Skocz do zawartości

MLP "Naukowo"


Pixelator

Recommended Posts

Witajcie. Jako że mam umysł ścisły (co nie zaprzecza umiejętności rysowania i komponowania), od dawna nurtują mnie pytania związane z fizyką magii, w ogóle fizyką, działaniem/powstawaniem cutie marków itp. itd. w MLP. Wiem że są to tematy których nie należy poruszać bo "to nie o to chodzi", ale jednak ten temat założyłem. Macie pytania? Dawajcie. Macie odpowiedzi? Dawajcie. Macie pożyczyć dwie dyszki? Dawa... eee co?

 

Jak działają CMki? Są one połączone [Mózg--->CM] czy [Mózg--->CM]? A może połączenie jest obustronne[Mózg<--->CM]? Dlaczego CM nie może powstać np. przy wypróżnianiu się? Sugeruje to, że poza doświadczeniem ważny jest też stosunek kuca do wykonywanej czynności [Mózg--->CM]. Ale czekajcie, czekajcie. Podczas znaczkowej ospy, Apple Bloom zdobywała nowe umiejętności, co oznacza, że znaczki też je dają [Mózg<--->>CM], lub pogłębiają - w końcu znaczki z ospy nie były normalne (to było raczej [CM--->>>Mózg]). Co o tym sądzicie?

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu Bleflar napisał:

Najrozsądniejszą teorie o CM widziałem w polskiej parodii My little dashie, możesz zobaczyć ten fanfic więc nie będę strzępić klawiatury.

A co do magii do w Equestrii może być tak jak w moim autorskim uniwersum techno-magicznym fantasy, a mianowicie magia to cząstki elementarne zwane thaumami (przynajmniej u mnie).

W moim uniwersum fantasy działa to tak:

Magiccum (u ciebie thaum) jest cząstką na poziomie subatomowym (protony, elektrony, neutrony) odkładającą się w jądrze atomowym, której liczba byłaby zapewne odnotowywana w układzie okresowym (stanowiłoby to spory problem, bo żeby uwzględnić w segregacji 3 składniki, pola układu musiałyby by mieć 3 osie symetrii). Przy moim założeniu wszystko byłoby w jakimś stopniu magiczne. Rogi jednorożców mogłyby być zrobione z wapnia o wysokim namagikalizowaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje coś takiego jak stała struktury subtelnej, która określa podstawowe prawa fizyki już na poziome kwantowym. Jednak we świetle najnowszych odkryć stała ta zmienia się co jakiś czas i też inne jej parametry obowiązują w rożnych częściach wszechświata.

Jeśli dobrze rozumiem możliwym jest, by gdzieś prędkość światła była by mniejsza niż np. prędkość dźwięku, a elektrony mogą mieć zbyt małe znaczenie, by tworzyć rzeczywistość i robi ją coś innego.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stała_struktury_subtelnej

 

To powinno też oznaczać, że magia i inne zasady z MLP są gdzieś jak najbardziej logiczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziemowit

Serio? Będziemy gadać o połączeniu bajki dla pięcioletnich dziewczynek z nauką? Jak dla mnie w bajka to bajka, występuje w niej wiele rzeczy niewyjaśnianych np. magia czy ogon Pinkie, ale analizowanie tego jest jak dla mnie rzeczą dziwną i śmieszną. Zamiast gadać o takich rzeczach lepiej skorzystajcie z  zabaw i dyskusji jakie proponują nam działy. Nie mam nic przeciwko rozmawianiu o nauce, ale mieszanie tego z kucami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit. Porównywanie magii jako formę energii można nie tylko na podstawie kucyków, ponieważ każdy utwór, gdzie mamy magię można analizować porównywać pod tym względem i niezależnie od specyfiki utworu, bądź utworów. Tutaj tak się złożyło, że temat ten można odnieść do uniwersum MLP, czy EQG:).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziemowit
7 minut temu Król Etirenus napisał:

Ziemowit. Porównywanie magii jako formę energii można nie tylko na podstawie kucyków, ponieważ każdy utwór, gdzie mamy magię można analizować porównywać pod tym względem i niezależnie od specyfiki utworu, bądź utworów. Tutaj tak się złożyło, że temat ten można odnieść do uniwersum MLP, czy EQG:).

