Skocz do zawartości

Siemanko wszystkim ludziom dobrej woli


hviezdosz

Recommended Posts

Pozdrawiam. Jestem brony-m z Czech, mieszkam w miaście Olomouc (lub po polsku Ołomuniec). Skąd znam polski, pytacie się? Oryginalnie pochodzę z Ostrawy, która leży jakichś 20-30 kilometrów od polskiej granicy. No i jako ~13-14 latny sobie zobaczyłem różne kanały z Polski praktycznie 24/7, bo wtedy chwytaliśmy łatwo sygnał TVP Katowice i innych stacji z Polski (+czeska telewizja w tych czasach była...NUDNA). Ponieważ czeski i polski to bardzo podobne języki, szybko zrozumiałem i za jakieś 3-4 tygodnie łatwo sobie dałem radę porozmawiać z Polakami w Cieszynie.

 

Nu dosyć tej fabuły z mojego życia. Moje imię "hviezdosz" (w międzynarodowym alfabecie fonetycznym [ɦvjɛzdɔʃ]) pochodzi od "Hvězdoslav", co znaczy dosłowa "Gwiazdosław", czyli "ten, który świętuje gwiazdy" (nie wiem, jeśli Polacy mają podobne imię). Moje hobby to: muzyka, gram na basgitarę (czasami też na perkusję), literatura, astronomia, noże, przyroda itd. Mam tego wielu, czasami nie mam czasu dla wszystkich zainteresowań haha. Jestem bardzo kreatywnym człowiekiem, twórzę muzykę doom metalową i jestem przedewszystkim poetą, ale piszę też opowiadania i fanfiki. W swojim pisaniu wkluczając utworów związanych z MLP się dotyczę tematów jak naprz. śmierć, depresja, melancholia, narkotyka oraz erotyka/masturbacja.

 

Moja ulubiona postać z MLP to Moon Dancer, bo jej opisanie/historia jest bardzo podobna do mojego życia.Mam nadzieję, że się raz spotkamy na jakimś meetup-ie w Polsce! :)

Edytowano przez hviezdosz
  • +1 7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoooo. Czecha chyba nie mieliśmy. Masz ciekawą płeć w profilu, ale nieważne. Może się zdziwisz, ale język czeski zawsze wydawał mi się trochę śmieszny. Chociażby "Odjazdy Autobusów to Odchodu autobusów, co jak pewnie wiesz oznacza zupełnie innego. Mam kilka pytanek:

 

1. Interesujesz się sportem? Jeśli tak, to jakim?

2. Kojarzysz takie polskie miasto jak Toruń?

3. Ile masz lat?

4. Ulubiony kucyk tła?

5. W jaki sposób zainteresowałeś się kucykami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum! Bardzo fajnie, że do nas zawitałeś, w sumie to nie mamy tu raczej obcokrajowców ale nie zrażaj się, jesteś mile widziany ;) Jeśli nie masz polskich korzeni i jesteś językowym samoukiem to przyznam, że bardzo dobrze sobie radzisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedwa:
1. Liczy się przchedazki przyrodą i turystyka jako sport? Ježeli tak, to się interesuję sportem. ;)
2. Nie.
3. 23
4. Ciężko powiedzieć...Może Derpy Hooves z jej muffinową (i słodką :3) osobnością.
5. Naprawdę nie wiem. O kucykach (ewentualnie o komunicie brony-ów) wiedziałem już od r. 2011/2012, ale byłem bezstronny. W lecie teraźniejszego roku zwariowałem, dostałem pomysła sobie poprostu zobaczyć parę odcinków MLP i poznać, co na tym wszyscy widzą. Kucycy mnie odrazu złapli mocno i w taki sposób sie naprawdę zakochałem w MLP.

Gringo37: Fandom w Czechach i Słowacji jest bardzo silny. Mamy dość dobrą komunitę, która często robi meety. Dwa tygodnie temu mialiśmy meetup w Ołomuńcu (mój pierwszy btw), poznałem dużo miłych ludzi, itd. Jeżeli ktoś, kto czyta tuten post, chce, to to polecam do Pragi 16-17 grudnia na zimowy karaoke meetup, dla więcej infa proszę pisać PW. ;)

Wszystkim dziękuję za przywitanie!

