Skocz do zawartości

Konkurs Literacki Edycja Spin-off "Kryształowe Oblężenie"


Dolar84

Recommended Posts

Witajcie drodzy forumowicze.

 

Mam dla Was dobrą (albo i złą) wiadomość - po długiej przerwie potrzebnej na regenerację zwojów mózgowych (znowu oba działają!) wracamy z oficjalnymi działowymi konkursami literackimi i to w nowej formie. Rzeczona forma została zainspirowana działaniem Klubu Konesera Polskiego Fanfika i ma służyć do mocnego propagowania polskich opowiadań. No i jak to ma wyglądać, zapytacie? Otóż Bóg-Imperator Działu (znaczy się ja), będzie wybierał jedno opowiadanie które czymś się wyróżniło a Waszą misją będzie napisanie spin-offa w jego uniwersum. Pomyślałem, że fajnie byłoby poszerzyć nieco światy naszych opowiadań, tak żebyśmy mieli nasze własne wersje rozbudowanych uniwersów na wzór zachodni (Lunaverse, Winningverse, Manehattanvers etc.). Dosyć wstępu, czas przejść do szczegółów.

 

Na pierwszą ofiarę złożoną dowolnemu bóstwu fanfikowemu postanowiłem wybrać "Kryształowe Oblężenie", którego autor, SPIDIvonMARDER uprzejmie zgodził się na wykorzystanie swojego tekstu. Jestem pewny, iż w tym momencie niektóre osoby poczują się zaskoczone, wiedząc iż osobiście nie jestem fanem tegoż fanfika (żeby delikatnie to ująć). To naturalnie prawda, ale jednocześnie "Kryształowe Oblężenie" jest obecnie najdłuższym polskim fanfikiem, jak również ma szeroką bazę fanów, niejednokrotnie bardzo entuzjastycznych, i już choćby te dwa elementy wystarczają by w pełni zasługiwało na wyróżnienie jakim jest wybór go do otwarcia nowej serii konkursów literackich. Przejdźmy zatem do jeszcze głębszych szczegółów

 

1. Limit słów - 15 000 (będzie sprawdzany licznikiem google docs)

2. Termin oddawania prac - 2018-03-18 23:59:59

3. Temat przewodni: spin-off fanfika "Kryształowe Oblężenie"

4. Tagi - dowolne tak w liczbie jak i w rodzaju. Jako że temat fanfika znajduje się w MLN dozwolone są również zwykle zakazane tagi +18, ale nie ma konieczności ich używania.

5. Opowiadanie musi być w klimacie MLP i KO

6. Każdy uczestnik pisze tylko jedno opowiadanie i zamieszcza je w poście. Forma standardowa - link do google docs z wyłączoną opcją edycji/komentowania, gdyż jak zwykle po zamieszczeniu opowiadania nie wolno dokonywać w nim żadnych zmian aż do ukończenia oceniania konkursu. 

7. Prace nadesłane po terminie, zamieszczone niepoprawnie lub poddane korekcie przez osoby trzecie podlegają natychmiastowej i bezwarunkowej dyskwalifikacji.

8. WAŻNE! Co prawda sądzę, iż jest to zrozumiałe samo przez się, ale na wszelki wypadek napiszę - ten konkurs nie służy do tego by można było bezkarnie napisać sobie opowiadanie mające na celu wyszydzenie fanfika-matkę. Tak więc jeżeli ktoś zaciera łapki licząc na to, że będzie mógł napisać tekst którego zadaniem jest jak najmocniejsze zaszkodzenie "Kryształowemu Oblężeniu" to może od razu przestać się cieszyć. Jakiekolwiek próby pisania fanfików anty-KO zostaną uznane za sabotowanie konkursu, a osoba która taki tekst by popełniła odkryje metaforyczny ślad podeszwy w miejscu gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę. Chcemy dobrych fanfików w uniwersum KO.

9. Członkowie składu sędziowskiego mogą brać udział w konkursie i mają prawo do pełnej oceny (w której oczywiście nie biorą udziału), ale ich opowiadanie nie będą brane pod uwagę w klasyfikacji końcowej.

10. Uczestnicy konkursu nie są sztywno związani Headcannonem (czy jak to określam ŁboHarmatą) autora. To znaczy, że jeżeli chcą napisać tekst który mocno odbiega od treści oryginału, czy nawet może okazać się z nią sprzeczny to mogą to zrobić, pod warunkiem, że utrzymają klimat oryginału. Sam autor nie wyrażał obiekcji co do tego warunku, więc możecie popuścić wodze wyobraźni a pole do popisu macie naprawdę duże.

