Skocz do zawartości

Klub Konesera Polskiego Fanfika - temat oficjalny (ogłoszenia, propozycje, itd.)


Recommended Posts

Przypominam: już w ten czwartek i piątek akcja "Pisanie z Klubem", czyli kojejne zawody dla fanfikopisarzy, lecz tym razem nie w pisaniu drabbli, a nieco dłuższych rzeczy.

 

A w przyszłym tygodniu omawiamy "Szary Świt" z serii "Trylogia Pomarańczy" (link w harmonogramie)

 

Poza tym w Klubie zaczynają pojawiać się kolejne niespodzianki. Zapraszamy na ten przykład na nowy kanał #bezwstydna_autopromocja, gdzie możecie do woli promować swoją twórczość.

 

Zapraszamy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga! Ogłaszamy rekrutację na nowych moderatorów!

Przez ponad rok istnienia Klub się rozrósł, wzrosła też liczba użytkowników (rok temu było ich ok. 60, dziś jest nieco ponad 200), tak więc potrzebne są nam osoby, które pomagałyby nam to wszystko ogarnąć.

Wymagania? Przede wszystkim pewne ogarnięcie, jeżeli chodzi o fiki, dyspozycyjność, umiejętność organizowania dyskusji, a także znajomość poprawnej polszczyzny. Mile widziana jest też kreatywność. Chętnych proszę o kontakt na pw na Discordzie, na pw na forum lub pod adresem email [email protected]

 

Zapraszamy!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Przypominam: w ten piątek omawiamy fanfika "Szary Świt" autorstwa @Vvv dostępnego pod tym linkiem.

 

A, nadal trwa też rekrutacja na nowych moderatorów (więcej informacji wyżej).

 

Niedługo podamy wam harmonogram kolejnych spotkań.

 

Zapraszamy!

Edytowano przez Coldwind
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto harmonogram kolejnych dyskusji:

 

Piątek, 8.06 - omówienie oneshotów: "Siedem Dni" (link) autorstwa @Razh i "Celestia mi świadkiem" (link) w tłumaczeniu @Rarity

Sobota, 9.06 - omówienie oneshotów: "Początek końca" (link) autorstwa @Zodiak i "Podłoga to lawa" (link) w tłumaczeniu @Niklas 

Piątek, 15.06 - Wielka Fanfikowa Improwizacja, edycja V

Piątek, 22.06 - "Warsztaty pisarskie dla początkujących: to tytuł roboczy!" - część II

Piątek, 29.06 - omówienie fanfika "Popioły Equestrii" (link) autorstwa @DJSzklaż

 

Zapraszamy!

Edytowano przez Coldwind
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w ten piątek Klub Konesera Polskiego Fanfika organizuje drugą już część warsztatów pisarskich dla początkujących pisarzy. Ostatnio omawiane były podstawowe sprawy, teraz czas na coś bardziej zaawansowanego. Udział mogą wziąć wszyscy chętni. Gwarantujemy, że każdy wyciągnie jakąś naukę na przyszłość, dzięki której jego opowiadania będą lepsze warsztatowo. Zapraszamy!

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przypominam:

 

1) W ten piątek o 20 omawiać będziemy "Popioły Equestrii" autorstwa @DJSzklaż - link znajdziecie w harmonogramie spotkań, ale tak poza tym, to temat fika ostatnio podbiłem, by każdy mógł go bez problemu znaleźć. Zapraszam do udziału!

 

2) Nadal trwa rekrutacja na moderatorów. Chętne osoby proszę o kontakt.

Edytowano przez Coldwind
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzieńdobrerek, po małej przerwie, którą sobie zrobiliśmy, by podładować akumulatory, wracamy z kolejnymi dyskusjami!

 

Piątek, 20.07, godz. 20 - dyskusja “Mechanika robi fika, czyli o mechanikach stosowanych w literaturze”. Chcecie się dowiedzieć, jak dobrze zastosować w waszych opowiadaniach takie rzeczy jak cliffhangery czy plot twisty. Jeżeli tak, to przyjdźcie. Na pewno nie pożałujecie.

 

Piątek, 27.07, godz. 20 - “Pisanie na setkę, edycja V”. Brakowało wam ostatnio pisarskiej rywalizacji? Jeżeli tak, to cieszcie się, albowiem powracamy wraz z kolejną edycją naszych klubowych zawodów w pisaniu drabbli. Do pióra... gotowi… start!

