Skocz do zawartości

Animacja 3D vs 2D w obecnych czasach


The Silver Cheese

Recommended Posts

1237497__safe_artist-colon-pirill_queen+

 

Hej wszystkim. Potrzebuję pomocy osób, które potrafią poświęcić max do 10 min (głównie na przemyślenia i analizę). Ostatnio analizuje hobbystycznie wpływ jaki wywierają kreskówki, filmy oraz seriale animowane, wykonane w różnych technikach animacji. Mowa tutaj o animacji (można też się pokusić o grafiką w samą sobie) 2D kontra grafika 3D. Która jest najlepsza według was? Byłbym wdzięczny za wypełnienie formularza (anonimowy), gdyż tak byłoby najłatwiej uzbierać wasze opinie i wyciągnąć z nich wnioski, i dodatkowe własne przemyślenia. Oczywiście możemy też dyskutować poniżej w komentarzach :twilight2:.

 

Link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScMjeZGzoBE_1z1mEuHiQcS4JpGUebFqAiJUTGICIuUgCNnNg/viewform?usp=sf_link

Edytowano przez The Silver Cheese
  • +1 1
  • Mistrzostwo 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależny, do czego wykorzystujemy ową animacje. 2D jest lepsze do kreskówek, ponieważ się wyróżnia. Animacjom 3D możne być dość blisko do filmów, a dwa wymiary są wyraźną animacją kreskówkową, nierealistyczną, której nie można pomylić z niczym innym. Jednaka jeśli chodzi, o tworzenie efektów do filmów, symulacji, modeli postaci np. do gier czy nawet rzeczy tak zaawansowane jak odtwarzanie rysopisu ludzi w kryminalistyce czy symulacje operacji dla lekarzy zdecydowanie wygrywa tutaj 3D, ponieważ właśnie jest w stanie dość dobrze oddawać realizm. Podsumowując, wszystko zależy od wykorzystania danych animacji i moim zdaniem ciężko powiedzieć, która jest lepsza:dunno:

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddałem głos w ankiecie, w sumie wyszło z korzyścią również dla mnie bo zmusiło mnie to do przypomnięcia sobie hasła do konta google.:P

Moje zdanie w tym temacie jest takie - 3D góruje nad 2D pod każdym względem. W przypadku rozrywki, tj. filmów animowanych i gier daje zdecydowanie bardziej porywający efekt wizualny jak np. ruch, głębia czy efekty świetlne. W poważniejszych dziedzinach podobnież dwa wymiary ustępują zestawieniu trzech, tak jak dowiedzieliśmy się w poście @natkos.

Problem polega na tym że to co nowocześniejsze i bardziej rozwinięte często bywa o wiele droższe, dlatego jeszcze minie trochę czasu zanim 3D całkowicie wyprze swojego poprzednika. No i dobrze, bo tania animacja trójwymiarowa nie wygląda przyjemnie, tak jak wspomniał @Triste Cordis na przykładzie MLP. Wysokobudżetowe produkcje będą realizowane wyłącznie przy użyciu nowych technologii, podczas gdy seriale z mniejszym zapleczem finansowym miejmy nadzieje będą nas raczyły ładnym, płynnym i szczegółowym 2D. Bo mimo wszystko w dwóch wymiarach też można bardzo ładnie animować. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie powinna być jakaś trzecia opcja w tej ankiecie, taka po środku.

Animacja animacji nie równa, bo możesz zestawić ze sobą remaster Żółwi Ninja z Królem Lwem, albo Kraine Lodu z Korniszem i Fistachem :fluttershy3:

(Mam nadzieję, że nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że Kornisz i Fistach to ta lepsza opcja :fswhat:)

Nie potrafie się zdecydować, gdy po jednej stronie barykady jest świetnie zaanimowany Ratatuj, a po drugiej choćby Wodogrzmoty Małe, które uważam za jedną z najładniejszych kreskówek ostatnich lat.

