Jump to content

Strona Główna  |  Ogłoszenia  |  Lista Fanfików  |  Fanpage  |  Feedback
Uszatka

Black Desert Online

Recommended Posts

skin_blackdesert.png

Gatunek: MMORPG 

Cena: Od około 50zł na stronie gry (na Steamie pewnie podobnie) 

Oficjalna strona gry: KLIK gra dostępna też na Steam 

Wymagania sprzętowe

Spoiler

LLFycP9.png

black-desert-online-kunoichi-1.jpg

Klasy Postaci

Póki co w grze jest 15 klas postaci i zbliża się 16. klasa. Mamy między innymi wojownika, czarodzieja, wiedźmę, ninję, wzorowanego na sztukach walk strikera czy jego żeński odpowiednik: mistyczkę. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, aczkolwiek przyznam, że ja do tej pory nie mogę się zdecydować, którą klasę wybrać na swojego maina. Ciekawym pomysłem jest to, że po osiągnięciu odpowiedniego poziomu dostajemy nowy set broni. Nazywa się to Awakening (Przebudzenie). Np. Ranger zaczyna z łukiem, a później dostaje dodatkowo sztylety. Albo Wiedźma na początku bije z kostura, potem zaś dostaje do wyboru magiczną kulę. 

Jak wygląda balans klas? No...tu niestety nie jest najlepiej. Ja osobiście nie należę do graczy PvP więc tego nie odczuwam, ale dużo słyszę o tym, że taki Striker chociażby jest potężną klasą podczas, gdy Musa ma problemy. Twórcy jednak cały czas starają się poradzić sobie z tym problemem więc to, która klasa jest silniejsza i słabsza cały czas się zmienia więc uważam, że nie warto się tym przejmować.

Dokładne opisy postaci macie do dyspozycji na stronie gry. Link na górze. 

OBy0rFM.gif

Co jeszcze oferuje gra? 

Ogrom opcji i możliwości w grze z początku może wręcz przytłaczać. Przyznam, że sama tak miałam przez długi czas przez co do gry podchodziłam kilkukrotnie zanim w końcu zrozumiałam, że przecież nie muszę robić wszystkiego naraz. Teraz, gdy znalazłam dla siebie cel zaczynam się na poważnie cieszyć grą. Stąd moja decyzja na utworzenie tego tematu. Ale do rzeczy, co ta gra oferuje? 

•  Przede wszystkim grinding. Czyli innymi słowy masowe zabijanie wszelkiej maści stworów. Normalnie nie lubię gier polegających na tłuczeniu mobów przez większość czasów, ale tutaj robi się to naprawdę przyjemnie. Skille są widowiskowe i mają power. Oczywiście o ile zadbamy o swój sprzęt i rozwój postaci. 
  • Mnóstwo questów. W grze spotkać możemy całą masę NPC czyli postaci, które żyją sobie w tymże świecie i coś tam robią. Potencjalni zleceniodawcy czekają na nas w miastach, blisko miast, a nawet poukrywani w kompletnej dziczy więc czasami podróżując w nowe rejony w poszukiwaniu nowych wrażeń możemy natknąć się na Pana lub Panią oferujących nam nowe zadanko, a co za tym idzie nagrody. Jedyne obowiązkowe questy to te, które oferuje nam nasz towarzysz: czarny duszek, ale o nim nie będę się tu rozwodzić. 
  • PvP oraz world bossy. Tutaj niestety nie wypowiem się za wiele. PvP istnieje i są osoby, które czynnie w nim uczestniczą. Mnie jednak mało interesuje tłuczenie się z innymi graczami po ryjach. World Bossy są już znacznie ciekawszą opcją. Zbiera się przy nich niezła gromadka "łowców potworów" więc bywa, że komputery aż nie dają rady i spadają klatki ;) Ale...to chyba znaczy, że tłucze się je fajnie, co nie? 
  • Crafting. O cie panie...tutaj to mamy jazdę. Można zbierać wszelkiej maści ziółka z krzaczków, rąbać drewno, kopać kamienie, łowić ryby. W każdym miejscu w jakim się znajdziemy mamy dostęp do podstawowych czynności takich jak np. wysuszenie sobie złowionych rybek przez co nam się nie zepsują jeśli będą dłużej w ekwipunku, albo podstawowa alchemia czyli np. zrobienie z kilku małych potionek jedną większą. Po wyposażeniu się w swoim domku (można mieć dom, tak, tak) w stół alchemiczny lub kuchnię dochodzi nam alchemia i gotowanie. Przepisów jest mnóstwo. Szyć też możemy, ale w nieco inny sposób. Będzie o tym niżej. 
  • Nody i niewolnicy pracownicy. Nody to fragmenty terenu, które możemy sobie wynająć od konkretnych NPC celem zatrudnienia na tym terenie swoich pracowników kupionych wcześniej w mieście. Pracownicy ci mogą dla ciebie np. zbierać ziemniaki, jajka czy rąbać drewienko. O ile nie zapomnisz od czasu do czasu napoić ich solidnie piwkiem by sobie zregenerowali energię to zawsze będziesz mieć jakiś tam profit nie robiąc właściwie nic. W miastach natomiast możesz wynająć budynki, które oferują różne usługi. Od magazynu poprzez noclegi dla pracowników, a na warsztatach kończąc. W tych warsztatach można właśnie szyć zbroje. wykuwać broń i tak dalej. 
  • Hodowanie koni. Co mnie ogromnie ucieszyło to to, że w tej grze można sobie złapać konie i rozmnażać je. Złapane konie co prawda zawsze będą niskiego tieru czyli słabej jakości, bo im wyższy tier tym lepszy koń, ale w miarę rozsądnego rozmnażania źrebaki będą się rodzić z coraz wyższym tierem. Opłacalność tej profesji jest dyskusyjna, ale nie ma co ukrywać: przyjemne to. Sama właśnie tym zajmuję się w wolnej chwili. 
  • Przepiękna grafika i ogromny świat. No po prostu...jestem oczarowana. Świat jest tak wielki, że przejazd koniem z jednego końca mapy na drugi może zająć kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt dobrych minut realnego czasu. Mapa jest scalona czyli nie ma ekranów ładowania podczas podróżowania po świecie. Nie ma również żadnych portali. 
  • AFK czyli rzeczy, które robią się bez twojego udziału. Wspomniani wcześniej pracownicy i warsztaty to jedno, ale dano nam też możliwość np. łowienia ryb z grą włączoną w trybie pracy w tle. Albo na przykład możemy zablokować swoją postać tak by biegała bez przerwy po fragmencie mapy co zwiększa nam jej wytrzymałość bądź udźwig jeśli wyposażymy się w "plecak". Tak samo można trenować poziom swojego wierzchowca.  
  • Rozbudowany Kreator Postaci, który daje nam sporo możliwości. Możemy nawet kombinować coś z układaniem włosów. 

