Skocz do zawartości

[Archiwa Forum] Przyszłość forum


Decaded

Co administracja powinna zrobić?  

162 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co administracja powinna zrobić?

    • Archiwizacja obecnego forum i zrobienie nowego
      92
    • Zostawienie jak jest
      70

Ankieta jest zamknięta na nowe głosy


Recommended Posts

Ja się zastanawiam po co zmieniono silnik na ten co mamy obecnie tak w pierwszym miejscu. Jednak ja się gówno znam na tym i zapewne były jakieś powody te kilka lat wstecz. Jednak tak radykalna zmiana jak teraz - zasadniczo start od zera na niczym, bez żadnej historii a w niektórych sytuacjach także kontekstu, poza ewentualnym cofaniem się czasem tutaj by poczytać archiwum - uśmierci więcej rzeczy, niż jest to warte. Na przykład jak wspomniała Cahan, opowiadania. Albo na drugim miejscu sesje, które wciąż prowadzi parę osób. I co, nagle przenieść wszystko na nowy silnik, zacząć z niczego i może przekopiować sobie ręcznie całą zawartość sesji czy fików, wszystko co się w nich do tej pory stało, na nowe forum? Totally not worth it.

 

Wybaczcie jeśli brzmię agresywnie czy coś, bo tego nie planowałem. Po prostu wydaje mi się, że jest grupa ludzi, dla których start od absolutnego zera nie jest specjalnie opłacalny. Grupa ludzi dzielących moje zdanie. Co odejmuje tę grupę już od i tak marniejącej społeczności. Jeśli da się coś zrobić z tymi rzeczami co wspomniałem, to super, bo jebać repki i post count, to głównie statystyki. Jeśli nie... cóż, I guess it's time to die. Imo jeśli forume ma już umrzeć, lepiej śmiercią naturalną.

Edytowano przez Po prostu Tomek
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jestem zaskoczona wynikami ankiety, ale mniejsza. Na temat.

Wiele osób jest zaskoczonych że jak to? Ledwo co przenosiliśmy na ten silnik, a teraz znów jakieś problemy? Błędy to rzecz ludzka, ale jeśli wgłębimy się bardziej w tę sprawę to obecnie aktywniej naszym forum sprawuje techniczny Decaded, który był daleko poza ekipą, kiedy forum przenosili Siper i Sky na IPS. Jak wyżej już pisali, łatanie starego silnika na odwal nie dało za dobrych efektów, a nowy silnik nie dość, że będzie stabilny (bo zmienienie jednej opcji nie będzie wiązało się z parominutowym obciążeniem forum) to jeszcze wiele funkcji jak i pomysłów będzie mogło zostać wprowadzone.

I tak w końcu wszystko sypnie i to tylko kwestia czasu. To nie jest wielki wysiłek założyć nowe konto na nowym forum, a zaczęcie od nowa może dać wiele możliwości również i ze strony treści, nie tylko ze strony technicznej. Wszystko będzie świeże, każde pomysły będą naprawdę rozpatrywane, co daje póki co same plusy. Jak pisał Dec, forum nie zostanie usunięte, tylko zarchiwizowane, więc fanficki, komentarze do nich zostaną tutaj na zawsze, niczym w pięknym muzeum. Nikt tego wam nie usunie i nie zabierze. Poza tym chyba nie przeglądacie codziennie starych tematów forum. Jeśli chodzi o sesje to można wyjść z różnymi rozwiązaniami, na przykład dać odnośnik w pierwszym poście do tematu ze starego forum (bo wciąż będzie można je odwiedzać, czytać treści).

Przy okazji moja propozycja z galeriami będzie mogła od razu wejść w życie. Reset wszystkiego od nowa da nowe możliwości. Mamy już trochę doświadczenia i wiemy, że sporo tematów i rzeczy na forum można by zmienić, ale nikt się za to nie zabierał, bo trzeba by było na nowo (tą jedną rzecz). Kiedy całe forum będzie na nowo to z naszą obecną wiedzą od razu będzie można oprzeć się o nią i organizacyjnie zrobić wszystko jak najlepiej.

Wchodzisz tutaj tylko z sentymentu, nic nie pisząc? Więc dalej będziesz mógł to robić. Pozbędziemy się milion nieużywanych kont, które zostały stworzone podczas największego hajpu na MLP, zapewne liczba użytkowników zmniejszy się znacznie, ale to głównie właśnie przez nieaktywne konta. 

Sama mam sporo postów, sama mam sporo repek. Sama mam własny dział, w którym są niedokończone dyskusje, zabawy, konkursy, więc wiem, że ja także stracę na tym. Jednak o wiele więcej stracę siedząc na tym zepsutym silniku, bez jakiejkolwiek możliwości poprawy aktywności, ponieważ na tym silniku niewiele można zrobić. Trzeba trochę ruszyć głowami, nie krzywić się od razu "bo nowe". Wiem, że jesteście przyzwyczajeni, ale ja także jestem, może nie mam superuber dużego stażu, ale od 2013 roku tutaj jestem aktywniej lub mniej. Obserwuje to wszystko i wiem, że o wiele lepiej będzie zacząć wszystko od nowa, jako osoba, której naprawdę zależy na forum. 

