Skocz do zawartości

Gość

Recommended Posts

20 czerwca Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym Przegłosowano ją stosunkiem głosów 15 do 10. Wiele osób uważa, iż wprowadzenie tej dyrektywy mocno ingeruje w wolność słowa w internecie. (Jeszcze nie została wprowadzona ale może)

 

Głównie chodzi o artykuł 11 i 13

 

Treść dyrektywy

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016PC0593&from=en

 

Co o tym sądzicie ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślijmy, dyrektywa nie została jeszcze wprowadzona w życie. Głosowanie dotyczyło zaakceptowania jej w obecnym kształcie, co znacznie utrudnia sprawę, ale jest jeszcze szansa na odrzucenie jej podczas ostatecznego głosowania, które z tego co słyszałem ma odbyć się jakoś za kilka miesięcy. 

 

Te przepisy są bardzo nieżyciowe i świadczą tylko o braku zrozumienia jak działa internet, ale czego się spodziewać po prawie o którym decydują osoby, których umiejętności ograniczają się do pisania maili i tweetowania. W dodatku nakładają takie obciążenia, że małe firmy mogą sobie z tym nie poradzić, ponieważ przepisy są bardzo restrykcyjne i sformułowane bardzo ogólnie. Najbardziej mnie boli w tym wszystkim to, że jeśli wejdą one w życie to trzeba będzie jakoś to przełknąć, bo UE jest bogatym rynkiem, który jest ważny i przedsiębiorstwa nie zweryfikują nowego prawa. Jeśli chodzi o artykuł 11 to kiedyś wprowadzono podobne prawo o odpłatnych linkach w Niemczech i Hiszpanii i w odpowiedzi na to Google z wyników wyszukiwania zdjęło strony, które żądały opłat za udostępnianie linków do ich treści i te po jakimś czasie wróciły z podkulonym ogonem. Teraz w przypadku ogólnoeuropejskiego systemowego rozwiązania tej kwestii może się to nie udać. 

Edytowano przez Wonsz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może po licznych, mocnych przemianach, ale w obecnej formie nie przejdzie, a nawet jeśli zostanie ostatecznie przegłosowana wywoła wiele kontrowersji. Brakuje w niej zrozumienia jak działa internet, a idąc tą drogą można jedynie go uśmiercić albo przynajmniej znacznie ograniczyć

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, natkos napisał:

 a idąc tą drogą można jedynie go uśmiercić albo przynajmniej znacznie ograniczyć

 

Czyli ustawa jest dobrze napisana i spełnia swoje założenia. Internet to wrzód na dupie dla struktur totalitarnych pokroju EU.

  • +1 4
  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to wejdzie i na ile, ale sam pomysł takiej dyrektywy bardzo źle wróży wolności słowa. Z jednej strony chcą zakazać nam dzielenia się informacją, z drugiej w niektórych krajach (we Francji bodajże) pracują nad karaniem za fake-newsy. Pytam się jak mamy zweryfikować która informacja jest prawdziwa?

Z automatu znikną wszystkie blogi polityczne i niezależne portale informacyjne. Jeśli to ma mnie zmusić do czytania, np. Wirtualnej Polski, to wolę nie czytać nic.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska (i kuce), sprawa jest na prawdę poważna. Jeśli nic nie zrobimy do ostatecznego głosowania 4 lipca, może oznaczać to koniec internetu jaki znamy. Artykuły 11 i 13 wprowadzą całkowitą cenzurę internetu. Koniec komentowania, fotografowania, przerabiania, krytykowania, memowania, linkowania i wszystkiego, co nie będzie pasować unijnym komunistom.

 

Żadna partia obecnie rządząca oraz wielkie stacje telewizyjne nie mówią na ten temat nic, bo zaszywanie naszych ust w internecie jest w ich interesie.

 

Nie rozumiem też, czemu żaden z moderatorów/administratorów nie nagłaśnia tematu, gdyż może to być koniec naszego forum...

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ConQrM Zadaniem administracji jest dbanie o sprawne funkcjonowanie forum w aktualnie funkcjonującym systemie prawnym. Jeśli tak bardzo Ci na tym zależy, to powinieneś przedstawić swoją wizję działań, których należałoby się podjąć. 

Edytowano przez Salto
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.06.2018 o 19:31, ConQrM napisał:

Nie rozumiem też, czemu żaden z moderatorów/administratorów nie nagłaśnia tematu, gdyż może to być koniec naszego forum...

Proponuję już teraz założyć temat pożegnalny, ze wspomnieniami żeby później tak nie wyłączyć forum bez słowa.

(zauważyłam, że nie każdy umie zrozumieć sarkazm w tym poście xD przykro mi )

Edytowano przez Cassidy
  • +1 3
  • Nie lubię 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Cassidy napisał:

Proponuję już teraz założyć temat pożegnalny, ze wspomnieniami żeby później tak nie wyłączyć forum bez słowa.

