Skocz do zawartości

Scooby-Doo


BiP

Recommended Posts

hg4RgGS.png

 

Scooby-Doo, to jeden z najbardziej znanych seriali animowanych na świecie, emitowany jest nieprzerwanie od 69 roku, dzięki czemu trafił do "Księgi Rekordów Guinnessa" .

 

Ciekawostki na temat bohaterów serii „Scooby-Doo"

Spoiler

- Scooby-Doo – ulubiony przez dzieci na całym świecie dog niemiecki, główny bohater filmów i kreskówek z serii Scooby-Doo. Jego najlepszym przyjacielem jest Shaggy, z którym dzieli te same cechy charakteru – niezaspokojony apetyt (obaj przepadają za „Scooby snackami") oraz obawy przed braniem udziału w akcjach przeciw potworom. Scooby-Doo urodził się na farmie szczeniaków w Knittingham, a jego pełne imię brzmi Scoobert.

 

- Scrappy–Doo – siostrzeniec Scooby-Doo, niezwykle odważny szczeniaczek, pojawił się w kreskówkach w 1979 roku.

 

- Scooby-Dum – kuzyn Scooby-Doo, szary dog, detektyw, który często szuka tropów i wskazówek nawet po zakończeniu akcji.

 

- Scooby-Dee – kuzynka Scooby-Doo, biały dog, jest aktorką, mówi z południowym akcentem i często zachowuje się bardziej jak dziewczyna, niż kuzynka Scooby'ego.

 

- Whoopsy-Doo – kuzyn Scooby-Doo, klown, należy do wujka Shaggy'ego – Gaggy Rogersa.

 

- Ruby-Doo – siostra Scooby-Doo, matka Scrappy-Doo.

 

- Horton-Doo – wujek Scooby-Doo, interesuje się potworami i nauką.

 

- Dumper Scoots – zwariowany lew, który myśli, że jest psem. Mówi w podobny sposób, co Scooby-Doo, dlatego jest przekonany o ich pokrewieństwie.

 

- Shaggy (właśc. Norville Rogers) – najlepszy przyjaciel i właściciel Scooby-Doo, którego traktuje jak człowieka. Wyróżnia się charakterystycznymi powiedzonkami (Zoinks! D-d-d-duch!) i niedbałym wyglądem – ma rozczochrane włosy, jest patyczkowaty i zgarbiony, zawsze ubrany w zielony t-shirt i czerwone spodnie, ale też jest najweselszym bohaterem serii. Łączy w sobie elementy beatników ze wczesnych lat 60-tych i hippisów z początku lat 70-tych. Inspiracją dla postaci była inna postać kultury amerykańskiej – Maynard G. Kres, beatnik grany przez Boba Denvera w sitcomie z lat 60-tych The Many Loves of Dobie Gillis. Shaggy, podobnie jak Scooby-Doo, jest wiecznie głodny i tchórzliwy, ale zawsze niezastąpiony przy tropieniu duchów; to on najczęściej gra rolę tzw. „żywej przynęty" w tropieniu potworów. Przez pewien czas Shaggy był wegetarianinem, na życzenie podkładającego mu głos aktora Caseya Kasema, który nie jadł mięsa. Po reklamie Burger Kinga w 1995, w której brała udział postać Shaggy'ego, aktor odszedł a Shaggy'emu głosu użyczali Scoot Innes, Billy West, Matthew Lillard i Scott Menville. Ojciec Shaggy'ego jest policjantem, rodzice mieszkają w Plymouth, Massachusetts. Siostra Maggie Rogers występuje w serii „Szczeniak zwany Scooby-Doo", nazywana jest tam „Sugey". Fred (właśc.

 

- Fred Herman Jones) – jest liderem grupy i zazwyczaj to on prowadzi samochód Tajemniczej Spółki – Wehikuł Tajemnic (Mystery Machine). Jest elegancko ubranym (zawsze nosi apaszkę) i dzielnym blondynem, przez co stanowi zupełne przeciwieństwo Shaggy'ego. W miarę kręcenia kolejnych odcinków wykazuje duże zainteresowanie różnego rodzaju sportami. Jego stałym powiedzeniem jest zwrot Rozdzielmy się! - wtedy najczęściej Fred jest w grupie z Daphne i Velmą, a Shaggy ze Scooby-Doo. Do jego rodziny zaliczają się m.in. wujek, który służy w Siłach Powietrznych i pracuje dla kosmicznej agencji oraz Hrabia von Jones – wujek, który prowadzi muzeum i który mieszka w zamku niedaleko fabryki specjalizującej się w produkcji trumien.

