Skocz do zawartości

[Konkurs] Konkurs Literacki Edycja Specjalna "Mean 6"


Dolar84

Recommended Posts

Witajcie ponownie.

 

Edycja "Spin-off" cieszy się mniejszym powodzeniem niż myślałem, pora więc powrócić ze starymi dobrymi zwyczajami. I jako że ostatnio dział My Little Necronomicon został otwarty dla szerokiej publiczności, to uznaję za stosowne właśnie w nim odpalić kolejną edycję specjalną. A jej temat...

 

Powiedzmy sobie szczerze - lubimy "tych złych". Lubimy o nich pisać, lubimy o nich czytać, potrafimy godzinami dyskutować nad jakością i motywami poszczególnych antagonistów. Dlatego daję Wam szansę wykazania się właśnie w tej materii.

 

Założenie konkursu wynikają z jego myśli przewodniej. Chcę dostać fanfiki w których klacze z Mane 6 są złe. Tylko tyle. I jednocześnie aż tyle, bo wykreowanie "dobrego" Złego to też sztuka. W każdym razie macie do wyboru 6 postaci i możecie z nimi zrobić tak naprawdę co Wam się podoba. Naturalnie w granicach jakiegokolwiek smaku. I żeby nie było niejasności - mowa tu o klasycznej szóstce,  żadne późniejsze nabytki w stylu Sunset czy Starlight  się do niej nie wliczają. Nie znaczy to że nie można użyć tych postaci (czy własnych, czy nawet nowszych), ale głównymi "bohaterkami" (w  dowolnej konfiguracji ilościowej) muszą być  Rarity, Pinkie Pie, Applejack, Twilight Sparkle, Fluttershy i Rainbow Dash. Póki co przejdźmy do standardowego regulaminu, a po nim wprowadzę pewną... nowość w sumie też, ale bardziej ciekawostkę.

 

1. Limit słów: minimalnie 1500, maksymalnie 15 000

2. Termin oddawania prac - 20.06.2018 23:59:59

3. Temat przewodni: Mean 6

4. Tagi - zakazany jest [Clop]. Pozostałe dopuszczalne, w tym [Gore]. Jednocześnie zaznaczam, iż nie ma obowiązku jego używania - to tylko możliwość. Przypominam również iż w czasie dodawania prac konkursowych nie trzeba dodawać tagów obowiązkowych - je należy dodać, kiedy będziecie publikować opowiadanie normalnie w dziale.

5. Opowiadanie musi być w klimacie MLP

6. Każdy uczestnik może tylko jedno opowiadanie.

7. Po oddaniu pracy nie można dokonywać w niej żadnych zmian, dlatego proszę o wyłączenie opcji komentowania/edycji w google docs, na czas trwania konkursu. Jednocześnie przypominam, że prace mogą być publikowane w dziale po zakończeniu konkursu, ale przed pojawieniem się wyników.

8. Prace które przekroczą limit słów, zostaną nadesłane po terminie, będą zawierać treści clop, lub zostaną poddane korekcie przez osoby trzecie, ulegają natychmiastowej i nieodwołalnej dyskwalifikacji.

9. Przystępując do konkursu uczestnicy akceptują powyższe warunki.

 

Sędzia - Dolar84

 

Teraz zapowiadana ciekawostka. Znajdziecie ją w spoilerze poniżej.


 

Spoiler

 

Kryteria oceny formy

Oceniam za: poprawność ortograficzną, gramatyczną i językową. Zwracam uwagę na stylistykę (na przykład gonię za anglicyzmy) i płynność zdań. Wygląd tekstu ma znaczenie. 

Nie oceniam za: używanie dywizów czy myślników zamiast półpauz (bo dla mnie nie wpływa to na odbiór tekstu), interpunkcję (bo sam jestem z niej fatalny - no chyba że ktoś na przykład postanowi w ogóle nie dać przecinków, za to obniżę ocenę na bank)

 

Kryteria oceny treści (zmienne w zależności od konkursu)

Oceniam: Zgodność z tematem, spójność fabuły, płynność oraz tempo akcji, kreację bohaterów i ich "głębię",  motywację poszczególnych antagonistów (i tu od razu dodam, iż czasami lepiej zdecydować się na sztampową motywację i zrobić ją dobrze, niż silić się na oryginalność i przepaść z kretesem), jakość opisów i dialogów, ogólne wrażenie podczas lektury.

