Skocz do zawartości

[Gra paragrafowa] Jaskinia Przedwiecznych


Cipher 618

Recommended Posts

Wybaczcie długą przerwę, ale ze względu na pracę mam mniej czasu :aj: W nagrodę następny szyfr będzie wymagający, a w kolejnej części wrócimy do  wyborów. 

 

Spoiler

Lyra nie mogła uwierzyć własnym oczom. Star Dust uprzedził ją o nadchodzącej wiadomości, listem zaszyfrowanym kodem Cezara. Przez kilka kolejnych dni kilka razy dziennie zaglądała do skrzynki na listy. Bon Bon starała się to ignorować, ale czuła, że jak tak dalej pójdzie, to powie swojej przyjaciółce co o tym wszystkim myśli. Na szczęście następnego ranka Lyra doczekała się upragnionej wiadomości. Wiedziała co robić: cofnąć każdą literę o trzy. Czekało ją jednak dużo pracy:

 

Obud. Pdp qdgclhmh, ch wr fcbwdvc. Zlhgc, ch frv mhvw qd uchfcb. Wr qd wboh srzdcqd vsudzd, ch srvwdqrzlohp cplhqlf vcbiu (nwrv prch suchjodgdf prmd nruhvsrqghqfmh, fcxmh vlh revhuzrzdqb). Vobvcdodv prch r nrgclh Yljhqhuh? Vorzr noxfcrzh, wr kdvor c cdjdgnl gclhnl nwruhm zbjudodv nvldcnh. Sdplhwdvc mh, sudzgd? D whudc zldgrprvf:

 

Podpowiedź

Spoiler

Dekodery znajdziecie w sieci :dunno: No chyba, że ktoś chce to robić ręcznie. W tekście nie ma polskich znaków (inaczej by się pogryzło)

 

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało ale udało się

Nie zauważyłem postu powyżej więc na marne to robiłem ale trudno:

 

Lyra mam nadzieję, że to czytasz wiedz, że coś jest na rzeczy to na tyle poważna sprawa, że postanowiłem zmienić szyfr ktoś może przeglądać moją korespondencję.Czuję się obserwowany słyszałaś może o kodzie vigenere słowo kluczowe to hasło z zagadki, dzięki której wygrałaś książkę pamiętasz je prawda, a teraz wiadomość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klacz przewróciła kartkę i ujrzała wiele pozornie przypadkowych liter. Wiedziała, że da się do rozgryźć. Musiała jedynie przypomnieć sobie wspomniane hasło... 

 

Spoiler

rvkivpqeedym albnkiwm, bxatgq eiyh xeympr. btakkrte g dbotiu talinq xz rax eyocdp, s izayhl. nwlti elniks xobrlg avp sgocilr, bo whln kbm dq qznwzw dqqf (evkms tioecvri pefogpka). brlnvsqeud h raf kou rti r gisbirs kpqave, cidbst b icc hkhefatiusvyel. ymw firva dmw, umz rvzfdxuu vs csriwzpedd. rtxeyrp dslbapehmslh ski „opsvheis ue”. hkiwfe uikm bame, ki lxoo rvkivfqovy xsrx czag ecddw jghysjhhee (npwlxu pgkldwf). kanc eif dwnmycw, clqabol, xg vw ztsmmłwf wsveerah jyła xpwlxu, pqwkycbeapmlqa dccaol kgwveis asrginke dickmtqa, vsyha kvs yevtt ski ece iislsyybx. akqvz xg vhyvedd, lh eigq ki vhjrbi hctkiłeo, dp nwlbeu hzfjt saphjhsmsa pe hiblkig hz nslsipm avrxlwkindfrkh. dcwie mim, ymodatteo ktksgbyedyi exbanshi okwtc, ewi fbm mqkwie bkh qxhsjsgc. vsmmw lqe vs fhs, p sopgf nwlbeu nphfhzobgpq. hkhyiseyb lqę dqfcdw, mw mqdp fqv llwkl m fbmbgdamwvhnc tzhjhh. i ncce, mpizcn ye kbmbki. dxsk luux.  

 

Lyra otworzyła książkę ze spisem szyfrów, wzięła kartkę i linijkę po czym westchnęła głęboko. "To będzie długi dzień", pomyślała,

###

Nie, jeśli jej pomożecie ;)

 

Podpowiedź 1 - jeśli jesteś BARDZO ambitny, możesz zrobić to ręcznie (polecam, ogromna satysfakcja). 

Co to jest Vigenere i jak to "przetłumaczyć"?

 

Podpowiedź 2

Spoiler

Dekodery Vigenere znajdziecie w sieci (d'oh :sunburst2:). Pamiętajcie o słowie kluczowym. 