Dalej żałuję, że Disney przestał tworzyć pełnometrażowe animacje 2D :fluttersad:

(prznajmniej nie wydaje mi się, żeby jakieś wyszły w ostatnim czasie...)

 

 

Edytowano przez Dzidek Chan
najładniejszych* zawsze muszę coś pokręcić
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2018 o 23:20, ByczekPazerny napisał:

Oddałem głos w ankiecie, w sumie wyszło z korzyścią również dla mnie bo zmusiło mnie to do przypomnięcia sobie hasła do konta google.:P

Moje zdanie w tym temacie jest takie - 3D góruje nad 2D pod każdym względem. W przypadku rozrywki, tj. filmów animowanych i gier daje zdecydowanie bardziej porywający efekt wizualny jak np. ruch, głębia czy efekty świetlne. W poważniejszych dziedzinach podobnież dwa wymiary ustępują zestawieniu trzech, tak jak dowiedzieliśmy się w poście @natkos.

Problem polega na tym że to co nowocześniejsze i bardziej rozwinięte często bywa o wiele droższe, dlatego jeszcze minie trochę czasu zanim 3D całkowicie wyprze swojego poprzednika. No i dobrze, bo tania animacja trójwymiarowa nie wygląda przyjemnie, tak jak wspomniał @Triste Cordis na przykładzie MLP. Wysokobudżetowe produkcje będą realizowane wyłącznie przy użyciu nowych technologii, podczas gdy seriale z mniejszym zapleczem finansowym miejmy nadzieje będą nas raczyły ładnym, płynnym i szczegółowym 2D. Bo mimo wszystko w dwóch wymiarach też można bardzo ładnie animować. :)

 

3D jest mniej znacznie mniej czasochłonne i nierzadko tańsze niż 2D. Do 2D zatrudniasz większą ilość animatorów, w 3D tworzysz model i wszystko jest kwestią zaprogramowania sekwencji i innych. Nie musisz robić tego ręcznie. 

 

Moim zdaniem to nie jest tak, że dobrze, czy niedobrze... Gdybym miała powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałabym, że ludzi

 

W grach zazwyczaj lepiej się sprawdza 3D, aczkolwiek też nie zawsze, bo animacja/design 2D są częściej charakterystyczne i zapadają w pamięć. Wiadomo, że fotorealizm jest super, ale znacznie bardziej w pamięć zapadają gierki typu "Don't Starve", "Cuphead", "Machinarium" bo mają klimat (czego nie odmawiam 3D, ale tu do klimatu niewątpliwie potrzebne są też takie elementy jak choćby muzyka).

 

Ja wiem, temat był o animacjach, filmach serialach. Jeśli chodzi o to, to wygrywa tu zdecydowanie 2D. Jesteśmy na takim poziomie technologicznym, że powoli wspomniany wyżej fotorealizm przestaje już zachwycać, bo staje się normą. Dlatego uważam, że 2D jest po prostu ładniejsze i bardziej charakterystyczne. Swoją drogą, kreska z serialu MLP podoba mi się znacznie bardziej niż ta z niedawno wydanego filmu, która ma silne wpływy animacji 3D. Nie znam wielu kreskówek/seriali 3D, które wyglądałyby dobrze. Zazwyczaj czuć w nich biedę. 

 

  • +1 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arcybiskup z Canterbury Żeby być ściślejszym to chodziło mi głównie o koszta jakie ponosi się przy dużych produkcjach, jak np. "Zootopia", gdzie ilość wytworzonych detali zmusza producentów do zatrudniania większej liczby grafików, oraz wymaga pracy na lepszym, droższym sprzęcie. Zgadzam się co do nakładu pracy jaki ponosi się przy tworzeniu w grafice 2D, zwłaszcza gdy artyści realizują ją odręcznie, jak np. malowanie tła. 