Edytowano przez hviezdosz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, bry, elo, siema, cześć, привет, buenos días! (Zamieszałem?  O to chodziło :D)

Hehe - witam sąsiada. Całkiem nieźle radzisz sobie z polskim.

1. Dlaczego zarejestrowałeś się na polskim forum, zamiast na jakimś czeskim?

2. Grasz w jakieś gry?

3. Co sądzisz o serii Equestria Girls? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko:pinkie: ,moje imie to Krystian czyli Chrześcijanin. Lubie Czechy,jest tam duzo fajnych biegów w których startuję,międzyinnymi bieg po piwo co 1km szklana piwa a na mecie prawie zgon :lol: Teraz pytanka :) albo pytanko, bo już co chciałem wiedzieć to wiem. 

 

1.Słuchasz Rapu? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bronek:
1. Zamiast? Pytanie musi brzmieć: "Dlaczego zarejestrowałeś się na polskim forum OBOK jakiegoś czeskiego?", bo ja już jestem zarejestrowany na jednym takim. Zarejestrowałem się tu poprostu, bo chcę spoznać inny fandom niż ten, który znam i do którego się przyczyniam codziennie. (+naturalnie chcę ćwiczyć mój polski, to jest drugi powód do mojej rejestracji)
2. Brakuje mi czasu na gry, ale czasami gram w CSa (1.6) i szachy.
3. Fajne piosenki, ale pomimo tego generalnie nie lubię EqG. Co jest na tych filmach dobre jest, że zreformowana Sunset Shimmer musi walczyć o zaufanie i przyjaźń swoich kolegów i koleżaniek, tak jak w realnym życiu, kiedy człowiek też musi usiłować w podobny sposób o przyjaźń drugich ludzi.

 

Major Degtyarev: Rapu nie słucham. PS Grasz w Stalkera? Czytając twój nick sądzę tak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu Bronek napisał:

 

Owszem, mój błąd. Źle sformuowałem pytanie. Przepraszam :flutterblush:

Nie do końca to był błąd. Twoje pytanie było jak najbardziej dobrze sformułowane, zakładając, że nie wiedziałeś, że należy on już do czeskiej społeczności poświęconej MLP. A nawet jeśli wiedziałeś, to pytanie i tak było poprawne, gdyż interpretacja wyglądałaby mniej więcej tak: "Dlaczego dołączyłeś do polskiego forum, zamiast rejestrować się / być aktywnym na forum w swoim ojczystym języku?".

 

Jak już miałbym się czepiać, to użycie 'obok' troszkę mnie gryzie. Z reguły nie mówimy np. "Jestem na polskim forum, obok czeskiego, którego jestem członkiem." Raczej nie spotkałem się z terminem "obok forum". W takim przypadku już lepiej by brzmiało "Dlaczego zarejestrowałeś się na polskim forum, skoro już jesteś członkiem jakiegoś czeskiego?"

 

Nie martw się Bronek, moim zdaniem to absolutnie nie popełniłeś tutaj żadnego błędu. :celgiggle:

Już bardziej bym kwestionował tę poprawkę, ale nie rozczulajmy się nad gramatyką. Ważne, że wiadomo o co chodzi a ja szanuję kucyki, które mogą mieć z tym problemy.

Oczywiście wybaczcie, że wtykam tu swój nos, ja tylko chciałem dorzucić te dwa grosiki. :twiblush:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rikifive: tą poprawką chciałem poprostu powiedzieć, że jestem rejestrowany na obóch forumach (czy forach? jak się to deklinuje?) w ten samy czas, to znaczy jak na czeskim, tak na polskim. No a nie znając żadnego innego przyimku dla takiej sytuacji wykorzystałem przyimek "obok". Najważniejsze jest to, że ście mi zrozumieli, co tym myślałem. Polski to bardzo ciężki język, nawet dla takiego miłośnika języków jak ja ;) Ale zawsze próbuję ulepszyć się w językach, które znam, i w ich gramatyce.

Edytowano przez hviezdosz
pisownia
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu hviezdosz napisał:

Polski to bardzo ciężki język

Tak, to prawda. Polski to tak trudny język, że nawet Polacy często sami nie wiedzą jak coś napisać/odmienić :NjdaT:

Całkiem nieźe sobie radzisz, ale popełniasz jeszcze trochę błędów. Najważniejsze, że bez większych trudności da się ciebie zrozumieć. Czytaj dużo postów i jeśli chcesz to możemy cię poprawiać, żebyś wiedział nad czym musisz jeszcze popracować.