Chciałabym, żeby zanim ktoś wybierze swoją odpowiedź przemyślał, albo chociaż napisał dlaczego uważa, że powinno być tak a nie inaczej.

Jeśli wygra opcja, żeby zrobić forum na nowo to zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby jakoś w tym pomóc.

 

6 minut temu, Po prostu Tomek napisał:

uśmierci więcej rzeczy, niż jest to warte.

Na tym silniku też uśmierci. Tylko trochę wolniej.

Edytowano przez PervKapitan
  • +1 6
  • Mistrzostwo 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddałem głos na opcję numer jeden. 
Dlaczego? 
- Znikną moje posty z czasów gdy byłem jeszcze 16 letnim szkrabem z marzeniami i szczątkowymi ambicjami. (Tu akurat trochę szkoda, ale jeśli będę miał do nich dostęp tylko do poczytania w jakimś ogromnym archiwum czy tej stronce do cofania czasu to myślę, że mnie to tak nie będzie bolało)
- To co na pewno nie zniknie, to moje dobre wspomnienia z tą stroną. (Która swoją drogą, przez zawarte na niej znajomości, miała spory wpływ na moje życie) 
Jeśli dobrze rozumiem obecną sytuację - to forum jest trochę jak podstarzały piesek, który zachorował. Niby nic poważnego, ale w jego wieku to może się skończyć źle. No i przede wszystkim nie będzie już tak sprawny ani chyba szczęśliwy, nie wiem. 
Operacja pieska żeby znowu wesoło hasał przez jakiś czas jest kosztowna i zajmie długo czasu, a piesek będzie cierpiał. Rozwiązanie tymczasowe to podłączenie piesełka do aparatury i podtrzymywanie go razem z setkami jego właścicieli. 
No mniej więcej tak to widzę. W każdym razie, ja byłbym raczej za "uśpieniem" naszego pupila i daniem szansy nowemu. I wiem, że te forum a właściwie to o co chodzi - jego treść, jest niektórym osobom bliska i to już dla każdego indywidualna sprawa, ale myślę, że tak będzie lepiej. Póki jest kontrola i szansa "na lepsze" to myślę, że powinniśmy jej spróbować. 
Z aktywnością jest raczej tak jak wspominał Tric - forum które jej nie ma nie zachęca do rejestracji, ale może jeśli przyjdzie wam jakiś ciekawy pomysł do głowy z tym rozwinięciem strony o inne kreskówki to zwabimy więcej nowodupców z innych fandomów! 
A co do osób, którym "nie będzie się chciało rejestrować" ponownie - mam ich głęboko w dupie. Jeśli chciałeś się udzielać to wchodziłeś i się udzielałeś, jeśli nie chciałeś to były dwie opcje - szybko traciłeś zainteresowanie forum i po prostu je wyrzucałeś z pamięci albo wchodziłeś na sb ponarzekać że kiedyś było lepiej i że wszystko umiera. I rozumiem, że strata kontentu może zniechęcić tych, którzy się do tej pory udzielali, ale myślę, że może to trochę potrzebne. Aktywność ostatnio spadła podobno, takie ploty chodziły po forume. Nie wiem co o tym sądzić. Ten nowy silnik to może być dobra opcja na delikatne ożywienie forum i krok ku czemuś lepszemu albo kompletny strzał w potylicę. Ja bym raczej zaryzykował.
A co do tego pomysłu z kreskówkami różnej maści, niechże ktoś zrobi osobny temat o tym, może usernia podsunie coś ciekawego wartego wprowadzenia. 
No i mimo wyboru opcji numer jeden, co boli mnie najbardziej to Dział Fanfikcji i (pomijając fakt, że brzmi to jak wchodzenie w dupę Szpadlowego Cthulhu) praca Dolara, którą włożył w sprzątanie działu (zdaję się, że dużo więcej niż przeciętni opiekuni kucyków!) Jakby dało się jakoś przenieść konta, zostawiając tylko nieliczną treść (fanfiki, sesje i co tam jeszcze) to byłoby fajnie. Chociaż nie wiem jak miałaby wtedy wyglądać sprawa przeliczników treści i wyszłoby to mało estetycznie. 
A jeśli się już zdecydujemy na reset, to dobrze jeżeli znajdowałyby się tam dwa działy. Nowa Biblioteka i Stara Biblioteka, pierwsza jako normalny dział a druga jako odnośnik do starego działu na starym forum. 

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wchodzę na to forum raz na pół roku, to nie bardzo jestem targetem by cokolwiek się wypowiadać. Ale skoro już jedna osoba powiedziała mi o tym temacie to dorzucę swoje trzy grosze.

A mianowicie że dla mnie to jest niesamowite co piszecie o stanie forum. Biorąc pod uwagę że średnio siedzi tu od x czasu 5 osób na krzyż, i to powoduje że forum nie wyrabia i w każdym momencie może pierdyknąć, to co by się działo jakby tu była aktywność jak w 2013 roku? Poszłoby po dwóch tygodniach?

