Skocz do zawartości

Muzyka Ludowa


Gość Ziemowit

Recommended Posts

Gość Ziemowit

Co sądzicie o Muzyce Ludowej. Na przykład o szantach, piosenkach góralskich itp. Co powiecie o muzyce ludowej dla swojego regionu? Moim zdaniem muzyka regionalna jest całkiem spoko. Przyjemnie się jej słucha, szczególnie, gdy byłem na koncercie Szant - muzyka świetna, atmosfera mega. Doskonale się bawiłem. Na muzykę regionalną u mnie, też nie narzekam. Jakie wy macie zdanie o tym? Może coś polecicie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już o szantach, to dorzucę swoje ulubionki.

Spoiler

 

Gwiazdki... Dat old utube :D.

Spoiler

 

 

A "Gdzie ta keja" dawać nie muszę... Prawda?

 

A, właśnie, coś na temat :D.

Ogółem wszytko zależy od gustu.

Osobiście regionówek mógłbym posłuchać, ale do favourite'ów by nie doleciały...

Edytowano przez Arekeen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godziny temu Rainbow Guitar napisał:

Polska muzyka ludowa też jest spoko, najwięcej się chyba @Dabrowski w tej sprawie wypowie.

Hmmm , niech będzie. Tylko ja jakimś specjalista nie jestem. Jak słucham ludowej to Wschodniosłowiańskiej bo bardzo ładne ballady tam mają :P. Mój ulubiony zespół w tej dziedzinie to będzie zespół Stary Olsa założony w 1999 roku. Dobrze że ktokolwiek jeszcze wspiera w tym kraju ten język.Czasami słucham sobie na takim fajnym kanale na YT muzyki danego kraju jak nim gram w EU IV co powoduje fajny klimacik. Pozatym nie znam aż tak duzo muzyki ludowej , chyba że te ładne Barokowe i klasyczne europejskie utwory zaliczycie do muzyki ludowej

 

Mimo wszystko ciesze się że po tych paru pozycjach na kanale z muzyka ktos o mnie wspomniał

 

Co ciekawsza muzyka tradycyjna którą z tych gier zapamiętałem :D + Stary Olsa 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

A tutaj tekst + info :D

Spoiler

Дай у Слуцку на рыночку,

Да піў Байда гарэлочку;

Цар турэцкі да наяжджае,

Байду млодага намаўляе:

 

“Ой ты Байда маладзюсенькі!

З цябе ж рыцар да слаўнюсенькі:

Будзіш панам ты гаспадарам!

Вазьмі маю дачку царэўначку!”

 

“Да твая ж дачка паганачка!

Яе ж вера да праклятая!…”

Крыкнуў цар тут на сваі служкі,

На сваі служкі вярнюсенькі:

 

“Ой! вазьміце ж Байду да й звяжыце,

На гак рэбрам перачапіце!”

Вісіць Байда, ні дзень ні дзень - ні два,

Ні адну ночку - ні гадзіночку!…

 

На дзень трэці праглядае.

Свайму цюру прамаўляе:

“Ой! ты цюра ты вярнюсенькі,

Падай ты лучок тугусенькі!”

 

Трафіў цара пасярод лаба

А царыцу у патыліцу;

Вота ж табе турэцкаму цару

Да за слаўнага рыцара кару!

 

Лучшэ цар табе было галаву

Галаву с плеч Байдавых зняці;

І па Байдавай рыцара смерці

Ды з гармат ды з гармат страляці!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dymitr_Wi%C5%9Bniowiecki_Bajda

 

 

Co do szant najbardziej lubię te utwory:

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

 

 

Mam nadzieję że wniosłem w końcu coś budującego na to forum :P

 

 

Edytowano przez Dabrowski
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dabrowski

Świetne utwory, szczególnie pierwszy i trzeci :) Co do tego pomiędzy, nie wiem dlaczego, ale strasznie nie lubię tego rodzaju muzki. Chyba przez to, że często brzmi dla mnie za bardzo "diskopolowo" :P

 

Folklor jest przepiękny. W z pozoru prostej muzyce ludowej kryje się życie w najczystszej swojej postaci i pokazuje ona, że prawdziwe piękno leży w prostocie. Z folkloru inspirację czerpali najwięksi kompozytorzy(na przykład genialna IX symfonia Dvoraka) i jej echa słychać chyba we wszystkich gatunkach muzycznych. Przez parę lat tańczyłem w zespole "Małe Słowianki". Bardzo miło to wspominam i chyba tam miałem najwięcej styczności z muzyką ludową, którą bardzo polubiłem. Nie powiem, żebym słuchał tego regularnie, ale ilekroć słyszę te piękne melodie, noga sama zaczyna tupać do rytmu :3

Mój region? Z moim regionem jest związany krakowiak, a charakterystyczny rytm z synkopą jest pokrewny muzyce jazzowej, która jest mi bardzo bliska. Z muzyki innych krajów szczególnie lubię muzykę irlandzką / celtycką i jeśli miałbym się z kimś zamienić na folklory, to właśnie z nimi.

 

A skoro już się wymieniamy linkami to ode mnie genialny hopak:

https://www.youtube.com/watch?v=kQlJ6hWhqdY

 

Pasyłała mienia mat (jeżeli ktoś ma inne, lepsze nagranie tej piosenki, dajcie znać)

https://www.youtube.com/watch?v=6vkAIADEJwA

 

Świetne wykonanie tradycyjnej kolędy łemkowskiej. Aż ciary przechodzą, jak słyszę takie śpiewanie. Coś niesamowitego <3

https://www.youtube.com/watch?v=ZVdkjBoZiEA

 

I na koniec fragment genialnego koncertu, który polecam w całości. Tym razem muzyka irlandzka :3

https://www.youtube.com/watch?v=z-ttrQ38mOc

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu OjtamOjtam napisał:

. Z muzyki innych krajów szczególnie lubię muzykę irlandzką / celtycką i jeśli miałbym się z kimś zamienić na folklory, to właśnie z nimi.

Podzielam Twoje zdanie. I wprost uwielbiam Whiskey in the Jar w wykonaniu The Dubliners.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@OjtamOjtam

Nie słyszę w tym raczej żadnego Disco Polo. Po prostu specyficzna muzyka. Połączenie latynoskiej + Quechua.

Utwory które wysłałeś ciekawe , ale jednak wole troszeczkę inne :P , tak samo jak tobie nie podobała się muzyka andyjska.

 

 

A teraz przejdźmy do utworów amerykańskich wojny secesyjnej :D . Może są to utwory wojskowe , lecz dziś raczej da się je uznać za ludowe.

Oczywiście standardowo mając znajomość historii jestem za CSA

Jak ktoś zainteresowany War of Rights może pisać ;)

 

Parę ciekawych melodyjek/tytułów (4 pierwsze US i 3 ostatnie CS)

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

 

 

A i właśnie co do celtyckiej to zawsze lubiłem to:

 

 

Edytowano przez Dabrowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...