Skocz do zawartości

Nowy quiz zoologiczny


PervKapitan

Recommended Posts

Witam w nowym quizie zaoologicznym! Jak zapowiadałam w poprzednim - w końcu wystartował. 

Będzie on w formie otwartej, co znaczy, że odpowiedź to zdanie albo nawet kilka zdań. Nie ma tutaj ani abc, ani prawda/fałsz. 

Wyczerpujemy temat, ale też nie przeginamy - nie rozpisujemy się o nieistotnych, bądź mniej istotnych rzeczach. 

 

Jakie są zasady?

1. Punktacja nie jest sztywna. Wiele zależy od indywidualnego pytania i indywidualnej odpowiedzi, ale mniej więcej będzie wyglądało to tak, że 4 punkty za pierwszą, pełną odpowiedź, za kolejną poprawną i pełną 3, 2 i trzy następne po 1. Jednak może się zdarzyć, że dwie osoby dostaną po 4 punkty, albo pierwsza osoba dostanie po 3, 2 lub nawet 1, jeśli tylko częściowo odpowie. Wiele zależy od tego jak będzie ułożone pytanie, ale przy każdym rozdzielaniu punktów będę uzasadniała dlaczego tak.

2. Nie mam absolutnie nic przeciwko czerpaniu wiedzy z internetu. Jeśli wie jak się szukać to często jest dobrym źródłem wiedzy. Szczególnie, że raczej szkolna wiedza może nie wystarczyć. Jednak jeżeli zauważę, że ktoś bezczelnie robi kopiuj-wklej dostanie ujemne punkty. Jestem na to mocno wyczulona, więc proszę nie drażnić rekina.

3. Nie bój się próbować! Jeśli nie znasz całej odpowiedzi, a tylko jej część, albo nie jesteś pewny - spróbuj! Może akurat się uda, a poza tym każda odpowiedź (oprócz takich, za które daje ujemne punkty) dostają pozytywną reputację. Zawsze za część prawdy możesz dostać punkt albo dwa. Za błędną odpowiedź nie ma ujemnych punktów

4. Jako że bardzo zachęcam do próbowania swoich sił nawet przy braku pewności, to będę też wyczulała jeśli ktoś zerżnie od kogoś bezczelnie odpowiedź. To widać gołym okiem, szczególnie jak jest błędna.

5. Edytowane odpowiedzi nie będą brane pod uwagę. Jak zrobisz byka, trudno, każdemu się zdarza. 

6. Zasady mogą lekko ulec zmianom, jeśli zabawa nie będzie cieszyła się popularnością wśród użytkowników. Ale wtedy dam znać.

 

A nagrody?!

Cóż, nie będę owijać w bawełnę, to ma być bardziej zabawa niż jakiś konkurs, więc nagrody rzyci wam nie urwą niestety. Na pewno nick osoby, która wygra edycję zawiśnie w pierwszym poście quizu. Postaram się także dla trzech pierwszych miejsc zrobić zdjęcie ze zwierzęciem i kartką z nickiem tej osoby. Ale myślę, że przede wszystkim nagrodą powinna być dobra zabawa i zdobywanie wiedzy.

 

Więc zaczynamy!

Edycja pierwsza.

Pytanie 1. W klasyfikacji rasowej psów proszę napisać czym różnią się pojęcia thoroughbred, inter-bred, cross-bred, half-bred oraz mongrel. 

Pamiętajcie, że jeśli nie wiecie wszystkiego możecie napisać część.

 

 

Obecna Punktacja: 

1. Cahan - 9 pkt

2. Shaxx - 4 pkt

2. GlaceCordis  - 3,5 pkt

4.  Lemi - 2 pkt 



 

Forumowy zoolog:

Edycja pierwsza -

 

Edytowano przez PervKapitan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thoroughbred - zwierzę czystej krwi, rasa z zamkniętą księgą hodowlaną. A przynajmniej to oznacza to u koni, u psów powinno być tak samo.

Inter-bred - rasa uszlachetniana innymi rasami

Cross-bred - krzyżówka międzyrasowa

Half-bred - półkrewek, krzyżówka 2 ras

Mongrel - kundel, osobnik o nieznanym pochodzeniu

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co wiedziałem to mongrel - nierasowiec, kundel, a i to bardziej z języka wynikało :P
Znałem jeszcze określenie purebred, czystorasowca, może to to samo co thoroughbred (bo widzę że jakaś kolejność w tym posortowaniu jest). Reszta to mieszanki w które nie umiem się wgłębić. Tak uczciwie mówiąc.

Edytowano przez Lemi
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thoroughbred - zwierzę jednej rasy na 100%
Inter-bred - nie wiem
Cross-bred - skrzyżowanie jednej rasy z drugą
Half-bred - ma 50% jednej rasy i 50% drugiej rasy
Mongrel - Mieszaniec o nieznanym pochodzeniu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie padła pełna odpowiedź, poczekam na większą ilość uczestników, może komuś się jeszcze uda.