11. Uczestniczy przystępując do konkursu zgadzają się na powyższe warunki.

 

Skład sędziowski - Dolar84. SPIDIvonMARDER, Raferiant he White

 

Dobra, to wszystko mamy załatwione - reguły są (mam nadzieję) jasne, czasu macie dużo, limit całkiem spory... nic tyko wytężać wyobraźnię i pisać. Przyznaję, iż jestem szalenie ciekawy czy pojawią się same opowiadania wojenne, czy może niektórzy uczestnicy zdecydują się pozostawić wojnę wyłącznie jako tło do dziejącej się w ich opowiadaniach akcji... czas pokaże. Mam nadzieję, że frekwencja będzie spora a nawet bardzo duża - w sumie od tego trochę zależy czy ta forma konkursów będzie kontynuowana a mam już kilka następnych celów na kolejne edycje.

 

W razie jakichkolwiek niejasności proszę zadawać pytania  w temacie, odpowiem jak najszybciej.

 

Let the chaos begin!

  • +1 3
  • Mistrzostwo 1
  • Haha 1
  • Smutny 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z góry za udział, a Dolarowi za propozycje konkursu.
 

Osoby zainteresowane kwestiami merytorycznymi i detalami uniwersum zapraszam na stronę:

 

www.crystalsiege.eu

 

a konkretnie tutaj (historia królewskich sióstr) oraz tutaj (arsenał). Z góry przepraszam za stan strony. Jest jeszcze niedokończona, ale postaram się rychło ją uzupełnić i poprawić literówki.

 

Życzę wszystkim powodzenia!

 

 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swój Spiinof autorowi dałem moje wiersze, bo nie wiem czy mógłbym napisać jakieś opowiadanie w uni KO bo nie mam aż tak merytorycznej wiedzy jak Spidi *chodzi mi o wiedzę ogólnie konfliktu bo bardziej skupiałbym się na Sombrii czy mojej własnej nacji w tym świecie czyli Nipponii

Edytowano przez Zandi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Zandi napisał:

ja swój Spiinof autorowi dałem moje wiersze, bo nie wiem czy mógłbym napisać jakieś opowiadanie w uni KO bo nie mam aż tak merytorycznej wiedzy jak Spidi *chodzi mi o wiedzę ogólnie konfliktu bo bardziej skupiałbym się na Sombrii czy mojej własnej nacji w tym świecie czyli Nipponii

 

Nie chodzi o to by tekst był idealnie kanoniczny z fanfikiem-matką. Ma być po prostu umieszczony w tymże uniwersum, a to czy będzie kanoniczny czy nie, nie jest specjalnie istotne (z punktu widzenia konkursu oczywiście)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konkursie będą też nagrody rzeczowe!

Pierwsza z nich to komplet 3 dotychczas wydanych tomów, a więc tom I oraz obie część tomu II.
Druga to bon o wartości 40 zł na dowolne gadżety ze spidimarketu z ilustracjami z "Kryształowego Oblężenia".

Trzecia to bon o wartości 20 zł na dowolne gadżety ze spidimarketu z ilustracjami z "Kryształowego Oblężenia".

 

Zwycięzca pierwszego miejsca ma prawo jako pierwszy do wyboru jednej z nagród, a potem po kolei każdy kolejny laureat. 

 

Zastrzegam sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia ilości nagród, na co wpływ będzie miała frekwencja:

Jeśli oddane zostanie <5 prac, to ufunduję jedną nagrodę. Jeśli 6-10, to dwie. >10, to trzy. Natomiast jak forum zostanie zasypane tekstami, to coś się doda :crazytwi: 

 

Aha, z góry odpowiadam na pytanie: na co mi książki, jeśli już je mam?

Mogą posłużyć jako fajny, unikatowy prezent, a także jako drugi "nigdy nie czytany zestaw", przez co nie ulegną zużyciu. Pierwsze wydanie pierwszego tomu niestety się rozklejało...

Życzę weny i powodzenia! :)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam Szanowne Forum. Kopytko wszystkim!

 

Przybywam ze wsparciem. Melduję się w temacie i czekam na wasze Kryształowo-Obężeniowe prace. Powodzenia!

:D

 

Dnia 14.01.2018 o 20:45, Zandi napisał:

ja swój Spiinof autorowi dałem moje wiersze, bo nie wiem czy mógłbym napisać jakieś opowiadanie w uni KO bo nie mam aż tak merytorycznej wiedzy jak Spidi *chodzi mi o wiedzę ogólnie konfliktu bo bardziej skupiałbym się na Sombrii czy mojej własnej nacji w tym świecie czyli Nipponii

 

Zakładając że akcja KO koncentruje się na szeroko rozumianym Zachodnim Teatrze Działań, to rzucenie okiem na to co w tym czasie mogło się zadziać na Dalekim Wschodzie, wydaje się oczywiście ciekawym pomysłem na fanfik.