i1499157342782868.png

Wady

Może i nie jest to rozsądne by wyszczególniać wady gry, ale chcę być sprawiedliwa, a niestety gra takie posiada. Warto się z nimi zapoznać, bo choć mi żadna z tych wad nie przeszkadza to jednak Tobie potencjalny graczu już może. 

• Item Shop. Niektórzy mówią, że w grze istnieje P2W. Poniekąd mają rację, ale to zależy od tego, co w tej grze chcesz robić. Za prawdziwe pieniądze można kupić zwierzątka, które dają jakieś tam małe bonusy, tak samo ze strojami, też dają bonusy. Niektóre przedmioty mogą pomóc w szybszym rozwoju postaci, a jako, że w grze nie ma maksymalnego lvl'a to jakieś znaczenie to jednak ma. Dopóki jednak nie zamierzasz zagłębić się w PvP i być pogromcą każdego to nie powinno to przeszkadzać. 
  • Waga ekwipunku. To już jest coś, co przeszkadza bardziej. Postać ma udźwig, a warzy wszystko: zarówno przedmioty jak i noszone przy sobie srebro. Oczywiście wagę można zwiększyć wydając prawdziwe pieniądze, ale są też inne sposoby więc...no da się bez tego wytrzymać. 
  • Balans klas, o którym już wcześniej wspominałam. Nie jest idealny więc w momencie, gdy chcesz skupić się na PvP to może się okazać, że twoja klasa radzi sobie słabiej niż klasa przeciwnika. Z tego co wiem problemem może być też to, że różne klasy różnie się ubiera i przez to niektóre są zwyczajnie droższe. Taka osoba jak ja, która skupia się całkowicie na PvE ma to gdzieś...ale trzeba o tym wspomnieć. 
  • AFK, które jest zarówno zaletą jak i wadą. Zależy jak na to spojrzeć. Choć pracownicy i warsztaty na afk są niewątpliwą zaletą to reszta już niekoniecznie. Nie każdy ma możliwość bądź che tak grzać swój komputer by dźwigał ciężką bądź co bądź grę nawet, gdy już teoretycznie moglibyśmy dać mu odsapnąć. Ja na przykład z tego nie korzystam, bo boję się, że trzymanie gry włączonej przez 24 godziny na dobę w końcu mi laptopa spali. Minus jest taki, że w tym momencie sporo tracę. Mogłabym mieć konia wytrenowanego w pełni po jednym dniu, a tak musi minąć ich kilka nim wytrenuję go podczas normalnego jeżdżenia na nim. No i ten udźwig. Skoro nie korzystam z opcji treningu na afk to muszę go kupić, albo obejść się z mniejszymi możliwościami. 

