Skocz do zawartości

[Pomoc] GIMP - jak pisać po okręgu? (i nie tylko)


Cipher 618

Recommended Posts

Witajcie. Potrzebuję pomocy. Znalazłem pracę w piekarni jako dyspozytor (składanie zamówień, raporty i takie tam). Ku mojemu zaskoczeniu będę też musiał "projektować" nadruki na porty. :ohmy: Wygląda to mniej więcej tak:

 

Spoiler

PK3DmMS.jpg

 

Udało mi się znaleźć poradnik i opanować dodawanie napisów z obwódką, ale to za mało. Tekst musi być "zaokrąglony" (tak jak napis Rzeczpospolita Polska na monecie). Ktoś wie jak to zrobić? Mógłbym zapytać szanownej pani kierownik, ale ma urlop i nie będzie mogła mi tego wytłumaczyć. I tak, szukałem pomocy w Google, ale nic nie znalazłem. Muszę to opanować zanim zacznie się przedświąteczny armageddon (a co dopiero komunie :flutterbad: )

Edytowano przez Triste Cordis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nigdy nie znalazłem takie funkcji, a również szukałem. Może jakaś wtyczka? Zawsze możesz skorzystać z triala illustratora gdzie ta funkcja jest i działa dość dobrze. Jak znajdziesz sposób na zrobienie tego w gimpie, to podziel się wiedzą XD. Sam jeszcze poszukam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz tekst, potem dodajesz jakąś ścieżkę a potem w oknie z warstwami klikasz prawym na warstwie z tekstem klikasz prawym i wybierasz opcję "tekst za ścieżką". Potem będąc na normalnej warstwie wybierasz "rysuj wzdłuż ścieżki" i masz tekst którego nie można wtedy edytować i nie możesz użyć fikuśnej czcionki z obramowaniem. Ale jest... Innego sposobu nie znam, nie lepiej to dodać w jakimś innym programie, np do grafiki wektorowej? Powinno być łatwiej.

  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysowanie po okręgu jest bardzo upierdliwe. 

 

  1.  Musisz nakreślić koło po którym ma iść tekst za pomocą zaznaczenia eliptycznego. 
  2. Tworzysz nową warstwę z przezroczystym tłem, która znajdzie się ponad główną warstwą. 
  3. Otwierasz okno ścieżek tam po prawej stronie. 
  4. Przekształcasz zaznaczenie okręgu na ścieżkę za pomocą takiej czerwonej ikonki w kształcie rąbu jakby. 
  5. Masz już ścieżkę dla tekstu więc piszesz tekst. 
  6. Prawym przyciskiem myszy klikasz na warstwę tekstu, a następnie wybierasz opcję "tekst za ścieżką". 
  7. Wchodzisz w okno ścieżek i zaznaczasz ścieżkę tekstu za pomocą ikonki czerwonego prostokąta. 
  8. Malujesz zaznaczony tekst pędzlem. 
  9. Usuwasz ścieżkę z okna ścieżek i masz czyściutki tekst. 
  • +1 2
  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Hoxton napisał:

Szczerze mówiąc nigdy nie znalazłem takie funkcji, a również szukałem. Może jakaś wtyczka? Zawsze możesz skorzystać z triala illustratora gdzie ta funkcja jest i działa dość dobrze. Jak znajdziesz sposób na zrobienie tego w gimpie, to podziel się wiedzą XD. Sam jeszcze poszukam.

To komputer firmowy. Nie chcę w nim nic zmieniać, bo będą się czepiać. Na pulpicie jest taki (za przeproszeniem) burdel, że aż korci żeby coś z tym zrobić, ale to nie mój problem. Kierownik powie żeby posprzątać, posprzątam. Nie będę się narzucać :)  

 

8 godzin temu, adamar44 napisał:

Piszesz tekst, potem dodajesz jakąś ścieżkę a potem w oknie z warstwami klikasz prawym na warstwie z tekstem klikasz prawym i wybierasz opcję "tekst za ścieżką". Potem będąc na normalnej warstwie wybierasz "rysuj wzdłuż ścieżki" i masz tekst którego nie można wtedy edytować i nie możesz użyć fikuśnej czcionki z obramowaniem. Ale jest... Innego sposobu nie znam, nie lepiej to dodać w jakimś innym programie, np do grafiki wektorowej? Powinno być łatwiej.

Chwila, co? :fswhat: W takim razie lepiej mieć ładny tekst z dopasowaną do wieku czcionką niż paskudnego zawijasa napisanego "arialem"

 

8 godzin temu, Uszatka napisał:

Rysowanie po okręgu jest bardzo upierdliwe. 

  1.  Musisz nakreślić koło po którym ma iść tekst za pomocą zaznaczenia eliptycznego. 
  2. Tworzysz nową warstwę z przezroczystym tłem, która znajdzie się ponad główną warstwą. 
  3. Otwierasz okno ścieżek tam po prawej stronie. 
  4. Przekształcasz zaznaczenie okręgu na ścieżkę za pomocą takiej czerwonej ikonki w kształcie rąbu jakby. 
  5. Masz już ścieżkę dla tekstu więc piszesz tekst. 
  6. Prawym przyciskiem myszy klikasz na warstwę tekstu, a następnie wybierasz opcję "tekst za ścieżką". 
  7. Wchodzisz w okno ścieżek i zaznaczasz ścieżkę tekstu za pomocą ikonki czerwonego prostokąta. 
  8. Malujesz zaznaczony tekst pędzlem. 
  9. Usuwasz ścieżkę z okna ścieżek i masz czyściutki tekst. 

Dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie :) Jeśli faktycznie nie ma innego sposobu, to sobie daruję. Za dużo roboty.

 

Swoją drogą nigdy w życiu nie pomyślałbym, że wzory na tort drukuje się na domowej drukarce :ohmy: Używa się specjalnego "papieru" (ten sam materiał co na opłatkach wigilijnych) oraz barwników spożywczych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...