Nie długo będziemy rozmawiać o tym kiedy będzie koniec świata i odmierzać ilość metrów asteroidy od Equestrii. A podejrzewam, że nawet twórcy tego nie analizowali. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
2 godziny temu Bleflar napisał:

Ja o tym myślę dosyć podobnie ale jeśli poprzez "wapń o wysokim namagikalizowaniu" masz na myśli silnie naładowany magicznie wapń to raczej wątpię, Jak dla mnie to one są organami skupiającymi energię thaumiczną/Magiccum i manipulujące ją. Bo to czego jestem pewien że są pokryte skórą. A to że sam róg raczej nie jest z wapnia to że mógł zwiotczeć od czarciego żartu.
 

 

 

Zastanawiam się w takim razie, z czego jest zrobiony. Po głębszym zastanowieniu też doszedłem do tego że nie jest zrobiony z wapnia, bo kontrola takiego organu wymagała by dużego unerwienia, którego kości jak wiadomo nie mają. 

 

 

Edytowano przez Pixelator
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu fallout152 napisał:

Istnieje coś takiego jak stała struktury subtelnej, która określa podstawowe prawa fizyki już na poziome kwantowym. Jednak we świetle najnowszych odkryć stała ta zmienia się co jakiś czas i też inne jej parametry obowiązują w rożnych częściach wszechświata.

Jeśli dobrze rozumiem możliwym jest, by gdzieś prędkość światła była by mniejsza niż np. prędkość dźwięku, a elektrony mogą mieć zbyt małe znaczenie, by tworzyć rzeczywistość i robi ją coś innego.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stała_struktury_subtelnej

 

To powinno też oznaczać, że magia i inne zasady z MLP są gdzieś jak najbardziej logiczne.

 

Powolne światło?

1. Co z E=mc2

2. Toż to Świat Dysku!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu Ziemowit napisał:

Nie długo będziemy rozmawiać o tym kiedy będzie koniec świata i odmierzać ilość metrów asteroidy od Equestrii. A podejrzewam, że nawet twórcy tego nie analizowali. 

Tak. Nie wnikali tak szeroko naukowe koncepcje funkcjonowania uniwersum kucyków. 

Nakręcą kucykowy Armagedon i pozbędą się asteroidy :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu Pixelator napisał:

Toż to Świat Dysku!

Powstała kiedyś książka z takim uniwersum - Flatland, która jest do dziś analizowana pod kontem logiczności przez matematyków, tak jak my tu sobie analizujemy MLP(nie tylko w tym temacie). Inni też zakładają istnienie konstrukcji wielowymiarowych, co było np. w filmie Interstellar. Jednakże świat kuców jest z grubsza trójwymiarowy, więc to trochę schodzenie z tematu.

Napiszę tylko tak: coś w tym jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziemowit
7 godzin temu Bleflar napisał:

Oj ziemowit ziemowit. Ty chyba nie wiesz kiedy odpuścić. Mówienie naukowcom (przynajmniej z zamiłowania) żeby przestali robić "naukowe rzeczy" równa się samobójstwu. Więc jeśli nie zamierzasz nic wnieść do tematu to możesz sobie iść.

Patrzę, patrzę i żadnego naukowca w tym temacie nie widzę. Poza tym dobrze wiedzieć, że naukowcy zajmują się tłumaczeniem istnienia magii w świecie kucy :rainderp:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzinę temu Ziemowit napisał:

Patrzę, patrzę i żadnego naukowca w tym temacie nie widzę. Poza tym dobrze wiedzieć, że naukowcy zajmują się tłumaczeniem istnienia magii w świecie kucy :rainderp:

 

Chyba przeoczyłeś "przynajmniej z zamiłowania". Poza tym nie traktuję tego poważnie, a raczej w ramach rozrywki intelektualnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziemowit
Właśnie teraz Pixelator napisał:

Chyba przeoczyłeś "przynajmniej z zamiłowania". Poza tym nie traktuję tego poważnie, a raczej w ramach rozrywki intelektualnej.

