Skocz do zawartości

Quiz wiedzy astronomicznej


Sosna

Recommended Posts

Witajcie w pierwszej edycji quizu astronomicznego. Pytania będą miały zróżnicowany poziom trudności. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi na najłatwiejsze pytanie otrzymacie 1 punkt, za pytanie o średnim poziomie trudności 2 punkty, a za pytanie trudne punktów 3.  Na początku każdego miesiąca począwszy od 1 sierpnia ( bo lipiec za blisko) osoba z największą ilością punktów dostanie jakiś mały prezent niespodziankę. Co to będzie? Jeszcze nie wiem dużo zależy od tego, co uda mi się zorganizować, ale wysoce prawdopodobnym jest, że będzie to jakaś gra lub jakiś obrazek przygotowany przez jakiegoś zdolnego artystę na zamówienie osoby z największą ilością punktów. W każdym razie jakoś pod koniec miesiąca będę mówił, co udało mi się zorganizować. Po każdym miesiącu liczba punktów będzie zerowana dla wszystkich, by wszyscy mieli równe szanse na wygraną.

Tak więc zaczynamy. Na początek pytanie za 1 punkt:

 

Ziemia jest:

a) kulą

b) geoidą

c) płaską tarczą 

d) okręgiem

 

Punktacja:

Spoiler

Twister - 3 punkty

Cyan Leaf - 2 punkty

Mordoklapow - 1 punkt

Poszukiwacz15 - 1 punkt

Król Etirenus -1 punkt

Chief -1 punkt

Pixelator - 1 punkt

 

Edytowano przez Sosna
Link do komentarza

i to jest poprawna odpowiedź. Mordoklapow otrzymuje 1 punkt. A teraz wyjaśnienie dlaczego nie mogłem uznać odpowiedzi, że Ziemia jest elipsoidą. Sprawdziłem w trzech źródłach i w każdym jest podane, że Ziemia jest Geoidą. Owszem geoida ma cechy wspólne z elipsoidą takie jak biegunowe spłaszczenie i obrót wokół krótszej z osi, czyli z grubsza jest sferoidą. Różnica między geoidą a elipsoidą polega na nierównomiernym rozkładzie gęstości we wnętrzu Ziemi, oraz na występowaniu na powierzchni geoidy znacznych różnic wysokości terenu.

Kolejne pytanie również za 1 punkt

 

Planeta posiadająca zewnętrzne pierścienie leżące w płaszczyźnie równika planety to:

a) Saturn

b) Neptun

c) Uran

d) Mars

 

 

Link do komentarza

Zgadza się. Twister otrzymuje 1 punkt. Punktacja jest na bieżąco aktualizowana w pierwszym poście

 

Kolejne pytanie tym razem za 2 punkty

 

Średnia odległość Słońca od Ziemi oraz Księżyca od Ziemi wynosi odpowiednio:

a) 149 600 000 km i 386 580 km

b) 143 200 000 km i 384 400 km

c) 149 600 000 km i 384 400 km

d) 158 300 000 km i 321 789 km

Link do komentarza

8 minut, w tej (jedynej) dziedzinie mogę się wykazać bez użycia wikipedii.

 

PS. Uran też ma pierścienie, więc a i c  w 2 pytaniu.

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza

Zgadza się jest to około 8 minut. Co do pierścieni Urana. Owszem Uran też je posiada ale ich położenie względem płaszczyzny równika planety jest zmienne i w przeciwieństwie do pierścieni Saturna, nie zawsze są w tej płaszczyźnie.

po punkcie otrzymują Poszukiwacz15 i Cyjan Leaf

kolejne pytanie również za 1 punkt

Naturalnym satelitą Jowisza wyróżniającym się niezwykłą aktywnością wulkaniczną jest:

a) Ganimedes

b) Kallisto

c) Io

d) Europa

Link do komentarza

Oczywiście, że rok świetlny to jednostka odległości. Dokładniej jest to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu roku w przestrzeni kosmicznej.

Kolejne pytanie za dwa punkty

Międzynarodowa stacja kosmiczna powstała w wyniku połączenia projektów budowy trzech stacji kosmicznych. Są to

a) rosyjska stacja Mir-2, grecka stacja Kolubeos oraz amerykańska stacja Space

b) chińska stacja Yì Nián, europejska stacja Columbus oraz amerykańska stacja Freedom

c) europejska stacja Columbus, amerykańska stacja Freedom oraz rosyjska stacja Mir-2

d) Japońska stacja Ikimasu, rosyjska stacja Mir-2 oraz chińska stacja Yì Nián

Link do komentarza
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ok wiem, że od ostatniego pytania minęło "trochę" czasu ale było to spowodowane trudnościami ze znalezieniem odpowiedniego pytania oraz materiałem źródłowym do pytań, a także nieco brakiem czasu. Wszyscy oczywiście odpowiedzieli prawidłowo i dostają po 2 punkty. Od początku przyszłego miesiąca postaram się wrzucać pytania z większą częstotliwością oraz zmodyfikuję nieco zasady rozdawania punktów. Czyli od kolejnego pytania punkty będzie dostawać tylko osoba, która jako pierwsza udzieliła prawidłowej odpowiedzi. Przy okazji nagrodą za największą ilość punktów będzie jedna z trzech gier do wyboru. Gierki raczej mało znane, ale może kogoś zainteresuje któraś.

Tymczasem nie tracąc czasu pora na kolejne pytanie, tym razem za jeden punkt

Rok galaktyczny trwa:

a) 500-600 milionów lat

b) 10-15 milionów lat

c) 2 miliardy lat

d)225-250 milionów lat

Link do komentarza
×
×
  • Utwórz nowe...