 

Piątek, 3.08, godz. 20 - dyskusja “Były sobie fanfiki… w 2011”. Zaczynamy nowy cykl dyskusji powiązany z serią, która to zaczęła ukazywać się na łamach Equestria Times. Rok 2011 był początkiem polskiego fanfikowego półświatka. Przyjrzyjmy się dokładnie publikowanym wtedy fanfikom i powspominajmy sobie te stare czasy.

 

Piątek, 10.08, godz. 20 - omówienie opowiadania “Efekt Draconequusa” autorstwa @Gurix525, dostępnego pod tym linkiem. Mamy tu kolejny, dosyć świeży fanfik, który to nie ma zbyt wielu komentarzy. Ale czy zasłużenie? Jeżeli nie, to wyraźcie swoją opinię i w komciach, i na spotkaniu.

 

Pozdrawiam i zapraszam na serwer!

 

Edytowano przez Coldwind
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam: już w ten piątek o 20 odbędzie się piąta edycja "Pisania na setkę", czyli klubowych zawodów w pisaniu drabbli. Zapraszany wszystkich, którzy chcą sprawdzić się w pisarstwie i zmierzyć z innymi autorami.

Śmiało, przybywajcie i piszcie!

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Gwoli przypomnienia:

1. W ten piątek o 20 dyskusja "Były sobie fanfiki... w 2011". Temat chyba mówi wszystko.

2. Za tydzień (10. sierpnia) omawiamy "Efekt Draconequusa" autorstwa Gurixa - link do opowiadania znaleźć możecie w harmonogramie, temat fika zostanie też przeze mnie podbity przed omówieniem.

Zapraszamy!

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieńdoberek, już jest harmonogram kolejnych spotkań!

 

W ten piątek, czyli 17.08, godz. 20 -.”Wielka Fanfikowa Improwizacja, edycja VI”. Wolną amerykankę czas zacząć. Tego dnia możecie znaleźć odpowiedzi na każdą nurtującą was kwestię. To do dzieła! Wysilcie umysły i zaskoczcie nas ciekawymi tematami.

 

Piątek, 24.08, godz. 20 - “Niby kuce, ale ludzie - czyli słów parę o Equestria Girls w fanfikach”. Jaki potencjał ma uniwersum Końskich Dziewczyn? Co można z niego wycisnąć? Czemu u nas mało się w nim pisze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie na tej dyskusji.

 

Piątek, 31.08, godz. 20 - “Były sobie fanfiki… w 2012”. Kolejna dyskusja powiązana z nowym cyklem w Equestria Times. W roku dwa tysiące dwunastym ukazały się choćby “Zegary” Albericha czy też polskie tłumaczenie “Past Sins”. Powspominajmy razem ten obfitujący w nowe opowiadania czas.


Piątek, 07.09, godz. 20 - “Starcie Fików: Początek”. Fallout, Sinsy, Equetrip, Smocze Łzy, itd.… Który z tych fanfików jest tym najlepszym? Na placu boju może pozostać tylko jeden. A o tym zdecydujecie wy sami. Let the Games begin!

 

Pozdrawiam i zapraszam do udziału!

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni państwo, to znowu ja.

 

Dnia 15.08.2018 o 11:48, Coldwind napisał:

Piątek, 07.09, godz. 20 - “Starcie Fików: Początek”. Fallout, Sinsy, Equetrip, Smocze Łzy, itd.… (...)

 

Oj, kochani, kombinujecie już jak koń pod górę, byle tylko nie wyjść poza pewne ramy czasowe i znowu poświęcić czas tym samym tytułom :P Który to już raz? Dodam jeszcze, że linijkę wyżej jest "Były sobie fanfiki... w 2012" i naprawdę, nie rozumiem czemu w sumie nie zrobiono z tego jednego spotkania.

 

Drodzy państwo, ja pomogę. Oprócz tego, że sam tworzę sobie zawartość i generalnie zawsze czekam na merytoryczne opinie, staram się czytać różne fanfiki, polecam zerknąć sobie na wypisywane przeze mnie recenzje. Na szybko, wspomnę o tytułach, które utkwiły mi w pamięci najbardziej i które czytałem stosunkowo niedawno.

