Skocz do zawartości

New Metal.. komercyjny szit czy zbyt surowo oceniany gatunek?


Vezzie

Recommended Posts

Do założenia tego tematu natchnął mnie post @Prlixu'a na temat zespołu Slipknot

 

Mamy bardzo dużo odmian nietuzinkowej muzyki jaką jest metal. Począwszy od paradoksalnie jednej z bardziej lekkich odmian metalu jaką jest heavy metal i kończywszy na najostrzejszej odmianie czyli death metalu w której górują basowe dźwięki i satanistyczne teksty często o zabijaniu i śmierci. Metal [zaraz obok rapu] jest moim najukochańszym gatunkiem muzyki. Słucham go odkąd skończyłem 12 lat. Jednak moje zdanie różni się nieco od zdania innych pasjonatów owego gatunku w moim otoczeniu ponieważ tak samo jak inne gatunki szanuję również odmianę przez wielu uznaną za "zeszmaconą" i "komercyjną" jaką jest New Metal zwaną również Nu Metalem. Reprezentantami tego gatunku są takie zespoły jak: Linkin Park, Limp Bizkit, American Head ChargeSystem of a Down czy wymieniony już Slipknot. A różni się on tym że oprócz metalu łączy w sobie takie gatunki jak rap, funk, grunge czy punk. Co więcej w składach nu metalowych często znajdują się DJ-e wzbogacający tło instrumentalne o sample czy inne elektroniczne dodatki. Często właśnie za to ten gatunek jest hejtowany.. ale o to że np. Gothic Metal wprowadza elementy muzyki symfonicznej już nikt nie ma problemu..

Różnica new metalu od innych odmian jest widoczna też w samym image'u twórców którzy często odrzucają długie włosy, skórzane spodnie i kurtki na rzecz ogolonych głów, wymyślnych bród czy nawet masek [jak w przypadku zespołu Slipknot]. New Metal zyskał popularność w latach 90 dzięki takim zespołom jak Korn czy Papa Roach. Jednak szczytową formę gatunek ten zawdzięcza zespołowi Linkin Park i płycie Hybrid Theory

Wrogowie owego gatunku twierdzą iż new metal jest nastawiony tylko na robienie hałasu olewając całkowicie to co w ich mniemaniu jest "prawdziwym" metalem. Warto wspomnieć o tym że nu metal jest najnowszym odłamem tej muzyki.

Innym popularnym zarzutem jest to że nu metal jest stworzony dla kilkunastoletnich "gówniarzy" którzy chcą pokazać jacy to oni nie są pokręceni. Co niestety w wielu przypadkach jest prawdą.. Ale czy to oznacza że nu metal faktycznie jest taki zły i należy go tępić? Moim zdaniem nie. Myślę że idąc tym tokiem rozumowania możemy uznać że np. Minecraft jest gównianą grą bo ma głupie community i jego średnią wiekową jest 10-12 lat. Albo że Titanic jest słabym filmem bo kochają go głównie nastolatki, albo nawet że DiCaprio jest złym aktorem bo był ulubieńcem młodych dziewczyn (swoją drogą właśnie to było jednym z powodów dla którego Leonardo tak długo nie doczekał się Oscara bo akademia filmowa nigdy takich nie lubiła..). Oprócz tego naprawdę wielu ludzi przejawia syndrom nienawiści do tego co jest nowe, kierując się subiektywną oceną pomijając obiektywność. 

Weźmy na przykład serial animowany "Teen Titans GO!". Sam jestem fanem starych tytanów z 2002 roku i jak usłyszałem że ma być wznowione to bardzo się ucieszyłem. No i też zawiodłem się kiedy zobaczyłem czym tak naprawdę jest nowa seria.. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem iż jest to parodia i w sumie patrząc obiektywnie.. całkiem dobra parodia. Jednak większość fanów starej serii i tak tego nie zaakceptuje bo znacząco różni się od tego co pamiętają. To przykład braku obiektywności wielu ludzi. I myślę że właśnie zapominając o obiektywności ludzie często oceniają wszystko co jest nowe i w tym to o czym jest ten post.. czyli muzykę new metalową. 