Nie przekonałeś mnie tym argumentem. Wciąż uważam, że mieszanie jednego z drugim jest pozbawione najmniejszego sensu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziemowit
18 minut temu Bleflar napisał:

Może i jest bez sensu ale za to jakie fajne.

Jest kretyńskie. Poza tym moje posty wnoszą do tematu to, że temat jest bez sensu. Dziękuję i tak chciałem tylko tyle powiedzieć :rainderp: 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
godzinę temu Ziemowit napisał:

Jest kretyńskie. Poza tym moje posty wnoszą do tematu to, że temat jest bez sensu. Dziękuję i tak chciałem tylko tyle powiedzieć :rainderp: 

Krytykowanie tego rodzaju zabawy, to jak krytykowanie jakiegoś gatunku muzyki. Nie podoba ci się - nie słuchaj. :ppshrug:

Minus, @Ziemowit? Coś ci się nie podoba?

Edytowano przez Pixelator
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziemowit

Dobra, dobra. Waszych poglądów urazić nie chciałem (jeżeli tak się stało to przepraszam). Po prostu jest dla mnie to dziwne i trochę odległe mieszanie takich spraw. Ja już się tutaj mieszać nie będę w wasze rozmowy, jeżeli przesadziłem, napisałem zbyt pochopnie to przepraszam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu Ziemowit napisał:

Dobra, dobra. Waszych poglądów urazić nie chciałem (jeżeli tak się stało to przepraszam). Po prostu jest dla mnie to dziwne i trochę odległe mieszanie takich spraw. Ja już się tutaj mieszać nie będę w wasze rozmowy, jeżeli przesadziłem, napisałem zbyt pochopnie to przepraszam. 

Poglądy to zbyt mocne słowo na określenie tego... czegoś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu Ziemowit napisał:

Dobra, dobra. Waszych poglądów urazić nie chciałem (jeżeli tak się stało to przepraszam). Po prostu jest dla mnie to dziwne i trochę odległe mieszanie takich spraw. Ja już się tutaj mieszać nie będę w wasze rozmowy, jeżeli przesadziłem, napisałem zbyt pochopnie to przepraszam. 

 

Spoko  Ziemowit. Ja nie czuję się urażony. A to, że Pixelator się wypowiada na temat MLP pod względem naukowym, może mi się przydać. W razie czego jego naukowe podejście przekieruję na inny tor (może mi ono pomóc). I zmotywuje mnie do napisania opowiadania osadzonego w realia uniwersum MLP czy EQG. Mam już pewne zaczątki i i sam tytuł, oraz ujęcie systematyczne tego dzieła. I to właśnie ujęcie to będzie istotne do naukowych rozważań, oraz elementy fabularne.

Edytowano przez Król Etirenus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magia w MLP nie jest spójna. Ogólnie MLP nie jest spójne.

 

Chcieliście Naukowo?Czas zabić temat
Osobiście najchętniej myślę o magii jako jakimś innym oddziaływaniu. Może kuce nie mają SU(2) x SU(3) x U(1), tylko np. SU(2) x SU(3) x U(1) x E8 (bardzo fajna, spójna, jednospójna 248-wymiarowa grupa Liego). Pod wpływem spontanicznego łamania symetrii (E8 -> E7) tworzy się 115 bozonów Goldstone'a (albo trochę mniej bo symetria lokalna a nie globalna więc Higgs). Pozdro z obliczeniami na 3875-wymiarowej nieprzywiedlnej reprezentacji zespolonej.
Tak więc takie bozony se latają po świecie i oddziałują. Któreś zostały zaadoptowane na drodze ewolucji przez kuce, więc te umieją z nich korzystać, tak jak my umiemy korzystać z fantastycznego bozonu jakim jest foton.

 

Czemu uważam, że magia w MLP nie jest spójna? Cóż, patrząc z fizycznego punktu widzenia, kucyki umieją przeprowadzać bez problemu bardzo złożone procesy, w tym zmienianie kształtu żywych organizmów (S01E26 i wiele więcej). Zaklęcie starzenia kwiatka jest trudniejsze niż zmiana myszy w koniopodobne mutanty? Istnieje bardzo dużo takich drobnostek. Odwrócenie grawitacji jest bardzo sprzeczne z ogólną teorią względności ( z grawitacją Newtonowską niekoniecznie). Ach, i jeszcze podróże w czasie. Działanie słońca. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

 

Panowie wcześniej pisali o cząstkach siedzących w jądrach atomowych... . Musiałyby oddziaływać silnie.