No ludzie, ja wiem że jesteście w trudnej sytuacji, ale biorąc pod uwagę stan obecnego fandomu, to uważam założenie nowego forum za pomysł całkowicie poroniony.

Nie oszukujmy się, fandom zdechł, nic już nie przywróci go do życia, starzy użyszkodnicy dawno odeszli, nowych nie widać.

I dla tej garstki osób tworzyć zupełnie nowe forum? Odliczając znowu tych nowych, którym nie będzie się chciało zakładać nowego konta, to zostaje jakiś promil ciągle chętnych i aktywnych.

Naprawdę dajcie spokój, niech to forum po prostu zdechnie z godnością, wraz z resztą fandomu, zamiast bawić się w jakieś reanimowanie trupa. Jedyny argument który do mnie rzeczywiście przemawia są względy finansowe. Zdecydowanie nie wyobrażam sobie żeby administratorzy mieli dokładać do tego interesu, zwłaszcza ponownie biorąc pod uwagę stan tego forum i jego użytkowników. Ale tutaj jak powiedziano wyżej, sami powinni to zdecydować czy ich stać na jego utrzymywanie aż do całkowitego zgonu, czy jednak szkoda na to ich pieniędzy.

 

  • +1 1
  • wtf 1
  • Nie lubię 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zazdroszczę administracji tego wyboru, bo tak naprawdę nie ma jedynej słusznej drogi. Pytanie tylko, czy forum ma być miejscem dla ludzi, którzy cały czas się udzielają, czy garścią wspomnień żywych skamielin, będących tutaj już kilka lat. Gdyby nie to, że mój ulubiony dział czyli opowiadania zostanie zrzucony w przepaść zagłosowałbym na przenosiny, w tym przypadku jednak wstrzymam się i pozostawię osąd w rękach samych zainteresowanych - adminów i aktywnych użytkowników. Jeśli jednak zostanie zarchiwizowane, to było przez te ponad 5 lat bardzo miło.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PervKapitan napisał:

Na tym silniku też uśmierci. Tylko trochę wolnie

W pełni rozumiem, że to kwestja podejścia indywidualnego, ale dla mnie osobiście lepiej byłoby jakby forum sobie z boczku tutaj umarło wraz z resztą, niż jakbym z dnia na dzień obudził się z zasadniczo wszystkim co tu zrobiłem nagle martwym. Nie było tego dużo jeśli chodzi o ostatnie czasy, jednak uczucie pozostaje. Zdecydowanie popiorę pierwszą opcję - też ze względów finansów - jeśli będzie choć cień szansy na przerzut choć części zawartości. Ostatecznie kto wie, twój pomysł z odnośnikami też niegłupi, ale nie rozwiązuje wszystkiego. Użytkownicy forum to trochę jak ludzie w prawdziwym życiu. Ich częścią jest ich historia. A wątpię, żeby każdy nowy po zagadaniu chciał rzucać okiem na konto usera na starym forum. O ile nawet będzie mógł to zrobić. Powtarzam ponownie, jak będzie opcja jakiegoś przerzutu, to nowe konto też nie jest takim turboproblemem.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dolar84 napisał:

Kiedy będziemy mieli konkretne propozycje i/lub pojawią sie nowe informacje dotyczące możliwości przeniesienia jak największej ilości treści na hipotetyczne nowe forum to na pewno zostaniecie o tym poinformowani.

No i git majezon, bo to mój największy problem. Jeśli się uda coś zrobić to będę wniebowzięty.

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałam opcję 2. Sama znam osobę która zaczęła działać na forum w dziale z artami. Dzięki niej w dziale coś się dzieje, pojawia się coś nowego. Ta osoba powiedziała mi, że jakby forum zaczęło "od nowa", to nie robiłaby nowego konta. I takich osób jest więcej. Przenosiny jedynie przyśpieszą śmierć tego forum, bo zostaną tylko ci, którym będzie się chciało zaczynać od nowa. To tak jakbyśmy mieli wysokopoziomową postać w MMORPG, i musielibyśmy zaczynać od nowa, bo postać została usunięta - mało kto podejdzie do tego na luzie, na spokojnie, za to większości nie będzie się chciało od zera grać nową postacią.

 

Nie warto ryzykować. Forum może się wysypie z rok, może potrzyma kilka-kilkanaście lat. Tego nikt nie wie. Za to przenosinami i archiwizacją ryzykujemy tym, że forum umrze szybciej. Po prostu nie warto.

 

Tutaj też chciałabym nawiązać do wypowiedzi Suna:

2 godziny temu, Sun napisał:

2. Obecny silnik, kiedy wchodził, był podobno dobry, fajny itepe. A zostało forum, z którego nic się nie da przenieść. Mamy jakiekolwiek szanse, że to się nie powtórzy na nowym forum i ono starczy nam do końca?