 

Jeśli chciało Ci się czytać te moje wypociny możesz napisać co o tym myślisz. Może to ja jestem zbyt pobłażliwy dla nowości?

Zapraszam do dyskusji :) 

Edytowano przez Vezz
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek sprostuję trochę informacji. Przy wymienianiu zespołów masz literówkę "Likin Park". Nu Metal nie jest zaraz takim najnowszym gatunkiem metalu, bo powstał w połowie lat '90. Młodszymi gatunkami są między innymi: metal symfoniczny (np. Therion), melodic death metal(np. Amon Amarth), czy powstałe w naszym stuleciu deathcore i trans metal. W kwestii odrzucenia krótkich włosów przypomnę, że James Hetfield (Metallica) ma krótkie, a Rob Halford (Judas Priest) nie ma ich w ogóle. Imo bardziej skomercjalizowanym gatunkiem jest glam metal(np. Kiss, Europe), który jest mieszanką metalu i popu. A jeśli chodzi o muzykę kilkunastoletnich gówniarzy, to wspomniany wcześniej James miał 18 lat gdy Meta zaczynała grać i dobijał do dwudziestki, gdy wydali swój pierwszy album - Kill'em All.

Według mnie, nazywanie jakichś gatunków gorszymi, bądź lepszymi ma swoje źródło w potrzebie podbudowania swojego ego, poczucia się lepszym. "Bo ja jestem tru metalem i słucham Iron Maiden, a nie jakiegoś nowoczesnego metalcorowego szitu". Sam się na tym często łapię. Z resztą, nie tylko nu metal jest obiektem takich hejtów, ale tak samo metalcore, czy metal symfoniczny. Te gatunki powstały w wyniku tej samej ewolucji muzycznej, dzięki której kiedyś heavy metal wyłonił się z hard rocka i można tą muzykę lubić albo nie, ale nazywanie czegoś lepszym/gorszym, albo mniej/bardziej prawdziwym jest niedojrzałe.

 

Na koniec zostawię fajny kawałek od Disturbed :)

Spoiler

 

 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.02.2017 at 20:45 Celofyz napisał:

[...] jakiegoś nowoczesnego metalcorowego szitu"

Akurat krytykę metalcore'u w pełni rozumiem, bo jest argumentowana w zasadny sposób. Granie ciężko na siłę, zazwyczaj słabe występy na scenie i kradnięcie riffów to raczej nie coś, co doceniam.

 

A nu-metal po części szanuję. Dlaczego? Bo bardzo często taki SOAD czy Disturbed jest tylko wstępem dla słuchacza przed zapoznaniem się z cięższymi podgatunkami, których ludzie nie lubią po pierwszym przesłuchaniu, bo "darcie mordy". 

Łapcie alternatywę/nu-metal. Serj i Dog Fashion Disco.

Spoiler

 

 

Edytowano przez GoForGold
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z hejtowaniem tego gatunku spotykam się często wśród "prawdziwych metalowców" którzy nimi są bo tak mówią. (Ą szczytem było gdy zostałem zwyzywany od dzieci, bo k*rwa miałem logo Slipknot na avatarze) Najczęściej np w przypadku Slipknot czepiają się masek. (Tu kolejna anegdotka, jeden typek napisał mi że slipknot jest zbyt teatralny, jednocześnie sam słuchał Gorgoroth, kapeli która na koncercie miała nabite kozie łby na paliki oraz aktorów powieszonych na krzyżach. Ja nie oceniam) Osobiście nic do tej muzyki nie mam, sam lubię wspomniany Slipknot a wszelkie uwagi typu "to nie metal! to podrabiańce!" zwykle padają z ust słuchaczy niedorozwiniętych umysłowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...