 

 Jeżeli weźmiemy pod uwagę tanią animacje to wygląda ona z reguły niedbale i brak jej głębi. Tyczy się to również obrazów zrealizowanych w dwóch wymiarach - porównując np. "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków" z 1937r a młodszą o 40 lat "Wielką podróż Bolka i Lolka". Kiedy tak na to patrzę to dochodzę do wniosku że największą różnicę stanowią styl i koncepcja, gdzie zdecydowanie bardziej realistyczna, płynniejsza i bogatsza w szczegóły jest Disney'owska bajka aniżeli nasz rodzimy, rysowany w prymitywnym stylu PRL'owski wypiek. I co prawda nie operuje odpowiednią wiedzą w tym temacie, ale podejrzewam że w amerykańskim, komercyjnym filmie na produkcje została wyłożona duża, adekwatna kasa i to ona spowodowała tak znaczącą różnicę. Przy współczesnych serialach też widać rozbieżności w jakości i są one spowodowane najczęściej pieniędzmi. Dlatego zarówno biedne seriale 2D jak i 3D będą wyglądały zawsze... biednie, z kolei przy drogich produkcjach trzy wymiary dają więcej możliwości i stoją ponad swoim poprzednikiem.

 

1 godzinę temu, Arcybiskup z Canterbury napisał:

Jeśli chodzi o to, to wygrywa tu zdecydowanie 2D. Jesteśmy na takim poziomie technologicznym, że powoli wspomniany wyżej fotorealizm przestaje już zachwycać, bo staje się normą. Dlatego uważam, że 2D jest po prostu ładniejsze i bardziej charakterystyczne.

I najprawdopodobniej kiedyś animatorzy porzucą fotorealizm aby obrazować bardziej plastyczne wizje i nie będą musieli wracać do 2D, tylko nabrać nowego spojrzenia na 3D. 
 

1 godzinę temu, Arcybiskup z Canterbury napisał:

Swoją drogą, kreska z serialu MLP podoba mi się znacznie bardziej niż ta z niedawno wydanego filmu, która ma silne wpływy animacji 3D

Zdecydowanie zgoda. :bronies:

Edytowano przez ByczekPazerny
błąd rzeczowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zawsze będę zwolennikiem animacji 2D. Może być okraszona elementami komputerowymi, gdzieniegdzie może być nawet 3D, w niektórych momentach, ale generalnie to musi to być w ogólnym podsumowaniu animacja 2D. Ten styl animacji zawsze był dla mnie dużo bardziej urokliwy i bardziej charakterystyczny. Nie ma to jak stare dobre kreskówki, a styl w naszym kochanym serialu też mi bardzo odpowiada, jest kolorowo, ciepło i z charakterem. A jak widzę plakaty do filmów z 3D w stolicy, to wszystko dla mnie wygląda, jakby było robione na jedno kopyto. Są pewne wyjątki, 'Kung fu Panda", który nie wiedzieć czemu, bardziej podpasował mi, niż pozostałe produkcje tego typu. Lubię też początkowe filmy w stylu typu "Toy story" czy "Shrek".

Przyznaję, że gdy układałem to sobie w głowie, to ładniej brzmiało, ale tak ogółem 2D wygrywa, bo jest bardziej urokliwa, zrobiona z charakterem, z sercem, poza tym sentyment wygrywa. Ale nie bezpodstawny ten sentyment. Animacja 2D to jedna z najpiękniejszych rzeczy na tym świecie :)

Dnia 26.07.2018 o 08:38, Arcybiskup z Canterbury napisał:

Swoją drogą, kreska z serialu MLP podoba mi się znacznie bardziej niż ta z niedawno wydanego filmu, która ma silne wpływy animacji 3D.

A myślałem, że jestem jedyny, który tak myśli. Tylko usunął bym słowo "znacznie". Filmowa też jest dość urokliwa, ale serialowej nie ma szans przebić.

 

 

 

 

 

Edytowano przez SebastianRichCountryOwner
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...