10/10; 8/10 => 18/20

 

Do samego piekła [Adventure] [Violence] [Dark] – Niklas

9.3/10; 8/10 => 17.3/20

 

Kres [Adventure] [Violence] [Dark] – Sakitta

8/10;  9/10 => 17/20

 

Najmroczniejsza Przygoda [Adventure] [Violence] [Crossover] – Mordecz

10/10; 7/10 => 17/10

 

Czarna Księga [Adventure] [Violence] [Dark] – Triste Cordis

7.3/10; 9/10 => 16.3/20

 

Opowieść [Adventure] [Violence] [Mystery] – Arkane Whisper

9.3/10; 7/10 => 16.3/20

 

Przed Wschodzącym Słońcem [Adventure] [Violence] [Far East] – Verlax

9/10; 7/10 => 16/20

 

Wieśmin: Kommunizm eto magiya [Adventure] [Crossover] [Violence] – White Hood

7.7/10; 7/10 => 14.7/20

 

Lewiatan [Violence] [Adventure] [Sad] [Crossover] – Świeży rekrut

7/10; 6/10 => 13/20

 

Rozkwitały jabłonie i grusze [Violence] [Adventure] [Crossover] – Cahan

9.3/10; 3/10 => 12.3/20

 

 

Dokładnie tak. W tej edycji mieliśmy dwóch zdobywców miejsca drugiego. Ale mówiąc za siebie, wszystkie opowiadania były fajne. Każde miało coś swojego i każde wniosło coś do edycji, stąd serdeczne podziękowania za wzięcie udziału oraz gratulacje za każdy stworzony tytuł! Ogółem, jeśli miałbym wybierać swoich osobistych faworytów, najlepsze wrażenie zrobiły na mnie “Najmroczniejsza Przygoda” i “D&D”. Mordecz, pomimo rezygnacji z osadzenia akcji w znanej skądinąd Nenji, pokazał, że jest w stanie stworzyć coś, co przykuje uwagę i jednocześnie będzie bliższe serialowi… No właśnie, bliższe ale jednocześnie tak dalekie. Z kolei Foley zaserwował naprawdę przyjemną przygodówkę, co nie tylko tchnęło nieco świeżości w konkurs, ale również w zbiór jego dzieł, ogólnie.

 

Tak więc – jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników, uczestniczek, artystów, artystek i do napisania w kolejnej edycji!

  • +1 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Hoffman - serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

 

No i już się szykujcie, ponieważ wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja specjalna - szczegóły podam niedługo :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że atmosfera obozowa ponownie zagościła na forum. A Dolar i jego harem się nie znają. Jestem wielkim pisarzem i nie mogłam zepsuć fanfika! Jeszcze jakby chodziło o pieniądze, a nie o fanfiki o kolorowych osiołkach!

 

Spoiler

A tak serio, to wiem, że zepsułam, że aż wstyd. Zabiły mnie limit i godzina pisania (właśnie dlatego nad ranem nie robię prereadingów). Jak to przeczytałam parę dni później, to sama biłam łbem o biurko. Cóż, naprawi się, a jury szczerze dziękuję za oceny :fluttershy4:.

 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuliert wszystkim.

 

@Hoffman co zrobisz, nic nie zrobisz. Miałem rozwinąć to opowiadanie, ale jakoś tak wyszło, że nic nie wyszło. Prawda to, dużo gagów musiałem usunąć. Jak zdrowy będę i wszystko się jakoś ułoży to może dokończę tą małą komedyjkę.

Cytuj

 

Jeszcze jakby chodziło o pieniądze

 

Usłyszałem pieniądze, więc jestem.

 

Spoiler

@Dolar84jaki gryf-karczmarz? Ja nic o ty nie wiem. :kappa:

 

Edytowano przez White Hood
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę szczery. Moja inicjalna reakcja wyglądała tak:

1ff3c83f75.png

 

A tak nieco bardziej na poważnie: Bardzo mi miło. Ta wiadomość zdecydowanie poprawiła mi dzień, który wcześniej mógłbym opisać jako "mocno średni". Zwłaszcza, że była to niespodzianka. Dziękuję jurorom za tak wysokie noty w moim konkursowym debiucie. Miejmy nadzieję, że kiedyś ponownie wezmę udział, bo w tej chwili mam nieco inne zmartwienia.