 

-R.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Przyszła i pora, bym to ja umieścił przygotowany na tenże konkurs fanfik. Plan jednakowoż zakładał, by nie oddawać dzieła wyłącznie dobrego, ale takie, które będzie przy tym dopełniać oryginalnej historii. Temat znalazłem i postanowiłem wprowadzić stronę, która dotychczas pominięta była (nie liczę 3 ostatnich rozdziałów 3 tomu, bo nie zdążyłem nadrobić) i wyjaśnić czemu (moim zdaniem) ona się tam nie pojawia). 

Negocjacje
A w roli głównej armia bazująca na sprzęcie czechosłowackim, w postaci jakże przez wszystkich kochanych: podmieńców (Z kralevną na czele). I mam nadzieję, że nie przedobrzyłem z drobną modyfikacją kwestii lingwistycznych tej, wspaniałej nacji (Podmieńców, nie pepiczków). Ja osobiście uważam, że jest to nadal napisane w sposób jak najbardziej zrozumiały, a kwestie, czemu dalej wszyscy porozumiewają się equestriańskim też wyjaśniłem. 

 

Tradycyjnie współczuję czytelnikom i niech wygra najlepszy.

 

  • +1 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że nie jestem zadowolony ze swojego fanfika. Jak się okazało, ogromnym problemem okazał się limit słów, przez co z opowiadania wyleciały dwie sceny, części dialogów, części opisów i generalnie, rzeczy które jednak powinny się tam znaleźć. Jakoś udało mi się to skompresować w taki sposób by to miało sens i o to opowiadanie jest.

 

Twarzą ku Słońcu [Slice of Life] [Political] 

liczba słów: 14.977

Krótka opowieść o modernizacji Equestrii. 

 

Życzę wszystkim uczestnikom powodzenia. 

 

Edytowano przez Verlax
  • +1 5
  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak już tak wszyscy zaczęli wysyłać swoje spin-offy, to też się dorzucę.

 

Miałem aż cztery pomysły do tego konkursu. Pierwszy odpadł, bo był zbyt długi. Z drugiego i trzeciego zrezygnowałem, bo były zbyt kontrowersyjne. Został czwarty, najkrótszy i najmniej kontrowersyjny. :D I to właśnie ten został wykorzystany, a jego efekt jest poniżej:

 

Niech los zadecyduje [Crystal Siege][Violence][War]

 

Niechaj zwycięży najlepszy.:enjoy: (czy ta Luna na emotce nie robi aby Heil Celestia?)

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-No dobrze, Moi Mili Kryształowi Ochotnicy, jak dobrze was tu widzieć (zacieram rączki)! :sombra2:

 

Pięciu Śmiałków stanęło już na starcie zawodów. Nadal czekamy na kolejnych łasych na zdobycie uznania tłumów i skarbów Kapitana Von Mardera (zgodnie z regulaminem, pojawienie się kolejnego uczestnika powinno zwiększyć pulę wygranych)!:lunahug2:

 

Ja zaś tymczasem, oznajmiam, że z radością zamierzam powoli ruszyć z czytaniem nadesłanego nam materiału, tak by ze swojej strony usprawnić w czasie cały proces oceny prac. :lunathink:

A każdego Śmiałka już teraz lajkuję w kredycie zaufania! :badass:

 

-R.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pozostało jeszcze 11 godzin do zamknięcia przetargu. Komisja otrzymała jak na razie pięć projektów nowego czołgu średniego kandydatur na najlepszy spinoff. Wszyscy zadają sobie pytanie: czy ktoś jeszcze się pojawi? Czy w ostatniej chwili pojawi się kandydat, który zmiecie konkurencję? A może, rzucony na ostatnią chwilę fanfik okaże się bublem, który rozleci się już na poligonie testowym? A może nikt więcej nie spróbuje sprostać wymaganiom komisji? Czas pokaże. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc już była, północ zgoła...

 

A skoro ta pora wybiła, to ogłaszam zakończenie tak zwanego KOnkursu. Dostaliśmy 7 fanfików. Mówiąc szczerze to więcej niż liczyłem ale niestety nieco mniej niż miałem nadzieję (celem była dyszka). Jednak i taka frekwencja bardzo mnie cieszy - widać, iż jeszcze duch kreatywności w fandomie nie wygasł. Skoro Wy, dzielni uczestnicy, spełniliście już swoje zadanie, teraz przyszedł czas na ocenę fanfików - nie podejmuję się ustalić dokładnego i ostatecznego terminu (gdzieś koło śmierci cieplnej Wszechświata) podania wyników konkursu, ale obiecuję, iż dołożymy starań byście nie musieli zbytnio ćwiczyć się w sztuce cierpliwości.