blackdesert.jpg

Moje odczucia

Obecnie jest to jedno z dwóch moich ulubionych gier mmorpg. Urzekł mnie przepiękny świat, mnogość rzeczy, którymi można się zająć, przyjemny grinding i fakt, że ten świat żyje, co się rzadko zdarza w grach z tego gatunku. Osobiście gram na kliencie pobranym z oficjalnej strony gry. Zapłaciłam za grę coś koło 5 Euro podczas wakacyjnej promocji rok temu. Nawet obecna cena czyli 9,99 Euro jest moim zdaniem warta zainwestowania w tę grę. Jeśli tylko posiadasz sprzęt, który grę uciągnie - co wcale nie jest takie trudne, bo mój stary, zepsuty laptop sobie radził - i lubisz mmorpg to będziesz zadowolony. Na koniec jeszcze zostawię, już w spoilerze, trochę większych grafik prezentujących piękno Black Desert Online ^^ 

Spoiler

Mediah-Expansion00029.jpg

black-desert-town-2.jpg

?interpolation=lanczos-none&output-forma

1499194248_black-desert-online.jpg

maxresdefault.jpg

9eac71d3.jpg

black-desert-online.jpg

• Upvote 2

Od pewnego czasu szukam gry mmo, w której można by zostać na dłużej. Warframe jest fajny, ale powtarzalność misji już mi się nieco przejadła z kolei Blade and Soul ma straszny RNG i praktycznie trzeba farmić z tydzień i więcej jak masz pecha. Co do Black to czytałem trochę o tej grze i podobno wymaga bardzo dużej ilości czasu. Jednak Twój post ponownie rozbudził moje zainteresowanie tym tytułem i może dam mu jednak szansę... Podstawowe pytanie, czy jest w grze klasa kleryka lub jak w silkroad była klasa takiej wiedźmy co mogła zatruć mobka i latać naokoło niego czekając aż ten padnie... W ten sposób z kolegą pokonaliśmy w 3 godziny bossa we 2 heh aż nam ludzie kibicowali, bo byliśmy na strzała. :squee:

W BDO też jest duże RNG aczkolwiek jest tam tak dużo do roboty w porównaniu do Blade and Soul, w które też grałam, że da się je przetrawić. No chyba, że ktoś chce ulepszać itemki na najwyższe poziomy. Na tym można zjeść zęby ;) Kleryka nie ma. Tutaj każdy dba o swoje zdrowie sam. Witch ponoć posiada jakieś leczące skille, ale healerem jej nazwać nie można. To raczej taki nagły ratunek czy coś. 

Dnia 29.07.2018 o 01:51, Starlight Sparkle napisał:

A korzystając z okazji... może ktoś grał w ESO

Nie grałam, ale też mnie to MMO ciekawiło. Jednakże drogie jest jeśli bym chciała kupić razem z dodatkami, a już i tak mam 3 inne MMO, w które sobie pogrywam. 

Nie wiem czy są tu jeszcze jakieś zainteresowane grą osoby, ale muszę ze smutkiem zakomunikować, że wraz z aktualizacją Remastered do gry weszło straszne pay2win. Bogatsi gracze kupują stroje w item shopie, na których potem zarabiają krocie w grze i mają fundusze do enchantowania swoich przedmiotów. Mówiąc prościej: gracze z hajsem w portfelu mogą łatwo wywindować swoją postać w górę tak wysoko, że zwykły niedzielny gracz bez hajsu, albo z małymi jego ilościami nigdy im nie dorównają. 

Przykre. 

I w ten sposób zabija się dobrze zapowiadający się tytuł. Dobrze zrobili w jednej koreańskiej gierce bowiem tam było tylko kupowanie strojów co kompletnie nic nie dawało poza wyjątkowym wyglądem postaci, a i tak im się to kręciło. No... ale w ten sposób co zrobili z Black Desert to mają pewność, że przez pewien czas szybciej wyciągną od graczy pieniądze.

Niestety. Black Desert to idealny przykład zepsutego tytułu. Rzecz jasna nie licząc oryginalnej koreańskiej wersji, gdzie od początku do końca gracze wiedzieli z jakim systemem biznesowym mają do czynienia. To rynek europejski oberwał po dupie, bo europejski wydawca najpierw obiecał, że w item shopie będzie tylko kosmetyka, a teraz odpiernicza coraz to gorsze rzeczy. Jeśli komuś nie zależy na doganianiu lepszych graczy to nadal będzie się świetnie bawił, ale jak już ktoś ma większe ambicje to cóż...