 

No i właśnie. Ten silnik który jest teraz miał być tym lepszym, wydajniejszym. Teraz się okazuje, że silnik może się wysypać. Jaką mamy mieć pewność, że na nowym silniku się to nie powtórzy? Jak się coś wybiera to myśli się o przyszłości, bierze się pod uwagę "a co jeśli...?". Trzeba brać pod uwagę to, co może się stać za jakiś czas, a nie nagle wyskakiwać z tekstem "Forum może nawalić, zostajemy przy nim, czy robimy nowe? Wybierajcie". Skoro silnik był beznadziejny to po co była ta zmiana? Skoro silnik mógł okazać się beznadziejny, to czemu nie wybrano lepszego, lub nie pozostawiono starego? Czy ktoś w ogóle brał pod uwagę to, że ten silnik może rypnąć? Skoro ten nowy, lepszy silnik okazał się gówniany, to jaka jest gwarancja, że następny taki nie będzie?

 

Póki nie ma możliwości przeniesienia kont, tematów, postów itd. na nowy silnik - będę za opcją 2. Jeśli będzie taka możliwość, to będzie też jakieś pole do zastanowienia się. Wciąż jednak jestem bardzo sceptycznie nastawiona do tej zmiany - nie zdziwię się, jeśli po jakimś czasie będzie planowana kolejna przesiadka na jakiś nowy silnik.

  • +1 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mariusz391 napisał:

Biorąc pod uwagę że średnio siedzi tu od x czasu 5 osób na krzyż, 

 

1 godzinę temu, mariusz391 napisał:

starzy użyszkodnicy dawno odeszli, nowych nie widać

Stary, chyba siedzimy na innych forach.

No ale cóż, jeśli jesteś z tych, którym się nie będzie chciało przenosić na nowe forum to chyba selekcja dobrze zrobi.

 

1 godzinę temu, mariusz391 napisał:

i to powoduje że forum nie wyrabia i w każdym momencie może pierdyknąć

Chyba jednak za Chiny nie zrozumiałeś sensu posta.

 

Taki protip: Jeśli jesteś jednym ze starszych użytkowników i myślisz, że jak odszedłeś z aktywnego życia forum to forum jest martwe to niestety - bez Ciebie daje sobie radę :3

Edytowano przez PervKapitan
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię, z mojej perspektywy archiwizacja forum i taki hard reset to będzie tragedia. Jest to jednak platforma na której od lat sam publikuję i na której od lat staram się zapewniać, komu się da, feedback. Mniej lub bardziej regularnie. Ze swoją zawartością to sobie poradzę, bo będę w stanie sam sobie to poprzenosić. Ale nie dość, że nieobecni już na forum/ nieaktywni użytkownicy swoich fanfików nie przeniosą, to jeszcze co do weteranów również nie ma stuprocentowej gwarancji. Obawiam się, że jeżeli wszystko wyląduje w archiwum, to sobie już nie poodkopuję różnych tytułów i to nie wypłynie, a za moment się jeszcze okaże, że nie mam czego komentować, bo przeniesionych/ nowych wątków mało, część z nich może będzie z opowiadaniami, które już czytałem :/

W sumie, to już sobie upatrzyłem nowe opowiadanka, myślałem, że w sam w tym miesiącu co nieco wypuszczę. Albo niedługo jakoś. A teraz to kompletnie nie wiem co mam robić, co zaraz z tym forum będzie. Gdybyśmy byli na innym etapie i tej zawartości byłoby znacznie, znacznie mniej, to pewnie nie byłby taki big deal.

 

Nie wspominając już o tym, że miałbym wątpliwości co do aktywności na ewentualnym nowym forum. Nie będę już nawet wspominał o tym jak od czasu do czasu próbowała wypłynąć konkurencja, ale jeżeli już teraz aktywność mogła się wydawać niesatysfakcjonująca, to tym bardziej znikąd się nie pojawi na czystym forum, gdzie statystycznie to nie będzie wyglądać zbyt zachęcająco, o czym wspominał już Tric. No, chyba że cudownie odnajdzie się sposób na przeniesienie jakichś części zawartości oraz kont, wówczas mógłbym to jeszcze na nowo rozważyć i przemyśleć. Ale póki co, z przyczyn o których pisałem wcześniej, zostaję przy opcji drugiej. Zapoznałem się z argumentami drugiej strony, lecz w dalszym ciągu pierwsza opcja wygląda mi na robienie nowego forum na jeden, ostatni sezon, jak wspominał Zodiak.

 

Rozszerzenie tematyki do innych kreskówek i animacji, z zachowaniem MLP jako głównego targetu... Wsadźcie mnie w RBT, ale nieszczególnie bym to widział. Airlick wspomniał już o możliwości, że osoby nie będące zwolennikami MLP zapewne uciekną z krzykiem albo pianą na ustach, a Ci, co już wpadną, to będą tylko dla tychże nowych działów, nie związanych z kucykami. Trzeba by wówczas, jeżeli już rozszerzać tematykę, domyślnie uczynić forum bardziej ogólnym. Plus mała kantyna na wątki związane ze społeczeństwem, światopoglądem, tematami bieżącymi, to też przyciąga ludzi. Ale jak na razie nie byłbym ani za, ani przeciw. Muszę to jeszcze przemyśleć.