 

Dodatkowo, tak poza konkursem (pun intended), mam do Was pytanie - jaki jeszcze fanfiki chcielibyście zobaczyć w kolejnych edycjach tego konkursu. Tak, będą kolejne, frekwencja to umożliwa. Od razu mówię, iż na kolejne dwie edycje wybrałem już "Wiedźmę" i "Save Me" o ile ich autorzy się zgodzą. Ale potrzebuję więcej opcji na kolejne, tak więc zapraszam do składania swoich propozycji, tutaj w tym temacie.

 

Tymczasem raz jeszcze dziękujemy wszystkim za udział i przystępujemy do oceniania  nadesłanych prac.

  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dolar84 napisał:

Dodatkowo, tak poza konkursem (pun intended), mam do Was pytanie - jaki jeszcze fanfiki chcielibyście zobaczyć w kolejnych edycjach tego konkursu. Tak, będą kolejne, frekwencja to umożliwa. Od razu mówię, iż na kolejne dwie edycje wybrałem już "Wiedźmę" i "Save Me" o ile ich autorzy się zgodzą. Ale potrzebuję więcej opcji na kolejne, tak więc zapraszam do składania swoich propozycji, tutaj w tym temacie.

W zasadzie oczywistym wydaje się Fallout i dość oczywistym wydają mi się Sinsy. Wiem jakie opinie o nich krążą, ale to ciągle dobre i znane dzieła, które pozostawiają szerokie pole manewru. No i może jeszcze kryzys (choć wątpię by ktoś dopisał zakończenie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sun napisał:

W zasadzie oczywistym wydaje się Fallout i dość oczywistym wydają mi się Sinsy.

 

Ekhm Sun...

 

Dnia 14.01.2018 o 12:21, Dolar84 napisał:

. Rzeczona forma została zainspirowana działaniem Klubu Konesera Polskiego Fanfika i ma służyć do mocnego propagowania polskich opowiadań.

 

....czytaj zanim napiszesz :crazytwi:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Moi Drodzy Kryształowi Ochotnicy! :sombra2:

 

Mamy dla was dobre wieści! :lunahug2:

 

Całe nasze Ciało Sędziowskie konsekwentnie każdego dnia zmaga się z materią i ma już za sobą ponad 1/3 paska postępu jeżeli idzie o ocenę Waszych Prac.

 

Od siebie, generalnie muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z jakości materiału jaki do nas trafił. Szczerze polecam tak uczestnikom konkursu, jak i pozostałym osobom śledzącym temat, aby umiliły sobie czas oczekiwania na rezultat naszych prac, niczym innym jak właśnie lekturą nadesłanych tutaj opowiadań... oraz dzieleniem się na forum swoimi przemyśleniami na temat poszczególnych utworów. Zadziwilibyście się nieraz do jak różnych podejść do jednego wspólnego tematu Kryształowego Oblężenia, mogło dojść, gdy stanęło ramię, w ramię i kopytko w kopytko siedem różnych punktów widzenia, siedmiu różnych opowieściopisarzy. Ha! Przekonajcie się sami! :lunasmile:

 

 

 

-Wasz oddany sprawie Trzeci Arbiter,

Raferian The White

 

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Moi Drodzy Kryształowi Ochotnicy!:sombra2:

 

-Kolejne dobre wieści z frontu prac nad oceną Waszych Prac!:enjoy:

 

Dzięki wzmożonej pracy naszych Arbitrów, nie ustających w słusznym dziele nawet, gdy ich własnych hardware ich zawodzi; robiących swoje tak w zdrowiu jak w chorobie, pasek postępu prac Ciała Sędziowskiego przekroczył 2/3!

 

Bliski jest czas miecza i czas topora wobec prac, które za coś podpadły naszym Arbitrom! :badass:

 

 

-Wasz oddany sprawie Trzeci Arbiter,

Raferian The White

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darkblodpony napisał:

Pewnie to ja :forgiveme:

 

-Jeżeli to próba zaciągnięcia mnie na haczyk bym ujawnił co siedzi w głowach Ciała Sędziowskiego, przed ogłoszeniem wyników konkursu, to słaba próba. :luna3: Doceniam te emocje oczekiwania, ale w imieniu Współarbitrów uprzejmie proszę o jeszcze nieco cierpliwości! :woops:

 

 

-R.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...