Skocz do zawartości

Pony Web Archiwe - czyli Archiwum stron kucykowych


Recommended Posts

Witam, nad tym projektem myślałem od jakiegoś czasu. Pierwotnie inspiracją dla niego, była niezbyt miła sprawa... Jednak postanowiłem rozwinąć go nieco dalej.

O co w tym chodzi? Zamierzam powołać do życia serwis, no może serwis to za dużo powiedziane. Ale stronę na wzór Web Archive - Internet Archive i jego pokrewny stron. Różnica taka, że poświęcony ten serwis będzie WYŁĄCZNIE MIRROROM stron kucykowych. A nie jak w wypadku pokazanego serwisu, całemu internetowi :)

O ile dobrze wiem, takie działanie jest w pełni legalne. Inaczej strony jak ta na której się inspiruje, nie miałyby racji bytu. Pisze to, ponieważ już zostałem raz OSKARŻONY o domniemane piractwo, chcąc stworzyć taki serwis. Co było o tyle bezpodstawne, że web archiwe nie łamie prawa, cachując strony, nawet bez zgody ich twórców - z tego co wiem.

 

Serwis, który chce stworzyć, nie będzie jednak zawierał kopii stron z każdego dnia, gdyż jest to dla mnie technicznie nie możliwe. Kopie planuje wykonywać co kilka dni. A także "platwormę" zamierzam oprzeć o Program "Offline Explorel", jest on płatny, ale trialowa wersja w zupełności wystarczy. Co prawda za jej pomocą można zrobić bakup strony/jej cache/ nie przekraczający 500 stron, ale można otwierać strony dowolnie duże, a wykonane przez kogoś kto ma pełną wersję, jak np. Ja.

I wystarczy program i prosta instrukcja, dzięki której każdy będzie mógł przeglądać sobie stronę z dowolnego dnia - jeśli kopia z tego dnia istnieje - nawet, gdy oryginalna strona padnie/umrze/zniknie, czy cokolwiek by się z nią stało

 

Więc jeszcze raz, działalność web archiwa nie jest zła... Sądzę, że zarchiwizowana np. stara wersja MLPPL zanim zmienimy wygląd, mogłaby istnieć np dla potomności.

Oczywiście w chwili pisania tego tematy, witryna jeszcze nie istnieje :) A ja czekam na komentarze i sugestie.

Link do komentarza
4 minuty temu Accurate Accu Memory napisał:

Inaczej strony jak ta na której się inspiruje, nie miałyby racji bytu.

W Internecie jest wiele stron, które nie mają racji bytu. Zakładasz domenę oficjalnie w Republice Lodów Bananowych czy innego Kozostanu i nic ci nie mogą zrobić. Np. nie wiem czy wiesz, ale torrenty są nielegalne. Wrzucanie odcinków pucyków do sieci też.

 

7 minut temu Accurate Accu Memory napisał:

Pisze to, ponieważ już zostałem raz OSKARŻONY o domniemane piractwo, chcąc stworzyć taki serwis. Co było o tyle bezpodstawne, że web archiwe nie łamie prawa, cachując strony, nawet bez zgody ich twórców - z tego co wiem.

W Internecie jest wiele pirackich serwisów. Także ten.

 

W skrócie: Celestio, Accu robi własną szafę Kiszczaka :badass:

A co do tej niemiłej sprawy - widziałam. I pamiętaj o tym co Ci swego czasu mówiłam.

Link do komentarza
8 minut temu Cahan napisał:

Np. nie wiem czy wiesz, ale torrenty są nielegalne.

Nie wszystkie... Technologia torrent jest wykorzystywana do dystrybucji legalnych materiałów. Np. Linuxów [ choć nie wszystkie są darmowe ], a także na uczelniach. Eksperymentowano też z legalnymi sklepami filmowymi, gdzie jeśli kupiło się film i pobrało, samemu pomagało się pobrać ten film także innym kli3entom. Niestety ten model upadł.

Więc, nielegalne, ale to zależy...

8 minut temu Cahan napisał:

Wrzucanie odcinków pucyków do sieci też.

Tu juz jednak masz całkowita rację.

