Skocz do zawartości

[Konkurs] Oratio Vincta


WhiteHood

Recommended Posts

Witajcie.

Oto jest, pierwszy organizowany przeze mnie konkurs, ale nie byle jaki. Tym razem bronią waszą nie będą opowiadania w znanej wam formie, a właśnie oratio vincta, czyli po prostu wiersz. Waszym zadaniem jest napisać takowy, w dowolnej formie. Czy to haiku, postmodernizm czy insza inszość, wybór należy do was. Wybierzcie więc swoją broń, jednakże ostrożnie, gdyż całość oceniana będzie subiektywnie.

 

Wszystko za przyzwoleniem @Dolar84

 

1. Limit słów - 1100.

2. Temat konkursu - Zapachniało powiewem jesieni.

3. Opowiadanie musi być w klimacie MLP.

4. Całość musi być w formie wiersza.

5. Dozwolone są wszystkie tagi, poza [Gore] oraz [Clop]. Tag obowiązkowy [Oratio Vincta]

6. Termin oddawania prac: 24.10.2016 do godziny 23:59:59

7. Po oddaniu pracy nie można dokonywać w niej żadnych poprawek - proszę o wyłączenie w google docs opcji komentowania/edycji.

8. Regulaminem obowiązującym jest Regulamin

9. Prace które przekroczą limit słów, będą korzystały z zakazanych tagów lub będą miały nieprawidłową ich ilość, zostaną przysłane po terminie lub zostaną poddane korekcie przez osoby trzecie podlegają dyskwalifikacji.

10. Zwycięzca otrzyma ode mnie możliwość uzyskania jednego z moich osobistych przepisów kulinarnych. 

11. Przystępujący do konkursu akceptują w całości powyższe postanowienia oraz regulamin.

 

Skład sędziowski - @White Hood i @FrozenTear7

 

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie.

 

L'chaim

 

 

 

 

 

Edytowano przez White Hood
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oto są, wyniki.

 

I miejsce @Arkane Whisper

II miejsce @Mordecz

III miejsce @falconek

 

Gratulację wszystkim uczestnikom. Nagroda może zostać odebrana w terminie ustalonym wcześniej.

 

Ocena @FrozenTear7

 

Spoiler

"Sen"

9/10

 

Dzieło mimo że nie jest długie to daje do myślenia. Piękne i emocjonalne. Świetna wizualizacja klimatu przenosząca czytelnika w świat imaginacji. Przy każdym ponownym czytaniu docenia się to wszystko bardziej i bardziej. Kawał porządnej, przemyślanej i naprawdę podziwiam kreatywność. Z chęcią wrócę kiedyś ponownie do tego dzieła, żeby przypomnieć sobie jego geniusz.

___________

 

"Krawiec"

7/10

 

Główny atut tego dzieła to świetnie dobrane rymy i zmiany konstrukcji podczas prowadzenia się historii. Bardzo umiejętnie wykonane i patrząc na długość dzieła super to wyszło. Jednak sama fabuła nie przekonuje już tak bardzo. Opowiedziane ciekawe, lecz nie wzbudza to w czytelniku wiele emocji. We mnie prawie zero. Miło się czyta, ale jest to bardziej opowiadanie, które wiele nie wniesie w nasze życia. Łącząc te plusy i minusy daję ocenę 7 i mimo mądrego wykonania pracy pozostałe aspekty do mnie nie przemówiły.

___________

 

"Equestriański listopad"

6/10

 

Utwór nie jest zły, ale brakowało mu tego "czegoś". Rymy w pierwszej zwrotce trochę nie stykają, a całość mimo zarysu fabuły jakoś nie przekazuje jej dobrze. Nie rzuciło na kolana i zwroty w dziele nie były górnych lotów. Jednakże ma to kształt i widać starania. Daję solidne 6.

 

Ocena @White Hood

 

Spoiler

"Sen" 6.5/10

 

Niewątpliwe, ciekawe działo z konceptem oraz formą wyróżniające się na tle innych. Oto mamy ukazany w oszczędnych słowach ostatni krok w wolności i majak niewoli. A może jednak ukazany został ostatni krok niewoli i przejście do wolności lub też chwilowy gniew i pokój. I takie kłębiące się myśli różnej możliwości interpretacji i wyboru tejże w mojej opinii zasługują na ocenę 6.5. Czemu nie 9? Cóż…Zaistniały w wierszu połączenia wyrazów, które po prostu mnie rażą. Jednak największym problemem jest to, iż całość czyta się jednym tchem. Brak przecinków, pauz itp. bardzo niekorzystnie wpływa na ostateczny odbiór. A przecież, można było zrobić chwilę oddechu, chwilkę przerwy i zadumy. W Oratio Vincta interpunkcja pełni rolę bardzo istotną. Pokazuje ona zbyt wiele, by móc ją zignorować. Z drugiej jednak strony…

 

"Krawiec" 5/10

 

Przyjemne, przywołujące wspomnienia i to chyba jedyne emocje jakie we mnie wzbudził. Krawiec należy do tych wierszy, które miałem okazję czytać w podstawówce. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Przyjemna historia, przystępny język i lekkie rymy – które to od czasu do czasu wywoływały między sobą pewne zgrzyty ­– sprawiają, iż Krawiec jest, jednym słowem, gładki. Jest to też, niewątpliwie najdłuższa praca jaka została nadesłana. I gdyby długość właśnie, byłaby głównym kryterium oceny, wiersz wygrałby bezapelacyjnie, jednak kryterium jest różne od takiego założenia. Dlatego końcową oceną jest właśnie 6, albowiem całość jest poprawna, rzec można bezpieczna. I niestety, wzbudzająca emocje w ilościach tak niewielkich, że prawie niewyczuwalnych.

 

"Equestriański listopad" 4/10

 

Ciężko mi coś o nim napisać. Ot, rewolucyjna przyśpiewka, niosąca w prawdzie jakieś hasło, ale niewzbudzająca emocji. Rymy, niby jakieś są, jednak nie są one wysokich lotów. W dziele nie ma głębi. Jest prosty przekaz, do bólu prosty tłukący pięścią w twarz i pokazujący jaki był zamysł. Wszystko zostało podane na tacy, jest wiadomym. Dobry wiersz ma ukrytą w sobie tajemnicę i odkrywa zaledwie rąbek, dając miejsce czytelnikowi na własne przemyślenia i interpretację. Gdzie parę słów wrzuca w świat myśli na dziesiątki godzin.

 

Edytowano przez White Hood
  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrzcie, pierwsze miejsce, no ciekawe.

Ale raczej nie prędko porwę się na napisanie kolejnego wiersza, ponieważ to nie za bardzo moja bajka. Faktycznie zapomniałem całkiem o znakach interpunkcyjnych, ale byłem tak zadowolony po udanym napisaniu tegoż, że zwyczajnie o tym nie myślałem. Walczyłem z rymami, ale za każdym razem brzmiało to dla mnie jak dziecięca rymowanka, przez co nijak nie pasowało do tekstu.

W każdym razie, dzięki za pochlebne opinie, no i gratuluje wszystkim, którzy uzyskali jakieś miejsce na podium :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem @Arkane Whisper nie chcesz nagrody, więc może @Mordecz by ją chciał. Jeśli nie on to może @falconek. A jeżeli nikt jej nie chcę, cóż nikt jej nie dostanie i po kłopocie.

 

I serdecznie polecam ten wiersz. Ma on swoje problemy, niemniej jest świetny.

 

https://docs.google.com/document/d/1ccE0Nj-M_o6p0q02NSvnXiZnlYvDPzp4kcuarP5sADk/edit

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...