Midday Shine

Śniadanie [Oneshot] [EqG] [AU] [Slice of Life] [Random]

Recommended Posts

Coś ostatnio stworzyłam. Coś, co w pierwotnym założeniu miało być przeniesieniem pewnego szczegółu z S7E10 (A Royal Problem) na grunt świata Equestria Girls. Po drodze doszło jeszcze trochę innych elementów, niekiedy mocno główkanonicznych... ale chyba powinnam już przejść do rzeczy, prawda?

Przedstawiam Śniadanie* – fik, który powstawał w Wordzie przez 2 miesiące i 6 dni (tak, sprawdziłam), a na Google trafił ledwie parę dni temu. Nie ma w nim wprawdzie klimatu świątecznego, ale stwierdziłam, że i tak go wrzucę, bo co mi tam. Za takie coś ban ani warn raczej nie grozi. xD

Zbudziwszy się dość wcześnie rano, Applejack nie spodziewała się, że w obozowej kuchni natknie się na... Celestię, która również nie mogła już dłużej spać. Podczas przygotowywania tytułowego śniadania, między uczennicą i nauczycielką wywiązuje się rozmowa, dzięki której Applejack ma szansę poznać dyrektorkę swojej szkoły od nieco innej, bardziej prywatnej strony.

Opowiastka osadzona jest w realiach "Legendy Everfree", już po głównym kryzysie. Tag "random" otrzymała ze względu na zmieniający się (bodaj 2 razy) nastrój.

Nie mogę wykluczyć, że zalicza się do "fików o niczym", ale absolutnie mnie to nie obchodzi. xD

* - O ile nic nie zderpiłam, komentowanie powinno być włączone.

Edytowano przez Midday Shine
Nie powinnam pisać na forume po nocach, bo robię durne błędy. <facepalm>
  • +1 2
  • Mistrzostwo 1

E tam, jakie o niczym to - jak już Ci wcześniej mówiłem - małe arcydzieło jest, wszystkie postacie oddane wprost bezbłędnie, gorąco polecam każdemu!

...tylko tag [AU] trochę od czapy mi się wydaje, bo nie ma tu nic co byłoby alternatywnym uniwersum. Dodawanie czegoś czego nie było a co kanonowi nie przeczy to jeszcze nie jest robienie alternatywnego uniwersum...

Przyjemne opowiadanko, bardzo dobre od strony technicznej. Oddanie postaci faktycznie nie budzi moich zastrzeżeń, ciekawy pomysł na nić wiążącą dwie bohaterki. Natomiast masz trochę racji, nazywając to „fikiem o niczym” – bardziej podobałby mi się jako część jakiejś większej całości, bo mam wrażenie, że brakuje tu jakiejś „mocy”.

15 godzin temu, Lyokoheros napisał:

...tylko tag [AU] trochę od czapy mi się wydaje

Co ja poradzę, że [EqG] implikuje [AU]... :crazytwi:

@Rarity, dzięki za opinię - na pewno bardziej obiektywną niż u Lyo, który zna tego fika od kuchni. xD

12 godzin temu, Midday Shine napisał:

Co ja poradzę, że [EqG] implikuje [AU]... :crazytwi:

@Rarity, dzięki za opinię - na pewno bardziej obiektywną niż u Lyo, który zna tego fika od kuchni. xD

Określanie  EqG tagiem AU jest/ można uznać za błąd, lub prawidłowość. Aczkolwiek jestem za pierwszą możliwością. Według mnie bowiem słowo alternatywne odnosi się bardziej do wydarzeń związanych z zakłóceniem czasu. Tu zaś chodzi o wydarzenie które nie jest zaburzone przez zakłócenie czasu, Bardziej pasuje tutaj tag określający równoległość zdarzeń w stosunku do MLP. (działających niezależnie od siebie). Jednak to też może być problematyczne, ponieważ słowo alternatywny określa to samo, co słowo równoległy (niekiedy), chodź nie zawsze, ponieważ słowa te w innym kontekście mogą mieć różne znaczenia. 