Poza tym, same nowe cząstki bez nowych oddziaływań chyba by nic nie dały. Chciałbyś takie nowe stabilne kwarki? Które by tworzyły stabilne hadrony? Chyba by za dużo nie zmieniły. W sensie: nowe cząstki miałyby inne masy, ale chemia byłaby podobna. Główną różnicą byłby człon symetryczny modelu kroplowego - energie jąder atomowych byłyby trochę inne. Według mnie potrzeba czegoś więcej by stworzyć coś takiego jak kucomagia.

 

Polecam pozastanawiać się nad tym od strony geometrycznej. W sensie: może to byłby efekt geometryczny, tak jak grawitacja w OTW. Portale do innych światów jako efekt obstrukcji topologicznych wiązki włóknistej nad czasoprzestrzenią. so much sense...

Edytowano przez Mordoklapow
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
4 godziny temu Mordoklapow napisał:

Magia w MLP nie jest spójna. Ogólnie MLP nie jest spójne.

 

Chcieliście Naukowo?Czas zabić temat
Osobiście najchętniej myślę o magii jako jakimś innym oddziaływaniu. Może kuce nie mają SU(2) x SU(3) x U(1), tylko np. SU(2) x SU(3) x U(1) x E8 (bardzo fajna, spójna, jednospójna 248-wymiarowa grupa Liego). Pod wpływem spontanicznego łamania symetrii (E8 -> E7) tworzy się 115 bozonów Goldstone'a (albo trochę mniej bo symetria lokalna a nie globalna więc Higgs). Pozdro z obliczeniami na 3875-wymiarowej nieprzywiedlnej reprezentacji zespolonej.
Tak więc takie bozony se latają po świecie i oddziałują. Któreś zostały zaadoptowane na drodze ewolucji przez kuce, więc te umieją z nich korzystać, tak jak my umiemy korzystać z fantastycznego bozonu jakim jest foton.

 

Czemu uważam, że magia w MLP nie jest spójna? Cóż, patrząc z fizycznego punktu widzenia, kucyki umieją przeprowadzać bez problemu bardzo złożone procesy, w tym zmienianie kształtu żywych organizmów (S01E26 i wiele więcej). Zaklęcie starzenia kwiatka jest trudniejsze niż zmiana myszy w koniopodobne mutanty? Istnieje bardzo dużo takich drobnostek. Odwrócenie grawitacji jest bardzo sprzeczne z ogólną teorią względności ( z grawitacją Newtonowską niekoniecznie). Ach, i jeszcze podróże w czasie. Działanie słońca. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

 

Panowie wcześniej pisali o cząstkach siedzących w jądrach atomowych... . Musiałyby oddziaływać silnie.

Poza tym, same nowe cząstki bez nowych oddziaływań chyba by nic nie dały. Chciałbyś takie nowe stabilne kwarki? Które by tworzyły stabilne hadrony? Chyba by za dużo nie zmieniły. W sensie: nowe cząstki miałyby inne masy, ale chemia byłaby podobna. Główną różnicą byłby człon symetryczny modelu kroplowego - energie jąder atomowych byłyby trochę inne. Według mnie potrzeba czegoś więcej by stworzyć coś takiego jak kucomagia.

 

Polecam pozastanawiać się nad tym od strony geometrycznej. W sensie: może to byłby efekt geometryczny, tak jak grawitacja w OTW. Portale do innych światów jako efekt obstrukcji topologicznych wiązki włóknistej nad czasoprzestrzenią. so much sense...

@Mordoklapow Eee... przełóżi to na prawie ludzki, bo większości pojęć nie ogarniam kompletnie (jestem z 1 gim, a nie po studiach fizyki kwantowej, więc wiesz...). Z nazwami się spotkałem, (poza tą geometrią) ale co i jak to już niezbyt. Pomóż - tu lub na PW - Pls... 

 

 

Edytowano przez Pixelator
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...