A tym czasem dodałam nową zasadę, ale prawo nie działa wstecz, więc nie martw się, Lemi, Twoja odpowiedź zostanie poddana ocenie, ale od teraz nie można edytować swoich postów z odpowiedziami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Długo zastanawiałam się, czy nie dać wam podpowiedzi, żebyście mieli do czego się odnosić. Ogólnie to patrząc na te definicje powinniśmy się odnosić do rodziców danego psa, czyli:

thoroughbred - psy rasowo rodowite, rodzice jednej rasy z rodowodem (czysta krew)

inter-bred - potomstwo psów tego samego typu, ale innej, rodowitej rasy (na przykład dwa wyżły, ale różnej rasy)

cross-bred - potomstwo psów innego typu i innej rasy, ale dalej musi to być rodowita rasa

half-bred - potomstwo psa rasowego oraz psa nierasowego (bez rodowodu)

mongrel - inaczej kundel, ma obu rodziców nierasowych

 

Nikt nie zgadł tego w pełni, ale nie powiem, nie było to łatwe pytanie, klasyfikacja angielska, nie wiem czy w internecie dało się to w ogóle znaleźć.

Tak więc nikt nie otrzymuje maks punktów, ale wasze odpowiedzi były częściowo trafne.

 

Cahan dostaje 2 punkty, zabrakło informacji o pochodzeniu rodziców, ale mimo pominięcia tego była blisko z większością definicji.

Lemi dostaje 1 punkt, co prawda ledwo dwie definicje napisałeś, nawet nie będąc pewnym tej drugiej, ale zasłużony.

GlaceCordis dostaje 1,5 punktu, trzy dobrze, możesz sobie porównać z górą.

 

Tak więc punktacja wygląda następująco.

1. Cahan - 2 pkt

2. GlaceCordis  - 1,5 pkt

3. Lemi - 1 pkt

 

Pytanie 2. Kanibalizm u modliszek. Znany jest mit, że samica zawsze zjada samca przy kopulacji. Jak to naprawdę wygląda? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami zjada, a czasem nie. Jednak samiec dość często przeżywa. Prawdopodobnie statystyka zależyod konkretnego gatunku, długości kopulacji oraz od zapotrzebowania energetycznego samicy.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam pamiętam, że często wykorzystywany jest motyw iż samica modliszki zjada jedynie głowę swojego kochanka. Jednak sytuacja powinna być taka sama jak u pajęczaków. To czy samiec zostaje zjedzony, i to cały, zależy od wielu warunków. Począwszy od dostępu do pożywienia, a skończywszy na tym czy samiec jest wystarczająco nieostrożnym, żeby dać się bez sensu dopaść. Czyli nie zawsze!

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mit dotyczący samicy zjadającej swojego samca podczas kopulacji jest jak najbardziej prawdziwy.

Jednak dość przekoloryzowany. Ponieważ u większości gatunków modliszek kanibalizm występuje często, nie tylko podczas aktu kopulacji. Jeśli głodna samica spotka głodną samicę to także ją zje. To niepowstrzymane drapieżniki, które polują nawet na większe od siebie zdobycze, byleby zaspokoić swój głód. W samej naturze kanibalizm podczas seksu nie jest aż taki częsty jak się wydaje, ponieważ ogólnikowo (u wielu gatunków jest inaczej) podaje się, że około 5%-30% przypadków kończy się właśnie zjedzeniem. 

 

Punkty dostają:

Cahan - 3 punkty, właściwie zabrakło mi do pełnej odpowiedzi zahaczenie o kanibalizm występujący bez kopulacji;

Lemi - 1 punkt, świadomość, że nie zawsze samiec kończy martwy, jednak to nie tak, że ucieka. Właściwie to próba ucieczki raczej by się dla niego źle skończyła bo gwałtowne ruchy tylko pobudziłyby instynkt drapieżnika w samicy i tylko chętniej by go zjadła;

GlaceCordis - Niestety, 0 punktów, co prawda zaznaczyłeś, że nie zawsze, ale to było już podane wyżej, a poza tym tak samo - ucieczka nie skończyłaby się dla samca dobrze;

Shaxx - 2 punkty, też zabrakło odpowiedzi o kanibalizm bez kopulacji, odpowiedź prawie pełna, a jako że już to padło to trzech punktów całych nie uzyskasz.

 

Punktacja:

1. Cahan - 5 pkt

2. Lemi - 2 pkt 

2. Shaxx - 2 pkt

4. GlaceCordis  - 1,5 pkt

 

Teraz coś myślę, że o wiele łatwiejszego.

 

Pytanie 3. Rodzaje chodów konia (podstawowe), ile mają taktów i kolejność stawania nóg. Może być rysunkowo (byle nie z neta, bo ja rozpoznam).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaje podstawowych chodów konia.

 

Cwał 4 takty gdy koń galopuje w lewo, prawa przednia gdy galopuje w prawo.