 

@Socks Chaser

Ja zrozumiałem, że zaraz po ostatnich przenosinach, kiedy silnik był nowiutki, to to działało. Wówczas nie było problemu. Dopiero później, podczas korzystania z niego i dodawania/ odejmowania różnych rzeczy zaczęło się to kiełbasić, z braku doświadczenia, które to doświadczenia były wtedy nabywane, więc dzisiaj już wiadomo to i owo. Ale mówię, ja nie wiem, nie znam się, tyle zrozumiałem z nowszych wypowiedzi.

 

@Decaded

Czy dobrze zrozumiałem, że gdyby znalazło się rozwiązanie autorskie - konwerter pozwalający na bezpieczne przeniesienie tej zawartości na nowy silnik (W ogóle, co to będzie za silnik, wiecie już może?), wówczas problem polegający na utracie dotychczasowej zawartości by zniknął i z niczego nie musielibyśmy rezygnować?

Jakie jest prawdopodobieństwo, że forum w obecnej postaci się wysypie? Bo teraz, na mój rozum, to może nastąpić jutro, a może nastąpić w roku 2222, czyli nic nie wiadomo, ale jakby miało tyle pohulać, to utrata dotychczasowej zawartości dałaby się we znaki i byłoby tego strasznie szkoda. Wówczas, jak pisałem, taki hazard bym zrobił i został na tym co jest teraz.

Zaprzestanie poprawnego funkcjonowania wskutek błędów, to przyjdzie z czasem, po którejś z kolei aktualizacji silnika? Czy gdyby już nic więcej przy niczym nie dłubać, zostawić to, to można liczyć, że będziemy mieli powiedzmy ten rok, czy dwa działające forum tak jak teraz?

Byłbym bardzo wdzięczny na odrobinę wyjaśnień tych kwestii, nie znam się na tym, a chciałbym wiedzieć. Z góry dzięki.

  • +1 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcecie zrobić forum nie trzeba chyba od razu kasować starego. Przynajmniej do czasu, gdy tematy (teksty z działów opowiadań), nie zostaną przeniesione na nowe forum (i zmodyfikowane, bądź uporządkowane). To da się zrobić bez obawy o hasła do kont użytkowników. Ci bowiem mogą przecież zapisać sobie hasło na kartce, a następnie założyć konto na nowym i z tym samym hasłom (przy okazji modyfikując pseudonim, jeżeli obecny nie podoba mu się). Administracja natomiast pozbyła by się problemu haseł, ponieważ człowiek i tak czasami zapisuje coś sobie na kartce, bądź rysuje, więc wpisanie swojego hasła nie powinno być problemem. No chyba, że nie ma chęci do tworzenia konta, ale wtedy to jest już jego indywidualna sprawa, że tak powiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dolar84 napisał:

Aha i od razu mówię, że na pewno będę za tym by i anime miało swój dział, więc już możecie zacząć mnie hejtować :crazytwi:

W sumie nie widzę powodu dla którego się miało by ograniczać. Animu, kreskówki, a może nawet inne rzeczy. Skoro i tak zakładać nowe forum to czemu by niby nie otwarte na wiele różnych tematów, od książek na hińskich baikach kończąc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabo widzę rozszerzenie tematyki z MLP jako motywem przewodnim. To jak kiepskie sklejenie kilku forów w jedno, gdzie każdy trzyma się swojego rejonu. :fluttershy4: Problem jest taki, że użytkownicy będą zaspamiani śmieciami, które ich nie interesują, no chyba że zaczną się wzajemnie wpisywać na listy ignorowanych. Statusy będą jednym wielkim wysypiskiem losowych tematów. Jak wspomniano wcześniej, już lepiej w ogóle byłoby zmienić nazwę, która skupiałaby się na wszystkim po równo, niż podpowiadając jedno, a spamiąc innymi. Choć z ciekawości, macie jakieś konkretne pomysły?

 

No i jakie silniki macie na uwadze? :squee:

 

Z własnego doświadczenia wiem, że usprawnienie + wspieranie więcej tematów nie zawsze kończy się dobrze. Fora martwe jeszcze bardziej niż wcześniej. Tak po prostu miało być; płomień wygasa.
Mnie ten soft odpowiada, choć faktycznie można byłoby tu posprzątać co nieco.

 

A jakiś restart softu, o ile możliwe, nie pomoże? Wtedy baza danych byłaby wciąż aktualna.

