Skocz do zawartości

[Zawieszony] Nauka a magia [NZ][crossover][TCB?] [human][sci-fi]


Recommended Posts

Witam ponownie, po bardzo długim czasie.

Wczoraj był "blue monday', czyli najbardziej dołujący dzień roku, więc dzisiaj na poprawę nastroju nowy rozdział "Nauka a magia".

Serdeczne podziękowania dla @Lyokoheros który zaoferował mi pomoc w pisaniu tego ficka, polecam jego opowiadanie, które sam czytam, zatytułowane "Kod Equestria".

Życzę miłego czytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
Dnia 8.04.2018 o 16:31, LegendarnyKapitan napisał:

Szkoda że robisz to co wszyscy. Po chwili zmieniasz Gł. bohatera w kuca. Dlaczego każdy bron to robi? 

 

Jeżeli szukasz fanfika gdzie taki zabieg nie następuje polecam Teenager od Trahalla.

O i btw wleciał nowy rozdział :):yay:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Trochę wybrakowana jest ta ankieta. Chodzi mi o drugie pytanie. Nie uważam, by usuwanie miało jakiś sens, ale nie uważam, że to lepiej, że rzadko wychodzą nowe rozdziały. Choć rzadkie publikowanie sam doskonale rozumiem. 

 

Spoiler

Poza tym:

"w ogóle,"

"z powrotem"

"jakąś"

"wrócisz"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

No na pewno mój brat :MJTQO:

I weź Ty człowieku zacznij dodawać linki do rozdziału także w poście, w którym o tym informujesz. To dla czytelnika znacznie wygodniejsze niż potrzeba sięgania do pierwszego posta. (A wiesz, ludzie jednak mają skłonność do lenistwa i taką rzecz jak link do opowiadania lepiej im podać na tacy niż oczekiwać dokopania się.)

 

Ale dobra, poza tym jednym komentarzem sprzed ponad roku nic tu nie napisałem, a opowiadanie zdecydowanie zasługuje na uwagę. Bo historia jest bardzo obiecująca - jak i sam autor, choć często mam do rozdziałówwiele do poprawek, a i tak pewnie po moich poprawkach tekst nie jest doskonały, bo co tu kryć, są w fandomie lepsi korektorzy ode mnie. 

 

Aha i w tym punkcie muszę coś zaznaczyć, dla wszystkich, których tag [crossover] mógł nieco zniechęcić czy napełnić sceptycyzmem. Sam czytałem "Felixa, Neta i Nikę" (ta właśnie seria jest tu wykorzystywana) ale... zasadniczo nie wydaje mi się, by jej nieznajomość mogła tu wiele przeszkodzić. Ba, ośmielę się postawić tezę, że póki co elementy wzięte z tej serii stanowią bardziej nawiązania, wiedza o niej nie jest potrzebna do zrozumienia fabuły - przynajmniej póki, co choć autor planuje używać rzeczy z dalszych tomów, niż te do których ja przeczytałem, ale... wydaje mi się, że nawet elementy stamtąd wzięte wciąż działają gdy są dla czytelnika czymś nowym. Innymi słowy - tu nie ma co się bać tagu [crossover].

Tagu [TCB] też nie musicie się bać, póki co w tym nic TCBowatego nie widać... i średnio zapowiada się na odmianę. Co - mimo iż byłoby niewypełnieniem deklaracji autora z pierwszego posta w temacie - w sumie mnie cieszy. 

 

Ale przejdźmy do samej treści(tylko uwaga będą spoilery! ...nawet jeśli w większości jedynie dość ogólne)... jak dotąd wiele zdążyło się wydarzyć, co prawda wciąż niektóre wątki są dla mnie lekko dziwne i w niektórych sprawach można odnieść wrażenie bycia rzucanym na głęboką wodę... ale generalnie w taki dobry sposób - dostajemy niepełne informacje o świecie i mocno widać, że są niepełne, a jednocześnie to w większym stopniu podsyca ciekawość niż wprawia w jakieś zagubienie (gdyby tylko rozdziały wychodziły częściej... choć w tym momencie pewnie niektórzy mogliby mnie uznać za hipokrytę...). 

Kreacje postaci niby jakoś specjalnie się nie wyróżniają, ale powiedziałbym, że spełniają swoje zadanie. Poznajemy je wszystkie póki co dość pobieżnie, ale ani do nowych ani serialowych nie mam specjalnych zastrzeżeń. Nie mówię, że koniecznie we wszystkich wypadkach jest idealnie, ale raczej nie ma czegoś co by mocno raziło.