Luzik i tak ma być archiwizacja tego forum, bo ma powstać nowe :dunno:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi tylko o nasze forum, tu chodzi o internet. Jeśli zostanie ocenzurowany, rozpocznie się jazda bez trzymanki prosto w stronę Związku Socjalistycznych Republik Europejskich. Nie będzie już żadnego źródła informacji, które będzie niezależne.

 

Są jeszcze 2 możliwości by ratować internet:

-albo znajdzie się 76 europosłów którzy to przeniosą do kosza (można wysyłać do nich maile)

-albo pokażemy ogromny sprzeciw społeczny, przez co władza będzie się bała to wprowadzić (dzisiaj i jutro mają odbyć się protesty w dużych polskich miastach)

 

Jeśli machniemy na to ręką, to obudzimy się z kopytem w nocniku, bo by zwyciężyło zło, wystarczy obojętność ludzi dobrych

  • +1 1
  • wtf 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Cassidy napisał:

W  takim razie najwidoczniej coś mnie ominęło, ale zostawcie mi moje wiadomości z priv pls, za dużo do screenowania xD

To tak jakby mówić, żeby oszczędzić biblioteki miejskiej, tuż przed zrzuceniem bomby... atomowej :rdblink:

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.06.2018 o 19:31, ConQrM napisał:

Koniec komentowania, fotografowania, przerabiania, krytykowania, memowania, linkowania i wszystkiego, co nie będzie pasować unijnym komunistom.

[...]

Nie rozumiem też, czemu żaden z moderatorów/administratorów nie nagłaśnia tematu, gdyż może to być koniec naszego forum...

Zgadam się, że sytuacja jest bardzo poważna, bo ten przepis może pozbawić strony tematyczne prawa bytu. Dyrektywa w obecnym kształcie jest zabójstwem wolności i stłamszeniem wielu np. artystów, którzy często zaczynają tworzyć lub tworzą regularnie w tematyce wymyślonej przez innych (niestety dotyczy to też fików). Trochę rozumiem to prawo, bo nadmierne korzystanie z dorobku umysłowego innej osoby i czerpanie z tego korzyści finansowych bez dzielenia się zyskami z oryginalnym twórcą nie wydaje mi się najlepszą opcją. Można by wprowadzić inne, o ile takie właśnie nie panuje, prawo (nie mój pomysł, a znajomej mi osoby), które polegałoby na dzieleniu się zyskami z właścicielem/ami marki/ek. Oczywiście, jeśli osoba nie czerpie zysków pieniężnych z danego tworu, nie musiałaby uiszczać opłat. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Edytowano przez Vetch del Puf
zauważenie potencjalnego błędu wynikającego z nieznajmości prawa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vetch del Puf napisał:

Można by wprowadzić inne, o ile takie właśnie nie panuje, prawo (nie mój pomysł, a znajomej mi osoby), które polegałoby na dzieleniu się zyskami z właścicielem/ami marki/ek. Oczywiście, jeśli osoba nie czerpie zysków pieniężnych z danego tworu, nie musiałaby uiszczać opłat. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

Po pierwsze Ty, twoja znajoma i reszta nas nie ma nic do powiedzenia. Po drugie pisanie ficków nie przynosi zysków, nikt nikogo nie okrada. Po trzecie nie chcę, by każdy mój krok w internecie był dokładnie śledzony i oglądany ze wszystkich stron.

  • +1 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spoiler

w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym

Jak już spojrzałem na powyższy podtytuł to nie musiałem czytać dokumentu, ponieważ dla mnie jak na razie prawo autorskie polskie ,a być może także każde zagraniczne (do czasu zweryfikowania) ma lukę prawną (jest wątpliwe), przez co można podważyć powyższy dokument. Ale niestety nie otrzymałem jeszcze wiadomości z ZAIKSU, po tym, gdy do nich napisałem ponad dwa miesiące temu w sprawie moich postrzeżeń (nie związanych jednak z dokumentem o jakim tu mowa).

Edytowano przez Król Etirenus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem wiadomości na Polsacie, odnośnie protestów ACTA 2. Przytoczono jedną opinię uczestnika na trzy opinie ekspertów, którzy mówili, że wszystko jest w porządku. Najlepsze było jak stwierdzili, że "internauci zostali zmanipulowani przez wielkie koncerny internetowe" (czy jakoś tak).  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ufanie mediom

 

Jeżeli te dwa artykuły przejdą i memy będą zakazane, a za linki trzeba będzie płacić, to w wiadomościach będą mówić o ataku na warszawski ratusz i/lub jedną z europejskich siedzib.

To będę ja.

Mam dosyć tej pierdolonej Unii i jej pierdolonych pomysłów.

  • +1 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pawc napisał:

Jeżeli te dwa artykuły przejdą i memy będą zakazane, a za linki trzeba będzie płacić, to w wiadomościach będą mówić o ataku na warszawski ratusz i/lub jedną z europejskich siedzib.

To będę ja.

 

Kiepski sposób na walkę z cenzurą w internecie. Skutki mogą okazać się odwrotne do zamierzonych. 

 

PS. Radziłbym nie przeklinać, albo przynajmniej używać gwiazdek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...