 

 

 

Heh, z tego co widzę, to na razie wygląda to tak "Chcemy coś zmienić, ale jeszcze nie wiemy co, powiemy wam jak będziemy wiedzieć; jaka jest wasza opinia?", a my tylko możemy powiedzieć "Eee, chyba tak":hBB25: 

 

Mnie się wydaję, że i tak to nie silnik zdecyduje o aktywności. Poza tym, to tak na prawdę są zmiany kierowane głównie do rzeczy dziejących się za scenami, 'normalni' użytkownicy z tej zmiany odczują głównie straty. Wy wiecie lepiej, czy jest to gra warta świeczki; my co najwyżej możemy Was wesprzeć zgadzając się na tę utratę naszych zawartości, aaaalbo wybić Wam ten pomysł z głowy. :derptongue:

 

W najgorszym wypadku przy opcji #1 będzie to... :woops:

Spoiler

x5m7EV4.png

- pocieszeniem jest, że gorzej nie będzie! :celgiggle:

 

Obrazki proszę chować w spoilery ~Cahan

Edytowano przez Cahan
  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjStQpy.png

 

Intensifies :wow: 

 

3 godziny temu, Rikifive napisał:

Heh, z tego co widzę, to na razie wygląda to tak "Chcemy coś zmienić, ale jeszcze nie wiemy co, powiemy wam jak będziemy wiedzieć; jaka jest wasza opinia?",

 

Nie. Dec jasno mówi, że on chce zmienić silnik na inny. Ale jako że to wiązałoby się z potrzebą archiwizacji obecnego forum i zakładania "od zera", stąd właśnie ankieta, by potem nie gadali, że "zuy bode wpuścił nas na minę IKS SMUTEG".

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Hoffman napisał:

Czy dobrze zrozumiałem, że gdyby znalazło się rozwiązanie autorskie - konwerter pozwalający na bezpieczne przeniesienie tej zawartości na nowy silnik (W ogóle, co to będzie za silnik, wiecie już może?), wówczas problem polegający na utracie dotychczasowej zawartości by zniknął i z niczego nie musielibyśmy rezygnować?

Jeżeli takie narzędzie powstanie, wówczas jest szansa, iż PRZYNAJMNIEJ CZĘŚĆ zawartości będzie dało się przenieść. Jak wspomniałem już wcześniej, ja nie jestem w stanie tego zrobić, więc obecnie wszystko jest w rękach Sipera, jednakże nie pokładałbym tu wielkich nadziei. Dlaczego? O tym poniżej.

Jeszcze nie zdecydowaliśmy na co przeniesiemy, acz ja najchętniej wybrałbym myBB (forum stało na nim zanim przeszliśmy na IPB).

 

9 godzin temu, Hoffman napisał:

Jakie jest prawdopodobieństwo, że forum w obecnej postaci się wysypie? Bo teraz, na mój rozum, to może nastąpić jutro, a może nastąpić w roku 2222, czyli nic nie wiadomo, ale jakby miało tyle pohulać, to utrata dotychczasowej zawartości dałaby się we znaki i byłoby tego strasznie szkoda. Wówczas, jak pisałem, taki hazard bym zrobił i został na tym co jest teraz.

Dość spore. Zwykła podmiana emotikona (nie dodanie, podmiana na nowszą grafikę) potrafi zmulić całe forum na kilka minut. Nie ruszane może spaść z rowerka za tydzień, miesiąc, rok, albo nigdy. Jednak jak nic z tym nie zrobimy to możemy stracić kompletnie wszystko z dnia na dzień. Backupy są robione, ale to samo w sobie może nie wystarczyć.

 

9 godzin temu, Hoffman napisał:

Zaprzestanie poprawnego funkcjonowania wskutek błędów, to przyjdzie z czasem, po którejś z kolei aktualizacji silnika? Czy gdyby już nic więcej przy niczym nie dłubać, zostawić to, to można liczyć, że będziemy mieli powiedzmy ten rok, czy dwa działające forum tak jak teraz?

Zaprzestanie poprawnego działania wskutek błędu może nastąpić w każdej chwili. Problemem nie jest silnik, a baza danych.

 

 

Wyjaśnię to bardziej obrazowo:

To nie silnik jako silnik jest problemem w kwestii ogólnej, on tylko dorzuca swoje trzy grosze w postaci wysokich kosztów utrzymania. Problemem jest baza danych, która ma w sobie sporo błędów (co też jest powodem, dla którego nie da się jej przelecieć normalnym konwerterem).

Innymi słowy - to co widzicie to skóra (czyli wygląd zewnętrzny), ona ma się dobrze. Pod nią jest szkielet (czyli silnik forum), który utrzymuje całą strukturę bez większego problemu, jednakże sporo waży (kosztuje) i jest trudny w konserwacji. Całością zarządza mózg (czyli baza danych), która na ten moment jest w stanie przypominającym dziadka po wylewie i zawale - żyje, ale nie wiadomo kiedy padnie całkiem.

 

Podsumowując wszystkie wypowiedzi w kwestii silnika - jego zmiana nie jest problemem i nie wymaga resetu niczego. Problemem jest baza, której na ten moment nie dałoby się poprawnie podpiąć nawet pod nowszą wersję naszego silnika. Próbowałem znaleźć sposób na przeniesienie wszystkiego przez ostatni miesiąc. Nie powiodło mi się. Obecnie Siper pracuje nad metodą, która pozwoli przenieść przynajmniej część treści (celujemy w dział opowiadań i sesji), jednakże na ten moment nie ma możliwości stwierdzenia, czy operacja się powiedzie.