###

 

A w następnym odcinku: ogromna (dosłownie) przeszkoda i niespodziewane spotkanie z... 

Edytowano przez Triste Cordis
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało, ale w końcu rozszyfrowałem.:lyra2:

Kluczem do rozszyfrowania było słowo:

Spoiler

celestia

A oto wiadomość:

Spoiler

Przedwieczni istnieli, jestem tego pewien. Jaskinia o której pisano to nie wymysł, a prawda. Jeśli chcesz poznać ich sekrety, to udaj się do mojego domu (adres redakcji naukowca). Znajdziesz w nim coś nie z naszego świata, relikt z ery przedwiecznych. Nie martw się, bez problemu to rozpoznasz. Zapewne zastanawiasz się „dlaczego ja”. Prawda jest taka, że tego przedmiotu może użyć tylko jednorożec (jestem pegazem). Cały ten konkurs, książka, to co zrobiłem ostatnio było testem, poszukiwaniami kucyka godnego poznania sekretów, kogoś kto nadal się tym pasjonuje. Skoro to czytasz, to wiem że dobrze wybrałem, że jesteś dobrą kandydatką na wejście do jaskini przedwiecznych. Byłem tam, widziałem gigantyczne metalowe wrota, ale nie mogłem ich otworzyć. Tobie się to uda, w końcu jesteś jednorożcem. Przygotuj się dobrze, to może być długa i niebezpieczna podróż. I Lyra, uważaj na siebie. Star Dust.

PS. W słowach ztsmmłwf, jyła, hctkiłeo, lqę pojawiły się polskie litery i trochę to przeszkodziło, ale i tak się udało.

  • Mistrzostwo 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shaxx napisał:

PS. W słowach ztsmmłwf, jyła, hctkiłeo, lqę pojawiły się polskie litery i trochę to przeszkodziło, ale i tak się udało.

 

Przeklęty Word i jego autokorekta :burned: Myślałem, że wywaliłem wszystkie polskie znaki, a tu taki numer. Jako usprawiedliwienie podaję zmęczenie po pracy (paluszek i główka...). Ciąg dalszy, na dniach (o ile wklepywanie zamówień na pieczywo do komputera nie przegrzeje mojego mózgu)

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Miało być na dniach, a wyszło jak wyszło. :fluttersad:

Ciąg dalszy przygody:

Spoiler

Klacz wiedziała, że ten pomysł nie spodoba się jej przyjaciółce. Nie miała jednak zamiaru się poddać tylko dlatego, że Bon Bon będzie marudzić tak, jakby była jej starszą siostrą. Lyra nie pomyliła się ani trochę. Gdy tylko skończyła opowiadać klacz-cukiernik miała kamienną minę.

 

– Podsumowując – westchnęła. – Chcesz wyruszyć do Canterlot tylko po to, żeby przeszukać dom kolesia, który odnalazł jaskinię, w której żyli jacyś Przedwieczni jaskiniowcy? Co więcej, powiedział ci o tym przekazując informacje ukryte w prostych szyfrach? 

– PROSTYCH? – wypaliła zaskoczona.

– Tak, bardzo prostych. W poprzedniej pracy używałam bardziej złożonych kombinacji. Lyra, nie widzisz, że on ciebie wkręca? Na serio myślisz, że tych krzaczków używali ci cali Przedwieczni? Gdyby tak było, następny numer gazety nigdy nie trafiłby do sprzedaży.  

– Skąd wiesz? – dociekała Lyra. Bon Bon podeszła do okna i spojrzała w dal.

– A jak myślisz? – odparła obojętnie.

– Ach tak, agencja i takie tam – burknęła Lyra. – Bon Bon, on przekazał kolejne litery w niezbyt popularnym czasopiśmie. Nikt nie mógł się połapać, nawet twoi dawni znajomi.

– Moja droga – odwróciła głowę i spojrzała jednorożcowi prosto w oczy. – Zapewniam ciebie, że gdyby choć jeden prawdziwy znak zostałby upubliczniony, to autor trafiłby do więzienia na długie lata. Złamanie takiej tajemnicy to poważna sprawa. A powód by się znalazł. Zawsze można coś podrzucić.

– Przesadzasz. Nawet tajniacy nie zrobiliby czegoś takiego. Księżniczki by na to nie pozwoliły.

– Doprawdy? – podeszła bliżej. Klacz zaczęła zachowywać się tak, jakby nadal była agentką, a rozmowa z przyjaciółką przesłuchaniem. – Wstyd mi za to, ale sama wpakowałam jedną osobę za kratki. A wiesz kto zlecił zatrzymanie? Celestia we własnej osobie.  

– Nigdy mi o tym nie mówiłaś – posmutniała czując, że Bon Bon nie kłamie.