Edytowano przez Król Etirenus

17 minut temu, Ylthin Maruda napisał:

Kłóćcie się z regulaminem i wolą opiekuna działu.

Wyraziłem tylko opinię/sugestię. Nie jest ona krytyka tekstu. Bardziej ma charakter przemyślenia co klasyfikowania utworów. Nie musi ona być wiążącą, i nie jest to ocena fabuły (całokształtu)..

Bardo przyjemny SoL, nie powiedziałabym, że o jest o niczym, choć może faktycznie czegoś brakuje, jakiejś mocniejszej puenty? Rzeczywiście świetnie oddane postacie, chociaż w moim odczuciu trochę przesadziłaś z Pinkie. Za to Celestia bardzo na plus. Strona techniczna niemal perfekcyjna.

Tylko ten tag random wydaje mi się zbędny, może być wręcz mylący. Te zmiany nastroju nie były jakieś drastyczne, raczej typowe dla Slice of Life.

Ogółem polecam i mam nadzieję, że to nie ostatni taki fanfik Twojego autorstwa.

10 godzin temu, karlik napisał:

Bardo przyjemny SoL, nie powiedziałabym, że o jest o niczym, choć może faktycznie czegoś brakuje, jakiejś mocniejszej puenty? Rzeczywiście świetnie oddane postacie, chociaż w moim odczuciu trochę przesadziłaś z Pinkie. Za to Celestia bardzo na plus. Strona techniczna niemal perfekcyjna.

Tylko ten tag random wydaje mi się zbędny, może być wręcz mylący. Te zmiany nastroju nie były jakieś drastyczne, raczej typowe dla Slice of Life.

Ogółem polecam i mam nadzieję, że to nie ostatni taki fanfik Twojego autorstwa.

Dzięki za komentarz! :twilight2:

A teraz po kolei:

1. Puenta może i nie jest idealna - mogłam pewnie dopisać parę słów o reakcji dziewczyn na stwierdzenie AJ - ale już nie chciałam za bardzo przy niej kombinować, żeby nie wyszło gorzej.
  2. Co do postaci... na dobrą sprawę pisałam je po raz pierwszy - nie licząc jednego wcześniejszego oneshota z kucykowymi Twi i Celestią, który może tu kiedyś trafi - więc nie wykluczam, że tu i ówdzie mogłam nieco przesadzić. Z Celestią było o tyle łatwiej, że charakterem jest podobna do mojej ulubionej nauczycielki, jeszcze z podstawówki. :tiablush:
  3. Stan strony technicznej ma pewnie sporo wspólnego z książkami, które w życiu przeczytałam; fikami, które napisałam (choć nie do tego fandomu); oraz korektami, którymi zajmuję się na poważniej od ponad roku.
  4. Tag randomowy zawsze można usunąć... :rwink:
  5. Pewnie jeszcze kiedyś coś napiszę, ale nie jestem w stanie przewidzieć, kiedy to będzie.

Oj tam, czepiasz się szczegółów, po prostu widziałem wcześniej część fragmentów (no dobra, dałem też parę sugestii) i mogłem przed publikacją wiedzieć jakie to dobre. 

Co do tagów - technicznie niby masz rację, ale... 

Zauważ, że formalnie na liście tagów nie ma "EqG" ani też oznaczenia tego w żadnej innej formie... co przy istnieniu tagu TCB jest w sumie pewnym kuriozum...

Faktem jest, też że na liście istnieje jednocześnie wpis "Opowiadania umieszczone w świecie Equestria Girls obowiązkowo muszą posiadać ten tag.[AU]"

Ale spójrzmy jak zachowanie tagu TCB, czy najpierw to, że niejako nadpisuje on tag "[Human]" i - w sposób niejawny - również [AU]. Jakby nie patrzeć TCB jest formą alternatywnego uniwersum. A jednak opowiadania z tym tagiem nie zawsze mają również [AU] (pokusiłbym się o stwierdzenie, że powinien on wystąpić obok TCB gdy autor dokonuje zmian innych niż tych wynikających z samych założeń TCB - choć tu nie wiem do końca jak to działa, bo mało tego czytam). 

