Skocz do zawartości

QUIZ BOTANICZNY 2.0


Cahan

Recommended Posts

Ktoś o moim dziale wręcz zapomniał, ale...

...ale sobie już przypomniał. Nie mam siły i pomysłów, grozi mi tu postradanie zmysłów.

Tedy wszystkich tu witamy, quiz kolejny otwieramy. Zieleń z dworu poznikała, gdy tu jesień zawitała. W dni te smutne i ponure...

Czas załatać w sercach dziurę! Botaniczne są zagadki, proszę już szykować zadki!

Wyjaśnijmy więc zasady, bo bez tego nie da rady. Kiedy zadam wnet pytanie, w odpowiedzi napisz zdanie.

Albo ja je zadam. Oto zasady:

1.Pierwsza poprawna odpowiedź - 2 punkty, kolejne poprawne 1 punkt.

2. Czas na odpowiedź wynosi 2 dni.

3. Nie można edytować swoich postów. 

4. Po każdych 15 pytaniach następuje podliczenie. Osoba, która zdobędzie największą ilość punktów wygrywa.

5. Są 2 rodzaje nagród do wyboru: kredkowy rysunek dowolnej rośliny i prosty(bez tła i dodatków, chyba że akurat mi się zachce), kredkowy rysunek kucyka.

 

Pytanie 1: Jaka jest różnica między powstawaniem gamet zwierzęcych a gamet roślinnych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jasiulo napisał:

(istnieją w ogóle haploidalne zwierzęta?).

Oczywiście przedmówca ma rację, więc nie warto się powtarzać. Tylko w ramach ciekawostki dodam,  że (co zadziwiające) są haploidalne zwierzęta. Konkretnie samce owadów błonkoskrzydłych. Samice są diploidalne i produkują haploidalne jaja, a samce haploidalne plemniki. Z zapłodnionych jaj rozwijają się kolejne samice, a z niezapłodnionych samce.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powiedział Jasiulo w zasadzie nie jest błędne i występuje pewien związek - pokoleniu haploidalnemu ciężej przejść mejozę, ale jakby wcześniej podwoić ilość DNA w jądrze komórkowym, to dałoby radę. Niestety, ale to nie jest odpowiedź na to pytanie. Jest nią to co napisał Falconek.

 

Więc:

Falconek - 2 punkty

 

Pytanie nr 2

Wszystko umiera i się starzeje,

W zasadzie to nie wszystko, Zecoro, niektóre meduzy...

...nawet i skała z czasem wietrzeje, a teraz powiedz mi szybko mój mały kolego, jakie drzewo najdłużej nie zniknie ze świata tego.

Czyli podaj najdłużej żyjące drzewo występujące współcześnie. Pytanie ma więcej niż jedną prawidłową odpowiedź, ale przy tych bardziej zaawansowanych proszę o dopisanie wyjaśnienia :zecora3:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Stary Tjikko, świerk pospolity w Szwecji. Jego pień obumierał kilka razy, ale koorzenie mają ponad 9 tysięcy lat. Pamiętam, że poznałem tego lajfhaka z książki "Sekretne życie drzew" Petera Wohllebena. Swoją drogą, mam z tą pozycją związana ciekawą historię. Czytałem ją na obozie sportowym, poziomu intelektualnego towarzyszy możesz się domyślić. Śmiali się, że czytam o jakichś głupotach (wcześniej kończyłem "Zbrodnię i karę"), ale kiedy próbowałem wieczorem porozmawiać o czymś ciekawym dla mnie (czyli nie s*x r*chanie albo inne gimbusiarstwo na kiju), to okazywało się, że to im powinno się odebrać w przyszłości prawa wyborcze. Tutaj mógłbym przejść do kolejnej opowieści, o wytłumaczenia w godzinkę całych dziadów, bo koledze z pokoju nie chciało się czytać albo o moim pogarszającym się stanie psychicznym, gdy jednocześnie walczyłem o atencję współobozowiczów i czułem się od nich lepszy, ale mi się nie chce.

Dobranoc. Niech ci Wicca podwiąże jajniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pierwszy ten lepszy, a tym razem pierwszy był Jasiulo.

 

Rzeczywiście, najstarszym klonalnym drzewem jest Stary Tjikko. Jest to świerk pospolity i znajduje się na górze Fulufjället w prowincji Dalarna (Szwecja).