W tym aspekcie mamy ty też dwie warte odnotowania rzeczy - postacie owych kryształowych doradców i męskie alikorny. Tego drugiego zawsze mocno mi brakowało w serialu, więc zawsze męskie alikorny są dla mnie na plus (przecz z żeńskim seksizmem!:pinkiep:). W dodatku - choć w dość oczywisty sposób nie posiadamy jeszcze pełnego obrazu nie wydają się one na siłę(a to jest główne zagrożenie przy takich postaciach), są dobrze wkomponowane w fabułę, nawet jeśli na początku wygląda to jakby pojawiły się znikąd, mają swoje miejsce w świecie, a nawet całkiem przekonujące połączenie z Królewskimi Siostrami. I Cadance... co prawda do takich założeń w kwestii jej rodziny jestem raczej sceptyczny, ale cóż póki co nie mam problemów z tym by jednak to zaakceptować jako część specyficznej wizji alikornów w tym uniwersum.

 

No i jeszcze jedna kwestia - Sunset i Karol/Crystal... naprawdę bardzo podoba mi się jak zostało tu zarysowana miedzy nimi ta nić porozumienia, jako "kucy, które były ludźmi" (kto czytał ten wie o co chodzi). Nie sądziłem, że to powiem, ale... chyba po raz pierwszy zaczynam Sunsetkę z kimś shippować. Tylko jak ten ship nazwać? Suntal? Cryset? Sunrol? Bo "Kaset" to raczej odpada...

I... tu wejdę już w parę szczególików z 7 rozdziału

Tekst Remembrancera (w sumie coraz bardziej lubię te postać, choć jego bliźniaczka złapała w tym rozdziale sporego minusa, oby się jeszcze zrehabilitowała)

Cytat

„Nie było mnie zaledwie chwilę, a on już sprawia, że klacze wariują na jego punkcie?”

Kompletnie mnie rozwalił. No i co się bezpośrednio z tym wiąże bardzo podobała mi się scena, w której Karol pomagał naprawić zepsuty portal i wdzięczność Sunsetki. Oraz ogólnie ten "informatyczno-algorytmiczny" stosunek do magii. W dodatku... wiele rzeczy przywodziło mi na myśl Kod Lyoko. Chociażby to jego analizowanie zaklęć, w sposób przywodzący na myśl interfejs z wież w Lyoko czy Kartaginy... no i ten sen Karola... w głowie od razu pojawiło mi się podróżowanie wieżami w Lyoko... czyli to: 

Spoiler

 

 

No i jeszcze jeden aspekt, który mocno przykuł moją uwagę: 

Cytat

– Kto mógł zrobić tak wielki bajzel? – [Karol] nie kierował tego pytania do nikogo konkretnego. – Przeniesienie 90% zasobów na symulacje nieskończonych alternatyw? Czysta głupota, kto chciałby wiedzieć jaki wpływ na świat miałoby wybranie innego dżemu do naleśników pięć lat temu? Ten stół dosłownie prosi mnie o pomoc

No genialne :pinkieawesome: Po raz kolejny widzę podobne założenia w kwestii Starlight - cóż wielkie umysły myślą podobnie, jak to mówią :rwink: - bo to jest oczywiste, że odnosił się do tego całego ambarasu jaki Starlight zrobiła w "Znaczkach raz jeszcze". 

 

Jednym słowem polecam każdemu, czyta się lekko i przyjemnie, a fabuła faktycznie wciąga i chce się wejść głębiej w ten świat. Forma może i idealna nie jest, ale moim zdaniem fabuła to nadrabia, a ona jest zdecydowanie ważniejsza.

 

PS. W czwartek (30 maja) o 17.00 planuje czytać to na kąciku lektorskim Bronies Corner, zaczynając od prologu(raz już niby czytałem ale słabo wyszło i musiałem w środku rozdziału przerwać... no i trochę jednak od tego minęło, a teraz tak bardziej regularnie bym to chciał robić).

PPS: Jednak póki co te swoje lektoraty muszę odłożyć.... pewnie nawet do po sesji. 

 

Edytowano przez Lyokoheros
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

KONIEC ROKU SZKOLNEGO I NOWY ROZDZIAŁ! JEJ!

W tym rozdziale DUŻO się wydarzy:

Spoiler

Ciekawa rozmowa Crystala i Sunsetki (którą wszyscy kochają:cadancehug:)

Atak krwiożerczych Chrząszczos

PODRÓŻ DO ŚWIATA EQUESTRIA GIRLS!

I jeszcze jeżeli czyta to ktoś z jakimkolwiek talentem do rysowania i odrobiną wolnego czasu to serdecznie proszę o kontakt, bo z tą grafiką w temacie trzeba coś zrobić, a ja nie mam niezbędnych skilów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

WAŻNA INFORMACJA:

Dnia dzisiejszego podjąłem decyzję o zawieszeniu opowiadania z dwóch prostych przyczyn: zbyt wiele namieszałem w fabule i obecna wizja oddaliła się od pierwotnej. Zamierzam przeredagować to co mam, trochę dopisać i opublikować pod tym samym tytułem, ale to dopiero za wiele księżyców, a puki co możecie przeczytać to co do tej pory naskrobałem i się pośmiać z debiutu.

 

Tak przy okazji: ktoś w ogóle czeka na kolejne rozdziały?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...