 

- "Trylogia Sunsetkowa", autorstwa Lyokoherosa. Tekst znajduje się w trzech oddzielnych wątkach, ale nie jest to aż tak uciążliwe. Generalnie nie jest to zbyt długa historia, wiąże się jakoś z uniwersum "Equestria Girls", ponadto widziałbym to jako dobrą okazję do pomówienia o tym jak można wplatać w opowiadanie własne poglądy i w jaki sposób można, za pomocą literatury, podejmować dyskusję na trudne tematy, tudzież zwracać uwagę na inne punkty widzenia. Teksty fanowskie, gdzie twórca/ twórczyni jest panem/ panią i władcą/ władczynią. Czy można inicjować dyskusję w ten sposób, czy możliwe są opowiadania polemiczne, te sprawy. Czy istnieją i jak daleko sięgają granice tego typu wątków itp.

- "Exanima: Awoken Demons", Bestera. dłuższy tekst, ale, podobnie jak "Save Me", podejmujący świat gdzie ludzie i kucyki koegzystują od zawsze, bez Biur Adaptacyjnych czy motywów znanych z "Equestria Girls". Jest to również akcja, sensacja, ale i dobra okazja do zastanowienia się w ogóle, nad autorskimi wizjami świata dla obu ras, magii i technologii, włączając w to również [Sci-Fi].

- "Przyjaźń to Magia: Ewolucja gwiazd typu słonecznego", od Niki. Ostatnio ukazała się nowa odsłona cyklu. O przemijaniu, filozofii życia, ale także nadinterpretacji rzeczywistości i starciu z tym co nieuchronne, wszystko okraszone charakterystycznym stylem, zabiegami technicznymi, które wnoszą coś nowego i kreują pewien wizerunek, co nie każdemu się udaje. Jak skutecznie podejmować takie próby, co jeszcze nie zostało wykonane, co warto rozwijać. 

- "Bez przyszłości", od Ylthin. Wiem, że tytuł ten przewija się dosyć często w Kawiarence, jednak mamy już kilka rozdziałów, samo opowiadanie okazało się (przynajmniej w mojej opinii) tak wielkim i pozytywnym zaskoczeniem, że zasłużyło na pełnoprawne spotkanie mu poświęcone. Nie tylko odnośnie tego co już jest, ale także przyszłości "Bez przyszłości". No i ogólnie - o urban fantasy, o kreacji postaci, świata, o prowadzeniu fabuły.

- "Opowieści Żałobnego Miasta", spod pióra Mordecza. Bardzo charakterystyczny świat, pełen interesujących pomysłów i wątków, a przy tym otoczony nie aż tak lekkim klimatem. Łączy w sobie różne elementy, również religijne, nie zapominając o odniesieniach do świata prawdziwego. Teksty poniekąd trudne, ale inspirujące.

- W sumie, skoro jest w planach spotkanie o "Equestria Girls" w fanfikach, dlaczego od razu nie wziąć na tapetę opowiadań Flashlighta, tj. "Bo początki bywają różne", "Magiczne dolegliwości"? Sun chyba też napisał bodaj "Sekret Sunset Shimmer".

- A może by tak o kreacji rodziny oraz rodzinności w fanfikach? Pisanie relacji ciepłych, bądź zimnych, budujących czy toksycznych, przerysowanych czy może realistycznych w stosunku do realnego świata. Szansa choćby dla "Serii Ciasteczkowej" od Madeleine, w sumie to sam bym mógł co nieco się podzielić na ten temat jako że podejmuję tę materię we własnych opowiadaniach.

 

 

Pozdrawiam!

  • +1 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że kiedy bierzemy inne fiki niż wielkie i znane, to czytam je ja, czyta je Cold i może jeszcze jedna osoba. I narzekanie. Chociaż i tak uważam, że powinniśmy brać te mniej znane opowiadania. Bo ileż można wałkować Przeszłe Grzechy, Opady i Gekonie Łzy.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Cahan napisał:

Problem w tym, że kiedy bierzemy inne fiki niż wielkie i znane, to czytam je ja, czyta je Cold i może jeszcze jedna osoba.

"Proszę przeczytać fanfic X, bo będzie omawiany w Klubie" to słaba zachęta. Rzekłbym nawet, że chu:yay:owa, dziwię się, że na kogokolwiek kiedykolwiek podziałała. Problemu radziłbym dopatrywać się gdzie indziej, chociażby w formie "klubowych dyskusji", która sama w sobie ogranicza potencjalnych uczestników. Może zatem lepiej organizować spotkania atrakcyjne również dla tych, którzy danego fanfika nie przeczytali? Tak żeby sobie przyszli i na spotkaniu dowiedzieli się dlaczego dane dzieło warto (bądź nie) przeczytać, żeby sami zobaczyli czy jest to coś dla nich?