 

Najstarszym drzewem nieklonalnym jest zaś Methuselah - sosna rosnąca w Górach Białych we wschodniej Kalifornii.

 

Drzewa klonalne to zbiory drzew stanowiących odrośla wspólneg systemu korzeniowego. W przypadku wegetatywnego klonowania, pień może obumierać co kilkaset lat, ale system korzeniowy żyje cały czas przez tysiące lat.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne barwniki antenowe w chloroplastach(fikocośtamy), możliwość przeprowadzania chemosyntezy, brak chlorofilu a, inny polimer glukozy jest materiałem zapasowym, brak jądra komórkowego, koliste DNA, zbudowane albo jak taka kuleczka ze wspólną ścianą komórkową albo jak nić (rośliny wyglądają nieco inaczej), brak chloroplastów (bo to sinice są chloroplastami). Tyle wystarczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie zapomniałam o tym quizie i dziale. Wszystko mi się wczoraj rozregulowało. Wybaczcie.

 

Mało precyzyjna jest Twoja odpowiedź, ale uznamy taką wypowiedź.

I chlorofil mają, ale zazwyczaj mniej niż rośliny

 

Więc:

Falconek - 3 punkty

Jasiulo - 4 punkty

 

Pytanie nr 4:

Pod wodą można spotkać wiele roślin. Wymień 5 gatunków roślin wodnych, ale nie błotnych, należących do różnych rodzajów. Gatunki nie mogą się powtarzać.

Edytowano przez Cahan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porphyra tenera, Spirogyra classa, Closterium venus, Ulva lactuca, Scourfeldia, Rzęsa drobna, Grzybienie białe

Specjalnie za karę przekopałem Wikipedię w poszukiwaniu jakichś niesztampowych gatunków. Sprawdź sobie, czy nie oszukałem :~~~) A mój nick pisze się małą literą od samego jego początku (czyli od dawna). I tak pewnie niedługo zmienię. Przypomniała mi się stara ksywka i muszę to gdzieś wykorzystać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nieco wróciłam do życia, więc dzień dobroci dla userów się skończył. Tym razem nikt nie odpowiedział poprawnie. Wiem, że zdarzało mi się akceptować mocno naciągane odpowiedzi, ale koniec z tym.

Jasiulo podał za dużo (umiem liczyć do 5), poza tym w jednym przypadku podał samą nazwę rodzajową. A Falconek podał pewnego wątrobowca, który rośnie na pniach drzew. Swoją drogą, strasznie przekombinowaliście. Szczególnie doceniam podanie przestarzałej nazwy łacińskich glonów nori :rainderp:

Kiedy chce się pogłówkować, warto jest pokombinować. 

Gorzej kiedy się na tym wyłoży.

 

Więc:

Falconek - 3 punkty

Jasiulo - 4 punkty

 

Pytanie nr 5

Gdybyście chcieli kogoś otruć, a mielibyście do dyspozycji ogród z warzywami, które można dostać w przeciętnym markecie, to czego byście użyli i dlaczego?

  • Smutny 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, ale Hafish otrzymuje 1 punkt zamiast 2, ponieważ nie napisał działania solaniny.

 

Więc:

Falconek - 3 punkty

Jasiulo - 5 punktów

Hafisch - 1 punkt

 

Pytanie nr 6

Wszystko w zasadzie rośnie wzdłuż i wszerz. 

Ciąża moja spożywcza rośnie w sumie też.

Niech każdy zatem o jakimś merystemie opowie, dzięki nim roślin rośnie całe mrowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merystem to tkanka twórcza. Ja wybieram merystem interkalarny, wstawowy.

 

Jest to tkanka twórcza pierwotna, powodująca przyrost pędu na długość. Komórki merystemu interkalarnego pochodzą od stożka wzrostu pędu i umożliwiają wzrost międzywęźli pomimo tego, że są oddzielone od stożka wzrostu komórkami zróżnicowanymi. Merystemy interkalarne stosunkowo szybko zanikają, różnicując się w tkanki stałe.

Tworzą się one zazwyczaj u roślin, które bardzo szybko na szczycie łodygi wytwarzają kwiaty lub kwiatostany (rośliny jednoliścienne, goździkowate). Jednoczesny wzrost wierzchołkowy oraz w obrębie merystemów interkalarnych powoduje, że łodyga wydłuża się bardzo szybko. Merystem interkalarny występuje również u skrzypów, czy w szypułkach kwiatowych babki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...