 

Jeżeli będziemy mieć więcej informacji na ten temat, to Was powiadomimy i ewentualnie zmienimy typ ankiety. Na ten moment pozostają te dwie opcje - zostawiamy, albo restartujemy, jednak końcowy wynik zmieniamy z "decyduje większość głosów" na "większość głosów pomoże podjąć decyzję co dalej".

 

Miłego dnia życzę!

  • +1 1
  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za przenosinami na nowy silnik. Dlaczego?

 

1. Stabilność - tu nie chodzi tylko o "utratę przytomności" na kilka minut. Wkurza mnie gdy po założeniu nowego tematu forum wysypuje się. Na szczęście teraz forum/silnik/wróżka zapamiętuje wpisany post, ale nie zawsze, i nie wszystko. Co gorsza może się też wysypać po np. dodaniu lub zdjęciu ogłoszenia. :burned:

2. Bezpieczeństwo - wolę zaczynać od nowa i być spokojnym o swoje dane, niż zostać i bać się, że ktoś "pożyczy" mojego maila

3. Tańsze w utrzymaniu - tłumaczyć nie trzeba

4. Pozostaną aktywni użytkownicy - co z tego, że mamy obecnie X zarejestrowanych użytkowników, skoro większość z nich już tu nie wchodzi? Będą chcieli wrócić, założą sobie konto (to nie takie trudne). Żeby przeglądać forum nie trzeba mieć konta. 

5. Restart ma swoje plusy - będziemy mogli zadbać o jakość wrzucanych materiałów. Wiecie, że kiedyś OCek musiał być zatwierdzony przez kogoś z ekipy? :suspicious: Dzięki temu nie było tu Mega OP Death Bringerów z Changei rodem. 

6. Powrót nagród - Dec i "Chrabąszcz" słyszeli? Mają wrócić, albo zmieniam głos :fluttershy6:

 

Zdaję sobie jednak sprawę, że "coś za coś". Niestety całe to "coś", to nie błahostka. Najbardziej zaboli utrata opowiadań czy też właśnie artów. Mimo to, jestem za przenosinami.  

 

Edytowano przez Triste Cordis
  • +1 3
  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż długo siedzę na forum, jestem mało znanym użytkownikiem. Jestem aktywny w sumie w tylko jednym dziale. Nie zasłynąłem nigdy na forum nie wiadomo czym, swoich ficów nigdy tutaj nie dodawałem, będąc zbyt czułym na krytykę. Dawniej gdy jeszcze istniały nagrody bywałem bardziej aktywny w tematach, jednak gdy zniknęły jakoś straciłem do tego chęci. Mówiąc szczerze nawet nie planowałem zabawić na forum długo, mimo to jednak stało się jak stało i pokochałem pisanie chociażby w sesjach i poznałem kilku wspaniałych ludzi. Mimo, że raczej jestem mało widoczny, postanowiłem się również wypowiedzieć. Więc wracając do tematu, jestem przeciwny przenoszeniu forum, przynajmniej w obecnej postaci. Rozumiem, że to trzymanie trupa, który z czasem zniknie, jednak zniszczenie obecnego i stworzenie nowego forum bez obecnych opowiadań czy sesji które wciąż trwają, jest dla mnie zupełnie nietrafionym pomysłem. Sam aktualnie piszę w jednej sesji już od roku i myśl, że ta cała zniknie na nowym forum mnie przeraża. Tak więc obecnie jestem przeciwny przenosinom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro problematyczna jest baza, która może dupnąć w każdym momencie albo wcale to jestem jak najbardziej za przenosinami na nowy silnik. Raz już był przedsmak tego, co się może stać, jak baza dupnie, czego efektem była utrata dużej ilości danych, i wtedy też poszło z wiatrem wiele kont, które to trzeba było zakładać na nowo. A fakt, że obecne forum będzie zarchiwizowane, nie usunięte to będzie w sumie łatwiej przenieść w późniejszym terminie działy, na których najbardziej wszystkim zależy, czyli opowiadania i sesje.

  • +1 9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po dniu namysłu się trochę zneutralniłam do tego pomysłu i nie mam za bardzo zdania.

Skoro forum będzie zarchiwizowane, to chyba najbardziej zaboli brak dostępu do starych wiadomości prywatnych - których potrafią być tysiące stron i są niesamowitą pamiątką dla tych, którzy na forum siedzą od dobrych paru lat. Ale na dobrą sprawę no jest do przeżycia, tylko trochę przykro.

Patrząc na to z szerszej perspektywy, rzeczywiście lepiej by było, żebyśmy my, tacy tam sobie mistrzowie gry, mieli dostęp do starych, zamkniętych dawno sesji w wersji archiwalnej, niż żeby wszystko pewnego pięknego dnia zniknęło razem z całą bazą danych, bo jakiś błąd.

Byłoby super, gdyby jednak odnalazł się jakiś cudowny sposób na przeniesienie tych aktywnych sesji i opowiadań, ale jak się okaże, że naprawdę nie ma jak, to jakoś sobie, z wielkim bólem tyłka, poradzimy ręcznie.