 

Galop 3 takty Kolejność stawiania kończyn przy galopie w prawo: lewa tylna, prawa tylna i lewa przednia, prawa przednia,

 

Kłus 2 takty Kolejność np. prawa przednia i lewa tylna, a następnie lewa przednia i prawa tylna, rozdzielone przez moment zawieszenia

 

Stęp 4 takty Kolejność stawiania nóg: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia.

 

U niektórych ras inochód i tölt nie wiem ile ma taktów ani jaka jest kolejność stawiania nóg.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stęp - 4 taktowy. Nogi stawiane niezależnie od siebie, np.: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia.

Kłus - 2 taktowy, w takim wzorcowym kłusie występuje faza lotu. Podczas kłusa kończyny poruszają się hmmm... Jednocześnie po przekątnej - czyli lewa przednia z prawą tylną i na odwrót.

Galop - 3 taktowy, kiedy dochodzi czwarty takt, to znaczy, że koń przeszedł w cwał, który jest odmianą galopu. Chociaż nie każdy czterotaktowy galop jest cwałem, bo jest dużo wad tego chodu. Galop w odróżnieniu od poprzedników jest chodem niesymetrycznym i jedna para kończyn (lewe lub prawe) wysuwa się bardziej do przodu  - co dobrze widać z zewnątrz, a z siodła obserwuje się raczej łopatki.  Normalnie wewnętrzna para powinna wysuwać się bardziej, kiedy jest na odwrót, to mamy do czynienia z kontrgalopem, co jest błędem, o ile kontrgalop nie jest w tym wypadku stosowany jako ćwiczenie. W galopie występuje faza lotu. Koń porusza się, robiąc fule, czyli skoki.

W galopie z prawej nogi po fazie zawieszenia (czyli lotu), stawiane są: lewa tylna, potem równocześnie lewa przednia i prawa tylna. Następnie podnoszona jest lewa tylna i jednocześnie stawiana prawa przednia. Podnoszone są prawa tylna i lewa przednia, potem prawa przednia i jest kolejna faza lotu. 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stęp - najpowolniejszy chód, w czasie którego koń podnosi i stawia na ziemię kolejno na krzyż każdą z nóg, np. lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, lewa tylna, słychać 4 uderzenia.

Kłus - chód szybszy od stępu, lecz wolniejszy od galopu; koń podnosi i stawia jednocześnie dwie nogi: lewą tylną i prawą przednią (nogi przekątne) i odwrotnie; słychać 2 uderzenia kopyt.

Galop - szybki chód wykonywany w skokach; wyróżnia się galop na lewą i prawą nogę ze względu na kierunek ruchu konia. Wysuwane są wtedy wewnętrzne pary nóg (w przypadku gdy jest to para zewnętrzna mamy do czynienia z kontrgalopem). W przypadku z lewej nogi stawiane są: prawa tylna, prawa przednia i lewa tylna, lewa przednia i podnoszone prawa tylna, prawa przednia i lewa tylna, lewa przednia i lot, słychać w takcie 3 uderzenia kopyt o ziemię.

Cwał - najszybszy galop koni; nogi są stawiane w kolejności: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia i lot, słychać 4 uderzenia kopyt w takcie. 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Właściwie to nie mam nic więcej do dodania, ponieważ Cahan wyczerpała cały temat (a nawet napisała nieco więcej niż przypuszczałam że można). Dlatego jej odpowiedź jest prawidłowa i dostaje maksymalną ilość punktów.

 

Punkty dostają:

GlaceCordis - 2 punkty, jest dobrze, po prosu dobrze, nie ma się do czego przyczepić, chociaż temat nie jest mocno wyczerpany jak mógłby być

Cahan - 4 punkty, maksymalna ilość za wyczerpanie tematu i brak błędów

Shaxx - 2 punkty, ładnie i prawidłowo opisane, jednak przez to że byłeś ostatni nie mogę dać więcej punktów.

 

Punktacja:

1. Cahan - 9 pkt

2. Shaxx - 4 pkt

2. GlaceCordis  - 3,5 pkt

4.  Lemi - 2 pkt 

 

Pytanie 4. Co ciekawego powiecie mi o układzie rozrodczym samicy hieny cętkowanej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samica hieny cętkowanej posiada ciekawą hmmm... Pochwę jak na samicę ssaka łożyskowego. Mówiąc dosadniej: posiada pseudopenisa. Przez co porody u tego gatunku często są ciężkie i kończą się śmiercią matki i młodych.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Łechtaczka samicy hieny jest bardzo wydłużona przez co wygląda jak penis. Pełni funkcję zarówno kanału rodnego jak i moczowego. Szczenię, które rozwija się w macicy samicy, podczas porodu musi pokonać bardzo trudny zakręt i zdarza się, że młode zaklinuje się tam, gdy samica nie ma odpowiednio dużo sił by je przepchnąć. Prowadzi to do śmierci szczenięcia i często też samicy. Około 40% porodów nie udaje się i kończy się śmiercią szczenięcia, a często też i samicy. 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...