 

Tak sobie teraz pomyślałem, że muszę obejrzeć jakiś odcinek MLP z czeskim dubbingiem :twilight2:

Edytowano przez Bronek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.10.2016 at 10:53 hviezdosz napisał:

muzyka, gram na basgitarę (czasami też na perkusję),

Na gitarze basowej (ewentualnie po prostu na basie)*

Wow, szacun za perkusję. Za bas też. Ja na gitarze gram, a aktualnie uczę się na harmonijce.

28.10.2016 at 10:53 hviezdosz napisał:

twórzę muzykę doom metalową i jestem przedewszystkim poetą

Znowu szacun. Z doom metalu uwielbiam Saint Vitus. Zazdroszczę Ci bycia poetą, ja nie umiem pisać tekstów czy wierszy...

Kilka pytanek:

1. Trudno się gra na perkusji?

2. Masz jakieś ulubione zespoły?

3. Słuchasz polskiego rocka i metalu? Moim zdaniem lepszych nie ma niż polskie zespoły.

4. Wierzysz w Boga?

5. Co aktualnie porabiasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu hviezdosz napisał:

Rikifive: tą poprawką chciałem poprostu powiedzieć, że jestem rejestrowany na obóch forumach (czy forach? jak się to deklinuje?) w ten samy czas, to znaczy jak na czeskim, tak na polskim. No a nie znając żadnego innego przyimku dla takiej sytuacji wykorzystałem przyimek "obok". Najważniejsze jest to, że ście mi zrozumieli, co tym myślałem. Polski to bardzo ciężki język, nawet dla takiego miłośnika języków jak ja ;) Ale zawsze próbuję ulepszyć się w językach, które znam, i w ich gramatyce.

O tak, proszę nie martw się tym. Nie miałem na myśli wytykania błędów, ani nic takiego. Wszystko jest jak najbardziej w porządku. Po prostu chciałem podkreślić, że Bronek nie popełnił błędu, tak jak on sam stwierdził - nie chciałem, żeby myślał, że źle sformułował tamto pytanie, kiedy ono było prawidłowe. ~ Chciałem tylko rozwiać wątpliwości. (=

 

Swoją drogą to tak jak było mówione wcześniej - i tak sobie radzisz całkiem dobrze. Polski to faktycznie nie najprostszy język, gdyż nawet sami Polacy popełniają tyyyyyyyyle błędów gramatycznych i ortograficznych, że jest z czego stawiać jedynki w szkołach i/lub dokuczać innym. :twiblush: No ale nie zniechęcaj się tym - z czasem będzie tylko lepiej.

Tak szczerze, to ja sam nie jestem mistrzem poprawnej polszczyzny. Zdarza mi się czasem skaleczyć sprawę po całości, ale cóż. :twiblush:

 

Co do wyrażenia "na obóch forumach", poprawnie byłoby użyć "na obu forach". Nie ma takich słów jak "obóch", czy "forumach". Zakładam że "obóch" wziąłeś z kombinacji słów "obu" oraz "dwóch". =P

Dla ciekawostki: Jest takie słowo jak "obuch" ale to już znaczy zupełnie co innego - jest to między innymi rodzaj broni.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minuty temu Rikifive napisał:

No ale nie zniechęcaj się tym - z czasem będzie tylko lepiej.

Tak szczerze, to ja sam nie jestem mistrzem poprawnej polszczyzny. Zdarza mi się czasem skaleczyć sprawę po całości, ale cóż. :twiblush:

 

Co do wyrażenia "na obóch forumach", poprawnie byłoby użyć "na obu forach". Nie ma takich słów jak "obóch", czy "forumach". Zakładam że "obóch" wziąłeś z kombinacji słów "obu" oraz "dwóch". =P

Dla ciekawostki: Jest takie słowo jak "obuch" ale to już znaczy zupełnie co innego - jest to między innymi rodzaj broni.

Święta prawda, będzie tylko lepiej. A jak coś, to ja całkiem poprawnie piszę po polsku, więc jakby co, to jestem do usług.

PS Zamiast "obóch" można użyć "obydwóch". Tak jest poprawnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...