 

Zaś co do rozwinięcia tego shorta... mam takie plany. Póki co odległe i niepewne, ale mam. Może kiedyś uświadczymy nieco szerszego obrazu sytuacji, konteksty bitwy oraz tego, co wydarzy się potem. Póki co ten karzełek musi wystarczyć. :fluttershy4:

Edytowano przez Kingofhills
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajo się na literaturze, jurory jedne! Huncwoty! Może w ramach relaksu napiszę nieco więcej, chociaż nie wiem, czy powinienem tak mocno epatować mrokiem na lewo i prawo. Cóż, dobrze wiedzieć, że trafili się lepsi ode mnie ^^ Gratuluję i życzę (zwłaszcza sobie) więcej szczęścia przy następnym podejściu!

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 100% zgadzam się z obiema recenzjami. Chciałem dać inne zakończenie, rozbudować opisane "przygody", dać inne niż opisane, dać więcej opisów, wątków, wyjaśnień, a nawet wrzucić antagonistę... Ale limit na to nie pozwolił :/ Mając do wyboru pocięcie tekstu i wywalanie czego popadnie, aby wcisnąć jak najwięcej, a oklepane do bólu "to tylko zły sen" - wybrałem to drugie. A i tak musiałem się streszczać :/ Mimo to, jestem pozytywnie zaskoczony wysoką oceną. Spodziewałem się większego "lania" :)

 

Dodam tylko, że inspiracją były wszelkiego rodzaju filmy o nawiedzonych starych domach. Pozostaje czekać na edycję specjalną. Oby nie była zbyt dziwna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu Hoffman napisał:

III miejsce zdobywa Niklas

 

NARESZCIE! :evilshy: 

Brakująca nagroda jest moja ;-;

 

Cytuj

Brakuje czegoś co, mówiąc kolokwialnie, dałoby treści większego „kopa”.

 

Tu już przeszkodził mi limit słów. Niestety całość zajęła mi zbyt wiele miejsca, żebym mógł upchać coś sensowniejszego, acz w sumie można by powiedzieć, że strach ma wielkie oczy i stąd takie podejście do diablików, które same w sobie były słabe, ale ich pochodzenie robiło swoje (dlatego piątce minotaurów poszło tak dobrze, @Dolar84 :P). Jak mnie najdzie na rozbudowaną wersję to będzie lepiej. Chyba.

Edytowano przez Niklas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zobaczyłem recenzje, wybaczcie, ale aż mi szczęka opadła. Dla mnie konkurs doszczętnie rozwaliło "Przed Wschodzącym Słońcem" Verlaxa. Z kolei zwycięskie opowiadanie doczytałem z bólem. Cóż, muszę być surowy. Zawsze wolałem głębokie wchodzenie w psychologię postaci i fabułę, z którą czasami ciężko mi się pogodzić, zamiast walki, w której siły dobra masakrują siły zła bez odniesienia żadnych strat i dramatów, podczas gdy ja zastanawiam się, o co oni tak właściwie walczą. No ale kto teraz lubi ciężkie klimaty nad którymi więcej się myśli, niż śmieje. Jakby co, nie obrażam jury. Obecnie wolę to akcentować, bo ostatnio za często wplątywałem się w konflikty z takich powodów.

 

Mógłbym jeszcze rozwodzić się nad Mordeczem, który według mnie miał najlepszy styl. Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że gość do pisania nie potrzebowałby nawet fabuły, a i tak przyjemnie by się go czytało. Minusem jest tylko to, że autor pokusił się o prolog zamiast zakończenia, ale kto powiedział, że to gorszy wybór?