 

Sposób ustalania oceny ostatecznej (treść + forma)

Od razu uprzedzam, iż opowiadanie z beznadziejną formę nie ma u mnie szans na wysoką ocenę. Jeżeli ma genialną treść, to ta może nieco podbić ostateczny wynik, ale stada byków czy rozjechana stylistyka na bank opowiadanie pogrąży. Naturalnie w przeciwnym przypadku, kiedy dostanę słabe opowiadanie z idealną formą to też go wysoko nie ocenię. Tak więc proszę Was bardzo - nie spieszcie się. Po napisaniu nie publikujcie od razu, ale przeczytajcie co napisaliście i zobaczcie czy jakiś złośliwy chochlik nie zepsuł Wam tekstu. Dla fanów procentów dodam tylko, iż oceniam 50-50 po formie i treści. Czasami te kryteria miałem inne, ale na ten konkurs (i na przyszłe pewnie też) ustalam sobie właśnie takie.

 

 

To by było na tyle. Mam nadzieję, że temat przypadnie Wam do gustu, czasu macie stosunkowo dużo, liczę więc, że tym razem frekwencja naprawdę dopisze. W razie jakichkolwiek pytań, zadawajcie je w temacie, postaram się odpowiedzieć jak najszybciej. Życzę Wam powodzenia i świetnej zabawy.

 

Let the Chaos begin!

  • +1 4
  • Lubię to! 1
  • Smutny 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem powróciły(?) "klasyczne" konkursy. Jak dla mnie to dobrze, ponieważ z różnych powodów nie jestem zwolennikiem tych "spin-offowych". Ale ja, to tylko ja. W każdym razie temat zachęca i wręcz skłania do napisania jakiejś ciekawej, niezwykłej historii.  Złe główne bohaterki, co? :) Zgadam się z kolegą @Sun, to niezwykle kusząca tematyka. Z jakiegoś powodu wywołuje szalony uśmieszek na mej twarzy już w tym momencie. Już ja mam wiele pomysłów, jak tu główne bohaterki "doźlić". Może więc (czytajcie - na pewno ;) ) coś naskrobię, jak tylko skończę pisać pracę na konkurs w dziale Minuette. No i napiszę jeszcze przynajmniej jeden dodatkowy rozdział do fanfika, który aktualnie piszę (kryptorekama :) )

Spoiler

"Obiekt 102", jeśli kogoś to interesuje. I nie mówię tu bynajmniej o rozdziale trzecim.


bo publika o nim w końcu zapomni. Szkoda, że bez Starlight (to znaczy jako "tej złej" - bo ta, to dopiero ma potencjał na bycie antagonistką!), ale cóż - nie można mieć wszystkiego. Mam jedno (jak zwykle oczywiste/głupie/dziwne) pytanie: Czy one wszystkie muszą być złe, czy tylko część z nich? Zakładam, że wystarczy i jedna, za to taka "porządnie" zła. :) Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Youkai20 napisał:

Szkoda, że bez Starlight (to znaczy jako "tej złej" - bo ta, to dopiero ma potencjał na bycie antagonistką!), ale cóż - nie można mieć wszystkiego. Mam jedno (jak zwykle oczywiste/głupie/dziwne) pytanie: Czy one wszystkie muszą być złe, czy tylko część z nich? Zakładam, że wystarczy i jedna, za to taka "porządnie" zła

 

Starlight może występować i być zła, ale nie może być główną bohaterką. Ale dla przykładu już jako pomagierka głównej anatgonistki już jak najbardziej się sprawdzi :D

 

Pytanie rzeczywiście oczywiste - wspomniałem o dowolnej konfiguracji ilościowej :D Czyli można skupić się na jednej postaci, a można wprowadzić ich więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2018 o 00:08, Dolar84 napisał:

Edycja "Spin-off" cieszy się mniejszym powodzeniem niż myślałem, pora więc powrócić ze starymi dobrymi zwyczajami. I jako że ostatnio dział My Little Necronomicon został otwarty dla szerokiej publiczności, to uznaję za stosowne właśnie w nim odpalić kolejną edycję specjalną. A jej temat...