 

- Daphne Blake – rudowłosa piękność, zawsze ubrana w spódniczkę mini. To ona najczęściej jest porywana, związywana i zamykana w ciemnych piwnicach przez potwory, ale też to ona nierzadko wpada na rozwiązanie zagadki. Losy jej postaci były niepewne, gdy w 1980 roku usunięto ją z serii, przywracając ponownie w 1983 roku. Daphne ma rodzinę w Europie – jej kuzyni mieszkają we Francji i Szkocji, a jej chłopak Craig Allison pochodzi z Irlandii. W pełnometrażowym fabularnym filmie Scooby-Doo jej rolę grała znana aktorka młodego pokolenia Sarah Michelle Gellar. (Moja ulubiona postać).

 

- Velma Dinkley – zdecydowanie najinteligentniejszy członek Tajemniczej Spółki. Jej znajomość języka chińskiego, odczytywania naukowych formułek, umiejętność obsługi skomplikowanych urządzeń wiele razy naprowadzały brygadę na właściwy trop w rozwiązywaniu zagadek. Stałym gagiem serii są problemy Velmy ze znalezieniem okularów, które spadają jej z nosa podczas pościgów i których nie może znaleźć, gdyż ma bardzo słaby wzrok. Kiedy Scooby-Doo jest zbyt przestraszony, by brać udział w pogoni za potworem, Velma zawsze przekupuje go „Scooby snackami". 

 

 

 

 

 

 

Moim zdaniem to jedna z najlepszych kreskówek ever... Oczywiście nie wszystkie serie podobały mi się tak samo, najbardziej lubię pierwowzór SD, jak i "Co nowego u Scoobiego" i lubiłem też "Scooby i Kudłaty na tropie", ale to już było zupełnie inny serial niż oryginał... Najmniej lubię serię "Szczeniak zwany Scooby-Doo" gdzie wszyscy byli kilkuletnimi dzieciakami, natomiast najnowsza odsłona SD, to zwyczajny żart i kpina, widziałem może jeden odcinek i to nie cały, ale wygląd postaci jest tak szpetny, że nie dałem rady patrzeć na to. A jakie wasze zdanie na ten temat?

 

Fani:

1 @Wilczkowa

2 @Midday Shine

3 @Kruczek

4 @GosiElla

5 @Nightmare Princess

Edytowano przez BiP
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, I'm from north cowboys napisał:

Brygada Detektywów.

Też ją lubię, w tej serii jest też drugie dno, gdy np Velma ma tajemnice przed resztą grupy i potajemnie pracowała dla Pana E, czego wcześniej nie było. I choć ta seria miała wiele ciekawych elementów, bo w nie każdym odcinku łapali złodupców przebranych za duchy i potwory, bo też poznawali fakty, o innych ekipach Detektywów, to jednak wygląd postaci, był ciut karykaturalny i pod względem wizualnym już tak mnie nie zachwyciła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też przypomniałam sobie o Scooby-Doo, którego tak kochałam jako mała dziewczynka. Trafiłam na orginalne intro "What's new Scooby-Doo?" w wykonaniu Simple Plan i na nowo się zakochałam. Natomiast co do filmów fabularnych typu "Scooby-Doo i potwory na gigancie" to nie jest to takie dobre jak stara wersja kreskówki.

Jeżeli jest lista to proszę o wpisanie :3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Wilczkowa napisał:

Natomiast co do filmów fabularnych typu "Scooby-Doo i potwory na gigancie" to nie jest to takie dobre jak stara wersja kreskówki.

Dla mnie owe filmy, stanowią tylko dodatek dla fanów, nie traktuję ich jako jakiś kanon, zwłaszcza pierwszą część, która trąciła kiczem trochę.

 

1 minutę temu, Wilczkowa napisał:

Jeżeli jest lista to proszę o wpisanie :3

Nie ma, ale mogę ją dodać...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisać opinie na ten temat, odcinek z 3 sezonu South Parka, moim zdaniem, idealnie przedstawia to, dlaczego za bardzo nie lubiłem Scoobiego Doo i teraz bardzo krzywo patrze ten serial.

 

EDIT

Pomyśleć, że w oryginalnej, amerykańskiej wersji serial ten posiadał śmiech z backgroundu...