 

8 minut temu Cahan napisał:

W Internecie jest wiele stron, które nie mają racji bytu. Zakładasz domenę oficjalnie w Republice Lodów Bananowych czy innego Kozostanu i nic ci nie mogą zrobić.

Internetowe archiwum jest jednak legalną stroną. Dałem link do ogólnego, ale istnieje tez osobne dla stron w UK :)

 

I lekko przesadzasz z ta szafką Kiszczaka :)

 

7 minut temu Cahan napisał:

A co do tej niemiłej sprawy - widziałam. I pamiętaj o tym co Ci swego czasu mówiłam.

Nie, nie chodzi całkowicie akurat o tamta dyskusję.

Edytowano przez Accurate Accu Memory
Link do komentarza
2 minuty temu Cahan napisał:

A co jeśli ktoś zażąda usunięcia jego postów na mocy praw autorskich :crazytwi:

Wiesz, sam się o to spierałem [ Swoją droga, nie dało to żadnych rezultatów, prawa jednostki sie nie liczą dla pewnych ludzi ]. Ale jak już mi wytknął maxy, to jest prawo sieci :( Ale akurat nie słyszałem, by Internet Archiwer miał z tym kłopoty.

Edytowano przez Accurate Accu Memory
Link do komentarza
4 minuty temu Accurate Accu Memory napisał:

Wiesz, sam się o to spierałem [ Swoją droga, nie dało to żadnych rezultatów, prawa jednostki sie nie liczą dla pewnych ludzi ]. Ale jak już mi wytknął maxy, to jest prawo sieci :(

 

Może za słabo się spierałeś. Trzeba było zadzwonić na policję. Na pewno poważnie traktują takie sprawy i sprawiedliwości stałoby się zadość!

Link do komentarza
3 minuty temu falconek napisał:

Może za słabo się spierałeś. Trzeba było zadzwonić na policję. Na pewno poważnie traktują takie sprawy i sprawiedliwości stałoby się zadość!

Naprawdę nikt jeszcze nie przywłaszczył sobie twoich własnych tekstów? Nie śmieszkowałbyś inaczej. Tak czy inaczej, robisz offtop w temacie o którym mówimy o CZYMŚ INNYM.

Link do komentarza
6 minut temu Accurate Accu Memory napisał:

Naprawdę nikt jeszcze nie przywłaszczył sobie twoich własnych tekstów? Nie śmieszkowałbyś inaczej. Tak czy inaczej, robisz offtop w temacie o którym mówimy o CZYMŚ INNYM.

Kiedyś mi skradziono zdjęcie, ale nie leciałem z tego powodu na bagiety, mimo, że miałem mocniejsze podstawy, niż Ty. A śmieszkuję, bo pomysł zgrywania internetu na dysk jest taki 2/10 i bo wiem jaka to poważna, he he, kradzież własności intelektualnej cię do tego zainspirowała.

  • +1 1
Link do komentarza
12 minuty temu Ravin napisał:

Po co chcesz zrobić coś takiego skoro Web Archive ma kopie także stron kucykowych? W czym to będzie lepsze?

Lepsze? To Będzie TYLKO kucze Archiwum. Czy lepsze to nie wiem, ale na pewno łatwiejsze w przeszukiwaniu. Tak sądzę. Wadą mojego systemu może być natomiast to, że przeglądanie będzie się odbywać w przeglądarce wewnętrznej specjalnego programu. Po pobraniu danych mirrora, nie będzie trzeba mieć jednak dłużnej połączenia z siecią, by przeglądać taki serwis. To także zaleta, gdyż raz pobierasz i nie musisz mieć sieci, by czytać. [ Archiwum ONLINE, Offlineowych mirrorów ]

Niestety, ten system działa tylko na PC/lapku... Mówiąc wprost, trzeba zapomnieć o komach, tabletach z androidem... To system na windows. nie widziałem wersji wykorzystywanego programu na Linux np. Ale z WINE to przecież nie problem :)

Edytowano przez Accurate Accu Memory
Link do komentarza

Jak dobrze rozumiem, żeby przeglądnąć te strony trzeba będzie posiadać specjalną apkę, a całe strony będą pobierane i trzymane lokalnie do wglądu... Welp. Zastanawiam się ilu osobom będzie się chciało pobierać cokolwiek, żeby przeglądnąć coś, co mogą znaleźć w alternatywnych źródłach.