– Nie mówiłam ponieważ się tego wstydzę. Zniszczyłam komuś życie, ale nie miałam innego wyboru. Musiałam to zrobić dla dobra Equestrii.

– No dobra, wiesz co? Zmieńmy ten ponury temat. I tak nic mi nie powiesz… Jak zwykle – Bon Bon zamyśliła się i po dłuższej chwili milczenia odparła.

– Ech, Lyra... – westchnęła głęboko. – Nie powinnam tego robić, ale zdradzę ci coś. Tylko nie licz na wiele. Istnieje miejsce, które za życia Celestii odwiedziło zaledwie dwa kucyki. Nie znajdziesz go na żadnej mapie, nie prowadzi do niego żadna droga. Ono jest… Gdzieś indziej, po za Equestrią. Tyle musi ci wystarczyć.

– Skoro jest takie super tajne, to skąd TY o nim wiesz?

– Ponieważ jestem jedną z osób, która strzeże tej tajemnicy, największego sekretu Equestrii. Tak się bowiem składa, że w Ponyville, mieszka kilka kucyków, które też go znają. Trzeba ich przypilnować, żeby nikomu o nim nie mówiły. Jeden z mieszkańców to wyjątkowo ciężki przypadek, a ty właśnie dołączyłaś do tego zacnego grona. Nie muszę ci chyba tłumaczyć, żebyś zatrzymała to dla siebie?

– No pewnie, że nie.

– To dobrze. Nie chcesz chyba, żeby agencja wymazała nam ten dzień z pamięci? To wyjątkowo bolesny czar. A teraz chodźmy porozmawiać o przygotowaniach do twojej epickiej wyprawy – Lyrę zamurowało. – Nie rób takiej miny. Jesteś dorosła, nie będę ciebie zatrzymywać.

 

Nagle ktoś zapukał do drzwi. Lyra pobiegła aby je otworzyć, ale na zewnątrz nie było nikogo. Klacz zauważyła pegaza, który zniknął gdzieś w chmurach. Na wycieraczce leżał list w niepodpisanej kopercie. W środku klacz znalazła kolejną zaszyfrowaną wiadomość. Wyglądała tak jakby została napisana w pośpiechu. Jednorożec poświęcała niemal każdą wolną chwilę na naukę alfabetu Przedwiecznych. Dzięki temu od razu rozszyfrowała tekst. „Co do…”, pomyślała.

 

– Lyra, co to takiego? - zapytała Bon Bon

– Umm… - nagle jednorożec zauważyła, że do skrzynki na listy na siłę wciśnięto jakąś ulotkę reklamową. – To…

 

Wiadomość

Spoiler

BObehOa.jpg

 

Cały alfabet

Spoiler

Ude1iWq.jpg

 

Pomoc dla leniuchów, którym nie chce się użyć A1... :) 

Spoiler

jKSxLvL.jpg

 

####

Czy Lyra powinna powiedzieć prawdę? A może zaufać notatce i skłamać?

 

 

 

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt? Ani jedna osoba? You make Sad Lyra sad"

Spoiler

crying_lyra_by_keanno-d4spbo2.gif

 

No cóż, w takim razie podrzucę gotowca:

 

Spoiler

Lyra była zszokowana. Ktoś napisał: "Lyra, nie ufaj nikomu. Nawet Bon Bon. SD" Czyżby Star Dust chciał ją ostrzec? A może ktoś się pod niego podszywa?

 

Czy Lyra powinna skłamać? W końcu Bon Bon to agentka... 

A może powiedzieć prawdę? Agentka czy nie, to nadal jej najlepsza przyjaciółka. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Hej, 

Zgłaszam stały udział ale trzeba jeszcze parę osób:fluttersad:. To może od razu :

Jeżeli Lyra powie prawdę to nie wiadomo jak zareaguje Bon Bon na to ,że nie można jej ufać. Moim zdaniem powinna skłamać.

Mam nadzieję ,że zabawa zostanie odwieszona jak najszybciej.

                                

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Last Shadow napisał:

Hej, 

Zgłaszam stały udział ale trzeba jeszcze parę osób:fluttersad:. To może od razu :

Jeżeli Lyra powie prawdę to nie wiadomo jak zareaguje Bon Bon na to ,że nie można jej ufać. Moim zdaniem powinna skłamać.

Mam nadzieję ,że zabawa zostanie odwieszona jak najszybciej.                           

Cieszę się, że pojawiła się chętna osoba :YEtmX: Postaram się wrzucać nowe fragmenty tak szybko, jak to tylko możliwe (muszę sobie przypomnieć co tam dalej miało być). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
×
×
  • Utwórz nowe...