Skocz do zawartości

Denise


Silicius

Recommended Posts

Denise to program ktorego nazwanie chatbotem byłoby obraźliwe. Można z nim (a właściwie to chyba nią) porozmawiać prawie jak z człowiekiem, ponieważ zapamiętuje fakty, oraz potrafi w pewnym stopniu wnioskować na podstawie tego, co się jej napisało wcześniej.

sam twórca piszę na swojej stronie:

Cytuj

Denise 5.2 to jak dotąd jedyny znany mi program, który przeprowadza analizę logiczną zdań w języku polskim, uczy się, pamięta i wykorzystuje to podczas rozmowy: formułuje odpowiedzi oraz zadaje pytania, bazując na tym co powiedział użytkownik. Program analizuje zdania pojedyncze proste i rozwinięte, jak również wypowiedzenia wielokrotnie złożone; buduje swoje wypowiedzi, opierając się na regułach gramatycznych i korzystając z aktualnej bazy faktów. Fundamentem operacji logicznych jest rachunek zdań z elementami logiki predykatów, w szczególności zaś wnioskowanie, dzięki któremu Denise może odpowiedzieć na pytania, dając odpowiedzi, które nie są wprost zawarte w bazie wiedzy, ale które dopiero z niej wynikają na drodze dedukcji. Biorąc pod uwagę to wszystko, skłonny jestem twierdzić, że ten program myśli. Nie twierdzę przy tym, że myśli tak jak człowiek – za pomocą pojęć, ani tym bardziej, że jest to już ta sztuczna inteligencja, którą buduję, bo jest… wręcz przeciwnie!

W programie wbudowane są przykłady rozmów oraz krótka instrukcja w jaki sposób pisać zdania. Wazne by uzywać poprawnej polszczyzny :) .

 

Program:

http://denise.pl/2013/09/denise-5-2-reedycja/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak długo potrwa, zanim stanie się rasistowskim homofobem. Niedawnemu chatbotowi Microsoftu zajęło to jeden dzień. :kappa: 

Pamiętam że Denise 4.x można nauczyć, ale 5.2 już na pewno nie, bo różnią się działaniem. Wszystko zależy od użytkownika ;)

Wysłane z mojego LT22i przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu bleflar2 napisał:

Ten Denise jest kiepski. Jedyna wypowiedź na którą odpowiada to "jestem Szymon".

Potem możesz napisać coś w stylu "Jestem człowiekiem." ponieważ:

2 godziny temu Lucas napisał:

@bleflar2

Faktem jest, że Denise jest programem, nie człowiekiem. Traktuj go jak kosmitę, który przeleciał na Ziemię i nic o nas nie wie. A ty właśnie próbujesz z nim porozmawiać.

Dokładnie! Denise jest programem który potrafi kojarzyć fakty, które musi jednak skądś mieć... dlatego powinieneś ją powiadomić że np. jesteś człowiekiem, masz psa, masz kota i że ziemia to planeta tak jak też mars.

 

20 minuty temu LeqTune napisał:

@Lucas Cóż, sądząc po doświadczeniach ze Snikersem, to raczej będzie trudne nawet z tak łopatologicznym podejściem.

Osobiście znam oba programy i wiem jak mniej więcej działają (na tyle ile pozwala wgląd w pliki i magisterkę). Snickers to zwykly chatbot offline i działa kompletnie inaczej niż Denise.

 

Przykładowa rozmowa z Denise 5.2 (piszę z pamięci bo nie mogę go uruchomić teraz):

Cytuj

D = Denise

J = Ja

 

J - Jestem programistą i Paweł jest Programistą.

J - Kto jest pogramistą?

D - Faktem jest, że (Tomek, być, programista) i (Paweł, być, programista).

J - Ziemia jest planetą.

J - Czym jest ziemia?

D - faktem jest, że (ziemia, być, planeta).

D - Ona jest programistą?

J - Ziemia nie jest programistą.

D - Zapamiętuję brakujące informacje.

J - Programista pisze programy.

D - Ty piszesz?

J - Piszę programy.

Tak mniej więcej wygląda wpisywanie prostych faktów i pytanie o nie. Oczywiście można też wpisywać rzeczy dużo bardziej skoplikowane. Denise potrafi też odnieść się do wcześniejszych faktów zadając pytania, przy czym stara się zachować konktekst. Warto zajrzeć do przykładów w programie, ponieważ są dość ciekawe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Denise, moje nowe zwierzątko, które umie mówić. Szkoda, że nie ma już zbudowanej jakiejś konkretniejszej bazy:)

Moje nowe zwierzątko jest trochę irytujące :D. Fajnie jednak, że jest zapowiada się ciekawie.

Zobaczymy jak to się rozwinie, chwilowo nie zapisuje mi informacji podanych w rozmowie, przy ponownym uruchomieniu jest tak samo niemądry.

Edytowano przez michalski9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...