Łee...:fluttercry:

Bardzo lubiłem te konkursy - co prawda żaden z dotychczasowych nie wzbudził jakoś specjalnie mojego zainteresowania (do "Wiedźmy" czy "Kryształowego Oblężenia" jakoś nigdy mnie nie ciągnęło), ale wyczekiwałem z zainteresowaniem kolejnych edycji... miałem nadzieję, że do którejś trafi "Si Deus nobiscum" (wtedy pewnie sam bym spróbował coś skrobnąć, a i z wielką chęcią zapoznał się z pracami innych - wbrew narzekaniom Gandzi uważam, że uniwersum jest wykreowane świetnie) czy może "Kanclerz"(gdyby tylko został zakończony, na co w najbliższym czasie nie ma co liczyć...)

Spoiler

Oczywiście skłamałbym, gdybym powiedział, że nie chciałbym trafienia do tego konkursu mojego "Kodu Equestria"... choć po prawdzie gdyby to się stało, wolałbym by jednak później... historia jest mimo wszystko wciąż w stosunkowo wczesnej fazie.

 

 

Dnia 10.05.2018 o 00:08, Dolar84 napisał:

Powiedzmy sobie szczerze - lubimy "tych złych". Lubimy o nich pisać, lubimy o nich czytać, potrafimy godzinami dyskutować nad jakością i motywami poszczególnych antagonistów. Dlatego daję Wam szansę wykazania się właśnie w tej materii.

A gdzie tam, protagoniści zawsze lepsi. Tym co jest najfajniejsze w tych złych jest materiał na nawrócenie. 

Ale główne bohaterki jako złe... no to dla mnie samo w sobie jest przeokrutnym rakiem. Gorszym byłaby chyba tylko zła Celestia. 

 

Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic do klasycznych konkursów (jedynie temat tego delikatnie mówiąc mocno mi nie pasuje), po prostu szkoda mi tamtych. 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Lyokoheros napisał:

A gdzie tam, protagoniści zawsze lepsi. Tym co jest najfajniejsze w tych złych jest materiał na nawrócenie. 

Ale główne bohaterki jako złe... no to dla mnie samo w sobie jest przeokrutnym rakiem. Gorszym byłaby chyba tylko zła Celestia.

 

Dzięki za pomysł na kolejna edycję - "50 twarzy Celestii". Będzie można pisać o Molestii, Trollestii, Tyranlestii, w sumie to o każdej. Fenomenalny pomysł! Jeszcze raz dzięki :D

 

17 godzin temu, Lyokoheros napisał:

Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic do klasycznych konkursów (jedynie temat tego delikatnie mówiąc mocno mi nie pasuje), po prostu szkoda mi tamtych. 

 

Tamte jeszcze nie zginęły. Jeżeli frekwencja w Wiedźmoversum okaże się satysfakcjonująca to nie wstrzymam edycji Spin-off. Wszystko w rękach piszących.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, co ja najlepszego zrobiłem!:flutterbad:

 

Jedyne twarze Celestii jakie mają racje bytu to Momlestia, Cutelestia itd.

 

Ale w każdym razie cieszę się, że jednak źle zrozumiałem i jednak jeszcze te konkursy się nie zamykają. Choć i tak "wszystko w rękach piszących" nie brzmi aż tak zachęcająco - uzależnianie kolejnej edycji od tej jest trochę... średniawym pomysłem delikatnie mówiąc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2018 o 13:33, Dolar84 napisał:

 

Dzięki za pomysł na kolejna edycję - "50 twarzy Celestii". Będzie można pisać o Molestii, Trollestii, Tyranlestii, w sumie to o każdej. Fenomenalny pomysł! Jeszcze raz dzięki :D

 

O kurde... To by było coś :ohmy: A co do tego konkursu, to mam nadzieję, że uda mi się coś napisać (w końcu). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią spróbuję coś napisać. Czy będę pamiętał żeby skończyć- to już inna sprawa.

 

Miałem już też zwracać uwagę na błąd w nazwie konkursu, ale w tym samym momencie zorientowałem się, że było to zamierzone.

Edytowano przez Wuchta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Triste Cordis napisał:

Szkoda, że wszystkie muszą być złe. Tak się bowiem składa, że mam pewien pomysł na tekst, który byłby lepszy gdyby tylko jedna z M6 była "samicą psa". No nic, jakoś to wykombinuję. :v

 

Triiiiiisteeee!!!!