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że moja uwaga jak zwykle zostanie odrzucona z powodu "bo Foley jest gupi*", ale przynajmniej podbiję Wam wyświetlenia w temacie. :lol:

 

*pisownia celowa

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoffman dobrze prawi. Nawet ja co rzadko zaglądam tutaj, jak i uczestniczę w dyskusjach mam wrażenie, że wymienione fiki były już n-razy poruszane.

Żeby nie było, że narzekam dla narzekania, dodam propozycje tematyki od siebie. Wybaczcie mi, że będę opierał się w dużej mirze na swojej twórczości, ale przeraźliwie mało czytam fików - wiem, grzeszę, po prostu, wolę pisać :D

Jadziem:

 

1. Kreacje kryminałów.

Przykład? Niklasowy "Pie Killer". Wiem, że sam autor mówi, że fikowi sporo brakuje, ale tekst jest napisany, ukończony, jest kryminałem.

Moje "Za grzechy moje i twoje". Dwuczęściowy kryminał.

Tematyka ta jest słabo zgłębiona w fandomie, być może są jeszcze inne teksty kryminalne, przyznaję, nie wiem. Dać z miesiąc czasu na przyswojenie, jak w szkole i dyskutować jednego wieczoru. Jest szansa, że kogoś to zmotywuje. Przedyskutujemy wady i dziury fabularne, może nawet opracujemy jakieś pomysły jak urozmaicić historię, jak kreować zagadki i jak wodzić czytelników. Być może ktoś napisze nowy tekst w tej tematyce? Czemu nie.

 

2. Forma wywiadu/dialogu.

Znów oprę się na swoich pomysłach, a pewnie i są teksty identyczne pod względem formy. "Raport z Piekła" jako mały reportaż po apokalipsie, albo "Trzy... Dwa... Jeden... Akcja!" Który opiera się tylko na dialogach, zero opisów. Teksty na jeden wieczór, akurat na małą dyskusję uzupełnioną o opowiadania podobne w formie. Wiem, że do tego drugiego fika jest podobny z Pinkie, ale nie pamiętam tytułu...

Rozmowa o innej niż standardowa forma tekstu. Jak prowadzić rozmowę, jak urozmaicać postacie z którymi prowadzone są rozmowy, jak szeregować tematykę, ile autora powinno być w takim tekście i jak to zbalansować z "rozmówcami".

 

3. Witaj Przygodo.

Czyli rozmowa o kreowaniu tekstów przygodowych, jak prowadzić akcję, jak balansować opisy lokacji z wydarzeniami, kucowe Indiana Jones, kreacje Daring Do. Tutaj pole do popisu jest szerokie jak lotnisko, do wyboru do koloru. Przygodowych jest całe zatrzęsienie, więc można dyskutować o tym przez miesiąc i materiału nie zabraknie.

 

4. Całkiem nowe fiki kucowe.

Co by tu... A rzucajmy pomysłami jak urozmaicić tekst. Wtrącenia w głównym fiku? Forma retrospekcji? Zamiennie lity tekst z wywiadem? Mieszanka wybuchowa. Może razem wpadniemy na jakiś fajny pomysł i uda się stworzyć coś intrygującego? Może akurat ktoś ma ciekawy pomysł na modyfikację standardowej formy, ale nie wie jak się do tego zabrać albo nie umie tego sensownie złożyć? Niech się wypowie, przedstawi wizję i skonfrontuje ją z pomysłami innych. Ewentualnie jeśli zabraknie pomysłów, dyskutujmy o tym co już jest stosowane, jakie są tego wady, co już się przyjadło i co wymaga poprawy? Bo czemu nie?

 

To tylko moje skromne propozycje. Zachęcam innych do dzielenia się swoimi pomysłami i... proponowania swoich tekstów.  Sporo ludzi krępuje się proponować swoje "Bo przecież Past Sins...". To rzućmy pomysł na omówienie swojego tekstu, uzasadnijmy czemu akurat ten i nakreślmy tematykę na jakiej warto by się skupić. Bo czemu nie? Różnorodność zawsze się przyda!