Zauważ też, że nie użyłaś tagu [Human], choć teoretycznie wedle listy powinien być. No bo w końcu na logikę tag [EqG] nadpisuje tag [Human](który się niejako w nim zawiera). I analogicznie o ile "alternatywność" polega jedynie na posiadaniu odniesienia do świata Equestria Girls/rozgrywania się w tym świecie to... tag [EqG] a właściwie to co opisuje tag [AU] już wyczerpuje, więc jest zbędny. 

Zestawienie tych tagów razem sugeruje w sumie że będzie to uniwersum alternatywne względem Equestria Girls. A nie zgodne z jego kanonem. 

Dlatego zasadniczo ten wpis o [AU] powinien raczej zostać zastąpiony wpisaniem tam oficjalnie tagu Equestria Girls. Szczególnie że i tak jest stosowany czasem własnie bez [AU](np Sun i jego "Tajemnica Sunset Shimmer" - choć na AU zasługuje bardziej niż Twoje opowiadanko).

Spoiler

Co prawda np mój Kod Equestria zawiera jednocześnie tagi [Human] [AU] i [Equestria Girls], z tym że dwa pierwsze są tam w sumie niezależnie od trzeciego: [Human] bo fabularnie pojawiają się tam ludzie inni niż ze świata Equestreia Girls(z Kod Lyoko... w sumie [Kod Lyoko] też dodałem jako tag autorski, więc może powinienem usunąć to o ludziach... choć z drugiej strony nie każdy tu wie czym jest Kod Lyoko więc może lepiejnie), a [AU] bo kontynuuje 6 serię i po niej wydarzenia rozmijają sie z kanonem. 

Czyli zasadniczo zgadzam się właśnie z Królem Etirenusem. 

Po za tym praktyka działu jest taka, że tag [Equestria Girls] właśnie nadpisuje [AU] w standardowych sytuacjach...

• +1 1

Dlatego gdybym umieścił elementy EQG i MLP to raczej bym tagował w ten sposób tj.: [EQG/MLP]. Dla mnie jest to bardziej forma sprzężenia twórczego z uwagi na wspólne elementy świata przedstawionego i przenikanie się (wspólne pochodzenie, oraz fakt że jedno może wynikać z drugiego). Jest też bardziej przejrzyście bo odróżnia ludzi z wywodzących się z EQG (a powiązanych z MLP) od tych z innych uniwersów. W przypadku pozostałych było by normalnie tzn.: [Human] gdyż te uniwersa nie wywodzą się z ani MLP ani EQG. Gdyby zastosować ten zabieg w przypadku  Kod Lyoko było by to nie więcej tak, tj.:

Spoiler

Kod Equestria[NZ][EQG/MLP][Ludzie][Kod Lyoko][AU][Multiwersum][Przygoda][Przemoc][Sci-Fi][Fantasy]

Co do tagu AU. Gdybym miał go zastosować to też pewnie użył bym jakiegoś oznacznika, ponieważ niekiedy trzeba odróżnić alternatywność związaną z zaburzeniem linii czasowej np.: [AUT] od sytuacji kiedy akcja dzieła ma typowy/standardowy charakter równoległy np opowiada tą samą historię z punktu widzenia drugiego bohatera/bohaterów (a więc standardowe [AU]) i ewentualnie napisałbym, że mają względem fabuły kanonu tzw.: charakter prawdopodobny (zawierający się w kanonie, ale nie zakłócający go).

,, Dodawanie czegoś czego nie było a co kanonowi nie przeczy to jeszcze nie jest robienie alternatywnego uniwersum...''

A ja się zgadzam z tym, ponieważ historia wówczas ma wspomniany prze zemnie charakter prawdopodobny względem kanonu.

Edytowano przez Król Etirenus

Wow, trochę ściany tekstu Wam wyszły, chłopaki. :crazytwi:

Co do tagów - nie ja je ustalałam, więc nie mam na nie specjalnego wpływu... choć zgodzę się, że dorzucenie [EqG] do listy standardowej byłoby niegłupie.

I... możemy już skończyć ten offtop? :sjf1O:

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się