Edytowano przez Talar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie moja ukochana kreskówka. Proszę mnie dopisać do listy fanów. :celgiggle:

 

Widziałam zdecydowaną większość odcinków, poza "Wyluzuj, Scooby Doo" (najnowsza odsłona) oraz tymi, które nigdy nie zostały wyemitowane w Polsce, nawet z lektorem.

 

Co do ulubionych serii, moje top 3 wygląda następująco:

  1. "Szczeniak zwany Scooby Doo" (mnóstwo komizmu, a dzieciaki są po prostu słodkie)
  2. ex aequo: "Co nowego u Scooby'ego" i "Scooby Doo, gdzie jesteś"

Mam jeszcze parę uwag odnośnie oryginalnego posta. Zamieszczam w spoilerze, bo pewnie nie każdy będzie miał ochotę to czytać.

Spoiler
  1. "Shaggy" w polskiej wersji jest Kudłatym.
  2. Dumper Scoots najprawdopodobniej został wymyślony przez jakiegoś fana.
  3. "Zoinks" często tłumaczone jest jako "kurczę".
  4. Sugey w polskim dubie "Szczeniaka" była nazywana Gusią.
  5. O Craigu Allisonie pierwsze słyszę; angielska Scoobypedia też go nie notuje...
  6. "Scooby-snacks" to po polsku "Scooby-chrupki".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
1 godzinę temu, Kruczek napisał:

Jak byłem mały za każdym razem miałem nadzieję, że na koniec jednak nie zdejmą ziomkowi maski i że potwór okaże się prawdziwy. Ehhhh.

Raz tak było. Nie pamiętam teraz nazwy tego animowanego filmu, ale działo się na bagnach, były cosie podobne do zombi i inne cosie podobne do wilkołaków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gray Picture napisał:

Raz tak było. Nie pamiętam teraz nazwy tego animowanego filmu, ale działo się na bagnach, były cosie podobne do zombi i inne cosie podobne do wilkołaków.

Myślisz o "Scooby Doo na Wyspie Zombie" (z 1998 r.). Ale tak po prawdzie, nie był to jedyny przypadek, kiedy pojawiły się nieudawane potwory. Innymi przykładami mogą być:

Lista i tak nie jest kompletna, ale więcej mi się nie chce wypisywać. :woops:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość BrainDev

Swego czasu też oglądałem SD. Mnie również najbardziej do gustu mi przypadła seria Brygada Detektywów. Trzeba będzie kiedyś sobie obejrzeć jeden albo dwa odcinki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka ciekawostka a propos serii scooby doo:

pewnego razu w wytwórni hanny barbery wybuch pożar który strawił pokaźną część magazynu min z odcinkami scoobiego w których był także scrappy doo - w zasadzie cała seria ze scrappym. Do dziś przetrwało niewiele odcinków ze scrappym. nie było by nic w tym nadzwyczajnego ale tak się złożyło, że po pożarze jednym z niewielu uprawnionych do emisji (i posiadających oczywiście kopie) była prl'owska tvp, która w przypływie nie wiem czego postanowiła je zutylizować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@BiP, mógłbyś przynajmniej jakoś się odnieść do uwag z mojego pierwszego posta... :rarity5:

 

Dla przypomnienia przeklejam je tu:

Spoiler
  1. "Shaggy" w polskiej wersji jest Kudłatym.
  2. Dumper Scoots najprawdopodobniej został wymyślony przez jakiegoś fana.
  3. "Zoinks" często tłumaczone jest jako "kurczę".
  4. Sugey w polskim dubie "Szczeniaka" była nazywana Gusią.
  5. O Craigu Allisonie pierwsze słyszę; angielska Scoobypedia też go nie notuje...
  6. "Scooby-snacks" to po polsku "Scooby-chrupki".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Daphne i Velma dostaną własny film. Będzie spin-off Scooby-Doo

 

Warner Bros. Television Group oficjalnie ogłasza telewizyjny aktorski film oparty na animacjach o Scooby-Doo. Kto zagra główne role? Niezatytułowany film skupia się na przeszłości Daphne i Velmy. Będą one nastolatkami, które razem rozwiązuje sprawy kryminalne. Sytuacja komplikuje się w elitarnej szkole, gdy uczniowie znikają i powracają jako zombie.W role Daphne wcieli się Sarah Jeffery, a Velmę zagra Sarah Gilman. Twórcy zapowiadają nowe spojrzenie na popularne postacie ze świata Scooby-Doo.

 

Spoiler

yQ3G8.jpg

yQ3GP.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...