 

Zacznę ja:

I z miejsca odwołam się do punktu drugiego: "Raport z Piekła". Fik nie jest długi, około 30 stron jak pamiętam. Forma wywiadu. Sądzę, że został tam fajnie przedstawiony świat w chwili upadku, jak również po nim. Opowiadanie czysto postapokaliptyczne, opowiadające historie wielu postaci, od przemytników po żołnierzy. Stary tekst, ale uważam, że zestarzał się z gracją i nie stracił nic na swojej wartości. Owszem, jest to uzupełnienie innego opowiadania, ale jego znajomość nie jest wymagana do lektury tego tekstu. Porównajmy go z innymi podobnymi opowiadaniami, czy to post-apo, czy takich w formie wywiadu.

Możemy omówić sposób przedstawiania różnych wydarzeń przez różne postacie, stwierdzimy czy jest to sensowne i czy faktycznie jest tam różnorodność, czy tylko wtórność rozmówców. Czy może historie są wciągające, czy może nudne albo znów - wtórne? Jak go udoskonalić? Czego mu brakuje? Bo jest mocną stroną i co warto rozwinąć? Może jakaś postać zasłużyła by na swojego małego one-shota w tym klimacie i uniwersum?

 

Co wy na to?

 

Edytowano przez Bester
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, że ktoś wreszcie napisał jakąś opinię.

Cahan ujęła sedno problemu z omówieniami: zainteresowanie jest, jakie jest. Co do postu Foleya: na początku każdego omówienia prosimy tych, którzy przeczytali omawiane opowiadania, o wyrażenie własnej opini i o (nie)polecenie, w miarę możliwości unikając spoilerów. To nie jest tak, że rezygnujemy z omówień na zawsze - robimy miesiąc przerwy i tyle. Potem wracamy (Hoffman, tak nawiasem mówiąc, to myślałem o omówieniu w najbliższym czasie własnie Examiny - fanfika dosyć świeżego, by napędzić mu zainteresowanie).

Starcia fików, poza pierwszym ze spotkań, będących wprowadzeniem, nie będą odbywać się w piątki, tak jak główne spotkania. Powiedzmy, że to działanie marketingowe, mające przyciągnąć i uaktywnić tych, którzy mają standardowy kanon fików. Plus jeszcze nie ustalilśmy ostatecznej listy "zawodników", na której mogą się koniec końców pojawić te nowsze dzieła - wymienione w harmonogramie to tylko 4 bardziej znane przykłady. Kto wie, może koniec końców wygra świeżość?

Jeżeli macie jakieś pomysły, to dzielcie się nimi śmiało, bo każdy jest na wagę złota. Bester, Hoffman, dzięki wielkie. Niech inni biorą z was przykład. Takich rzeczy nam trzeba. Foley, jeżeli masz jeszcze jakieś idee apo promocji omawianych opowiadań, to śmiało (tak na marginesie, to szkoda, że nie było cię na omówieniu twoich opowiadań z serii D&D).

To nie jest tak, że się nie staram. Wkładałem w Klub wiele pracy nawet wtedy, gdy byłem na skraju wyczerpania psychicznego. Pomoc użytkowników jest cenna, w końcu to wszystko jest dla nich.

Koniec i bomba. Kto nie czytał, ten trąba.

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Coldwind napisał:

To nie jest tak, że się nie staram. Wkładałem w Klub wiele pracy nawet wtedy, gdy byłem na skraju wyczerpania psychicznego. Pomoc użytkowników jest cenna, w końcu to wszystko jest dla nich.

 

To nie jest tak, że ktoś sugeruje, że się nie staracie, a na pewno nie ja, po prostu, liczymy na większą różnorodność. Zdaję sobie sprawę, że Klub zajmuje czas i męczy, jak każdy projekt, co by to nie było, z czasem przytłoczy. Ale nie ma się co załamywać, zawsze można zwolnić, zrobić przerwę :D

Czekamy na dalszy rozwój!

 

Swoją drogą inicjatywa trzyma się naprawdę długo, jestem pod wrażeniem, ponieważ na starcie słyszałem trochę głosów, że to wszystko szybko padnie, a tu niespodzianka, działa i trzyma się nieźle!

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tym bardziej. 

Zwłaszcza, że... co tu dużo mówić sam w innym fandomie prowadzę podobną inspirowana klubem inicjatywę... idzie niestety gorzej, no ale... zresztą to nie na temat. 

