Skocz do zawartości

Kolory - a jak wy je widzicie?


Szonszczyk

Recommended Posts

Cześć! Witam! Siemanko! (dla każdego inne powitanie, bo tak)

Mam mały problem, otóż jestem mężczyzną i jak zapewne wiecie, ze stereotypów głównie, faceci mało, że mają problem z odróżnieniem kolorów (tu wstaw jakiś idiotyczny żart) to jeszcze maja problem z nazewnictwem ich. Na swoim przykładzie, ja odróżniam: ciemny niebieski | niebieski | jasno niebieski a reszta tego typu kolorów jest w stylu: BARDZIEJ ciemny niebieski, "ten niebiesko-zielony", "to nie jest szary tylko lekko niebieskawy". Z tym wszystkim razem wziętym do przysłowiowej "kupy" bierze się, że czasem wiem, że kolor się jakoś nazywa, ale w sumie nie wiem jak. Potem przychodzi takie pytanie: jak odróżnić taki "ciemny niebieski" od na przykład "granatowego" (<- to nie jest czarny[CHYBA]). Odkąd bawię się Vegasem i After Effects, zaczynam odróżniać coraz więcej kolorów, ale tym bardziej nie potrafię ich nazwać! Wkurzające to troszkę! Nawet nie wiem jak nazwać kolor, jakiego jest Ember. Pomożecie? I dlaczego cholerny "seledynowy" to zielony, a nie jak ja myślałem jakiś "morski" (Ember jest morska? WTF kto wymyślił taki kolor i dlaczego ja go powtarzam? Jak smok ziejący ogniem może być koloru morskiego??? Przecież to jakiś absurd!!!).

Także teraz chciałbym znać wasze opinie, jakieś ciekawostki, śmieszne kolory na ten ciekawy temat. Może uda nam się także nazwać niektóre kolory imionami naszych "bohaterek" (heh).

Pozdrawiam i liczę, że nie będziecie mi tu żadnych wypracowań wrzucać (tl;dr),

Miszcz Tencz (HA, już wiem skąd się wziął mój nick :yay:)

Ps. Jak mi brat powiedział, że w tęczy jest jakiś "indygo" (taki niby fiolet, bardziej ciemny) to go wyśmiałem. Od zawsze ogarniałem tylko 6 z 7 kolorów tęczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi to odróżniam te kolory, których znam nazwy xD W przeciwnym razie widzę, że np. jeden niebieski jest bardziej zielony niż drugi niebieski ( :wow: ) ale nazw się na pamięć nigdy nie uczyłam więc tyle co znam to...hm. 

 

Błękitlawendowy oraz wymienione wyżej odcienie. Aczkolwiek Ember moim zdaniem jest błękitna, ponieważ: morski. Ale po przeskanowaniu jej koloru wychodzi na to, że jest kolorem nienazwanym, ale blisko mu właśnie błękitowi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tylko nazwy barwy, które często są mówione, a same barwy potrafię z reguły rozróżnić, ale nie zawsze. Tak jak u ciebie, powiem, że ta jest bardziej zielona, inna mniej niebieska. Ciężko to opisać.

Edytowano przez Lucas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

 

Indygo - kolor magii. Swiat dysku uczy i bawi (a nawet byly filmy na podstawie ksiazki/zek

 

To nie była czasem oktaryna?

 

Cytuj

Facet rozróżnia trzy kolory: fajny, ch**owy i pedalski.

Są dwa, bo pedalski jest zawsze ujowy (komentarz nie ma na celu obrazy żadnej mniejszości)

 

Ja tam dużo kolorów rozróżniam np.

Robust Porter, AIPA, Stout, RIS,  Imperial Smoked Indian Brown Ale  i masę innych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu White Hood napisał:

To nie była czasem oktaryna?

Niby byla... ale "Tytułowy "kolor magii" to (fikcyjny) ósmy kolor tęczyoktaryna, kolor wyobraźni."*  - wiec nie da sie go zobaczyc, dlatego na filmie (przynajmniej tam) byl jako indygo. Mi pasuje takie cos.

 

2 godziny temu Po prostu Tomek napisał:

A czasem to nie był blask fantastyczny, Silicus?