 

W każdym razie, wiesz dlaczego strony typu web archive mają rację bytu? Ponieważ przechowują tylko cache owej strony, nie jej pliki. Stąd często brakuje kilku elementów, lub strony nie funkcjonują prawidłowo na dostępnych zrzutach.

Jeżeli masz zamiar robić zrzut całej strony, a następnie przesyłać ją do klientów i udostępniać w wersji offline, to będzie to zwyczajne rozprzestrzenianie cudzej własności bez jego wiedzy/zgody, czyli złamanie praw autorskich.

 

Jestem na nie. Jak ktoś zna adres lub nazwę danej strony, może ją spokojnie znaleźć w wielu miejscach, jak np google web cache.

Natomiast, jeżeli ów projekt powstanie, to jako właściciel jednej ze stron "kucykowych" nie wyrażam zgody na robienie jej kopii i udostępniania (tej kopii) w żaden sposób.

Edytowano przez Decaded
Link do komentarza
8 minut temu Decaded napisał:

Ponieważ przechowują tylko cache owej strony, nie jej pliki. Stąd często brakuje kilku elementów, lub strony nie funkcjonują prawidłowo na dostępnych zrzutach.

W owych zrzutach nie ma ŻADNYCH plików źródeł... A cache o którym mówisz, to nic innego, jak zapisywanie na serwerach webarcha, plików strony [ znaczy nie źródłowych, bo to niemożliwe, lecz wyników wysyłanych przeglądarce ] To tak, jakbyś miał stronę w Cachu przeglądarki... Program robi Cahe witryny po prostu. Np, tak wygląda cache z programu Teleport Pro, strony Lost tales...

Spoiler

rVM3V.png

 

Offline explorel jest wstanie zrobić to dokładniej. jednak nadal witryny maja pewne błedy

Edytowano przez Accurate Accu Memory
Link do komentarza
3 minuty temu Accurate Accu Memory napisał:

W owych zrzutach nie ma ŻADNYCH plików źródeł

Hmm?

Cytat opisu owego programu:

Cytuj

Offline Explorer jest potężnym narzędziem, służącym do zapisywania całych stron internetowych na lokalnym dysku twardym. Umożliwia ono pobieranie zarówno statycznych, jak również dynamicznych treści witryn z zachowaniem ich struktury [...]

Jednym z największych atutów programu jest jego bogata funkcjonalność, pozwalająca nie tyle na pobieranie prostych stron HTML, ale także tych znacznie bardziej rozbudowanych, które stworzone zostały m.in. w PHP, ASP, JSP oraz których treść zawierać może różnego rodzaju skrypty JS, aplety, animacje i elementy Flash itp

[...] Ponadto użytkownik wykluczać może z pobierania różnego rodzaju elementy osadzane na stronach, tj. grafikę, wideo, dźwięki i archiwa (ZIP, RAR itp.). Nie zabrakło również filtrów URL oraz filtrów zawartości, funkcji limitów pobierania, analizy składniowej, ale również deklarowania loginów i haseł, które wykorzystane zostaną do pobierania treści z zabezpieczonych stron.

Jak dla mnie jasno wskazuje to na pobieranie całej strony, nie robienia kopii cache :dunno:

Link do komentarza
14 minuty temu Decaded napisał:

Jak dla mnie jasno wskazuje to na pobieranie całej strony, nie robienia kopii cache :dunno:

No cóż, będę musiał przemyśleć projekt... teleport Pro nie skopiował strony zbyt dokładnie, brakuje tam elementów... Widać używam zbyt wielkiego kombajnu do tego... Są programy, które nie robią kopii 100% dokładnych.

 

PROSZĘ O TYMCZASOWE przeniesienie tematu do Archiwum... muszę obejść kilka problemów. Poproszę o wyciągnięcie, gdy się z tym uporam :)

Edytowano przez Accurate Accu Memory
Link do komentarza
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...