 

No i... muszę nie zgodzić się z Foleyem (nie dlatego, że jest głupi... podstaw by tak stwierdzić nawet specjalnie nie mam...)

6 godzin temu, Foley napisał:

Problemu radziłbym dopatrywać się gdzie indziej, chociażby w formie "klubowych dyskusji", która sama w sobie ogranicza potencjalnych uczestników. Może zatem lepiej organizować spotkania atrakcyjne również dla tych, którzy danego fanfika nie przeczytali?

Moim zdaniem to nie jest tak, że obecna forma czyni spotkania nie atrakcyjnymi dla osób, które danego dzieła nie czytały. Ba byłem na niejednym spotkaniu dotyczącym opowiadania zupełni mi nie znanego i... całkiem przyjemnie się czytało, a i nawet zdarzało mi się włączyć do dyskusji. 

Na przykład nie tak dawno, na ostatnim spotkaniu omawiany był "Efekt Draconequusa". Nie czytałem go a brałem udział w dyskusji i całkiem ciekawie było. Ba nawet mój udział nie irytował znających opowiadanie i udało mi się "dobre pytanie" zadać. I nawet dość mnie zaciekawiło omawiane opowiadanko... 

Spoiler

Inna sprawa, że sam prowadzę podobną inicjatywę i może trochę u mnie wchodzić taka potrzeba "ratowania spotkania komuś, w kogo skórze byłem" (w pewnym sensie przynajmniej... ale i tak to lubię i dobrze się przy tym bawię)

Spoiler

No i czasem robię sobie przy tym autoreklamę Lyokoverse czy Archiwów... no, ale skoro nikt jeszcze na to nie narzekał... :ppshrug:

 

Po za tym... jak były takie właśnie krótkie opowiadania to ja generalnie nie raz miałem myśl "o to jest krótkie, przeczytam sobie i może pogadam". Jasne, czasem potem wyszło inaczej... ale jednak przynajmniej w wypadku opowiadań, które nie są cegłami (czyli powiedzmy do 20k słów... oczywiście możne też zapytać "co to za cegła co ma 30k słów". Czy 40k, czy 50k... i prawie dochodząc to momentu, gdy powiemy "E dobra, 300k słów to jednak jest cegła" zatrzymajmy się więc już na wartości 20k) generalnie ta zachęta działa. 

Sam też np miałem odczuwalny wzrost zainteresowania, gdy moje króciutkie "Ocalenie" zostało wytypowane.

(Innymi słowy - to najlepiej sprawdza się przy krótszych dziełach, z cegłami jest większy problem...)

 

No i...ŁAŁ! KTOŚ ZASUGEROWAŁ OMÓWIENIE MOJEGO OPOWIADANIA!:pinkie2:

Pozwolę też od siebie dodać, że Trylogia Sunsetkowa wiąże się nie tylko z Equestria Girls (w którym rozgrywa się przecież tylko ostania część. No dobra, w 2 są w pewnym sensie wzmianki, ale rozpoznawalne tylko dla osób i tak uniwersum znających) - powiedziałbym, że nawet tematem ogólny, który tu bardziej pasowałby jest sam wątek Sunset Shimmer - pewnych luk jakie zostawiły filmy o potencjału jaki ma ta postać. W końcu właśnie je uzupełniając i kierując się głównie poszlakami zostawionymi przez serial stworzyłem całkiem bogatą historię. A było też parę podejmujących temat całkiem inaczej (np przytoczone opowiadania Flashlighta). 

Spoiler

Po za tym nie do końca bym powiedział, że to jest takie "wplatanie własnych poglądów"... wszak, to że w Equestrii aborcja jest nielegalna i uważana za zbrodnie nie jest w większym stopniu wplataniem poglądów niż sytuacja w której kucykom miałoby to nie przeszkadzać i być w Eqiestrii legalne. Nie mówiąc o fakcie, że w takiej sytuacji trudno by postacie miały jakoś szczególnie inne zdanie... zwłaszcza jak jednej z nich groziła aborcja... 

Spoiler

I bez wątpienie nie jest to też bardziej wplataniem poglądów niż obecnosć homoshipów... a jakoś nigdy nie widziałem, by pod opowiadaniami z takowymi ten zarzut się pojawił... 