Nie będę się wypowiadać na temat aktywności; większa, mniejsza, to trochę bez znaczenia, jeżeli w ogóle są użytkownicy. Ja z kucykami od dawna nie mam już nic wspólnego, ale siedzę tu i będę siedzieć nie tylko z powodu ogromnego sentymentu, ale też dlatego, że wciąż tu piszę i utrzymuję kontakt ze świetnymi ludźmi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW tak w ogóle zauważyłam, że wiele osób nie chce tracić danych z tego forum, tyle że wiecie, że prędzej stracicie to forum przy opcji zostania na nim, niż przy opcji przeniesienia się, gdzie forum nie będzie w żaden sposób dotykane, a jedynie zarchiwizowane i każdy będzie mógł dostęp do oglądania go? Ryzyko jest spore, że w końcu wszystko pie*dolnie i nic nie zostanie z tej bazy danych do odczytu, więc jeśli naprawdę wam zależy na treści to opcja przeniesienia jest o  wiele lepsza. 

Nie wiem czy to Dec za mało wyjaśnił czy większość nie bardzo zrozumiała o co chodzi, ale jeśli chodzi o zachowaną treść to lepiej przenieść forum, bo treść ZOSTANIE, a jeśli będziemy próbować żyć w tym chorym organizmie to może w końcu wystąpić taki błąd, że stracimy wszystko. 

  • +1 6
  • Mistrzostwo 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PervKapitan napisał:

 Ryzyko jest spore, że w końcu wszystko pie*dolnie i nic nie zostanie z tej bazy danych do odczytu, więc jeśli naprawdę wam zależy na treści to opcja przeniesienia jest o  wiele lepsza. 

Amen... To najlepsze i najprostsze podsumowanie.

 

1. Stary silnik = duże ryzyko utraty wszystkiego 

2. Nowy silnik = bezpieczne archiwum

  • +1 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to w ogóle nie rozumiem dlaczego Dec dał użytkownikom jakikolwiek wybór, skoro moim zdaniem nie powinno go być, ankieta mogłaby być jedynie zobaczeniem reakcji ludzi, dać się oswoić z tym tematem i z tym, dlaczego musimy się przenieść, bo inaczej wszystko tutaj umrze. Szczególnie, że wyniki ankiety są jakie są...

Większość ludzi nawet nie przeczytała posta Deca, nie mówiąc już o późniejszych jego wpisach. A widać to po tym, że wielu ludzi myśli, że te forum zostanie usunięte z wszystkimi danymi...

  • +1 6
  • Nie lubię 5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Niklas napisał:

bjStQpy.png

 

Intensifies :wow: 

 

 

Nie. Dec jasno mówi, że on chce zmienić silnik na inny. Ale jako że to wiązałoby się z potrzebą archiwizacji obecnego forum i zakładania "od zera", stąd właśnie ankieta, by potem nie gadali, że "zuy bode wpuścił nas na minę IKS SMUTEG".

No dobrze, tyle to jednak zdążyłem zauważyć, ale z naszego punktu widzenia to jest strzelanie w ciemno. Brak jakichkolwiek perspektyw na temat przyszłości, gdzie wyemigrujemy itd..

To Wy widzicie te problemy w szkielecie, nie my. Dla mnie forum działa, więc sobie mogę głosować za zostawieniem jak jest. Ale czy to będzie w jakikolwiek sposób dla Was pomocne? Nic nieznaczący głos w ankiecie, gdyż co ja tam mogę sobie wiedzieć czy rzeczywiście przeniesienie będzie koniecznością. Na podstawie podanych informacji mogę co najwyżej stwierdzić "Aha, przestraszyłem się, to może jednak przenieście I guess"

 

To jest decyzja, którą powinna podjąć administracja, gdyż to Wy macie wgląd na to i potraficie lepiej oszacować jak sprawa wygląda. Jeżeli faktycznie istnieje duże ryzyko, a do tego utrzymanie ($) jest uciążliwe, to moim zdaniem odpowiedź jest bardziej niż oczywista. Nas to możecie najwyżej zapytać, czy jesteśmy to w stanie zaakceptować i czy nie będziemy płakać. :hBB25:

 

Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że udzielam się na innych forach, które także bazują na IPB, więc taką jedną wadą prawdopodobnie może być niekompatybilność zawartości, a czasem zdarza mi się kopiować rzeczy między forami. Ponadto mnie najbardziej interesuje edytor tekstu, gdyż to przy tej funkcji najbardziej można się zdenerwować. Zatem mnie częściowo zależałoby na zostawieniu tego silnika; gdyż znam jego bugi i potrafię je omijać. No też sam fakt, że przyzwyczajony jestem do tego interfejsu naciska na tę drugą opcję. Dobór tego nowego, lepszego silnika też jest ważny i uważam, że dobrze byłoby to przedyskutować.

 

Dla mnie to i kompletny restart na obecnym silniku byłby też dobrym rozwiązaniem.

 

Eh.. ale już- o nic nie pytam. Wycofuje swój głos z ankiety, gdyż nie mnie sądzić co najlepsze dla bazy danych.

 

Edit- no chyba że się nie da, to zostawiam jak było; mnie bez większej różnicy.

Edytowano przez Rikifive
  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...