 

Wspominałem o "dowolnej konfiguracji ilościowej", tak? To znaczy że masz 6 postaci. Główna postać musi być zła. Może być jedna, mogą dwie, może czterylion i tak aż do sześciu. Ale może być też tak, że X będzie złych a Y dobrych. Nie zabraniam. Nigdzie tak nie napisałem! Tylko że główna bohaterka/bohaterki mają być złe. Więc jazda z pomysłem.

  • +1 2
  • Lubię to! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.05.2018 o 06:39, Dolar84 napisał:

 

Triiiiiisteeee!!!!

 

Wspominałem o "dowolnej konfiguracji ilościowej", tak? To znaczy że masz 6 postaci. Główna postać musi być zła. Może być jedna, mogą dwie, może czterylion i tak aż do sześciu. Ale może być też tak, że X będzie złych a Y dobrych. Nie zabraniam. Nigdzie tak nie napisałem! Tylko że główna bohaterka/bohaterki mają być złe. Więc jazda z pomysłem.

 

Napisałeś:

Cytat

Chcę dostać fanfiki w których klacze z Mane 6 są złe. Tylko tyle. I jednocześnie aż tyle, bo wykreowanie "dobrego" Złego to też sztuka. W każdym razie macie do wyboru 6 postaci i możecie z nimi zrobić tak naprawdę co Wam się podoba

Zrozumiałem, że wszystkie mają być złe :) Ale dzięki za sprostowanie. Coś tam powoli się tworzy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urgh... dopiero teraz mam czas na majtnięcie jakiejś historii, ale zanim wezmę się za pisanie, muszę zadać kolejne głupie pytanie. Jak zwykle dotyczące tagów, a właściwie tego co z nimi można... że tak powiem. Otóż... póki co zamierzam (choć to nie jest jeszcze pewne... ) wykorzystać tag [Alternate Universe], ponieważ uważam, że pozwala na wiele (a to bardzo dobrze przy "złych" bohaterkach). No i właśnie tak się zastanawiam - na jak wiele. Stąd mam pytanie - czy gdybym jednak zdecydował się na wykorzystanie [AU] jako głównego, to czy wówczas główne bohaterki mogłyby np. nie być najlepszymi przyjaciółkami, a dajmy na to znać się tylko "z widzenia"? Pytam zawczasu, bo się boję, że gdyby się okazało, że nie, a ja bym jednak tak napisał. to wówczas zostałbym zdyskwalifikowany za brak zgodności z tematem. No bo właśnie... temat to Mean 6, co chyba, hm, wyklucza taką możliwość (bo sugeruje ich "najlepszoprzyjaciółkowość"), no ale... gdyby mogły się znać tylko "tak przelotnie", to byłbym szczęśliwy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Em... ale przecież już samo główne założenie "klacze z Mane 6 są złe." implikuje tag [AU].

Moim zdaniem każde opowiadanie na ten konkurs bez tego tagu byłoby właściwie otagowane błędnie (przynajmniej przynajmniej przy późniejszej publikacji, bo o ile uznamy, że jeśli "jedyną" zmianą jest to, że są złe jeszcze nie jest alternatywnym uniwersum to stricte w kontekście konkursu mógłby nie być potrzebny, ale... to i tak naciągane założenie).

I wydaje mi się, że zasadniczo tag AU pozwala na... niemal wszystko. No bo zmiana z dobrych na złe to już jest przecież zmiana tak głęboka, że niemal dowolne inne będą mniej znaczące(już sama ta zmiana sprawia de facto, że ich pozostałe cechy będą mniej lub bardziej wykrzywione, bo to na pewno będzie jakoś na nie rzutować).

Bohaterki nieznające się już były w "kanonicznych alternatywnych uniwersach"(czyli tych wszystkich alternatywnych Equestriach odwiedzanych przez Twilight w finale 5 sezonu). To, że znałyby się tylko z widzenia, czy nawet w ogóle by się nie znały to zmiana znacznie mniejszego kalibru niż to, by były złe. Czyli spokojnie powinno przejść. 

 

Grunt, by wciąż właśnie te 6 klaczy (lub ich dowolnie mała część, nawet jedna postać) były złe i był głównymi bohaterkami - a przynajmniej tak wywnioskowałem z regulaminu i późniejszych postów Dolara...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiadania konkursowe naturalnie nie muszą posiadać tagu [Alternate Universe]. Mogą oczywiście, jeżeli taka będzie wola autora, ale nie jest to obowiązkowe. W ogóle ten tag jest zabawny, bo pasuje teoretycznie do każdego fanfika, który nie jest dokładnym przepisaniem odcinka serialu - zawsze dodajemy coś "innego" - przygody, zachowanie itd.