(Przy okazji @Hoffman małe wyjaśnienie dlaczego jeszcze nie odniosłem się do tych komentarzy pod poszczególnymi częściami trylogii - były one na tyle rozbudowane i dające do myślanie, że uznałem iż by zrobić to należycie musiałbym przy okazji odświeżyć sobie samo opowiadanie... na co ostatnio nie potrafiłem znaleźć czasu zajęty innymi projektami.)

 

I generalnie jak jest mowa o tematach.. cóż mi głównie przychodzą do głowy takie, które się właśnie z Equestria Girls

Czyli

- Syreny - co z nimi, pojawiły się w Rainbow Rocks i zniknęy, a postacie te mają ogromny potencjał (np po angielsku czytałem kilka świetnych opowiastek z ich udziałem, jedna napisana przez Prane'a, niewątpliwie znanego niektórym, choćby z Klubu) zarówno jako grupa jak i poszczególne postacie. 

- Zasada analogii czyli ludzkie odpowiedniki postaci ze świata kucyków i na odwrót - przecież to jest potencjalnie potężne źródło inspiracji! Na przykład: kim byłyb Blueblood w ludzkim świecie? Albo Sombra, albo Tirek. Kim są Wonberbolci w świecie ludzi? A uczniowie Liceum Canterlot? Przecież wielu nie bazowało na żadnych kucykach. Podobnie jak część Crystal Prep. No i własnie kim byłaby Dyrektor Grzyb? Albo Wallflower? Czy Timber i Gloriosa. Cała masa postaci... 

- dylatacja czasu miedzy światami, umagicznienie ludzkiego świata i dlugofalowe skutki tego... hej, a może i rozmowa o magii i systemach magicznych w fanfikach nie byłaby takim złym pomyslem? Ale też i w drugą stronę ten świat daje takie smaczki jak... możliwość wyjaśnienia obsesji Lyry na punkcie ludzi! - jak chocby u mnie w "Nocnym odkryciu". I oczywiście przywołuje to też nie jestem pewien czy poruszaną(znaczy wiem, Hofman też to jkby sugerował, ale mi chodzi, że w Klubie), a nader fascynującą kwestię relacji nauki i magii.

 

No i są też i inne kwestie... jak choćby - zwłaszcza ta odległa - historia Equestrii... czy tez geografia, choć to może już było...

Może też o rasie/motywie kucykoperzy czy nawet ogólnie o rasach Equestrii... jakie są i jak można je wykorzystać, jakie można wprowadzić... słyszałem np że w 8 serii mają dodać kiriny...

Spoiler

Heuh, kolejna rzecz, w której "wyprzedziłem Hasbro"... choć na razie były o nich tylko wzmianki...

Spoiler

No, a mnie Prane i w sumie on mnie trochę zainspirował, choć i tak raczej mamy różne ich przedstawienia.

 

O, alboo wykorzystaniu antagonistów z poprzednich generacji! Tirek jest takim przykładem, Grogar był wspominany już w 7 sezonie i w 8 ponoć ma się pojawić.. a przecież inni też byli i niektórzy może mieliby nawet racje bytu w obecnym świecie. 

Edytowano przez Lyokoheros
  • +1 1
  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swój jeden grosz odnośnie propozycji Hoffmana: wolałabym, żeby "Bez Przyszłości" jeszcze trochę poczekało i rozrosło się o kolejne rozdziały (najlepiej te ostatnie). Wspólne omawianie fika na tak wczesnym etapie jest IMO odrobinę bezcelowe, bo zbyt wiele się z niego nie wyciągnie, nie chcę też zajmować jednym tytułem kilku klubowych spotkań - polski fandom ma o wiele więcej do zaoferowania, niż tylko moje wypociny i nie chciałabym odbierać słodkiej atencji należytej uwagi innym autorom. Chwilowo wystarczą mi komentarze pod fikiem (do których muszę się jeszcze odnieść, ajć).

  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam: jutro o 20 dyskusja wspominkowa o polskim półświatku literackim w roku 2012.

 

W przyszłym tygodniu inaugurujemy starcia fanfików. Nie jesteśmy głusi na wasze sugestie, pojawią się zarówno klasyki, jak i nowości - listy "gladiatorów" są już prawie że ułożone. Oczywiście, mogą być narzekania, że nie ma tego czy tamtego fika, ale wiecie... tak dużo opowiadań, tak mało czasu...

 

Pozdrawiam i zapraszam do udziału!

 

P.S.: Śmiało, wrzucajcie tu jakieś sugestie dotyczące spotkań i innych rzeczy dotyczących Klubu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...