 

Oczywiście takich przypadków jest więcej, ale wymieniać też ich nie sposób. Jakby porównać oba zestawienia recenzji, mniej zastrzeżeń mam do Hoffmana, choć niekiedy muszę przyznać rację Dolarowi. Cóż, każdy ma swój gust.

 

Propo mojego opowiadania "Kres", koniecznie muszę odpowiedzieć Hoffmanowi:

 

"Być może gdyby autor nie byłby związany limitem słów, poznalibyśmy nowy wymiar tajemnic?" - nie, to miało być opowiadanie niegościnne i oparte na domysłach. Do tego służy [Dark], możesz sobie jedynie wyobrażać, co czai się w ciemności. W tym, co zamierzałem przekazać na początku, się zmieściłem. Żaden wątek z pierwotnej intrygi nie został wycięty, a wręcz coś jeszcze dodałem, żeby nie wypaść niżej limitu. Nie było tu sensu opisywać uczuć bohatera, wolałem zaczerpnąć kilka rzeczy z behawioryzmu i pozwolić czytelnikowi domyślić się uczuć z kwestii wypowiadanych przez postacie. Cóż, chyba trzeba przyznać, że gdybym zrobił więcej opisów i wszystko należycie wyjaśnił, opowiadanie straciłoby swoją niegościnną aurę, a czytelnik poczułby się zbyt komfortowo. Gdybym opisywał coś przyjemnego, czemu nie, ale jeżeli ktoś wkracza do takiej krypty, powinien się liczyć z konsekwencjami. Może dla czytelnika nie jest to dobre rozwiązanie, ale służy treści.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, od ogłoszenia wyników minęło już 12 godzin, więc może teraz uda mi się podejść do sprawy merytorycznie, bo początkowo nie byłem w stanie stwierdzić więcej niż:

Spoiler

http://i479.photobucket.com/albums/rr157/antpogo/pony/dash%20wait%20what_zpsdb7c3316.jpg

A zgodzicie się chyba, że wstawienie tylko tego obrazka bez żadnego komentarza byłoby nieco bez sensu. :rdblink:

 

To zdziwienie wynika z faktu, że jak sięgnę pamięcią, to od dłuższego czasu nie pamiętam, żebym w ogóle znalazł się w pierwszej połowie, a na podium to chyba ze dwa lata. :lol: W gruncie rzeczy zdążyłem już przywyknąć do myśli, że moje fiki nie trafiają w gust Dolara, a tu proszę, taka niespodzianka...

 

No i muszę też przyznać, że @Hoffman mnie rozgryzł:

Cytuj

z naprawdę nieźle skonstruowanym zakończeniem, które ostatecznie sprawia, że opowiadanie zaczyna wyglądać jak prolog, wstęp do czegoś dłuższego.

Tak się składa, że pomysł, który mi przyszedł do głowy przekroczył by limit jakieś pięć/dziesięć razy, więc miałem do wyboru olać Konkurs i pisać normalnie albo wybrać z mojego pomysłu tylko jeden "epizod" i z niego zrobić opowiadanie konkursowe. Po matematycznych wyliczeniach okazało się, że bardziej opłaca mi się to drugie, bo dwóch jurorów oznacza dwa murowane komentarze dobrej jakości, czyli więcej niż statystycznie dostają moje ostatnie wrzucane do działu FF. :rainderp:

 

Także ten... do następnego? :rd11:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie, gratuluję zwycięzcom; wszystkim czterem tym razem; a także pozostałym uczestnikom.

Jak zawsze dzięki także za recenzje, które zamierzam przy najbliższym wolnym przeanalizować dokładnie i poprawić to opowiadanie, zanim je opublikuję. Na pewno zmienię początek, a co do reszty, to jeszcze się okaże. Może postaram się je jakoś rozbudować (ponieważ limit był wredny, jak napisał Dolar), ale zobaczę.

Trochę zaskoczyły mnie wysokie oceny, ale może jestem zwyczajnie zbyt krytyczny względem własnych opowiadań.

 

W każdym razie, do następnego konkursu :twilight:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...