 

 A temat wskazuje na to, że bohaterka/bohaterki opowiadania mają być złe. mogą się nawzajem znać, mogą się kojarzyć, mogą też byś dla siebie zupełnie obce. Wszystko zależy od autora - ograniczeń nie ma żadnych.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim, którzy wejdą tu by zobaczyć, czy już się coś pojawiło, odpowiadam, niestety jeszcze nie. Jednak to zgodne ze wszystkimi prawidłami jeszcze czasu na to aż nadto. Sam chętnie zaspoileruję, że już niedługo powinien się pojawić mój tekst, któy zabierze czytelników do być może znanej im już wizji Equestrii

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja również napiszę, aby @Dolar84nie psioczył przed zakończeniem czasu regulaminowego, że nic się nie pojawiło, że też pracuję nad swoim fanfikiem. (co w zasadzie nie powinno dziwić, skoro pytałem o tagi. Nawiasem mówiąc - dzięki za odpowiedź). Właściwie to właśnie skończyłem na dziś, tak gwoli ścisłości, bo późno już, a i zmęczony jestem pisaniem, ale mogę powiedzieć (skoro kolega @Suntakże coś pisze), że będzie co oceniać. Przy okazji - ja akurat swój fanfik (z racji "niesamowitej inaczej" szybkości pisania) oddam najpewniej (niestety?) dopiero dwudziestego. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostały 3 dni, 1 godzina i 59 minut do końca konkursu. odpowiednia pora by wreszcie wszystkim, obserwującym temat ukazał się pierwszy fik konkursowy. Nie będzie to fik zwykły. Będzie to dośc ciekawy, luźny crosover, który wielu czytelnikom może się spodobać. Zdecydowanie dobre dla tych, którym spodobała się 11:45 do Canterlotu.

Nie przedłużając, przedstawiam fanfik swej produkcji:

 

Grave Plate

 

Myślę, że niektórym tytuł się skojarzy z pewnym, słynnym miasteczkiem na dzikim zachodzie. Może nawet z tytułem filmu, w którym grał Val Kilmer.  

Zachęcam do lektury i oceny, oraz współczuję jury. 

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sun napisał:

Pozostały 3 dni, 1 godzina i 59 minut do końca konkursu.

Jasny gwint... Zapomniałem, że konkurs trwa do 20 :flutterbad: Byłem pewien, że do końca miesiąca. No nic, pora ruszyć cztery litery, odstawić pada na bok i zabrać się za pisanie. Szkoda, żeby tak ciekawa tematyka się zmarnowała. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ułehhhh... jednak zdążyłem! Zatem i ja wrzucam swój crap  megafanfik pt. "Acting-out". Piszę "mega", bo przekroczył 10 000 słów, (jeśli dobrze pamiętam), co dla mnie jest jakąś monstrualnością. Nie tam, że jest wspaniały czy coś, wiadomo przecież, że będzie 4/10 ;)  A już (nieco tylko) poważniej mówiąc - jest wreszcie i druga praca, zatem będzie co sprawdzać. I płakać. Bo takie to słabe. A może to będą łzy szczęścia, że takie to dobre? Nie dowiemy się, dopóki nie wrzucę hiperłączY (tak, dwóch, bo podzieliłem pracę na II części), zatem nie przedłużając:

Acting-out [Alternate Universe], [Equestria Girls], [Slice of Life], [Violence], [Sad]
Część I:
bit.ly/2JWv1EP
Część II:
bit.ly/2MIilPS

Mam nadzieję, że pomimo tagu [Equestria Girls] (którego nikt nie lubi i który u mnie i tak jest dość naciągany), ma to w sobie wystarczająco wiele "klimatu MLP". Życzę wszystkim (czyli Sunowi :)  ) powodzenia!

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka konkursu a tu mamy cztery dzieła. Ładnie. Co więcej, same, nowe twarze. Bardzo ładnie. Pozostaje tylko fundamentalne pytanie. Czy w ciągu pozostałego czasu (1 godzina 32 minuty) ktoś się zgłosi. Miejmy nadzieję i powodzenia wszystkim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Utwórz nowe...