Jump to content

Zaklęcie [NZ][OC][sad] mystery]


Recommended Posts

Waćpan, zapomniałeś o tagach w tytule. [obowiązkowe]

 

Oczywiście tagi nz i oc chyba nie wystarczą, nie sądzisz?

 

Co do treści, to jeszcze nie zaglądałem, ale jak wrócę jutro z zakończenia, to luknę.

 

~Lyra57n

Edited by Lyra57N
Link to comment
Share on other sites

Przeczytałem. Opowiadanie w moim odczuciu jest w najlepszym razie przeciętne, ale po kolei.

 

Jeśli chodzi o stronę techniczną.

Brak justowania. Pierwsze, co rzuca się w oczy. Drugie natomiast, to brak akapitów w paru miejscach, gdzie ładnie by wyglądały; czyli przy dialogach. Jakieś literówki się trafiły, więc przejrzyj jeszcze raz całość, ale w moim odczuciu, zdecydowanie gorsze było to: "umierałem ze zmęczenia". Nie wiem, może tylko dla mnie, ale zabrzmiało to dziwnie. Przynajmniej w kontekście faktycznej sytuacji.

Fragmenty rymowane i "nagłówek" przy końcu opowiadania pasowałoby wyśrodkować, moim zdaniem, aby były bardziej czytelne. Trochę gubią się w tekście te rymy.

Co do strony technicznej jeszcze, to nie pasuje mi forma opowiadania, do tego, co prezentujesz w swoim poście. Lepiej by to opowiadanie wyglądało w formie dziennika, lub jakbyś je pisał w sposób, jakby tenże kucyk opowiadał komuś swoje losy. Nie czuć tego, że jest to historia, którą dopiero teraz się odkrywa. I jest napisana zbyt "zwyczajnie".

Nie wiem, jaki klimat miało prezentować to opowiadanie, ponieważ brak tagów, ale po Twojej wypowiedzi na jego temat, spodziewałem się czegoś w rodzaju snucia tajemniczej historii, być może mroczniejszej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

 

Teraz strona fabularna.

Tu jest zdecydowanie gorzej, niż wyżej. Otóż, nie czuć żadnego klimatu, a przynajmniej nie takiego, jakiego się spodziewałem. Nie wiem czemu, ale na myśl, czytając to opowiadanie, przyszła mi szkoła wyjęta z jakiegoś anime. Scena z refleksem światła, itp.. Takie luźne, pozbawione sensu i kontekstu, skojarzenie :)

Narrator przeżył swoje lata, w wiadomym miejscu, ale nie czuć tego po nim. Po sposobie mówienia, perspektywy, z jaką opowiada o swoim życiu. Pomijając oczywisty fakt nieścisłości, które wymienię w spoilerze:

Dobra, skoro to był dzieciak, jeszcze chodzący do szkoły, to jak ktokolwiek mógł go wtrącić do Tartarosu?

Poza tym, był to zwykły kucyk, więc jakim cudem przeżył 1000 lat? Mniejsza. W zasadzie nie wiemy, ile żyją kucyki, a poza tym, w tymże wymiarze czas może płynąć inaczej, więc można pominąć, co nie zmienia faktu, że taki okres czasu, w takim miejscu, powinien na niego wpłynąć.

Kolejne. Ryknął: "Dosyć!", na swoją matkę? Księżniczki? Trochę narwany ten młodzian. Nie widzę powodu takiego wybuchu.

Ostatnie, jeśli piszesz z punktu widzenia konkretnej postaci, to ona nie może wiedzieć, co dzieje się w głowach innych postaci. Może się tego domyślać, czy tego podobne, ale nie mógł on wiedzieć, że dla Luny był to fenomen, chyba, że mu powiedziała.

Mogłeś poza tym lepiej opisać niektóre sceny, zwłaszcza te, które miały być, chyba, najważniejsze, czyli:

Stworzenie zaklęcia, rozmowa z Luną, wtrącenie do Tartarosu.

 

To chyba na tyle.

Co do dobrych rad, to mam nadzieję, że coś pomogłem. Mogę dodać jeszcze tyle, że dobrze przemyśl co i jak chcesz opowiedzieć. Jacy są bohaterowie? Kim oni są? Jak powinni się zachowywać? Tak jak wspominałem, narrator nie pasuje do opowieści. Także ćwicz budowanie klimatu, oraz pamiętaj o kwestiach technicznych. Wiem, że początki są trudne. Każdy z nas napisał kiedyś pierwsze opowiadanie i rzadko kiedy są one powodem do dumy :twiblush:

 

Niestety, ale na razie jestem zmuszony, w porywach uprzejmości, uznać je za mniej więcej przeciętne. Szczerze powiedziawszy, przeczytać można, ale ja raczej bym go nie polecił, ale jak ktoś chce, to nie odradzam.

 

Pisz dalej, rozwijaj umiejętności, a kto wie, co możesz napisać?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jak widzę tagi są, ale nadal umieszczone niepoprawnie. Rzuć okiem jak wyglądają inne tematy w dziale - tagi umieszczamy w tytule tematu w nawiasach kwadratowych. Proszę to poprawić.

 

Instrukcja: Edytuj pierwszy post i tam w temacie dopisz tagi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...