To byl chyba synonim, albo oba maja taki sam kolor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie widzę jedno: śpij w dzień i żyj nocą. Wtedy wszystko jest czarne i nie problemu z odróżnianiem kolorów.

 

5 godzin temu MasterOfRainbows napisał:

"granatowego"

Naiwasem mówiąc chyba też nie rozróżniam tych barw, ponieważ ten granatowy wygląda dla mnie, jak czarny. :grumpytwi:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomarańcza zawdzięcza nazwę kolorowi czy odwrotnie? 

Czemu kolor miętowy nie ma koloru liści mięty?

17 minut temu Gringo37 napisał:

Rozwiązanie widzę jedno: śpij w dzień i żyj nocą. Wtedy wszystko jest czarne i nie problemu z odróżnianiem kolorów.

 

Naiwasem mówiąc chyba też nie rozróżniam tych barw, ponieważ ten granatowy wygląda dla mnie, jak czarny. :grumpytwi:

Porównaj ten granatowy napis z czarnym nad i (chyba) zobaczysz różnicę. Niewielką. 

Czemu granatowy to bardzo ciemny niebieski, skoro owoc granatu ma zupełnie inny kolor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minuty temu Gray Picture napisał:

Pomarańcza zawdzięcza nazwę kolorowi czy odwrotnie? 

Czemu kolor miętowy nie ma koloru liści mięty?

Porównaj ten granatowy napis z czarnym nad i (chyba) zobaczysz różnicę. Niewielką. 

Czemu granatowy to bardzo ciemny niebieski, skoro owoc granatu ma zupełnie inny kolor?

 

A mamy kolor arbuzowy? Albo pomidorowy? Czy też gruszkowy?

Tak właściwie to tak, mamy takie kolory, tak samo jak i mamy kolor owocu granatu. Taka sama nazwa dla koloru, owocu czy wybuchowej kulki jest sprawą językową i definicja tych słów nie ma tutaj żadnego znaczenia.

 

A mięta ma kolor miętowy. Wygląd, jakby liście były pokryte takim osadem czy też pyłkiem w takim kolorze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu Rainbow Guitar napisał:

Dla mnie tak samo, to kobiety mają zdolność rozróżniania wielu więcej barw niż mężczyźni, a to za sprawą ewolucji.

 

Po prostu większość mężczyzn nie zwraca na to uwagi, ani nie zna nazw zbyt wielu kolorów. Ja rozróżniam odcienie, ale miałbym problem z dokładnym nazwaniem wszystkich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 100% stereotypowym facetem, który widzi "jasny, jaśniejszy, ciemny, ciemniejszy itd." Gdy w sklepie z farbami zobaczyłem "wiaderko" z napisem "pastelowa okazała brzoskwinia" czy "babie lato", pomyślałem sobie: jak to k#a wygląda? :rarity5: Serio... No dobra, brzoskwinia... ale z której strony patrząc: mniej dojrzała skórka, dojrzała czy miąższ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ja widzę kolory dość konkretnie. Ale czasem nie wiem jak je nazwać. Ale ten morski to chyba bardziej błękitny, trochę lazurowy. Morski to bardziej seledynowy. Połączenie niebieskiego i zielonego. A konkretnie barwy błękitnej i zieleni, mówiąc poprawnie.

 

Farby do ścian są bez sensu z tymi nazwami.  A co do miętowego, to chyba trochę zbyt jaskrawy ten powyżej... nie wiem xD Ale z racji, że lubię kolory, dla mnie słowo "żółty" to za mało. Często opisując postacie, używam HEX RGB typu #ff66ff, który jest chyba najładniejszy różowy. Dla mnie to jest typowo różowy, ale pink w html kodzie jest dość jasny i blady. 

 

A z niebieskim jest tak:

 

Bladoniebieski -> jasnoniebieski -> niebieski -> ciemnoniebieski -> kobaltowy -> granatowy -> ciemnogranatowy (ten z 1 postu nazwałbym tak) -> czerń

Lazurowy to pomiędzy niebieskim a jasnoniebieskich. Cyan ma odcień inny, więc nie da się go tam wciepnąć, bo to trochę jakby żółty między błękit dać.

 

Wiecie, że brąz jest ciemnym żółtym? xD Ale podchodzi też pod czerwień. Zależnie od odcienia brązu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...